Author Topic: Radionica broj 61 - januar 2018 - PRIČE I GLASANJE  (Read 3767 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ALEKSIJE D.

• 3
Re: Radionica broj 61 - januar 2018 - PRIČE I GLASANJE
« Reply #50 on: 12-02-2019, 12:27:31 »
Larpurlartizam (od francuskog l'art pour l'art - umetnost radi umetnosti) je estetska teorija koja drži da umetnost nema nikakvu društvenu ili moralnu funkciju, i da je jedini cilj umetničkog dela da bude lepo. Ova teorija osporava didaktička i utilitaristička gledišta na umetnost, prisutna još od antičkih vremena, u Horacijevom učenju o lepom i korisnom.
To je ono što ti tvrdiš na drugi način ili ja to tako tumačim.

« Reply #51 on: 12-02-2019, 12:34:28 »
Pa da, ali ovde ne pričamo o estetici, već o metodu ili žanru kao cilju/svrsi pisanja? SF kao žanr ima svoje metode, jedno ne isključuje drugo niti je larpurlartizam ako se trudimo da priča bude u žanru...

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #52 on: 12-02-2019, 12:41:25 »
Žanr (franc. Genre — „podvrsta“) raspodela je specifičnih oblika umetnosti po kriterijumma relevantne forme (npr, filmski žanr, muzički žanr ili književni žanr). U svim područjima umetnosti žanrovi su, međutim, nejasne kategorije bez fiksne granice. Mnoga dela prelaze granice žanrova i koriste kombinacije.
Dakle, ovde je u pitanju forma da bi se nešto defilnisalo kao žanr.
A moje pitanje je gde je tu umetnost? Podleže li ona žanru ili ga koristi radi iskazivanja viđenja sveta? Po meni je sve što ovaj forum zatupa samo metod umetničkog izražavanja, tj. subjetivnog viđenja sveta ili nekog problema ako će baš da se inisistira na preciznosti.
Većina ovih pričaje samo lepo napisana. Čitljivija nego u prošlom krugu ali na žalost autori su bili više opsednuti kako će nešto zvbučati nego šta će kazati. tu bih izuzeo Očev dar i Crveno. Očev dar jer ima književnu potku i stalno prisutno fantastično koje tek na kraju ispliva a Crveno zbog načina pripovedanja.

Boban

• 3
« Reply #53 on: 12-02-2019, 12:55:51 »
Aleksije, moj odgovor je obuhvatao i sve iznad tebe koji su opalili kuknjavu po SF-u.
Inače, pozivanje na metodologiju pisaca prve polovine XX veka i posebno onih pre njih u današnje vreme je prilično irelevantno. Današnji čitalac o svetu zna milion puta više nego onaj pre 100 godina, ako je čitalac mlad, odgledao je bar 10000 jutjub scena iz celog sveta, naprosto, savremena poetika književnosti ima drugačija pravila.
Za današnjeg čitaoca najgore je kada mu na početku najaviš o čemu ćeš pisati (to je u XIX veku maltene bio obavezni standard) i posebno kada mu na kraju nadugačko objašnjavaš šta se u stvari desilo... to je bre nerviralo i kod Hičkoka.
Dakle, bez obzira što smo stari i iz drugog vremena, moramo ići ukorak sa ovim što nas okružuje... ili ćemo biti obeleženi kao beznadežni starci.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

« Reply #54 on: 12-02-2019, 12:56:02 »
Meni se, ipak, čini obrnuto: autori su više pazili šta i kako pišu, nego da li pišu žanr. SF je potpuno zanemaren u ovom krugu, a i inače.

Hajde, baš, da odredimo koliko priča u krugu ispunjava stroge uslove žanra?

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #55 on: 12-02-2019, 12:58:01 »
Bobane u pravu si, postmodernaje došla po svojei zbrisla, naizgled sve. Ali, postmoderna ima svoj uzor u i7 veku. O tome bi se dalo pričati ali to zahteva poseban topik.
Nego, poslušajmo D.

Onaj Linkin

• Onaj stari Sendmen
  • 3
« Reply #56 on: 12-02-2019, 13:04:12 »
TO CRVENO - Glasao sam za ovu priču jer nije bilo ničeg boljeg. Slabija mi je bar za dva koplja od Zaveta, ali ne i po majstorskog ređanju slika, pripovedanju i uvlačenje čitaoca u radnju. Dosta je sve odmereno sa puno ukusa i stila, i za to plusić. U suštini ovde imamo Pavićevo "Vizantijsko plavo" ukršteno sa mekšom varijantom pričica Klajva Barkera, u kojoj su senobiti antički lepe devojke i anđelčići, u nekakav blagi mejnstrim horor podnošljiv za većinu. I to je to. Zanatski vešto izvedeno, ali ništa novo ni specijalno.
“Don't differentiate without a difference.”
― Andrew S. Grove, Only the Paranoid Survive

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #57 on: 12-02-2019, 13:31:27 »
Мени је Завет била добра прича, али ме је одбила првом реченицом: "Последњи свештеник на свету...", па, мсм, стварно, може ли се више нацртати о чему се ради? Можда то није била намера аутора, али испада као да се у старту, за сваки случај да ако неком из текста не буде јасно, наглашава испуњење задатка...О, црвено! ми је такође била занимљива, али ту ме је опет одбила задња реченица, а из истог разлога као и у претходној причи - појашњавање шта се у ствари десило без имало суптилности, чисто у случају да неко није сконтао да је слика преузела сликара. :)

isti utisak, mada sam glasao za Crveno

ne znam šta je čiji kriterijum, ne znam tačno ni šta znači da je neko pismen ili dume da piše, jer malo mi je to kao jel ovo pisao novinar kao reportažu ili je književni uradak

u nekom trenutku to crtanje radnje mi skroz pada u drugi plan i po tome ne sudim o priči. Tu se vjerovatno ne slažem sa većinom, jer se gura u prvi plan neko lepo pisanije, pa makar se pisalo o pražnjenju nozdrva u maramicu

ako bih tražio neku glupu riječ o tome šta gledam u pričama onda bi to bila worldbuilding, a tu su mi hrišćanske priče zaškripale, pogotovo druga, ona o brodograditelju, jer je bukvalno koristila ime biblijskog junaka

zašto, to samo pisac zna, nije moglo bez imena da prođe

možda bih i glasao da nije toliko insistirao da naglasi odakle potiče priča, a da pritom to nije nikakva dekonstrukcija događaja nego ista ta biblijska pripovjest u novom ruhu, u stvari jedino što su dodali bilo bi ciklično shvatanje istorije, a to bolje da nisu dodavali

da ne lupam dalje :lol:
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #58 on: 12-02-2019, 13:34:49 »
Aleksije, moj odgovor je obuhvatao i sve iznad tebe koji su opalili kuknjavu po SF-u.
Inače, pozivanje na metodologiju pisaca prve polovine XX veka i posebno onih pre njih u današnje vreme je prilično irelevantno. Današnji čitalac o svetu zna milion puta više nego onaj pre 100 godina, ako je čitalac mlad, odgledao je bar 10000 jutjub scena iz celog sveta, naprosto, savremena poetika književnosti ima drugačija pravila.
Za današnjeg čitaoca najgore je kada mu na početku najaviš o čemu ćeš pisati (to je u XIX veku maltene bio obavezni standard) i posebno kada mu na kraju nadugačko objašnjavaš šta se u stvari desilo... to je bre nerviralo i kod Hičkoka.
Dakle, bez obzira što smo stari i iz drugog vremena, moramo ići ukorak sa ovim što nas okružuje... ili ćemo biti obeleženi kao beznadežni starci.

znači ti si glasao za mene? 8-)

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #59 on: 12-02-2019, 13:37:26 »
sve što ovaj forum zatupa samo metod umetničkog izražavanja, tj. subjektivnog viđenja sveta ili nekog problema

ako pod ovim misliš na ono što ja mislim, složio bih se

ali na šta misliš? 8-)

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #60 on: 12-02-2019, 13:52:27 »
Forum se bavi sa fantastikom, naučnom fantastikom, hororom, epskom i svim što ima veze sa tim.
Sve pobrojano  u duhu posmoderne književnosti shvatam kao metod ili bolje rečeno, formu, oblike koje koji sa odgovarajućim sadržajem izražavaju ideje i viđenje stvarnosti kroz prizmu koju čini iskustvo i shvatanje pojedinca. To je ono što primenjujem u svom pisanju, ne gledajući da li mi odgovara ono što je u trendu ili ono što idejea i forma u Aristotelovom viđenju ta dva odnosa, zahtevaju.
Na to sam mislio, a ti?

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #61 on: 12-02-2019, 13:58:44 »
Očev dar – ne sporim da je priča lepo napisana i sasvim zaslužno pokupila tolike bodove, ali nisam joj mogao dati glas jer mi se tokom celog čitanja nešto gubilo, kao da jurim zeca koji je uvek iza mene. Drugačije ne umem da objasnim, moguće je da mi nit sentimentalnosti koja se pruža kroz celu priču opasno zasmetala, jednostavno ne ide u moju šolju čaja. Pročitao sam je dva puta celu i nekoliko puta samo delove, ne bih li dokučio šta je u pitanju i da me se ne razume pogrešno,  uživao sam u kompoziciji reči i rečenica. U osnovi, kad bi me neko pitao – da li bi voleo ovako da pišeš – odgovorio bih – ne, ne ide to uz moju viziju pisanja. 
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Džek

• 4
  • 3
« Reply #62 on: 12-02-2019, 14:04:01 »
Zavet – ova mi je mnogo „bliža“ ali me je odbila prvom rečenicom i gomilanjem informacija do granice prepričavanja a to gomilanje se moglo elegantno izbeći tako da samo 6k karaktera nije opravdanje. Zasmetalo mi je i ponašanje sveštenika, kao da nije naučio da se kloni nevolja, dakle, u mom buku, neuverljiv karakter.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #63 on: 12-02-2019, 14:11:03 »
Ček, ja sam razumeo da se sveštenik molio za novi potop, ultimativnu nevolju. Mensečini da ti to pokušavaš neuverljivo da prikriješ autorstvo.

Džek

• 4
  • 3
« Reply #64 on: 12-02-2019, 14:14:06 »
To crveno – čini mi se da autor stavlja opis same tehnike slikanja ispred priče sa željom da upravo time zgrabi čitaoca i to mi je zasmetalo. Mislim da bi bilo mnogo efektivnije da je poznavanje tehnike podrazumevano; svaki autor ima moje apsolutno poverenje i samim tim ako je nešto nejasno ili nepoznato, guglam da shvatim i razumem. Još mi se čini da ima bespotrebnih informacija, nebitnih za priču. Uprkos tim neravninama, čitanje priče mi je bilo zadovoljstvo.

Onaj Linkin

• Onaj stari Sendmen
  • 3
« Reply #65 on: 12-02-2019, 14:14:20 »
OČEV DAR - Za ovu priču sam se dvomio da li da glasam ali i pored toga što je očigledno sjajno napisano sve što mi je u priči TO CRVENO bilo zasmetalo (mejnstrimovanje, previše očigledan kraj, patetisanje) kao da je u ovoj priči odvrnuto do daske i jednostvno mi se nije dalo, našao sam neku treću. Ne znam, možda je problem u meni da na radionici kojoj je tema fantastika kad nego gleda ljudima u noge on po defaultu mora biti vidovit. I onda dođem do kraja priče i iznenadim se da je to zapravo trebalo da bude preokret. Fak. Zasmetao mi je i ceo onaj deo priče sa obućarom koji usvaja dete nepoznate žene, patetika i mejnstrimovanje preko svake mere. Okej, kapiram da je u 6000 slova teško napraviti da takve stvari izgledaju iole uverljivo, smisleno i ne previše hvatanje na jeftine emocije, ali mnogo to sve pokvari. Bar meni.
“Don't differentiate without a difference.”
― Andrew S. Grove, Only the Paranoid Survive

Džek

• 4
  • 3
« Reply #66 on: 12-02-2019, 14:16:44 »
Ček, ja sam razumeo da se sveštenik molio za novi potop, ultimativnu nevolju. Mensečini da ti to pokušavaš neuverljivo da prikriješ autorstvo.

Ako si se obratio meni, ne, grešiš. Ne prikrivam ništa, mislim da je večini jasno koja je moja.
Opaska o neuverljivosti karaktera se odnosi na odnos ka bitangama.

Džek

• 4
  • 3
« Reply #67 on: 12-02-2019, 14:22:58 »
Budi mi zdravo – ovoj priči sam udenuo glas, kupila me nakon prvih rečenica. Lepo osmišljena, fino pripovedana, skroz bajkovita a seting i atmosfera kao da mi je mračna prostorija čije fragmente osvetljavam lampom i kako je pomerim tako se prethodni izgubi. Meni je ovo odlično i beše mi prvi izbor.   

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #68 on: 12-02-2019, 14:24:16 »
Mac, kako ti bukvalno shvataš stvari. Kad nestane poslednjeg čoveka, onog sa verom koji se zavetovao, ni Bog nema razloga da se pridržava svog zaveta.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #69 on: 12-02-2019, 14:33:53 »
To nije opisano u priči. Čitalac mora to da zna da bi razumeo priču.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #70 on: 12-02-2019, 14:36:11 »
Znači, mora se da se nacrta i ispriča, i ti samo to prihvatiš tako kako je? Čemu onda čitanje? Čemu neko predznanje, opšta kultura?
A, bre, Bato i ti gukni neku. Dosta mi je više da pričam o tvojoj priči.

Biki

• 4
  • 3
« Reply #71 on: 12-02-2019, 14:49:51 »

Za današnjeg čitaoca najgore je kada mu na početku najaviš o čemu ćeš pisati
Dakle, bez obzira što smo stari i iz drugog vremena, moramo ići ukorak sa ovim

Nije bas tako Bobane, godine nisu toliko u pitanju. Ni Sekspir nije poceo svoje delo sa: Romeo i Julija su izvrsili samoubistvo, nego
“Kor.
Dvije kuće, obje čašćene i slavne.
U svoj Veroni, gdje se radnja zbiva.
Zapodjenuše borbu s mržnje dance.
Što mnogoj krvi strašnoj bješe”

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #72 on: 12-02-2019, 14:49:58 »
kojoj mojoj priči, pobjedničkoj? 8-)

ma ja sam shvatio "subjektivno viđenje" kao nešto tipa suprotno od objektivnog i univerzalnog

npr, mi ne znam zašto je sad to baš crveno, ono znači samo nekom specifičnom ukusu, al šta znači generalnoj publici

da bi bilo univerzalno i prevazišlo neki svoj fetiš, mora čitalac da se zapita ne šta je crveno samo po sebi, no da shvati sam odnos lika prema crvenom, jer svako ima neko svoje crveno

brljavim, al npr tu me Zavet odbija, jer ja ne vidim odnos, vidim konstantno udubljavanje u sveštenika, ali ja s tim ne mogu da se identifikujem

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #73 on: 12-02-2019, 14:51:22 »
Nije bas tako Bobane, godine nisu toliko u pitanju. Ni Sekspir nije poceo svoje delo sa: Romeo i Julija su izvrsili samoubistvo, nego
“Kor.

i zato si glasala za priču koja počinje sa trista budi mi zdravo? 8-)

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #74 on: 12-02-2019, 14:52:45 »
Bata komunjara...

saturnica

• 8
  • 3
  • *

Biki

• 4
  • 3
« Reply #76 on: 12-02-2019, 14:56:41 »
“Kor.

i zato si glasala za priču koja počinje sa trista budi mi zdravo? 8)

Bato, seriously!? Prica Budi mi zdravo ne nagovestava tim Budi mi zdravo nista na pocetku, cak sta vise predstavlja misteriju od samog pocetka. Mi tek na kraju price shvatamo znacenje recenice  Budi mi zdravo.

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #77 on: 12-02-2019, 14:57:25 »
eto odličnog primjera, da je neko zajahao sveštenika priča bi bila mnogo kvalitetnija! 8-)

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #78 on: 12-02-2019, 15:03:07 »
Biki, nisam to sugerisao nego da bi Šekspir u tom slučaju pisao nešto ovako

“Kor.
Dvije kuće, u Veroni
U veroni, dvije kuće
gdje se radnja zbiva
Dvije kuće, Kor, u Veroni
Radnja zbiva u dvije kuće
U Veroni, Kor i prva i druga kuća"

EDIT
da ne nerviram pisca, to je dobra priča al jest malo smorila na početku

i Zavet i Budi mi zdravo su mi bili u opticaju za glasanje

ipak sam dao glas žigolu jer sam morao podržati milomirmarićevski grandšou pristup SF-u

Biki

• 4
  • 3
« Reply #79 on: 12-02-2019, 16:13:06 »
😂 ok Bato evo na engleskom
“Two households, both alike in dignity, In fair Verona, where we lay our scene, From ancient grudge break to new mutiny, Where civil blood makes civil hands unclean.”

pokojni Steva

• 4
  • 3
« Reply #80 on: 12-02-2019, 16:24:33 »
ZAVET

Mislim da mi u priči jedino smetaju roboti. U duhu onog što svako malo pominjem, jeste ovo Sagita ali čemu silovanje sa odrednicama koje bi pojasnile da je autor pravoveran? Nepotreban je i onaj DNK, to je kad autor trči korak unapred, da bi zadovoljio publiku. Nema zašto, sve je lepo posloženo kako je. Bilo bi fantastično i da se priča događala u srednjem veku. Možda bi time dobila još pomalo na jezovitosti...

OČEV DAR

Pobednička. Nisam siguran da je i meni, to jest, sve manje je. Jesam glasao, verovatno bih i opet. Nebitno. Ako se ispostavi da autor zaista jeste Hrvat, onda bi mogao da se zapita i obrati u ordinaciju kod doktora Bobana, da mu objasni neke stvari. Ako nije te odabrane nacije, geg mu je, šta znam... Mlak, u najboljem. Jer, čemu to? Da bi mu pecali dal’ je redovno govance ili je možda čak redoviti drek? Priču sam iščitao bez problema i bez da sam se mnogo nervirao, vidim njen potencijal i zato glas.

PIKNIK IZNAD VAROŠICE

Priča iz, po meni, jasno označene tri trećine. U prvoj, odličan početak. Baš volim takve, špageti vestern uvode. I onda, krenem da plivam kroz priču, osmatram, iščekujem... Druga trećina – neki dijalozi, uvode se likovi u priču, padaju mi po glavi... Treća trećina, šaltam kanale na TVu ovlaš čitajući. Hoću reći, usput sam izgubio interesovanje da vidim šta će biti dalje. Film mi se prekinuo. Ređaju se slike koje meni nikako da ispričaju priču. Nepovezano, to bi valjda bio moj osećaj. Ali korektno napisano. Opet nagrađujem potencijal.

Da se glasalo sa bodovima, to bi bio redosled.

TO CRVENO!

(po meni najlošija priča kruga)
Šta bre „boja fesa boja dresa“?! Vazda sam navijao za Želju...
Kad god iko pokuša da me išta edukuju kroz svoju priču, kao glup sam, nepažljiv u najmanjem, ja pobenavim sasvim. Otkud potreba da se nekom nešto objasni? Otkud hrabrosti? Kao, čitao sam neku pametnu knjigu, svidelo mi se naučeno pa hajde sad da se svi oduševimo...
Nebitno to, što ja ne podnosim, nego... Priča je bukvalno prošla kroz multipraktik da joj se više ne raspoznaju delovi tela. Prilično žalosno.

VID

(priča koja bi dobila moj glas da je usfalilo)
„ Mobilni je zazvonio taman kada sam šutnuo Vida u dupe, a on izgubio ravnotežu i počeo da pada sa Ajfelove kule. „O revoar, mesje!“
Nemam lepe reči.
Priča kao priča, pa šta znam, može se pročitati, to joj ne sporim ali ipak ne vidim jaču potrebu za njenim postojanjem.

Da spustim volume na da se možemo jasnije čuti – krug daleko bolji od prošlog, sa pričama koje polako ulaze u „ritam“ kvalitetnijeg jednomesečnog pisanja.

Još kad bi našli načina da odstranimo ove zunzare što su i pored vaskolikog sagitaškog đubrišta našle da se predstavljaju zdrvo jako pametnim baš ovde. Sevap da bude...
Jelte, jel' i kod vas petnaes' do pola dvanaes'?

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #81 on: 12-02-2019, 16:53:32 »
😂 ok Bato evo na engleskom
“Two households, both alike in dignity, In fair Verona, where we lay our scene, From ancient grudge break to new mutiny, Where civil blood makes civil hands unclean.”

tubiornatubi hejdudadej!

zar ne vidiš kako je to moćan uvod, otvara trista stvari, misim kako familija istovremeno može biti slavna, čašćena, zadojena mržnjom, natopljena krvlju? Šekspir udara odma, nema zavlačenja.

ajd da spomenem još jednu priču, koja je donekle bila u opticaju a i vidim da je dosta glasova dobila, mada nije ništa više od simpatične. Gotovo da je završila kad je trebala da počne. Pisac nas je dobro vukao za nos, stilski sasvim dobro, da bi na kraju otkrio ništa dosad neviđeno.

Priča me nije iznenadila ni pogodila ni na jednom nivou, iako je pisac vrlo spretan.

Generalno joj nedostaje ono što i drugima mogu zamjeriti, malo više truda u pogledu približavanja tog svijeta čitaocu. Čak ima i blagu kontradikciju, da npr ne može objasniti odakle toliki zločini u zemlji koja ima Vidove koji na daljinu mogu svašta da urade, to jest, tehnologije nisu napredovale ni u čemu drugome, samo u forenzici?

Tolko od mene, sem ako neko ne naruči još jednu bajnu kritiku 8-)

Biki

• 4
  • 3
« Reply #82 on: 12-02-2019, 19:15:25 »
Na drugo citanje Zavet je prilicno dobra prica. Da je umesto “Poslednji sveštenik na svetu prineo je zrtvu:dvesta grama tamjana na plehanom tanjiru” recimo bilo sledece:“ Hodao je polako, dok mu se mantija vukla po utabanoj stazi na djubristu prinoseci svoju poslednju zrtvu: dvesta grama tamjana na plehanom tanjiru. U suvom, vrelom popodnevnom vazduhu nad njim za trenutak je zastao dron, skenirao ga i nastavio da leti dalje nezainteresovan.”
Kad bi autor na kraju price objasnio da je to poslednji svestenik prica bi bila daleko bolja.

« Reply #83 on: 12-02-2019, 21:19:04 »
Nikoga nisam prepoznala u krugu, a omašila sam i Stevu, što je, praktično, nemoguće.

Detaljni komentari od petka.

Inače, priče su zaista solidne i pismene. Čak i sa iskrenom i mudrom emocijom. Promišljene. Lepo.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #84 on: 12-02-2019, 23:15:23 »

ne znam šta je čiji kriterijum, ne znam tačno ni šta znači da je neko pismen ili dume da piše, jer malo mi je to kao jel ovo pisao novinar kao reportažu ili je književni uradak

to je zato što nisi čito pravi put i stranputice u pisanju od dragiše živkovića. 8-)
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #85 on: 12-02-2019, 23:49:38 »
al sam zato čito pisanje i razlika od žaka deride! 8-)

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #86 on: 13-02-2019, 11:44:54 »
Derrida otvara prostor onom heterogenom a tradicionalnoj metafizici identiteta alternira potragu za diferencijom i ustanovljuje glasovitu strategiju dekonstrukcije koju sam prakticira kao "rad na dekonstruk-ciji klasičnih filozofskih tekstova". U polemici sa tradicionalnim/ metafizičkim izricanjem identiteta i totaliteta koje je uvijek vezano za ontološki modus prezencije, Derrida pravi radikalan pomak ka diferirajućem pismu kao iskustvu traga i razlike. Nasuprot idealističkoj diskriminaciji pisma kao "toposa otuđenja" mišljenja - on dodjeljuje pismu status nesvodivog fakticiteta i radi na njegovoj neukidivoj pokretljivosti koja se ne zamrzava u metafizičkom izricanju prezencije. "Pisanje i razlika" (1967) predstavlja polivalentan polemički dijalog sa suvremenicima i njihovim misaonim matricama. Polemički partneri su: Levi-Strauss, Foucault, Levinas, Artaud, Paul de Man... Početna nit vodilja Derridinih rasprava je otpor strukturalističkoj ideji zatvorenih struktura nasuprot koje on promovira ideju (vremenske) otvorenosti i povijesnosti koja se opire totaliziranju. Njegov pojam "differance" - markira iskustvo mišljenja koje se opire konačnom fiksiranju, odnosno označava odgodu i odgađanje kao modalitete nikad okončanog procesa razlikovanja. U razgovoru sa Levinasom Derrida raspravlja o iskustvu Drugog, sa Artaudom i Battaillesom o "teatru užasa" na iskustvu holokausta, a sa Freudom i Lacanom o aporijama psihoanalize...

mani se ovih mudrijaških knjiga i uzmi živkovića u šake. 8-)
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

pokojni Steva

• 4
  • 3
« Reply #87 on: 14-02-2019, 15:35:57 »

Nikoga nisam prepoznala u krugu, a omašila sam i Stevu, što je, praktično, nemoguće.

Praktično... Priznajem. I to je počelo da mi ide na nervne završetke. To cvilenje gudala u visokom, iskreno, to hoće da umori više mene nego onog što ima da pročita. Rekoh ranije, počeo sam da se osećam potpuno komotno na tom proplanku, žvaćkam travku i zavaljen promatram svet oko sebe. Imao sam u planu za nijansu jače prskanje maskirnim bojama, ali mi se nije dalo. Meni "inspiracija" dolazi isključivo kad je predamnom papir potpuno beo, bez ikakvog plana ili ne dao bog, konstrukcije. Za ovaj krug sam imao "u planu" dijalog, bez obzira na temu, od početka do kraja, što naravno nije ni malo originalno, niti bi bilo samo dijalog, ali me je privlačilo. Samo interakcija dvoje ljudi za astalom. I jbg, kad se word otvorio, i sva ona belina, i tako to, odvuče svojim tokom.
Svojevremeno sam pisao po diktatu stonog kalendara. Mislim čak 5-6 radionica. Bio je baš lep, slikovit. Pejsaži, tu i tamo, ali uglavnom. Ima tome previše godina, ali je bilo tako. "Visibabe u sopstvenom dunstu", jedan od mojih pokušaja da se narugam SFu, do tad mi je isti već jako dosadio. Kao Pank, to ne možeš slušati ceo život, dosadi konačno to vazda isto "cigla-malter-cigla-malter". Iskreno, žao mi je i što  nisam nastavio epopeju intergalaktičkog inspektora, s vremena na vreme sam se koristio njime, kao kad mu je onomad njegov nemezis podvalio wonderbaum jelkicu s mirisom koja instantno pretvara njuškala u morža, debelog i tupog morža. Hoću reći, tačnije - ponoviću, Sagita jeste fantastični forum, što nikako ne znači da biste sebi mogli dozvoliti manjak mašte. Samo zato jer ste tu, jer je ranionica ovde. Čim pročitam, da priča tako počinje, kako je junak stao na platformu broj bezveze, i da su se okolo njega rojili svemirski bezveze brodovi... To je bezveze i mrtvorođeno će biti. Uglavnom. Isto kao i epska naklapanja. Isto kao i umiranje u lepim rečenicama. Sve je to šablon, letve na ogradi kojima se vuku linije da bi išle odavde ka tamo. Bez svoje svrhe i bez ikakve naznake životnosti. Mora se pre pisanja otresti rukama, kad već glava nije pametna neka je barem ruke ne slušaju.
Ne uzeti me da ja sad tu vama nešto popujem. Ne dao bog! Jer, ja sam niko i ništa, samo mali miš koji odbija da igra po pravilima. Ne zato jer tako treba, nego jer se tako lakše pokaže ko ume a ko baš nikako. Ja samo akcentujem da se ipak priča ne može odvojiti od autora. To je jedno. Ko sebi ne postavi poslovičnu lestvicu jako visoko, pa, neće dospeti da preskoči ni onu najnižu. Vremenom.
Nije tu do pitanja da li umeš ili ne, nego da li dovoljno proveravaš sebe, da li sumnjaš dovoljno. U svoje, ono napisano. Ja ovu radionicu cenim jer mi je više od nekoliko puta polomila noge. Sve četiiri. Kad god bih se bahatio, stradao je po neki ud. I, tako je trebalo da bude, jer tako mora.

Sve ovo kuckam jer ima ovde ljudi koji se isto osećaju previše dobro na nekom svom "proplanku". Umislili su da je objavljivanje tamo ili onamo zdravo jako pa bitno. Da im pruža priliku da... Pruža im onu stvar, produženu. Pruža im stagnaciju, vremenom i nazadovanje.
Ja volim da "vičem" jer sam iskren. Pokušavam tako i da pišem. Ako biste mi oprostili u oba slučaja.

Znam da sam već dosadan, probaću da sažmem sve ovo gornje u jedno - probajte da se menjate, kao odgovor na stalno pitanje - da li je moglo bolje. Barem malo, ponizite se pred sobom.
Jelte, jel' i kod vas petnaes' do pola dvanaes'?

« Reply #88 on: 14-02-2019, 16:05:37 »
Podržavam, a nemam ni šta da dodam.

Ta i napisah nešto potpuno nesvojstveno sebi. Glupost, kao što rekoh, ali mi je tako prijalo da se igram.

Hrundi V. Bakshi

• 4
  • 3
« Reply #89 on: 14-02-2019, 17:42:50 »
 xtwinkle

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #90 on: 16-02-2019, 17:00:16 »
daj bre imena Bobane, vidiš da ionako ništa ne pišu

bar da vidim ko je ko 8-)

« Reply #91 on: 16-02-2019, 17:16:00 »
Ne stižem da komentarišem. Pisaću do objavljivanja sledećih priča, natenane.

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #92 on: 16-02-2019, 22:20:31 »
ovaj Boban totalno lud, možda se pretvorio u T2

tako da je moja priča 12

očigledno namjerno postavljen zadnji, da se ljudi umore i ne glasaju kako treba!  8-)

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #93 on: 16-02-2019, 22:26:49 »
U tom slučaju mi je drago da sam ti dala bod kako sam i obećala. 🙂

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #94 on: 17-02-2019, 00:38:15 »
U tom slučaju mi je drago da sam ti dala bod kako sam i obećala.

Ma ne shvataj to tako ozbiljno. Svakom se desi da pogreši...  :)
Mica

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #95 on: 17-02-2019, 00:55:24 »
Mića samo hoće da pročitam njegovu priču o nekom komunističkom suncu 8-)

remek ste propustili da podržite, remek!

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #96 on: 17-02-2019, 00:56:16 »

ostaje pitanje ko mi je dao bod, saturnica ili linkin? 8-)

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #97 on: 17-02-2019, 00:57:32 »
Kao Ed Wood SF književnosti postaću cijenjen mnogo decenija kasnije.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #98 on: 17-02-2019, 08:27:16 »
U tom slučaju mi je drago da sam ti dala bod kako sam i obećala.

Ma ne shvataj to tako ozbiljno.
Necu. Pa ja i ne vjerujem u sistem glasanja. Vjerujem u dobru pricu ma kakvo god mjesto ona zauzela na rang listi.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #99 on: 17-02-2019, 08:29:25 »

ostaje pitanje ko mi je dao bod, saturnica ili linkin? 8-)

Kad iz pozicije saturnice pocnem na sva usta hvaliti True detectiv, znat ces da su stvari izmakle kontroli...