Author Topic: Najbolje naslovnice  (Read 16548 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Najbolje naslovnice
« Reply #250 on: 22-02-2019, 22:31:46 »
Za početak teško izborenog vikenda, Jeff Lemire. Može? Može.

Lemire je zanimljiv slučaj u savremenom američkom stripu sa paralelnim karijerama u mejnstrim superherojštini i nezavisnom, creator-owned krilu industrije. Daleko od toga da je unikatan, moji miljenici poput Donnyja Catesa i Matta Rosenberga svakako prate slične trajektorije kao i ovaj Kanađanin, ali on je nekako u mojim očima prototip tog autora koje se jednako posvećeno i sa istom strašću bavi i jednim i drugim (za razliku od ove malčice starije generacije - Brubakera, Hickmana, Remendera, Fractiona itd. koji su svoje superherojske smene u rovovima odradili i za sada ne pokazuju nameru da im se vraćaju). Elem, nadam se da ovih dana ispišem koju o jednom Lemireovom sjajnom serijalu koji trenutno izlazi za Dark Horse, ali večeras samo naslovnice serijala Royal City koji je maltene suštinski Lemire: obični ljudi, mala zajednica, puno neizgovorenih protivrečnosti i nedorečenih bagaža koji se nose unaokolo. Lemire je majstor atmosfere i tempa kada ne mora da se uklapa u ritam superherojskih stripova koji zavise od sinhronizacije sa velikim događajima a mada on nema vremena da crta sve što bi voleo, za ovaj serijal je kompletan autor, sem leteringa, dakle, scenario, crtež i kolor su njegovi i ko je Lemirea zavoleo sa Sweet Toothom, ovde će naći dosta razloga da zadovoljstvo. Izvolimo:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #251 on: 23-02-2019, 09:16:58 »
Nikad ne bih očekivao Lemira na ovoj temi. Ali, očekivao bih ga na skoro svakoj drugoj temi. A ono, obrnuto. U čudnom svetu živimo!  xdrinka
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #252 on: 23-02-2019, 13:23:52 »
Pa... dobre su mu naslovnice, n'est-ce pas?  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #253 on: 23-02-2019, 23:10:53 »
Ali, evo Sienkiewicza balansa radi  :lol: :lol: :lol:

Posle njega je naslovne radio Glenn Fabry ali nećemo njega. Posle Fabryja je uleteo - Sean Phillips!

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #254 on: 24-02-2019, 07:10:07 »
Pa... dobre su mu naslovnice, n'est-ce pas?  :lol:

Klasični Lemir, čovek može voleti taj stil ili ne, ali potpuno su identične, stilski, bilo kom kadru samog stripa, pa bih uvek pre stavio odabrane njegove table za primer,  koje imaju i dodatni sloj pripovedanja. Ali, dobro, nije to sad nešto bitno. A i potakao sam te da staviš Sinkeviča!

Ono što je meni najkarakterističnije za Lemirov rad je da ima nestvarnu količinu različitih naslova koji izlaze istovremeno, bez ikakvog negativnog uticaja na kvalitet.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #255 on: 25-02-2019, 11:38:23 »
Dok nismo prešli na nešto drugo, evo nečeg što nije crtao Lemire, ali je slično, i on je pisao sam strip:

Crtala Emi Lenox, čiji stil je gotovo jednako neuobičajan i odvojen od američkog mejnstrima kao i Lemirov. A ova naslovnica svakako ne prikazuje ništa svakodnevno. Ovo je bila odvojena epizoda iz sveta Crnog čekića, sama sebi dovoljna.

Njih dvoje su sarađivali i na Plutoni.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #256 on: 27-02-2019, 12:08:32 »
Smatra se da je Amazing Heroes bio najbolji američki časopis posvećen glavnotokovskom stripu. (Marvel Age je bio vrlo dobar, ali bio je Marvelov, što će reći, s užom tematikom, i bez mogućnosti objektivne kritike. Wizard je bio, pa, uglavnom šala. Comics Buyer's Guide nikad nisam video.) Objavljivao ga je Fantagraphics, 1981-1992, sa promenljivom učestanošću, 200 i nešto brojeva ukupno. Ono što nas zanima na ovom mestu je:

Unutra je jedan vrlo moćan intervjuu sa Kejnom, u kojem ovaj priča u odnosu vizuelnog i narativnog, i pomalo o Prstenu Nibelunga, koji ova naslovnica ilustruje. Broj nosi datum marta 1990.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #257 on: 27-02-2019, 22:22:02 »
Evo i ja da doprinesem naslovnicama miniserijala The Little Red Fish koji je počeo da izlazi 2014. godine i dogurao za tri godine samo do petog broja od predviđenih šest. Nikada nije završen a i dobijao je umereno pozitivne reakcije na svoju kombinaciju talking animals postavke i političke diskusije (Finding Nemo sreće iransku revoluciju i hladni rat). Pisao ga je James Moffitt koji se inače bavi morskom faunom i pticama, ali ono što je za nas bitnije je da ga je crtao Bizhan Khodabandeh, ilustrator i dizajner (i profesor) i mada bih samom stripu u propovedačkom smislu imao štošta da prigovorim, jako mi se dopadaju naslovnice koje su pažljivo dizajnirane da budu maltene posteri koji su tematski vezani za strip ali stilski od njega odskaču. Ove geometrije i izbor boja daju svemu i totemske elemente:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #258 on: 28-02-2019, 12:42:33 »
Zanimljivo ovo izgleda. Potpuno sveže, zapravo, iz naše perspektive, s obzirom da fokus nije na likovima. Pretpostavljam da ove životinje zapravo jesu likovi  :lol: , ali ove ilustracije su naglašeno dekorativne.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #259 on: 01-03-2019, 22:13:46 »
A pred vikend, malo naslovnica serijala Airboy iz osamdesetih a koji je crtao Timothy Truman. Naslovnice koje ovde vidimo radio je ili sam ili u saradnji sa drugima:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #260 on: 02-03-2019, 12:56:50 »
Najbolja naslovnica za Airboy-a - u najmanju ruku, za mene - je ona Totlebenova, koju sam već postavio, sa vukodlakom. Posle toga ide ova:

koju je radio Dave Dorman, i koja je erotičnija od drugih.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #261 on: 02-03-2019, 22:24:44 »
Taman kad pričamo o vukodlacima i erotici, da stavimo i nekoliko naslovnica magazina Creepy. Već smo kačili ovde naslovnice drugih Warren Publishing magazina a sad je na red došao Creepy, horor magazin iz 1964. godine koji je izgurao sa izlaženjem do 1983. godine a posle ponovo imao kraći život od 2009. pa sve do 2016. godine. Ove naslovne su iz prvih par godina izlaženja, kada je ovo bio praktično prvi od Warrenovih naslova koji je horor publici nudio u stripu (druge publikacije poput Famous Monsters of Filmland su se bavile filmom i donosile vesti i ilustracije, a Help! je, recimo, bio satirični magazin praktično direktno odgovoran za okupljanje jezgra ekipe Montija Pajtona). Par godina kasnije pojaviće se Eerie pa Vampirella, ali Creepy je bio prvi i nastao je po uzoru na EC-jeve magazine iz četrdesetih i pedesetih koje smo takođe skromno predstavljali na ovim stranama. Prvi urednik bio je ilustrator Russ Jones koji je i utemeljio filozofiju inspiracije EC-ovim radom i oslanjanja na crno-beli crtež i publikovanje kvartalno (kasnije se prešlo na dvomesečni ritam) čime ova publikacija nije morala da se uklapa u CCA standarde pa je mogla da ide u tvrđem horor smeru. No, Jones je otišao posle godinu dana a nasledio ga je, ko drugi do Archie Goodwin.

Nagađate već da je pod Goodwinom ova publikacija procvetala a spisak autora koje je on ovde zapošljavao je, naravno, who is who onog vremena, sve imena koja smo ovde već mnogo puta pominjali i predstavljali: Steve Ditko, Neal Adams, Gray Morrow, John Severin, Angelo Torres, Alex Toth, Al Williamson, Wally Wood, Reed Crandall i, dakako, Frank Frazetta. Prikazaću neke od tabli ovih dana (ovo je već urađeno, nego ja zaboravio) a danas evo nekoliko naslovnica koje su raspaljivale maštu publike. Naravno, unutra je sve bilo crno-belo ali naslovnice su često bile slikane i, da se ne lažemo, bilo je tu sjajnih stvari. Sve slike su iz kolekcija koje je izdao, nagađate, Dark Horse:

Frazetta:

Morrow:

I evo dve iz malčice kasnijeg perioda, a koje je uradio Manuel Sanjulian:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #262 on: 03-03-2019, 11:08:11 »
Neke od ovih naslovnica su nezdravo dobre. Ja sam to već znao, naravno, i zato sam se bojao da stavim veći broj njih odjednom.  8) xjap

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #263 on: 05-03-2019, 22:22:33 »
Za pred spavanje tri naslovnice stripova o Spajdermenu koji izlaze tek za dva meseca:

Rajan Otli:

Čip Zdarski:

Trevis Čarest:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #264 on: 06-03-2019, 00:48:45 »
A mi ćemo pred spavanje da se bavimo malo noćnim morama, ali od one dražesne, uzbudljive vrste.

Afterlife with Archie, crtač Francesco Francavilla:

Ovo je serijal o kome nećemo pričati u žurbi. Ne znam koliko su Archie Comics i njihov univerzum poznati kod nas - pretpostavljam da nisu bili mnogo, čak ni za generalnu publiku stripa - ali sada imamo čitave TV serijale, poput Riverdale-a i Chilling Adventures of Sabrina, smeštenih u to okruženje. Imam utisak da su u Americi neki rasli uz to na isti način na koji su mnogi ovde vezani za neke Bonelijeve junake.

Crtež koji vidite ovde je zastupljen i unutar samog stripa, koji je takođe crtao Francavilla, a ista je i svedena i stilizovana paleta upotrebljenih boja.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #265 on: 09-03-2019, 07:50:13 »
Archie je zaista institucija, strip koji neprekinuto izlazi od 1942. godine a što ga stavlja u klasu sa nekim od najdugovečnijih i najpoznatijih američkih stripova. No, za razliku od Betmena i sličnih, ovo je priča o tinejdžerima iz malog provincijskog grada... Zapanjujuće koliko je ovo izdržljivo i dugovečno...

No, ja sam sad došao da okačim nešto drugo. O serijalu Secret Six iz DCNU faze DC-jevog izdavaštva sam već pisao pre neku gdinu a evo sada nekoliko nslovnica koje su radili Dale Eaglesham i Jason Wright. Ovde se da videti neverovatan raspon stilova i prostupa, od komedije, preko horora do nečega što je izlazi iz domena strip-ilustracije i bliže je plakatima. Fenomenalne naslovnice, pokupljene iz kolekcija pa su zato i bez logotipa da bismo mogli potpuno da uživamo u crtežu:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #266 on: 09-03-2019, 23:07:26 »
Za pred spavanje malo evropske klasike. Tintin (majka je godinama pokušavala da me ubedi da ovo izgovaram Tenten, ali... nije me preobratila) je jedan od najvažnijih strip serijala koji je ikada izlazio na našem kontinentu i ako nije baš potpuno samostalno kreirao ono što smatramo franko-belgijskom strip školom onda je ĐAVOLSKI mnogo uticao na nju. Naravno, danas mladi ljudi misle da prave važnu poentu kada ističu da je Herge imao rasističke prikaze stanovnika Afrike u nekim od ranih epizoda i, mada je tačno po današnjim merilima koje smo razvili imamo neprijatne rasne stereotipe  u ranim Tintin stripovima, sa druge strane je i tačno da je ovo bilo u 1930-im godinama i da popularna kultura tog vremena takva kakva je bila nije bila vidno naprednija u proseku. Tintin je imao tu prednost da je izlazio sve do sedamdesetih i da je njegov autor, Hergé imao priliku da senzibilitet i ton stripa unapređuje kako su prolazile decenije a on nakupljao životno iskustvo. Ono što bez sumnje može da se kaže je da je Tintin kreirao praktično predložak za avanturistički strip koji su mnogi posle koristili, od maltene otvorenih kopija u formi Spirua, pa sve do "ozbiljnih" radova poput Boba Morana ili Kliftona i Nataše koji su se nalazili negde na sredini.

Tintin je imao sve ono što karakteriše klasičan, uticajan opus onog vremena: egzotične lokacije i fantastične avanture (sa tom prednošću da je, kako rekosmo, strip izlazio decenijama i pratio u korak razvoj nauke, tehnologije ali i globalne politike), slepstik humor, ali i dobro plasiranu političku analizu i jednu naglašenu humanost u pristupu. Naslovne strane koje je Herge radio su jasno posredovale svaku od ovih komponenti i moram da priznam da su mi one, kada sam imao 9-10 godina, neverovatno raspaljivale maštu i zvale me da istražim sve te misterije i daleke lokacije koje su sugerisale.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #267 on: 10-03-2019, 03:13:11 »
Divno je ovo.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #268 on: 10-03-2019, 15:02:50 »
A moj odgovor bi bio:

Fez, The Man Who Isn't There! Crtao i pisao Roger Langridge. Samo dva broja, koja sakupljaju nekoliko priča, i mogu se naći u digitalnom obliku. (Nisam siguran da postoje fizičke kopije.)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #269 on: 16-03-2019, 23:33:25 »
Dok se RTS nalazi pod opsadom demonstranata, da mi okačimo još koju antologijsku naslovnicu ovde...

Večeras, pred spavanje, naslovne strane osam brojeva Daring Mystery Comics, magazina koga je kompanija Timely Comics (koju danas možda poznajete pod imenom Marvel) izdavala samo dve godine, od Januara 1940. godine do Januara 1942. godine, i izdala, nagađate, svega osam brojeva.

Daring Mystery Comics nije preterano važan magazin ali ima svoje mesto u Marvelovoj istoriji. Na primer, Joe Simon i Jack Kirby (tvorci Kapetana Amerike) su obojica pisali za ovu publikaciju i kreirali lik Marvel Boyja u njoj, tu je bio i Bill Everet (tvorac Sub Marinera) ali i Bud Sagendorf, tvorac Popaja sa stripom Little Hercules (koji je bio praktično identičan Popaju). DMC je bio antologijski magazin, dakle, bez "glavnog" stripa i mada je na početku imao i vesterne (Texas Kid), ratne i sportske stripove, do kraja izlaženja se isprofilisao kao magazin za avanturističke i akcione stripove sa kombinacijom superheroja i drugih akcionih heroja te malo humora. Kada se pogleda ovih osam brojeva (Marvel ih je reprintovao krajem prošle decenije u dve Masterworks kolekcije sa kolor-rekonstrukcijom koja je možda malčice prejaka za moj ukus) najupečatljiviji utisak je da je Martin Goodman, izdavač, od autora tražio da mu naprave stripove koji će biti isti kao uspešni stripovi drugih izdavača, bez mnogo brige za to da li će ih neko tužakati za imitiranje. Joe Simon, koji se vodio kao glavni urednik je vezivao konja gde mu se kaže i ishod je bio da su stripovi u Daring Mystery Comics bili grube priče od po nekoliko strana sa jedva primetnim prostorom za nekakvu ekspoziciju (često u formi zida teksta na jednom jedinom panelu prve strane) i puno akcije, a koji su bez mnogo stida emulirali konkurenciju, ponekad do mere besramnog skidanja look & feela, jelte.

Mislim, ajde superheroji, to još i da se proguta, Falcon, Fiery Mask, Purple Mask, Phantom Bullet, Marvel Boy, pomozi bože, ali imali su i Trojaka the Tigermana koji je bio praktično off brand Tarzan, a onda i maga po imenu Monako: Prince of Magic koji je izgledao i ponašao se kao Mandrak ali je umesto hipnoze baratao pravom magijom. Možda najsimpatičniji iz onog vremena je Marvex the Super Robot koji je baš tako sjajan lik kako mu po imenu zaključujete.

Daring Mystery Comics je bio, recimo, tipičan produkt zlatnog doba sa pokušajem da se nakači na nekoliko u to vreme popularnih trendova, ali je za razliku od drugih Timely Comics publikacija, završio kao relativan neuspeh. Ipak, neki od likova su ponovo oživljavani u Marvelu u dvadesetprvom veku, na primer u serijalu All-Winners Squad: Band of Heroes iz 2011. godine Paul Jenkins je ubacio Blue Diamonda, a J. Michael Straczynski je iskoristio likove kao što su Fiery Mask, Mr. E i Phantom Reporter za svoj The Twelve od pre desetak godina. Daring Mystery Comics je mrtav, ali ne i zaboravljen a ove naslovne strane (prvih pet je nacrtao Alex Schomburg, šestu Kirby i Simon, sedmu samo Simon i osmu opet Kirby i Simon) su svedočanstvo vremena koje čak i iz ove perspektive deluje uzbudljivije:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #270 on: 24-03-2019, 17:37:20 »
Ross Pearsall je čovek koji zaslužuje pomen na ovoj temi. Njegov projekat se zove Super-Team Family: The Lost Issues, i predstavlja pravljenje novih naslovnica na osnovu starih. Recimo:

Nešto starije (levo, preuzeto od Volta Sajmonsona i Džona Romite Mlađeg) i, nešto od pre par dana (desno*, udruživanje Gordona, od kojih je jednog crtao Darvin Kuk). Broj izdanja, koji vidite u gornjem desnom uglu, je zapravo broj naslovnice u redosledu kako su rađene. Dakle, imamo dve i po hiljade ilustracija koje raspaljuju maštu da u njima uživamo.

Na Pearsall-ovom blogu se može videti nova naslovnica svaki dan, a postoji i stranica na Patreonu, za (skromnu) finansijsku podršku. Ne znam kako izbegava probleme oko kopirajta - možda ima veze sa neprofitabilnom prirodom njegovog rada? Pravo mi je ionako slabija strana...  xrotaeye  za razliku od video-igara, stripova, i seksa.

*potpuno očigledno, ako je prvo bilo levo, da je drugo desno. Neću više objašnjavati ovakve očiglednosti  :) Neko je primetio da stripovi podstiču ovakav način nerazmišljanja i neću više da učestvujem u tome. xgrim   xuzi

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #271 on: 24-03-2019, 22:03:34 »
Pretpostavljam da je samo isuviše mali da bi se neko smarao sa tužakanjem. Plus, on ovo ne prodaje, nego dobija donacije da nastavi da radi, pa valjda i to malo pomaže.

U svakom slučaju, sjajne su.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #272 on: 14-04-2019, 19:44:04 »

Smisao za humor prosečnog američkog scenariste - stripova, ali i šire - je zabrinjavajući, ali zato Kyle Baker nikad nije bio prosečan!

A njegov je i crtež unutra, bar u toj prvoj epizodi (od 4).

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #273 on: 19-04-2019, 13:21:51 »
Dakle:

Ovo je Exodus Noir, prva epizoda. Ili, da budemo određeniji, Madame Xanadu, epizoda 11. Taj serijal je Vertigo objavljivao pre desetak godina. Kako da me ne privuče priča sa takvim nazivom - Exodus Noir? Kako da me ne privuče misterija koju je pisao Vagner, a crtao Kaluta?

Elem, ovde naslućujem da Kaluta, iako nije mnogo promenio stil u odnosu na, recimo, Starstruck iz 80-ih, sputava seksualnost svojih ženskih likova, i to ne nacrtanom odećom, već linijama i senčenjem. Kao da se pomerio na onoj Kejnovoj skali seksualnosti - koja ide od Frezete do Harolda Fostera - više ka tom Fosterovom kraju spektra. Ili to, ili sam ja - zamislite ovo izgovoreno drhtavim šapatom - izgubio osećaj. Ili možda još nisam video dovoljno od priče za takav sud. Poenta je, objavljujte tekstove Gila Kejna, gospodo domaći izdavači, ako već ne znate šta ćete! Više od pola članaka koje objavljujete nema veze sa stripom kao medijem i zasniva se na biografiji, i književnim metodama analize (u najboljem slučaju), gde često ne bih znao na osnovu samog teksta da se uopšte i radi o stripu, a u najgorem imamo isposvest potpisnika tog članka i opis njihovog ukusa i raspoloženja tog specifičnog dana.

Dalje:

Ovde gotovo da imam utisak da će svaka moja reč da pokvari atmosferu strahopoštovanja koju ova naslovnica izaziva. Tom Sutton, za horor-časopis izdavača Charlton Comics, sredinom 70-ih. Jedan od najznačajnijih urednika modernog doba, veliki Craig Yoe je objavio sve te Suttonove horor radove za tog izdavača, prvi put u istoj knjizi, kao deo svog projekta restauracije istorije horor-stripa, The Chilling Archives of Horror Comics.

I najdalje (ok, ova gradacija je sasvim nasumična, i nema veze ni sa čim, osim s poetikom ove poruke):

Evo jednog fantastičnog modernog crtača. Američki vampir (a čiji bi bio?) koji je pisao Hauard Čejkin! Ne? A, da, nije. To je bio Black Kiss, koji je Čejkin i crtao, jako dobro, HVALA MNOGO NA PODSEĆANJU! Šteta, bolje da je Čejkin pisao ovo. Ok, crtao je Brazilac Rafael Albuquerque, uprkos Scottu Snyderu. Naglasak na "uprkos" - nemojte zaboraviti taj deo. Problem sa Albukerkijem je što nije našao pravog scenarističkog brata. Ili sestru. Ovo još i nije loše, ali radio je na nekim projektima, koji su - da se poslužimo rečima jednog od meni omiljenog kritičara forme - "puzzlingly shit". Nećemo imenovati imena koja se lako mogu pogoditi. Ali, radio je i na A Study in Emerald, adaptaciji Gejmanove priče i to zajedno sa Gejmanom, ali to je suviše kratko da bi mu donelo neku pažnju ili slavu.

Naravno, primere iz svih ovih radova ćemo videti na temi o omiljenim tablama. Kad-tad, pazite šta vam kažem.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #274 on: 26-04-2019, 08:09:45 »
A ja sam, gledajući šta je ove nedelje izašlo od stripova zapazio nekoliko naslovnica koje mislim da vrede da se podele sa narodom. Pa da ih podelimo.

DC često kritikuju za dizajn naslovnih strana, sa dobrim razlogom, dizajn im je često prenatrpan sa previše logotipa i detalja tako da se artizam samog crteža neretko gubi. Za naslovnu stranu ovonedeljnog The Terrifics, Stephen Segovina je zapravo uspeo da tu natrpanost i vizuelnu buku tematski uklopi u sam crtež (ili vice versa) i ovo meni sjajno funkcioniše:

S druge strane, alternativna naslovnica za Batgirl 34 koju je naslikao Joshua Middleton je smirena, atmosferična i u ovoj varijanti bez logotipa izgleda sjajno:

Marvel Comics Presents 4 takođe čini greh dizajna sa previše teksta i dodataka da bi crtež imao prostora da zasija (čak i uz činjenicu da crtež zaklanja deo logotipa) ali ovo je ipak Arthur Adams i dobijamo sjajnu old school kompoziciju na kojoj Spajdermen i Volverin nose svoje stare kostime a samo Moon Knight ima novu verziju kostima, ali i - nunčaku!!!!!

Dana Panosiana sam već mnogo puta fičrovao na ovom topiku ali evo ga opet, Hardcore broj 5 ima zaista hardkor naslovnicu:

Da budem iskren, nisam očekivao da Moon Girl and Devil Dinosaur dobaci do 42. broja ali eto ga. Natacha Bustos je uradila naslovnicu koja je jednostavna ali elegantno ukomponovana i, važno, zrači divnim optimizmom pozivajući na čitanje:

S druge strane, Michel Fiffe koji trenutno i piše i crta G.I. Joe Sierra Muerte takođe nudi jednostavnu, stilizovanu i izvanredno efektnu nasovnicu za peti broj. Skoro da bih ovo voleo da vidim bez logotipa jer bi onda kolorna disciplina bila još veća:

Evo nešto još svedenije. Sa A Walk Through Hell Garth Ennis je na putu da se iskupi za recentne užase koje nam je nudio, a Goran Sudžuka, naravno, odvaljuje na crtežu. Ali ova naslovnica za deveti broj je remek-delo:

Matias Bergara na Codi nastavlja da oduševljava a ova naslovnica je tako jednostavna a opet bučna:

I Travis Charest na Superior Spider-manu nastavlja da pomera granice. Peti broj ima fenomenalnu naslovnicu koja arahnidski motiv maestralno vizuelno sugeriše:

Alternativna naslovnica za Batman Beyond 31 Bena Olivera je meni simpatična:

I pošto sam uvek slab na ovakve motive, evo i naslovnice novog Valiantovog serijala Punk Mambo koju je uradio Dan Brereton:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #275 on: 26-04-2019, 17:16:43 »
Marvel Comics Presents 4 takođe čini greh dizajna sa previše teksta i dodataka da bi crtež imao prostora da zasija (čak i uz činjenicu da crtež zaklanja deo logotipa) ali ovo je ipak Arthur Adams i dobijamo sjajnu old school kompoziciju na kojoj Spajdermen i Volverin nose svoje stare kostime a samo Moon Knight ima novu verziju kostima, ali i - nunčaku!!!!!

Ako već pominjemo Arthura Adamsa, onda ne može ovo da prođe bez The War of the Realms, jer ono što je radio tamo je daleko impresivnije. Adams je jedan od nekoliko crtača osim Pereza koji umeju da ubace desetine likova u ilustraciju ili kadar, a da sve bude pregledno i tečno. Ali, ja sam već toliko puta stavljao Adamsa ovde da ne osećam želju da jurim i te naslovnice da bih ih pokazao, pošto lično nisam preterano zainteresovan za taj naslov. Bar ne u ovom trenutku.

Još davno sam obećao nešto od Erica Powella, i došlo je vreme da održim obećanje. Iako njegov The Goon zahteva vrlo specifičan ukus po pitanju mračnog humora, koji on forsira naspram bilo kakvog "narativnog pogona"TM, niko nikad nije poricao Powellove crtačke sposobnosti. I to se dobro vidi u ovoj naslovnici za Konana Osvetnika od Dark Horse-a, i to ne bilo kojoj, već onoj nacrtanoj za adaptaciju Hauardove priče "Xuthal of the Dusk":

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #276 on: 04-05-2019, 21:58:35 »
Malko da doprinesem ovom topiku, a sa stripom koji je već duže od decenije fenomenalan a sada ima i cenjenu Netflix adaptaciju. Naravno, Umbrella Academy i fenomenalni Gabriel Ba (sem jednog kavera kog je uradio James Jean, vidi se jasno koji je). Gerard Way je sa ovim stripom istakao ozbiljnu kandidaturu za najboljeg osrednjeg pop pevača koji je postao genijalan scenarista stripova i mogući naslednik Granta Morrisona, a Gabriel Ba je... Gabriel Ba je, kao i brat mu, zaista genije.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #277 on: 11-05-2019, 20:12:50 »
Pre neki dan su dodeljene nagrade časopisa Tripwire za najbolje u anglo-američkom stripu prošle godine, i to je dobra prilika da ukažemo na jedan manje poznat rad pobednice u kategoriji "cover artist", Amande Conner. Iako moji favoriti nisu bili u užoj konkurenciji, pobediti imena kao što su Nick Derington ili Francesco Francavilla nije mala stvar. Ali, Amanda Conner je 1990-ih radila na seriji Soulsearchers and Company, za malu izdavačku kuću Claypool, koja danas ne postoji. ComicMix je prošle godine izdao omnibus koji obuhvata prvih 12 brojeva serijala, sa naslovnom ilustracijom preuzetom sa prve objavljene zbirke, od pre dvadesetak godina, koju je Conner crtala olovkom, a Steve Leialoha tuširao.

Ove epizode je pisao Peter David, a i čitav koncept bizarne i šarmantne grupe lovaca na natprirodno i duhove je njegov i Richarda Howella.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #278 on: 12-05-2019, 06:48:24 »
Sjajna je Amanda a i osveženje je videti neki njen crtež koji nije tuširao njen muž  :lol:

Nego, ja došao da okačim naslovnu stranu Spectacular Spider-man 101 koju je uradio John Byrne i koja je, pa, baš to, spektakularna. Plus, ovo je verzija bez logotipa, samo crtež:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #279 on: 12-05-2019, 14:05:45 »
U Eksu su izlazile epizode tog serijala, i tačno su prekinuli pre ovog broja. Odlično izgleda, naravno! Byrne na vrhuncu snage. Već sam rekao da nisam posebni fan njegovih ženskih lica (kada ih on i tušira), ali njegove figure su sasvim druga priča. Kada želi da ih učini gipkim i gracioznim - kako i dolikuje Pauku - čini to sa lakoćom.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #280 on: 18-05-2019, 22:07:52 »
Nisu naslovne strane ali jesu ilustracije KAO za njih, naime, ovo su slike iz knjige Batman Masterpieces - Portraits of the Dark Knight and His World gde je nekoliko slikara/ ilustratora pre dvadesetjedne godine radilo slike na zadate teme. Scott Hampton se baš potrudio oko atmosfere i farbe:

Ali je Irac Dermot Power još više po mom ukusu. Naravno, po stilu se vidi da je čovek imao strip-iskustva (radio je za 2000AD, naravno) i ovo su crteži negde na razmeđi Žeželja i Simona Bisleyja. A to je sjajno.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #281 on: 18-05-2019, 23:28:44 »
Razmišljajući koje naslovne strane su koristile logo ili tipografiju kao zanimljiv, punopravni deo ilustracije - osim Tora #337, koji smo već pokazali, jel'te - setio sam se Steranka i prvog godišnjaka za Incredible Hulk (iz 1968.):

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #282 on: 19-05-2019, 12:09:18 »
Nema puno smisla posebno isticati talenat Guy-a Davis-a - jednog od savremenih kraljeva jezivog i istinski gotskog (macabre bi bila prava reč) - i njegov značaj u svetu stripa. Istina je da je taj svet samo deo njegovih interesovanja za vizuelne umetnosti - sve manje u poslednje vreme, rekao bih - ali njegov dosadašnji opus je sveti gral za svakog mladog crtača željnog uspeha i priznanja.

Međutim, kada se radi o naslovnicama koje je Davis crtao za stripove, nismo nagrađeni obiljem. Prvo, njegova stripografija nije ni sama po sebi posebno dugačka. Drugo, mnoge epizode koje je on crtao ne krase njegove naslovne ilustracije. To nije samo tačno za Sandman Mystery Theatre, serijalu po kome je najpoznatiji (uz B.P.R.D.), već i za naslove koji su u njegovom intelektualnom vlasništvu, poput Baker Street, ili većim delom čak i The Marquis. Treće, B.P.R.D. ima konceptualne pin-apove za naslovne ilustracije (manje-više), koje su u svakom slučaju previše minimalističke i stoga ne predstavljaju dobro sadržaj koji bi trebalo da nagoveštavaju. Što bi moglo biti i po Minjolinim uputima.

No, ipak je nemoguće ne naći nešto dovoljno dobro čak i sa preprekama koje smo obrazložili. A malko ću i da varam.  ;) I to u slučaju Sendmenovog Pozorišta misterije.

Prave naslovnice za ovaj serijal od oko 70 brojeva nisu dobro preživele vreme, kao i sve ostale koje se baziraju na fotografijama. A fotografije su najdalji mogući izraz realnosti u odnosu na detaljan, ali potpuno spontan i životan Dejvisov crtež. Zato sam imao utisak da je ovo sledeće trebalo da bude prava naslovnica za SMT #49, koji započinje priču The Return of the Scarlet Ghost:

A zapravo je prva stranica samog stripa (i ilustracija za fiktivni časopis).

A nešto posle 2000, izdavač Oni Press je izbacio "sporedni serijal" Markiza, Hell's Courtesan, koji je imao ukupno 2 broja. Naslovnica za prvi:

Ovo stavljam zbog odlične kompozicije i kolora, koji postoji samo na naslovnici. Crno-belo-crveno nije nešto što je Dejvis izmislio, naravno, ali radio je povremeno i na Grendelu, koji mi je prva asocijacija na tu kombinaciju u stripu.