Author Topic: Radionica broj 60 - decembar 2018 - PRIČE I GLASANJE  (Read 6746 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
Re: Radionica broj 60 - decembar 2018 - PRIČE I GLASANJE
« Reply #200 on: 11-01-2019, 10:22:20 »
nije rečeno "profesionalac" nego pismena i mnogo manje pismena osoba. Ali ti izgleda imaš dar da pročitaš ono što misliš da piše., što smo se osvedočili i u tvom tumačenju teme. Elem, nije nikakav problem, samo je zaista bezvezarija ne biti u stanju da se prepozna pravi literarni ispis od prostog ređanja reči i rečenica.
pa kao što sam rekla, vaša priča posjeduje određeni literarni ispis, ali je meni to bilo pretjerano i nagurano u malo prostora. na cijele dvije stranice opisujete  svoje duševno stanje. meni je to bilo previše. u romanu mi ne bi smetalo, ali u 6000 karaktera, sva riječ viška smeta.

Opet se vraćamo na početak. Ti čitaš samo ŠTA a me KAKO.
Kada kažeš da neko opisuje dve stranice duševno stanje onda to deluje da je statično i da se na te dve stranice ništa ne otkriva i ništa ne događa, a ovde to nije slučaj... OK, pisci su različiti, ja pre svega insistiram na stvaranju atmosfere u koju uvlačim čitaoca i onda ga vodim gde hoću i činim da se oseti onako kako ja to želim. Ako su tebi te dve stranice bile dosadne, onda ja nisam pisac za tebe, a to je sve legalno i opušteno. Taman posla kada bismo svi voleli isto u bilo čemu pa i u pisanju.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #201 on: 11-01-2019, 10:28:21 »
šta reći... sve bre ovo nema smisla kada neko nije u stanju da razlikuje ispis realno totalnog početnika i realno vrlo pismene osobe.
Pisanje je KAKO a ne ŠTA.

U redu. Ali, nije sasvim nebitno ni ŠTA.

Na ovoj Radionici je bilo mnogo primera nizanja lepih rečenica koje ne bi dale tako lepu i smislenu celinu. Pa onda inovativnost, ideja. Uzimanje delova iz nečije boigrafije je lakši put nego kad sam smišljaš i postavljaš priču.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #202 on: 11-01-2019, 10:29:37 »
Bobane, ne budite tako osjetljivi. Ja sam pročitala dvije vaše knjige, što mislim o njima vi to dobro znate. Vi ste također čovjek koji fantastično gradi atmosferu, to se naročito dobro vidi u romanima. Ja to volim, priča bez atmosfere je ništa. Gole rečenice. U ovoj priči mi je svega bilo previše. Što sad, razapeti ćete me zbog iskrenosti?

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #203 on: 11-01-2019, 10:30:12 »
Pa ne možemo svi ko Ksenija biti zaljubljeni u Bobana i prepoznati ga u prvoj rečenici čak i kad krene da piše Laftkraftovski fan fiction. :(

Što si ljubomoran?

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #204 on: 11-01-2019, 10:33:01 »
Pa ne možemo svi ko Ksenija biti zaljubljeni u Bobana i prepoznati ga u prvoj rečenici čak i kad krene da piše Laftkraftovski fan fiction. :(

Što si ljubomoran?
ova sagita ko luda kuća.. :(

Boban

• 3
« Reply #205 on: 11-01-2019, 10:42:56 »
šta reći... sve bre ovo nema smisla kada neko nije u stanju da razlikuje ispis realno totalnog početnika i realno vrlo pismene osobe.
Pisanje je KAKO a ne ŠTA.

U redu. Ali, nije sasvim nebitno ni ŠTA.

KAKO je NEOPHODAN uslov za dobru književnost. ŠTA je POTREBAN uslov, a ORIGINALNOST šlag na svemu tome.
Ako nema KAKO nema dalje, ako ima KAKO onda se gleda ŠTA, pa sve ostalo... savremene digitalne multimedijske generacije sve više favorizuju ŠTA i potpuno zanemaruju KAKO, ali već sam se jadao o svemu ovome negde gore u potforumu "teorija i praksa".

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #206 on: 11-01-2019, 11:00:41 »
Pa, ne znam, Bobane. Većina polaznika na ovoj Radionici je prešla tu prvu stepenicu ili pokazuje da je i ne može preći.
Nedavno sam rođenom detetu pokušavala da pokažem zašto nešto nije dobro napisano i imala utisak da gluvog čoveka učim pevanju.

Boban

• 3
« Reply #207 on: 11-01-2019, 12:00:37 »
Činjenica je da danas bar deset puta više ljudi pokušava da piše nego što ima elementarnih preduslova, ali to je naša stvarnost.
Dešavaju se takve stvari povremeno ponegde.
Ali sa poplavom polupismenosti (uopšte ne govorim o ovoj radionici, nego uopšteno) dobili smo i poplavu polpismene navijačke ortačke kritike.
Ljudi veličaju retardirane knjige kao da su čitajući osetili dodir božanstva... što bi rekla ona jedna "zanemela sam na sat vremena"...

Ova radionica je (u početnom periodu više) pomogla raznim ljudima da donekle napreduju. Šteta što nema malo više raznovrsnih učesnika i raznovrsnih komentatora, ali ja imam utisak da većina pisaca u pokušaju i nije svesna svoje dronjavosti i smatraju da im nikakva pomoć nije potrebna, te da su daleko iznad  ovakvih radioničarskih aktivnosti. A imamo i one koji su bili sposobni 0,3% u odnosu na prave pisce, pa su podigli svoju poetiku na 0,5% i misle da su uvatili boga za muda. S njihove unutrašnje tačke gledišta, napredak od preko 50% doživljavaju kao spektakl iako su realno i dalje nigde.

Ned

• 3
  • D.S.B.
« Reply #208 on: 11-01-2019, 12:01:51 »
Pored Saturnice koju svi prepoznaju, prepoznao sam i Stevinu priču, ali i njega većina prepozna. Za Bobanovu priču sam mislio da je pisala Kimura a za Kimurinu da je Boban :) D. sam povezao sa Vasilisom a Džeka sa prvom pričom. Računao sam da je tu i Skordisk ali nakon čitanja svih priča ispravno sam zaključio da verovatno nije učestvovao. Zanimalo me takođe šta je sa Stipanom i Scallopom, ali poznajući ovdašnje prilike odlučio sam da ne pitam.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #209 on: 11-01-2019, 12:10:58 »
ako se oko ičega slažemo onda je to da je KAKO važniji od ŠTO. mada poslije, nakon što neko vrijeme plivaš u ljepoti KAKOA, čitatelj počne tražiti ono ŠTO. jedno bez drugog ne ide. i znači, vi sad hoćete reći da ja taj KAKO u vašoj priči nisam prepoznala? u redu, možda je i tako. ali, razmislite, dobili ste 6 glasova. gotovo svi su vas prepoznali. koliko ste sigurni u njihove ekstatične prikaze i relanost? kako znate da tu nije prevagnulo neko staro drugarstvo, ljubav, poneko uguravanje tipa; okej, to gazda dajmo mu bod. molim, neka se nitko od šestorke ne nađe prozvanim, pitanje samo postavljam hipotetski. želim reći da ustvari nije dobro biti prepoznat. ocjenjivanja postaju nepouzdana.

i molim da se ne ljutite. ja sam rekla što sam rekla. također je pitanje, što bih bila učinila da sam znala. bi li se bila povela za većinom, pa kud mali mujo tud i ja. i vi fino zadovoljni, a ja mirna.
iskrenost je mana, nikako vrlina, makar u svijetu književnosti je tako.
zbog nje se gube prijateljstva.

moram još reći, čisto da se nadovežem, u privatnom se životu ne družim s piscima, gnušam se njihovih egotripova, na društvenim mrežama izbjegavam masovna književna okupljanja i lajkanja. sagita je jedino mjesto na ovoj planeti gdje se intenzivno družim sa skupinom nadrkanih istomišljenika.

u to ime, pozdrav, do sljedeće prilike.

Linʞᴉn

• 3
« Reply #210 on: 11-01-2019, 12:23:03 »

Što si ljubomoran?

Nisam. Čak štaviše mislim da je priča sjajna zajebancija i kao takva moguće i najbolja priča u ovom krugu. Ja bih joj sigurno dao glas da sam je gledao na taj način.

Da ne govorimo da bi tad ubedljivo pobedila.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #211 on: 11-01-2019, 12:36:12 »
Prepoznajem autore, ali pri glasanju i komentarisanju priča ne ocenjujem njihov forumski lik. Ne dao nam Bog! Ne znam da li bi bilo prelaznih ocena.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #212 on: 11-01-2019, 12:56:28 »

Ljudi veličaju retardirane knjige kao da su čitajući osetili dodir božanstva... što bi rekla ona jedna "zanemela sam na sat vremena"...

Već sam stil pohvala govori za sebe i ne znam zašto one tebe uznemiravaju? Sećaš li se kada si ti ''zanemeo'' pred nečijim delom? Koji je to autor bio? Možda bi najprikladnije bilo da pitam koliko ti je bilo godina, pošto na rečeni način reaguju deca i ljudi bez ikakvog čitalačkog iskustva. Sve ostalo je vulgarno laskanje i budalaština nevredna pažnje. Kad bi mi odrasla osdoba rekla da je zanemela pred onim što sam uradila, znala bih da me zeza.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #213 on: 11-01-2019, 12:59:08 »
Meni se često dešava da pročitam nešto i zanemim na sat vremena. Mislim, kada čitam novine.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #214 on: 11-01-2019, 13:05:18 »
Eh, novine. Meni je jedan prijatelj izgubio moć govora, pa čak se i otreznio od kad je shvatio da ga ja vozim kući, ali ne mislim na takve neke strašne slučajeve!

« Reply #215 on: 11-01-2019, 13:13:01 »
Da bi neko bio ljubomoran na poznatog pisca najpre treba da bude pisac.

Linʞᴉn

• 3
« Reply #216 on: 11-01-2019, 13:18:44 »
Tako je. A da bi neko bio pisac treba prvo da napiše knjigu.

« Reply #217 on: 11-01-2019, 13:22:29 »
Prestani da lupetaš i iskomentariši još koju priču osim svog pričuljka, sebičnjaku.

Boban

• 3
« Reply #218 on: 11-01-2019, 13:25:34 »
ako se oko ičega slažemo onda je to da je KAKO važniji od ŠTO. mada poslije, nakon što neko vrijeme plivaš u ljepoti KAKOA, čitatelj počne tražiti ono ŠTO. jedno bez drugog ne ide. i znači, vi sad hoćete reći da ja taj KAKO u vašoj priči nisam prepoznala? u redu, možda je i tako. ali, razmislite, dobili ste 6 glasova. gotovo svi su vas prepoznali. koliko ste sigurni u njihove ekstatične prikaze i relanost?

saturnice, sve si shvatila naopako. Ajde što tvrdiš da su me ljudi prepoznali i zato dali poene, te da bez toga nikakvih poena za moju priču ne bi bilo.
Ne zameram ti ja što nisi veličala moju priču, kao što ti sve vreme hoćeš da prikažeš, nego što si pomislila za jednu literarno vrlo skromnu priču da je moja.
Ako pažljivo pročitaš šta sam napisao na početku naše rasprave, zapazićeš da je upravo to moja primedba.

pokojni Steva

• 4
  • 3
« Reply #219 on: 11-01-2019, 15:20:10 »
Ej da mi je vaša pamet pa da mogu tako lako da razbrajam kroz autore! :D

Aman baš nikog nisam poznao, osim što je od one dve na ijekavici jedna morala da bude Saturničina. Najiskrenije, za ovih 60 radionica mislim da sam uspeo da udenem ime autora uz priču tek nekoliko puta - retke Džekove (izdao bi se izvesnim "konstrukcijama" koje sam upratio kod njega), po neku Hrundijevu (ali sam njega umeo i da totalno pobrkam, on se vazda menjao) i Skalopovu jednu, ono kad namerno NISAM glasao zbog autora (u priču je, inače lepu, nabacao gomile raznih geografskih, lokalnih, pojmova da je, po meni, ista izgubila smisao).

Dalje, po sećanjiu, mislim da nikad nisam glasao za Bobana. Mislim... Ali se sećam priča, i "Fione" i "Ratnog ostrva" (ili kako se zvala priča)... Za razliku, čini mi se kao da sam glasao za skoro svaku koju je napisala D. Ona kosovskometohijska mi je ostala i u lepom sećanju, bejahu neke krljušti, Jovovićevo (Jovićevo?). Tako mi i treba, da sakupi još municije pa da mi se lakše osere po glavi, sledeći put. Očito je da mi se sviđa njeno pisanje, istim mi je i žao jer tu svoju iščašenost nikako da kanališe, da "pusti struju" u svoje priče, nego se uglavnom krije u nekakvim izmaglicama.

Saturnica je od prve radionice bila meni bliska, greška, njene priče su bile meni bliske, dal' sam glasao ili je bilo da eto nisam jer je bilo jačih, nešto mi je zasmetalo... Ako bih smeo da se drugačije izrazim (a znam da ne smem), za mene je to pisanje prilično hladno. Mermer je lep, i kad se fino obradi čini besprekoran spomenik, ali je i dalje hladan. To nije zamerka nego lični osećaj. Bukvalno identično bih rekao i za Kimurino pisanje, sve je uglavnom na svom mestu, i lepo i prihvatljivo i... Ali kao da mi neko priča priču a ja je čujem kroz huk severca. Kroz ledene uši. Kao da postoji neki odbrambeni mehanizam u njihovom pisanju da se ne bi autorice ispovrtele cele u svojim pričama. If ju keč maj drift. Neki otklon, odstojanje, kao u JNA - tri koraka vojniče! Nije prisno, ako bi to najlakše objasnilo šta bih da kažem.

Džek je meni bio i ostao najveća misterija. Čovek koji ume da napiše odlične priče, da osmisli

svet, naseli ga, uzbućka da priča ima zašto da se desi i da se u njoj veseli, pa onda utrne. Duže mi se već čini da žanr, ovde vladajući, SF/F, ustvari nekim autorima uopšte ne paše. Ma koliko oni mislili da su se skućili baš na pravom mestu. Autori bi morali da raščlane “svoje prioritete”, led diode u očima, Zgromipuci, surfanje na intergalaktičkim olupinama i ostalo je OK ako ti je mozak naštelovan baš tako. A uglavnom nije pa se završava farsično (zabrazdio sam ka nekom drugom mestu, neko vreme već ima/nema veze sa Džekom). Široko je polje “iščašenosti”, isključenja iz realnosti a to se sve svodi pod “F”. Kao što nervira gomilanje stranih reči istom merom se može zameriti i silovanje “žanra”. Ili njegovo loše tumačenje. Ako bi se SF/F mogao gledati kao poslednji oblik slobode u pisanju, a trebao bi, onda zašto se vezivati za potrošene, milion puta viđene i ispričane situacije/scenografije? Ja sam čuo jezovitije i fantastičnije priče od moje babe nego što bi mi bilo koji SF/F pisac ikad mogao ponuditi. Tvrdim.

S gornjim u vezi – da, ja sam se našao na izvesnom “proplanku”, na njemu se osećam prilično ugodno, čini mi se da je pogled odatle lep i da lako upijam pa pretačem u priče. Laka jeza i iščašenost je ono čime bi da začinim svoje pisanje. Ništa više, ništa manje. Da sam rođen u Australiji pisao bih o kengurima. Meni su ti likovi bliski, šetam se svaki dan međ njima. Veseli mi kad primetim da je neko možda nakrivio šešir ili se nečija kuja oštenila. Volim da šetam kroz procvetale voćnjake. I da prebrajam senice po bašti. Meni je to dar s neba, nekom patnja – glavna caka je da se dobro osećaš u svojim cipelama. Ako sam ja uspeo da prodam vama Sredu Saćuricu (iskreno sam i dalje zblanut, ni najmanje se nisam nadao takvoj počasti), na radionici SF/F foruma, onda znači da se ipak može, ono iz glave, kad zasvrbi kao o vrbopucu, može se samo ako je iskreno. Ovde su valjda svi u svađi sa Skalopom te bih ga baš zato citirao/parafrazirao – pisac pred publikom skida gaće. Ja bih dodao – kad je već takva prilika, skini ih do kraja, nek’ ide život. Nek’ se narod nagleda ili nek’ okrene glavu. Pokojnik ili pukovnik. Jer to si ti, rođen sam i umrećeš sam, zašto bi se lagali.

I da se na kraju ogradim – izuzetno me plaši jer se osećam suviše ugodno na tom “proplanku” (za one s jeftinijim kartama – ne mislim na rang listu radionice nego odakle pišem). To sam u jednom komentaru pomenuo, ne za druge nego po pitanju sebe. Sad, bilo koja tema da se zada, evo gledam u vrata, prazan papir, pa nakitiću o vratima očas posla. I ko ih je napravio i kako mu se baba kurvala i kako mu je otac bio osrednji zanatlija i najvećma od svega voleo da jede čvarke kad sviće zora, da sedne na basamak, samo u košulji, žvaćka, gleda kako mrve dole kupe komšijski mišovi, pa sve to onda upakujem u neko ludilo, i… Ali to nije to. Hoću i sebe da zabavim, da iznenadim dok pišem. Rutina je zlo najopasnije. Najveća istina – da se dobro osećaš kad zapakuješ priču, pa se posle još neko vreme kikoćeš.

Ako sam gnjavio, da mi prostate. Ja vas više ne bih zadržavao.

(p.s. ja ostale autore i ne znam, s ničim ne mogu da poredim “moje viđenje”. Drago mi što se pojavila 11, liči da ima štofa).
Jelte, jel' i kod vas petnaes' do pola dvanaes'?

lilit

• 5
  • 3
« Reply #220 on: 11-01-2019, 20:21:18 »
12 - Povratak

kad čitam priče, nemam autore u glavi. ne zanimaju me. sebična sam. znam šta volim i volim kad to što volim nađem. našla sam i u priči za koju sad znam da je saturničina, a nisam glasala za nju jer sam prelamala između njene, 13 i 07.

ova priča me izgubila kod uvođenja komparacije sa mengeleom, i znam da je do mene a ne do mengelea, mislim, sticajem profesionalnih razloga imala sam bar 5 odvratnih lekara koji su mogli da upadnu na ovu listu, mengele mi je zazvučao kao opšte mesto i tu smo se načas, a što se tiče glasanja i trajno, odvojili priča i ja.
dopalo mi se uvođenje osobe vezane za medicinu kao umetnika, napraviti efikasnu vakcinu jeste umetnost.
nisam shvatila pominjanje eksperimentalne vakcine kao anti-vaks jer nije da mi ljudi nemamo i tu praksu. desetine primera, većinom su to vakcine protiv bolesti neprisutnih u evropi i usa koje vrlo lako testiramo na ranjivoj populaciji a nismo sigurni koliko su sigurne i efikasne.
elem, smorih.  :oops:
sve u svemu, saturnicu obožavam  xsmlove2  (ne šokiraj me odlascima, bitte!), tako da sam znala da je ona, sigurno bih glasala za nju. :lol: :lol: :lol:
nekad ne mogu da verujem šta pišete, btw, al brzo se setim da je ovo moja najdraža sagita.  :mrgreen:
Some things you have to do yourself.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #221 on: 11-01-2019, 20:43:53 »
07 - Egzibicionista

ima i ovde mnogo lepih delova, indrik je uvek imao rečenicu koja teče kao reka drina :) .
zanimalo bi me da li ima neko posebno objašnjenje zašto su beč, prag, budimpešta...toliko puta ponovljeni. nekako me svaki put izbacilo iz ritma čitanja. jes da volim k_und_k, al ne baš toliko. :)
što se tiče kraja, ono što sam učitala je da je umetnik na kraju poludeo i drhtuljio, a kreacija "svirala". al to je potpuno učitavanje, verovatno pogrešno.
kraj: malo nedorečeno, previše otvoreno.

izbacila bih: "...sve mi se čini.", lepša je rečenica bez.

izmeniti:
1. dijeteta: djeteta
2. otškrinuti: odškrinuti
3. ne bejasmo (ekavica): ne bijasmo

typos:
uredu: u redu
novogodišnj: dodati A :)

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #222 on: 11-01-2019, 20:55:15 »
pa Boban je napiso realno najgoru priču ove radionice! 8-)

ko bi reko, misim toliko besmislena priča, čim sam početak pogledo odusto sam

"Zašto mora biti noć, pomišljam, dok ispraćam poslednje zrake
sunca nad nejasnim razdelom udaljenih krovova i neba. Za tren, oko
mene je praznina koja se može oslušnuti i u njoj udaljeni bat puzavog
haosa, a onda vetrovi koji obitavaju na granici tmine i svetla, nadiru
ka meni."

Prva rečenica pala s neba, šta ti treba, jedno jaje, pojma nemam

al ova druga, šta uopšte tu piše, jel oko njega praznina ili vjetrovi? 8-)

jest da doduše i Lavkraft piše šuntavo
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

« Reply #223 on: 11-01-2019, 21:22:33 »
Ajde što tvrdiš da su me ljudi prepoznali i zato dali poene,

Pa ja sam te prepoznala i zato ti dala poene.  :mrgreen:

Prva rečenica pala s neba, šta ti treba, jedno jaje, pojma nemam

al ova druga, šta uopšte tu piše, jel oko njega praznina ili vjetrovi? 8-)

jest da doduše i Lavkraft piše šuntavo

xrofl

Linʞᴉn

• 3
« Reply #224 on: 11-01-2019, 21:46:53 »
Prestani da lupetaš i iskomentariši još koju priču osim svog pričuljka, sebičnjaku.

Ništa se ne sekiraj. Stiže vikend, tvoja priča je visoko u vrhu prioriteta.

« Reply #225 on: 11-01-2019, 22:23:56 »
Dobila sam komentar već od svih od kojih me je komentar interesovao.

Linʞᴉn

• 3
« Reply #226 on: 11-01-2019, 22:32:59 »
Što se onda toliko sekiraš?

lilit

• 5
  • 3
« Reply #227 on: 12-01-2019, 20:31:03 »
11 - Ikonopisac         

kimurice, sad znam da je tvoja, pa ću da ožežem.  xrofl                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         pročitala sam priču 4 puta i nismo kliknule. jeste ona pismena i jeste osmišljena, al meni stilski nikako nije legla, nema veze s pravoslavnim elemenatima (lilit suprimirana  :lol: ).                                                                                                                                                                                                                                                                   
pokušavajući da objasnim sebi/razumem šta je to što mi je smetalo, došla sam do možda sumantog zaključka da se radi o "seckanju zarezima".           

Recimo, ovo:       

Aleksa je, iscprljen od puta, odmah pošao ka manastirskom konaku, gde su nas, ikonopisce, čekale nameštene postelje. Zdravlje mu je bilo urušeno toliko da sam, videvši ga kako se, bled i omršaveo, poštapa na autobuskoj stanici pomislio da odustanem.
… bih ovako nekako:
Iscrpljen od puta, (ikonopisac) Aleksa je odmah pošao ka manastirskom konaku gde su nas čekale nameštene postelje. Zdravlje mu je bilo urušeno. Videvši ga bledog i omršavelog kako se poštapa na autobuskoj stanici pomislio sam da odustanem.

e sad, ti si pisac, ja nisam, tako da ne uzimaj ovo zapažanje preozbiljno.

nekako mi se čini da moraš da nađeš način da "opustiš" rečenicu. priča mora lepše da teče. mislim! :)

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #228 on: 12-01-2019, 20:48:06 »
Zahvaljujem.  :)

lilit

• 5
  • 3
« Reply #229 on: 12-01-2019, 20:50:49 »
ma ovo je, kao što i sama znaš, prosto pitanje ukusa. vrlo subjektivan sud.
nemam zamerke na strukturu, vidim da si razmišljala kako da je postaviš.
 xremyb
ps. ubilo me formatiranje u prethodnom postu :lol:

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #230 on: 12-01-2019, 21:22:52 »
Razume se. Ni meni se neke moje priče ne sviđaju posle izvesnog vremena.  :oops:  Zato obično malo sačekam pre puštanja u promet. A ova Radionica je izuzetak, naravno.

Ned

• 3
  • D.S.B.
« Reply #231 on: 13-01-2019, 21:19:53 »
11 - Ikonopisac         

kimurice, sad znam da je tvoja, pa ću da ožežem.  xrofl                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         pročitala sam priču 4 puta i nismo kliknule. jeste ona pismena i jeste osmišljena, al meni stilski nikako nije legla, nema veze s pravoslavnim elemenatima (lilit suprimirana  :lol: ).                                                                                                                                                                                                                                                                   
pokušavajući da objasnim sebi/razumem šta je to što mi je smetalo, došla sam do možda sumantog zaključka da se radi o "seckanju zarezima".           

Recimo, ovo:       

Aleksa je, iscprljen od puta, odmah pošao ka manastirskom konaku, gde su nas, ikonopisce, čekale nameštene postelje. Zdravlje mu je bilo urušeno toliko da sam, videvši ga kako se, bled i omršaveo, poštapa na autobuskoj stanici pomislio da odustanem.
… bih ovako nekako:
Iscrpljen od puta, (ikonopisac) Aleksa je odmah pošao ka manastirskom konaku gde su nas čekale nameštene postelje. Zdravlje mu je bilo urušeno. Videvši ga bledog i omršavelog kako se poštapa na autobuskoj stanici pomislio sam da odustanem.

e sad, ti si pisac, ja nisam, tako da ne uzimaj ovo zapažanje preozbiljno.

nekako mi se čini da moraš da nađeš način da "opustiš" rečenicu. priča mora lepše da teče. mislim! :)

Sitničarenje...

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #232 on: 13-01-2019, 21:30:54 »
A, inače, mi se ovde nešto krljamo ko je glasao, ko komentarisao, a Boban nije ni glasao ni komentarisao.  8)

Boban ne glasa jer zna imena autora pa bi svakako bio optužen da je glasao za autore a ne priče.
A komentariše ponekad, možda bude i u okviru ovog kruga.

Nego, šta bi od ovoga? Obećanje ludom radovanje?
Daj komentare, Bobane, makar nas sve gledao ''ktulujskim'' okom!

Edit: malo je bezveze da vodiš radionicu, a da nas ne nagrdiš kako smo dronjave stvari poslali.

« Reply #233 on: 14-01-2019, 13:42:51 »
On, valjda, ne ume blaže, pa izbegava.  :)

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #234 on: 14-01-2019, 15:30:28 »
Pa onda ovo nema mnogo smisla, zar ne?
Nema Scallopa, nema Miće, obe lektorke su utekle, zavisimo samo o Lilitine dobre volje, da ne kažem sažaljenja. Ostalo su komentari samih učesnika, od kojih polovina ne voli da kamentariše.

« Reply #235 on: 14-01-2019, 16:45:05 »
I Boban je učesnik. A učesnici su i čitaoci. :)
Elem, svako neka sebi nađe smisao. Moj je u činjenici da ću svakog meseca da produkujem :D minimum jednu priču.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #236 on: 14-01-2019, 16:50:29 »
Ah, meni nekako nije to - to. No, dobro.
Srećno i uzdravlje.

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #237 on: 14-01-2019, 17:26:03 »
a vi mislite da je on to čito? Možda visokoobdareno prelistavao
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

« Reply #238 on: 14-01-2019, 20:11:18 »
U pravu je batica.

Boban

• 3
« Reply #239 on: 16-01-2019, 05:46:57 »
Ja imam popriličan problem sa pričama u ovom krugu.
Bar polovinu nisam bio u stanju da pročitam. One za koje sam se naterao da ih iščitam, bolje da nisam.

OK, neki umeju da pišu, neki ne umeju. To smo znali i ranije. Ali ovi što umeju da pišu uglavnom nisu uspeli da odgovore na temu. Ili ja nisam shvatio to na pravi način.
Ako krenem odozgo... Stevina Sućurica ili kako se to već zove. Steva je zapravo putopisac, novinar, reporter, ne pisac literarnih uradaka. On zapaža dobro stvari, bio bi idealan da opisuje kakve salaše i seoske udžerice i život ljudi oko svega toga. Nije da pišepo zadatku i diktatu. A i kad ga ukalupimo nekom temom, on se ponaša kao da te teme nema i opet piše o stvarima koje njemu pašu. Da se razumemo nešto, njegovu priču ću uvek objaviti, ali u malom broju slučajeva ću je shvatiti onako kako je on zamislio i još ređe da ću uživati. Jednostavno, njegov i moj senzibilitet i ono što tražimo i nalazimo u pričama nigde se ne preklapaju. Ali to je sasvim na mestu.

U brižu... ova osoba može da bude pisac, ima ispis koji meni prija, atmosferu, tananu moć dočaravanja neizrečenog među protagonistima koje vodi. Mislim, priča je jedva odgovorila na temu, tj, nasilno to uradila, ali to nije ni bitno. Pisac bi mogao da se bavi nekim ozbiljnijim pisanijem, naravno, uz prethodno osmišljavanje da svo to umeće bude propraćeno nekim smislom i logikom shvatljivom i površnim čitaocima. Nemamo ništa od toga da pišemo samo za odabrane i da se branimo time da ako se čitalac udubi videće svašta. Voleo bih da vidim nešto duže od ovih nekoliko strana, ne o ovoj temi koja je verovatno promašena nego o nečemu što autor sam odabere, razradi i doradi.

povratak... potpuni promašaj teme autorke koja odlično barata spisateljskim zanatom. Malo je ovo statično i prepuno prisećanja i prepričavanja... mislim da bi autorki prijalo malo više osmišljavanja pre pisanja, ne da se iz sebe izbaci prvo što padne na pamet, a posle da se krpi i dorađuje. Kod autora koji mnogo polažu na atmoferu dosta je bitno da se nekakve celine urade brzo i odjednom, dok su i sami u tom izmaštanom okruženju. Svaka naredna dopravka razbija tu celovitost koja se postiže u jednom dahu. Dakle, još jedan pisac koji nije izašao bogatiji iz ovog kruga radionice, ali pokazao da zna.

ikonopisac... još jedna priča bez priče, bez zapleta, raspleta, samo neka situacija i lamentiranje nad time. Autorka je tradicionalno stegnuta u svom pisanju, korača kroz priču sa previše balasta i presporo. Doduše, ima više radnje nego "povratak" ali manje spontanosti. Nešto mi fali, zapravo, znam šta je u pitanju, ja volim nekako zaokružene priče i ova mada liči da jeste, zapravo nije. Kratka priča treba da prati jednu situaciju, jedan obrt, jedan događajčić kroz koji se nešto prelama. Ovde imamo opisivanje skoro u formi prepričavanja šta se zbiva, verovatno bi u obliku 3-4 puta dužem bilo mesta i da se malo stane, udahne vazduh, oseti atmosfera. Ovoj priči je definitivno bilo tesno.

neizvestan ishod kreacije - džek u svom elementu, njegova priča ima dinamiku i teče, ali izbor teme upropašćuje sve, jer se koristi nešto što je dosad urađeno hiljadama puta, a ne nudi se neki pomak,otklon, neko novo razrešenje. Deo priče posle pominjanja Jehove potpuno nepotreban.

arhitekte... ovde je prisutna jednostavnost u izrazu pa nije odmah jasno da li je to izbor autora ili ograničenje usled neiskustva. Svakako bih voleo videti od ovog autora priču koja ima zaplet, kulminaciju i rasplet, a ne samo prikaz stanja.

zasad ovoliko, za koji dan možda još o nekim pričama, mada su one većinom nedočitane ostale il sam umro od dosade.

« Reply #240 on: 16-01-2019, 19:54:30 »
Da odštampam ovo da mi pečatiraš i potpišeš da se falim naokolo.  :mrgreen:

Boban

• 3
« Reply #241 on: 16-01-2019, 22:00:32 »
da li ti je dobro? Ja sam ti rekao da treba da uradiš nešto što je različito od onoga što si ti uradila, a nisi me trenutačno optužila da hoću da te kontrolišem?

Linʞᴉn

• 3
« Reply #242 on: 17-01-2019, 09:28:16 »
Evo i nekih mojih komenatara, ostalo kasnije...

POVRATAK - Dobro vođena priča zrelog ispisa, po meni najbolja u inače prilično slabom krugu radionice. Autor s lakoćom vodi čitaoca uz dobru dozu zdravog humora i bez prevelikog uozbiljavanja u svhatanju sveta okolo sebe, doživljaja sebe i poruka koje želi da nam prenese. Sve je laganica, opušteno i ne smara. Kraj priče je u potpuno istom fazonu i zato mi se i svideo. Ne vidim ovde dnevnu politiku ali primetno mi je distanciranje pisca od nemoralnosti, tj. zapravo jedne teške tematike koju prikazuje na vedar način, kroz humor i satiru.

SAMOĆA STVARANJA – Priča koja mi deluje kao istrgnuta iz neke veće celine, ali ipak sam joj dao poen jer je lepo napisana, zaokružena i atmosferična, živih likova i dinamičnih odnosa, balansira na samoironiji i vrlo duhovita na trenutke. Kraj možda malo isforsiran, ali na inventivan  način uklopljen u temu radionice, što i nije toliko bitno. 

POD SAĆURICOM SREDA – Priča prepoznatljivog ispisa, ali fino izbrišenog kao filigran, zato je i nagrađen poenom. Moram da priznam da mi se ovaj autor nije toliko svideo u nekim ranijim inkarnacijama pravljenja pandana poeziji Đorđa Balaševića u pisanoj reči i eksperimentalnog izdrkavanja u fazonu „imao sa sjajnog pevca“ uz tovarenje gomile manje poznatih reči i izraza od početka do kraja, ali uspeo je nekako u svemu tome da nađe meni podnošljivu meru i dosegne nešto što kapiram kao zrelost njegovog ispisa.

KTULUJSKO OKO – Priča zrelog ispisa koja je po meni imala najveći potencijal u ovom krugu, da je više truda uloženo da se ironični pristup Lavkraftu prikaže jasnije i više ogoljeno, a manje skriveno i dvosmisleno. Ovako nepotrebna nabrajanja Lavkraftovih čudovišta iz Ktulu mita i ređanje Lavkraftovih biografskih momenata bez postizanja karakteristične Lavkraftovske atmosfere deluju kao potpuni promašaj nekog Lavkraft gika i više kao fan fiction nego kao zreli autorski pokušaj poigravanja sa Lavkraftom.

U BRIŽU – Priča koja dobro koristi savet s radionica kreativnog pisanja da priče treba uvek započeti na visokoj noti, i to ovoj priči savršeno uspeva uvodnom epizodom. Sve posle toga je pad i ponavljanje. A kraj priče je patos, sa previše izraubovanim, neinventivnim i rđavo nakalemljenim SF momentom. Po meni glavna mana priče je što nema nikakav ironični odmak i što se previše ozbiljno shvata na temi koja je poprilično moralno dno, sa protagonistom koji je praktično neodbranjiv. Pri tome loše napisan, vrlo loša empatija autora s takvim tipom samoopsednutih egomanijaka, kako je neko već u komentarima primetio.

« Reply #243 on: 17-01-2019, 11:11:33 »
Em sačekao da se objave imena da bi komentarisao, em se svetio i čepio kroz komentarisanje. Jadno na toliko nivoa...

Linʞᴉn

• 3
« Reply #244 on: 17-01-2019, 11:17:06 »
Em sačekao da se objave imena da bi komentarisao, em se svetio i čepio kroz komentarisanje. Jadno na toliko nivoa...

Ako misliš na moje komentare svoje priče pa nisi bila baš puno anonimna u ovom krugu, stavljajući još u naslov svoj omiljeni film... želela si da te prepoznamo?  :lol:

Ti izgleda misliš da tvoja priča nikome ne može da se ne dopadne. Da si napisala mnogo bolju priču i moji komentari bi verovatno bili bolji...

Od svih komentarisanih priča nisam prepoznao jedino D.S.B. (mislio sam da je Džek) i Bobana. Ali komentar za Bobanovu priču je daleko daleko povoljniji posle objavljivanja imena, nego što bi bio da sam odmah komentarisao.

Boban

• 3
« Reply #245 on: 17-01-2019, 12:05:43 »
D, tvoja priča ima najveći raskorak između umeća i postignuća... teška srca, moram priznati da je Sendmen u pravu za sve što ti je napisao.

« Reply #246 on: 17-01-2019, 12:08:36 »
Ti si rekao da je dobro napisan. On da je loše napisan.

Mene uopšte ne zanima njegovo mišljenje o mojoj priči, komentarišem jadnost postupka.

Boban

• 3
« Reply #247 on: 17-01-2019, 12:17:32 »
pa nije rekao... napisao je isto što i ja, samo drugim rečima.
U priči demonstriraš sjajan stil, ali zbrljeknuta ti je ideja i rasplet.

Linʞᴉn

• 3
« Reply #248 on: 17-01-2019, 13:35:38 »
Tebi D. sve što uradim na bilo koji način smeta. Smeta ti sad kritika, a da sam glasao za tvoju priču onda bi bilo da ne prihvatam žensko ne i sve druge gluposti koje možeš da izmisliš, a vrlo dobro možeš.

Nisam ja komentarisao tvoju priču zbog tebe, niti me zanima da li te moje mišljenje zanima.

Da je bilo zbog tebe ne bih je ni komentarisao, pošto mislim da svojim postupcima i koliko si bila naporna prema meni u ovom krugu ti nikakav moj komentar ne zaslužuješ.

Ali, ne mogu ja da odučim tebe da ne komentarišem, to bi bilo protivno duhu radionice jer bi značilo da se postavljam lično prema učesnicima i moja objektivnost bi bila mnogo više stavljena pod znak pitanja nego što si je ti dovela u pitanje u nekom prethodnom postu.

Ne vidim da je moj komentar negativan, rekao sam da je početna epizoda bila sjajna i izrazio svoje razočarenje što to nije realizovano u nastavku priče. Dakle, pohvalio sam te u neku ruku, nije lako to realizovati i uvući ljude u priču. To si lepo odradila.

Šta hoćeš da ti više kažem? Ajde sjaši malo i probaj da budeš malo manje naporna u svojim obraćanjima meni. To isključivo samo od tebe zavisi.

« Reply #249 on: 17-01-2019, 13:46:47 »
pa nije rekao... napisao je isto što i ja, samo drugim rečima.
U priči demonstriraš sjajan stil, ali zbrljeknuta ti je ideja i rasplet.

Misliš, rasplet koji si drpio? :)