Author Topic: Neoliberalizmi naši nasušni  (Read 35544 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Labudan

• 4
  • 3
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #650 on: 29-05-2020, 11:14:39 »
SSSR se svakako nije raspao ekonomski
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Containment

Plus poljski papa i javna diplomatija. Pa to je Hladni rat a ne ekonomija.

Eo i sad, kad Kina treba prestići SAD uslijedio containment, između ostalog i corona containment.

A šabi ja radio, za početak zabranio sve zakone i uredbe koji podrivaju društvenu pokretljivost i uvećavaju nejednakost. Prost algoritam.

Kapitalizam se stvarao stotinama godina, imao stotine eksperimenata, pa Dubrovnik je jedan od njih, okolo feudalizam, u gradu kapitalizam. Ali takve ekperimente danas fašistički guše, još od Pariske komune, u nauci istraživačke projekte neće da finansiraju jer je nauka na tržištu, neće da bidne da je ovo sad neminovnost niti će se skočiti u labudizam sutra.

Ali neoliberalizam mora pasti.
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

scallop

• 5
  • 3
« Reply #651 on: 29-05-2020, 11:16:53 »
U lođi, pod daskom za sedenje, imam par zapečaćenih sanduka sa opsežnom američkom literaturom o menadžmentu i marketingu medija. Meho bi trebalo da zna ko je Borivoje. 8)

Kad si već napisao još, neoliberalizam mora pasti jer su ga zavrteli kao čigru sa jednom tačkom oslonca. Zamah je na izdisaju i priprema se "stolica" sa bar tri noge.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #652 on: 29-05-2020, 11:23:58 »

A šabi ja radio, za početak zabranio sve zakone i uredbe koji podrivaju društvenu pokretljivost i uvećavaju nejednakost. Prost algoritam.

I Mac bi ali ne zna kako. (I ja bi'.)
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #653 on: 29-05-2020, 11:24:07 »
za početak zabranio sve zakone i uredbe koji podrivaju ...

Znači morao bi da budeš doživotni apsolutni vladalac. I da ti država bude samosvojna, kao Severna Koreja. A biće i sve drugo kao u S. Koreji. Morao bi da ugušiš svaku drugačiju misao, da bi mogao da ostvariš svoju viziju. I tako do kraja veka. A ako si običan predsednik, jednom kad ti se završi mandat, šta će biti sa tvojom vizijom, šta misliš?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #654 on: 29-05-2020, 11:26:45 »
Kojom mojom vizijom, čak ni Marks nije iznio nikakav plan jer jedan čovjek ne može nametati budućnost svih.

Možda je tvoj problem što pretpostavljaš da kapitalizam neće i sam propasti, samo ne znam gdje u istoriji vidiš osnovu za takvo promašeno uvjerenje?

mac

• 3
« Reply #655 on: 29-05-2020, 12:11:55 »
Okej, onda da bismo imali labudizam u demokratiji, a ne u diktaturi, moraš prvo da informišeš i edukuješ glasače do te mere da im labudizam bude važniji od bilo čega drugog što će im ponuditi otuđeni centri moći. Znači, treba ti propagandna mreža, jača od drugih propagandnih mreža. Da bi stvorio takvu mrežu treba ti moć. Ali ako imaš moć onda nemaš više želju da se odrekneš te moći koju imaš. Da li razumeš taj paradoks?

A sistemi se menjaju kad se premesti moć u druge ruke, to je bar jasno. Kapitalizam može da propadne tek kad kapitalisti izgube moć, a to naravno može da se desi, mada ja trenutno ne vidim kako. Dokle god postoji novac, postojaće i kapitalisti. Morao bi prvo da ukineš novac. Morao bi zapravo da ukineš prirodu novca koja omogućava akumulaciju. Ako nema akumulacije, onda više nema bogataša, a ako nema bogataša, onda u teoriji nema više ni siromašnih (ili smo svi podjednako siromašni).

Novac ima akumulaciju u svojoj prirodi. Visoki porezi idu kontra te prirode, i bogataši koriste svoju akumulaciju da se bore protiv visokih poreza. Priroda novca će uvek biti jača od veštački nametnute kontre toj prirodi. Moraš novac da zameniš nečim što nema tu prirodu.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #656 on: 29-05-2020, 12:29:50 »
To bi imalo smisla da je kapitalizam nastao demokratski.

Takođe bi imalo smisla da je ovo sad demokratija a ubrzano i vidljivo propada u raznim populizmima

Ove godine Nedićeva zastava slučajno, za pet godina namjerno. Rast ustaštva, rasizma, šovinizma, napada na migrante, na kraju i fašizma je matematička neminovnost.

Kažem, pretpostavljaš da kapitalizamnema kraja ali Imanuel Volerstin napisao 1990. Amerika će izabrati populističkog antiimigrantskog antidemokratskog predsjednika oko 2020. Sagraditi tvrđavu (wall), da će ga pratiti Evropa u tome i da će taj proces prsnuti 2030. Pola je pogodio do sada, zar ne?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #657 on: 29-05-2020, 12:41:26 »
To bi imalo smisla da je kapitalizam nastao demokratski.

Sic! Demokratija je bastard jer je divergentna.

mac

• 3
« Reply #658 on: 29-05-2020, 13:22:41 »
Ne kažem da kapitalizam nema kraja. Sve što ima početak mora da ima i kraj. Vrlo sam jasno rekao, pa osim da se samocitiram ne znam šta bih drugo dodao:

Kapitalizam može da propadne tek kad kapitalisti izgube moć, a to naravno može da se desi, mada ja trenutno ne vidim kako. Dokle god postoji novac, postojaće i kapitalisti.

Kapitalizam je vezan za akumulaciju novca (i drugih resursa). Spreči nekom magijom akumulaciju i ukinućeš i kapitalizam.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #659 on: 29-05-2020, 13:51:25 »
Ovo sad je čist marksizam. Ni D. od demokratije.

mac

• 3
« Reply #660 on: 29-05-2020, 14:02:47 »
Ako demos glasa po marksističkim principima onda bi to bio demokratski marskizam.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #661 on: 29-05-2020, 14:16:08 »
Što bi rekao Bata, nađi mi uspešnu i trajnu demokratiju. Atinski ostrakizam, večnu demokratiju britanske imperije... Demokratija je lovna divljač za eksperte za prečice.

mac

• 3
« Reply #662 on: 29-05-2020, 14:21:37 »
Znači li to da kad kažeš "ni D. od demokratije" to kažeš sa odobravanjem? Ne voleš demokratiju?

Takođe, to što i demokratija mora da ima kraj se ne kosi sa mojom tvrdnjom da ako se koristi demokratski proces onda se rezultat može nazvati demokratskim.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #663 on: 29-05-2020, 15:01:47 »
"Ako" je jednako glupa formulacija kao "ali". Još Asimov ("Zadužbine") jasno kaže da je stabilno društveno uređenje oksimoron. Da se giba od republičkog do imperijalnog, sa iskoracima ka Mazgovu. Ljudi su ovaki i onaki, pa jedni vole sir, a drugi traže rupe u njemu. Pre više od 30. godina sam svoj SF smestio u 3K (tri kompanije) sistem, otprilike kao neoliberalizam, ali ni on ne valja. Od napuštanja prvobitne zajednice nismo našli način da onemogućimo da neko ne pokuša da mazne veće parče. Sad ti možeš da se moliš Bogu demokratije, ali on nije kršten, sunećen ili nešto drugo. Na glasanju čak nije ni važno dal' ćeš pobediti ili izgubiti, jer ne traje, ugnjili i postane svoja suprotnost.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #664 on: 29-05-2020, 15:16:10 »
Akumulacija novca, to zvuči kao pretvaranje olova u zlato. Šta je to novac, znamo li? Šta se to akumulira? Dug, dijamanti, klima uređaji, lijekovi?

Mac, ako pretpostavimo da znaš što je akumulacija ostaje pitanje znaš li što je novac?

A od toga zavisi kaće propast kapitalizam. Šta si reko, ako prestane akumulacija svetog duha amin? Akumulacija fantoma? Akumulacija štampanja papira?

Pa prestaće. Jel to neka novost?

No, da ponovim, kapitalizam praktično nikad u svom trajanju nije bio demokratski, nije uspostavljen demokratski niti se održava demokratski.

Kapitalizam je kao protected mode računara, bios program direkt u hardveru i ono kao nudi ti demokratski da instaliraš linux, al bios ne možeš dirati, tu se ništa ne pitaš.

Možda nekad nije bilo tako, u stvari baš prijelazi tebe bune, kapitalizam je nekad ugrožavao feudalne privilegije, nije bilo moguće da grof rodi grofa u kapitalizmu nekad, nego je postojala značajna društvena pokretljivost, što je oličavao i američki san.

Al ovaj današnji umorni kapitalizam zapravo se odavno feudalizuje, i to ne samo na nivou princeze Ivanke koja bešto nasljeđuje nego na svim nivoima. Kad ti neko na Balkanu, bilo ko, bibliotekarka, namjesti ćerci poso u biblioteci, ona uspostavlja feudalni princip nasljeđivanja privilegija i svoje društvene pozicije.

I kmetovi znaju gdje im je mjesto. Svako će od oca dobit uhljebljenje, sin političara će biti političar, i polako se feudalizacija vrši u svim oblastima.

Kapitalizam je npr udarao na feudalce koji izdaju zemlju na korištenje pod rentu. Što bi reko Adam Smit, landlords are parasites. A šta imamo danas, ne samo povratak rentijera, tipa izdavanja stanova, landlordovi po americi i šire, nego se tim feudalnim iznajmljivanjem bave i amazon, facebook itd oni drže dobro kao što je nekad bila zemlja i to dobro izdaju pod rentu. Mi im kmetski o da odrađujemo poso.

Tako da nemoj se zbuniti da mi baš živimo u kapitalizmu, to je odavno u procesu promjene. Volerstin jasno kaže: 2050. biće ili socijalizam ili neki feudalni hibrid. Kapitalizma neće biti.

Ako si kojim slučajem sumnjičav upališ tv i vidiš lorda vučića ili lorda mila (poznatijeg kao milord) ili lorda trampa. The future is here

Volerstin Posle liberalizma, super knjižica btw. Možda nađem taj dio, bukvalno proročke 2 strane.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #665 on: 30-05-2020, 10:08:07 »

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #666 on: 31-05-2020, 12:32:14 »
Sad me podsjeti precednik Milanović kako zapravo u sfrj ima svašta da se pročešlja od neoliberala, npr ko je sve provlačio doktrinu otvoreno ili na finjaka.

I to je ogroman posao, ko zna hoće li se ikad odraditi istraživanje, ali onako čisto površno na koga bih sve bacio sumnju.

U Srbiji Kosta Čavoški, Zoran Đinđić, možda čak i Ljubomir Tadić, s tim što mislim da se on više očešao i minimalno neoliberalisao, a da suštinski to nije. Ali jeste pokušao da glumata disidenta pa bi čitav njegov opus trebalo provjeriti. I ne zaboravimo Šešelja, i on je imao izlete o slobodnom tržištu, a kod Miloševića je to eksplicitno u njegovoj knjizi, najava javnoprivatnih partnerstava i tržišnog poslovanja, što bi reko Zoran Lilić - privatizacijom spasiti društvenu svojinu.

Hrvatska mi je još veća nepoznanica ali ono njihov Čavoški je Miko Tripalo, bukvalno i jedan i drugi pišu o Poperovom otvorenom društvu before it was Soros-cool. Savka Dabčević Kučar mi je takođe sumnjiva, pisala je nešto kao o kejnzijanskoj alternativi socijalizmu i to odma nakon 1945. pa treba pratiti da li se približila Tripalu. Sve više mi je sumnjiva i sama praksis škola, ali o njima znam ukupno nula, samo ih ne bih skinuo s liste prije provjere. Čuveni Adolf Dragičević, koji fura teorije o tržišnom putu u socijalizam, posebna je vrsta neoliberalnog Frankenštajna. I naravno, sam Milanović i SDP, program sa njihovog sajta maltene na prvoj strani spominje social-market economy iliti socijal-tržišno gospodarstvo, čisti neoliberalizam zamaskiran s par ljevičarskih parola i pljuckanjem po Tuđmanu, koji zapravo možda i nije neoliberal. Iako HDZ, kao i srpski SPS, po svemu sudeći jeste.

I spisak nije ni finalan, ne znam ni ko je još bio bitan srpski i hrvatski intelektualac kojeg bi trebalo provjeriti. Prosto se vremenom pokazuje da su se neoliberali proširili po sfrj kao korona, i to manje kao disidenti a sve više u raznim institucijama.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #667 on: 31-05-2020, 23:39:24 »

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #668 on: 02-06-2020, 00:04:36 »
eo malo ezoterijskog napada na neoliberalizam

Natalna karta Donalda Trampa
https://www.astrotheme.com/astrology/Donald_Trump

natalna karta Aleksandera Ristova
https://www.astro.com/astro-databank/R%C3%BCstow,_Alexander

obojica imaju Neptun u drugoj kući

šta Alister Krouli kaže o Neptunu u drugoj kući je zapravo fascinantno, pa eo gledajte šta Tramp trenutno radi

....
Postoji naklonost da čovek radi po principu "banditskog tanga". Ako takvoj osobi ponudite da na jednostavan, iskren način zaradi veću količinu novca, ona će takav predlog odbiti. Takav čovek novac želi da zaradi posredstvom maštovite i vešte zavrzlame, ili dvolične igrarije, koje će dobro da odjeknu i da u potpunosti izađu iz šematskih okvira.

...
Trebalo bi do kraja razumeti da ove karakteristike nisu uopšte nepoštene u pravom smislu te reči. Pod nepoštenim smatramo onog čoveka koji tačno zna šta je ispravno, a namerno radi neispravne stvari, pa prema tome, nema ni traga od kriminala u neptunovskom temperamentu. To je prava razuzdana izopačenost.

:| :| :|

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #669 on: 04-06-2020, 12:45:49 »

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #670 on: 05-06-2020, 22:42:57 »
čisto da zaokružim nešto oko Mehovog linka u vezi napada na SZO i kako je to neoliberalizam

ukratko, neoliberali drže da istinu ne posjeduje nauka već tržište. U to ni klasični liberali nisu vjerovali ali ovi itekako vjeruju. Uostalom, kako bi mogli sprovesti sve "reforme" bez obezglavljivanja nauke? Engels je formulisao čuveni "naučni socijalizam" i neoliberali udaraju i na jedno i na drugo.

Hajek je jednom reko da je socijalno u stvari weasel word, pritajena prevara koja preko raznih "socijalnih" pitanja i "sociologije" vodi u socijalizam. Što je dovelo do Tačerkinog "društvo ne postoji" fazona. Isti taj Hajek je napisao Counterrevolution of Science, kritikujući sam razvoj nauke, racionalizam i prosvjetiteljstvo kao najpogubniju pojavu koja se desila u evropskoj civilizaciji, jer je ne samo radila na prikupljanju znanja nego i njegovoj planskoj primjeni, dakle planskoj ekonomiji.

I koliko neoliberali preziru plansku ekonomiju oni su čak i Enciklopediste proglasili za kolektiviste i autoritarne centralističke likove, jer su enciklopediju stvarali eksperti (reče Vilhelm Repke još 1946. i osta živ). Iz tako ludačke premise je jedino mogla proizaći Wikipedija, koju ne stvaraju eksperti, gdje nema centralističke planske organizacije, a pritom bez kopirajta pokradoše ekspertsko znanje koje su praktično kopipejstovali, i to učinili kao tržišnim a ne procesom komandne ekonomije. Sam Džimi Vejls je priznao da mu je Hajek bio inspiracija za stvaranje Wikipedije.

Naravno, u nekom trenutku izdavači su skontali da im se ne isplati ulagati u stvaranje enciklopedija kada to može i na ovaj način se stvoriti, a pritom većina ljudi je zadovoljna takvim nivoom znanja i nauke. Wikipedija se još i drži koliko-toliko, a van nje ima još gorih podrivanja nauke, te nije ni čudo da su neoliberali upleli prste u svaku zavjeru, of ravne Zemlje, vakcinacija, put na Mjesec, korone, jer ti ljudi su njihove mušterije i sasvim je nebitno jel istina ono što govore - ako se na tome zarađuje. Fric Mahlup je to praktično reko prije pola vijeka, što se njega tiče nauka je "so called science", a većinu ljudi to ni ne interesuje, već provode svoj život uz zabavne i svakako manje mentalno zahtijevne sadržaje, koji se najviše i proizvode u svakom društvu.

A ako nauka počinje da zavisi od tržišta, od finansijera, onda se neće razvijati u pravcu koji je potreban, npr u pravcu da ovu koronu skrši znatno lakše, jer nije ni spremna, nije se ni ulagalo. I jopet, povrh toga, čak i kad uradi sve kako treba, SZO mora da plati jer dalje podrivanje nauke je cilj, prosto jer je alternativa tržištu naučni socijalizam.

pade mi na pamet da bacim link za radnu verziju rada Filipa Mirovskog o laganoj propasti STS studija, koja upravo ilustruje kako se podriva vjera u nauku
Democracy, Expertise and the Post-Truth Era: An Inquiry into the Contemporary Politics of STS
This describes a political split within STS over the role of experts in society.
https://www.academia.edu/42682483/Democracy_Expertise_and_the_Post-Truth_Era_An_Inquiry_into_the_Contemporary_Politics_of_STS

čak vidjeh da je postavio i novi draft
Oxford Pharma OS draft
This paper was delivered as the Aston Lectures at Oxford in May 2019. It describes the history of open science initiatives in the pharma sector, in order to further gauge the track record of open science initiatives.
https://www.academia.edu/42682500/Oxford_Pharma_OS_draft

nači, šta se iza brda valja oko uloge stručnjaka u društvu i šta se krije iza open science

mac

• 3
« Reply #671 on: 06-06-2020, 03:03:11 »
Sećam se vica iz davnina: sve što su anarhisti hteli je vlast. A šta hoće neoliberali?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #672 on: 06-06-2020, 08:08:12 »
Sad si postavio pravo pitanje. Neoliberalizam je kao dete. Ne voli bilo kakav red, a viče "Mama!" kad dobije po labrnji.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #673 on: 06-06-2020, 09:13:12 »
Neoliberali najčešće oće što njihove gazde i finansijeri žele, mutavi su to podanici kapitala.

Ali stalna crta im je kibernetika. Uzmeš bilo šta, oni će uvesti neki algoritam i fidbek tu. Koju školu da upiše dijete, unesite oodatke, obradićemo varijable, dobićete preporuku. Amazon, uz ovu knjigu su kupci pazarili i ovu. Matchmaking u školovanju, zdravstvu, ljubavi, gdje god lociraju robu i potrošača. Čak i dejting sajt funkcionira da vi ste konzument koji traži proizvod.

Za razliku od klasičnih liberala, koji to prepuste spontanoj stihiji, neoliberali pokušavaju haos da kontrolišu. Naći će pravu pkolu za vas, pravi bubreg za vas, pravu ženu za vas, pravu knjigu itd

Iz dva razloga, ljudi nisu dovoljno pametni i prepušteni sebi napraviće problem. Ne slobodni već usmjeravani pojedinci, ne slobodno već kontrolisano tržište. Ali kontrola je po principu fidbeka a ne plana.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #674 on: 06-06-2020, 09:39:56 »
Ne znam zašto sve postavljaš naopako. Teško onima koji će morati da čitaju tvoje knjige. Prvo potrošiš prostor na objašnjavanje da neoliberalizam ne voli red, a sad da voli. Možda bi mogao da se dogovoriš sa sobom.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #675 on: 06-06-2020, 09:59:55 »
Gdje sam reko da ne voli red... Ovo i jeste problem, jer se percipira da između slobodnog tržišta i planske ekonomije ne postoji neka treća ili četvrta opcija. A zapravo neoliberalizam je između.

Jel kibernetika red, naravno da jeste, ali u skladu s principom teorije haosa, a ne mehaničkog sistema, zbog čega su socijalisti zaostali.

Tek treba da se podrobnije upoznam s teorijom haosa, ali njena suština je kontrola haosa, bar oni u to vjeruju. Primjer je turbulencija avionskog motora. Za njega se u startu računa određeni nivo nestabilnosti i turbulencije, dakle kontrolisang haosa koji se očekuje.

Sad zamislite likove koji zapravo sprovode šok terapije kako bi uveli više haosa u društvo i ekonomiju, jer će se ljudi prilagoditi tome i stabilizovati situaciju. A onda novo šokiranje sistema jer omogućava privredni rast.

Šta je i ovo na ulicama ili populističkim pokretima. Pa turbulencija koja je na višem nivou zapravo red. Tako bar oni misle, dok se ne zajebu jednog dana.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #676 on: 06-06-2020, 10:40:53 »
Daj prvo saznaj šta je kibernetika, šta je algoritam i druge za tebe komplikovane reči. A jednostavno je. Kibernetika je emisija > transmisija > recepcija. Algoritam se svodi na "šta ako". Zagušivanje rečima koje ti izvodiš je šum (bias) i ništa ne razjašnjava.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #677 on: 06-06-2020, 11:16:40 »
Šta si sad objasnio i kome... Eo ti npr kibernetika bojlera. Cilj je održavati temperaturu od recimo 50C. Kada pregrije i ode iznad, uključuje se negativni fidbek i gasi grijač. Kada padne ispod 50 uključuje se pozitivni fidbek i grijač ponovo radi. Algoritam tog bojlera bio bi:

If 52C then turn off. If 48C then turn on.

No, očigledno nije dovoljno da bi se pojasnila turbulencija i nestabilnost prema teoriji haosa, ali je u principu isto.

Socijalisti su tu brljali jer su petljali s unutrašnjim dijelom bojlera, tj plan je previše detaljan a slabije konceptualizovan. Neoliberali odrede varijable kojima treba upravljati i ne čačkaju mnogo s detaljima

scallop

• 5
  • 3
« Reply #678 on: 06-06-2020, 11:22:50 »
Znao sam da ne znaš značenja osnovnih pojmova. Možda ti Mac objasni, mada je on ubeđeni neoliberal. Zastupa sve teze, a insistira na demokratiji.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #679 on: 06-06-2020, 12:02:09 »
Hau jes no. Mac doduše vjeruje da postoji i svijetla strana neoliberalizma

scallop

• 5
  • 3
« Reply #680 on: 06-06-2020, 12:21:14 »
Ne možeš da izmisliš toplu vodu. Kibernetika je samo svedeno tumačenje procesa. Rimski telal se dere na trgu. Na trgu jer se tamo okuplja najviše ljudi. Ko čuo - čuo. Posle se prepričava, korigovano ličnim uverenjima. Jedni su čuli lošu vest, drugi dobru. Neoliberalizam je mnogo opasniji. Čuje se ono šta žele da se čuje. Zašto? Zato što su prethodno proširili svoju verziju. Šaputanja da Julije Cezar nije dobio bitku kod Alesije, da je napravio bezbroj grešaka, da je izgubio previše ratnika. I, onda, jebeš trijumfalnu kapiju, jer Brut ima nož.

Tako i sad znamo za sve Trumpove greške, da je crncima bilo bolje pre njega, kao da je crncima bolje od iskrcavanja Mejflauera. Tiha priča je brža, a reakcija - kako ispadne. Svi znamo da BLACK LIVES MATTER, a znali smo to još kad je Sever pobedio, a predsednik zadržao crne robove.

Da, Mac veruje u tu stranu, ali on je demokratski idealista. Opasniji su oni koji kod nas sprovode istu ideju, a podržavaju nered. Njaveća šteta je što se nadgornjavaš sa mnom umesto sa njima. Nema fajde.

mac

• 3
« Reply #681 on: 06-06-2020, 12:23:21 »
Pa i Hitler je bio vegetarijanac i voleo životinje..

Nego, te negativne i pozitivne povratne sprege nemaju veze s temperaturom, pa da negativna ide u "negativnu" temperaturu i slično. Ne, negativna povratna sprega je ona u kojoj sistem kontrira spoljnem uticaju i ublažava ga, ili ga čak i poništava. Samoregulišući sistem. Klasičan primer je cetrifugalni regulator. Ako nešto tera kugle da se brže vrte one se podižu, a tim podizanjem otvaraju ventil koji ispušta višak energije, i onda se rotacija smanji toliko da ventil više ne oslobađa energiju, i tako u krug. Ili u ekologiji, višak ugljen-dioksida u atmosferi pospešuje uvećanje zelene mase, čime se deo ugljen-dioksida (makar privremeno) izvlači iz atmosfere.

Pozitivna povratna sprega je ona u kojoj sistem pojačava spoljne dejstvo umesto da ga smanjuje. To uglavnom želimo da izbegnemo kad bilo šta konstruišemo. Klasičan primer je efekat mikrofonije, kad zvuk iz mikrofona izađe na zvučnik, pa to pojačano uđe u mikrofon, i na kraju čuješ pištanje. To želiš da sprečiš.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #682 on: 06-06-2020, 12:40:59 »
Eh sad, nema veze s bojlerom, ja tako učio kibernetiku za ispit u udžbeniku Vladimira Štambuka

To jeste najprostiji primjer, svaki drugi je sve kompleksniji, npr ta turbulencija u mlaznom motoru, ona ne smije odmah da se suzbija već određeni nivo se mora tolerisati. Nači u skladu s teorijom haosa.

Misim da čitam Prigožina, ne znam jel još nešto prevedeno na tu temu. Prigožin je svakako bio inspiracija za Hajeka.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #683 on: 06-06-2020, 12:41:05 »
Samo kad to shvatio na pravi način. Sistem neoliberalizma mora da prestane da vrti i kugle će pasti na dno. Kad je neoliberalizam protiv krava, on ima nameru da nam ponudi nešto drugo, sa još većim troškovima. Kad je protiv uglja on bi da troškove smesti u nešto drugo. Ne postoji napor da se stvarni utrošak energije smanji. Alo, kad god nešto potrošiš, razmisli kakvu si štetu napravio.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #684 on: 06-06-2020, 12:45:28 »
Bato, tvoje knjige su opterećene nepoznavanjem tehnolgije. Skoro sam čitao jedan domaći doktorat na temu "Politika i tehnologija". Potpuno odsustvo poznavanja tehnolgije. Ne možete se baviti tehnologijom a da nemate osnovni kurs iz te materije.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #685 on: 06-06-2020, 12:50:17 »
Misliš tehnike a ne tehnologije. Kibernetika je nauka o upravljanju a ne o aparatima, iako treba i tehniku uzeti u obzir.

To i jest dio problema s neoliberalima, što su zapravo oni kvaziprirodnjaci koji uglavljuju kvante u društvene nauke.

mac

• 3
« Reply #686 on: 06-06-2020, 13:52:01 »
Eh sad, nema veze s bojlerom, ja tako učio kibernetiku za ispit u udžbeniku Vladimira Štambuka

To jeste najprostiji primjer, svaki drugi je sve kompleksniji, npr ta turbulencija u mlaznom motoru, ona ne smije odmah da se suzbija već određeni nivo se mora tolerisati. Nači u skladu s teorijom haosa.

Ja sam pričao o značenju terminologije. Reč "negativno" u negativnoj povratnoj sprezi nema veze s ciljem da se "smanji" temperatura, nego da se smanji uticaj spolja (a to spolja je struja koja zagreva vodu). Ali sad vidim da ti i nisi to tako formulisao, pa ispada da sam se džabe raspisao.

A kotrolisanje turbulencije nije poteklo iz principa teorije haosa nego iz inženjerske potrebe. Najčešće prvo ide praktična potreba, a tek onda neko pokuša da objasni zašto radimo to što radimo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #687 on: 06-06-2020, 14:02:50 »
Misliš tehnike a ne tehnologije. Kibernetika je nauka o upravljanju a ne o aparatima, iako treba i tehniku uzeti u obzir.

To i jest dio problema s neoliberalima, što su zapravo oni kvaziprirodnjaci koji uglavljuju kvante u društvene nauke.

Uhvati me bolest kad neznalice razvrstavaju tehniku i tehnologiju. Tehnika je način, a tehnologija postupak. Kibernetika je tumačenje procesa. Doduše, više me nervira što bi se Mac radije složio sa tobom umesto sa mnom, jer sam ja onaj koji ruši njegove ideale.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #688 on: 06-06-2020, 14:08:22 »
Pa dobro i kibernetika je proizašla iz toga što je Norbert Viner radio na mehanizmu nišanjenja u avionu u pokretu, kad se obe letjelice kreću velikim brzinama, kako tu postići preciznost. I odatle kreće kibernetička kontrola "in animal and machine", kad je uspjelo u artiljeriji može i na ljude se primijeniti.

Avion je samo ilustracija ili ako hoćeš početna inspiracija, al to se širi dalje teorijom haosa i kibernetikom. To što je početak militaristički malo koga brine.

Elem, ok to za bojler, naravno da je u pitanju nuklearno jezgro u elektrani negativni fidbek bi ciljao na smanjenje temp, dakle uvijek je inhibitorski. Ali u teoriji haosa kad se primijeni na društvo ja više ne znam ima li ikakve inhibicije na ključnim mjestima.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #689 on: 06-06-2020, 14:09:38 »

Uhvati me bolest kad neznalice razvrstavaju tehniku i tehnologiju. Tehnika je način, a tehnologija postupak. Kibernetika je tumačenje procesa. Doduše, više me nervira što bi se Mac radije složio sa tobom umesto sa mnom, jer sam ja onaj koji ruši njegove ideale.
A bre tehnologija postoji i bez tehnike. Jes ikad čuo za tehnologiju sopstva, pa ne kleše se to dletom.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #690 on: 06-06-2020, 14:20:31 »

A bre tehnologija postoji i bez tehnike. Jes ikad čuo za tehnologiju sopstva, pa ne kleše se to dletom.

Jel' se to zove sebelogija? Treba zabraniti politikologiji da koristi terminologiju koju ne poznaje. Bože, gde ste vi zabasali! Da ja napišem filozofiju rendanja krastavca? Ili o sintezi zapadne i istočne kulture na primeru sarme?

mac

• 3
« Reply #691 on: 06-06-2020, 16:39:57 »
U drugim vestima, Australijanac objašnjava kako anarho-kapitalizam neumitno vodi u ono što već imamo - državu.

https://youtu.be/xfmUrw0gDiU

scallop

• 5
  • 3
« Reply #692 on: 06-06-2020, 17:24:33 »
Šta bi ti bez Australijanca? U mojoj opciju svaka gužva završi u nekim pravilima. Kad objašnjavaju kapitalizmom odma' se ospem.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #693 on: 06-06-2020, 17:43:06 »
Sve je kod njih neumitno spontano, vučićđilas, sve se okreće, al nije tu frka, Robert Nozik je to već odredio scenoslijed anarhija-država-utopija, problem je na kraju a ne na početku. Taman kad središ državu i trebaš je usavršiti, neoliberali ti ukradu utopiju. Klasičnim liberalima utopija je Robinzon Kruso, ovima je nešto drugo

scallop

• 5
  • 3
« Reply #694 on: 06-06-2020, 18:12:10 »
Kad Bata kaže neoliberalizam, onda to sigurno nije. Zašto? Zato što je neoliberal i želi da nam podvali.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #695 on: 06-06-2020, 22:28:42 »
eo šta je utopija za neoliberale

VI. The New Automaton Theatre

Steven Millhauser has written a lovely story contained in his
collection The Knife Thrower called "The New Automaton Theatre", a
story which in many ways illustrates the story related in this volume.
He imagines a town where the artful creation of lifelike miniature
automata has been carried far beyond the original ambitions of
Vaucanson's Duck or even Deep Blue -- the machine that defeated Gary
Kasparov.  These automata are not 'just' toys, but have become the
repositories of meaning for the inhabitants of the town:

So pronounced is our devotion, which some call an obsession, that
  common wisdom distinguishes four separate phases.  In childhood we
  are said to be attracted by the color and movement of these little
  creatures, in adolescence by the intricate clockwork mechanisms that
  give them the illusion of life, in adulthood by the truth and beauty
  of the dramas they enact, and in old age by the timeless perfection
  of an art that lifts us above the cares of mortality and gives
  meaning to our lives...  No one ever outgrows the automaton theatre.

Every so often in the history of the town there would appear a genius
who excels at the art, capturing shades of human emotion never before
inscribed in mechanism.  Millhauser relates the story of one Heinrich
Graum, who rapidly surpasses all others in the construction and
staging of automata.  Graum erects a Zaubertheatre where works of the
most exquisite intricacies and uncanny intensity are displayed, which
rival the masterpieces of the ages.  In his early career Graum glided
from one triumph to the next; but it was "as if his creatures strained
at the very limits of the human, without leaving the human altogether;
and the intensity of his figures seemed to promise some final vision,
which we awaited with longing, and a little dread".

And then, at age thirty-six and without warning, Graum disbanded his
Zaubertheatre and closed his workshop, embarking on a decade of total
silence.  Disappointment over this abrupt mute reproach eventually
gave way to fascinations with other distractions and other artists
in the town, although the memory of the old Zaubertheatre sometimes
haunted apprentices and aesthetes alike.  Life went on, and other
stars of the Automata Theatre garnished attention and praise.  Then
after a long hiatus, and again without warning, Graum announced he
would open a Neues Zaubertheatre in the town.  The townsfolk had no
clue what to expect from such an equally abrupt reappearance of a
genius who had for all intents and purposes been relegated to history.
The first performance of the Neues Zaubertheatre was a scandal,
or as Millhauser puts it, "a knife flashed in the face of our art".
Passionate disputes broke out over the seemliness or the legitimacy of
such a new automaton theatre.

Those who do not share our love of the automaton theatre may find
  our passions difficult to understand; but for us it was as if
  everything had suddenly been thrown into question.  Even we who have
  been won over are disturbed by these performances, which trouble us
  like forbidden pleasures, secret crimes...  In one stroke his Neues
  Zaubertheatre stood history on its head.  The new automatons can
  only be described as clumsy.  By this I mean that the smoothness
  of motion so characteristic of our classic figures has been replaced
  by the jerky abrupt motions of amateur automatons....  They do not
  strike us as human.  Indeed it must be said that the new automatons
  strike us first of all as automatons...  In the classic automaton
  theatre we are asked to share the emotions of human beings, whom in
  reality we know to be miniature automatons.  In the new automaton
  theatre we are asked to share the emotions of the automatons
  themselves...  They live lives that are parallel to ours, but
  are not to be confused with ours.  Their struggles are clockwork
  struggles, their suffering is the suffering of automatons.

Although the townsfolk publicly rushed to denounce the new theatre,
over time they found themselves growing impatient and distracted with
the older mimetic art.  Many experience tortured ambivalence as they
sneak off to view the latest production of the Neues Zaubertheatre.
What was once an affront imperceptibly became a point of universal
reference.  The new theatre slowly and inexorably insinuates itself
into the very consciousness of the town.

It has become a standard practice in modern academic books to provide
the impatient modern reader with a quick outline of the argument
of the entire book in the first chapter, providing the analogue of
fast food for the marketplace of ideas.  Here, Millhauser's story
can be dragooned for that purpose.  In sum, the story of this book
is the story of the New Automaton Theatre: the town is the American
profession of academic economics, the classic automaton theatre
is neoclassical economic theory, and the Neues Zaubertheatre is the
introduction of the cyborg sciences into economics.  And Hienrich
Graum -- well, Graum is John von Neumann.  The only thing missing
from Millhauser's parable would a proviso where the military would
have acted to fund and manage the apprenticeships and workshops of
the masters of automata, and Graum's revival stage-managed at their
behest.

http://lists.jammed.com/RRE/2001/06/0012.html

scallop

• 5
  • 3
« Reply #696 on: 08-06-2020, 10:22:20 »
PROPAST OKEANA

Stalno se natežem sa Macom oko globalnog otopljavanja. On kao lek traži da ne kopamo ugljenik, ja da ne proizvodimo đubre. Verovatno se nikada nećemo složiti, ali nedavno sam odgledao epizodu BLUE PLANET II, koja opširno razmatra ta dva stava. Ujedno, sasvim je zgodno za prepoznavanje neoliberalnih postupaka u nastojanjima da se afirmiše sopstveni stav.

Kroz dokumentarac nas vodi najbolji zastupnik prirode David Atenborou. U prvom delu pratimo istraživanja uticaja đubreta kojim zagađujemo okeane. Da bi slika bila upečatljivija primer su staništa albatrosa na Antarktiku, dovoljno daleko od svake civilizacije. Albatrosi, u poteri za hranom kojom će nahraniti svoje mladunce lete i do hiljadu kilometara daleko. Videli smo mnogo puta kako to ide, polusvarenu ribu i lignje izruče direktno u kljun mladunca. Nešto od nehotice progutane plastike iskašlju same, a nešto završi u mladuncima. Neki mladunci crknu. Grupe istraživača prikupljaju taj otpad, bude ga zaista mnogo i ne možete a da se ne zgrozite.

Priča se dalje bavi laboratorijskim istraživanjima. Ustanovljavamo da đubreta po Okeanima ima milionima tona, da pristiže sa brodova, ali i sa kopna, počevši od rečnih izvorišta. Vremenske prilike, vetrovi i talasi, ga sitne, pa se kese i plastične boce sitne na komadiće koji plutaju pa ih gutaju ptice, tonu pa ima i za ribe i morske sisare. Još sitniji su mikro i nano komadići, pa ima i za fito- i zooplankton. Pa u krug.

Drugi deo priče nas vodi na koralne grebene. Ugroženi su toliko da će nestati do kraja ovog veka. Uzročnik je prekomerna upotreba fosilnih goriva, ugljendioksida, odnosno CO2, ima toliko da pored efekta staklene bašte imamo i razarajuće delovanje ugljovodonične kiseline. Atenborouu je prikazan laboratorijski eksperiment u kome prskanjem tom kiselinom začas nestanu i ljušture školjki. Kako li je tek koralima u grebenu? Nemam primedbu na mlaz kiseline, uobičajeno je da se tako skraćuje vreme eksperimenta.

Tako stižemo do pitanja koje je već u zoni neoliberalizma. Šta je poruka koju nam Atenboro i BLUE PLANET II šalju? CO2 ili đubre ili i jedno i drugo? Ili samo jedno od ta dva? Koje? Sad je red na mene. Lako mi je da se opredelim za đubre, to radim na dnevnom nivo. Od celih kesa i plastičnih boca do nanočestica, sve ugrožava živi svet, od planktona do čoveka. Zato ću više pažnje posvetiti „kopanju ugljenika“.

Manje je poznato da je ugljovodonična kiselina slaba i nestabilna kiselina. U njoj molekuli CO2 i H2O nikad ne znaju jesu li povezani ili ne. Trpaju je u „sodu“ i sva druga gazirana pića. Kad otvorimo bocu CocaCole trošimo i CO2 i đubre. Konzumiramo je u sodi bikarboni, bakinom prašku, u sva testa koja zamesimo. Štaviše, tragovi CO2 su dokaz života a ne smrti, osnovna je hrana fitoplanktona, pa posledično i svog živog sveta.

Svet se, naravno, neće odreći uglja i nafte, kako će bez uglavljenog sistema obezbeđivanja energije, transporta, proizvodnje ambalaže i skoro kompletne farmacije? Ali mogao bi da nađe drugog krivca, koji bi mogao da utaba put za nova tehnička i tehološka rešenja proizvodnje i recikliranja. Čista neoliberalna praksa.[

scallop

• 5
  • 3
« Reply #698 on: 28-06-2020, 15:12:20 »
1983. Naravno da su u SFRJ znali šta se događa. Sad ne znate.