Author Topic: Fantastic Four  (Read 1023 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Fantastic Four
« on: 15-08-2018, 13:33:29 »
Kad sam bio klinac, ovo se prevodilo kod nas kao "Fantastična četvorka". Ne znam kakva je situacija danas, ali ostaviću izraz takvim dok mi neko ne ukaže na bolji prevod.

Najstariji Marvelov naslov, i, rekao bih, najznačajniji za konstruisanje onoga što se zove "Marvelov univerzum". Svakako pomaže što su na prvih 100 brojeva radili Džek Kirbi i Sten Li - što daje naslovu koherentnost - i uobičajeno se smatra njihovim najvećim doprinosom. Marvel je u poslednje vreme imao problema sa ovim naslovom, vezano za raštrkana izdavačka prava, ali sad će sve ponovo biti u Diznijevim rukama, i pokrenuta je nova serija, o kojoj su mišljenja, kao i mnogo toga u modernoj pop-kulturi, potpuno oprečna. Da li je vreme da se naslov promeni u Mundane Four!!!!??? Da li je Dan Slott zapravo pseudonim Dan-a Sloth-a!!?? Da li je serija postala američka verzija Azumange Daioh!? Da li Nevidljiva žena može da promeni pol i niko* to da ne primeti, ako ostane nevidljiva sve vreme!?

Šalim se malo, naravno. Ko je čitao prve brojeve, prepoznaće bombastični stil Stena Lija. Ali u svakoj šali ima zrno istine, pa ovde možemo diskutovati o tome. Da li verujem u Slotovu sposobnost? Pa, ne verujem. Ne na ovakvom naslovu. Avantura i osećaj začudnosti idu prvi, a motiv porodice ide tokom avanture. Odvajati ta dva - imamo par epizoda koje se bave istraživanjem kosmosa, pa par epizoda (ili jedna) koje se bave njihovim životom, itd. - je jednostavno lenjost ili nesposobnost, po meni.

Već sam stavljao onu Adamsovu naslovnicu, zamišljenu kao alternativu za broj 100, ali toliko je dobra da zaslužuje da se ponovi:

E, TO je Fantastična četvorka.

Obećao sam da ću ukazati na sajt koji se zove Fantastic Four: The Great American Novel, koji je pravio Chris Tolworthy tokom mnogo godina (od početka veka, ako ne i ranije), i znanje, pažnja, i minucioznost koje je ubacio u njega su zastrašujući. Čovek lako može da se ne složi sa njim oko vrednovanja nekih stvari, ali meni je teško da ne osetim poštovanje za takav trud. Tu ćete naći kompletnu istoriju naslova, i analizu svakog pojedinačnog broja stripa. Ovo sledeće je dobar primer kako je pristupio tematici, i zašto se sajt zove tako:

*mislim na čitaoce
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Re: Fantastic Four
« Reply #1 on: 26-09-2018, 12:09:44 »
Nešto više od 5700 fanova je glasalo na CBR forumu početkom 2014. u vezi omiljenih perioda Fantastične četvorke, i rezultati su bili sledeći:

• 1 John Byrne 28.0% 1599
  • 2 Jonathan Hickman 24.8% 1417
  • 3 Stan Lee and Jack Kirby 17.4% 995
  • 4 Mark Waid 10.1% 579
  • 5 Stan Lee 6.7% 383
  • 6 Mark Millar 2.5% 145
  • 7 Walt Simonson 2.1% 119
  • 8 Matt Fraction 1.8% 103
  • 9 Chris Claremont 1.2% 67
  • 10 Tom DeFalco 1.1% 65
  • 11 J. Michael Straczynski 0.9% 50
  • 12 Roy Thomas 0.7% 41
  • 13 Karl Kesel 0.6% 33
  • 14 Carlos Pacheco and Rafael Marin 0.5% 29
  • 15 Steve Englehart 0.4% 23
  • 16 Marv Wolfman 0.4% 21
  • 17 Gerry Conway 0.3% 16
  • 18 Carlos Pacheco and Jeph Loeb 0.3% 15
  • 19 Scott Lobdell 0.2% 14
  • 20 Doug Moench 0.1% 3

Onih 145 glasova neću da komentarišem...  xballon

...poremetilo bi ozbiljan ton ove poruke.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 26-09-2018, 12:22:37 »
Huh, Fractionov rad je ispod Millarovog? Pa ti Amerikanci nisu normalni. Fractionovih godinu dana bilo je prilično kreativno i maštovito, naravno ne na nivou Hickmanove reinvencije koncepta, ali daleko iznad Millarovog plaćeničkog pristupa. Takođe, ako se dobro sećam jedno pola Millarovog rana je nacrtao Greg Land i to je bil... ehhh....

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3 on: 26-09-2018, 12:32:23 »
Kako se Fantastična četvorka uklapa u superherojske trope? Mislim, znam da si bio na mnogim tribinama sa tom temom, pa te zato pitam. Jer oni nemaju tajne identitete, već su poznate, javne ličnosti (celebrities) još od početka. Čak i kostimi (ili nedostatak istog) su više praktične prirode, pre nalik na uniforme osoblja sa Enterprise-a nego na prepoznatljivu modu iz tog žanra.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #4 on: 26-09-2018, 13:30:54 »
Da, svakako. Plus, tematski su oni velikim delom u tradiciji avanturističkog/ mystery stripa radije nego klasične superherojštine iz tridesetih i četrdesetih.
No, njihova spona sa superherojima je, svakako Stan Lee, ne zato što im je dao supermoći nego zato što im je dao karaktere i međusobne odnose kakve likovi u avanturističkim stripovima (ni u superherojskim do ranih šezdesetih i početka Leejevog prevrata) nisu imali. Fantastic Four su bili, ako mogu tako da kažem, mnogo relatabilniji za čitaoce, imali su višeslojne ličnosti (ili, barem, dvoslojne), te neke sumnje, strahove itd. a što je sve dalje postalo zaštitni znak Leejevih likova (Spajdermena, Avendžersa, Hulka, X-Men, pa i Thora u prvom talasu). Tako da su Fantastic Four neka prelazna forma ali su se ugradili u superherojštinu i predstavljaju "javne" heroje koji, jelte, imaju i para, bave se naučnim radom itd. Lee je tu imao ceo spektar likova - Iron man je, recimo bio zamišljen kao praktično libertarijanski kapitalista koji istovremeno ima i alter ego koji se bavi superherojštinom i apokrifni podaci vele da je Stan Lee njega namerno bazirao na Howardu Hughesu da bi video koliko može da ode daleko u provociranju čitalaca. Onda si imao X-Men koji su predstavljali kontrakulturu itd. Lee je apsolutno išao na to da radi po različitim šablonima i, verujem, njegovi saradnici su imali takođe nemale i u mnogim slučajevima presudne kontribucije na to kako su likovi karakterisani.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #5 on: 27-09-2018, 12:15:58 »
Kao što sam ranije rekao, to što je Fantastična Četvorka više u tradiciji avanturističkog nego superherojskog stripa je jedna od stvari koje mi najviše prijaju u njoj. A Frekšnov period nisam čitao, mada sam se za njega kao autora generalno interesovao više nego za druge moderne Marvelove scenariste. Razlog je bio taj što nisam čitao ni Hikmana. Ali, Milara jesam (pomalo, ne sve, mora se voditi računa i o mentalnom zdravlju!) i nije teško biti bolji od toga. Međutim, ti si možda mislio na Milarov Ultimate FF, to je crtao Land, a epizode u standardnom kontinuitetu je crtao Hič (koji mi ni sam nije favorit).

Uzgred, ona Ribićeva naslovnica - koju smo pomenuli negde - za prvi broj nove Četvorke mi se ne dopada. K'o što vole da govore naše kolege sa drugog foruma, "Ribić je razvalio", i to ne sporim, ali je razvalio neke druge likove. Ovo nije Fantastična četvorka, i ovo dole pogotovo nije Suzan Storm/Ričards...

...već, ne znam, jeb'm li ga, Feniks? I pored nje je Hulk! I... Spajdermen?  :lol: Tu sad nastupa ono pitanje šta su zapravo "likovi", i koliko su promene dozvoljene i opravdane. Možda Ribić nema ništa sa odlukom da se FF crta ovako, već mu je to sugerisano ili nametnuto. Ali, Marvel nema razloga da ponovo i ponovo i ponovo reproducira neke druge likove koje već poseduje na uštrb onih koji su jedinstveni. Pardon, nema kreativnog razloga. Možda ima finansijskog - "dajmo publici ono što voli, u 50 hiljada različitih varijanti" - ali, neka se onda ne čude ako publika nastavi da ih pljuje. Sami su se postavili na pljuvačku liniju.

Da se vratimo na nešto lepše.

Ovaj grafikon (uzet sa sajta na koji sam uputio u uvodnom postu) prikazuje istoriju objavljivanja Fantastične četvorke i njenih pojedinih članova, u stripu i drugim medijima, do 2011. Jednom ću sesti i postaviti neke uporedne table iz različitih perioda Fantastične četvorke, poput onog što sam uradio sa Kirbijevim Novim bogovima.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 27-09-2018, 12:52:30 »
E, da, Hič je bio na normalnom F4 a Ultimate je crtao Land dok je Millar pisao, tako je, permutovao sam. Mada nisam permutovao činjenicu da je Millarov rad na normalnom F4 bio slab i znatno slabiji od Fractionovog.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #7 on: 06-10-2018, 19:18:47 »
Sajt Syfy Wire je ponudio izbor 7 osnovnih priča iz Fantastične četvorke, ali njihov video-kanal je blokiran u mnogim državama, uključujući i našu, pa ću ručno preneti spisak ovde.

1. The Galactus Trilogy, #48-50, 1966, Kirby i Lee;
2. Unthinkable, vol. 3 #67-70 & #500, 2003, Waid i Wieringo;
3. Three, #583-588, 2010-11, Hickman i (uglavnom) Epting;
4. The Trial of Galactus, #242-244, #257-262, 1983-84, John Byrne;
5. No Time Like the Present!, #350/352, 1991, Walter Simonson;
6. Bedlam at the Baxter Building, Annual #3, 1965, Kirby i Lee;
7. Even the Watchers Can Die!, #397-400 & Fantastic Force #7, 1995, DeFalco i Paul Ryan.

Dve priče nisam čitao: pod brojem 3 (Hickman/Epting) i pod brojem 7 (DeFalco/Ryan). DeFalcovu priču ne planiram da čitam pošto znam od ranije šta mogu da očekujem. Otprilike. Teško mi je da zamislim kako je ijedna njegova priča na ovu temu mogla da bude bolja ili interesantnija od bilo koje druge koju su radili Kirbi i Li ili neki drugi ovde pomenuti autori, ali, dobro. (Da ne ispadne da ga potcenjujem totalno, on je "street level guy" i umeo je da bude pristojan na takvim naslovima, ali mislim da su Thor - koji je radio posle Sajmonsona, što je bilo ravno kreativnom samoubistvu - i FF bili previše za njega. Imao je on povremeno dobrih ideja čak i na tim mestima, ali suviše je to bilo neujednačeno i utopljeno u prosečnost, ili čak nespretnost, da bi iko, osim potpunih kompletista ili nostalgičara danas trošili vreme na to.)

Što se Hickmana tiče, to ću svakako overiti. Ali, zanimljivo je da se i ovde, kao i na listi za Every Story Ever* (podkast War Rocket Ajax) Waidovom i Wieringovom periodu na serijalu daje blaga prednost. Ili bar kad gledamo njihove respektivne vrhunce. Čak i Chris Tolworthy, koji vodi sajt pomenut u početnom postu, daje Hickmanovom periodu prednost na konto "istorijske važnosti", ali Vejdovom na konto tona i optimizma.

A Galaktusova trilogija...nikakvo iznenađenje, zaista. Možda ne najvažniji superherojski strip svih vremena (jer, kao što smo rekli, Fantastična četvorka operiše na razmeđi žanrova), ali verovatno najvažniji Marvelov strip svih vremena, u kontekstu čitavog medija.

Broj 5 je vremenska borba između Rida i Duma, o kojoj sam već pričao. (#351 nije radio Sajmonson i nema veze sa tom pričom.)

Na mestu broj 6 je godišnjak koji je predstavio venčanje Rida Ričardsa i Suzan Storm, i postavio model za sledećih 50 godina u superherojskom stripu  ;) . Čak i Li i Kirbi se pojavljuju u njemu! (Jednom bi trebalo izlistati sva pojavljivanja autora u sopstvenim stripovima, ili bar istaći najznačajnija.)

A, da ovaj post ne bi bio grafički siromašan, evo jedne skice koju je Sajmonson uradio, pošto mislim da, u njegovoj interpretaciji, Suzan izgleda vrlo privlačno sa kratkom kosom!!!

(Inače, TinyPic, koji ja koristim, ima nekih problema ovih dana, pa se možda slika ne učita.)

*kod njih su Trilogija o Galaktusu, Nezamislivo, Sajmonsonova vremenska borba, i venčanje Rida i Suzan među prvih 100 priča, za sada. Čitav Hikmanov opus na serijalu je oko broja 200, a ovo ostalo sa gornjeg spiska nisu još ocenili, čak ni Birnove priče.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #8 on: 13-10-2018, 20:21:51 »
Nekoliko popularnih objašnjenja zašto Fantastična četvorka više nije u centru interesovanja čitalačke publike:

1. Filmovi su loši.

Ovo ću odmah da odbacim. Uspešnost filmova nikad nije imala mnogo vidljivog uticaja na prodaju stripova. Ljudi se vezuju za likove, ali primarni mediji su još uvek film i televizija, i retko ko će da se upusti u romansu sa novim, nepoznatim medijom zbog toga. Dakle, mnogo2 više ljudi voli Gvozdenog čoveka posle Marvelovih filmova, ali mali broj dotičnih čita stripove. Njihov Gvozdeni čovek je Robert Dauni Džunior.

2. Likovi vrište "1960-e".

Uglavnom tačno. Taj njihov koncept porodice nije posebno popularan danas, a, kao što smo rekli, ljudi se vezuju prvenstveno za likove. (Ne i ja - hoću da kažem, događa se, i volim kad se desi, ali nije to primarna stvar o kojoj razmišljam kad pristupam nekom zabavno-umetničkom delu. Ali, vladajući mentalitet u naše vreme je takav, i od toga se ne može pobeći.)

3. Istraživanje svemira i, posebno, vizije grandioznih putovanja su pali u drugi plan posle početnog entuzijazma u vreme kada je strip nastao.

To je, čini mi se, glavni razlog. Jer likove je moguće donekle modernizovati, ali ako promenimo i tematiku i ton, onda nam više od Fantastične četvorke ništa ne ostaje. Ali, u ovom veku smo imali neke izuzetno (kritički) uspešne omaže srebrnom dobu superherojskog stripa, kao što su All-Star Superman i The New Frontier. Zašto ne bi bilo moguće uraditi slično sa serijalom koji je bio vrhunac tog doba? (Zapravo, Waid i Wieringo su bili blizu tom cilju.)

Sajt Comicbook.com je povodom novog pokretanja serijala objavio svoj izbor 10 ljudi koji su bili najznačajniji kreatori priča o Fantastičnoj četvorci. Hronološki gledano, tu su:
- Jack Kirby, 103 regularne epizode + 6 godišnjaka
- Stan Lee, 121 regularna epizoda + 6 godišnjaka (preklapa se sa Kirbijem, naravno)
- John Byrne - ovo je malo komplikovanije: 64 regularne epizode je i crtao i pisao + 2 godišnjaka, a 10 samo crtao (u prethodnom periodu), i za još dve se navodi kao "plotter"
- Walt Simonson, 19 epizoda, ali 13 je radio kompletno, a ostale je samo pisao (kao i jednu priču iz godišnjaka)
- Mike Wieringo, 24 epizode (numerisano kroz više serijala) + 4 epizode mini-serijala Spider-Man and The Fantastic Four
- Mark Waid, 36 epizoda
- Dwayne McDuffie, 12 epizoda
- Jonathan Hickman, 31 epizoda Fantastične četvorke i 23 epizode FF-a, ukupno 54 epizode
- Mike Allred, 16 epizoda FF-a
- James Robinson, 18 epizoda + jedan godišnjak

Ako izuzmemo Kirbija i Lija, čiji kreativni odnos nikad nije bio u javnosti sasvim jasan, vidi se da je John Byrne odradio ubedljivo najveći posao. Mislim, Hickman nije daleko po brojevima, ali ne zavaravajmo se. Hickmanov "run" je 54 epizoda čistog teksta. Byrne je uglavnom i crtao i pisao, često je i tuširao svoj crtež (ali ne uvek), ponekad je čak i lično upisivao tekst, a crtao je i sve naslovnice. Waid je proveo manje vremena na naslovu od Hickmana, ali je radio uglavnom sa Wieringom, pa je rezultat potencijalno koherentniji. Nisam još čitao Hickmanove epizode, osim par prelistavanja tu i tamo, pa neću da mračim bez osnova, delom i zato što njegova Fantastična četvorka ima potencijala da mi se zaista svidi, ali znam da se na njima izređala gomila crtača. Ali GOMILA. Što može da bude manje upadljivo ako im se daju određena uputstva (kao što je Minjola uradio sa Hellboy-em), ili MOže da bUDE apsurdnO neujednačeno, kao kada bi snimili TV seriju i stalno menjali glumce i kamermana. Sa ovakvim likovima i na ovakvoj temi, Wieringo > Epting. Uvek. Ali ta brzinska promena crtača je i problem od koga u novije vreme pati korporativni strip u celini, kao što smo već rekli.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #9 on: 10-07-2019, 19:25:51 »
Tom Scioli radi Fantastic Four: Grand Design.

Najava ovog naslova i neka razmišljanja gospodina Šiolija povodom toga:

https://youtu.be/QNZsqBAjsiw

Ovo je najbolja vest za Fantastičnu četvorku posle dugo, dugo vremena.  xdrinka

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 10-07-2019, 20:41:01 »
Da, juče (ili jutros?) kada sam video sam pomislio da je to to - kosmički je ispravno da Scioli radi Fantastic Four.