Author Topic: Sekiro: Shadows Die Twice // FromSoftware  (Read 6016 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Petronije

• 4
  • 3
Sekiro: Shadows Die Twice // FromSoftware
« on: 22-08-2018, 22:55:21 »

21 minut Sekiro gejmpleja:

https://youtu.be/e2tZyh4pwM0

Razbijanje.

Da ne gušimo već pretrpanu DS2 temu. Sve mi se sviđa za sada, a pogotovo mi se sviđa što izlazi na windowsu.
Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Sekiro: Shadows Die Twice // FromSoftware
« Reply #1 on: 23-08-2018, 05:49:11 »
Da, izgleda mnogo dobro, ovo će posle jedno pola decenije biti prva Activision igra koju ću kupiti  :lol: :lol:

Evo Gamespotovog teksta o ovom istom demou koji malo detaljnije objašnjava neke od mehanika:

https://www.gamespot.com/articles/why-sekiro-shadows-die-twice-is-definitely-not-jus/1100-6461324/

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #2 on: 23-08-2018, 09:12:00 »
Gejmplej izgleda dosta drugačije i od Bloodborne i od DS.

Gledao sam kako ubija monka na IGN videou. Previše skakanja po krovovima za moj ukus. :)

Ali i ja ću ovo pazariti, naravno.

Kad izađe GOTY edicija

Sent from my LG G6

milan

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 23-08-2018, 09:13:02 »
Je l se zna koji su to "RPG elementi" koje pominju?

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 23-08-2018, 13:52:36 »
Gejmplej izgleda dosta drugačije i od Bloodborne i od DS.

Gledao sam kako ubija monka na IGN videou. Previše skakanja po krovovima za moj ukus. :)

Ali i ja ću ovo pazariti, naravno.

Kad izađe GOTY edicija

Sent from my LG G6
Ali kad se pošiba sa trolom, vidi se lepo ispod haube souls mehanika. Jeste sve to nakićeno, ubrzano i obogaćeno novim mogućnostima koje pruža grappling hook, ali ima tu mesa, čak mislim da će nam prijati promena posle svih ovih godina rudarenja u Dark Soulsima. Jedva čekam.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 23-08-2018, 13:53:29 »
Je l se zna koji su to "RPG elementi" koje pominju?
Verovatno one šarene sličice sa novim potezima i slične gluposti, nešto poput darksiders pretpostavljam.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 24-08-2018, 05:20:17 »
Da, evo Engadgetovog privjua koji je dosta detaljan:

‘Sekiro’ continues the work that ‘Bloodborne’ started 

Despite the lack of stats and leveling, FromSoftware hasn't entirely abandoned its RPG roots. Progression comes from obtaining new abilities, skills and items. With the expanded toolset, FromSoftware's Yasuhiro Kitao explained through a translator, you'll be able to take on difficult enemies in new ways. There'll be some "build" flexibility in terms of which skills you equip and use -- one example given was using the shinobi prosthetic as a support tool rather than a pure weapon, tooling it for splash damage or status effects like poisoning.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 10-09-2018, 16:52:49 »
Novi trejler:

https://youtu.be/BzelhDWDecY

Petronije

• 4
  • 3

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #12 on: 07-03-2019, 09:44:31 »
Jurogejmerov video sa novim detaljima o igri:

https://youtu.be/RYfhAk8qmSY

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 18-03-2019, 15:37:39 »
Novi trejler za Sekiro, koji izlazi krajem ove nedelje. Mislim, igra izlazi, trejler je upravo izašao i nudi pet minuta uživanja:

https://youtu.be/LnhVKot3Mwc

milan

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 19-03-2019, 08:12:09 »
Meho, da li znas kako to ide kod nas... Ovi u Gamesu ce odmah 22. ujutru da imaju igru u prodavnicama, ili...?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 19-03-2019, 08:33:03 »
Trebalo bi, to je Activision, pretpostavljam da im stiže u Sredu, najkasnije Četvrtak. Ja sam, naravno, naručio sa Basea pa se nadam da je dobijem rano naredne nedelje, taman da izigram Devil May Cry...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #16 on: 21-03-2019, 15:28:55 »
Krenuli su prikazi za Sekiro. Linkovaću kad pročitam neke, ali do tada, Keza MekDonald na tviteru ima zajebane vesti:

Edit: Evo prikaza privlačnog Tamura Husaina na gejmspotu, koji je doduše označen kao "in progress" ali i njegov uvod naglašava da je Sekiro zajebana ponuda  :lol: :lol: :lol:

https://www.gamespot.com/reviews/sekiro-shadows-die-twice-review-in-progress/1900-6417107/

Edit: Da je Tamurov prikaz naučni rad u apstraktu  bi stojalo: "Ključne reči: bol, frustracija, istrajavanje".  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 21-03-2019, 15:45:59 »
Zanimljivo je da, u kontrastu sa Kezom i Tamurom, IGN-ov Brendin Tajrel misli da je Sekiro manje težak od Soulsborne igara jer su čekpointi (tj. Sekirova verzija logorskih vatri, idoli) bliže jedan drugom, a i detaljnije opisuje mehaniku umiranja i ustajanja iz mrtvih koja je zanimljiva varijacija na Soulsborne standard i koja može da olakša igru na određeni način.

https://www.ign.com/articles/2019/03/21/sekiro-shadows-die-twice-review

Kirk Mckeand, pak, završava svoj prikaz ovim rečima:

Sekiro is a game a lot of people are going to bounce off. It’s one for the “git gud” crowd – for people who want a feeling of accomplishment, rather than the fake achievement you feel from finding some Level 20 Pants in most modern triple-A experiences. It’s FromSoftware at its most confident, at its most unapologetic. It’s Bloodborne but faster, with fewer crutches yet somehow more fair. It’s also one of the best games released so far in what’s already looking like a strong 2019.

usputni_boem

• 2
« Reply #18 on: 21-03-2019, 16:45:02 »
Pfff, ja nikad nisam summonovao niti grindovao u Souls igrama (dobro, jesam jednom nekih pola sata, ali samo da bih unapredio svoj Black Knight oklop), tako da bring it on  :|

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 21-03-2019, 18:39:57 »
Pojavio se narodnjak, prvi utisci danas/večeras.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #20 on: 22-03-2019, 01:24:18 »
Uspeo sam na pola sata da se dočepam džojpeda, dok me nije stariji naslednik najurio. Prvo, igra je odlično optimizovana. Na mojoj vremešnoj mašini koja je kad je bila nova spadala u neku mid ili čak mid-low klasu (amd quad core 860k, 8gbddr3, r9 270x), u 1080p na high detaljima, sve klizi. Nije baš da oduzima dah detaljnim teksturama ili spektakularnim efektima, ali from igre nikad ni nisu nešto briljirale na tom polju. Probao sam i u 4k da poteram, osetna je razlika u količini detalja i oštrini, ali radi u nekih 15-20 fps pa nije bilo smisla nastaviti. Što se tiče dizajna tu ne bih komentarisao, jer sam bukvalno na samom početku mlatio 4-5 likova i navikavao na mehaniku. Biće zanimljivo videti kako su se izborili sa tim aspektom, s obzirom da je ovo igra gde se dosta skače i koristi kuka, velika razlika u odnosu na souls-e. Borbe su intenzivne i nabijene adrenalinom. Uglavnom se svodi na pariranje i kontru, gde posle uspešnog pariranja i pravovremene kontre, ovi početni protivnici padaju iz prve uz obilje krvi i lepih animacija. Dosta je zarazno, mada ne mogu da zamislim kako će se sve to odvijati kasnije, s obzirom da koliko čujem nema nikakvih rpg elemenata. Dakle manje više čisti h&s, samo što nije besomučno mlaćenje i kidisanje već ima malo taktiziranja i plesa sa protivnicima, što me izuzetno raduje. Daleko je to od Dark Souls naravno, sve je kudikamo brže i fokus je na ofanzivi. Prvi utisak je izuzetno pozitivan, mada sam blago razočaran što nema nikakvih rpg elemenata, što naravno ne mora ništa da znači. Još će se ovo igrati i tek ćemo pisati u narednim danima, nedeljama i mesecima.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #21 on: 22-03-2019, 06:32:15 »
Meni je poslata prekjuče pa, dok ne stigne negde nardne nedelje, božezdravlje, imam da ti zavidim najstrašnije  :lol:

Koliko vidim z prikaza, iako lik ostaje isti i katana ostaje jedino oružje, ima dosta prostora da se budži ruka itd. pa će biti mogućnosti da se pravi neki "svoj" bild.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 22-03-2019, 09:02:28 »
Didžital Faundri ima tehničku analizu Sekiroa i stvar koja me je najviše zanimala - da li je učinjeno nešto po pitanju frame pacinga - je opisana rečima "I'm speechless", u smislu da FromSoftware to nije ni pipnuo. Da ne bude zabune, meni lagano štucavi performans Soulsborne igara nikada nije posebno smetao, navikao sam da budu inertne i blago nekonzistentne u isporuci slike, ali čisto da se zna.

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2019-sekiro-shadows-die-twice-performance-analysis

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 22-03-2019, 09:38:55 »
Da, to jedan kolega spomenuo na benč forumu, da je famozni frame pacing i dalje prisutan i da je PC verzija superiornija po tom pitanju. Nikad nisam igrao na konzolama, to je neki lag?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #24 on: 22-03-2019, 09:59:09 »
Ima negde, na topiku o Dark Souls mislim, moje objašnjenje šta su problemi sa frame pacingom, a ja sam inače jako tehnički potkovan, jebalo majku.

Objašnjeno u najprostačkijim mogućim terminima to bi bilo ovako:

Kad kažemo da igra ima frejmrejt od 30 frejmova u sekundi (kao što FromSoftware igre tipično imaju) to samo teoretski znači da je sekund izdeljen na trideset delova i da u svakom od tih delova na ekranu stoji po jedan frejm animacije. U praksi, pošto igra ne iscrtava jedan po jedan frejm od nule do 100 već ima "inteligentne" načine da predvidi šta će biti potrebno da se vidi u sledećem frejmu pa neke stvari ostavlja duže a neke sklanja ranije, neki frejmovi traju duže od jedne tridesetine sekunde a neki kraće, ali ih u sumi na kraju bude trideset. Dakle, neki frejm traje kraće od tridesetine sekunde, neki duže itd. Kad je frame pacing urađen kako treba, ne primećuješ ništa, sve ti je glatko, jer softver razume koje stvari mogu da traju duže, za koje je neophodno da budu kraće i ima načine da "izgladi" te razlike u trajanjima. Kad nije, kao kod FromSoftwareovih igara (problem je sigurno negde u endžinu), imaš nekonzistentan autput slike, dakle, blago štucanje čak i kad je prosečan frejmrejt zaista 30 FPS, kao i nekonzistentno čitanje inputa sa kontrolera.

Naravno, pričamo o, relativno rečeno, sitnicama, ali nekim ljudima one jako smetaju.

Edit: ovaj reddit thread ima možda malo lepše objašnjenje nego što ga ja dajem  :lol: :

https://www.reddit.com/r/explainlikeimfive/comments/4dc78f/eli5_what_is_frame_pacing_in_video_games_and_how/

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #25 on: 22-03-2019, 10:37:44 »
Lepo objašnjeno, na redditu je samo malo slikovitije ali to je to, hvala. Inače sam se mlatio sa prvim minibossom malo i još ga ne pobedih, mada se ne trudim previše, fokus mi je na tome da se sjedinim sa borbenom mehanikom pa isprobavam svašta. Nije težak ali zahteva proučavanje i maksimalnu koncentraciju.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #26 on: 22-03-2019, 12:00:16 »
Da, koliko se da zaključiti iz tvojih i utisaka drugih po internetu, prilično je neophodno naučiti šeme napada tih jačih protivnika i znati kako da se to parira. Nadam se samo da su frejm-prozori za pariranje sličniji Dark Souls 3 i Bloodborneu nego Demon's ili Dark Soulsu jer dok sam u DS3 još umeo da pariram, u kecu, evo, ni posle osam godina, skoro pa nikako...  :oops: :oops: :oops:

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #27 on: 22-03-2019, 13:17:38 »
Ni ja nikad nisam bio majstor pariranja, niti sam ga nešto obilato koristio, ali ovde sam se solidno ušemio. Borba je zahtevna i zahteva vežbu i pažljivo proučavanje kretanja i udaraca protivnika, ali su kontrole utegnute i udobne, tako da vežba i ozbiljan pristup(pod ovim mislim na razmišljanje o tome kako i kada napasti, ne srljati i igrati po nekom automatizmu) daju rezultate.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 22-03-2019, 13:27:26 »
Imam sve simptome apstinencione krize  :lol: :lol: :lol: :lol:

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #29 on: 22-03-2019, 16:41:02 »
Malo su ga preterali sa posledicama smrti. Nisam baš najbolje pohvatao sve, ali pored toga što se gube exp poeni i keš, posle nekoliko vezanih smrti (ovo mi nije baš najjasnije, da li baš ako te jedan protivnik stalno ubija, ili posle određenog broja umiranja nebitno kad), npcovi u igri se razboljevaju od neke bolesti koja ih pretpostavljam pretvara u hollowse. Ne znam kakve ovo tačno posledice ima i može li se lečiti, ali definitivno komplikuje stvari i otežava sve na neki način. Meni je lično glupo al' ajde. Stigao sam do drugog generala, ima fora da se olakša fajt tj. da mu se odbije pola healtha, ali svaki put me satre, mnogo je jak i brz. Dosta za danas, uzeo sam veštačku ruku - kuku i čak pokupio jedan upgrade za nju. Ima dosta novih sistema koje treba shvatiti kako funkcionišu, mene je naravno mrzelo da čitam objašnjavajuće pop-up prozore, ko će to čitati kad treba da se kolje. Treba se i navići na tu "treću dimenziju" koju kuka pruža, nije baš lako, kad krene akcija pogubim se sav. Nastavak sutra.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #30 on: 22-03-2019, 17:31:30 »
Koliko shvatam, svaki put kad  odabereš da se oživiš posle smrti, na licu mesta, umesto da nastaviš od poslednjeg idola, smanjuje se verovatnoća "besplatnog oživljavanja", onog što igra zove unseen aid. Plafon je 30% da će se ovo desiti kad pogineš, a kad se oživljavaš, spišta se na donju granicu od 5%. Taj Dragon Rot može da se izleči, čime vraćaš verovatnoću na 30%.

Petronije

• 4
  • 3

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #32 on: 22-03-2019, 21:31:19 »
Dakle, smrt funkcioniše na sledeći način. Kada umreš, oduzima ti se pola novaca i sav xp koji si zaradio od prethodnog levelovanja. Unseen aid spašava ova sredstva, a šanse da se ona aktivira su date u procentima. Kada se neko razboli od DragonRot bolesti, a to se dešava posle određenog broja smrti (za ovo i dalje nisam siguran kako tačno funkcioniše), Unseen Aid % se smanjuje, te se NPC mora lečiti, tj. u interesu je igrača da ga izleči. Oživljavanje posle smrti nema veze sa ovim, ono se "puni" ubijanjem protivnika, i možeš ih imati najviše 2 u jednom trenutku. Kada se oživiš, to se naravno ne računa u smrt, i ne gubiš ništa. Ovo je kombinacija objašnjenja sa linka gore i nekih mojih zapažanja. Ako se kasnije bude ispostavilo da sam negde pogrešio, jebiga.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 22-03-2019, 23:30:11 »
Aha, dakle, teza je da se Dragon rot zapati, i procenat mogućnosti za unseen aid smanjuje kad doživiš true death? To je suprotno ovome što sam ja shvatio, tako da, verovatno lupam napamet. Na kraju krajeva, nisam ni igrao igru  :cry: :cry: :cry:

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 22-03-2019, 23:44:07 »
Pa tako piše na linku gore, verovatno je tako. Jbg kad me je mrzelo da čitam in-game, nisam imao puno vremena za igranje, ko će čitati...Već mi je u glavi poduži post hejta prema ovom novom sistemu umiranja, koji ovako na prvu loptu deluje bespotrebno komplikovan i nekako paradoksalan, pogotovo ako se uporedi sa savršeno jednostavnim ali efektnim iz Dark Souls (i diablo II na primer), ali ću se suzdržati dok ne odmaknem malo više, pošto još uvek ne znam kako funkcioniše sistem napredovanja i nadogradnje.

milan

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 23-03-2019, 20:40:06 »
Imao sam juce slobodan dan, i samim tim nekoliko sati da isprobam Sekira... Jos uvek sam na pocetku, pronasao sam jedno Hidden Memory pa sam otisao i tamo.... Ispipavam teren, i nikako da shvatim da se ovo ne igra kao Dark Souls ili Bladborn. Mehanika je dosta drugacija, iako deluje kao da je vrlo slicna prethodnim igrama. Plus, buni me ta kuka i skakanje, odnosno, vertikala mapa, ali se polako navikavam i na to.
Dakle, iako lici na prethodne igre, ovo MORA da se uci ispocetka, odnosno, mozda ce cak biti lakse nekome ko nikada nije igrao prethodne Mijazakijeve igre.
(I jebeni petlovi..... mislio sam da su one svrake u Bladbornu nesto najgore, ali ne... To su JEBENI PETLOVI)
Osim borbe, svi ostali elementi jako lice na Soulsborn igre. Pa cak i nacin na koji likovi pricaju, sta se kaze a sta ne, lici na prethodne igre. Tu je i gomila ajtema koja se drugacije zove, ali rade iste stvari kao u prethodnim igrama, tako da ovo jeste igra koja pripada svetovima Dark Soulsa i Bladborna, samo su mehanika borbe i nacin kretanja drugaciji.
Ja sam oduvek igrao sa stitom, tako da igra u kojoj napadi moraju da se odbijaju za mene u startu predstavlja nocnu moru. Ipak, moram da kazem da je taj deflection uradjen kako treba, odnosno, ja koji nikada nisam mogao da pariram udarcima u ranijim igrama, ovde to radim gotovo sa lakocom. Naravno, ovo se odnosi na obicne protivnike. Kod mini bosova i bosova mora da se kombinuje, odbijanje, udarac, a onda postoje i napadi koji ne mogu da se odbijaju, pa tu mora ili da se skace, ili da se sajdstepuje. Jednom recju, vrlo zajebano. Borba zahteva ogromnu koncentraciju, bas zbog citanja poteza protivnika. Ono sto olaksava je stelt i prostor u kojem se nalazite, kao i mehanicka ruka koja ima razne stvari koje mozete da joj ubacite (igrao sam mozda nekih 5, 6 sati i za sada imam petarde, surikene, sekiru i flejmtrouer).
Takodje, iako nema RPG poena koje rasporedjujete, postoje XP koje sakupljate, i koji tvore poene koje mozete da koristite da otkljucavate razne nove udarce, pasivne moci ili odbrambene tehnike u igri.
...i sad cekam novi slobodan dan, sto je tek petak, da nastavim da igram.....   

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 23-03-2019, 21:47:04 »
Svaka čast, ja se još patim sa drugim minibosom. Mogu da prođem i pobedim ga kasnije ali neću, izdržim dosta u borbi sa njim ali preslab sam a on je prejak i na kraju mi popusti koncentracija. Imam one šećere za pojačavanje odbrane i napada ali mi je žao da trošim, nije težak, samo je overpowered u odnosu na mene trenutno. Poznata situacija u ranim fazama souls igara, kad ti nacrtaju nekog skota koji ti odbije pola healtha jednim udarcem a ti treba da ga biješ pola sata. I da, ovo je definitivno souls igra, iako na prvi pogled ne deluje tako, iz razloga koje si spomenuo. Ima nekih izmena, ali to je to.

milan

• 4
  • 3
« Reply #37 on: 24-03-2019, 09:05:20 »
Svaka čast, ja se još patim sa drugim minibosom.
Ma ja sam ga zaobisao, otisao malo dalje, pronasao NPCa koji ti nesto da, pa se onda sa tim otvori to izgubljeno secanje - sto je ceo jedan novi deo u igri. A tu onda ima stvari koje pokupis za prosteticku ruku itd itd.... Tako da sam malo jaci od tebe samo zato sto sam preskocio mini bosa, a ne zato sto sam bogznakakodobar gejmer.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 24-03-2019, 12:38:03 »
Ako je tako i ja ga preskačem, jer vidim da nije do mene i da je jednostavno prejak, a igra mi se dalje. U Dark Souls sam često to radio, pogotovo u kecu sa black/silver velikim vitezovima na početku. Svakako ću mu se vratiti i overiti ga kasnije.

milan

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 27-03-2019, 20:41:30 »
Ne stizem da igram mnogo, ali... ovo je JEBENO TESKA IGRA.
Za sada mi deluje da su Bladborn i Dark Souls mala deca u odnosu na ovo.
Ali, ne odustajem... ovaj utisak sam imao i sa ovim prethodnim igrama pa sam ih na kraju osvojio.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 27-03-2019, 21:32:06 »
Ja sam došao do sledećeg čekpointa posle tog drugog generala koga smo preskočili, to je neko utvrđenje, i onda aktivirao onaj medaljon i ušao u sećanje od pre tri godine pa se tu muvam. Jeste dosta teško, mada ja igram kao sisa klasična, koristim stealth i naskakanje, a konfrontaciju samo kad moram, pa sporo ide, volim da sve istražim i pronađem.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #41 on: 27-03-2019, 22:04:58 »
Kažu da u sećanju imaš da pokupiš stvari koje čine sledeće borbe lakšim.Mislim, to sam danas video da pišu po internetu, meni igra još nije stigla pa je ne igram, nego se sekiram  :lol:

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
Sekiro: Shadows Die Twice // FromSoftware
« Reply #42 on: 27-03-2019, 23:28:44 »
Ne stizem da igram mnogo, ali... ovo je JEBENO TESKA IGRA.
Za sada mi deluje da su Bladborn i Dark Souls mala deca u odnosu na ovo.
Ali, ne odustajem... ovaj utisak sam imao i sa ovim prethodnim igrama pa sam ih na kraju osvojio.

Na Game Informer Show podcastu viču kako je teže od svih Souls/Borne igara, te da treba sedam dana da se navikneš na to da ulaziš u protivnikov napad i naučiš kad da pariraš, a ne da ga izbjegavaš...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #43 on: 27-03-2019, 23:32:46 »
Ma nije toliko teže samo je drugačije, a opet dovoljno slično da ti prsti sami igraju DS/BB, tu je problem. Ništa mi bre u životu nije bilo teže od igranja prvog Dark Souls.

usputni_boem

• 2
« Reply #44 on: 28-03-2019, 00:20:34 »
Bas to, zaboravi se na dodge-roll (koji ovde i ne postoji  :mrgreen:), samo napad-parry, nije uopste toliko tesko kad se to ima na umu. Inace Peco, savetujem ti da se uskoro vratis do generala, on je ionako zamisljen da se na njemu bas to vezba (napad-parry), a tvoj lik nece ni kasnije da bude mnogo mocniji, posto se napad i posture jedino ojacavaju ubijanjem bossova i mini-bossova, koji onda ispustaju prayer beads. Kad skupis 4 perle pravis brojanicu i uzivas u blagodetima jaceg napada i stava  :lol: I da, tacno je ovo sto Meho kaze, u secanju se nalazi jedan tool koji je koristan za borbu sa jednim od pocetnih mini-bossova (da ne spoilujem previse, moze da se nasluti kakav je tool u pitanju ako se a) prisluskuju strazari u blizini doticnog bossa, b) kupi ta informacija od jednog lika koji se isto nalazi u blizini).

Ja sam igrao nekih 6-7 sati, stigao sam da prvog pravog (ne mini)-bossa. Neki utisci za sada:

- Meni za sada laksa igra od DS, borbe sa obicnim protivnicima nisu teske, (takticko) spamovanje levog klika vecinom funkcionise, jer ovi protivnici imaju slab posture koji se i udarcima veoma brzo skida. Neke vrste protivnika (tj. za sada mozda samo jedna) zahtevaju da im smanjite posture deflektovanjem, sto opet nije problem jer se parry izvodi mnooogo lakse nego u DS. Naravno, mnogo pomaze i stealth. Ako kojim slucajem udjete u okrsaj sa previse protivnika odjednom, bekstvo je lako zahvaljujuci tome sto imate kuku (bar meni jer igram sa misem). Sto se mini-bosseva tice, ima fora da ih prvo "naljutite", pa se onda udaljite i zabijete im backstab kad pocnu da se vracaju u pocetnu poziciju, sto im skida ceo jedan health kvadratic. Ovo mi deluje kao neka pomoc koja je tu za one koji zele da je koriste (u tu skupinu spadam i ja), u neku ruku zamena za summonovanje drugih igraca (s tim sto ne pali na pravim bossovima).

- Visceralno najprijatnija borba koju sam do sada iskusio. Za moji ukus do sada je to bila borba u DS, gde se osecala puna moc svakog udarca, a ovde je to brze, bolje, jace... Deathblows (kratke animacije smrtonosnog udarca) su pun pogodak, veoma brutalno izgledaju. Inace, probao sam pre neku godinu da igram Metal Gear: Revengeance, i postujem kompleksnost i prefinjenost tog borbenog sistema, ali ono sto je meni osnovno, taj osecaj da ste stvarno udarili i osakatili nekoga, tamo nije na visokom nivou (to say the least), bar meni posle DS-a...

- Stealth je prijatno osvezenje. Pruza osecaj nadmoci i lakse uzivljavanje u ulogu badass sinobija (ne igram mnogo stealth igre, ali meni je prva asocijacija na ovaj stealth sistem bila Batman: Arkham - koriscenje kuke, izrazena vertikalnost stealtha, velika pokretljivost, pracenje jednostavnih obrazaca kretanja protivnika i eliminisanje jednog po jednog iz senke).

- Borbeni sistem isprva deluje jednostavno, ali se tokom igre otkljucavaju novi potezi, kao i potezi koje koristite u sadejstvu sa alatkama iz prosteticke ruke. Prilicno je zabavno kombinovati drugacije poteze, ima dosta mogucnosti, i lep je osecaj kad savrseno izvedete pravu kombinaciju (a i vizuelno izgleda super, mogu da zamislim koliko ce spektakularno sve da izgleda kad otkljucam vecinu poteza).

- Posle 6-7 sati igre, za sada samo jedan boss, a i arena u kojoj se borite sa njom vizuelno je prilicno meh. Nedostaju mi epski okrsaji sa bossovima (i isto takve arene) iz DS. Mini-bossevi (porazio pet komada za sada, ukljucujuci tu i tutorijal mini-bossa) po pravili su okruzeni obicnim protivnicima, koje iznova i iznova morate da ubijate, sto je prilicno messy i pomalo smara, jer mi se ne koristi stealth svaki put kad hocu ponovo da se okusam sa nekim mini-bossom, a moze da se izgubi dosta zdravlja ako udjete u direktan okrsaj sa protivnicima (lakse sam podnosio trcanje do bossa iz DS, i izbegavanje obicnih neprijatelja na tom putu).

- Mnogo vise streamlined igra, linearnija je (bar za sada), (skoro) svi sistemi su dobro objasnjeni, idoli (pandan bonfireima) su postavljeni veoma blizu bossevima, a smrt nema tolik teske posledice jer se gubi samo polovina novca koji imate i iskustvo za otkljucavanje novih aktivnih i pasivnih vestina, sto su stvari koje posle relativno brzo mozete da povratite kroz borbu. Gubitak dusa je meni mnogo teze padao, jer ovde napredovanje po nivoima ne postoji, sve zavisi od vase vestine (dobro, i kolicine "estusa"). Inace, sistem sa dragonrotom se meni svidja i nije uopste toliko beskompromisan. Ako previse koristite resurrection (trenutno ozivljavanje posle smrti sa pola health bara), NPC-evi se razboljevaju (ali ne mogu da umru), a mozete da ih izlecite ako imate odredjeni predmet. Ja sam za sada nasao samo jedan takav predmet, ali mislim da ih ima sasvim dovoljno u igri. Tu je i unseen aid, pomoc Bude ili nekog drugog boga koji vam dozvoljava da posle smrti sacuvate svo zlato i iskustvo (sto opet nije toliko bitno). Sanse za unseen aid se smanjuju sa svakim vaskrsenjem, a uvecavaju (tj. valjda vracaju na podrazumevanih 30 posto) koriscenjem pomenutog predmeta.

- Vrhunski art dizajn, zanimljivo okruzenje, znatno normalnija prica koja je za sada prilicno interesantna, odlicna glasovna gluma (posebna zanimljivost je sto likovi pricaju na japanskom, sto doprinosi atmosferi... i drago mi je sto Mijazaki ima dovoljno veliku reputaciju da mu prodje jedan takav avangardni detalj :)).

- Odlicna igra, sve u svemu :)

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #45 on: 28-03-2019, 00:56:45 »
Znači ipak je Meho bio u pravu za resurrection i dragonrot.
 Inače sam se sa tim minibosom tukao baš dugo, ali sam mu malo zdravlja odbijao, a on mene iz dva udarca ubije. Doduše dva puta je bežao da se čardžuje (nešto slično kao Artorias, verovatno si na to mislio) a meni ne padne na pamet da ga pojurim i istamburam, realno imao sam vremena. Srediću ga bez brige, problem je što pravim velike pauze između sesija a kratko igram, pa i ono što sam znao izvetri.

usputni_boem

• 2
« Reply #46 on: 28-03-2019, 19:43:21 »
Hm, ne secam se da se on charguje, verovatno nije ni stigo jer smo se sve vreme borili u neposrednoj blizini  :mrgreen: Takodje, cilj je da mu razbijes posture, posle cega sledi deathblow, zdravlje je tu manje bitno. U sustini, neka moja taktika je bila da udaram dok mi on ne uradi parry (vidi se po malo drugacijim efektima u odnosu na obican defend), onda ja pokusavam da pariram njegove udarce, i tako u krug. Kad uradis parry, to dosta oslabljuje protivnicki posture. Uostalom, pise u igri da dobar shinobi neprestano obasipa svoje protivnike barazom sopstvenih udaraca i odbijanjem protivnickih napada do trenutka kad protivnik vise ne zna sta ce sa sobom  :|

Inace, moram da se ispravim, brojanica sa 4 perle zapravo povecava samo vitality i posture, dok se napad pojacava koriscenjem predmeta koji se dobija nakon ubistva pravog bossa (font je smanjen za slucaj da neko sam zeli da otkrije koji je predmet u pitanju, mada nije neki spoiler). Kad se tome dodaju rastuci broj napitaka za lecenje tokom igre i neki skillovi koji sve predmete za lecenje cine potentnijim (a tu su i novi potezi i alatke za ruku), dolazi se do zakljucka da igrac ipak moze da se vrati kasnije, jaci...

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #47 on: 28-03-2019, 21:38:16 »
Ja sam mu baš dosta parirao, i nisam iz nekog razloga dobijao mogućnost da ga ubijem smrtonosnim udarcem. Možda zato što sam mu prvi "život" skinuo na kvarno, sa krova.

milan

• 4
  • 3
« Reply #48 on: 29-03-2019, 09:07:54 »
Ubio sam faking okovanog ogrea.... jos jedan mini bos manje. Od otkrivenih, ostao mi je beli madrfakr sa kopljem u Hirata memoriju. Zbog njega sam naucio mikiri(kiki) kaunter, ali mi nije mnogo pomoglo prvih pet puta... Ali pasce i on, samo jos malo da naucim Iai-do.