Author Topic: Lista najboljih crtača i scenarista stripa (CBR, 2018)  (Read 2449 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Ovo glasanje se ponavlja svake 4 godine, i, nažalost, kasno sam shvatio da je sad pravo vreme, i... zaboravio sam da glasam  :cry: . Ipak, redosled se ne bi promenio* i da jesam (ili bar ne na delu liste koji je do sada objavljen), pošto ne mogu da dajem negativne poene  :twisted: !

Ova lista je sastavljena prebrojavanjem poena, a glasanje je bilo otvoreno za javnost, kako su verovatno shvatili i neupućeni iz onog što sam gore rekao. Ovaj put je bilo nešto više od 1000 poslatih "glasačkih listića", a toliko je bilo približno i prošli put, u 2014-oj. Pravila glasanja su ovde. Brian Cronin - koji je zadužen za projekat - objavljuje rezultate malo po malo, po 5 imena sa jedne liste dnevno (u idealnim uslovima), ili ne-baš-dnevno. Mislio sam da će kompletirati listu do Nove godine, ali sada nisam sasvim siguran - osim ako je ne bude zbrzao u ovih par dana.

Što se tiče kredibiliteta... znate kako je to već sa listama, pogotovo onim koje se dobijaju glasanjem širokih narodnih masa. Kada se Todd McFarlane nađe iznad Steranka, imamo problem u smislu značaja za strip (kao umetnosti, ne kao biznisa). Kada se Silvestri nađe tik uz Windsor-Smitha, imamo problem u smislu estetike i dobrog ukusa. Ali, ako zanemarimo ove "detalje" (jer se odnose na svega nekoliko imena među 50) ovo je interesantan spisak. Ili "spiskovi", pošto su u pitanju dve odvojene liste, 50 mesta za crtače i 50 za scenariste. (Nadam se da nećemo videti McFarlane-a na ovoj drugoj listi! Inače povlačim prethodno rečeno!  :twisted: )

*a možda bi - samo možda - Carl Barks prešao Bachela? Razlika je par poena, i, dok je Bachelo odličan, Barks je legendaran. Sigurno bih ga stavio među 10 omiljenih.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Lista najboljih crtača i scenarista stripa (CBR, 2018)
« Reply #1 on: 29-12-2018, 14:26:27 »
Meni bi Barks verovatno bio na prvom ili drugom mestu (a sa njim bi se za tu poziciju borili Harold Foster, Buscema (John), Romita (stariji), Andru, kao i Franquin ako pričamo o stripu generalno.)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #2 on: 29-12-2018, 17:07:09 »
Ove liste jesu o stripu generalno. U teoriji. A u praksi su o američkom stripu. I sa tim sam se odavno pomirio kod ovakvih stvari, i zato nisam ni posebno naglašavao. Činjenica da Tezuke nema ni među 50 crtača ni među 50 scenarista je razarajuća po bilo kakvu ideju o jedinstvenoj kulturi stripa. Ah, da, tu negde bi trebalo da je Mebijus, među prvih 15 crtača (čija imena još nisu objavljena, do ovog trenutka), ako ćemo da sudimo na osnovu prethodnog glasanja, iz 2014.

S druge strane, neko bi mogao da primeti da se ovaj spisak uglavnom oslanja na žanr superheroja, ali to nije sasvim tačno. Mnoga od tih imena - da ne kažem sva, ali većina zasigurno - su napravila bitne stripove u drugim žanrovima, čak i u slučaju kada su poznatija po radu sa superherojima. Mnogih andergraund kreatora nema zato što je na novinski strip stavljen veto - računaju se samo standardne "comic books" i grafički romani. Takođe, uloga "plotter"-a se računa pod "scenaristom", što unosi zabunu, jer svim crtačima koji su smišljali zaplet daje pravo na obe kategorije, ali nigde se ne vidi kakva je sinergija između njih (a to je zapravo kategorija za sebe). Hoću da kažem, jako je teško odrediti šta je do pisanja, a šta do crteža kod ljudi kod kojih je to u perfektnoj ravnoteži, kao što su Will Eisner ili Darwyn Cooke. Sama ta ravnoteža daje novu dimenziju njihovim radovima.

Ali bre, ljudi, Jeph Loeb iznad Ostrandera i Giffena!!!  :shock: :x Šta je pogrešno sa ovim svetom? "Ništa", odgovara svet, "očekujte i Alexa Rossa među najboljim strip-crtačima uskoro!"  xhang

(Moguće je po listi iz 2014 videti koja imena će se pojaviti na ovogodišnjoj, osim ako ne bude nekih iznenađenja. Pokušao sam i pre toga da zamislim prva mesta, i Byrne i Perez bi trebalo da budu u vrhu među crtačima, ali nema ih na prethodnom spisku. Međutim... ljudi umeju da budu aljkavi, pa su tako 3. i 4. mesta preskočena na obe liste na linkovanoj stranici.)
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3 on: 30-12-2018, 15:39:54 »
Dok se gospodin Cronin bliži kraju liste - ili početku, u zavisnosti kako na to gledate - vidimo neke interesantne trendove.

- Roger Stern među scenaristima na mestu broj 20. Često se može čuti da je Stern jedan od najpotcenjenijih pisaca stripova u istoriji medija, ali ovakav rezultat negira tu tvrdnju. Sakupio je više glasova nego Jason Aaron, i to nije za potcenjivanje. Ako je neko potcenjen na ovoj listi, to je Archie Goodwin. Ili Bill Mantlo. Ok, veliki deo Gudvinovih zasluga otpada na uredničke zadatke, ali Mantlo je bio vrlo specifičan i značajan glas, i u jednoj raspravi smo ga nazvali "Romerom industrije stripa" i to je, po meni, savršeno poređenje.

- Alex Ross na 7. mestu među crtačima bi bilo gotovo svetogrđe, kad bi svetogrđe ovde postojalo. Kada bismo imali temu o strip-crtačima koje ne volimo (kao što postoji na Darkwood-ovom forumu) ja ga nikad ne bih prvi pomenuo, iako "ne volim" njegov rad (ali samo kao crtača/slikara stripova, da se razumemo). Zato što mislim da je objektivno* loš i da to nema isključive i intimne veze sa mnom, ili mojim ukusom. Na primer, u jednom od ponuđenih primera na CBR-u, Tor izgleda kao figura od plastelina fotografisana odozdo. Dobra ilustracija za Muzej voštanih figura, ali zabunom objavljena kao strip. "Nedostaje ti imaginacija!", dobacuje Rosov fan. "Ne, pošto mi je lakše da izmaštam lepe i velike stvari iz Ničega nego iz Rosovih predložaka. Šta je to ako ne imaginacija?" Ali, priznaću ovo: Rosov stil je specifičan i jedinstven, i verovatno mu to daje draž kojoj mnogi ne mogu da odole.

- J.H.Williams III i Frank Quitely su pali, prilično, u odnosu na prethodnu listu. Meni čak nije ni jasno kako je Quitely uspeo da bude na drugom mestu, sa 2 i po hiljade poena - zar je zaista bio TOLIKO popularan? - ali svejedno, sada je deveti, sa oko hiljadu. Udobna i prigodnija pozicija. Ne sviđa mi se kako izgledaju neki njegovi radovi, ali to uvek ima veze sa kolorisanjem, koje vreme nekako uspe da proguta i, često, ispljune sa podsmehom.

- ali zato je Sienkiewicz silno uzleteo, a, u manjoj meri, i John Buscema, John Romita (Stariji), Simonson, i Darwyn Cooke. Najviše me je iznenadio Romitin uspeh, pošto je on prošli put dobio 675 poena (17. mesto), a sada 979 (11. mesto). 300 poena nije malo, na isti broj glasača, i to uzimajući u obzir da Romita nema novih radova. Ali, Sinkevič je dobio skoro 500 poena više nego 2014, i sada je na 8. mestu, iza Rossa  xmgw !

- prvih 6 mesta za crtače su (gotovo sigurno): Kirby, Ditko, Neal Adams, Byrne, Perez, Jim Lee. Ne nužno po ovom redosledu. A pravi pobednik ove ankete je John Byrne, koji je bio 15. među scenaristima, a među crtačima je u prvih 6, i to 20 godina pošto je uradio išta značajno za strip.

P.S. nigde Hitcha... verovatno su ljudi pročitali Rebirth izdanje Lige pravde i zgrozili se...  :twisted: xvamp2 xvoo

*u meri u kojoj se ta reč može primeniti na umetnost. Ograničeni smo svojom biologijom, psihom, i društvom, ali da ne bismo koristili rogobatne izraze kao što je "globalno subjektivno" ili "supersubjektivno"  xnerd

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #4 on: 01-01-2019, 16:08:06 »
Konačno je čitava lista pred nama. Obe se u celosti mogu videti ovde.

Ali, sada vidim da nema Christophera Priesta među prvih 50 scenarista.  :o

U dilemi Old Man Busiek ILI Mark Waid, pobedio je Waid. Ako moram da biram, ja bih uvek odabrao da čitam Busieka  xdrinka , ako su druge okolnosti više-manje jednake. Zapravo, Waid samo što nije stigao Gaimana, čiji uticaj je na silaznoj putanji, u odnosu na prethodne liste. Kojih je bilo dve javne, iz 2014. i 2010, a znam da je i 2006. bilo glasanje, ali samo za članove foruma. 2010. su naknadno objavili i nevidljivi deo liste, bar do 125. pozicije, i za scenariste i za crtače.

Kirbi pobeđuje sve ubedljivije, a Alan Mur, koji je jedva izmakao Morisonu pre 4 godine, sada pobeđuje sa velikom prednošću. Generalno, na ovom glasanju tradicija i nostalgija pobeđuju trendove i aktuelnost, nekad s dobrim razlogom, a nekad verovatno i ne.

Stvar koju bih najviše zamerio ovim listama - svim, otkako postoje - je što nema Stena Sakaija na njima, nigde, čak ni među skoro 250 imena (ukupno) iz 2010. Ok, nema ni Dona Rose, što je jednako nečuveno, ali sam to za kvant osećaja više spreman da oprostim pošto je Carl Barks stalno prisutan. Istina da Rosa ne crta kao Barks - zapravo je prilično drugačiji - ali bar polaze iz iste tačke.

neomedjeni

• 3
« Reply #5 on: 03-01-2019, 09:08:59 »
Video sam da je Kris Bačalo na 49. mestu (umesto na, znatno prigodnijem, 49000000000. mestu najboljih crtača) i odlučio da ne idem dalje.  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #6 on: 03-01-2019, 14:32:45 »
Wakarimasen  :? ...  nezavisno od imena i slučaja. Mene ni Silvestri na 31. mestu nije pomeo. Upotrebljivost ovih stvari je u tome da bi pozitivnih trendova trebalo da ima više od negativnih. Neki, kao Barry Windsor-Smith, drže se otprilike istog mesta, sa otprilike istim brojem poena, od kada se ovo glasanje organizuje. Neki, kao Bryan Hitch - nazovimo ih trendovskim crtačima - imali su svoj trenutak i malo po malo padaju (bio 20, pa 29, pa ga sad nema među 50). Ali, meni ni Hitch nije bio loš dok je crtao olovkom Death's Head, kasnih 80-ih, iako nije bio originalan. I, zapravo, ovde Silvestri iznenađuje, jer on je skočio u odnosu na prethodna glasanja (gde nije bio među prvih 50), bez ikakvog značajnog novog materijala.