Author Topic: Starčev rat-Džon Skalzi  (Read 456 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Starčev rat-Džon Skalzi
« on: 29-07-2019, 14:32:29 »
Malo starog dobrog SF-a.
Serijal Starčev rat kod nas izdaje Čarobna knjiga ( izašao je prvi deo koji se zove kao i serijal-Starčev rat, i drugi-Brigade duhova, treći nadam se biće do Sajma).
Volim kad knjiga obećavajući počne: ,,Na svoj sedamdeset peti rođendan uradio sam dve stvari. Posetio sam grob svoje žene. Potom sam stupio u vojsku.''
Pri kraju sam prvog dela. Starčev rat je vojni SF. KOS ( ne naš  :) , nego ljudske Kolonijalne odrambene snage, pronašle su tehnologiju kojom mogu spojiti iskustvo i mudrost sa snagom, brzinom i okretnošću mladosti. Starci dobijaju nova, mlada tela, njihova svesnost se prenosi u njih i postaju potpuno spremni za borbu u svemiru. Za nagradu, ako prežive ugovoreni rok, dobiće kuću na jednoj od kolonizovanih planeta i priliku za novi početak.
Nije ovo naravno nikakvo epohalno delo, ali jedna sasvim solidna SF akciona avantura.
Jeste na momente pomalo naivno, klišeizirano, ali opet baš su me nasmejali delovi sa vodnikom
Ruizom i njegova maltretiranja novopridošlih  :mrgreen:

Starčev rat
Tajno pišem zbirke po kućama...

milan

• 4
  • 3
Re: Starčev rat-Džon Skalzi
« Reply #1 on: 29-07-2019, 17:12:29 »
Meni su se bas dopala oba romana... Drugi nije bas pravi nastavak, ali je u tom svetu, i bavi se daljim razmisljanjem o tim temama ljudskosti, smrtnosti, identiteta itd itd... Jedva cekam treci roman, i nadam se da ce ga ovi nasi objaviti.

Inace mi je zanimljivo da je Carobna knjiga krenula zestoko sa stripovima i SFom, u poslednjih dve godine, recimo... Izdali su novo izdanje Dine, a vidim da je izasla i En Leki - taj njen prvi roman sam citao u originalu, i dosta mi se dopao.

Samo neka tako nastave. Anomandere, je l imas neki insajd info kako im ide prodaja?

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #2 on: 29-07-2019, 17:52:42 »
I meni se svideo Starčev rat, planiram ispratiti ceo serijal.
Nemam neke pouzdane informacije, mislim da im dobro ide, i što se tiče stripova i SF.
Starčev rat sam kupio u Bulevar Books knjižari, i bio je čini mi se samo još jedan primerak pored onog kojeg sam uzeo.
Brigada duhova ima nekoliko, kupujem čim završim Starčev rat.
Ono šta pišu ljudi po forumima i fejsu, čini mi se da dobro ide ČK.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #3 on: 31-07-2019, 12:16:50 »
Čarobna knjiga kaže :
Brigade duhova su specijalni odredi Kolonijalnih odbrambenih snaga, elitne jedinice stvorene od DNK mrtvih, savršeni vojnici za najteže zadatke. Oni su mladi, oni su brzi i snažni, i uopšte nisu opterećeni ljudskim brigama.
Univerzum je opasno mesto za čovečanstvo – a to mesto samo što nije postalo još opasnije. Tri rase s kojima su se ljudi već sukobljavali ujedinile su se kako bi zaustavile našu ekspanziju u svemir. Njihova uzdanica je izdajnik i vojni naučnik Čarls Buten, koji zna najveće vojne tajne KOS-a. Kako bi pobedile, Odbrambene snage moraju da otkriju zašto je Buten uradio to što je uradio.
Džared Dirak je jedini čovek koji ima priliku da sazna odgovore. Pošto je Džared superljudski hibrid stvoren od Butenovog DNK, trebalo bi da njegov mozak ima pristup Butenovim elektronskim sećanjima. Ali kad memorijski transplantat naizgled zakaže, Džareda šalju u Brigade duhova.
Džared se isprva pokazuje kao savršen vojnik. Međutim, dok Butenova sećanja polako isplivavaju, on počinje da naslućuje Butenove pobude za izdaju. Tokom očajničke potrage za „ocem“, Džared mora da se pomiri i sa sopstvenim odlukama. Vremena ponestaje: alijansa se sprema za ofanzivu, a u ratnim planovima su i pojave strašnije od pukog vojnog poraza čovečanstva…

„U nastavku Starčevog rata, napeta akcija se kombinuje s dubokim uvidom u moralne dileme potaknute razvojem tehnologije. Skalzi poseduje istančan osećaj za ravnotežu između lične drame i ’šire slike’...“ – Library Journal
„Skalzi je prirodan naslednik Roberta A. Hajnlajna i njegova druga knjiga u ovom serijalu predstavlja dobru staru svemirsku operu, koja umnogome preispituje prirodu slobodne volje.“ – St. Louis Post-Dispatch
„Vrhunski. Od njegovih scena borbi krv vam ključa. Njegovi dijalozi su prikladno žestoki i prljavi. A moralna i filozofska pitanja koja postavlja... ubacuju korisne etičke klipove pod vojničke čizme kojima korača ova priča.“ – Washington Post