Author Topic: Najbolje naslovnice  (Read 85199 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #150 on: 24-09-2018, 10:52:46 »
Ako do sada nije bilo očigledno da, od svih ljudi koji su učestvovali u stvaranju Image-a, najviše volim rad Erika Larsena, onda ću sad otvoreno priznati da je tako. Mada je njegov Savage Dragon verovatno najnesuptilniji strip-serijal koji trenutno izlazi, prepun nasilja bez cenzure, ženskih tela bez odeće, i političkih uverenja bez uvijanja ili simbolike.  :lol:   Preskočimo za sada taj naslov, i otidimo još više u prošlost, da bismo došli gotovo do početka Larsenove karijere, i jednog drugog naslova, čije izabrane naslovnice ću ovde pokazati.

Doom Patrol.

Na to ime mnogi fanovi doživljavaju orgazam - pogotovo oni koji misle da je stvaranje sveta... stripa počelo sa Nadziračima. Nemojmo preterivati! Ali, da Doom Patrol jeste značajan (i vrlo prijatan) naslov, to ne sporim.

Time se prvenstveno misli na Grenta Morisona, ali on je pisao serijal tek od broja 19. Pre toga, Erik Larsen je bio crtač ("olovkar") na nekih desetak brojeva. Prva naslovnica je iz njegove faze:

   

Vidimo kako se logo menjao. Kada je Morison preuzeo naslov, za crtača je odabran Richard Case, i on je radio nekoliko naslovnih strana, od kojih sam izabrao jednu. Posle toga, naslovnice je radilo nekoliko crtača, od kojih je Simon Bisley bio najzastupljeniji, i treći primer je njegov.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #151 on: 24-09-2018, 20:50:20 »
Larsen je svakako jedan od najboljih u Imageovoj originalnoj ekipi i celoj toj generaciji. Liefeld i McFarlane jesu bili veće zvezde ali Larsen je bio, da kažem, manje egomanijakalan i upotrebljiviji za širu lepezu stripova.
 
 
Nego, za večeras za prijatno spavanje, naslovne stranice aktuelnog serijala Grega Paka i Takeshija Miyazawe - Mech Cadet Yu. Dvojica azijskih-amerikanaca (dobro, Pak je pola židovskog, pola korejskog porekla, Miyazawa je suvi Japanac ali iz Kanade) su napravila prilično uspeo bućkuriš japanskh shonen mecha arhetipova a Miyazawine naslovne strane su sjajne - optimistične, dinamične, uz obećanje avanture i drugarstva:
 

 

 

 

 

 

 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #152 on: 26-09-2018, 19:28:34 »
Krenimo danas sa nečim što dolazi iz vremena koje će se u Dobu vladavine mašina zvati praistorijom!





Ovo je sa početka 50-ih, a crtao je C.C.Beck, isto kao i same stripove, kojih unutar sveske ima nekoliko. Chris Sims tvrdi da je to jedan od retkih naslova iz zlatnog doba američkog stripa koji se može čitati i danas (drugi je, valjda, Plastic Man, ako se dobro sećam). Nisam proveravao, ali naslovna strana mi je delovala dovoljno simpatično da je stavim ovde. Captain Marvel Adventures je izlazio za izdavačku kompaniju Fawcett.


Nastavimo sa novom verzijom The Shadow, o kojoj sam rekao par stvari na drugoj temi. (Pod "novom" mislim na "interpretaciju za moderno doba".) I naslovnice je radio Čejkin, kao i unutrašnjost. Voleo bih da znam ko je radio boje, pošto dosta doprinose ukupnom utisku.


   


Primećujete ono "For Mature Readers"? U svakom slučaju, Senka je već dobio znatan prostor na ovoj temi, ali nikako nezasluženo.


A, pošto je Čejkin bio fan mode 50-ih i crtao je svoje žene i njihovu odeću vrlo pažljivo, odatle do sledeće naslovnice je mali korak. Da veza bude još čvršća, ovo je izašlo samo par godina kasnije:





Kevin Maguire, naslovnice kao i sam strip, Justice League International! Idejno, jedina Justice League koju priznajem!  ;)
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #153 on: 26-09-2018, 19:52:00 »
Hahah, pa, da, Giffen i DeMatteis su tu dobili veliku umetničku slobodu pa su pohitali da je odmah iskoriste svu ako mogu  :lol:
 
Od ovih The Shadow naslovnica, za levu bih, da nema logotipa zapravo pomislio da je American Flagg. A ova desna je fenomenalna. Majstorčina.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #154 on: 26-09-2018, 21:01:55 »
Evo s moje strane malo klasike. DC-jev magazin The Brave & The Bold izlazi sa prekidima od 1955. godine i danas je to mesto na kome, kada se DC time bavi, dobijamo uglavnom još Betmena, Supermena, Green Lantern i drugih popularnih heroja. No, u početku je to bio antologijski magazin gde je DC publikovao i svoje superherojske stripove ali i sportske stripove, Robina Huda i svašta drugo. Donje naslovnice su iz perioda 1961.-1964. u vreme kada je Marvel već pravio preokret u superherojskoj sferi i ozvaničavao srebrno doba, dok je DC i dalje imao svoje "starinske" superheroje. Tako da imamo zanimljiv miks. Ove prve naslovne radio je stari majstor Joe Kubert (u to vreme ne tako star):
 

 

 

 
 
Ovo je radio tandem Carmine Infantino i Murphy Anderson:
 
 

 

 
 
Pa zatim Ross Andru (naravno!) i Mike Esposito:
 
 

 
 
Howard Purcell:
 

 
Bob Brown:
 

 
Bernard Bailey:
 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #155 on: 26-09-2018, 23:13:17 »
Od ovih The Shadow naslovnica, za levu bih, da nema logotipa zapravo pomislio da je American Flagg. A ova desna je fenomenalna. Majstorčina.


Čovek odgovoran za boje je Alex Wald. Nigde ne piše konkretno za naslovnice, ali pretpostavljam da je ipak on. A Čejkin kaže da on lično nije imao nikakvog uticaja na koloritet, pa znači da je sve do Walda. Jedna od stvari koja odvaja The Shadow: Blood and Judgment od The Dark Knight Returns je daleko šira paleta boja, što daje svetliji, gotovo pop senzibilitet.


Sve to, zajedno sa ovim naslovnicama koje si ti stavio, me je podsetilo na Sterankovu Istoriju stripa u dva toma, objavljenu još početkom 70-ih, koja je od tada postala više urbana legenda nego artikal u masovnoj potražnji. Tek skoro sam saznao za tu knjigu, Vince B. je pomenuo na 11 O'clock Comics kada je pričao šta bi poneo (od stripova) na pusto ostrvo, pa mu je ovo došlo kao mala varka, ipak tangencijalno vezana za strip. Odnosi se samo na istoriju američkog stripa, naravno, ali ima zanimljiv pristup. O novinskom stripu govori samo na početku, a posle se fokusira na palp literaturu, iz koje je proistekao superherojski strip. Predgovor je pisao Federiko Felini, ali ništa tu nema značajno, samo po sebi, osim podizanja reputacije knjizi. Koja ima čitavo poglavlje o Senci, za koga kaže da je najznačajniji palp junak.


To mi je sada jedna od prvih knjiga na spisku za kupovinu.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #156 on: 27-09-2018, 21:19:23 »
Hajde da za večeras okačim još neku naslovnicu pa u krevet.
 
Za početak, Cullen Bunn i Brian Hurtt, koji su za Oni Press ore nekoliko godina radili cenjeni (s pravom) vestern-horor strip The Sixth Gun, sada rade serijal The Damned za istog izdavača, a koji se dešava u svetu što je mešavina gangsterskih klišea iz ere prohibicije sa natprirodnim hororom u vidu demona, prodatih duša itd. Sve je to vrlo palpi, kako i treba da bude. Hurtt, naravno, radi i naslovne i mada do sada nikada nisam pomislio da u njemu ima malo Minjolinog DNK, sad mi se čini da to nije nelegitimno reći. No, Hurtt nije mini-Minjola, već svoj čovek, a ovo su dobre, evokativne ilustracije:
 

 

 

 

 

 

 

 
 
A serijal The Realm za Image Comics crta Jeremy Haun koji je dosta radio DC-jeve stripove, a ovde se prilično iskazao sanaslovnicama koje, barem mene, mame na čitanje i obećavaju solidno zabavnu akcionu naučnu fantastiku. haun se za ove naslovne očigledno inspirisao palp radovima iz prošloh vremena, i mada mu je sam crtež sasvim moderan u tehničkom smislu, uspeva da, barem tematski i tonalno, izgleda i prilično retro:
 

 

 

 

 

 

 
 
Za kraj, evo i naslovnih strana iz poslednjih par godina Spawna. Spawn je bio sažetak onog što je činilo dušu Image comicsa kada je firma osnovana i jedan je od retkih preostalih stripova (uz Savage Dragon koji izlazi mnogo sporijim tempom) iz te ere koji je pritom i sačuvao svoju estetiku:
 
Prvo McFarlane lično:
 

 
Pa Larsen:
 

 

 

 
Pa Nivanh Chanthara:
 

 
Pa na kraju rafael Albuquerque (kurio; na unutrašnjoj korici potpisan pogrešno kao Alburquerque):
 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #157 on: 27-09-2018, 21:34:48 »
Čak i tako je Savage Dragon došao do skoro 250 epizoda, što je materijal za 20 godina mesečnog izlaženja! Što je najbolje, postoji pravi kontinuitet: likovi ginu, dolaze nove generacije, i slično... ono što su se ljudi nekad nadali da će Marvel da uradi.

Albuquerque je odličan u granicama horora - ne znam za druge žanrove - ali nikako da postavim ovde nešto od njega. Skoro sam pročitao ovo zadnje što je radio sa Gejmanom, adaptaciju A Study in Emerald, ali to je prekratko za neku dublju priču.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #158 on: 27-09-2018, 21:43:14 »
Da, iako ja Scotta Snydera prilično volim, Albuquerque je bio bolja polovina American Vampire...

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #159 on: 29-09-2018, 17:29:34 »

Evo malo Marie Severin i na ovoj temi.


Prve dve naslovnice je uradila kompletno, a treću je tuširao njen brat John:


   

Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #160 on: 05-10-2018, 21:08:36 »
Ja sam ovih dana nešto stalno u gužvi pa ne stižem ni da napišem ni da okačim ništa pametno ovde, a nije da nema šta... Tako da, samo na brzinu za večeras, nekoliko naslovnica serijala Wolverine Max koji je izlazio pre nekoliko (šest) godina i bio jedan od najboljih Wolverina u ovoj deceniji. Jason Starr je vrlo dobro shvatao šta solo serijal o Loganu moe da učini zanimljivim a imao je i solidnog crtačkog partnera u liku Felixa Ruzia, pisao sam već o serijalu za UPPS u vreme kada je izlazio. No, naslovne strane radio je Jock i to gledamo večeras - puno rada olovkom i tušem, puno kontrasvetla i nervozne energije. Wolverina su crtali i Miller i Buscema u svoje vreme, ali ovaj Jockov, samo na naslovnicama, je jedan od najboljih:
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #161 on: 08-10-2018, 21:20:20 »
Evo sad nečeg (pra)starog. U pitanju su naslovne strane magazina World's Finest Comics iz vremena Drugog svetskog rata. Sam naziv magazina je tipično američki pompezan (prvi broj zvao se World's Best Comics, ali je onda valjda odlučeno da će "finest" zvučati prefinjeno) ali u pitanju je bio magazin sa više strana od standardnih magazina (približno sto), koštao je više (15 centi u odnosu na standardnih 10) i sadržao stripove o najpopularnijim junacima, kao što su Supermen i Betmen pored drugih, manje poznatih alii dalje solidno popularnih likova.
 
Jednom ćemo pisati i o kasnijim brojevima ovog serijala koji je pretvoren u neku vrstu Batman/ Superman team-uip magazina, ali između 1941. i 1945. godine je ovo bila popularna antologijska publikacija u smislu toga da se bavila najvećim herojima i stavljala ih u vrlo "američke", vrlo patriotske, dinamične kontekste (pored Supermena i Betmena tu su bili i Crimson Avenger (urbani borac protiv zločina nalik na Falkovog Fantoma), vojnik Johnny Thunder, mađioničar Zatara (koji je, nagađate, ličio na Falkovog Mandraka), originalni Sandman (koji je bio neka vrsta odgovora na Shadowa iz pera legendarnog Gardnera Foxa), the King (neka vrsta kombinacije Mandraka i Batmana) i Lando, ali ne Karlisian). Ovo je posebno vidljivo na naslovnim stranama koje su delo crtača Freda Raya u ovim primerima koje sam dao (sem devetog broja koji je radio Jack Burnley) i... mogu li biti optimističnije i patriotskije?
 

 

 

 

 

 

 
 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #162 on: 09-10-2018, 21:11:00 »
Večeras je vreme za nepopuralno mišljenje, a to je da Mike Deodato Junior zapravo poslednjih deset godina odlično crta. Znam da Ridiculus Brazilca ne voli a fakat je da je devedesetih njegov stil bio drugačiji i, priznajem, iritantniji. Danas Deodato ima jedan hiperrealističan ali ipak dinamičan pristup i ono što mogu da uzmem kao legitiman prigovor za njega je da su mu stripovi po definiciji mračni. Ne nužno u smislu odsustva svetla, već po raspoloženju - uvek su svi namršteni, izgledaju opasno i deluje kao da u njima ne postoji ni jedno raspoloženje koje ne bi bilo na spektru smrknutost-strah-bes.
 
No, to znači da je za neke stripove on idealan. Jedan od njih je svakako bio Bendisov Dark Avengers. Ovo je serijal od pre neku godinu kada je Marvel, posle Secret Invasion imao kratak period u kome je, praktično najavljena faza u kojoj se Amerika nalazi danas sa sertifikovanim negativcima na liderskim pozicijama i usponom autoritarizma i institucionalizovanog nasilja. Ovaj period između Secret Invasion i Siege je video Normana Osborna kao predvodnika "zvaničnih", od strane države regulisanih Avengersa a koji su bili tek rebrendirani Thunderbolts, dakle tim kriminalaca sa supermoćima koji je ranije korišćen za prljave, deniable ops poslove, a sada uzdignut na nivo herojskog ideala za ugled.
 
Bendisove ideje nisu bile loše, ali fakat je da su njegove priče ovde bile u najboljem slučaju osrednje i da je tek preuzimanje serijala od strane Jeffa Parkera donelo zanimljiviju dinamiku. Opet, kako rekoh, ideje su bile zdrave, pogotovo ona da će okoreli kriminalci i psihopati dobiti identitete i kostime poznatih heroja iz Avengersa, pa je tako Bullseye bio Hawkeye, Venom je bio Spider-man, Ares je izigravao Herkula, Moonstone je bila (protiv svoje volje), Captain Marvel, Wolverineov sin, Daken, je bio Wolverine, a sam Osborn u Iron Patriot oklopu je glumio Iron Mana.
 
Deodato je ovde blistao, i na samom crtežu u stripu sa mnogo zaista spektakularne akcije i dobrih kostima, a naslovnice su takođe bile prilično upečatljive i obećavale jaku, masnu, voluminoznu akciju i mračnu trilersku atmosferu. Ova dole naslovna sa Aresom i Nickom Furyjem je vrlo visoko na mojoj listi najboljih naslovnih strana ikad.  :lol:
 
 

 

 

 

 

 

 

 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #163 on: 09-10-2018, 21:17:34 »
Ovim primerima za The World's Best/Finest Comics si prevazišao i mog Kapetana Marvela/Šazama, koji je "samo" iz ranih 50-ih!  xjap

Nego, nekoliko naslovnica koje je radio Kaluta, kako sam obećao. Dragonlance je sa početka 90-ih, ostalo iz sredine 80-ih.



 





A Deodato... istina, uglavnom ga (zlo)pamtim po radovima iz 90-ih, i znam da je menjao stil, ali nisam se nešto ni trudio da upoznam ovaj novi.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #164 on: 10-10-2018, 21:22:14 »
Odličan je kaluta, voistinu, moram da se ozbiljnije posvetim njegovim radovima.
 
Ali za večeras evo malo Waltera Simonsona, da se iskupim za Deodata Juniora od sinoć  :lol: :lol: :lol:
 
 
Inferno je pre trideset godina bio krosover u X-men i srodnim stripovima na kome su radile zaista vedete onog doba. Chris Claremont, John Bogdanove, Steve Englehart, Gerry Conway, Louise i Walter Simonson, na kraju i Rob Liefeld... Simonsonovi su u to vreme radili X-factor, Louise ga pisala, Walter ga crtao i kada listam kolekciju iz 2012 godine upada u oči koliko su Simonsonove naslovne strane moćnije od svih ostalih. Ponovo, drugi crtači nisu bili nikakvi trećepozivci, naprotiv, Bogdanove, Silvestri i Liefeld su svi zvezde, ali Simonson je ovde boio za klasu iznad ostalih, spajajući najčistiju superherojsku eksploataciju sa ozbiljnom likovnošću. Evo kako:
 

 

 

 

 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #165 on: 12-10-2018, 21:21:40 »
Aftershockov serijal Pestilence - A Story of Satan je vehicle za Franka Tierija koji je ovde iskombinovao horor i fantazijsku srednjevekovnu tematiku, a crta ga ruski ilustrator Oleg Okunev. I to solidno. No, za ovaj topik je važnije što naslovne strane radi Tim Bradstreet i ovde je ovaj veteran imao priliku da pusti mašti na volju kreirajući uistinu jezovite srednjevekovne motive:
 

 

 

 

 
A evo malo nešto i iz Evrope, da ne bude da se tu ništa ne radi. Cristophe Bec je francuski crtač i scenarista koji radi nekoliko serijala (Pandemonium, Carthago, Sanctum) a najdugovečniji mu je Prometheus koga i piše i crta već deceniju. Sam crtež "unutra" malo previše pati od preagresivnog kompjuterskog kolora koji scene čini statičnijim nego što bi možda mogle da budu, ali za naslovne je Bec prilično dobar:
 

 

 

 

 

 

 

 

 
I za kraj serijal o kome sam nedavno pisao na topiku o tome šta čitamo - Redneck, vampirska saga na američkom jugu  koju piše Teksašanin Donny Cates a maestralno crta Argentinac Lisandro Estherren koji je, uz koloristu Deeja Cunniffea i autor ovih izvrsnih naslovnica. Osim za broj sedam i dvanaest, naravno, koje je uradio sjajni Nick Pitarra:
 

 

 

 

 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #166 on: 12-10-2018, 23:40:17 »
Ovaj Pestilence izgleda vrlo intrigantno! Odnosno, naslovne strane izgledaju intrigantno. To mi ne znači mnogo kada drugi crtač radi sam strip. Ali, zainteresovalo me je za naslov - u sprezi sa temom - pa ću potražiti.

Što se tiče Sajmonsonovog X-Factora i, uopšteno, njegovog crtanja X-Ljudi, od svih verzija Jean Grey koje sam video, mislim da mi se njegova sviđa najviše, više čak i od Byrne-ove iz najosetljivijeg (i najznačajnijeg) perioda tog lika (Dark Phoenix Saga).

I, vidim da si stavio Xerxes-a na topik. Ostalo mi je u sećanju tako nešto, ali nisam bio siguran dok nisam proverio. Vince B.* tvrdi da je to najbolji Milerov rad u ovom veku, ali njegova dvojica sagovornika su još uvek neubeđeni. Naravno, Vince B. je čitao strip, a oni nisu, ali on je generalno slab na Milera. Ipak, neke table izgledaju vrlo lepo, i potaklo me da se lično uverim čim budem u prilici.

Ovo je pravi topik da prijavim da je Eriku Larsenu ukradena originalna tabla za naslovnicu Savage Dragona #88 na Njujorškoj konvenciji stripa. Ta izgleda ovako:



Reče na Tviteru da je želeo da je proda za tričavih 2 hiljade dolara. Inače, Larsen je poznat kao vlasnik jedne od najvećih kolekcija originalnih Kirbijevih tabli.



*11 O'clock comics
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #167 on: 03-11-2018, 19:42:00 »
Gde nestade ovaj topik?  :cry:

Elem, da imam više slobodnog vremena (i resursa), ili da se profesionalno bavim stripom, primenio bih princip "jedne naslovnice dnevno". Doduše, to rade momci sa 11 O'clock Comics, ali samo za svoje patrone, a moj izbor bi bio ne samo javan, već i nezavisan od njihovog.


Za danas:

   

Dve odabrane naslovnice od onih koje je Arthur Adams uradio za Guardians of the Galaxy od pre nekoliko godina. Ova prva je iz dela serijala koji je povezan sa Civil War II, i verovatno je nešto najbolje što je proizišlo iz tog neprirodnog događaja.  :twisted:

Imam utisak da je Art Adams potpuno zapostavljen na našim prostorima, i ne mogu da pogodim razlog. A) Nema prevoda radova na kojima je učestvovao? (Nisam ni siguran da je to tačno, ali pretpostavljam. Doduše, nikad se nije isticao kvantitetom.) B) Likovi mu vuku na "japanski stil"? Ali to je u nekim zemljama i kulturama prednost. Recimo, u Americi je Adams HUGE!!! Na ovo se nadovezuje C) Naša publika ga jednostavno ne voli (nevezano za mangakolike likove)? Ma hajte, molim vas, nismo baš toliko bezukusna nacija! Mislim, ljudi vole toliki spektar različitih stvari, od remek-dela do totalnih budalaština, da bi kolektivna nezainteresovanost za bilo šta bila neobjašnjiva. D) Srpski fanovi boluju od diskontinuiteta u "obrazovanju"? Moguće, vidim da mnogi aktuelni fanovi i posetioci raznih domaćih foruma o stripu otkrivaju tek sada većinu radova iz prošlog veka, a Adams u priličnoj meri pripada 90-ima, vremenu prema kojem postoji zazor, ili bar oprez. E) Zapravo ima fanove, ali nisam upućen. Ovo... je vrlo verovatno rešenje zagonetke. xdrinka

Nastavak sledi na temi o (ne)omiljenim tablama...
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #168 on: 03-11-2018, 21:26:47 »
Evo još jedne naslovnice za isti serijal, i to za poslednji broj, 19:



E, to je Thanos! Moguće samo u stripu. Čak* i verzija iz MCU izgleda mnogo blaže i dobroćudnije, i tamo nikad ne bi mogli da postignu ovako nešto. A povrh svega, Adams zapravo tematski usko povezuje svoje naslovnice sa sadržajem, ne oslanjajući se samo na uopštene pin-apove kao što se obično danas praktikuje.




*kažem "čak" zato što je ta verzija najpoznatija danas i mnogi je vide kao primer odličnog negativca
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #169 on: 12-11-2018, 22:36:11 »
Da ne zapostavimo ovaj topik, evo sada nečeg postarog. Tales of Suspense je magazin u kome je Marvel svet upoznao svet sa Iron Manom, Doctorom Strangeom, ali i Black Widow. Magazin je iz početka bio antologija u kojoj su Marvelovi poslenici objavljivali naučnofantastične palpi trilere i tu su se tesali Don Heck, Steve Ditko, Jack Kirby...  To je bilo 1959. godine, a kako je Stan Lee počinjao ozbiljno da hvata zalet sa novim talasom superheroja i uvodio superherojski strip u srebrno doba, tako se i ova edicija polako priklanjala superherojskom stripu sve više i više. Sa stotim brojem je magazin promenio ime u Captain America jer je to tada već bio potpuno superherojski časopis.
 
No, prve godine su donele mnoge fenomenalne naslovne strane, od kojih ćemo neke predstaviti sada. Sve ove brojeve uređivao je blaženopočivši Stan The Man Lee. Slava mu.
 
Magazin je, dakle, stao sa 99. brojem, 1968. godine, ali je sa izlaženjem nastavio - ove godine, krećući od broja sto i do sada je nazidao pet brojeva, sa sjajnim Matthewom Rosenbergom za volanom. No o tome nekom drugom prilikom, evo sada tih obećanih klasičnih naslovnica:
 
Don Heck:
 

 
Steve Ditko:
 

 
John Buscema i Artie Simek:
 

 
Jack Kirby, George Klein, Stan Goldberg i Artie Simek:
 

Jack Kirby, Dick Ayers, Stan Goldberg:
 

 
Kirby i Ditko:
 

 
Kirby:
 

 
Kirby i Dick Ayers:
 

 
Kirby, Ayers, Goldberg:
 

 
I opet genijalni Kirby, Goldberg i Ayers:
 

 
 
 
Naravno, i u superherojskoj fazi je bilo dobrih naslovnica, još uvek zadržavajući upečatljivi palp senzibilitet ranih brojeva:
 
Kirby i Sol Brodsky:
 

 
Kirby:
 

 
Gene Colan:
 

 
Opet Gene Colan
 

 
I ponovo Kirby, samo da povtrdi status genija:
 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #170 on: 14-11-2018, 14:18:57 »
Dakle, ove godine su nas napustili Steve Ditko, Marie Severin, Russ Heath, Stan Lee, i... još neko sa čijim radom nisam bio upoznat, pa ne pamtim ime (Meho će sigurno moći da me dopuni). Ne sećam se nijedne druge godine da je otišlo baš toliko velikih u ovom mediju.

Ditko je bio "the weird one". Ali zaista. Zaboravite Grenta Morisona i njegove vizije i njegova ludila - Ditka nije lako dostići po različitosti od društvenih standarda i normi, i droge tu ne pomažu. Napisano je nekoliko retrospektiva njegovog rada posle smrti, a ja nisam spreman za tako nešto, budući da sam čitao samo odabrane radove, pa ću samo povremeno ubacivati zanimljive primere njegovog rada.

I, prilično sam siguran da je dokazano da je Ditko smišljao radnju u nekim kolaboracijama sa Lijem. Za Strejndža sigurno - kakav je to ditkovski koncept u svojoj suštini! - a i za Spajdermena, iako ne na samom početku.

Ditko je radio i za DC/National Comics, i jedan od serijala na kojima je primenio svoju magiju je bio Beware the Creeper, krajem 60-ih:

 

6 brojeva, i Ditko je radio naslovne strane za prvih 5 (poslednju je radio Gil Kane), i crtao sve epizode.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #171 on: 14-11-2018, 14:49:14 »
Hmmm, da li je taj Creeper reprintovan skorije? Čini mi se da nije, ali sad je svakako dobar povod za to

*
*
*

Proverio, actually, izašla Creeper kolekcija 2010. godine. Fino.

A crtač kog Ridiculus ne može da se seti a nedavno je preminuo je Norm Breyfogle, stručnjak za Betmena iz osamdesetih godina.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #172 on: 15-11-2018, 12:53:35 »
Ja sam Creeper-a čitao preko piratskih kanala, ali Ditka uvek volim da imam na papiru. Htedoh da kažem još nešto, ali mislim da Ditko zaslužuje posebnu temu, pa ću eventualno nastaviti tamo.

A ovde ćemo staviti nešto za sve uzraste. Što je bila velika promena u odnosu na prethodni rad crtača, a to je bio Locke & Key. Gabriel Rodriguez je pre nekoliko godina radio na kratkom serijalu Little Nemo: Return to Slumberland, koji je pisao Eric Shanower, i ponovo je izdavač bio IDW.

   
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #173 on: 16-11-2018, 12:29:33 »
Nije baš naslovna strana, ali je dovoljno blizu za ovaj topik, a i radi se o crtaču koga ovde kolektivno prilično obožavamo:

Bill Sienkiewicz crta posvetu preminulom Stanu Leeju:



ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #174 on: 16-11-2018, 13:54:12 »
Radio je on dosta ilustracija poznatih ličnosti u takvom stilu, ali ne želim da remetim trenutak davanja počasti. Biće prilike.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #175 on: 17-11-2018, 10:04:02 »
Naravno, on je plodan ilustrator. Ovo je bilo u duhu trenutka
 
Elem, za ovo jutro bih da skrenem pažnju na naslovne strane serijala Eternity Girl. Ovaj šestodelni mini koji se završio u Avgustu je deo DCjevog Young Animal imprinta. Kao što znamo, ovo je posebna linija stripova kojom koordinira Gerard Way (pevač prilično iritantnog benda ali, ispostavilo se, IZVANREDAN autor stripova) i koja je... pa, da kažemo to ovako: pokazala da se može PONOVO napraviti Vertigo ali da ne mora da se zove Vertigo. Young Animal je, da budemo fer, bliži superherojštini od onog što je Vertigov prosek i bavi se "odraslijim" interpretacijama superherojskih tropa.
 
Ali stripovi su odlični. Eternity Girl je pisala talentovana Magdalene Visaggio (radila je i za Black Mask i za IDW i za Marvel) i ovo je serijal o ženi sa natprirodnim, jelte, moćima, konkretno večitim životom koji ne može biti ni nasilno okončan, a koja pati od suicidalne depresije. Crtač je bio Sonny Liew, izuzetni malezijski talenat koji živi i radi u Singapuru i tamo je prilična zvezda. Kod "nas" je radio i za Marvel i za DC i za Image, čak je nominovan i za Ajznera, a ove naslovne strane pokazuju koliko je odličan u tome što radi sa izuzetnim kompozicijama i vrlo svežim pristupom psihodeliji. Kolor je radio veteran Chris Chuckry.
 

 

 

 

 

 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #176 on: 17-11-2018, 14:20:16 »
Hm, Young Animal je naziv japanskog časopisa...zar ništa više nije sveto u domenu međunarodnog trejdmarka?  :shock:
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #177 on: 20-11-2018, 15:25:56 »
U našoj stalnoj-povremenoj rubrici o naslovnicama za stripove koji još nisu izašli, evo kako će izgledati naslovnice nekih od Marvelovih stripova iz sledeća tri meseca. Moram da kažem da se ja uvek iznova uspalim kad vidim naslovne strane iako znam da pola ovih stripova ne može da bude sjajno. Ali naslovnica za to i služi. Sa uspalu.

Prvo, Esad Ribić na Konanu i Fantastičnoj četvorci. Čovek KIDA. Mada to nije novost:



Onda Mike Del Mundo na Thoru. Kukali su kad je Tor imao sise, pa evo im sad najmuževniji zamisliv kadar da njime zaleče rane:


Immortal Hulk je (ne)iznenađujuće odličan tekući serijal o Hulku iz pera Ala Ewinga, o kome ću pisati kad budem imao vremena, a ova naslovnica je, nikada nećete pogoditi, delo - Alexa Rossa. Wow.


Superior Spider-man Christosa Gagea je, eh, četvrti tekući Spajdermen serijal koji ćemo imati za koji tjedan, a izlazi iz Gageovog Spider-geddona. Nemam mnogo primedbi na izbor kreativnog tima, a naslovne strane radi izvrsni kanađanin Travis Charest:



Marvel proslavlja osamdesetogodišnjicu između ostalog lansiranjem novog Invaders serijala (u kome je Namor negativac!!!) a jedan od cratča je Butch Guice koji je, naravno, odgovoran i za ovu neoklasičnu naslovnicu. Je li Namor ikada bio OVOLIKO muževan a OVOLIKO obučen?



Bez Billa Sienkiewicza ne valja ni ustajati iz kreveta pa evo njegove alternativne naslovnice za Fantastičnu četvorku odozgo. Marvel zaista ne štedi na talentu za ovaj serijal, nepravedno skrajnut nekoliko godina:



Killmonger je, posle filma dobio i svoj solo serijal a Juan Ferreyra, inače više DC-jev nego Marvelov čovek, je razbio sa ovom naslovnom:



A pošto volim Pepea Larraza evo i njegove naslovnice za drugi broj X-Force:


Novi Deadpool je za sada prilično dobar a Nic Klein ga prilično sjajno crta što je meni posle pobedničkog Duganovog i Kobliševog rada bila prilična strepnja:



Za kraj evo i Jacoba Chabota koji razbija ove dečije verzije superheroja. Nije se džabe čovek tesao na Sunđerbobu:



Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #178 on: 24-11-2018, 23:05:09 »
Pred spavanje malo klasičnih naslovnica magazina Brave and the Bold:
 
1957. godina, Irv Novick:
 

 
1958. godina Irv Novick i Jack Adler:
 

 
Ista godina, opet Irv Novick:
 

 
1959. godina, legendarni Ross Andru i Mike Esposito:
 

 
1960. godina, Mike Sekowsky i Murphy Anderson:
 

 
Ista godina, Bernard Belly:
 

 
Ista godina, Bruno Premiani:
 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #179 on: 26-11-2018, 19:58:09 »
Sinkevičeva naslovnica za Fantastic Four je prigodno fantastična, ali nema nikakve veze sa aktuelnom Fantastičnom četvorkom. Rado bih je imao na zidu, bez ostatka stripa.


Ali, Riley Rossmo na serijalu Deathbed me je pošteno iznenadio. Već sam bio čuo za to ime, ali nisam obraćao pažnju na njega, i znam da je nacrtao dosta stvari u relativno kratkom vremenskom periodu. K'o što bi naši rekli, ovde je "razvalio". Njegov stil ne mogu da zamislim kao nešto što bi se dobro uklopilo u superherojski žanr, bar ne dok ovaj teži realizmu, ili nekom kvazi-realizmu. Komedije i parodije su druga pesma. A tu spada i Deathbed - iako je daleko ozbiljniji nego što bi površan čitalac mogao da pomisli - koji je izdat pod Vertigom ove godine, kao mini-serijal u 6 svezaka. Crtež unutra je suvo zlato - kompozicija, simbolika, pripovedanje, izražajnost - ali Rossmo je radio i naslovne strane, u saradnji sa koloristom Ivanom Plascencijom. Pa, evo:


Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #180 on: 26-11-2018, 22:10:03 »
Da, ovo su baš dobre naslovnice.
 
Ja za večeras nudim Flasha. Prvo Butch Guice iz relansiranog serijala iz osamdesetih, a čiju sam naslovnicu prvog broja već ovde kačio. Evo nekih drugih brojeva i Guiceovog majstorstva:
 

 

 

 
Sve je 1987./ 1988. godina uključujući ovaj izvrsni godišnjak:
 

 
A onda, dvadesetpet godina ranije, Carmine Infantino:
 

 

 

 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #181 on: 27-11-2018, 22:16:28 »
Za večeras i za, hm, ne toliko prijatne snove, naslovne strane trećeg DC-jevog serijala The Spectre koga je devedesetih godina pisao John Ostrander a, bar ove epizode sa početka, crtao Tom Mandrake. Ostrander je, zna se, jedan od najboljih scenarista koje je DC ikada imao, čovek koji je sa Suicide Squad uspostavio sasvim nov način tretiranja nominalno superherojskog stripa (mislim da neću preterati ako kažem da je iz toga izašao veliki deo onoga što će deset godina kasnije biti poznato kao Wildstorm), a na Spectre je udario po kombinaciji tvrdo kuvane krimi priče, natprirodnog trilera i horora, u čemu je imao više nego dostojnog partnera u Mandrakeu. Naslovne strane su, pak, demonstrirale potpunu urednićku šizofreniju time što ih je radio skoro svaki put drugi čovek u sasvim drugom stilu. Recimo:
 
Mandrake lično za prvi broj:
 

 
Pa onda Glenn Fabry:
 

 
Opet Mandrake:
 

 
Pa Charles Vess
 

 
I onda Gary Leach:
 

 
Potpuna konfuzija tona i stila, ali prikladno za strip koji je bio iza takvih korica...

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #182 on: 30-11-2018, 22:05:48 »
Betmen i ja bismo vam sad poželeli laku noć, a putem ilustracija za naslovne strane koje je radio Neal Adams.
 
Adamsa smatraju jednim od ključnih američkih crtača srebrnog doba, čovek je crtao i X-Men i Avendžerse i Betmena i Green Lantern i Green Arrow. Meni lično je rame uz rame sa Jimom Aparom kao jedan od definitvnih crtača prelomnog doba u američkom stripu. Evo nekih naslovnih sa kraja šezdesetih na kojima je Betmen praktično bez ostatka u podređenom položaju. Zašto? Pa, tako se tad radilo.
 
Ovo je Adams samo tuširao. Crtač je naravno Carmine Infantino:
 
 

 
 
Ovde je Adams radio sve:
 

 
 
Kao i na ovoj eksplozivnoj sceni:
 

 
I ovo je Adams solo:
 
 

 
 
I ovo:
 

 
Pa i ovo gde Betmen konačno nije u agoniji (mada mu nije ni prijatno) (ili mu bar ne bi bilo prijatno da je stvarno na korici):
 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #183 on: 01-12-2018, 10:06:06 »
Lično nikad nisam bio lud za Adamsom, ali poštujem njegov rad. Nema u DC-ju 70-ih mnogo toga što me zanima, ako ne računamo Kirbijev doprinos. Swamp Thing, Manhunter - koji ima dodirnih tačaka sa Betmenom, priznajem - ali to je manje-više sve. New Teen Titans i Legija dolaze tek kasnije (i nova verzija Čudovišta iz močvare, naravno).

Na prelazu iz 70-ih u 80-e dve najveće crtačke zvezde za tu kompaniju su bili Džordž Perez i Hoze Luis Garsija-Lopez. O tome smo već pričali, mislim, i, dok je Perez radio za Marvel - i to radio bitne stvari, ne neke opskurne naslove - Garsija-Lopez je bio i ostao strogo DC-jev adut. Sledeća naslovnica, koja izgleda modernije od većine drugih primera iz tog vremena, je za Superman Family #189:



To je bio antologijski strip-serijal o Supermenu i njemu bliskim likovima: Lois Lejn, Džimi Olsen, Superdevojka, čak i pas Kripto. Privlačna cena je bila važan faktor. 80 stranica za 1 dolar, u ono vreme, 1978. Mnogo li je?
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #184 on: 01-12-2018, 20:24:14 »
A kad sam već pomenuo Swamp Thing, čudnim lancem asocijacija sam došao do sledećeg:





Iako sam rekao da moj izbor neće biti isti kao onaj u projektu 11 O'clock Comics namenjenom patronima, Cover-a-Day, ovo sam prvi put video tamo, i to pre neki dan. Naravno, upoznat sam s radom autora, i ne naleće se na naslovnice Johna Totlebena svaki dan.


Ako vam to ime ne donosi nikakve asocijacije, to je zato što je on uglavnom radio kao tušer. Sa jednim od najprepoznatljivijih stilova u industriji stripa. Čovek koji je dobrim delom odgovoran za izgled Sage o Stvorenju iz močvare - rekao bih bar isto ako ne i više nego Bissette, pošto nameće svoj stil. Neke od najevokativnijih naslovnih strana za tu seriju su njegovo delo, i biće prilike da ih postavim ovde (osim ako me neko ne preduhitri, što nikako nije šteta  :lol:  ).


Elem, gornji primer je iz serijala Airboy, koji je Eclipse Comics izdavao krajem 80-ih, čitavih 50 brojeva.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #185 on: 01-12-2018, 22:53:33 »
Kad smo već kod osamdesetih... Ove godine preminuli Norm Breyfogle je bio jedan od najvažnijih Betmenovih crtača u ovoj deceniji, to smo pominjali, pa evo nekoliko njegovih radova. Ovo je sve iz post-frenkmilerovske faze u Betmenovom životu, mada se to ne može nužno videti:
 
 

 

 

 
 

 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #186 on: 02-12-2018, 01:36:37 »
Koliko Betmenovih naslovnica na ovoj temi! Možda je to prigodno, pošto sam negde skoro čuo da je izvršeno neko istraživanje i da je, po njemu, od svih likova u istoriji ljudske civilizacije, o Betmenu ispričano najviše priča. A, opet, bez pominjanja Batman Adventures?  :cry:   No, nema veze, interesantan je Breyfogle.


Evo prethodno pomenutog Johna Totlebena, sa naslovnicom za Swamp Thing (vol. 2) #64, koja nije crtana, već slikana, kao što je često bio njegov običaj:






Majstor tmine i senki.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #187 on: 02-12-2018, 09:07:29 »
Dobro, stići ćemo i do Batman Adventures, ima vremena  :lol:  Mislim, ja se za sada bavim starijim stvarima, devedesete ćemo tek da izučavamo  :|
 
Totlebena zaista i ne znam po imenu. Hvala na sketanju pažnje na njega.
 
A ja ću sad za dobro jutro da pokušam da delimično ispravim nepravdu sadržanu u činjenici da na ovom topiku imamo premalo (a zamalo i nimalo) japanskih naslovnih strana. Ono jeste da se japanski strip uglavnom fokusira na magazinsko publikovanje i da naslovne strane kolekcija dolaze kao praktično naknadna pamet i sve to, ali nije da nema šta da se probere. Pa sam, evo, ja malo probrao za danas.
 
Počinjemo mangom Beck, a koja je, tipično za Japan i njegovu razliku u odnosu na SAD ali i donekle Evropu, usredsređena na nešto izvan uobičajene akcija-triler-fantazija-horor žanrovske međe. Beck je, naime, rokenrol manga koja prati put malog benda od skromnih početaka do slave. Takahiro Sakuishi, poznatiji kao Harold Sakuishi je ovo završio pre deset godina a danas radi interesantni serijal Seven Shakespeares. Njegov crtež je izuzetno čist i uredan kao neka linearna evolucija stila Akire Torijame:
 

 

 
A čisto kontrasta radi, evo nečeg iz šezdesetih. Shotaro Ishinomori je jedan od generacije mangaka koji su medijum praktično definisali u savremenoj formi u kojoj ga danas poznajemo, recimo mlađi je deset godina od Tezuke ali je umro godinu ranije, a njegov serijal Cyborg 009 je imao dug i plodan legat sa izlaženjem od 1964. do 1981. godine i gomilama animiranih i radijskih adaptacija ali i filmovima od kojih je prvi snimljen još 1966. godine. Ove naslovne prosto isijavaju energiju koja je inspirisala mnoge:
 

 

 
Afro Samurai je nama prilično poznat IP najpre po animiranom filmu urađenom 2009. godine u japansko-američkoj koprodukciji koja je imala solidan budžet, Semjuela El Džeksona i Lusi Lju u vojs kastu i saundtrak koji je uradio lično RZA. Tad je negde i nastala dosta slaba igra za Xbox 360 i, generalno, Afro Samurai je imao doseg na Zapadu i izvan te neke uobčajene weeb ekipe. Sama manga je zapravo bila dōjinshi, njen autor Takahashi Okazaki je nju radio amaterski i sam publikovao, oslanjajući se na svoju ljubav ka afroameričkoj muzici i kulturi ali je doživeo da postane profi i sagradi malu imperiju. Ove naslovne iz kolekcija koje je radio Tor/ Seven Seas (prvo američko izdanje) demonstriraju Okazakijev karakteristični stil sa puno tonalnih prelaza i obilnim korišćenjem tuša:
 

 

 
7 Billion Needles je manga Nobuakija Tadanoa, a kome je ovo i najpoznatiji rad. Inspirisan prvim naučnofantastičnim romanom Hala Clementa, Needle iz 1950. godine a Mića i stariji među nama će vam već reći da je od ovoga nastao čitav serijal koji je Clement godinama i decenijama eksploatisao, 7 Billion Needles je priča o invaziji vanzemaljaca na milu nam planetu, pripovedana iz zanimljive perspektive. Naslovnice japanskih kolekcija trenutno nemam pri ruci u pristojnim rezolucijama, ali naslovnice američkih kolekcija, koje je radio Peter Mendlesund kombinujući kadrove iz stripa su meni sjajne:
 

 

 
Za kraj da podsetimo da mange rade i žene. Kazue Kato je postigla priličan uspeh svojom mangom Blue Exorcist čiji je zaplet... pa, ne mogu da napišem ništa efektnije od ovog fenomenalnog sažetka na wikipediji: "The story revolves around Rin Okumura, a teenager who discovers he and his twin brother Yukio are the sons of Satan born from a human woman, and he is the inheritor of Satan's powers. When Satan kills their guardian, Rin enrolls at True Cross Academy to become an exorcist under Yukio's tutelage in order to defeat his father. "
 
Dakle, praktično Hari Poter sa uzijima? Ne baš, ali sviđa mi se kako razmišljate!!!!!!
 

 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #188 on: 03-12-2018, 16:20:33 »
Nije naslovnica, ali možda jednom bude: portet Neila Gaimana koji je uradio Bill Sienkiewicz povodom tridesetogodišnjice Sandmana:



Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #189 on: 07-12-2018, 22:31:55 »
Kirbi:
 
 

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #190 on: 08-12-2018, 07:43:03 »
I opet Sienkiewicz, alternativna naslovna za ovonedeljni Winter Soldier. Kakav '80s flešbek!
 
 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #191 on: 08-12-2018, 15:33:02 »
Sjajne su ove ilustracije, ali posebno me pogađa kad vidim svesku koja nosi broj 83. Odlukom Marvelovog rukovodstva (objavljenoj u imaginarnom, večitom one-shotu The Pathetic Age of Marvels: Ultimate Magazine of MAXimal Truth: No Truth) zaključeno je da se danas može brojati samo do 20 ili 30 (po potrebi - eventualno, korisnički dolari mogu da povećaju granicu), ali, preporučuje se brojanje do 4, 6, ili 12.  ;)

I zato ću do Nove godine da uvedem sam sebi "mesec bez Marvela", i pričaću o izdanjima drugih kompanija. (Šteta zbog Roma, koji sada ionako boravi u nekom izdavačkom limbu, ali biće prilike da ga analiziramo od idućeg meseca. Mislim na Marvelovo izdanje Roma, pošto IDW veselo objavljuje svoju verziju.)


Elem, gde je Kirbi, tu nije daleko ni...



Ovo je zanimljivo. Charlton Neo je projekat Morta Todda - pokušaj da se nasleđe kompanije Charlton podigne iz mrtvih. Ali, ovo konkretno izdanje je antologija priča koje je Ditko već bio objavio u časopisu Monsters Attack!, koji je Todd uređivao i objavljivao krajem 80-ih. Jedina razlika je što su priče - koje je Ditko i crtao i pisao - bile crno-bele, a ovo je u boji, za šta se pobrinuo Todd lično. Odlično odrađen posao, moram da kažem! Ovde je sakupljeno 5 priča, ali više o njima na drugom topiku.

Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #192 on: 08-12-2018, 17:33:31 »
A evo još jedne naslovnice za danas, pošto nekoliko dana ništa nisam stavljao ovde:





Ovo je Gladstone objavio 1989, a u pitanju je Don Roza, koga ovde još nismo prikazivali. Iza ove naslovnice se nalazi jedan od najboljih stripova o Patkama uopšte - što verovatno znači i jedan od najboljih stripova uopšte. Nastavak priče Lost in the Andes od Karla Barksa, Return to Plain Awful.


Uživajte u kockoškama!
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #193 on: 09-12-2018, 02:24:48 »
Bonus naslovnica za laku noć je sledeća ilustracija Garsije-Lopeza:





Ovo je samoočigledno, pa nema potrebe da objašnjavam. Iako nije strip, knjiga se bavi stripom. A Wonder Woman ovde izgleda tako dobro! Kao i mnogi drugi likovi - da ne bismo bili surovo selektivni. Meni kod Garsije-Lopeza skoro svako izgleda kako bi "trebalo", šta god to u realnosti značilo. Setimo se da je on crtao Hulka u jednoj epizodi, bolje od mnogih crtača koji su na njemu radili godinama.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.802
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #194 on: 09-12-2018, 11:39:56 »
Uh, odlične naslovnice, zaista. Ja sam se sada, gledajući ovu Lopezovu podsetio ove koju je nacrtao pokojni Darwin Cooke pre neku godinu:
 
 

 
 
A bonus je Aleks Ros sa naslovnicom za šesti broj Fantastic Four:
 
 

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #195 on: 09-12-2018, 18:55:24 »
Nikad nisam čitao The New Frontier, a mislim da bi trebalo. Cooke-ov stil prija mom oku, ako ništa drugo.

Elem, Bitter Root. Sanford Greene je radio naslovne strane, i sve one zajedno su deo iste slike - tj. prvih 5, što će biti prva zaokružena priča. Međutim, neki čuveni umetnici su radili alternativne naslovnice, a među njima je i Mike Mignola:



Bitter Root je priča o porodici lovaca na čudovišta, ukorenjena u afro-američku kulturu. Uticaj Hellboy-a i B.P.R.D. je očigledan, i dovođenje Mignole je pun pogodak.
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #196 on: 10-12-2018, 20:54:29 »
Ovo je najavljeno prethodnog meseca:



Majkl Kaluta.  xjap

Zoroa danas izdaje kompanija American Mythology. Nisam video ništa od njih osim drugog serijala o Zorou: Swords of Hell. Sve je to palp, ali je uzbudljiv palp. Da ne bude lažnih očekivanja - Kaluta nije crtao sam strip.

Alex Ross ima sjajnu alternativnu naslovnicu za novi serijal koji će crtati Carlos Magno* (koga smo pominjali, videti Kong of Skull Island na temi "Omiljene table"), ali zakleo sam se na ćutanje u vezi izdavača, tako da...

*to prezime se na engleskom čita kao nešto između Manjo i Menja
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #197 on: 12-12-2018, 00:28:25 »
Još smo kod najavljenih izdanja. U martu će se u prodavnicama pojaviti Jesusfreak:





U delu kataloga Previews namenjenog izdanjima Image-a, piše da ovo nije "konačna naslovnica". Ali je reprezentativna ilustracija Benjamina Marre. Koncept čitavog stripa mi liči na nešto što bi se moglo naći u mangama, pošto Japanci često imaju vrlo divlje i nesputane interpretacije zapadne kulture. Ovo je priča o Isusu od Nazareta...majstoru borilačkih veština!


P.S. Ah, da, umalo da zaboravim. Ovo će izaći kao tvrdokoričeni grafički roman, a ne serijalizovano. 64 stranice.
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #198 on: 19-12-2018, 19:28:56 »
Spomenuli smo nekoliko puta First Comics, jednog od najznačajnijih nezavisnih američkih izdavača stripa 80-ih, ako ne i svih vremena. Objavili su American Flagg! Objavljivali su Nexus (iako ne prvih par epizoda), jedan od najčudnijih stripova tog doba. Objavili su mnoge grafičke priče rađene po delima Majkla Murkoka. To sam znao. Ono što nisam znao do pre neki dan - promaklo mi je, iako sam sigurno video naslov - je da su, početkom 90-ih, objavili Classics Illustrated, grafičke adaptacije nekih klasičnih književnih dela. Ali, kakva su samo imena bila zadužena za njih!


 


Vidite iz samih naslovnica ko i šta. Očigledno je da su ih crtali (ili slikali) umetnici koji su crtali i sam strip. Ukupno ima 27 ovih "epizoda", tj. adaptacija.
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #199 on: 20-12-2018, 02:47:12 »
Za laku noć svim sagitašima, dve naslovne strane Nestora Redonda, još jednog* sjajnog umetnika sa Filipina.

Prvo je časopis Eerie, i to jedan od poslednjih brojeva, #138:




Drugo je nešto što nećete lako naći. Ovo sam morao da prebacim iz PDF-a, iz sopstvene digitalne kolekcije jednog od najboljih časopisa o američkom stripu, Back Issue. DC je 70-ih planirao serijal King Arthur and the Knights of the Round Table, koje je Nestor crtao - i to vrlo dobro, moram da dodam. To je bila grafička adaptacija arturijanskih legendi kako ih prenosi Tomas Malori, u 4 dela, a scenario je pisao Džeri Konvej, ali nije zaživela zbog problema sa formatom, a kasnije DC više nije želeo da se upušta u to. Kao i ova druga naslovnica gore, ova je slikana vodenim bojama (ali časopis je (bio) crno-beli, jebiga!) Nikad nisam video original u boji, ni na internetu, iako mislim da znam ko ga poseduje (ili ga je posedovao).




*videti temu o časopisu Savage Sword of Conan
Dok ima smrti, ima i nade.