Author Topic: Najbolje naslovnice  (Read 9725 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #200 on: 21-12-2018, 10:30:23 »
Za dobro jutro, tu su Defiant Comics.

Zato što je njihov simbol kula, koja se prkosno diže u visine. Doduše, to im nije pomoglo da opstanu... Tvorac je bio Džim Šuter, a njihovi stripovi, iako su pripadali superherojskom žanru, bili su sasvim neuobičajeni.

Postojali su kratko vreme sredinom devedesetih, i bili su kompanija koju je Šuter osnovao posle pada Valianta. Ah... ko god da bude pisao njegovu biografiju, imaće pune ruke posla. I ko je bio jedan od autora koje je Šuter poveo sa sobom (iz Valianta)?

David Lapham. Ovo gore je on crtao olovkom - kao i sam strip - a tušer na istim tim stvarima je bio Mike Witherby. Levo vidite nulti broj, a sam serijal je promenio ime zbog problema sa brendom, i nazvan je Warriors of Plasm, što se vidi desno.

Inače, Lapham trenutno izdaje Lodger, za Black Crown (edicija IDW-a), zajedno sa suprugom. Crno-beli strip, triler, težak za praćenje, zbog načina pripovedanja.
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #201 on: 21-12-2018, 10:40:01 »
Izdaje i Stray Bullets za Image, još uvek, prilično postojanim tempom. To mu je definitivno životno delo a neke naslovnice su na prethodnim stranicama ovog topika.  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #202 on: 21-12-2018, 10:41:34 »
... a neke naslovnice su na prethodnim stranicama ovog topika.  :lol:

Toga smo vrlo svesni, hvala lepo!  ;) xnerd

Ali, ovo je sasvim drugačije. Zapravo, više sam stavio zbog Defianta i njihovog kataloga. Tu su negde i Dark Dominion, koji je Šuter osmislio sa Ditkom, ali još nisam načisto šta da postavim.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #203 on: 22-12-2018, 08:54:53 »
Lično nikad nisam bio lud za Adamsom

A ipak, ovo je vrhunski. Ne smeta ni što su na slikama dva od najmuževnijih muževa koje je Marvel ikada imao u ponudi:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #204 on: 22-12-2018, 09:18:45 »
Tu prvu ilustraciju sam imao nameru i sam da postavim, ili onu drugu, sa Konanom i Ka-zarom, za Savage Tales. Odlične stvari. Ume Adams, nisam ni tvrdio suprotno. Čak i priča Senke u Zambuli mi je jedna od najdražih u Savage Sword-u. Ali, htedoh da kažem da, koliko god ima Adamsovih stvari za koje sam zainteresovan, toliko ima i onih za koje nisam. To je svakako razlika u odnosu na ljude čije bih gotovo sve radove voleo da imam. Adams je imao i sopstvenu izdavačku kuću, koja se zvala Continuity Comics, u čija izdanja je manje-više uvek lično bio kreativno umešan. Jedan od omiljenih mu likova i naslova je svakako bila Ms Mystic:

Eto, dođoh sa namerom da stavim ovde nešto drugo, a završili smo na Nealu Adamsu. Smatraj misiju ispunjenom, Mehmete Krljiću!!!  :?   xcheers

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #205 on: 22-12-2018, 12:11:04 »
Zapravo sam i ja došao s namerom da ostavim nešto drugo al naleteh na tviteru na ove Adamsove lepote pa sam pomislio da je u pitanju kosmičko ukazanje i tako se to na kraju završilo  :lol:  A Ms. Mystic nisam nikada čitao, proverićemo kakvo je to!

A došao sam da okačim ove sjajne naslovne strane koje su za Marvelov serijal sa sredine sedamdesetih, Vampire Tales, radili španski ilustrator Esteban Maroto, Argentinac Luis Dominguez, peruanski majstor Boris Vallejo, pa Jose Antonio Domingo.

(Tangenta: Maroto je sedamdesetih godina radio uglavnom horor, objavljivan u magazinima Eerie, Creepy i Vampirella, mada ga ovde znamo uglavnom po radu u Savage Sword of Conan (gde ga je tuširao lično - Neal Adams  :lol: :lol: :lol:  ) (ali i Ernie Chan). On je zaslužan za redizajn Satane i nacrtao je jednu njenu priču u Vampire Tales 3).

U svakom slučaju, Vampire Tales je bio antologijskog tipa a radili su ga uglavnom jaki Marvelovi autori onog vremena (Thomas kao urednik, ali i scenarista, Steranko, Claremont, Moench, Gardner Fox, Gene Colan, Klaus Janson, John Romita uz još jaku ekipu drugopozivaca) i bio je pun seksualizovanog horora koji je valjda bio malčice ublažen time da je strip bio u crno-beloj tehnici. Morbius, Satana, Tryphon i drugi slavni i manje slavni Marvelovi likovi su ovde carevali nekoliko godina dok je Marvel na krilima Spajdermenovog uspeha odbacivao stege CCA cenzure i nudio omladini potencijalno malo "rizičniji" saržaj. Evo naslovnih koje su ovi latino-majstori prosto razbili:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #206 on: 22-12-2018, 18:27:30 »
I ponovo sinhronicitet! Jer ja sam bio došao da postavim nešto veoma, veoma tematski slično.

Što se tiče naslovnih ilustracija, teško je meriti se sa onim što je Warren svojevremeno nudio. Kada bih sledećih mesec dana stavljao ovde samo njihove časopise, malo njih bi se bunilo - čak i kada bi ovo bio zvanični forum esnafa džangrizavih prigovarača. Marvel je imao svoje crno-bele magazine, koji su bili u istoj ligi, ali po mnogima to je najbolje što je Marvel - pardon, Kompanija - ikad objavila, gledano kao celina. A što se tiče naslovnih strana, Savage Sword of Conan je imao Borisa Valjeha, Erla Norema, i Džoa Džaska. Ali, Warren je imao Frezetu i Sanhuliana, a njih je teško dostići... Pričam samo o najzastupljenijim imenima - bilo je još mnogo odličnih crtača i tu i tamo, sporadično.

Slede dve naslovnice za Vampirellu. Za broj 2, koju je naslikao Bill Hughes. I za broj 16, koju je naslikao Manuel Sanjulian.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #207 on: 22-12-2018, 22:48:07 »
Zastrašujući sinhronicitet ali sjajne naslovnice. Dajte još!!!!!!!!!!!

Edit, evo kao podsticaj nekoliko naslovnica antologije Haunted Horror koju izdaje IDW poslednjih nekoliko godina, reprintujući stare horor stripove iz četrdesetih i pedesetih, pre uvođenja terora CCA. Gomila ovoga je intenzivno odlična:
Warren Kremer i Lee Elias:

Warren Kremer:

Tony Mortellaro i Bernard Bailey:

Lee Elias:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #208 on: 23-12-2018, 11:49:44 »
Prave retkosti. IDW je radio, i radi, neke značajne stvari za istoriju stripa. Ali šta smo drugo mogli očekivati od kompanije gde je Craig Yoe jedan od urednika? I inače mi se trenutno nalaze u tri omiljena izdavača u Americi.

Biće još Warrena, narafski. Čim stignem. Imam nekoliko tema za otvaranje, a neke od njih su prilično bitne. Inače, uzeo sam, digitalno, Vampirella Archives vol. 1, pa i to iščitavam polako. Neal Adams je crtao priču već u prvom broju, i to prilično dobro.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #209 on: 25-12-2018, 10:38:28 »

Kao zaslužni za ovu sliku pominju se samo "Bode i Jones", kako se i vidi u potpisu (ili ne, u ovom slučaju, pošto rezolucija nije sjajna).

Još Sanjuliana:

Koga zanima ovaj slikar može da pogleda ovaj (završeni) projekat na Kickstarteru.

Mnoge ilustracije ili, češće, slike, rađene prvobitno za Warrenove magazine mogu se naći na raznim mestima, pa i na raznim knjigama koje su objavljene kod nas.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #210 on: 25-12-2018, 19:41:13 »
Pošto je danas Božić po Gregorijanskom kalendaru, ovaj link je prigodan:

https://13thdimension.com/13-covers-merry-christmas/

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #211 on: 26-12-2018, 08:54:03 »
Bill Sienkiewicz je nacrtao gomlu lepih slika za Božić, neke od njih za klince u svojoj familiji. Nije naslovna strana, al je prigodno:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #212 on: 26-12-2018, 17:29:37 »
Šta! Vampirella nije dovoljno dobra za Božić!!!  :? :shock: :cry: :cry:

Ok, prilagođavamo se! Evo jednog od najinteresantnijih viđenja Deda Mraza, onda.

Dan Mora je i autor naslovnih ilustracija. Inače, ova priča je jedna od najboljih priča na kojima je Morison ikada učestvovao. Najboljih.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #213 on: 26-12-2018, 21:39:40 »
Šta! Vampirella nije dovoljno dobra za Božić!!!  :? :shock: :cry: :cry:

Izgleda sam pobrkao Božić i Noć veštica!  ;)

Na temi o podkastima sam spomenuo da je Jason Wood, jedan od voditelja 11 O'clock Comics, dobio na poklon tvrdokoričen album Zagora, i to je ovo:

Epicenter Comics, Igor Maričić je osnivač. Izdaju italijanske stripove (= Bonelijeva produkcija?) za američko tržište. Naslovnu ilustraciju koju vidimo gore je nacrtao Michele Rubini, isto kao i sam strip.

Dobro ovo izgleda. Isto kao i sam strip.  :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #214 on: 28-12-2018, 22:22:01 »
Posle Zagora idemo nazad u Ameriku. DC miniserijal Ragman od prošle godine nije bio sjajan i prilično me je rastužilo što jedan od mojih omiljenih DC-jevih trećepozivaca ne dobija bolji tretman. Ali su bar naslovne strane Guillema Marcha bile solidne:

(Poslednja je zapravo kadar iz stripa, da se vidi da i Inaki Miranda nije za bacanje).

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #215 on: 30-12-2018, 21:52:50 »
Što bi poštovani Meho rekao, "nije naslovnica, ali može da prođe":

Aleks Ros. Da ne misle ljudi da zaista mrzim njegov rad, evo dokaza da ga umereno poštujem kada se radi o naslovnim stranama i posterima (što ova slika i jeste). Ne cenim sve njegove slike jednako - neki likovi, npr. mnogi koje je Kirbi dizajnirao, izgledaju apsurdno kada se dovedu u našu realnost, a Ros, kada to pokuša da učini (što je praktično uvek), dobije apsurdan rezultat, naravno. Ali drugi izgledaju fantastično, i zato njegov rad procenjujem u zavisnosti od slučaja. Likove za Astro City je on lično dizajnirao, i zato je rezultat najčešće raspamećujuće dobar. A gornji poster, namenjen novoj seriji Invaders, koja kreće od Nove godine, nosi i snažnu simboliku.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #216 on: 30-12-2018, 23:02:41 »
Vidi se da je praznik  :| :| :|

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #217 on: 31-12-2018, 18:09:27 »
Avaj... čitao sam Codu, The Fearsome Doctor Fang, i Vampirella Archives, i ne stižem da pišem o tome  :cry: , jer mi treba više vremena i više inspiracije nego za ove povremene ispade na zadatu temu.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #218 on: 03-01-2019, 02:22:16 »
3 naslovne strane za večeras, jedna koja je bila, jedna koja jeste, i jedna koja će biti!

Darwyn Cooke je ovo nacrtao početkom veka, i, dok pozadine nisu na artističkom nivou koji dobijamo unutar ovog "originalnog grafičkog romana", likovi su puni vizuelne jednostavnosti, šarma, i karakterizacije kako to samo Darwyn Cooke ume:

Ovde ćemo malo varati, da bismo ispunili plan! Junji Ito je ovo objavio znatno ranije - nisam siguran u kojoj kolekciji se pojavila glavna priča - ali Viz je objavio na engleskom u oktobru ove godine. Jeziva kolekcija, i jeziva interpretacija Šelijevog Frankenštajna, u ravni sa onom Bernija Rajtsona:

I, na kraju:

Ovo je u Marvel Previews za januar, što znači da će biti u prodaji u martu. Age of Conan: Belit, #1 (od 5). Ilustrovala je Sana Takeda - dakle, imamo dvoje Japanaca ovaj put!  xjap

A šta ja mislim o ovom Marvelovom projektu, i Konanu uopšte, drugo je pitanje. Samozabrana pričanja o Marvelu je završena! Za sada ću samo reći da mislim da ilustracije Aleksa Rosa za Savage Sword of Conan nisu ništa posebno. Verne su originalnom Savage Sworde-u, u smislu kako stvari i likovi izgledaju, ali su dramski potpuno nezanimljive. Iste te scene bi Busema nacrtao bolje (= životnije i sa više mašte).

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #219 on: 09-01-2019, 20:00:01 »

Joseph Michael Linsner je poznat po crtanju ženskih figura. Sećam ga se iz Conana, a trenutno radi na Vampirelli, zajedno sa suprugom. Ali njegova najpoznatija kreacija je bila Dawn, koja se pojavljivala u Cry for Dawn, pre skoro 30 godina.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #220 on: 12-01-2019, 10:37:24 »
Videh ovog Mikea Zecka jutros pa se setih Milana. Sjajan crtež

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #221 on: 12-01-2019, 18:22:43 »
Da, lepo, spada u osnovnu Supermenovu ikonografiju. Pamtim Zecka po dve stvari: Marvel Super Heroes Secret Wars i Fearful Symmetry (ovo ima drugi naslov po kome je poznatije, ali je gluplji naslov, vođen marketingom, pa ga izbegavam). I, dok još uvek nisam siguran da je bio dobar izbor za ovo prvo, na drugom je bio fantastičan.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #222 on: 13-01-2019, 12:37:17 »

Jedna od meni omiljenih naslovnica Bila Sinkeviča - što praktično znači i u širim okvirima stripa uopšte. Dobro prikazuje fluidnost stila o kome sam pričao na drugoj temi.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #223 on: 13-01-2019, 21:29:43 »
Još jedna u neiscrpnom nizu sjajnih Sinkevičevih naslovnica, iz vrlo ranog perioda karijere (ranih 80-ih), koju - nažalost, i za razliku od prethodno postavljene - ne posedujem fizički.  :(

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #224 on: 20-01-2019, 08:51:59 »
Malo sam zapostavio ovaj topik jer... imam puno kao nekog pravog posla, ali, evo, da malo ispravim nepravdu sada ću ponuditi naslovnice magazina Adventures into the Unknown. Ovo je jedan od najpoznatijih američkih horor strip-magazina, pokrenut 1948. godine na dvomesečnom tempu ali je već do 1950. godine bio toliko popularan da je rešao na mesečni ritam izlaženja. Ta popularnost se pokazala ključnom i za preživljavanje lova na veštice iz pedesetih kada je većina horor produkcije u američkom stripu potonula pod Comics Code (samo)cenzurom pa je magazin trajao sve do 1967. godine kada su već štafetu preuzimali Warrenovi magazini poput Creepy and Eerie, nastali u novoj, liberalnijoj atmosferi šezdesetih. Eerie i Creepy su isto bile sjajne publikacije i kačiću ja već ovde neke od njihovih naslovnica, a Dark Horseu treba da zahvalimo što sve ove magazine sakuplja i objavljuje u kolekcijama već nešto više od deset godina, čuvajući tako u cirkulaciji neke od značajnih istorijskih artefakata američkog stripa koji su tipično ignorisani kada se priča o istoriji američkog stripa (čak sam ih i ja jedva u prolazu pomenuo u svom predavanju o američkom stripu u Studentskom gradu pre neku godinu kada sam se dva sata blamirao pred strpljivom publikom).

Elem, na onaj topik sa najdražim tablama ću zakačiti i neke kadrove iz ovih stripova da se vidi koliko je to bilo dobro crtano (i sa koliko ljubvi Dark Horse kreira svoje kolekcije) a ovde samo nekoliko naslovnica iz prvih par godina izlaženja magazina. Inače, svih 174 broja su dostupni za čtanje onlajn na ovom mestu pa ako vam ne smetaju konstantne seksi reklame i potencijalni rudarski programi i ko zna kakve druge moguće neugodnosti, eto ih.

Što se tiče atribucija, nažalost, u ono vreme nije bio običaj da se autori potpisuju u magazinima i dok Dark Horseovi uvodnici daju mnogo korisnih informacija o tome ko je radio scenario i crtež na kom stripu, ne pišu ko je konkretno crtao koju nslovnu. U svakom slučaju ovo su bili ljudi koji su udarnički proizvodili stripove svog vremena i nisu zabeleženi u istoriji na isti način kao, recimo, njihovi ispisnici Siegel, Raymond, Eisner ili Kane, ali nisu ni zaboravljeni. Neki od njih su Ogden Whitney, Charles Sultan, Fred Guardineer (koji je inacrtao dve priče u prvom broju Action Comics, moliću lepo) i Emil Gershwin koji, avaj, nema vikipedija stranicu iako bi u teoriji trebalo da je najpoznatiji (crtao je i Tarzana i Flaša Gordona a Džordž Geršvin mu je bio rođak). Enivej, iako ne znamo ko je radio koju naslovnu (osim poslednje gde bi se po potpisu reklo da je nacrtao Whitney),  to ne bi trebalo da nas spreči da užiamo u njihovoj dramatičnosti i, u nekim primerima, izrazitoj likovnosti:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #225 on: 20-01-2019, 14:46:55 »
Sjajno. Ja sam došao da ponudim nešto savremenije i možda mali prozor u budućnost, ali ostaću da se divim prošlosti.  xcheers

Joelle Jones sjajno crta, pogotovo ženske likove. U DC-ju je radila na Catwoman, sa raznim zaduženjima, ali nas zanima ovde kao ilustrator naslovnica i ovo je njen rad za prvu svesku:

To će biti i naslovna strana prvog trejda, koji izlazi za nekoliko meseci.