Author Topic: Ženski likovi u literaturi  (Read 2574 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
Ženski likovi u literaturi
« on: 11-04-2017, 22:50:06 »

Otvoriću drugi topik pa neka Boban preseli ovo oko ženskih likova.

U western filmovima nema poljupca dužeg od 3 sekunde, a niko ne ide u WC.
Šta smeta filmu Tačno u podne što nit se ljube, nit seru, nit jedu...
Zelazni je rekao da kad god vidite da je njegov junak seo i zapalio lulu, to je zbog toga što je on sam kao pisac zaribao idejno i zapalio lulu da smisli šta će da radi.
Ali niko u celom Amber serijalu nije otišao u WC.
Mislim da za dobru građu lika nije neophodno opisivati šta je sve radio od jutra do sutra, nego se skoncentrisati samo na bitne stvari.
Pominjanje samo bitnih stvari je konvencija koju pisac nudi čitaocu i ako je odrađena dobro, nema smetnje.

Nemam ja problem da prihvatim bilošta. Ali, hajde nam daj dobro odrađen lik iz tvoje literature, ne starije od deset godina, pa da proverimo.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
Re: Re: Šta jeste, a šta nije.
« Reply #1 on: 11-04-2017, 22:52:00 »
Eto, neimenovani momak iz Vampirijade...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 11-04-2017, 22:54:25 »
Mislio sam na nešto šta su ljudi čitali. Poslednji Srbin ili Slobodanida.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
« Reply #3 on: 11-04-2017, 22:57:22 »
pa o čemu da raspravljamo sa onima koji ne čitaju?

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 11-04-2017, 23:02:24 »
Ja sam čitala ''Vampirijadu'' i ostalo mi je nejasno zašto neimenovani momak nije bežao sa konobaricom umesto sa ono troje gnjavatora.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #5 on: 11-04-2017, 23:07:41 »
Vidi, imaš ogroman autoritet, a uglavnom mlatiš svojim nikom. Nemaš pošteni lik godinama, a pominješ "bitne" elemente. Koji su to bitni elementi? Kako se postiže uverljivost lika? Hajde da budem D.S.B., pa mi reci.

Boban

• 3
« Reply #6 on: 11-04-2017, 23:08:57 »
Ja sam čitala ''Vampirijadu'' i ostalo mi je nejasno zašto neimenovani momak nije bežao sa konobaricom umesto sa ono troje gnjavatora.

pa momak ima problem s tom devojkom jer je visprenija i organizovanija od njega, pa je hteo prvo da proba bez nje, da stekne prednost.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 11-04-2017, 23:17:57 »
Auh, da mi se da onoliko vremena koliko je on imao u Mramorku da samo smišljam odgovor na ovo pitanje, teško da bih iščeprkala takav odgovor!

Boban

• 3
« Reply #8 on: 11-04-2017, 23:21:26 »
Ali on to sam kaže u svojim premišljanjima u jednom trenutku.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 11-04-2017, 23:24:07 »
Može biti, davno sam čitala. I verovatno nisam zapamtila upravo zato što mi nije bilo psihološki opravdano.

Boban

• 3
« Reply #10 on: 11-04-2017, 23:26:49 »
Evo citata: "Radilo mi se nešto što nisam dosad i opet se setih Anitine ideje o punom rezervoaru goriva i pokušaju da se ipak stigne negde. Čak bi možda bilo dobro da prvo sâm isprobam to putovanje, čisto da bih bio upoznat sa svim detaljima, a ne da, u slučaju određenih odstupanja i pojava budem zatečen."

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 11-04-2017, 23:30:39 »
A već je zatečen da ne može biti više...

Boban

• 3
« Reply #12 on: 11-04-2017, 23:31:34 »
pa jeste, ali vidiš da se batrga da sebi obezbedi dodatnu prednost.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 11-04-2017, 23:34:48 »
Jaoj, pa kakvu crnu prednost, prednost nad kim? Sirota devojka radi kao konobarica i ''njoj je svaki dan isti''. Taj njen komentar nisam posle pet godina zaboravila.

Boban

• 3
« Reply #14 on: 11-04-2017, 23:40:14 »
Ali moj protagonista uspeva da bude inferioran uprkost predispozicijama. On je balavander koji je ceo život provodio od danas do sutra i dovoljno mu je malo. Devojka je, nasuprot njemu, pravi vulkan ideja i on počinje da se oseća nelagodno pored nje, pa pokušava dodatno da se obezbedi i zato kreće na taj put bez nje, da vidi čega sve ima i da se pripremi za putovanje s njom.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 11-04-2017, 23:48:17 »
Ja ću da bacim veo zaborava preko ovog tužnog događaja. Boban ne govori o introspekciji nego o kalkulaciji.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 11-04-2017, 23:54:57 »
Ta misao jeste klinačka, zaista. A vulkani uglavnom miruju, zaboravljeni ili zaglavljeni na nekom slepom koloseku (konobarica u Mramorku) dok se ne pojavi iskra.
Sad, možda bi se u stvarnosti njih dvoje tako mimoišli, ali bi za priču, mislim, bolje bilo da je Anita, kao upečatljiv lik, imala još kakvu ulogu do kraja. Što li si je uopšte uvodio u priču? Valjda ne samo zato da prikažeš razmišljanje ili da istakneš neke osobine glavnog junaka?

Boban

• 3
« Reply #17 on: 12-04-2017, 02:06:08 »
Ti si zapravo u pravu. Većina likova u Vampirijadi nisu razrađeni; ali to je novela sa jednim glavnim i dosta sporednih likova.
Da je postavka rađena u drugačijem tonu, Anita bi mogla preuzeti glavnu ulogu. Ima potencijal za to; ona bi svoje dane u mramorku provodila mnogo dinamičnije i raznovrsnije nego sadašnji protagonista.
Ali mislim da nije pogrešno ni što je urađeno ovako. Moj lik ima svoje probleme i uglavnom beži od tuđih. Najčešće bira da ide linijom najmanjeg otpora. Ljudi budu i takvi, a ja sam istražio kuda bi ga to odvelo. Njemu se neodlučnost nije baš isplatila. Mnogo toga bi mu bilo bolje da je bio drugačiji, ali možda i ne bi. Ko to može znati?

Uzgred, pošto vidim da voliš da putuješ s porodicom, ako niste, obavezno odradite i Deliblatsku peščaru sve sa Mramorkom. Ali odaberite period bez kiše, da bar 5-6 dana nije padala kiša pošto ima neprijatnih delova van puteva kada je raskvašeno. A duboko u samoj peščari ima dosta zanimljivih stvari, napuštenih građevina...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #18 on: 12-04-2017, 07:57:44 »
Ti si zapravo u pravu.

Odličan zaključak  xjap

Kimura  xcheers

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 12-04-2017, 08:20:04 »
Eh, to su samo reči koje prekidaju raspravu. I neka bude prekinuta.

Radije ću se vratiti malo u dalje u prošlost: U ''Crnom cvetu'' imamo sličnu situaciju, ono kad glavni lik u javnoj kući sretne curu iz Raške na na obostrano zadovoljstvo, pa sa još većim zadovoljstvom utekne. U ovom delu ta epizoda ima svoje mesto, ne štrči niti ostavlja utisak da je nešto nedorečeno. Zašto?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 12-04-2017, 08:41:23 »
Zaigraj, zapevaj, pa i za pojas zadeni.

Kod dobrih pisaca možemo u likovima da prepoznamo njihove dileme i preispitivanja. Zato često napišem da pisac pred čitaocima skida i sopstvene gaće. To šta vide čitaoci treba njima ostaviti. Muka je što isto vidimo i kod drugih pisaca. Vidimo želju da se pokažu, dokažu i nametnu. Posebno je loše što se ulaguju tržištu, pokušavaju da se komercijalizuju. Kada se motivacija pisca svede na biznis poraz umetnosti je neminovan.

Želeo bih da napišem nešto i o okruženju, ali ću sačekati do podne da se likovi ohlade.

Boban

• 3
« Reply #21 on: 12-04-2017, 09:23:53 »
Kimura, tebi se nikad nije desilo da ti muškarac, nakon iskazanog interesovanja i popriličnog angažovanja jednostavno nestane?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 12-04-2017, 09:36:30 »
Mislim da tema nije lik i delo Bobana Kneževića.
Takođe, činjenica je da žene čitaoci previše insistiraju na ženskim likovima. Postaju nekritične. Ako nema ženskih likova - zašto ih nema? Ako ih ima - zašto su malo prisutne?

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 12-04-2017, 09:40:15 »
Ne.  :oops: 
A verujem da svi ljudski postupci, čak i oni ''neobjašnjivi'' muški kriju nekakvu priču, više ili manje interesantnu.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #24 on: 12-04-2017, 09:53:39 »
Naravno da tema nije ''udrimo Bobana'' niti bilo šta tome slično, možemo uzeti i drugog pisca kao primer.

Ja ne govorim o prisutnosti ili tretmanu ženskih likova, već o očekivanjima sa stanovišta čitalaca.

U ''Crnom cvetu'' se cura iz Raške lako zanemari, ona je tu tek da ilustruje emotivno-psihološko itd. stanje glavnog junaka, malo ukrašava priču, sporedni je lik i do kraja se niko neće pitati šta je sa njom bilo. Do kraja ima toliko toga, ukljućujući i drugu, važniju žensku, koja će je lako potisnuti u zaborav.

''Vampirijada'' je kraća, ima manje likova i događaja, a Anita je upečatljiva. Kad curi obučeš crven veš, to je neki simbol, valjda. I ja očekujem da će ona uraditi još štogod osim što će ga svući (mada je u muškom delu univerzuma možda i ovo dovoljno).
Meni je ona kao neupotrebljena puška sa zida.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #25 on: 12-04-2017, 09:55:22 »
Mislim da tema nije lik i delo Bobana Kneževića.
Takođe, činjenica je da žene čitaoci previše insistiraju na ženskim likovima. Postaju nekritične. Ako nema ženskih likova - zašto ih nema? Ako ih ima - zašto su malo prisutne?
to nije točno. ja sebi nikada nisam postavila takvo pitanje. ako je priča dobra, fućka mi se jesu ili nisu u tekstu prisutne žene.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #26 on: 12-04-2017, 09:57:11 »
Kimura, tebi se nikad nije desilo da ti muškarac, nakon iskazanog interesovanja i popriličnog angažovanja jednostavno nestane?
još je ona mlada i zaljubljena, ima vremena da joj se ta stvar dogodi...:)

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #27 on: 12-04-2017, 10:02:31 »
 xrofl

Teško. Ja to interesovanje i angažovanje ne uzimam zdravo za gotovo, već se odmah pitam: šta mu bi? Zato do eventualnog ''nestajanja'' i ne dolazi. Znam zašto je čovek zbrisao. 

scallop

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 12-04-2017, 12:28:44 »

Znam zašto je čovek zbrisao. 

Naravno da znaš, ali bi radije "crven veš". Neimenovani mladić se utronjao i to je fakat. Pisac je baš time obrazložio lik. Nemojte tražiti da pisac zadovolji vaše potrebe, ako je zadovoljio svoje. Ukantaše me u novom romanu sa potrebama da više saznaju o porodici i ženskim likovima, a ja pisao o muci jednog lika. Muškog. Pokušajte da uživate i u muškim likovima, ima i u njima složenog i teško objašnjivog.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #29 on: 12-04-2017, 13:30:38 »
Žene vole romane ili priče o ženama. Obožavaju kada žene pišu iz prvog lica. To im daje na važnosti (spostvenoj) izdiže iz sive stvarnosti. Sebe zamišljaju kao veoma složene osobe, i vole da budu tako predstavljene. Za njih nikad dovoljno knjiga o ženama, nikada dovoljno dramskih uloga u pozorištu, nikada se dovoljno ne govori o problemima koje njih muče itd.
Muškarci su linearna stvorenja koja se kreću od stola do kujne, od kujne do kupatila, do dnevne sobe, ostavljaju čarape gde stignu, stalno nešto zanovetaju i žale se, žderu, piju, seru a nemaju potrebe da osete tanane strune kojima se svaka žena, kako one to zamišljaju, odlikuje. To što su one zla, osvetoljubiva zlopamtila, što vole da zabadaju nos u stvari koje ih se i ne tiču, što vole da brinu tuđu a ne umeju svoju brigu, sve to pada pred tim da su emotivne, ugrožene, da rađaju decu, da su stub kuće.
Beše neki film, Džek Nikolson pisac sa poremećajem u ponašanju, na pitanje neke obožavateljke kako tako dobro poznaje žensku psihu i opisuje je veli:
"Prosto, zamislim muškarca bez pameti."
Žene neka pišu o ženama, o tome kako maštaju na obali mora sa čašom belog vina i plačinkama sa sladoledom i čokoladom, o pravom koji samo što nije ušetao na hotelsku terasu. Uz to, puste koju suzu nad svojom sudbinom koju upropasti neka bahata mrcina za koju behu udate.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #30 on: 12-04-2017, 13:45:27 »
Pa dobro, Aleksije, majku mu staru, kakvi su ovo ženomrzački ispadi... :)

edit: i kakva sam ja to žena? čitam i ne prestajem se smijati. bit će da sam bez mozga...:D

Scordisk

• 3
« Reply #31 on: 12-04-2017, 13:53:21 »
A margaret atvud, doris lesing, ursula legvin, mirjana novakovic, sve pisu ljubavne rotoromane? :D

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #32 on: 12-04-2017, 14:01:28 »
To ti je, draga moja, iskustvo. Čovek koji radi sa 59 žena, gde postoje 3 muškarca, zna žene.
Uzmimo svetsku književnost: madam Bovari - preljubnica, Majka Hrabrost - kukavica, lešinar, Majstor i Margarita - Margarita pereljubnica osvetoljubiva, Ana Karenjina preljubnica, Dostojevski ima u Zločinu samo dva ženska lika: babu koju krkne na početku i žensku dobricu koja je prostituka.
Pa, dobro majku mu, kakav sam ja to zauzeo ženomrzački stav?
Objektivno, nema kud. Ni muškarce nisam poštedeo.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #33 on: 12-04-2017, 14:02:43 »
To ti je, draga moja, iskustvo. Čovek koji radi sa 59 žena, gde postoje 3 muškarca, zna žene.
Uzmimo svetsku književnost: madam Bovari - preljubnica, Majka Hrabrost - kukavica, lešinar, Majstor i Margarita - Margarita pereljubnica osvetoljubiva, Ana Karenjina preljubnica, Dostojevski ima u Zločinu samo dva ženska lika: babu koju krkne na početku i žensku dobricu koja je prostituka.
Ko su ti te, majkle ti? Sdm ursule koja je neznam ni sam šta, neka izlapela starica kojoj se davno navatala paučina međ nogama, za ostale čuo nisam. Toliko su popularne.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #34 on: 12-04-2017, 14:10:37 »
Ko su ti te, majkle ti? Sdm ursule koja je neznam ni sam šta, neka izlapela starica kojoj se davno navatala paučina međ nogama, za ostale čuo nisam. Toliko su popularne.
Znači, da bi žena bila od onih koje ti cijeniš i poznaješ, treba da joj se paučina nahvata između nogu? :D

Scordisk

• 3
« Reply #35 on: 12-04-2017, 14:31:00 »
Pa gđa margaret atvud je nominovana za nobelovu nagradu za književnost prošle godine, a poo meni je jedna od najboljih spisateljica dvadesetog-dvaes i prvog veka, prilično duhovita i obrazovana, vrhunskog stila čiji prevodi na srpski nisu katastrofalni. proveri "Antilopa i Kosac" ili "Slepi Ubica" u laguni. Doris Lesing je dobila nobelovu nagradu za književnost pre par godina, takođe prilično interesantna, prevedena na srpski. Obe su iz kanade. Na staru Ursulu se navatala paučina, ali na koga ne bi posle toliko godina, mada nju Boban i u dve hiljade sedamnaestoj valja preko Limunda :D Mirjana Novaković je domaća spisateljica, a "Đavo i njegov sluga" mu dođu kao jedna od boljih domaćih romana koje sam čitao poslednjih godina, uslovno rečeno, fantastičnog žanra. A to su samo najpoznatije, eeej, da vidiš što sam tek nabavio neke švabice i poljakinje, sve friška prevela Booka. Odlične romane proizvode i muškarci i žene, samo ih treba nać', a to kakve su kolege i koleginice, pa na osnovu toga, i ja bih rekao da je svet osuđen na propas' :)

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #36 on: 12-04-2017, 14:50:14 »
Što nas dovodi do pitanja na koje će odgovoriti onaj koji je i započeo ovaj seminar:
da li realno okruženje određuje i okurženje u delu, makar i u prenosnom smilu, i da li iskustvo autora ima presudnu ulogu u stvaranju likova i viđenja antagonističkih procesa?
Skor, fala na prosvetljenju. Kad ćeš do Užica po nagradu?
Saturnice: da.

Scordisk

• 3
« Reply #37 on: 12-04-2017, 14:54:20 »
Nema na čemu :) Ako je nagrada komplet lepinja i pivčuga, evo, odmah

scallop

• 5
  • 3
« Reply #38 on: 12-04-2017, 15:12:42 »
Da, iskustvo autora ima presudnu ulogu u stvaranju njegovih likova. Ne, problem nije u odnosu muškaraca prema ženama u literaturi, nego u odnosu žena prema literaturi uopšte. Nisam video da su negde muškarci zanemarili Ursulu Leguin zato što je žena. Takođe ni za niz drugih žena u literaturi od Meri Šeli pa na dalje. Ali sam video krajnje zanemarivanje muških pisaca od strane žena. Lično sam dobar procenat svojih priča pripovedao iz ženske vizure, kunem se u Margerit Jursenar, a i o Doris Lessing sam pisao sa ogorčenjem kad sam njenu knjigu vrednu Nobelove nagrade kupio u SAD za dva dolara. Jednostavno, ženski svet vidi i literuturu kao borbu protiv muškog sveta. Ta borba se ne dobija rodnim identitetom nego kvalitetom. BUDITE BOLJE.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 12-04-2017, 15:57:26 »
Teško meni, zamerim piscu što je uvodio u priču lik čije potencijale nije iskoristio i to se izokrene - u šta?

Ali, ako već hoćete o muškarcima i ženama, uverena sam da najbolje ženske likove prave muškarci i obrnuto. I to je sasvim razumljivo: od mladosti zuriš u njih, ispipavaš i proučavaš koliko ti se da. Naravno da ćeš ih bolje poznavati i lepše prikazati nego pol za koji imaš jedan (dugo si uveren i jedini) dominantan primerak - sebe. 

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 12-04-2017, 16:05:10 »
Aleksije, preskočiću ostalo i usresrediti se na ono što me lično pogađa: u ''Zločinu i kazni'' imaš više izrazitih ženskih likova, a baba je u tom smislu beznačajna, više simbol nego lik.
I ostala etiketiranja su ti promašaj, al' njih neka brani neko drugi.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #41 on: 12-04-2017, 17:02:31 »
Kimura, to se zove sažimanje...
Zar Ana Karenjina nije, što se kaže, udata dobro? Našla pa zašla. Besno to. Oće švaleraciju, mašta o čemu li, ni sama ne zna, i na kraju kada joj Vronski ne dubi ko pudlica, jer ima i drugih briga u životu, ona ripi pod voz?
Glavni lik kod dostojevskog jeste DROLJA dobrog srca, pa ti dubi na glavi. Sporedni su sporednim tek da ima više strana jer je to delce objavljivao kao feljton, u nastavcima.
Čekaj bre SKORDISK, zar nisi učestvovao u konkursu M. Uskoković i dobio drugu nagradu? Barem je šifra tvoj nikname.

Scordisk

• 3
« Reply #42 on: 12-04-2017, 17:05:44 »
Ne, ne da se ja sećam, čak nisam ni siguran da znam za taj konkurs :D Biće da su kelti popularni u današnje vreme

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #43 on: 12-04-2017, 17:13:35 »
Mnogo si ti to nešto sažvakao sažeo, Aleksije, forumski saborče. Da pojedeš ti jednu komplet lepinju ili bar pivo popij (ako lepinja nije na dohvat ruke), pa da ne brineš Ursulinu brigu. Ili tih žena sa posla.
Iju, zamisli kad bih ja muški rod procenjivala prema uzorku sa mog posla! Šta bih mogla osećati nego apsolutni prezir? Sreća te je svet malo šira poljana.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #44 on: 12-04-2017, 17:41:50 »

najbolje ženske likove prave muškarci i obrnuto. I to je sasvim razumljivo: od mladosti zuriš u njih, ispipavaš i proučavaš koliko ti se da. Naravno da ćeš ih bolje poznavati i lepše prikazati nego pol za koji imaš jedan (dugo si uveren i jedini) dominantan primerak - sebe. 

Ovo je savršeno. Hoću to da vidim u onome šta pišeš.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #45 on: 12-04-2017, 17:55:52 »
Mogao bih da se složim!!   :lol:

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #46 on: 12-04-2017, 18:24:22 »
Mogla bi Kinura napisati neku pričicu u kojoj počinje kao žensko a zvrši kao muško. Priča o promeni pola. Eto ti unutrašnje borbe, antagonizma, likova, priče kroz jedan tj. dva lika, sve što priča traži. I ti Kimura držiš žensku zastavu sa do pola pocepanom košuljom, ko na onoj slici o revoluciji.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #47 on: 12-04-2017, 18:29:13 »
A ti kao muško koje završava kao ženska osoba. To bi bilo ravnopravno.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #48 on: 12-04-2017, 18:30:26 »
A ti kao muško koje završava kao ženska osoba. To bi bilo ravnopravno.
hahahahhahaha.... i to sve s paučinom na određenim mjestima.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #49 on: 12-04-2017, 18:31:02 »

najbolje ženske likove prave muškarci i obrnuto. I to je sasvim razumljivo: od mladosti zuriš u njih, ispipavaš i proučavaš koliko ti se da. Naravno da ćeš ih bolje poznavati i lepše prikazati nego pol za koji imaš jedan (dugo si uveren i jedini) dominantan primerak - sebe. 

Ovo je savršeno. Hoću to da vidim u onome šta pišeš.
e ovo se zove izazov!