Author Topic: Neoliberalizmi naši nasušni  (Read 24569 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #100 on: 14-03-2018, 18:51:29 »
Ko želi nekažnjeno podvaljivanje eliksira mladosti, neoliberali ili neki drugi? Bata navodi to podvaljivanje kao ideal, ali kaže da EU propisi to zabranjuju. Da li to znači da EU ipak nije neoliberalna?

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #101 on: 14-03-2018, 19:00:19 »
Kažem samo figurativno, očigledno je da se svako smeće nalazi na tržištu, ali ono što se ne nalazi bi bilo odstranjeno kako je Meho objasnio, ali na neolib tržištu se odstranjuje svašta po više ili manje poznatim kriterijumima.

Npr, može li ko da dislajkuje post na Sagiti, tviter komentar ili nešto na fejsbuku?

Kad bi mogo imao bi milijardu dislajka stranice Bijele kuće ili Microsofta.

Al ne može.
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

mac

• 3
« Reply #102 on: 14-03-2018, 19:21:17 »
Opet nejasno. Vidim reči i rečenice, ali ne vidim smisao i poruku koje bi te reči i rečenice trebalo da oblikuju.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #103 on: 14-03-2018, 19:32:15 »
kako nije jasno. da bi nešto bi slobodno tržište, morao bi da imaš opciju da nešto dislajkuješ. morao bi da imaš opciju da nešto kritikuješ na wiki. a nemaš, jer nisi slobodan kao korisnik ili učesnik na tržištu. Vođen si, plane and simple.

jesi se ufatio za krastavac, eo ti jednostavniji komplikovaniji primjer: možeš na EU tržište, al ko Dinkić da potpišeš SSP gdje direkt gubiš keš unapred i otvaraš svoje tržište ko da Vojvodina igra s Realom bez odbrane

a pritom to ni u jednom trenutku nije proces na slobodnom tržištu već politička odluka

ovdje je pitanje samo principa, ako je slobodno tržište, uvezi eliksir pa da vidimo šta će biti. Ali ti ne možeš da uvezeš eliksir u EU iz Rusije a možeš iz SAD

ne može se slobodnim tržištem nazivati nešto što nije spontano nastalo djelovanjem miliona ljudi, nego je skockano u glavama par neoliberala i onda nametnuto kao okvir za ekonomiju

dakle, jopet, pusti miševe pa đe odu, a ne sručiš džak glodara u svoj lavirint pa si srećan kako su pametni jer su našli sir tamo gdje si ga ostavio.

ne znam šta tu ima biti nejasno, ili si slobodno tržište ili si bojler

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #104 on: 14-03-2018, 19:38:29 »
uostalom bre, jesam reko kibernetika

F. A. Hayek  LAW, LEGISLATION AND LIBERTY London: Routledge
A new statement ofthe liberal principles of justice and political economy
Volume 1 RULES AND ORDER

Only recently has there arisen within the physical sciences under the name of cybernetics a special discipline which is also concerned with what are called self-organizing or self-generating systems. 37

nači ko ne zna šta je kibernetika nek procunja malo. Jbt, prvi tom knjige zove se Rules and Order, kurac palac čovječe.Čitava knjiga law, legislation pa tek onda liberty kad ispuniš sve uslove, ko u EU pregovorima. U samoj knjizi postoji podnaslov Discipline of Freedom. Oksimorončina na čet'ri noge

npr

Cybernetics... theory of control mechanisms in technology and nature
definicija Bertalanfija, Hajekovog pajtosa

Gregory Bateson
 In principle, if you want to explain or understand anything in human behavior, you are always dealing with total circuits, completed circuits. This is the elementary cybernetic thought.

Cybernetics. A branch of mathematics dealing with problems of control , recursiveness , and information.

slobodno tržište ubilo se

Naš šta je circuit, ono što je u Westworld loop

scallop

• 5
  • 3
« Reply #105 on: 14-03-2018, 20:07:13 »
Dobro, znamo gde, kada i kako počinjemo da se lažemo. Međutim, država je sredstvo a ne funkcija neoliberalizma. Uveli bi oni svoje propise i bez države. Na sreću, još ne mogu, a nadam se ni da neće. Ne znam da li bi vam vredelo da iznesem lično iskustvo kad sam sam vodio deo kontrole kvaliteta, standardizacije i metrologije u JNA. Ko mi je dolazio na sastanke tokom izrade standarda, taj je i učestvovao. Ako nije mamlaz. Srbija nije učestvovala u izradi standarda EU, WTO i sličnih i stiže na gotovo. Uloge i prava su odavno podeljeni. Može futoški kupus da bude najbolji na svetu, ali ako ne ispunjava standarde EU - šipak. Globalno je daleko opasnije nego što zamišljate. Ja ovde govorim o praksi, a ne o teoriji. Tržišni dogovor sa EU će ukinuti sve druge tržišne dogovore Srbije. Mala privreda je prevara bez presedana. Veliki ionako nemaju gde da "zaposle" svoj nepostojeći kapital. Štedite za buduće dane? Džaba. Već su ukinuli kamate, koliko sutra će nam uvesti dažbine što nam štednju čuvaju. Svi načini da vam uzmu novac su u opticaju. Kako ili zašto? Zato što je država potisnuta u ćošak.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #106 on: 14-03-2018, 20:22:48 »
Dobro, znamo gde, kada i kako počinjemo da se lažemo. Međutim, država je sredstvo a ne funkcija neoliberalizma.

ma hajde

For the ordoliberals, the relationship between economy and state is an innate one, and within their ‘inner connection’ or ‘interdependence’ (Eucken 2004) the state is fundamental. Indeed, free economy has no independent existence.

The strong state and the free economy / Werner Bonefeld.
London ; New York : Rowman & Littlefield International, [2017]

dakle, drobiti i dalje da neoliberalizam potiskuje državu i minimalizuje je ono kao biti slijep kod oba oka

to neoliberali upravo tvrde kada neko počne da priča o establišmentu i deep state, jer pobogu pa toga nema, "država potisnuta u ćošak", jedva opstaje fazon.

potura se prevara i ne trepće se

scallop

• 5
  • 3
« Reply #107 on: 14-03-2018, 20:25:32 »
Kad prestaneš da čitaš folirantsku teoriju biće ti jasno.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #108 on: 14-03-2018, 20:38:44 »
meni je jasno samo da ti pod državom podrazumijevaš neke socijalne institucije, a pošto neolib država nije socijalna država blagostanja, onda je to potiskivanje države

međutim, to uopšte ne znači da za neoliberalizam država nije fundamentalna. Ona samo ima druge nadležnosti. To uopšte nije minimalna potisnuta država

Amerika ima 2 miliona vojnika al nema državno zdravstvo. Šta je ona, potisnuta slaba država, minimalizovana naletom slobodnog tržišta?

Stvarno frapantno da ova zavrzlama danima traje. Jasna je ko dan bre.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #109 on: 14-03-2018, 21:28:12 »
Država je po definiciji zajednica svojih građana što je tebi nevažno. Ako nije onda je potisnuta. Neoliberalizam koristi državu samo kad zaglavi kao sa ENRON-om ili hipotekarnom krizom 2007. Onda je kuku lele. Da ne pominjem penzione fondove koji su zloupotrebljeni do krajnosti.
Dalje, SAD imaju zdravstvenu zaštitu za veterane, pa ipak je 60000 na ulici. Imaju i opštu zdravstvenu zaštitu, ali je zloupotrebljena od strane birokratije. Ti znaš teoriju, ali je praksa sasvim drugačija. Bez upliva države sve se pretvara u zloupotrebu.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #110 on: 14-03-2018, 21:34:16 »
Država je po definiciji zajednica svojih građana što je tebi nevažno. Ako nije onda je potisnuta.

Ljotiću, nismo te prepoznali!

dakle, kod tebe gesellschaft i gemeinschaft još nisu ušli u upotrebu

https://en.wikipedia.org/wiki/Gemeinschaft_and_Gesellschaft

scallop

• 5
  • 3
« Reply #111 on: 14-03-2018, 21:35:52 »
Da jede govna ko pomene Ljotića.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #112 on: 14-03-2018, 21:56:26 »
Blagodarim!

al ipak, u rok službe, sasvim je jasno da je gemeinschaft uništavan i za kapitalizma i za socijalizma, iz ovog ili onog razloga. Socijalisti su kao napadali palanke i reformisali poljoprivredu, kapitalisti prosto jedu zajednice i pretvaraju ih u fabrike, al eto, Ljotić čezne da to sve povrati

naravno, neoliberalizam često ne haje za to i dosta je iskorijenio male zajednice recimo u Holandiji, al npr u Austriji ih vjerovatno još brani, mada treba lilit pitati za to, dal još ima tih landesvatera i jesu li bolji od Palme

scallop

• 5
  • 3
« Reply #113 on: 14-03-2018, 21:59:50 »
Nema na čemu. Samo te upozoravam da lične uvrede neću trpeti.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #114 on: 15-03-2018, 00:15:36 »
ček, jel to znači da je ono macovo o dudučadima lična uvreda!?!?!?!

P.S. Naučiti razliku između šaljive doskočice i lične uvrede.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #115 on: 15-03-2018, 00:24:45 »
Naravno da jeste i Ugly je reagovao.
Kako bi ti reagovao da te pitam od čega živiš i ko je idiot koji te plaća?

mac

• 3
« Reply #116 on: 15-03-2018, 00:28:13 »
Nacistički nevoljni kolaboracionista i muzički instrument definitivno ne mogu biti isto.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #117 on: 15-03-2018, 00:31:06 »
Ljotić je bio voljni kolaboracionista. Sa muzikim instrumentom se Bata vadio. E, da pokušamo: i ti si pobudalio vremenom.

mac

• 3
« Reply #118 on: 15-03-2018, 00:31:50 »
s kim si onakav si..

scallop

• 5
  • 3
« Reply #119 on: 15-03-2018, 00:38:41 »
Sa mnom sigurno nisi, pa vidi s kim si.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #120 on: 15-03-2018, 01:01:13 »
mac spinuje!

ja i dalje ne vidim šta je problem s Ljotićem... mogo sam spomenuti bilo koga ko državu posmatra kao zajednicu, a svaki je na desnici.

Umjesto da se poruka prepozna na taj način da je u pitanju desničarsko shvatanje države, ona se kod scallopa ama baš svaki put spušta na lični nivo, kao neko ga je vrijeđao itd...

šo bi reko Aristotel, drag mi je scallop ali mi je istina draža. Ko to ne razumije osuđen je da pobudali na pogrešan način.

Postoji i pravi, flat način!

Mac, welcome!

mac

• 3
« Reply #121 on: 15-03-2018, 01:22:14 »
Nađi nekog 19. vekovnog Francuza. Oni su okej.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #122 on: 15-03-2018, 01:30:12 »
ne kontam, al eo biram Šopena!

mac

• 3
« Reply #123 on: 15-03-2018, 01:42:44 »
Kakve veze on ima s neoliberalizmom? Mislio sam nekog ekonomistu ili bar filozofistu, pa da zameniš nacističkog kolaboracionistu.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #124 on: 15-03-2018, 02:12:16 »
eh, da sam reko de Mestr onda bi se žalio da ti nije jasno!

mac

• 3
« Reply #125 on: 15-03-2018, 03:00:53 »
Prvo, nisam bitan ja nego scallop. Vređa ga kad ga porediš sa nacističkom kolaboracionistom, pa ako si već umesto neoliberalizma za ekonomiju s dušom, onda uvrsti malo te empatije i u svoju konverzaciju, tako da ne vređaš osećanja drugih.

Drugo, tvoje izlaganje mi nije jasno jer su ti iskazi nedorečeni, nedopečeni, neuhvatljivi, nepojamni, i bemliga komplikovani za moj spori mozak. Nema to veze s tim da li ja znam ko je de Mestr. Prosto reči koje izviru iz tebe se ne hvataju na mene. Ponekad nešto uhvatim, ali malo je to.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #127 on: 15-03-2018, 11:38:21 »
Prvo, nisam bitan ja nego scallop. Vređa ga kad ga porediš sa nacističkom kolaboracionistom, pa ako si već umesto neoliberalizma za ekonomiju s dušom, onda uvrsti malo te empatije i u svoju konverzaciju, tako da ne vređaš osećanja drugih.

Drugo, tvoje izlaganje mi nije jasno jer su ti iskazi nedorečeni, nedopečeni, neuhvatljivi, nepojamni, i bemliga komplikovani za moj spori mozak. Nema to veze s tim da li ja znam ko je de Mestr. Prosto reči koje izviru iz tebe se ne hvataju na mene. Ponekad nešto uhvatim, ali malo je to.

pa ja dadoh najkraće šta treba neko da čita ako hoće da nauči

ne mogu za sve da budem kriv

Philip Mirowski, Dieter Plehwe-The Road from Mont Pelerin
http://libgen.io/_ads/16D0875D5BCCD74581E3F57A71BF307C

postface 30 strana, unutar toga neoliberalizam u 11 tačaka na 5 strana

5 strana pročitajte lenčuge!

eo ti prve tačke

1. The starting point of neoliberalism is the admission, contrary to classical liberal doctrine, that their vision of the good society will triumph only if
it becomes reconciled to the fact that the conditions for its existence must be constructed and will not come about “naturally” in the absence of concerted political effort and organization. As Foucault presciently observed in 1978 (2004, 137), “Neoliberalism should not be confused with
the slogan ‘laissez-faire,’ but on the contrary, should be regarded as a call
to vigilance, to activism, to perpetual interventions” [our translation].27
The injunction to act in the face of inadequate epistemic warrant is the
very soul of “constructivism,” an orientation shared (curiously enough)
with the field of science studies. Classical liberalism and Burkean
 conservatism, by contrast, disavowed this precept. The fact that during
one phase of his career Hayek railed against something he called “constructivism” should not obscure this important fact. This becomes
transmuted below into various arguments for the existence of a strong
state as both producer and guarantor of a stable market society.

jel ovo pečeno, prženo, kuvano?

mac

• 3
« Reply #128 on: 15-03-2018, 11:47:07 »
Ali pošto niko za sebe ne kaže da je neoliberal onda možeš da prišiješ neoliberalizmu šta god hoćeš, i niko te neće demantovati.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #129 on: 15-03-2018, 11:51:40 »
naravno da hoće, eo ovih debila

https://mises.org/library/why-mirowski-wrong-about-neoliberalism-and-austrian-school

tu tvrde nisu Austrijanci neoliberali, samo Ameri i Njemci su neoliberali

to što su zajedno formirali Mont Pelerin i što su Mizes i Hajek radili u Americi, to ispod tepiha

doublespeak se nastavlja

tako da nema tu nikakvog prišivanja, likovi su osnovali Mont Pelerin i samo ono što članovi tog društva sami pišu se prenosi

scallop

• 5
  • 3
« Reply #130 on: 15-03-2018, 12:17:28 »
Čitanje neoliberalne literature je pouzdano koliko i izvesnost da će nas planeta Nibiru ukokati. Ili da će se led otopiti zbog kravljih prdeža. Ili da će sve biti u redu kad LGBT ostvari svoje težnje. Ili...

Gušenje stavova koje iznosim neće ih učiniti netačnim. Samo će razumevanje biti sporije i defektno. Niko da primeti da zajednica (community) nije ni levo ni desno, posebno ako i komunizam sugeriše zajedništvo. Najgore od svega je da Bata ne želi da kaže istinu, nego se trudi da bude pametniji od mene, a tu mu sva svetska literatura ne može pomoći.  :shock:

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #131 on: 15-03-2018, 12:32:43 »
ne mogu da promijenim činjenicu da o neoliberalizmu pišeš u najmanju ruku površno

može komunizam da sugeriše šta god oćeš, komunizam je bezdržavno stanje, a reko si da je država zajednica ljudi

da je država zajednica ne bi je komunisti ukidali

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #132 on: 15-03-2018, 12:34:28 »
Dok se malo dogovorite da li je država administrativni mehanizam ili zajednica, evo lepog sažetka neoliberalnih težnji:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #133 on: 15-03-2018, 12:47:07 »
Ignorisaću Batine budalaštine. Više mi smeta Uroševa floskula o "sažetku". Svako za sebe neka proceni gde je u neoliberalnom sistemu. Praktično niko na ZS ne raspolaže neoliberalnim integritetom. Siguran sam da niko od vas ne raspolaže nezavisnom pozicijom. Zašto je onda tako teško shvatiti da ste ugroženi? I Bata taji da čuči u Beogradu, a ne u RS i da je zavisan od nečijih odluka da li je potreban ili ne.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #134 on: 15-03-2018, 12:53:56 »
eto macove ekonomije s dušom!

jbt, ovaj plakat je ludlo nekršteno, sunce ti poljubim

vidi, kožnjak nosi i maramu, kontrakulturni islam za antinormalan poso

budi freelance, tu je adrenalin, rizikuj i sačuvaj dušu

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #135 on: 15-03-2018, 13:10:16 »
Ignorisaću Batine budalaštine.

Blaženi su nišči duhom, jer njihovo je Carstvo Nebesko.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #136 on: 15-03-2018, 13:14:32 »
oduševljen sam plakatom, realno nepatvoreni najgrđi neoliberalizam

vitalpolitik, embrace the risk, be yourself, free to chose, sunce ti...

već razmišljam koliko daleko su dogurali, šta su kritikovali prije 30-40 godina, Rolan Bart kritikovao neki vojni plakat s crncem koji stoji mirno, kolonijalizam i uniformnost sranja

zaostalo u vremenu s ovim marsovskim hiperkapitalistima

scallop

• 5
  • 3
« Reply #137 on: 15-03-2018, 13:20:56 »
Ignorisaću Batine budalaštine.

Blaženi su nišči duhom, jer njihovo je Carstvo Nebesko.

I za dalje isto važi. Pojma nemaš o čemu pišeš.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #138 on: 15-03-2018, 14:30:37 »
Ja opet iznerviro Skalopa, a ne znam ni kako  :cry: :cry: :cry:

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #139 on: 15-03-2018, 14:43:41 »
Mislim da je objašnjenje vako nešto!                         

Bata: Meho =    C             
                      scallop: Bata

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #140 on: 15-03-2018, 14:51:23 »
E, sad... da sam hteo ovim da se bavim, završio bih fakultet...

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #141 on: 15-03-2018, 15:11:54 »
x= C/y

x je obrnuto proporcionalno y!

što znači da sam zabrljao malo s formulom i treba vako

Bata: Meho =    C             
                      scallop: Meho

scallop

• 5
  • 3
« Reply #142 on: 15-03-2018, 15:46:13 »
Samo se vi zabavljajte. Kod Bobana sve ostane zapisano.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #143 on: 15-03-2018, 16:02:14 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #144 on: 15-03-2018, 16:13:39 »
 xrofl

Autor teksta se iznervirao više od nas ovde, jebote.  :lol: :lol: :lol: :lol:

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #145 on: 16-03-2018, 00:17:32 »
"And even when Fiverr isn’t telling you to be the worst, their logic still escapes me."

Jer ne zna šta je neoliberalizam!!!

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #147 on: 17-03-2018, 13:07:14 »
lucia santa-cruz:
“There is reference in your work to the apparent
paradox of dictatorships that may be more liberal than a totalitarian
democracy. But it is also true that dictatorships have other characteristics which contradict freedom, even if it is understood negatively as
you do.”

hayek:
“Evidently dictatorships pose grave dangers. But a dictatorship
may limit itself (se puede autolimitar), and if self-limited it may be
more liberal in its policies than a democratic assembly that knows of
no limitations. I must admit that it is not very probable that this may
happen, but even so, in a given moment, it may be the only hope.
Not a sure hope because it may always depend on the good will of an
individual and one can trust in very few individuals. But if it is the
only opportunity in a given moment, it may be the best solution in
spite of all. But only if the dictatorial government visibly leads to a
limited democracy.”

In the same interview, Hayek is reported to have said: “Democracy has a task
which I call ‘hygienic,’ for it assures that political processes are conducted in a
sanitary fashion. It is not an end in itself. It is a rule of procedure whose aim is
to promote freedom. But in no way can it be seen in the same rank as freedom.
Freedom requires democracy, but I would prefer temporarily to sacrifice, I repeat temporarily, democracy, before having to do without freedom, even if
temporarily.”—El Mercurio (unattributed translation) Sunday, April 19, 1981

scallop

• 5
  • 3
« Reply #148 on: 17-03-2018, 13:38:29 »

hayek: “Evidently dictatorships pose grave dangers. But a dictatorshipmay limit itself (se puede autolimitar), and if self-limited it may bemore liberal in its policies than a democratic assembly that knows ofno limitations. I must admit that it is not very probable that this mayhappen, but even so, in a given moment, it may be the only hope.

I onda ja blesav kad napišem da neoliberalizam suspenduje demokratsku državu. Taj Hayek je fašista. :?

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #149 on: 22-03-2018, 02:47:27 »