Author Topic: Wikipedia  (Read 7160 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
Re: Wikipedia
« Reply #150 on: 16-10-2018, 13:23:42 »
Pitanje: kako (PageRank algoritam) radi sa i bez Vikipedije? Odgovor: Isto. To ti pričam sve vreme. Za Gugl Vikipedija je samo još jedan resurs. Programeri su napravili kôd koji eksploatiše taj resurs. Vikipedija nije nezamenljiva, nije neophodna, nije sine qua non. Ali jeste super-korisna. PageRank algoritam ne zna šta je to Tejlor Svift, ali zna da korisnici prestanu da traže kad odu na Vikipedijin članak o Tejlor Svift. (preciznije, zna da treba da im da link ka Vikipediji na vrhu rezltata, jer  je taj link najvredniji, jer korisnici prestanu da traže kad posete taj link)

Ok, koliko vidim, bar smo mrdnuli malo. Jedino što i dalje ima dva načina da se to gleda.

1. Wikipediju je korisno staviti jer smanjuje broj klikova korisnika i korisnik je zadovoljan što je dobio šta je tražio.

al da dodam i drugu

2. Ako ukucaš prosto Tejlor Svift djeluje da bi sam search morao da pregleda zilione terabajta podataka svaki put kad bilo koja osoba nešto pretražuje. pa kakvi god da su bili kompjuteri 2000. godine, ja sam imo 333 megaherca, šta je imo Gugl?

10 miliona ljudi pretražuje i on svaki put obrađuje zilione terabajta? Ne ide brate, treba mu klasifikacija, treba mu Truman

naravno, to donekle može da se sredi pomoću botova koji prikupljaju sadržaj, ali čak i tada je broj podataka koji mora da bude obrađen prilikom svake pretrage veći od broj podataka koji bi se obrađivao ako bi unaprijed cross-referisao na wikipediju

Hoću reći, držiš obrnutu perspektivu. Tvrdiš da Gugl to radi da bi korisnici manje klikali, a pretpostavljaš da Gugl ima neograničene tehnološke resurse. Još pre 10 i kusur godina.

Ja ne bih reko da jedna kapitalistička firma može da odluči da traći resurse kad ima Wikipediju da to radi umjesto nje besplatno.
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #151 on: 16-10-2018, 13:51:45 »
dakle, na kraju je to čista epistemologija i politička ekonomija

svaki preduzetnik hoće da smanji sebi troškove - wikipedija mu smanjuje troškove

perspektiva ti je suviše humanistička, kao to se radi zbog korisnika

to inače neoliberali kažu da su digitalne platforme me-centrične

kao, brinu o tebi, nude ti ono što tražiš, lažu narod

a u stvari, iz antihumanističke perspektive, platforme su whatever-centrične

nekome je bitan neki hobi, nekome broj pasa u njegovom zavičaju, iako je to nekim ljudima bitno, platforma nije me-centric kad im udovoljava već je whatever-centric jer udovoljava sebi

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #152 on: 16-10-2018, 14:26:58 »
Mašine se uvode da bi brže radile ljudski posao, a ne obratno.

Ali da se vratimo na tehnikalije. Kada korisnik ukuca neki pojam za pretragu mašina prvo pogleda da li je u skorije vreme već neko tražio isto to, jer ako jeste ona već ima zapamćen rezultat te pretrage, pa ne mora da švrlja po svojoj bazi. To se zove keširanje (caching). 85% svih pretraga se već nalazi u kešu. Ljudi su svi uglavnom isti i traže iste stvari. Priznajem da ovo pričam napamet, a keširanja možda i nema, jer imaju toliko hardvera da im keširanje i ne treba. Ako te pretrage nema u kešu, onda algoritam mora da švrlja po bazi, ali ne po celoj bazi nego po vrlo ograničenom skupu te baze. Taj skup je upravo ograničen tvojim terminom pretrage. Baza ima podatak da se pojam "Tejlor" nalazi na milijardu stranica, i da se "Svift" nalazi na 440 miliona. Onda krene od jednog od ova dva skupa i izdvaja stranice koje imaju i onaj drugi termin. Možda ti ovo zoveš cross-indexing. To se dešava u letu, i vrlo brzo jer su ta dva pojma preindeksirana već od ranije. Algoritam ne mora da pronađe sve takve stranice nego samo 10 najvrednijih, da bi ti to odmah isporučio. Algoritam će verovatno u pozadini da sortira i ostale rezultate da bi ih brzo isporučio za slučaj da tražiš sledeću stranicu. Pronaći 10 najvrednijih stranica nije toliko procesorski intezivan posao, jer će najvrednije stranice biti prve koje se i proveravaju.

mac

• 3
« Reply #153 on: 16-10-2018, 14:35:01 »
Uzgred, evo par stranica sa objašnjenjima od samog Gugla. Ima tu negde i jedan video.

https://www.google.com/search/howsearchworks/

Truman

• 4
  • 3
« Reply #154 on: 16-10-2018, 14:36:24 »
Mašine se uvode da bi brže radile ljudski posao, a ne obratno.

Џаба објашњавати човеку који ни ово не разуме.  :x
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #155 on: 16-10-2018, 14:54:39 »
jedino razumijem da mac kao i obično preskače prvih par koraka

pa on odma pretpostavlja da postoji neki tip koji je već nešto searchovao

nači o čemu pričamo, on ne priča o prvom tipu koji je searchovao nego o onom poslije njega

i na osnovu toga zaključuje

no, još jedna stvar, čim Gugl odmah obavještava od ukupnom broju stranica, naravno da ne izbacuje samo 10 stranica i naravno da se hardver ne troši samo za 10 stranica. Ni to nema smisla

Dakle, šta fali u tvom objašnjenju, prvi tragač, prvi koraci sveukupno

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #156 on: 16-10-2018, 14:59:00 »
Ali guglov broj stranica je procena, i sam si video da kada kreneš dalje po stranicama, na kraju često ispadne da ih ima manje nego što ti je prvo rekao jer je algoritam u međuvremenu eliminisao duplikate.

I meni i dalje nije jasno šta ti pitaš i šta ti je nejasno. Indeksiranje pojmova služi, kako je već rečeno, da ne bi algoritam direktno kopao po internetu odmah nego prvo po bazi indeksa, a ono se prvo izvodi "glupo", dakle, ide google bot i zapisuje koji se sve termini pojavljuju na kojoj stranici a onda se posle to po iskustvu rafinira. Dakle, pre te ur-pretrage za nekim terminom, gugl već ima indeksirane stranice gde se taj termin pojavljuje jer je bot to sve popisao.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #157 on: 16-10-2018, 15:06:21 »
Meni je prilično jasno šta pita, a sasvim je prirodno da tebi nije jasno. Hajde, budi za trenutak Gugl i nađi mi pseudonime Maje Zrnić. Mića bi crk'o da može da nađe.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #158 on: 16-10-2018, 15:08:15 »
Kakve sad to ima veze sa Batinim dilemama? Da li je taj podatak na internetu? Ako nije, kako da ga nađemo itd.?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #159 on: 16-10-2018, 15:11:03 »
Naravno. Mora prvo čovek da ga unese. Bata oće da bude internet pisac i zanima ga ko će da mu bude recenzent. Čovek ili mašina.

Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

mac

• 3
« Reply #160 on: 16-10-2018, 15:11:13 »
Inače, evo male statistike i interesantnih podataka u vezi sa Guglovim pretragama.

http://www.internetlivestats.com/google-search-statistics/

Meni je ova zanimljiva: In 1999, it took Google one month to crawl and build an index of about 50 million pages. In 2012, the same task was accomplished in less than one minute.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #161 on: 16-10-2018, 15:13:32 »
I meni i dalje nije jasno šta ti pitaš i šta ti je nejasno. Indeksiranje pojmova služi, kako je već rečeno, da ne bi algoritam direktno kopao po internetu odmah nego prvo po bazi indeksa, a ono se prvo izvodi "glupo", dakle, ide google bot i zapisuje koji se sve termini pojavljuju na kojoj stranici a onda se posle to po iskustvu rafinira. Dakle, pre te ur-pretrage za nekim terminom, gugl već ima indeksirane stranice gde se taj termin pojavljuje jer je bot to sve popisao.

paaa neće biti da je baš tako. Dakle, čak i mac je ovdje napomenuo da je Googl krenuo od Yahoo direktorijuma, a ne od "glupog"

ali jeste to problem, što je ovo pitanje da li neko vjeruje u takav AI, koji je glup a odrađuje komplet poso s malo ljuckog uplitanja

ja bih upravo reko da je to maskiranje suštine: da ljuckog uplitanja itekako ima.

Naravno, to da je za efektivan i poželja search potrebna Wikipedija bar u tom minimalnom smislu koji mac spominje, meni je to dovoljno za neoliberalizam

A sve ostalo je dopuna

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #162 on: 16-10-2018, 15:17:51 »
Inače, evo male statistike i interesantnih podataka u vezi sa Guglovim pretragama.

http://www.internetlivestats.com/google-search-statistics/

Meni je ova zanimljiva: In 1999, it took Google one month to crawl and build an index of about 50 million pages. In 2012, the same task was accomplished in less than one minute.

i šta zaključuješ na osnovu toga?

naravno, ono što ja znam jeste da su Bušovci pojačali ulaganje u tehnologiju, prvenstveno da bi omogućili praćenje, npr prije Buša nije bila toliko razvijena hard memorija, a nakon Buša to je neophodnost prvog ranga, banke podataka se skladište na sve strane, dok je prije toga bilo piši-briši

tako i procesorska snaga, šta je Gugl mogao duradi 1998. ili 2000. godine bez truman-brainpowera!!!

Ne možemo sadašnje stanje tad da preslikavamo

i moram Wikipediju tu neđe da turim, jer raskrinkavamo neoliberalizam!

mac

• 3
« Reply #163 on: 16-10-2018, 15:26:20 »
Hoću da kažem da su se indeksiranjem u programerskom smislu uvek bavili botovi. Nema tih trumana koji su u 1998. moglu ručno da indeksiraju 50 miliona strana za mesec dana. Bot počne od Yahoo direktorijuma i krcka sve na šta naleti, bez ulaženja u to s kog je tačno pojma na Yahoo direktorijumu došao do neke nove stranice koja više nije u direktorijumu. Bot je mogao da počne i od nečeg drugog, od neke stranice američke vlade koja sadrži spisak raznih sajtova po internetu. Nije bitno, bot krcka sadržaj, popisuje reči, pamti, i ide dalje na sledeći link, ne znajući šta ga je dovelo na taj link. Za bota svi linkovi i svi sadržaji su jednako (be)značajni.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #164 on: 16-10-2018, 15:49:51 »
oćeš stići do te prve pretrage ili šta?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #165 on: 16-10-2018, 15:51:49 »
Meni takođe nije jasno zašto je potrebna wikipedija da bi "dokazao" neoliberalizam kad imaš Gugl kao klasičan silikon veli entitet koji je neoliberalan u osnovi.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #166 on: 16-10-2018, 15:52:36 »
pa neoliberalizam wikipedije, jelte, to je topik, iako se Trumanu ne sviđa

mac

• 3
« Reply #167 on: 16-10-2018, 15:57:28 »
Za prvu pretragu ignoriši priču o keširanju. Ono što ostane ti je prva pretraga. Počni od rečenice koja počinje sa "Ako te pretrage nema u kešu".

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #168 on: 16-10-2018, 15:58:50 »
al ti ignorišeš prvu pretragu!!!

mac je totalni neoliberal

mac

• 3
« Reply #169 on: 16-10-2018, 16:00:17 »
Moguće da se ne razumemo. Ja ne ignorišem prvu pretragu, ali kažem da se prva ne razlikuje od drugih (osim pričom o keširanju). A o čemu ti pričaš kad spominješ prvu pretragu to ne znam.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #170 on: 16-10-2018, 16:06:56 »
prva pretraga, ako je samo botovska, onda je totalni haos, to jest na prvu stranu izbacuje gluposti od linkova dok se ne razradi čitava mašinerija, koji korisnici klikovima pročiste

čak i broj linkova s drugih sajtova nije neki pokazatelj u tom trenutku, ako je to uopšte bio tadašnji pokazatelj

mac

• 3
« Reply #171 on: 16-10-2018, 16:18:13 »
Nenene, eto gde grešiš. Dakle dok botovi indeksiraju stranice istovremeno se kreira i PageRank za tu stranicu. I osvežavaju se PageRank vrednosti za sve povezane stranice (one koje stranica linkuje, kao i one koje linkuju na stranicu). Sve se to dešava pre prve pretrage, u onih mesec dana 1998. godine. E onda korisnik potraži Tejlor Svift, i ne nađe ništa, jbg imala je tek 10 godina. Ali onda korisnik potraži Madonu i već dobije linkove sortirane po toj PageRank vrednosti. Sve je na izvolte posle onih početnih mesec dana i 50 miliona skrckanih stranica.

mac

• 3
« Reply #172 on: 16-10-2018, 16:26:19 »
Praćenje klikova korisnika je došlo kasnije, kada je PageRank već bio dobro etabliran kao sistem vrednovanja stranica.

Ti kažeš da je prva pretraga bila totalni haos, ali to je samo tvoja procena. Nije bila totalni haos, ali jeste bilo haotičnije nego danas. Trebalo je vremena da se algoritam uhoda, ali nije se uhodavao kliktanjem korisnika, nego menjanjem parametara algoritma, što nisu radili trumani (koji tada nisu ni postojali), nego programeri u Guglu.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #173 on: 16-10-2018, 16:45:17 »
i onda zaobiđe pagerank i turi wikipediju na svoju ruku?

mac

• 3
« Reply #174 on: 16-10-2018, 16:46:26 »
Šta, ko? Ne razumem rečenicu. Proširi je da bude smislena.

Takođe, imaj na umu da 1998. Vikipedija još nije postojala.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #175 on: 16-10-2018, 17:06:46 »
ne, da li je neke 200X. godine Gugl turio wikipediju u rezultate nezavisno od pageranka? Ili je pagerank sam došao do toga?

što se samog pagerank sistema tiče, pa i to je neki peer production, oslanja se na rad svih ljudi koji su organizovali svoje vebsajte

mac

• 3
« Reply #176 on: 16-10-2018, 17:23:06 »
PageRank algoritam je verovatno koristio Vikipedijine članke praktično čim su se ti članci pojavili, jer algoritam posećuje sve što može. Potrebno je samo da neko s Interneta ažurira svoju stranicu i doda neki link na Vikipediju, makar samo na glavnu stranicu Vikipedije. Kada bot sledeći put poseti već poznatu stranicu da vidi ima li čega novog, i naleti na link ka Vikipediji posetiće je i od tada algoritam zna za praktično sve stranice na Vikipediji, i sve će ih pročitati, skrckati, indeksirati, za sve buduće korisničke pretrage.

E sad, moguće je da je menadžment Gugla zaključio da se Vikipediji može verovati i više nego što je algoritam zaključio da joj se može verovati, i onda je Gugl programer promenio parametre algoritma tako da se Vikipediji više veruje. Suštinski se nije mnogo promenilo, osim što se u rezultatima svih pretraga svih korisnika link na odgovoarajući članak s Vikipedije pomerio na vrh.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #177 on: 16-10-2018, 17:32:02 »
dal bi to podrazumijevalo i da linkovi sa wiki članka imaju neki veći rank nezavisan od sveukupnog pageranka?

mac

• 3
« Reply #178 on: 16-10-2018, 17:40:33 »
Ne znam sigurno, ali to zapravo jeste suština PageRank algoritma, pa nema razloga da ne bude tako. PageRank vrednost se "preliva", i što više veruješ izvoru onda više veruješ i linku sa tog izvora.

To su onda zloupotrebljavali ljudi, pa su pravili svoje botove koji se loguju na raznorazne forume, i tamo postavljaju linkove na svoje sajtove da im povećaju PageRank vrednost. To je valjda rešeno na jedan određeni način (nofollow).

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #179 on: 16-10-2018, 18:05:59 »

Scordisk

• 3
« Reply #180 on: 16-10-2018, 21:31:20 »

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #181 on: 17-10-2018, 00:05:05 »
to je čitav problem, što mac još nije došao do gusala!

elem, druga teza Mirovskog, jest da nije Wikipedia, al tu ne mogu više ništa da izvučem, jednog dana istina će izaći na vidjelo!

u stvari, ovo je na neki način povezano, u vezi fake newsa na fejsbuku

Mark Zuckerberg was forced to grovel before some right wing media celebrities; three
months later, the human editors monitoring the trending box were fired, and it was claimed by Facebook that algorithms could do a better and more balanced job instead.
Immediately thereafter, the amount of fake news stories on the Trending news feed began to explode. The bitter lesson should be that algorithms will more unerringly extract fake news for distribution, and disseminate it far more widely than generally might happen  under human editorial supervision.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #182 on: 21-10-2018, 23:40:19 »
Even as Wikia relies on Google ads for its only revenue at the moment, Wales recently has started to talk publicly about building a search engine using open-source tools, a project Wales casually calls "The Google Killer." Wales hopes the transparency and flexibility of an open-source model will discourage the gaming of the system that plagues Google. A search for "hotels in Tampa" on Google, a search I tried before my trip into town to interview Wales, yields nothing useful, just a jumble of defunct ratings sites and some ads that aren't tailored to my needs. By using a community of volunteers who will rerank results and tweak algorithms, Wales hopes to get useful results in categories that are particularly subject to gaming.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #183 on: 22-10-2018, 00:24:00 »
elem, draga naša Wikipedia nema samo ideološko-algoritamsku vezu sa neoliberalizmom

nego je i for profit

https://en.wikipedia.org/wiki/Wikia

mac

• 3
« Reply #184 on: 22-10-2018, 00:48:31 »
Pogrešno si ti tu nešto povezao. Wikia i Wikipedia su dva različita entiteta. Ne vode ih isti ljudi.

Ko zna šta si još pogrešno povezao. Moraće neko upućen podrobno da pročita tvoje eseje, pre nego što ih objaviš, da ti se ne bi ljudi na kraju smejali.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #185 on: 22-10-2018, 01:32:37 »
koga ne vode isti ljudi? :)

Jimmy Donal Wales (born August 7, 1966), also known by the online moniker Jimbo,[2] is an American Internet entrepreneur,[3][5] best known as the co-founder of the online non-profit encyclopedia Wikipedia[6] and the for-profit web hosting company Wikia.[7]

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #186 on: 22-10-2018, 01:53:00 »
uostalom, zar je to nešto čudno, da neko ko je biznismen istovremeno ima i neki non-profit hobi

mac

• 3
« Reply #187 on: 22-10-2018, 01:59:05 »
Mislio sam na konkretne organizacione poslove. To su dve različite firme, s različitim zaposlenima. Vels je samo vlasnik.

Ali, neka ti bude, Vels vodi obe firme. Ono što i dalje ne stoji, a što si napisao, je da je Wikipedia for profit organizacija.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #188 on: 22-10-2018, 02:19:11 »
pa to nisam napisao

iako mogu da priznam da može tako da se protumači zbog pisanja u brzini

no, rekao sam da nema samo ideološku VEZU s neoliberalizmom nego i for-profit VEZU

takođe, čak i wiki stranica priznaje da je bilo nečega, ali u to nisam ni ulazio

In 2006, the Wikimedia Foundation shared hosting and bandwidth costs with Wikia, and received some donated office space from Wikia during the fiscal year ending June 30, 2006. At the end of fiscal year 2007, Wikia owed the Foundation US$6,000. In June 2007, two members of the Foundation's Board of Directors also served as employees, officers, or directors of Wikia.[77] In January 2009, Wikia subleased two conference rooms to the Wikimedia Foundation for the Wikipedia Usability Initiative.

ostaje pitanje šta je bilo poslije. No to i nije ono na šta sam aludirao, jer konstantno sam više govorio o ideološkim konekcijama a ne korporativnim, da je čak i malo besmisleno da si prvo odabrao to potcjenjivačko tumačenje posta kao da ja zaista ne znam dal je Wikipedia non-profit ili ne

mac

• 3
« Reply #189 on: 22-10-2018, 08:45:32 »
Pa ja samo čitam kako je napisano. Da si napisao "nego ima i for-profitsku" onda bih bar pomislio da ne znam o čemu pričaš. Ovako sam "znao" da si napisao to što si napisao.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #190 on: 22-10-2018, 10:05:13 »
znao si takođe da sam nepsmen? :lol:

lijepo piše wikia i wikipedia

elem, mislim da si to samo neoliberalno zabiberio da bi prikrio gornji post!

Even as Wikia relies on Google ads for its only revenue at the moment, Wales recently has started to talk publicly about building a search engine using open-source tools, a project Wales casually calls "The Google Killer." Wales hopes the transparency and flexibility of an open-source model will discourage the gaming of the system that plagues Google. A search for "hotels in Tampa" on Google, a search I tried before my trip into town to interview Wales, yields nothing useful, just a jumble of defunct ratings sites and some ads that aren't tailored to my needs. By using a community of volunteers who will rerank results and tweak algorithms, Wales hopes to get useful results in categories that are particularly subject to gaming.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #191 on: 24-10-2018, 09:58:51 »
Iz nekog mog inata, a u vezi nagrada koje sam dobijao, pretražimo kuću u potrazi za dokazima. Nađem Orden rada sa srebrnim vencem, plaketu za 50 dobrovoljnih davanja krvi, ali ne nađem neki srebrnu jubilarnu kovanicu (maznuli kad su nas onomad orobili) i ne nađem dokaz da sam dobio Kidričevu nagradu za neki tehnološki doprinos. Možda ću ga i naći, ali sam mislio da postoji lakše rešenje. Otvorim stranu te nagrade na Wikipediji, ima spisak za svaku godinu, ali me nema ni tamo. Ili tu nagradu nisam ni dobio ili je Wikipedija nepotpuna.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #192 on: 24-10-2018, 11:37:41 »
Nisi u nekim od onih godina za koje tvrde da nije dodeljena?

mac

• 3
« Reply #193 on: 24-10-2018, 11:41:13 »
Našao sam te na slovenačkoj vikipediji na drugoj stranici s nagradama, 1984. godine:

https://sl.wikipedia.org/wiki/Nagrada_za_iznajdbe_in_tehni%C4%8Dne_izbolj%C5%A1ave#1984

Imaju i PDF fajlove koji su valjda skenirani originali dokumenata. Spominješ se u tački 14 na 35. strani ovde:

http://www.arrs.gov.si/sl/finan/letpor/inc/rss-porocilo-1984.pdf

scallop

• 5
  • 3
« Reply #194 on: 24-10-2018, 12:08:40 »
Veliko hvala. Već sam pomislio da imam lažno sećanje. Dakle, važi se, a imam i Nagradu "Lazar Komarčić" za doprinost srpskom SF. Jel' malo?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Mica