Author Topic: Ženski likovi u literaturi  (Read 2547 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kimura

• 4
  • 3
Re: Re: Šta jeste, a šta nije.
« Reply #50 on: 12-04-2017, 21:34:26 »
Mislim da je to lakše nego se na prvi pogled čini. Priroda i nesvesno rade za nas. 

scallop

• 5
  • 3
« Reply #51 on: 12-04-2017, 21:50:17 »
Mislim da je to lakše nego se na prvi pogled čini. Priroda i nesvesno rade za nas. 

Nazivam je literarnom motivacijom, naganja te, a onda nesvesno počne da ti šapuće. Dovoljno su te izazvali, pa su reči počele da se slažu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

D.S.B.

• 3
« Reply #52 on: 12-04-2017, 23:09:12 »
Aleksije, preskočiću ostalo i usresrediti se na ono što me lično pogađa: u ''Zločinu i kazni'' imaš više izrazitih ženskih likova, a baba je u tom smislu beznačajna, više simbol nego lik.
I ostala etiketiranja su ti promašaj, al' njih neka brani neko drugi.

Evo ja bih voleo braniti, ali iskreno mislim da nema potrebe od Aleseja D. Verovatno se šalio, mada možda i nije, ali u svakom slučaju deluje malkice tako.

Sa druge strane bakicu bih malo odbranio od ovog tvog "više simbol nego lik" Kimura. Pa zar nije isto mislio i Raskoljnikov, da je baka oličenje zla? Mislio dok je nije ubio... Pored toga njenom liku ne fali ni karakterizacije niti bilo čega koliko se sećam.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #53 on: 12-04-2017, 23:21:07 »
Jel' ti stalo da braniš neke pomenute likove? Ne može bez toga? Ionako je bilo prilično besmisleno. Ja bih sutra o okruženju u priči.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #54 on: 12-04-2017, 23:36:30 »
Baba je skicirana taman onoliko koliko treba za ulogu koja joj je data - ona je odvratno ljudsko biće. I nije da nema takvih baba, mada su negativnosti možda isuviše podvučene, do karikature. Mogla je biti simpatičnija ili makar likom prijatnija, pa da ne gleda na nas sitnim, zlobnim očima i da joj niz leđa ne visi pletenica kao pacovski rep (pišem po sećanju), ali šta bi se dobilo time?
Izazvala bi malo saosećanja, možda. Možda i ne bi. Saosećanje ne bi bitno uticalo na činjenicu da je ona ljudsko biće i da je Raskoljnikov, dižući ruku na nju, sebe ubio.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #55 on: 12-04-2017, 23:53:25 »
Moraš da odgovoriš iako sam zamolio da se uzdržite?

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #56 on: 12-04-2017, 23:55:00 »
Evo, neću dalje.

D.S.B.

• 3
« Reply #57 on: 12-04-2017, 23:56:49 »
Bakica mi se uvek činila kao potpuno neshvaćen lik od većine ljudi, u romanu i izvan njega. Zato mi je bila uvek draga :)   Taj opis koji si iznela je Raskoljnikovo viđenje bake čini mi se? Na žalost nemam ni blizu tako dobro sećanje ali znam da je ona bila pobožna, a on se trudio da ne bude; ona poštovala sistem i živela u njmu, on ga prezirao; ona bogata, on siromašan... Baka zapravo nije bila zla, on ju je samo smatrao za zlu. Ona je radila, živela i ponašala se kao i većina ljudi tog doba u tom gradu. Seti se ostalih likova, svi su zapravo kao baka pa i Raskoljnikov sam. Jedini zapravo potpuno dobar i gotovo isusovski moralno čist lik je ona devojka prostitutka koju naš drugar Aleksije onako u šali ocrni. Zato ne mogu prihvatiti "skicirana onoliko koliko treba" kao neki manjak njene karakterizacije, jer "onoliko koliko treba" je spisateljsko savršenstvo. Da ju je oslikao više mi danas ne bi ni pričali o bakici jer Zločin i kazna ne bi bio tako izuzetno napisan roman, nego samo još jedan u beskrajnom moru osrednje dobrih romana.

ALEKSIJE D.

• 3
Re: Ženski likovi u literaturi
« Reply #58 on: 13-04-2017, 09:13:06 »
http://wannabemagazine.com/top-10-najmocnijih-zenskih-likova-u-knjizevnosti/
evo nešto iz ženskog magazina koje potkrepljuje tvrdnje o tome kako ženski pisci vide heroine a kako muški. uglavnom patologija, neuravnotežene, ubice, emancipovane kroz vanbračnu decu.
http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+.303.html:358315-Sta-zenu-cini-fatalnom-a-muskarca-neodoljivim
pa malkice psihijatrije.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #59 on: 13-04-2017, 09:49:44 »
zenski likovi u literaturi? heroine?

u zadnje vrijeme iscitavam kompletnog birsa, sve uz pisma iz ostavstine i sekundarnu literaturu, pa u tom smislu, sazeto:

pojam heroine diskvalificira bilo koje pisanje, prevedeno: pojava heroine = nema literature, literarne vrijednosti. to je zurnalizam, pamflet, uglavnom nesto navijacko, ciljano, sa namjerom (edukacije).
vidi birsova pisma.

u literaturi, zensko je obavezno realno karakterizirano, t.j. kurva uz sve odgovarajuce subjekte i predikate i sl. vidi kratke price, primjerice, killed at resaca, an affair of outposts (koju bih prekinuo nakon prvog odlomka), a bottomless grave, etc.
moving on my own trace

Boban

• 3
« Reply #60 on: 13-04-2017, 10:35:41 »
Ja sam čitala ''Vampirijadu'' i ostalo mi je nejasno zašto neimenovani momak nije bežao sa konobaricom umesto sa ono troje gnjavatora.

Izdvajajući postove vezane za ženske likove odande upala mi je ova rečenica u oko ponovo, pa sam domislio šta zapravo u njoj ne valja.
Ti kažeš "bežao"... to deluje kao konačna radnja i normalno je da odabere konobaricu, pa je i normalno tvoje razočaranje što protagonista nije uradio tako... ali... u njegovoj situaciji nema konačnog rešenja, već se stvar ponavlja u nedogled i sasvim je normalno da je, pošto ima tu mogućnost, hteo prvo da isproba neke sporedne varijante jer se zapravo plaši snage koju ima konobarica, snage koje nije bio svestan dok je ona bila zaparložena u svom okruženju.
Protagonista nailazi na jaku žensku i počinje da ima problem, što jeste normalan ishod i u stvarnosti, jer većina muškaraca želi pored sebe inferiornu ženu.  Nismo svi imali sreće da nam majke u pauzi ispijanja kafe na Adi preplivavaju Savu pa da steknemo viziju jake žene koja može sve. S druge strane, zamisli kakav ti model žene učitavaš svom sinu, šta će te neke potencijalne zainteresovane morati sve da istrpe da se pokažu kao dostojne!
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #61 on: 13-04-2017, 10:54:40 »
'Ajde da i ja malo dosolim o ženskim likovima.
Da li je neko (osim Skalopa  :lol:  )  čitao PESMU  od Oskara Daviča? Mislim na lik Ane.
Ana nije heroina. Ana je neko... koga morate voleti. I tačka.

Na pitanje gimnazijske profesorke da kaže nešto o liku Ane, moj drug reče: "Profesorka, kad bih sreo takvu ženu, odmah bih se njom oženio!"
I svi ostali smo tako mislili.

Scordisk

• 3
« Reply #62 on: 13-04-2017, 11:13:01 »

pojam heroine diskvalificira bilo koje pisanje, prevedeno: pojava heroine = nema literature, literarne vrijednosti. to je zurnalizam, pamflet, uglavnom nesto navijacko, ciljano, sa namjerom (edukacije).

E, upravo to.

Boban

• 3
« Reply #63 on: 13-04-2017, 11:25:44 »
Ali taj pojam heroine uglavnom je vezan za stripove i zosko je strip-čitač i unosi nepotrenu pometnju u ozbiljna razmatranja književnosti.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Scordisk

• 3
« Reply #64 on: 13-04-2017, 12:43:34 »
hm, mislim da ono o čemu zosko govori ima više veze sa naturanjem određene ideološke uloge ženskim likovima u romanu - bilo da  ih predstavlja kao kurve ili majke ili heroine - i naturanje određenih ideoloških okvira i popularnih svetonazora na likove, a kada se zanemaruje da su likovi, muško, žensko ili bilo šta treće, obični ljudi, karakteri, koji i ne moraju da budu savršeni, jer su, jebga, ipak samo ljudi.

Tako je i u spomenutoj Ani Karenjini i Zločinu, po meni, fokus više na ljudima određenog doba i određenih klasa, sa svim njihovim manama, sujetom, psihološkim lomovima i karakternim manjkavostima, bez obzira kom polu pripadali.

Doduše, sada mi pade na pamet knjiga Atvudove u kojoj autorka dekonstruiše Odiseju, smestivši fokus priče na Penelopu, i njeno viđenje stvari, i mada je jasna ideološka pozadina, ne bih rekao da manjka literarne vrednosti, pre svega jer je neobična dekonstrukcija poznatih narativa takođe validan liuterarni postupak, a i odlično je napisana knjiga :D

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #65 on: 13-04-2017, 13:35:32 »
Najpre o ''Vampirijadi'': da se razumemo, ja nisam razočarana što tvoj junak nije ispao romantični junak i izbavo žensku iz glupog, jednoličnog života u Mramorku; nisam tako nešto očekivala niti priželjkivala. Znam da nisi pisac romantičnih komedija.
Motiv spasavanja polupropale žene ima bezbroj varijacija i u literaturi i na filmu. To se, nažalost, u životu uopšte ne događa, pa se takva priča uspešno vari jedino uz izvesnu dozu humora.

Postoji stari film sa Merlin Monro, mislim da se zove ''Autobuska stanica'', dobar primer. Tu mladi kauboj ide da se takmiči na rodeu, svrati u kafanu na autobuskoj stanici, zagleda se u pevaljku, baci laso i odvede je u svoje selo da izrode mnogo dece. Ona se uzdiže do pozicije poštene žene, a on, seoski zvekan, dobija lepoticu. Korektna razmena. Simpatična i smešna ako imaš 12-13 godina.
Tvoju Anitu nisam doživela kao ''jaku'' žensku u odnosu na koju bi muški lik bio inferioran. Meni je ona bila interesantan lik, zanimljiviji za praćenje i dalji razvoj priče od toje bezveznih saputnika, među kojima je, uzgred, i jedna žena čija je fizička snaga proverena.

I šta je, zapravo, ta snaga? Ko je od nas jak? Ja ne želim iskušenja u kojima će moja snaga biti proveravana.
Preplivala sam, doduše, još i Srebrno jezero i kao klinka Savu kod Broda (u tom delu je dosta uska, posle sam čula da je i opasna), ali to nije nikakkav dokaz snage niti znači da su mi kao buduće snajke isključene one što se radije drže kopna. xrofl

zosko

• 4
  • 3
« Reply #66 on: 13-04-2017, 18:01:51 »
Ali taj pojam heroine uglavnom je vezan za stripove i zosko je strip-čitač i unosi nepotrenu pometnju u ozbiljna razmatranja književnosti.

pojam heroine rabim metaforicki, kao i kurve. pojmovi sadrze siroku karakterizaciju, osobine, ne tek individualnu asocijaciju.
i odnosim se na literaturu.
knjizevnost je umjetnost, ne oblik milosrdja, kao ni alat reformizma. bilo koje pisanje koje smisleno iskrivljava karakter likova, prati svrhu "nesto promijeniti", educirati, nije litaratura. pa tako ni stivo koje iskrivljava prirodu zenskog karaktera.

hm, mislim da ono o čemu zosko govori ima više veze sa naturanjem određene ideološke uloge ženskim likovima u romanu - bilo da  ih predstavlja kao kurve ili majke ili heroine - i naturanje određenih ideoloških okvira i popularnih svetonazora na likove, a kada se zanemaruje da su likovi, muško, žensko ili bilo šta treće, obični ljudi, karakteri, koji i ne moraju da budu savršeni, jer su, jebga, ipak samo ljudi.
...

xcheers
moving on my own trace

D.S.B.

• 3
« Reply #67 on: 14-04-2017, 01:39:24 »
Umetnost nije alat reformizma? Voleo bih kada bi nam ovo obrazložio nekim argumentima, jer za mene je ovo novost. Ili je to lični stav?

zosko

• 4
  • 3
« Reply #68 on: 14-04-2017, 03:00:37 »
pa ne, literatura = umjetnost nije alat reformizma. jedino ako nisi pristalica post-strukturalizma.
kakvim argumentima da obrazlozim ako moram krenuti od temelja temelja, definicija, kako tvoje pitanje otkriva?
moving on my own trace

D.S.B.

• 3
« Reply #69 on: 15-04-2017, 03:11:57 »
Evo konačno sam uhvatio slobodnog vremena, koje će me koštati  sutra, i utrošio ga na jedan kratak let preko sociologije, filozofije i teorije književnosti u potrazi za argumentima. Nisam pronašao uverljive za gore izrečenu tvrdnju, prema mojim kriterijumima. Sada, let jeste bio kratak a moje prethodno znanje skromno s obzirom na veličinu ovih oblasti, te je moguće da grešim i da sam u zabludi. Ipak, moje uverenje ostaje da, literatura=umetnost sasvim legitimno može biti alat reformizma.

E, upravo to.

Šta je sa heroja? Da li i za njih važi isto? Pojava heroja=nema literature?

zosko

• 4
  • 3
« Reply #70 on: 15-04-2017, 10:17:41 »
opet ne, literatura ne moze biti alat reformizma. legalisticki pristup proizvodi najobicni pamflet; kroz namjeru, uz svrhu. pamflet nije literatura, nema umjetnicku vrijednost.
marksizam i feminizam desetljecima nastoje svoje pamflete klasificirati kao literaturu i klasicni su primjeri koje znanost odbacuje.

pojam heroja ne diskvalificira pisanje, naravno, pod uslovom da izostane kanonizacija.
moving on my own trace

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #71 on: 15-04-2017, 11:07:37 »
Sve može biti alat reformizma, ali to i nije mnogo važno. Važnije je čemu ti kao umetnik težiš ili šta kao čitalac želiš. Ili, da se ispravim, najvažnije je šta ti jesi.

Upoznala sam mnogo ljubitelja Dostojevskog koji ga vole samo zbog njegovih propovedi, a ja ga volim i pored njegovih propropovedi. Verovatno zato što je mnogo bolji umetnik nego propovednik.  :lol:

zosko

• 4
  • 3
« Reply #72 on: 15-04-2017, 11:46:13 »
cuj, na tvrdnju kako sve moze biti alat reformizma, jedan krleza bi skocio kroz prozor (slicno ga je sigurno kostalo najmanje deset godina zivota), tolstoj si pucao u glavu, a dostojevski ti pokusao pregristi grkljan. :lol:

i ja ga volim, uglavom zbog onog osnovnog sto ocekujemo od dobrog autora, a inace jer mrtav, pa ne moze pricati gluposti i smarati, baciti sjenu na djelo.
moving on my own trace

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #73 on: 15-04-2017, 12:15:09 »
da, pomrli su... al' niko od sekiracije kako će uticati na publiku. Tolstoj se jeo možda malo više od ostalih, ali i on je najbolji tamo gde ne drži slovo.