Author Topic: Da li je Znak Sagite najbolji domaći forum za igrače malčice radoznalije od proseka?  (Read 1440 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Drugim rečima, ne pričam o onima koji bi da reše problem u konkretnoj igri, ili onima koji bi da znaju kako napreduje beta faza za Blizardov (...), već o ljudima koje video-igre zanimaju malo šire, iz sociološkog, političkog, psihološkog, kulturnog, dizajnerskog, pa i - što da ne - tehnološkog ugla (iako je ovo poslednje domen tehnoloških časopisa i sajtova gde video-igre najčešće nadju utočište).

Ako je tako, da li Boban razume potencijal toga?

Ili mi je nešto promaklo ovde? :)
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Petronije

• 4
  • 3
Bench forum, klanrur, pa i svet kompjutera imaju solidnu zajednicu. Tehnički i tehnološki, kako god, benč je sigurno jači od sagite, to budi siguran. Sad gledam košarku pa ću kasnije obrazložiti. Ali ima istine u ovome što pišeš.
Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

hidden

• 4
  • 3
Ne znam da li je najbolji, ali meni je kao casual gejmeru najdrazi. Vas dvojica, ali i drugi (Meho, Harveseter, Perin...) umete bas da zablistate sa rivjuovima, komentarima, diskusijama...

A valjda se covek i na ljude navikne, pa mu sve ostalo dodje neobicno i bezveze

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Bench forum, klanrur, pa i svet kompjutera imaju solidnu zajednicu. Tehnički i tehnološki, kako god, benč je sigurno jači od sagite, to budi siguran.

Benchmark i Svet kompjutera su mi poznati, a za Klan rur znam samo iz čuvenja. Na SK sam bio član (i još uvek sam). Imam utisak da je na svim tim mestima tehnologija na prvom mestu, kada se radi o igrama. Ili grafika. Izadje mu na isto.

Ja sam u Quarter to Three našao zadovoljavajuće okruženje. Formalno, to je Čikov forum (i sajt), ali ne slažu se svi sa njim tamo. Ono što mi odgovara je mentalitet učesnika. Uglavnom su to ljudi u 30-tim i 40-tim, koji su tokom života videli i igrali mnogo igara, a sada imaju suviše obaveza u svojim životima (posao, žene, deca, ili posao, muškarci, deca, ili isto to drugim redom). Ima mnogo fanova stonih igara tamo, a budi siguran da takve osobe cene gejmplej iznad svega ostalog. Mnogi nezavisni dizajneri učestvuju u raspravama povremeno. Nema prepucavanja sa klincima. Nema (mnogo) prepucavanja sa idiotima, kao sa jednim koji se borio za 'objektivnost' u prikazima igara, ne shvatajući da sve vreme brka 'objektivno' sa 'prosečnim' (gledištima, stavovima, mišljenjima...) Dominions 4 ima skoro 4000 poruka u svojoj temi. Patuljačka tvrdjava, Solium Infernum (po RPS-u jedna od najboljih strateških igara ikad), AI War, Offworld Trading Company i Renowned Explorers, da uzmem samo neke primere, imaju zamašne teme.

Svet kompjutera? Dominions 4, čudovište od igre, ima 3 poruke u svojoj temi! Dwarf Fortress, drugo čudovište, takodje. Renowned Explorers se jedva spominju uopšte, a kamoli da imaju luksuz sopstvene teme. Solium Infernum? Nema ga. AI War nisam tražio, ali ne bih gajio nadu da ću ga naći.

Da budemo pošteni, ni Sagita nije poklonila svim tim igrama počasni prostor, ali Sagita je manji forum, pogotovo u kontekstu igara. Meho bi verovatno ove naslove koje sam pomenio zamenio drugim - nekim egzotičnim, ali svakako dragocenim pucačinama ili tabačinama - ali krajnji rezultat bi bio praktično isti. O tome se ne priča na velikim forumima, jer te igre ne zahtevaju GeForce Ultra Black Hole 666666selfdestruction i DirectX 128OhMyGod!

I ovo samo kada pričamo o izboru igara kojima se poklanja pažnja. A kada pričamo o generalnom pogledu na igre i kulturu igranja, i onome što sam napisao u uvodnoj poruci, stvari nisu ništa povoljnije. A fokus je u svim tim slučajevima na PC igranju.*

Da ne ispadne da imam samo da kažem loše stvari, ima na forumu SK-a ljudi čije mišljenje volim da čujem, i sa kojima se često slažem. Ali to ne menja generalni fokus interesovanja.

No, još ima da vidim šta Klan Rur ima da ponudi, iako od sportskog tima ne očekujem previše zalaženja u ne-sportske teme.

*očekuje se zajedljiva primedba jednog člana našeg foruma ;)

usputni_boem

• 2
Slazem se, ovde su i najkvalitetnije diskusije, a i ne prica se samo o mainstream igrama. Jedino je steta sto nema mnogo ljudi...

neomedjeni

• 3
Radim duplu smenu ove i naredne nedelje, 7/7, nem snage ni za zajedljivost. Praštajte, druže Ridiculus.  :cry:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Radim duplu smenu ove i naredne nedelje, 7/7, nem snage ni za zajedljivost. Praštajte, druže Ridiculus.  :cry:

Oprošteno. A ako dobijemo skoro i neki dobar opis na RPG delu podforuma, biće i zaboravljeno! :)

Calavera

• 3
sto se tice pitanja iz naslova: mislim da jeste, i to je prilicno porazavajuce za tu neku domacu gejming scenu. ja sem ova tri imena koja su vec pomenuta u temi (sk, benchmark, rur) zapravo ne bih ni mogao da navedem jos neki sajt s relativno posecenim podforumom za igre. znam da je screenfun ranije imao svoj forum, ali izgleda da su 1) odskora promenili ime casopisa u gamefun (eto, ipak moze gore  :lol: ) i 2) foruma ocito vise nema.

od ta tri sajta, sk i benchmark su prosto bezvezna mesta za diskutovanje o igrama. ja sam nekad davno bio redovan clan na sku i znam da tamo ima i ljudi koji znaju o cemu pricaju, ali njihovi postovi se lako izgube u moru pitanja i odgovora vezanih za optimizaciju odredjene igre i par sturih i dosadnih utisaka o samoj igri. glavni problem je sto se tamo ipak uglavnom skupljaju srednjoskolci i nesto stariji, a od njih je tesko ocekivati ne znam kakav nivo rasprave. rur je nesto bolji u tom pogledu zbog dugovecnosti te zajednice, ali tamo je fokus uglavnom na multiplayer naslovima. iskreno, meni 1 mehmet vredi vise od ta tri foruma zajedno  :lol:

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Ја сам се некад регистровао на СК и поставио неколико коментара, али сам престао да идем јер ми је то обиље тема и коментатора некако застрашујуће. Требало би неколико сати сваки дан да се прочита све што је постављено. Овај подфорум је супер, нема много људи (а знају шта причају), теме су занимљиве, све може да се испрати и, искрено, не бих га мијењао ни за један други :-)

Petronije

• 4
  • 3
Da završim misao od sinoć, slažem se sa ridiculusom a i sa ostalima što se tiče ovog gejming dela sagite. Vrlo je moguće da na domaćem webu nema ovoliko kvalitetnih diskusija i recenzija, a da su one tako koncentrovane. Ovde bukvalno 10 ljudi postuje, i kao što rekoste, više i bolje mi ni ne treba. Nekad kad su svi tu i svi pišu, što je retko, ni to ne mogu da ispratim. Naravno, odnosi se na naslov topika i sfere gejminga kojima se druge zajednice ne bave, ili se slabo bave. Meni to nekako dođe i logično, s obzirom na interesovanja i zanimanja ljudi koji obitavaju na sagiti, kao i na samu tematiku foruma.

Što se tiče Benča, hteo sam da naglasim da je taj forum pre nekih 10-12 godina izgledao dosta drugačije, kao i sve ostalo. To je bio ubedljivo najjači hardveraški exyu forum, i samim tim je bilo tone kvalitetnih diskusija, pa i u gejming sekciji. Odnosi se uglavnom na tehnikalije, ali bilo je tu i jake rpg ekipe, a i ostali žanrovi su bili jednako zastupljeni. Kasnije je politika foruma promenjena, zbog marketinga se ide na masovnost, te je logično i kvalitet opao, i zaista je teško pronaći pravu informaciju, glavnom besmislena prepucavanja mlađe populacije. Mada i dalje ih pratim i svratim povremeno, na primer, STALKER tema je još uvek živa, i ne samo živa već je par članova foruma u priči oko modovanja, itd itd, ima tu još kvaliteta da se probere, samo treba tražiti.

Ali svakako sagita rulz.
Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

Ratanok

• 1
Sagita je baš po mom ukusu: detaljno, pismeno i na nivou.

Benč i SK nisam nikad posećivao niti imam želju ali često svratim na EmuGalaxy gde ima zanimljivih tekstova i posvećenih igrača.

Berserker

• 4
  • 3
Slažem se sa ridiculusom a i sa ostalima što se tiče ovog gejming dela sagite. Vrlo je moguće da na domaćem webu nema ovoliko kvalitetnih diskusija i recenzija, a da su one tako koncentrovane. Ovde bukvalno 10 ljudi postuje, i kao što rekoste, više i bolje mi ni ne treba. Nekad kad su svi tu i svi pišu, što je retko, ni to ne mogu da ispratim. Naravno, odnosi se na naslov topika i sfere gejminga kojima se druge zajednice ne bave, ili se slabo bave. Meni to nekako dođe i logično, s obzirom na interesovanja i zanimanja ljudi koji obitavaju na sagiti, kao i na samu tematiku foruma.

Ali svakako sagita rulz.

Eto, hteo sam i ja nešto slično da napišem, al kad je čovek već lepo sročio, mogu samo da dodam:
 +1

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Mislim da je veliki problem za srpske igrače to što uglavnom igraju igre koje su na engleskom. (Zameniti "uglavnom" se "praktično uvek".) To dovodi do pojave da će većina njih da boravi po forumima na kojima se govori engleski, jer sva bitna mišljenja su tamo - da ne govorimo o ograničavanju tržišta. Drugi negativni nusproizvod je taj da, umesto da svoj maternji jezik dovedu u igru, oni jezik igre izvode napolje. Svugde ima izuzetaka, naravno, ali zanemarljivi su in our case. Ne znam da li pojava sajtova kao što su IGN Adrija može išta da promeni povodom toga. Jel ima neko neke informacije o tome, ili bar mišljenje? Ja ne posećujem ni američki IGN, a kamoli balkanski. U stvari, nisam siguran da mogu uopšte da posetim američki IGN, osim preko proksija.

Postoji jedan izuzetak koji mi pada na pamet, u vezi tendencije publike da ide ka tri-A igrama, tehnološki moćnim, ili grafički impresivnim. Taj izuzetak se zove Blizzard, a ovde bih pre svega istakao Hearthstone. Valjalo bi jednom objasniti zašto je to tako, ali njih svakako niko nije uspeo da imitira. Blizzard je inače  kompanija čije proizvode i ja veoma cenim, iako ih ne igram često, i ne mislim da je Hearthstone medju najboljim primerima svoga žanra. Drugi primer kompanije čiji proizvodi su izuzetno popularni, a uvek hvataju na šarm i igrivost, a ne tehnologiju, je Nintendo. Dakle, ima nade u tvrdnji da ljudi mogu da uživaju u izuzetno igrivim igrama (trebalo bi da je ovo pleonazam, ali shvatate na šta mislim) ako im se ove upakuju na odgovarajući način.

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
Čudni su putevi životni:

Registrovao sam se na ZS zbog fantastike, a sad tamo retko postujem i nekakav raj sam pronašao u gejmerskom delu.

Ono što je veliki plus gejmerskog dela foruma jeste što ljudi ne flejmuju, ne zalaze preduboko u offtopic kao na ostalim delovima Sagite. Diskusije i mišljenja se mahom uvažavaju, mada možemo sa istim mišljenjima da se ne slažemo. Obrazlažemo svoja stanovišta i poglede na igru ili igre. Zborimo kako znamo, često nabacanih utisaka, sa oduševljenjem ili prezirom i svako to prihvata kao tako.

To je jedna od dražih stvari ovog dela foruma i svakako bitna mašinerija i razlog zbog kojeg opstajem ovde.

A hteli mi to priznati ili ne (ispašće da čoveka stavljam na pijadestal) ali da nema Mehmeta i njegovog detaljnog seciranja igara koje odigra, tekstova i diskusija u kojima učestvuje, kao i druga nam Ridikulusa koji stalno otvara nove zanimljive teme i gledišta čak i labavo vezana za gejming, ni od ovog podforuma ne bi bilo ništa.

Šteta je samo što su Mehini tekstovi o utiscima o igrama koje odigra raštrkani na sto tema, a bilo bi lepo otvoriti temu MEHMET IGRA, pa da na toj temi čitamo njegove tekstove i ostavljamo u amanet mlađim generacijama da se dive pisanoj reči o stvarima koje život znače, to jest, o igrama

Sent from my Huawei P9

Meho Krljic

• 5
  • 3

Šteta je samo što su Mehini tekstovi o utiscima o igrama koje odigra raštrkani na sto tema

Er... ali... nisu? Svi* su uredno postovani na topik "Šta igramo" baš da se ne bi dolazilo u konfuziju gde bi mogli da se nalaze. Ne zato što mislim da su moji tekstovi nešto mnogo istorijski bitni nego da neki nasumični čitalac ne bi morao da pretražuje čitav potforum već samo taj topik ako ga zanima prikaz partikularne igre koga je mogao napisati bilo ko.

Glede pitanja iz naslova topika, najveća diferencija specifika Sagitinog gejimg potforuma je u tome što smo u proseku znatno stariji od pripadnika gejming foruma diljem balkanskog kiber, jelte, prostora. Iz toga proizilazi dobro i loše koje ovde imamo.

* Gde "svi" označava razumnu većinu, uzimajući  u obrzir dementnost autora koji sigurno greškom ponekad postuje u pogrešnoj temi, kao i činjenicu da za retro prikaze radije koristi temu Blast from the past.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999

Šteta je samo što su Mehini tekstovi o utiscima o igrama koje odigra raštrkani na sto tema

Er... ali... nisu? Svi* su uredno postovani na topik "Šta igramo" baš da se ne bi dolazilo u konfuziju gde bi mogli da se nalaze.

Nekad se ta tema zvala Soul Calibur.   Četvrti, ako se ne varam.

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
недостаје нам цуттер овде, могао би и да се врати
...barcode never lies
FLA

Father Jape

• 4
  • 3
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

дејан

• 4
  • 3
желео бих (поново) да изразим неописиво задовољство зато што имам прилику да присуствујем/учествујем на овом подфоруму...на овај (за мене) неочекивани излив емоција нагнало ме је неколико одличних текстова, вредни на толико много начина да их је бесмислено све набрајати - мехов текст о бајонети и сенци колоса, харвестерове тајм тревелинг авантуре (епизода са визардријем) и размена искустава за инто тхе бреацх...свака част људи, ово је сигурно најбољи форум на којем сам ја учествовао (иако је на знаку сагите  :lol: )

да искористим прилику да приметим да нам нешто нема ридикулуса... xtwak
...barcode never lies
FLA

дејан

• 4
  • 3
.....

A hteli mi to priznati ili ne (ispašće da čoveka stavljam na pijadestal) ali da nema Mehmeta i njegovog detaljnog seciranja igara koje odigra, tekstova i diskusija u kojima učestvuje, kao i druga nam Ridikulusa koji stalno otvara nove zanimljive teme i gledišta čak i labavo vezana za gejming, ni od ovog podforuma ne bi bilo ništa.

Šteta je samo što su Mehini tekstovi o utiscima o igrama koje odigra raštrkani na sto tema, a bilo bi lepo otvoriti temu MEHMET IGRA, pa da na toj temi čitamo njegove tekstove i ostavljamo u amanet mlađim generacijama da se dive pisanoj reči o stvarima koje život znače, to jest, o igrama

Sent from my Huawei P9

ово би стварно требало направити...ево пријављујем се да у часовима доколице сакупим све постове са мехиним приказима за тај подфорум...
...barcode never lies
FLA

Meho Krljic

• 5
  • 3

да искористим прилику да приметим да нам нешто нема ридикулуса... xtwak

Pa on reče da se zakopao tim svojim učenjem... PHP-a ili već tako nečeg inženjerskog i da posao od dve ili tri godine studija pokušava da sabije u šest meseci, pa nema vremena za išta drugo. Ali čini mi se dabi Mart trebalo da mu bude poslednji mesec tog intenzivnog učenja pa ga možda vidimo ponovo od Aprila...

Apropo mojih tekstova - pa svi su u istom topiku: "Šta igramo" (osim onih par u Perinovom retro topiku) tako da nema potrebe za nekakvim sakupljanjem, mislim. (A to sam, vidim, i gore napisao :lol: U pravu je Lilita, dementna sam dedurina posto).

дејан

• 4
  • 3
све је то у реду ал се ја не слажем...управо прегледам топик и он је бременит разноликим причама, расправама а са друге стране, за своје име, је неочекивано крцат одличним приказима - твојим, катеровим, џејповим, ридикулусовим (стигао сам тек до 10. стране од 138)...хоћу рећи, 'шта играмо' је превише квалитетан и својим именом не скреће довољно пажње на себе...
у сваком случају ћу претрести цео топик, повадити све приказе, прво твоје, па осталих...и потхранити линкове на сигурно место (које ћу затим највероватније заборавити) ако, недајбоже, направимо неки топик на коме би постављали мало подробније приказе игара...
...barcode never lies
FLA

Petronije

• 4
  • 3
I meni se dopao Mehin tekst o senci kolosa, skoro nisam pročitao bolji opis neke igre. Dva puta.

Sent from my Le X626 using Tapatalk

Meho Krljic

• 5
  • 3
потхранити линкове на сигурно место (које ћу затим највероватније заборавити)

Ispravno!!!!!!! :lol:

Nego, ja očigledno živim u pogrešnom ubeđenju da je taj topik uredan i pregledan i da na njemu lako nađem šta mi treba. Doduše, istina je da drug Neomeđeni malo kvari program time što svoje prikaze trpa na topik o kompjuterskim RPGovima. Harvester ima poseban topik za stare RPG-ove i to je uredno, mislim. Plus je ekstremno zabavno.

дејан

• 4
  • 3
управо о томе и говорим...оба та су веома упеглана за сагитине стандарде...а на 'шта играмо' сам управо поново прочитао страницуипо шарене расправе о невољним сексуалним апстиненцијама, све са саветима за прекид поста....
...barcode never lies
FLA

Meho Krljic

• 5
  • 3
Tu je sigurno Cutter kolo vodio  :lol:  Bez njega smo sasvim izgubljeni na putu za Evropu  :(

дејан

• 4
  • 3
за дивно чудо, није катер! група неочекиваних учесника, на челу са тобом...
...barcode never lies
FLA

scallop

• 5
  • 3
за дивно чудо, није катер! група неочекиваних учесника, на челу са тобом...

xrofl xrofl xrofl  Agituje se svuda.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Ma, šalio se ja, kater je fin čovek, znao sam da je moje maslo neko u pitanju.

Doduše, sad sam prelistao neke strane iz 2011. godine. Pa kako smo bili mladi i slatki!!!!!!

Father Jape (za Shadow of the Colossus):

Apropo Senke kolosa, ja sam je video samo kod ortaka na... hm, ne znam šta reče zašto su rezolucija i prikaz bili onakvi, kakav mu je to bio TV/monitor, ali bilo je vrlo ružnjikavo. Hoću da kažem, da je i takvo, čak i ovom zadrtom PC korisniku, izgledalo... pa recimo posebno.

Milan (za Dark Souls):

Onda definitivno preskacem. Suvise sam ja mator za tako teske igre. A ni refleksi nisu kao sto su nekada bili....

Milan (za Bayonettu):

Bayoneta je jako dobra igra! Japansko ludilo, ali cak i ako ne volis japanska ludila, ovo je pozitivno ludilo!!

Petronije (za Skyrim):

Nisam neki RPG fan. Voleo sam prvog Witchera i Morrowind, kao i Deus ex i System shock2. Ovaj Skyrim mi bas lezi, tematika, graficko okruzenje, brdo kvalitetnih kvestova... bas dobra igra.

Posle je Milan postao najveći zatočnik Dark Souls na ovom forumu a drug neomeđeni uveo organizovano ismevanje svakog ko u pozitivnom kontekstu pomene Skajrim  :lol:

дејан

• 4
  • 3
кажем ти ја...тај топик има своје вредности мимо приказа игара, којима би било лепше на посебном месту...
...barcode never lies
FLA

Petronije

• 4
  • 3
Da nije bilo Milanovih i Mehinih motivacionih postova dok sam počinjao sa Dark Souls, verovatno bih i dan danas živeo u zabludi kako je Skajrim "baš dobra igra".  :mrgreen:

Meho Krljic

• 5
  • 3
Meni je, a svestan sam da je to sad nepopularno mišljenje, Skajrim i danas baš dobra igra. Planiram da ga kupim na Switchu u nekom momentu i ponovo utrošim neprebrojne sate na njega. Naravno, razumem zašto se ljudima ne dopada, ali veliki je ovo svet, ima mesta i za Skajrim i za Dark Souls  :|

neomedjeni

• 3
Posle je Milan postao najveći zatočnik Dark Souls na ovom forumu a drug neomeđeni uveo organizovano ismevanje svakog ko u pozitivnom kontekstu pomene Skajrim  :lol:

Da nije bilo Milanovih i Mehinih motivacionih postova dok sam počinjao sa Dark Souls, verovatno bih i dan danas živeo u zabludi kako je Skajrim "baš dobra igra".  :mrgreen:

Isplatilo se!!!!

Meho Krljic

• 5
  • 3
E, moj druže Neomeđeni, sahranili ste zapadnjački RPG, kakav je, takav je, naš je, za račun japanskog akcionog RPG-a, što bi vi rekli hekendsleša. Prodali ste veru za večeru!

neomedjeni

• 3
To ću priznati kad nađete da sam uveo organizovano ismevanje svakoga ko kudi Dark Souls.  :lol:

Uostalom, znano je da Skyrim nije pravi RPG.