Author Topic: Marko Vidojković - "E baš vam hvala" (Laguna, 2017)  (Read 602 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
E BAŠ VAM HVALA Marka Vidojkovića je neočekivan iskorak ovog pisca u domen naučne fantastike i alternativne istorije.Kao i u većini slučajeva kada pisac visoke književnosti iskorači u žanr, čitalac može da očekuje da će konvencije odabranog žanrovskog okvira biti tek polazište za umetničku nadrgradnju, no ovaj roman to i čini i ne čini. Naime, Vidojkovićev imaginarij se manje-više iscrpljuje negde oko osnovnog koncepta i oko teze koju je razradio i zapravo ostaje negde na pola puta, u pogledu SFa postoji čitav niz žanrovskih postavki koje nije ispratio, a opet ta očekivana nadgradnja manje-više izostaje, odnosno ovaj roman se uklapa u piščev prosede po simplifikovanom izrazu, urbanim junacima čiji se horizont očekivanja iscrpljuje u klišetiziranom hedonizmu a rečnik u sada već pomalo ofucanom gradskom žargonu.

U tom pogledu, ovaj "žanrovski" roman nije bitno oskudniji u izrazu od onoga što Vidojković inače piše. S druge strane, njegove simplifikacije u odnosu na žanr učinile su ovaj SF roman začuđujuće prihjemčivim mejnstrim publici, o čemu svedoči i veliki uspeh na tržištu kakav žanrovski romani retko dostižu kod nas.

Osnovna premisa romana je da su 3. juna 1990. čelnici šest jugoslovanskih republika nastradali u avionskoj nesreći, da je SFRJ opstala i da je ona danas jedna od najrazvijenijih zemalja na svetu, tehnološki naprednija od ostalih a socijalno sposobna da očuva sve ono najbolje što je socijalizam mogao da ponudi.

Ta SFRJ budućnosti doduše i dalje je pod budnim nadzorom službi i pod izvesnom mekom srpskom hegemonijom (Hrvata upadljivo nema u službama bezbednosti) ali Vidojković je prikazuje kao "izgubljeni raj" koji nije ostao iza nas, nego ga nikada nismo dočekali.

Naravno, ako gledamo na stvar striktno iz pozicije alternativne istorije, gotovo je sigurno da stvari ne bi pošle ovim putem kako ih Vidojković opisuje jer su republički lideri uostalom bili samo eksponenti nekih dubljih društvenih procesa, što naravno pisac nije dužan da zna, ali bi kao neko ko želi da afirmiše marksistički pogled na svet trebalo da razume. No, nevezano za to, šta bi se u takvom razvoju događaja "zaista" desilo, ključno je naravno ono što piše u romanu.

A roman kao raj prikazuje jednu zapravo potpuno "pogrešnu SFRJ", konzumeristički raj, državu kao kasicu-prasicu koja preuzima obrasce ponašanja imperijalističkih sila i silu koja je raj zato što je "naša" a ne "neprijateljska". U samoj suštini, praktično ta high tech proebogata Jugoslavija budućnosti u sebi nosi ponešto kontradikcija koje su razorile onu postojeću ali s druge strane ne nosi ono što su bile njene deklarativne vrline.

Stoga, E BAŠ VAM HVALA je jugonostalgičarski roman u kome pisac za početak nije baš najbolje razumeo ni samu SFRJ. No, ova koju je osmislio jeste zapravo dobar pulpy osnov koji se uklapa u jedan zanimljiv trend Laguninih izdanja alternativne istorije, alternativne budućnosti, u koji su upregli od pisaca fikcije kao što je Goran Skrobonja da pravih istoričara Predraga Markovića i Čedomira Antića.

U određenom smislu, možemo da žalimo što Vidojković nije ozbiljnije razradio svoju ideju SFRJ koja je opstala i te multiverzumske zavrzlame u kojoj i dalje postoji današnji prostor bivše Jugoslavije. Ali s druge strane, kada vidimo osnovnu konceptualnu postavku, nemamo razloga da žalimo za razradom jer je ova vrsta neposrednog pulpy stila verovatno i ponajbolji način da se obradi tako osmišljena građa.

Ova naša stvarnost kako je poznajemo tretirana je iz vizure junaka stasalog u paralelnoj SFRJ. On je naravno šokiran svime što vidi, prepun prezira, nudeći nam pogled sa strane na ono što gledamo svaki dan i na šta smo navikli. U tom gađenju i preziru se manje-više i iscrpljuje prikaz našeg sveta, više je to stav nego analiza. Ona paralelna SFRJ je mesto u kome smo dostigli svoj zenit a ovde smo samo bezoblična masa očajnika, nažalost pisac ne razrađuje dublje razlike između dve verzije svog glavnog junaka.

Pa ipak u jednom detalju, doseže istinu o psihološkom stanju našeg naroda. Kad god junaci iskorače u "našu" dimenziju, ljudi koje sreću nemaju mnogo teškoća da prihvate bizarnu premisu o postojanju multiverzuma i drugih, boljih svetova. To s jedne strane nosi dozu kovačevićevskog apsurda ali sa druge strane pokazuje i da smo mi odavno naviknuti na maštanje o boljem svetu koji bi nastao da se nešto u prošlosti desilo drugačije. Uostalom, kako rekoh Nedeljnik i Laguna su upregli i istoričare da im izmaštavaju takve stvari.

Možda u nekom paralelnom univerzumu imamo roman na istu ovu temu koji je napisao Borislav Pekić, premda pitanje je kako bi se on snalazio u "opstaloj SFRJ", ali u ovom paklu gde smo sada zarobljeni, ovaj roman je apsolutno prilagođen rulji koja ga naseljava u Vidojkovićevom tekstu. Možda je njegovo srce u toj boljoj SFRJ, ali rukopis mu je definitivno u najgoroj od svih mogućih Srbija.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Re: Marko Vidojković - "E baš vam hvala" (Laguna, 2017)
« Reply #1 on: 07-01-2019, 14:29:52 »
Marko Vidojković i pisac visoke književnosti (ili visoka književnost uopšte) u istoj rečenici?  xrofl

Dobar prikaz. Preporučuješ za čitanje, iz ovog ili onog razloga?  :)
We're all mad here.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 07-01-2019, 14:42:41 »
Marko Vidojković i pisac visoke književnosti (ili visoka književnost uopšte) u istoj rečenici?  xrofl

Dobar prikaz. Preporučuješ za čitanje, iz ovog ili onog razloga?  :)

pa vidi, čovek je bio short list za NINovu nagradu. kakva književnost takva i visina...

preporučujem, definitivno...

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #3 on: 07-01-2019, 14:49:34 »
kakva književnost takva i visina...

I to što kažeš...  xrofl

preporučujem, definitivno...

Pribeleženo.  :)
We're all mad here.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 07-01-2019, 15:58:35 »
Samo da se razumemo, ovo je pre svega preporuka za ljude koji prate srpski SF jer ovo po svim propozicijama to i jeste. I u okvirima toga, ima i svoje mesto.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #5 on: 07-01-2019, 16:09:26 »
Jasno.  :)
We're all mad here.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 07-01-2019, 16:11:43 »
Jasno.  :)
Ne bih da posle bude, zašto nije Dejvid Mičel :)

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #7 on: 07-01-2019, 16:43:07 »
Postoji neko biće na ovoj (ili bilo kojoj drugoj) planeti koje bi, kad uzme da čita Vidojkovića, očekivalo Mičela?  xrofl

Okej, možda u nekom paralelnom univerzumu... Možda.  :lol:
We're all mad here.

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 07-01-2019, 17:01:50 »
meni zvuči kao neoliberal
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 07-01-2019, 17:42:11 »
Samo da se razumemo, ovo je pre svega preporuka za ljude koji prate srpski SF jer ovo po svim propozicijama to i jeste. I u okvirima toga, ima i svoje mesto.

Neka si naglasio. Kad sam videla ime topika, došlo mi je da pitam: što si čitao? (Mada sam i ja pročitala ''Kandže''  :oops:  Zbog teme.  :oops: )
Kad si preporučio, htedoh da pitam: zašto?

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #10 on: 07-01-2019, 19:27:09 »
Pa dobro, "Kandže" smo valjda svi čitali, naročito ako smo ih čitali u vreme kada su objavljene i kada o autoru (i njegovom pisanju) nismo znali ništa.
We're all mad here.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 08-01-2019, 20:49:41 »
Čitao sam jer sam čuo premisu pa me je zanimalo kako je obrađena...