Author Topic: Neoliberalizmi naši nasušni  (Read 25760 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Black swan

• 4
  • 3
Re: Neoliberalizmi naši nasušni
« Reply #450 on: 03-12-2018, 10:46:17 »
alo nisam ja rekao kako ja toliko zarađujem
nego me zanimaju oni što zarađuju mnogo više
i zašto
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #451 on: 03-12-2018, 11:14:31 »
ja sam mislio da si pro
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #452 on: 11-12-2018, 23:27:55 »

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #453 on: 19-12-2018, 12:09:42 »

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #454 on: 21-12-2018, 01:30:18 »
pola dana izgubih na gluposti, umjesto da čitam Marksa

elem, i Karl je pomalo smarač, ubija s nadnicama i zemljišnom rentom, al kad sam došo do Njemačke ideologije nebo se otvorilo!

Lik je ludak, protivnike naziva ovcama koje filozofski bleje, bukvalno piše o istim problemima u društvenoj nauci kao i danas, debili 200 godina ne mogu da nauče

Tramp - Marks za siromašne!!!

http://ipt.fpn.bg.ac.rs/Materijal/Nemacka%20ideologija.pdf

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #455 on: 25-12-2018, 18:26:08 »

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #456 on: 03-01-2019, 14:19:37 »
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #457 on: 03-01-2019, 14:27:06 »
fino što su ubacili i Džona Stjuarta Mila, kojeg inače neoliberali ujedno kritikuju da je otišo previše lijevo a eto iz tog citata se vidi kakva je to ljevičarska gromada

naravno, Milovu knjigu 'O slobodi' je preveo lično Petar Karađorđević i navodno se njega pridržavao u Srbiji u periodu 1903-1914, a i Aleksandar cijenim u SHS kasnije

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #458 on: 03-01-2019, 14:32:02 »
Ja sam za to da neinformisana i manipulabilna osoba ne može da odlučuje o sudbini drugih. Ali i tada je naravno problem ko odlučuje o tome šta znači biti informisan i nemanipulabilan. Treba nam centralni AI, jbg.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #459 on: 03-01-2019, 15:00:40 »
centralni AI

neoliberalizam

mac

• 3
« Reply #460 on: 03-01-2019, 15:02:44 »
A sa ostatkom iskaza se slažeš? Kako bi ti to rešio?

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #461 on: 03-01-2019, 15:15:36 »
vrlo jednostavno: jedna osoba neće ni o čemu odlučivati

za sve bitno postoji kolektivni dijalog

mac

• 3
« Reply #462 on: 03-01-2019, 15:24:07 »
E ali vidiš, ako imamo sistem u kome neinformisana i manipulabilna osoba odlučuje o sudbini drugih onda ta osoba postaje resurs. Država, i drugi bogati akteri će se postarati da taj resurs brojčano raste, da bi mogli efikasnije da ga eksploatišu, sa ciljem da utiču na to kako manipulabilna osoba utiče na druge. Sa neinformisanom i manipulabilnom osobom ne postoji dijalog, nego samo dugmići.

Bato, neoliberalu!

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #463 on: 03-01-2019, 15:42:07 »
imaš recimo sindikate i uniju poslodavaca i državu

u načelu, država treba da posreduje i uredi dijalog između njih

u slučaju neoliberala, ona ignoriše sindikate, u stvari Hajek sindikate smatra monopolima rada koji su veći problem od monopola kapitala, iliti megagiga korporacija, one su u redu

dakle, dijaloga nema jer niko ne ferma sindikate. Ako neki i postoje kao simulirani sindikati, što bi se reklo manipulabilni i lažni i slično, to jopet ne znači da je to dijalog. Kad je očigledno simulirani dijalog.

Možda obući žute prsluke da vratiti dijalog na pravo mjesto.

Al kada bi dijalog bio institucionalno uređen onda bi stav sindikata bio nezaobilazan. Danas je zaobilazan jer dijaloga nema. Vladara baš briga šta sindikati govore. Dok ne dobije žute prsluke.

Čak i danas veliki sindikati u Srbiji se definitivno ne slažu sa privrednim reformama, al niko ih ne sluša. Šta treba, da razbijaju i pale auta jer neko voli da filozofira?

Pa kad mogu Francuzi mogu valjda i svi ostali.

Ili Tramp.

mac

• 3
« Reply #464 on: 03-01-2019, 16:08:35 »
Kad bi sindikati bili jaki oni bi informisali neinformisane? Ali onda sindikat postaje resurs koji druge interesne grupe pokušavaju da prisvoje ili neutrališu. A pošto je sindikat svačiji i ničiji onda je to vrlo lako uraditi. Sindikat ne može biti jak, jer su ljudi koji ga vode nesavršeni i podložni pritiscima. Sindikat se inače i ne bavi informisanjem stanovništva, nego se time bavi država. Neinformisani građani čine neinformisane radnike, koji su takvi neinformisani članovi sindikata, i na neinformisan način biraju svoje vođstvo. I tamo gde sindikati i nastanu biće vremenom obeznačajeni.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #465 on: 03-01-2019, 16:56:34 »
Sindikate je neutralisala Tačerkina murija po bubrezima. Mogli su i tenkovima na radnike ko Ruzvelt, malo je nedostajalo.

Od pretjeranog cinizma ne vidiš da se neke stvari ne mogu kupiti.

mac

• 3
« Reply #466 on: 03-01-2019, 17:14:09 »
Drugim rečima, ni ti nemaš rešenje. Tvoje rešenje nije pravo rešenje, jer je neostvarivo u okruženju gde druga strana ima jače i tvrđe argumente, a tvoja strana ima neinformisano i konformističko telo. Čak i da ih sve na silu informišeš, i dalje će ostati konformističko. Nije Sloba kriv...

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #467 on: 03-01-2019, 18:30:31 »
Aman šta ti kod prebijanja bubrega nije jasno. Nije to informacija no ljucki organ.

Nije pitanje nesvijesti neke mase ljudi, klasični strahovi od neke kao mase, nego činjenice da neofašisti vladaju.

I da, Radul nije daleko od neofašizma, takođe.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #468 on: 03-01-2019, 18:31:32 »
Trumane, imal kake literature o matchingu u game teoriji na Ekonomskom faksu?

mac

• 3
« Reply #469 on: 03-01-2019, 19:41:55 »
U Srbiji nisu prebijali bubrege sindikalcima, pa je i ovde sindikat ostao bez zuba.

Problem je što sindikat može obustavom rada da ostvari svoje ciljeve samo ako se radnici koji obustavljaju rad ne mogu zameniti, odnosno samo ako je kritična većina zaposlenih istovremeno u sindikatu. To je preduslov o kome ne pričaš. Ako ima dovoljno radnika koji neće da štrajkuju (neinformisani i manipulabilni, a pritom i gladni) onda džaba sindikata.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #470 on: 03-01-2019, 19:46:18 »
Da, u Srbiji su ih izmanipulisali hahaha

Pa u Srbiji jedino ih još nisu analno zloupotrebili. Nakon svih ratova, kuraca i palaca, ja da danas čujem da je problem u komunikaciji informacije.

Koji VR halucinatorni neolib momenti

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #471 on: 03-01-2019, 19:47:44 »
Uostalom, ko će programirati taj AI, nebojša stefanović?

Mora se prvo puzat da bi se hodalo. Bez sindikata ai je banzai

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #472 on: 03-01-2019, 20:00:17 »
de reci nam nesto o neoliberalizmu i seksu

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #473 on: 03-01-2019, 21:24:32 »
to je bar lako, što bi reko Fuko, danas seksa ima svuda sem u spavaćoj sobi! 8-)

ti si na primjer vrlo loš neoliberal, jer si seks tražio na Sagiti, umjesto na onim dating sajtovima, đe popuniš upitnik pa ti obrade podatke i daju recommendation

taman ovo što pitam Trumana, matching proces na tržištu, kako kupac nađe prodavca, isto kao što muško nađe žensko, ponuda i potražnja, al kako naći odgovarajuću robu, zato je tu website da algoritmi pronađu srodnu dušu ili bar srodno tijelo

ako to ne uspijeva uvijek je tu buljuk self-help knjiga ili date ili life trenera, da te nauče kad da zineš a ne prdneš, da fasciniraš i izludiš curu ili momka

sigurno postoje i detaljna uputstva, umjesto što trošiš pare kod Bobana mogo bi Amy Young da platiš pa da javiš valja li joj usluga

a siguran sam da kad bi počo čitat ove transgendere što ih Meho zove ljevicom, da bi tu tek bilo neoliberalizma ko pljeve

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #474 on: 03-01-2019, 21:42:24 »

6. razred osnovne

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #475 on: 03-01-2019, 23:08:47 »
Ja sam nevinost izgubio na zs
Imam i foto

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #476 on: 05-01-2019, 21:35:31 »
Druga velika pljačka naroda

Nova velika pljačka naroda. Četvrt veka posle prve knjige o velikoj pljački naroda („Ekonomija destrukcije“ autora Mlađana Dinkića) pred čitaocima je treće izdanje druge knjige („Mašina za rasipanje para“, izdavač Dan Graf) o nastavku pljačke naroda.

Ali, ovog puta pljačka drugim sredstvima. Novu pljačku osmislio je onaj ko je otkrio prvu pljačku. Bar tako tvrdi autor druge knjige, univerzitetski profesor Dušan Pavlović.

Prva pljačka naroda dogodila se početkom 90-ih godina kad je međunarodna zajednica hermetički izolovala Srbiju a Slobodan Milošević smislio tri načina da opljačka narod – Zajam za privredni preporod, hiperinflaciju i piramidalnu štednju (čuveni tandem Dafina&Jezda). Po nekim procenama tada je vlast opljačkala od građana četiri milijarde ondašnjih nemačkih maraka i iznela iz zemlje. Druga pljačka, tvrdi Pavlović, započela je 2009. godine kad je svetska ekonomska kriza svom žestinom udarila na Srbiju a Mlađan Dinkić, tadašnji ministar ekonomije i regionalnog razvoja, osmislio kvazikenzijanski model po kome je država ponovo počela da pljačka narod. Po Pavlovićevim procenama, mašina za rasipanje para od tada do danas opljačkala je budžet Srbije za najmanje osam milijardi evra („Političko rasipanje javnog novca Srbiju košta nekoliko milijardi evra godišnje“, tvrdi Pavlović).

Čini se, međutim, da prevashodni cilj profesora Pavlovića nije bio da ovom knjigom ispiše hroniku nove pljačke naroda, iako je to maestralno odradio. Dva su važnija cilja knjige.

Prvi je gotovo intelektualno uzvišen – uzimanje u zaštitu neoliberalizma o kome se u Srbiji godinama misli sve najgore. Autor knjige efektno dokazuje da je vladajuća društvena paradigma okrivila neoliberalizam za sva zla u Srbiji, a da se u stvarnosti lukavstvom političkog uma ostvarila izreka „povika na vuka, a lisice meso jedu“. Lisice su, naravno, političari. Pavlović se efektno obračunava sa „sve popularnijom zabludom, koju u poslednje vreme sistematski šire raznorazni analitičari, intelektualci, profesori univerziteta, pa i mnogi uticajni hohštapleri“ o tome kako država mora da interveniše u privredi jer je „neoliberalizam upropastio srpsku privredu“. Pavlović tvrdi da tržišna privreda u Srbiji nikad nije imala pravu šansu, da od 1991. godine nijedna vlada nije vodila tržišnu ekonomsku politiku i da je Vlada u kojoj je on bio angažovan kao savetnik, mimo njegovog očekivanja, nastavila dobro utabanom stazom državnog intervencionizma.

Drugi cilj autora knjige je plemenit – dokazati da loše dizajnirane ekonomske i političke institucije u neefikasnoj državi (skup tih institucija čini mašinu za rasipanje para) vode ka velikim ekonomskim nejednakostima i siromaštvu. I da siromaštvo nema neke velike veze s neoliberalizmom. Istina, autor u zaključku knjige ne želi potpuno da amnestira neoliberalizam pa tvrdi da „neke ekonomske politike posle 2000. godine, iako su zaista izgledale kao neoliberalne (smanjenje plata i penzija), nisu bile usmerene na ostvarenje efikasnosti“, nego su „omogućile još veću ekstrakciju, odnosno lagodan život manjine na račun većine“.

Pavlovićeva knjiga redak je primer poštenog intelektualnog pristupa razmatranju liberalizma (pa i neoliberalizma, ma šta to značilo) u Srbiji bez ideološke zadrtosti i opterećenja nasleđem.

Verovatno je, međutim, da Pavlović ne bi ni napisao ovakvu knjigu da skoro pola godine nije boravio na privremenom radu u Ministarstvu privrede, kao savetnik ministra Saše Radulovića. Tu je, čini se, doživeo svojevrsno praxis prosvetljenje sagledavajući kako u stvarnosti funkcioniše srpska država, odnosno, mašina za rasipanje para. Nesumnjivo, to je dragoceno iskustvo za jednog univerzitetskog profesora. Posle insajderskog iskustva iznetog u ovoj knjizi, predložio bih da kao volonteri na sličnim poslovima u Vladi, dok je ovakve vlasti, budu angažovani nekolicina profesora Ekonomskog fakulteta, Filozofskog fakulteta – grupe za sociologiju i Pavlovićevog Fakulteta političkih nauka opsednutih duhovima (neo)liberalizma. Verujem da bi im to iskustvo poslužilo kao trening egzorcizma da iz sebe isteraju „liberalne đavole“ što im se priviđaju u Srbiji, kao što su tržište, profit, sloboda… koji su ih zaposeli 2000. godine.

Mašina za rasipanje para konstruisana je, kako primećuje autor, 2009. godine na modifikovanoj kenzijanska platformi da u vreme krize kad svi štede, jedini tržišni igrač koji treba da troši je država, pa kad takvo ponašanje države vide proizvođači i potrošači i oni će početi da troše, što će obezbediti privredni rast. Za takvu ulogu države (intervencionizam) potrebne su, međutim, i posebne alatke koje Pavlović naziva ekstraktivne institucije. I naravno, dodao bih, nesebična pomoć glasnih hohštaplera.

Pavlovićeva ključna ideja je da se knjigom u kojoj su jaki primeri iz prakse o postojanju mašine za rasipanje para, uključi u debatu o efikasnosti države i tržišta i dokaže glavnu tezu – da je neefikasnost srpske države posledica naopake sprege političkih i ekonomskih institucija koja odlučuje o raspolaganju novcem poreskih obveznika. Zadatak te sprege je da „spreči“ resurse da dođu u ruke onih koji su najsposobniji, dakle onih koji umeju da uvećaju kapital, i da političarima omogući da zloupotrebljavaju novac poreskih obveznika lagodno se krećući kroz redizajnirane institucije sistema. Za autora je od presudnog značaja kako političke institucije utiču na način organizovanja i funkcionisanje ekonomskih institucija u jednoj državi od kojih zavisi privredni rast ili ekonomski krah. Pavlović kao fotorobota takve političke institucije uzima kabinet prvog potpredsednika Vlade (kasnije premijera, još kasnije predsednika države) i tvrdi da je taj kabinet zamišljen kao institucija koja ima pravo prvenstva u odlučivanju (u odnosu na institucije koje to pravo imaju po zakonu i Ustavu), a nema nikakvu odgovornost. Profesor Pavlović, kao insajder, tvrdi da je krajem oktobra 2013. godine tadašnji prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić odustao od reformi i da je odlučio da zadrži i unapredi sistem ekstraktivnih ekonomskih institucija kakav su pre njega izgradili Boris Tadić i Mlađan Dinkić.

Kabinet je „slika i prilika“ ekstraktivnih institucija koje od građana izvlače (ekstrahuju) bogatstvo (novac) i redistribuiraju ga privilegovanoj manjini okupljenoj oko političkih stranaka. U takve ekonomske institucije Pavlović ubraja Ministarstvo privrede, preduzeća u restrukturiranju, Fond za razvoj, SIEPA, AOFI, Agencija za privatizaciju… A mehanizmi izvlačenja novca su visoki porezi, visoke fiskalne naknade za pokretanje biznisa, selektivne subvencije, visoka regulacija, selektivne zabrane uvoza-izvoza…

Redistribucija bogatstva (budžeta) u uskom krugu političko-ekonomskih institucija čitaocu knjige može da zasmrdi na – socijalizam. Utisak je tačan. Zato Pavlović za Srbiju kaže da je zemlja koja ni posle 23 godine od početka tranzicije nije izašla iz najštetnijeg mehanizma socijalističke privrede – mekog budžetskog ograničenja (u krajnjoj liniji, voluntarističke redistribucije).

Kao najprepoznatljiviji brend mašine za rasipanje para Pavlović je uzeo nacionalnu aviokompaniju Er Srbija. Za osnivanje i poslovanje te kompanije premijer/predsednik Srbije preuzeo je nadležnosti nekoliko drugih državnih institucija, njegovom odlukom potrošeno je nekoliko stotina miliona evra poreskih obveznika bez ikakvog povratnog poslovnog efekta (profita) i bez ikakve odgovornosti onog ko je takvu odluku doneo. „Novac ulazi u Er Srbiju uz javno opravdanje samo da bi iz njega mogao da izađe za privatne potrebe… Pre ili kasnije, subvencija neće da bude dovoljno, Etihad će se povući i ostaviti Er Srbiju i vladajuću elitu na cedilu“, zaključuje Pavlović.

Er Srbija samo je jedan od proizvoda mašine za rasipanje para. Tu su još sve dobro poznati primeri: Železara Smederevo, RTB Bor, Goša, FAP, Galenika… za koje Pavlović predviđa istu sudbinu kao za Er Srbiju.

Cilj autora knjige nije, međutim, da se bavi neoliberalizmom per se. Više mu je stalo da osvetli novu veliku pljačku, pokaže i objasni glavne uzroke sve manjih izdataka za javne usluge (zdravstvo, obrazovanje, dečja zaštita… što je osnovni zadatak države) i opadajućeg blagostanja u Srbiji. Glavni uzrok tome Pavlović pronalazi u državnom intervencionizmu i ekstraktivnim institucijama koje, za dobrobit političke manjine, zloupotrebljavaju pare iz budžeta, isključivo namenjene za unapređenje javnog interesa i blagostanja većine građana.

Iako mi je bliska većina stavova iznetih u knjizi, ne delim sva uverenja profesora Pavlovića. Prostor ne dozvoljava šire elaboracije pa ću se zadržati samo na jednoj „poprečnoj“ oceni o takozvanim tajkunima, za koje autor knjige tvrdi da su, kao dobitnici tranzicije zarad lične koristi, napravili pakt s političarima i zaustavili reforme u periodu 2000-2012. godine. Prvo, mislim da je ubistvo premijera Zorana Đinđića 2003. godine bio početak i ključni signal zaustavljanja reformi a da se do sada u istraživanju tog zločina nije videla „tajkunska ruka“. Drugo, sklon sam mišljenju da su od tajkuna veći dobitnici tranzicije partijski postavljani direktori neprivatizovanih javnih i preduzeća u restrukturiranju. Profesor Pavlović ispravno primećuje da „javni sektor nije ni načet privatizacijom“. Pa naravno. Državni sektor privrede je retorta u kojoj se narodno bogatstvo prepakuje političkoj vrhuški i njoj bliskim osobama. Zato verujem da su generalni direktor RTB Bor Blagoje Spaskovski, generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, generalni direktor EPS-a Milorad Grčić i njima slični partijski „menadžeri“ u javnim preduzećima veći protivnici tržišnih reformi od svih tajkuna iz kluba Privrednik. I na kraju, nemam dilemu da su reforme zaustavili političari-populisti, huškajući narod na tajkune i udvarajući mu se (istovremeno ga pljačkajući) kao njegovi spasioci od zlog tržišta i bauka (neo)liberalizma.

Bez obzira na ovu primedbu, mislim da je knjiga profesora Pavlovića retka dragocenost (ili dragocena retkost) u hiberniranoj Srbiji.

Toplo je preporučujem kao bukvar kolegama novinarima i urednicima koje nije izdala intelektualna radoznalost i koji se nisu beznadežno utopili u ideološku žabokrečinu propalog socijalizma.

https://www.danas.rs/nedelja/druga-velika-pljacka-naroda/
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #477 on: 05-01-2019, 22:10:15 »
Miša Brkić hahahahah

de Đelić, i on da aminue!

Pavlović pola godine u srbskom ministarstvu al malo duže na Soroševom faksu!

Jbg, da prčkam po detaljima nemam ni volje ni vremena, al eto ta prva pljačka, Slobini felševi i reforme - su debeli neoliberalizam.

A Pavlović bi teo da oće da neliberalizam bude samo ono dobro što je iskopo kod neoliberala, a ono loše kod tih istih neoliberala - e to nije neoliberalizam

a kad ono to loše ispliva prije dobrog, jer svako govno pluta jelte, onda je to Slobino ili "kvazikejnzijansko" maslo

P.S. Kvazikejnzijansko je kvazipojam. Sapienti sat.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #478 on: 05-01-2019, 22:13:33 »
eto, taman sam pomislio dajte sklonite ovog Vučića, ne zna ni snijeg dočisti i onda pročitam šta nam je alternativa

cijenim da su Srbi jedna vrlo baskuzna nacija

mac

• 3
« Reply #479 on: 06-01-2019, 00:32:33 »
A što ne bismo kaznili one koji pljačkaju? Ako ih ne kaznimo to je za njih poruka da nastave da pljačkaju.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #480 on: 06-01-2019, 01:02:41 »
mac i ja dan mrmota... istu priču furamo, al mislim da nisam ja taj koji se pravi lud

dakle, ista priča kao npr kod Radulovog zakona o porijeklu imovine, a ovdje već crno na bijelo

šta piše ovdje, npr da je Slobin režim sredio nekih 4 milijarde maraka a ovaj novi 8 milijardi eura

super, dakle i dalje ni pomena o tajkunima, bizmismenima, porijeklo imovine se odnosi samo na političare koji su, kako je Pavlović izračuno, za 28 godina odnijeli 12 milijardi eura

pitanje i dalje isto kao i ranije u slučaju ovih DJB fazona: ko je odnio onih 100 milijardi? kaće zakon o tome?

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #481 on: 06-01-2019, 01:05:41 »
i naravno, možda se vatrom bori protiv vatre, al nije valjda tuberkulozom protiv tuberkuloze ili neoliberalizmom protivu neoliberalizma

di su novci, pita Čanak, čak i on je skonto da nije 4 milijarde maraka rasuto

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #482 on: 07-01-2019, 13:27:16 »
The Fascist Nature of Neoliberalism
1st Edition
By Andrea Micocci, Flavia Di Mario

https://www.routledge.com/The-Fascist-Nature-of-Neoliberalism/Micocci-Mario/p/book/9780815369882

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #483 on: 09-01-2019, 01:43:49 »
Opinion
The Economics of Soaking the Rich
What does Alexandria Ocasio-Cortez know about tax policy? A lot.

By Paul Krugman

https://www.nytimes.com/2019/01/05/opinion/alexandria-ocasio-cortez-tax-policy-dance.html?fbclid=IwAR2puCcbX6B-v5BwhMVtmgPFIPwPj70mD94Z-8pGOI6vSt3rXjUHV5JEX_I

Father Jape

• 4
  • 3
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #485 on: 31-01-2019, 12:38:57 »
ništa ne kontam

ko je ovdje neoliberal, Noah ili ovaj drugi? Drugi mi je sumljiv 8-)

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #486 on: 31-01-2019, 21:53:50 »

mac

• 3

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #488 on: 01-02-2019, 23:39:06 »
moj rođo prso

aj bar priznaj da si našo bar jednu nelogičnost!

inače, niko ne reague, al ono gore slika iz knjige Bože Đelića

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #489 on: 02-02-2019, 22:30:59 »

Iz svega ovoga na kraju se može zaključiti da u pogledu ljudskih prava i demokratije Srbija stoji mnogo gore nego u pogledu socijalne pravde. Što se na neki način ogleda i u aktuelnim građanskim protestima. Iako se naravno u Srbiji prilično loše živi, ta pobuna je u najvećoj meri izazvana nasiljem, bahatošću i gramzivošću vlasti. Mnogo više političkom represijom nego ekonomskom depresijom.

https://pescanik.net/glad/?fbclid=IwAR1760LGmcQSIdOHXIhJ8DzWylObr3LCvCVR4BM47bmzrmsuhUm6r42yfFI

mac

• 3
« Reply #490 on: 02-02-2019, 22:36:12 »
Kad postavljate linkove skinite ove fbclid (Facebook click identifier) i gclid (Google click identifier) parametre. Ne želimo da nas prate, je li.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #491 on: 03-02-2019, 12:39:40 »
to mora da je neki drugi vid neoliberalizma

ako obrišeš dio linka onda nije neoliberalizam

a ono gušterov rep

mac

• 3
« Reply #492 on: 03-02-2019, 13:35:35 »
Ti si sad kao neko ko odbija da redovno pere ruke jer će se svejedno ponovo uprljati. Pereš li ti ruke posle kratke nužde? A posle duge?

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #493 on: 03-02-2019, 14:34:23 »
eto vidiš đe su te neoliberalne metafore dovele

nači, recimo, osoba koja izbriše Google click identifier, a koristi Google Chrome, ili Android telefon, nije više praćena od strane Google-a? :)

Nirdala, Nirdala!

mac

• 3
« Reply #494 on: 03-02-2019, 14:35:06 »
Jeste praćena, ali manje. Bićeš prljav i kad opereš ruke, ali manje. Peri ruke!

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #495 on: 03-02-2019, 14:39:46 »
uopšte nije praćena manje, to je naravoučenije

u stvari je praćena više, jer sem dosadašnjih podataka koje Google ima, dobija i podatak da mu brišeš gclid

znači bukvalno još pomažeš Guglu da dobije dodatne info o tebi

mače, mače, ko zna čime trljaš ruke, voda i sapun nisu!

mac

• 3
« Reply #496 on: 03-02-2019, 14:55:21 »
Možda imaju taj podatak, ali nema podatak gclid, koji nosi više informacija. Imaju u zbiru manje informacija. Peri ruke posle kratke nužde, ne zezaj!

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #497 on: 03-02-2019, 15:07:16 »
o čemu ti bre, pa android softver je guglov, nači bukvalno je već potvrđeno da snimaju tvoje razgovore i ako u pozadini razgovora se čuje neka muzika, repoznaju žanr i ture ti recommendation đe već treba, vjerovatno i yt linkove na osnovu toga

na prs u dupe su ti, a ti pričaš o davanju još većeg broja podataka likovima

u stvari, treba da se ponašaš tupo i troluješ ih, a ne da pokušavaš da kao pereš ruke

u stvari trebaš kao Mujo s muvom u tegli, da je provociraš i jedeš govna pred njom

mac

• 3
« Reply #498 on: 03-02-2019, 15:12:13 »
Okej, ako se ikad sretnemo uživo nećemo se rukovati.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #499 on: 03-02-2019, 15:29:28 »
baš si neči čudan čoek

kad si već kod toga, znaš da kad puštaš vodu moraš spustiti dasku, jer aerosolske čestice se šire do 2m oko šolje, pa padnu i na četkicu za zube?

nači naravoučenije nije da prosto izbrišeš genčlerbirligi, već da ukloniš kapitalizam