Author Topic: GVOZDENA KAPIJA zbirka priča o Golupcu  (Read 1528 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kimura

• 4
  • 3
GVOZDENA KAPIJA zbirka priča o Golupcu
« on: 28-12-2018, 09:32:02 »

Kimura

• 4
  • 3
Re: GVOZDENA KAPIJA zbirka priča o Golupcu
« Reply #1 on: 28-12-2018, 09:41:54 »
Narodna biblioteka ''Veljko Dugošević'' iz Golupca objavila je zbirku priča - među autorima ćete pronaći Varvarina, Anomandera i još neke forumaše.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 28-12-2018, 10:23:06 »
Dobila si knjigu?   :)

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 28-12-2018, 10:32:28 »
Nisam i verovatno neću, pošto ovoga puta nisam među umešanima, ali ću je sa zadovoljstvom čitati kada je kupim. Verujem da ima još priča koje su dobre kao tvoja, iako izvesni defetisti tvrde da se kod nas više ne može pročitati ništa što je kako valja.

Boban

• 3
« Reply #4 on: 28-12-2018, 10:56:54 »
Nisam i verovatno neću, pošto ovoga puta nisam među umešanima, ali ću je sa zadovoljstvom čitati kada je kupim. Verujem da ima još priča koje su dobre kao tvoja, iako izvesni defetisti tvrde da se kod nas više ne može pročitati ništa što je kako valja.

To je zato što najviše kokodaču oni koji su najmanje spisateljski umešni pa kada čovek gleda sa strane, stiče utisak da ništa od onoga o čemu se priča ne valja. Celokupnom utisku doprinose razni podamaterski sajtovi koji hvale knjige koje dobijaju da bi ih dobijali i dalje, a ne pominju ili omalovažavaju knjige koje je izdavač odbio da im da. Stvara se jedna iskrivljena slika realnosti u kojoj se nije više tako lako snaći.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #5 on: 28-12-2018, 11:02:25 »
Uopšte nije lako...

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #6 on: 28-12-2018, 20:34:08 »
Moje iskreno mišljenje je da su ove tematske zbirke u situaciji kada nema redovnog časopisa koji bi promovisao dobra kratka ostvarenja, gde bi se pisci takmičili i trudili ko će napisati bolju priču, gde praktično svi koji nešto iole suvislo napišu budu objavljeni (ponekad ni to nije uslov), loša stvar. Priče se ograničavaju dužinom, pisci ne uspevaju da razviju priču i samo povremeno iskoči poneka priča koja je nešto čitljivija od ostalih.
Ja znam da je svakom piscu stalo da bude objavljen, da bi u situaciji kada nema redovnog i ozbiljnog časopisa koji bi dobro plaćao za priče, svaki napor bilo kog izdavača trebalo pozdraviti, ali ja naprosto mislim da je ovo loš put. Da ovako nećemo napredovati...
Mada, iskreno, ne znam šta bi drugo moglo da se radi u ovoj situaciji... tako da samo teorijski serem... i pravim sebi neprijatelje, baš kao Boban... ali, jebi ga...
PS: A i fentazi mi u poslednje vreme loše ide, mada ne tako loše kao Bati...
Mica

« Reply #7 on: 28-12-2018, 20:39:32 »
Oni koji sebi ne prave neprijatelje su beskičmenjaci.

Naime, odavno ne učestvujem na konkursima. Tu nema nikakvog izazova, nikakvog uzbuđenja napredovanja, učenja, bivanja najboljim u ozbiljnoj konkurenciji.

Sve je to izgubilo smisao.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 28-12-2018, 22:41:26 »

Mada, iskreno, ne znam šta bi drugo moglo da se radi u ovoj situaciji... tako da samo teorijski serem... i pravim sebi neprijatelje, baš kao Boban... ali, jebi ga...

Ma kakvo neprijateljstvo, to ni Bobanu ne uspeva. xrofl
Istina je da tematske zbirke imaju ozbiljnih mana: meni je, recimo, veći problem upravo to tematsko ograničenje nego dužina. Podseća malo na pismene zadatke u srednjoj školi. Ali, dobro...
Za pisca je najgore da ne piše. To je prva i poslednja istina. O svemu ostalom se može polemisati.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #9 on: 18-01-2019, 15:59:46 »
Pošto je Kimura već predstavila kako izgleda naslovna,
evo kako izgleda i poslednja strana knjige ( knjiga ima inače 301 stranu ) :

Фотографија корисника Boris Mišić
Tajno pišem zbirke po kućama...

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #10 on: 18-01-2019, 16:11:07 »
Ilustrator knjige je Slavica Ilić ( završila Fakultet savremenih umetnosti , odsek slikarstvo ).
Evo njene ilustracije za moju priču Osamnaestica. U priči sam pokušao povezati Golubačku tvrđavu i Novi Sad, naravno poveznica je Dunav i mitologija ispletena oko njega. Putnik ulazi u pogrešan autobus koji će ga povesti u drevni vremensko prostorni okvir, umnogome drugačjiji od onog u kome obitava.

Prva promocija uskoro u Golupcu.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #11 on: 21-01-2019, 17:43:15 »
Evo i ilustracije za Varvarinovu priču ( Kao hermelin ) :

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #12 on: 21-01-2019, 18:04:12 »
U Anđela dekolte na izvol'te...

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 21-01-2019, 22:37:54 »
Hvala, Anomander.
Mac, ne propisuj anđelu kako će da se obuče!  :mrgreen:

Činjenica je da neki imaju priče koje dužinom daleko prevazilaze uslove konkursa. Pretpostavljam -  nisu imali ništa kraće, pitali, a urednici se složili...  Nisam oštećen, ali mislim da zadata dužina priče na konkursu treba da se poštuje.

Ima simpatična stvar s biografijama pisaca na kraju knjige: Skrobonja i Bakić, na primer,  predstavili su sebe sa pet-šest redova teksta.
Naki drugi, rođeni u drugoj polovini osamdesetih, predstavili su sebe  šlajfnom teksta, ili malo više...  :lol:

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #14 on: 21-01-2019, 23:06:45 »

Ima simpatična stvar s biografijama pisaca na kraju knjige: Skrobonja i Bakić, na primer,  predstavili su sebe sa pet-šest redova teksta.
Naki drugi, rođeni u drugoj polovini osamdesetih, predstavili su sebe  šlajfnom teksta, ili malo više...  :lol:

Nije to samo u toj knjizi, viđala sam i u drugim. Biografija na dve strane, ili tako nešto.  :lol:  Moraju malo da se pokažu, valjda.  :lol:
We're all mad here.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #15 on: 22-01-2019, 00:17:59 »
Tri priče su čini mi se značajno probile zadati okvir.
Skrobonjina, pa Nemanja Jovanov ima priču preko trideset strana isto,
i Dragan Jovičević čini mi se dvadeset strana.
Šta znam, ja nisam baš nešto zakeralo što se tiče prekoračenja, par strana više-ako je priča kvalitetna ne mislim da treba praviti problem, ali ovde su neke baš debelo probile okvir, mnogo više od nekoliko stranica...ali opet sam taj okvir po meni polako treba napuštati.
Mislim da bi generalno i u ovim tematskim zbirkama trebalo ići polako na duže priče i novele,
i da bude manje tih ograničenja s brojem strana.

Što se tiče ovog drugog, i to mi je normalno i ljudski, neki autori su duže i dugo na sceni i prepoznatljivi su i ljudi znaju za njih i onda nemaju potrebu da posebno detaljišu u biografiji, dok mlađi i oni koji su odskora na sceni svakako žele da se što više predstave čitaocima, da ih zainteresuju za sebe, ne samo pričom nego i eto detaljima iz biografije.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #16 on: 21-03-2019, 10:17:32 »
Iz nekog razloga se sve oteglo.
Taman kad je knjiga izašla iz štampe, promenila se upravljačka struktura u biblioteci Veljko Dugošević
u Golubcu. Došli su novi, koji nisu učestvovali u realizaciji ovog projekta.
Onda je krenuo mrtvi januar, pa se čekalo da se tvrđava otvori 16. februara, pa je onda valjda zbog nekih radova pomereno otvaranje tvrđave za 30. mart?
Prema informacijama koje imam, trebalo bi da promocija bude u aprilu, radi se na organizaciji iste i da bude u sklopu tvrđave. Valjda će onda konačno krenuti i prodaja i plasman knjige. Jer trenutna situacija je baš bezveze, ljudi pitaju za knjigu a ne mogu da je kupe, još nije krenuo ni plasman ni promocije. Knjige mesecima stoje u biblioteci, glupa situacija kakva valjda samo kod nas može da se desi. :idea:
Valjda će na proleće sve krenuti s mrtve tačke, javim kad bude pouzdanijih informacija.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 21-03-2019, 10:54:03 »
Gde god se osvrneš isto...

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 13-05-2019, 00:08:54 »

Promocija ove knjige je 16. maja u Golupcu.

https://www.facebook.com/events/454327922006478/

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #19 on: 13-05-2019, 10:17:55 »
Neverovatno ali istinito  8) konačno promocija :
Фотографија корисника Гвоздена капија - збирка прича о Голупцу

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #20 on: 17-05-2019, 11:13:50 »
Prisutni pisci na promociji :
Фотографија корисника Народна Библиотека Голубац

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #21 on: 17-05-2019, 11:17:05 »
Pred sam početak promocije, pokoji pisac i publika :
Фотографија корисника Slavica Ilić

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #22 on: 17-05-2019, 11:20:42 »
Autori sa domaćinima promocije :
Фотографија корисника Slavica Ilić

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 17-05-2019, 11:21:40 »
Napiši imena, ne prepoznajem sva lica.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #24 on: 17-05-2019, 11:28:41 »
Urednica je tokom promocije spomenula i autore koji nisu mogli doći, i njihove priče.
Ambijent odličan, domaćini vrlo srdačni, i fino je sve prošlo.
Padala je kiša ali ne toliko jaka pa smo mogli šetati i razgledati. U povratku za Beograd je pljusnula kao iz kabla, bukvalno je dva sata padala bez prestanka. Obezbedili su nam vozača i kombi za povratak.
Sledeća promocija se planira u Beogradu ( Varvarine, očekuješ se!  :)  ), a Miloš Petković će valjda organizovati u Nišu.
Domaćini su jako zadovoljni zbirkom, i planira se uskoro drugo izdanje, pošto od ovog nije ostalo puno primeraka. Zbirka se može kupiti u Biblioteci ( ili naručiti od njih ) kao i u samoj Tvrđavi, čini mi se da oni planiraju da i ova zbirka bude deo lokalne turističke i kulturne ponude. Da li će se i kako prodavati na samim promocijama, nisam nešto najbolje shvatio a nisam se ni udubljivao nešto u temu,
valjda hoće. Po knjižarama je izgleda neće biti, mada možda se i to promeni.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #25 on: 17-05-2019, 11:33:30 »
Autori  na slici : Branka Selaković, Jovana Dišić, Boris Mišić, Dragan Jovićević, Andrija Jonić, Tihomir Jovanović,
Mladen Milosavljević, Sanja Savić, Tamara Lujak.
Domaćini: Jasmina Glišić, Marija Živanović Ilić, Jelena Stevanović, Slavica Ilić.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #26 on: 20-05-2019, 11:09:10 »
Evo i televizijskog sažetka promocije :
https://www.youtube.com/watch?v=YcTx1A7ANZw&feature=share