Ako jesi za demokratiju onda mora da budeš opredeljen za rad, a ne za biznis. Isto tako, moraš da budeš opredeljen za državu, a ne za globalna foliranja.
Da, ovo su ključni elementi neoliberalnog razmišljanja koliko sam ja u stanju da ga pojmim: tržište reguliše stvari toliko dobro da je demokratija praktično izlišna, a država samo treba oružjem da brani to tržište i da se ne dalje meša.
naravnodane!!!
moj rad očigledno ne proizvodi plodove!
ja uporno pišem jedno al bez efekta
Tržište je proizvedeno od strane države, ono samo po sebi ne može da opstane
dadoh primjer wikipedije, kada bi se slobodno popunjavale stranice i čisto tržišno određivalo šta treba gdje da piše, nastao bi prvo ogroman haos koji bi doveo do mijenjanja jedne te iste stranice milijardu puta.
Umjesto toga, na wiki postoje administratori i botovi čiji je posao da reaguju u slučaju edita. Provjerava se svaki edit, traže se određeni kriterijumi koje taj edit mora da ispuni, i najčešće se traži određena referenca, iz te i te knjige, pod uslovom da ta knjiga ne protivrječi većini drugih knjiga, i onome što je već stajalona wiki stranici
dakle, da bi se spriječili trolovi, krekeri, ovi oni da osakate enciklopediju, wikipedia je zaštićena na više načina i uopšte ne funkcioniše po principu slobodnog tržišta, iako tvrdi da je "slobodna enciklopedija"
tako i neoliberali, npr Ojken, tvrde da postoji 25 vrsta tržišta, i po potrebi u svakoj oblasti može da se instalira drugačiji tip, negdje treba da bude monopol a negdje čista kompeticija, zavisno od toga šta je efikasnije
dakle, bez države nema neoliberalizma i nema tržišta. Pa u EU postoje direktive o tome koliko treba da bude zakrivljen krastavac, a toga ne bi moglo da bude na slobodnom tržištu, gdje u načelu možeš da dojašeš u grad i prodaješ eliksir mladosti.
Na svakom nivou tržište je kontrolisano od strane države, i zato ponavljam Hajek govori o kibernetici. Šta je kibernetika, eo moj pokojni profan u svom udžbeniku starom pola vijeka dao primjer bojlera. Kibernetika bojlera ima dva algoritma: ako vruće gasi bojler, ako ladno pali bojler.
kibernetika je totalno u ako-onda fazonu. Razlika je što na tržištu postoji miliona bojlera različite veličine. Male bojlere dati tu i tamo, veće da kontrolišu krupnija preduzeća, još veće monopoli, najveće država.
Ali će svuda da postoji ako-onda algoritmika i to je neoliberalizam. Nikakvo slobodno tržište. Rekoh, to je sloboda miša u lavirintu koji on nije sagradio.
da su svi bojleri iste veličine i da je tržište zaista slobodno pa da i pričamo da nam demokratija ne treba, ali to nije slučaj. Fridman kaže ne možemo da demokratski odlučujemo ko će nositi kravatu koje boje i oće li uopšte da nosi kravatu. To tržište riješava jer će napravi kravate raznih vrsta i to će se rasporedi po želji kupca.
Al jbg, pošto mac hoće nekoga u zatvoru ili kažnjenog a neko opet hoće vučića na vlasti, kako da to dogovorimo, isto kao kravate ili šta. Na kraju će se skupe tajkunski bojleri da izdominiraju
to jest, ta priča da treba stvari prepustiti tržištu u stvari znači da se ne petljamo s odlukom većine (protiv tajkuna) no da uvalimo boje kravate i mobilnih telefona, da se raja s tim zaebava
a tržište ostaje državna konstrukcija pod stalnom kontrolom.
ta kontrola uopšte nije problem sama po sebi, nego je pitanje za šta služi ta kontrola i onda se vidi razlika između neoliberalizma i nečeg normalnog. Neolib bi da vještački uvežava kompetitivnost svuda, čak i u osnovnoj školi kao Radul, takođe bi da diže rizičnost poslovanja jer i to podstiče kompetitivnost, za koju vjeruju da pomaže da tržište radi efikasnije.
Neolib bi da svaka oblast bude nekako kapitalizirana, pa izmišlja ljucki i socijalni kapital i mjeri uticaj ulaganja u sebe na naš dohodak i slična baljezganja. Na kraju se svede na to da sve što radimo od toga koliko prdimo do šta radimo u dokolici treba da se računa u naš kapital, koji treba unovčiti ili bar koristiti kao socijalni kapital, mingling, netvorking, kad zatreba. Ako čitanje Rašana ne donosi meni korist, neću ni da čitam, to je neolib filozofija = Truman btw
umjesto homo sapiensa postaje homo economicus, jer ne postoji neko ne-ekonomsko ponašanje, Beker izmišlja marriage markets, petlja se u abortuse i brzu hranu, pirateriju itd... svuda procjenjuje nekim ekonomskim principom i predlaže neki tip tržišta da upravlja čitavim domenom.
dakle, nema nikakvog razilaženja države, društva i tržišta, to za neoliberale nisu tri stvari nego jedna. Za klasične liberale su tri stvari. To je ključno, za neoliberale dilema nije uopšte ili država ili globalizacija, uostalom kakva globalizacija. Najveći dio trgovine se obavlja unutar free trade sporazuma, dakle itekako izbojlerisanim tokovima i ponajviše u trouglu EU, azijski Pacifik i SAD
ta koncentracija se nikako ne mijenja, ono i sedamdesetih bila glavna imperijalna trijada, samo je Japan zamijenjen Kinom. A bojleri i dalje bojlaju, i sve je unapred isplanirano, niđe slobodnog tržišta no po programu i direktivama.