Author Topic: Motiv kruga u dizajnu strip-tabli  (Read 350 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Motiv kruga u dizajnu strip-tabli
« on: 02-09-2019, 12:43:44 »
To jest, najbolji primeri.

Gledao mnoge Kalutine ilustracije, i taj motiv je prominentan - ali, kao što rekoh, u pitanju su bile ilustracije, ne stripovi. Kaluta je pobornik umetničkog pravca art nuvo i mnoge od tih elemenata je koristio i u stripovima. A nešto kasnije sam gledao ilustracije Garcia-Lopeza za DC-jev vizuelni vodič za likove, i tu se takođe često pojavljuje motiv kruga, iako Garcia-Lopez nije poznat po takvim dizajnersko-dekorativnim elementima. Ali opet samo ilustracije. Pomislio sam da bi bilo lepo naći najupečatljivije primere u stripu.

Naravno, malo toga od ovog znam napamet, i tema zahteva obimno istraživanje. Ili da se srećno naleti na primer. S druge strane, znam gde bi ih trebalo tražiti. Philippe Druillet. Američka dekorativna škola stripa: Kaluta, Windsor-Smith, Craig Russell, možda Charles Vess. Simonson i J.H.Williams III. Ova dvojica su nekako u isto vreme radili na stripovima koji imaju slične grafičke elemente: Orion i Promethea*. (Iako sam čitao samo prvi broj Promethee, ali dovoljno da steknem snažne utiske.)

Što će reći:

Promethea #1, st. 22 (u prodaji: jun 1999) i Orion #9, st. 19 (decembar 2000)

J.H.Williams Treći zaslužuje mnogo više naše pažnje! Ali ne mogu da se setim da je koristio motiv kruga u Seven Soldiers lii Batwoman (Nu52), i morao bih da prelistam dotične stripove. Naravno, Orion je pod uticajem Filipa Drujea i njegove monstruozne arhitekture i dizajna tabli koji koriste ovakve simbolične "umetke" (ili da kažem "stožere"?) i repeticije, pa je očigledno da i Drujeov rad ima nezaobilazno mesto ovde. (Ali ja nemam skenove Lone Sloane-a, odakle se sećam takvih stvari, a suviše su raštrkane table po netu da bi ih na brzinu tražio.)

Rad u progresu...

*uuu, kako dobro ovo zvuči kao naslov ili koncept: Orion and Promethea!!!  :|
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Re: Motiv kruga u dizajnu strip-tabli
« Reply #1 on: 02-09-2019, 15:40:59 »
Moglo bi se nazvati i "polu-gole ženske u krugu" na strip tablama...  :)
Mica

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #2 on: 02-09-2019, 19:13:03 »
Ako ćemo precizno, nisu sve unutar kruga, ali svejedno, gole žene jesu jedan od najrasprostranjenijih motiva u slikarstvu, sa ili bez kruga.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3 on: 10-09-2019, 23:19:29 »
A evo kruga bez golih žena! Korišćenje muslimanskih geometrijskih motiva:

Takođe, krug koji tražimo može biti sunce* ili mesec ili drugo nebesko telo, ili može biti oko, ili može biti prozor ili otvor kružnog oblika, poput sledećeg:

Ovi primeri su iz Sandmana #50, epizode zvane Ramadan, koji neki** smatraju jednom od najboljih epizoda tog serijala. Bila je štampana kod nas još u Emitoru, iako crno-belo, i tu sam je prvi put video. Genijalni vizuelizator: P. Craig Russell. Lettering: Todd Klein. Klein zaista želi da učini slova težim za čitanje nego što je uobičajeno u stripu, ali to bi trebalo da ima efekat susretanja sa starim tekstovima - ne "starim" u smislu "nisu kul"/"izašli su iz mode odavno", već starim u smislu arkanskog znanja i večne mudrosti za koje je ipak potrebno malo se potruditi. Barem malkice? 8)

*osim kad Grant Morison piše - tad može biti bilo kojeg oblika  :lol:
** sa ovom grupom se žestoko identifikujem i čak sam spreman da vodim pravedan rat za njih!  ;)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #4 on: 12-10-2019, 22:06:17 »
Jim Starlin je povremeno koristio kružne kadrove:

Ovo je iz Strange Tales (#179, 1975), gde je Starlin započeo svoju priču o Adamu Warlock-u, koja će kasnije izlaziti u strip-serijalu nazvanom po junaku.