Author Topic: "Pošto nemamo temu o vestima..." E, sada imamo!  (Read 7045 times)

Meho Krljic and 2 Guests are viewing this topic.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: "Pošto nemamo temu o vestima..." E, sada imamo!
« Reply #100 on: 17-06-2020, 08:48:26 »
Sva trojica su optužena za istu stvar (osim što se, kako rekoh, kod Wooda o ovome zna bar nekoliko godina unazad i praktično svi značajniji izdavači su zbog toga prestali da rade sa njim), naime za korišćenje svog položaja (kao poznatih i cenjenih autora) u strip-industriji da ženama koje u industriju ulaze nude "pomoć" u zamenu za možemo već da zamislimo šta. Ja to sada pojednostavljeno pričam, za Wooda se pričalo svašta, da je tu bilo raznog suptilnog geslajtovanja, da je praktično sugerisao da bez njega te neke žene neće nikada raditi u profesionalnoj strip-proizvodnji itd.

Naravno, sve je to još uvek na razini priče na društvenim mrežama za ovu drugu dvojicu, ne vidim da su veći sajtovi koji se bave stripom ovo pomenuli (čak ni AIPT koji je više leftfild od uobičajene IGN/ Newsarama/ CBR/ Bleeding Cool postave), tako da ćemo videti šta na kraju od svega može da ispadne. Ali neprijatno je. Za Camerona čak pominju neko dete od 16 godina...

Edit: Aha, našao sam na Comics Beatu:
https://www.comicsbeat.com/cameron-stewart-sexual-misconduct-allegations/
i ovde:
https://graphicpolicy.com/2020/06/16/cameron-stewart-and-warren-ellis-accused-of-sexual-misconduct/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=cameron-stewart-and-warren-ellis-accused-of-sexual-misconduct

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #102 on: 17-06-2020, 14:17:48 »
Uh, nije to tako prosto kao što ljudi vole da misle, ili bi želeli da jeste. Zato se obično i klonim takvih rasprava. Ali izneću ovom prilikom par zapažanja koje sam stekao, između ostalog i radeći u sredinama gde je bilo dosta (zgodnih) žena i relativno malo muškaraca.

Prvo, posle toliko vremena proteklog od događaja možemo znati samo šta upleteni misle da se dogodilo. A mozak je najjači halucinogenik. Moguće je da muškarac nikada ne pređe tu navodnu "granicu" - ili čak ne bi želeo ili pokušao da je pređe - a da žena bude uplašena za svoj položaj ili blagostanje jer misli da će je ovaj preći, i da zato uradi neke stvari koje inače ne bi uradila, i da zatim pripisuje krivicu njemu.

Ali obično se u datoj sredini zna ko je kakav, i nije potrebno da prođe 10 godina da bi se to iznelo na videlo. Lično nemam mnogo poštovanja za takve slabe i uplakane osobe koje urade nešto glupo pa posle krive druge.

Jedna glumica koju izuzetno volim i poštujem, vrlo progresivne i levičarske orijentacije, je skoro izjavila kako su "women's boundaries all over the map", i sa tim se apsolutno slažem. Nema fiksnih pravila u ovom slučaju. Hoću da kažem, neću da skačem na svaku optužbu ili članak samo zato što postoje, čak i kad određeni broj sličnih osoba tvrdi da je tako. Ljudska predstava realnosti je vrlo krhka i povodljiva.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #103 on: 17-06-2020, 15:30:52 »
Nije prosto. Naprotiv, vrlo je komplikovano jer generalno, osim u Cameronovom slučaju, ne pričamo o stvarima koje bi se smatrale nezakonitim, već su pre deo "kulture" ako smem to tako da nazovem.

Ja nemam neku dilemu u vezi toga da li su žene koje se javljaju da prenesu svoja iskustva zaista osetile traumu, makar retroaktivno, kada su malo sazrele. Da nisu, ne verujem da bi olako naskakivale na ovaj trend i vikale "i, ja, i ja" jer većina njih doživi prilično jak linč u istome medijumu koji koriste da objave svoje iskustvo, od delova iste zajednice kojoj se ispovedaju.

Takođe nemam dilemu u vezi toga da li su takve stvari loše i treba li ih sprečavati - apsolutno je loše kada u bilo kom poslu imaš osobu koja koristi svoj privilegovani položaj da iskorišćava drugu osobu koja je, makar potencijalno od nje ekonomski zavisna. Ovde uopšte nije bitno da li su iskorišćavane osobe bile kadre da svesno rasuđuju i voljno pristale na odnos u kome su iskorišćavane jer ovo nije psihološki nego socijalni problem. Mobing na poslu koji mnogi od nas doživljavaju je ovo isto, minus seksualna komponenta, ali ima iste elemente: neizbalansiranu dinamiku moći, sistem koji nominalno ima mehanizme da štiti ljude od iskorišćavanja ali u praksi favorizuje staru gardu sa etabliranim položajima i uticajem, eksplicitni (iskreni ili neiskreni, nevažno) pristanak osobe u deficitu moći (i u potencijalnoj ili aktuelnoj ekonomskoj zavisnosti od ove druge osobe) da bude saučesnik u nečemu što je iskorišćavanje. Kako ovde sve to ima i očiglednu rodnu komponentu i naslanja se na tradiciju medijuma i industrija kojim decenijama dominiraju (beli, cis itd.) muškarci, ovo je svakako stvar o kojoj ne treba ćutati, naprotiv.

I još dodatno, ne sumnjam da veliki broj muškaraca koji ovako nešto pročitaju, ali i onih koji ovako nešto čine, ne vide da je učinjeno išta loše. Za muškarca je to možda flertovanje ili seks između dve punoletne osobe koje nominalno imaju kapacitet da odluče da li u tome žele da učetvuju i mogućnost da eksplicitno odbiju. Ali ne treba ignorisati taj disbalans u moći i uticaju koji u ovim konkretnim slučajevima, pogotovo u industriji koja velikim delom funkcioniše na principu toga koga poznaješ i ko te preporučio, čini ogromnu razliku. Za njega je, ako ona "neće", lako da se okrene i nađe drugu. Za "nju" je tu potencijal da će ne samo da je ne preporuči da radi nego i da će možda aktivno da sabotira njene pokušaje da radi u toj industriji.

E, sad, kad sam sve to iskucao, ono gde imam dilemu - dakle dilemu, ne odgovor ili readymade rešenje - je što se ovakve afere po pravilu rađaju na društvenim mrežama i ne samo da se traži verovanje na reč (već sam rekao da kada su u pitanju slučajevi seksualnog uznemiravanja ili iskorišćavanja, verovati nekom na reč uglavnom nije nerazumno) nego i da se ceo diskurs, sa sve "suđenjem", "kenslovanjem", pozivima na akciju, na promenu kulture u datoj privrednoj, jelte grani, ali i na konkretne akcije prema počiniocu događa upravo tu. Kako rulja u stvarnom životu nije ni idealan svedok, ni sudija, ni dželat, tako je i vrlo nezgodno kada se ovakve stvari "rešavaju" na društvenim mrežama masovnim kenslovanjem, pozivom na bojkot ne samo postojećih proizvoda počinioca već i zahtevanjem da počinilac nikada više ne dobije priliku da išta radi u toj, ili bilo kojoj drugoj privrednoj grani, besom, virtualnim vikanjem itd. i, pošto je priroda društvenih mreža da je u pitanju brza ali ne suptilna komunikacija onda su i rešenja za ovakve probleme "brza" ali uglavnom neefikasna. To što Brian Wood više ne piše stripove ni za jednog američkog većeg izdavača može eventualno da posluži kao primer odvraćanja za druge muškarce koji bi se možda ponašali kao on ali su sada svesni da će možda izgubiti pristup svom tržištu, ali suštinski nije rešenje jer, kako i rekosmo, veliki broj muškaraca koji rade ovakve stvari uopšte nije svestan da radi nešto "loše" niti misli da je u pitanju išta više od konsenzualnih igrarija dve odgovorne jedinke. Hoću reći, kao što ne mislim da odsecanje ruke lopovima zaista smanjuje učestalost krađa u socioekonomskom kontekstu gde ljudi moraju da kradu da bi preživeli, tako ne mislim ni da je jak kensl rešenje.

Rešenje je, razume se mnogo teže i dugoročnije po prirodi, zahteva transparentnost u radu industrije, jake, pouzdane mehanizme prijavljivanja ove vrste ponašanja koji će garantovati ne samo adekvatnu reakciju prema počiniocu nego, možda važnije, jaku zaštitu i podršku onome (onoj) koji (koja) prijavu podnosi. Dakle, da se stigma u punoj meri skine sa ove teme, da bude normalno da neko prijavi stvar koja je problematična i to u trenutku kada se ta stvar dešava a ne deset godina kasnije i da se zna da će sistem time da se pozabavi na način koji neće dodatno problematizovati život onog (one) koji (koja) prijavljuje, a dok će u istraživanju onog što se događa imati pristup bez predrasude, transparentan i sa unapred jasno definisanim posledicama.

Ovo ja, naravno, pričam malo i idealistički zaneseno, na kraju krajeva radio sam deset godina u međunarodnoj humanitarnoj organizaciji koja nam je po zidovima uredno kačila postere sa brojevima telefona na koje treba da prijavimo seksualno uznemiravanje a opet znam više od jedne žene koje su je napustile jer kada su ga i prijavile, sistem je instinktivno reagovaotako da minimizuje buku i bruku i zaštiti počinioce.

tl;dr Društvene mreže su užasno mesto da se na njima pokreću teme koje su duboko kulturološki kontroverzne i zahtevaju MNOGO zrelosti, dobre volje i vremena da se razreše - sve čega na društvenim mrežama nema. Ali s druge strane, društvene mreže (+ blogovi itd.) su jedina mesta na kojima tipično obezmoćene osobe, kojima je blokiran pristup u "stvarne" forume na kojima data privredna grana diskutuje i gde se može očekivati da se neko ozbiljno zavetuje na donošenje promene (recimo, konvencije, ozbiljni sajtovi, magazini itd.), jedina mesta, dakle, na kojim te osobe mogu da se oglase. 

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #104 on: 17-06-2020, 15:56:47 »
Ja nemam neku dilemu u vezi toga da li su žene koje se javljaju da prenesu svoja iskustva zaista osetile traumu, makar retroaktivno, kada su malo sazrele.

Ne znam da li si svestan koliko ovo "retroaktivno" zvuči... nerealno. Trauma zaista može da se napravi od bilo čega - sve zavisi od kulture, odgoja, možda genetskih predispozicaja ka nečemu, i svačeg nečeg. Možda su me roditelji traumirali u detinjstvu mnogo puta. Možda će mene ova tvoja poruka traumirati... retroaktivno. Mogućnosti su zastrašujuće. Ono što ja pričam je da se na takav pokušaj mora reagovati odmah, a sve drugo je kasno. Naravno, priroda ljudi se ne menja lako, i svako ko je sklon zloupotrebi moći koristiće to i dalje. Ako je neko optužen da je uradio tako nešto pre 10 godina i nijednom posle toga, onda je sva priča verovatno suvišna (mada postoje izuzeci). Osoba sklona tome bi to ponovila i skorije, da ne kažem da bi radila i danas, barem ako je na istoj funkciji.

E, sad, kad sam sve to iskucao, ono gde imam dilemu - dakle dilemu, ne odgovor ili readymade rešenje - je što se ovakve afere po pravilu rađaju na društvenim mrežama i ne samo da se traži verovanje na reč (već sam rekao da kada su u pitanju slučajevi seksualnog uznemiravanja ili iskorišćavanja, verovati nekom na reč uglavnom nije nerazumno) nego i da se ceo diskurs, sa sve "suđenjem", "kenslovanjem", pozivima na akciju, na promenu kulture u datoj privrednoj, jelte grani, ali i na konkretne akcije prema počiniocu događa upravo tu. Kako rulja u stvarnom životu nije ni idealan svedok, ni sudija, ni dželat, tako je i vrlo nezgodno kada se ovakve stvari "rešavaju" na društvenim mrežama masovnim kenslovanjem, pozivom na bojkot ne samo postojećih proizvoda počinioca već i zahtevanjem da počinilac nikada više ne dobije priliku da išta radi u toj, ili bilo kojoj drugoj privrednoj grani, besom, virtualnim vikanjem itd. i, pošto je priroda društvenih mreža da je u pitanju brza ali ne suptilna komunikacija onda su i rešenja za ovakve probleme "brza" ali uglavnom neefikasna.

Ovde negde i jeste suština. Mislio sam da baš o tome i pričamo. Ali tu je umešano mnogo različitih nivoa (zlo)upotrebe moći koje nikad - ali NIKAD - nećeš moći pravilno da razgraničiš. Mogu lako da napravim takav potencijalni scenario, i možda uradim tako kad budem imao više vremena. Trenutno sam u multitasking modu.

Za razliku od tebe, ja sumnjam u sve, povremeno čak i ovo što sam kažem (ali ne do granica paranoje, hvala lepo). Jer najveći protivnik morala je uvek bio moral, i tu nema pomoći.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #105 on: 17-06-2020, 19:38:10 »
Dobro, ali svi smo svesni da ljudi zaista svoju traumu u nekim situacijama osećaju tek mnogo kasnije, počev od onih najstrašnijih primera gde odrasla osoba shvata da je ono što tek upola pamti iz detinjstva bilo seksualno zlostavljanje, pa do banalnijih kad shvatiš da je osoba kojoj si dopustio da ti dildom prodžara rektum dok si bio obučen u kostim zeca sve to snimala telefonom i isto veče pokazivala ortacima u kafani i svi su ti se smejali.

Tako da, ne treba olako suditi o ovome. Pogotovo što ovo jesu, kako rekosmo, kompeksne stvari, evo jedna žena je u celoj ovoj priči na tviteru imala dugačak monolog o Warrenu Ellisu koji je završila rečima da ga i dalje voli ali je svesna da je dobro da više nema nikakve kontakte sa njim i da se nada da će druge žene dobro da ga se čuvaju. I, pošto je ovo, kako rekosmo, priča o moćnim individuama u jednoj dosta zatvorenoj privrednoj grani, ne pričamo o pukim slomljenim srcima i neuspelim romansama.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #106 on: 18-06-2020, 08:48:54 »
 E, pa, najavljeno je da će se za sada izvanredni Immortal Hulk završiti sa brojem pedeset, što znači da će ići još skoro godinu i po dana. Pravi je, dakle, trenutak, da počnete da ga čitate.

https://www.comicsbeat.com/immortal-hulk-ending-issue-50/

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #107 on: 18-06-2020, 15:58:40 »
Dobro, ali svi smo svesni da ljudi zaista svoju traumu u nekim situacijama osećaju tek mnogo kasnije, počev od onih najstrašnijih primera gde odrasla osoba shvata da je ono što tek upola pamti iz detinjstva bilo seksualno zlostavljanje, pa do banalnijih kad shvatiš da je osoba kojoj si dopustio da ti dildom prodžara rektum dok si bio obučen u kostim zeca sve to snimala telefonom i isto veče pokazivala ortacima u kafani i svi su ti se smejali.

Pazi, jel veruješ da bi neki ljudi lakše prešli preko cele te "avanture" koju si opisao nego nego drugi preko neke prividno bezazlene reči? Ta reč bi lako mogla da bude ona jedna "reč previše", koja je prepunila čašu, ali kako iko drugi da zna za to? I onda idemo na teritoriju osvete, nekih suludih postupaka ili čak (pokušaja) samoubistva. Video sam svojim očima, nije bitno da li veruješ u takvu mogućnost ili ne, možeš da zamisliš ili ne. Ali sve ovo pričam samo ovako generalno i uopšteno, da bismo obuhvatili principe i spektar svih mogućnosti, a naravno da sam protiv "bullyinga" u bilo kom obliku, koji, avaj, poznajem suviše dobro.

evo jedna žena je u celoj ovoj priči na tviteru imala dugačak monolog o Warrenu Ellisu koji je završila rečima da ga i dalje voli ali je svesna da je dobro da više nema nikakve kontakte sa njim i da se nada da će druge žene dobro da ga se čuvaju.

To mogu da razumem, i poštujem. Ono što ne poštujem je stvaranje još toksičnijeg okruženja u ime borbe protiv dosadašnjeg toksičnog okruženja. Horde besnih koji traže osvetu na najmanju verbalnu provokaciju. "Predatori i treba da izumru." "Korona je pobila premalo muškaraca." (Ovo su bukvalni prevodi postojećih tvitova.) Itd. Pa ne pričaju uzalud sva veća etička učenja u istoriji čovečanstva (hm... uglavnom) da mržnja nije odgovor na mržnju. Kada bi jedna strana nestala, druga bi ionako proždrala vremenom samu sebe, ali ja nemam vremena da čekam toliko, pa ću da ih zaobiđem odmah i sada. Neprijatelji mojih neprijatelja nisu nužno moji prijatelji.

Ali, da, vratimo se na temu i, eventualno, Besmrtnog Halka!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #108 on: 18-06-2020, 16:27:42 »
Ja sam hteo o Immortal Hulku da pišem, ali sada kada znamo kada će se završiti, onda nema smisla da to radim pre kraja. Dakle, tamo negde, početkom 2022. godine, božezdravlje  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #109 on: 18-06-2020, 16:29:32 »
Ček, a Thor?  :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #110 on: 18-06-2020, 16:38:05 »
A, ne, Thor će biti ubrzo, završio sam ga odavno nego otkad ponovo idem na posao imam mnogo manje vremena za pisanje.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #111 on: 20-06-2020, 15:57:00 »
E, pa, šta ste čitali od Batman's Grave - čitali. Warren Ellis je juče napisao izvinjenje zbog svog ponašanja ali to ne samo da nije bilo dovoljno ustanicima na tviteru nego i DC izgleda smatra da je neophodno da se malo distancira od njega. Upravo je javljeno da će priča od dve strane koju je uradio za jedan od spinofova Death Metala biti zamenjena drugom a onda nešto nisam siguran da će i Batman's Grave da se nastavlja...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #112 on: 20-06-2020, 16:14:08 »
Da, već čuo sam vest. Nije neočekivano. Neću nikog da branim, ali čitava ovakva društvena tendencija je vrlo zabrinjavajuća, bez obzira na konkretan slučaj. Ja sam uvek mogao da napravim razliku između umetnika i njegovog dela. Kada kažem da volim tog i tog, to je samo skraćenica za "volim njegov rad". Osim možda kod Čejkina, čiju ličnost takođe volim  :twisted: , ali i to je na nivou njegove "javne ličnosti", dok privatnu osobu ne poznajem da bih mogao išta da tvrdim.

Da li ljudi misle da je nečiji rad "moralno zarazan", pa će i poštovalac da primi nešto od najgorih karakteristika ličnosti tvorca - a to je jedno od najstarijih sujeverja koja još opstaju - ili zato što neće da stavljaju novac u njegov džep, još nisam dokučio. Verovatno ponešto od oba. Mislim, u Srbiji je ovo drugo nebitno, jer niko nikom ionako ne daje pare...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #113 on: 20-06-2020, 17:51:21 »
Pa, svakako, mada ovo nije to. Ovo je više iskaz da ne smatramo da osoba koja je učinila nešto nečasno treba da bude u poslovnom odnosu sa nama koji smo časni, pa još da profitira od toga i time posredno ispadne da nama ne smeta to što je ta osoba nečasna.

Naravno, deluje suludo, ali opet, sve je stvar toga gde povlačimo crtu. Da se radi o dokazanom zlostavljaču dece ne bi nam ovo bilo ništa čudno itd.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #114 on: 20-06-2020, 18:03:31 »
Dobro, ti pričaš o kompanijama i davanju otkaza osobama koje se smatraju nepodesnim, ali ja sam u toj svojoj rečenici više mislio na slučajeve kada ljudi neće da kupuju ili generalno plaćaju za dela u koje je umešana takva osoba.

Za kompanije je jasno zašto to rade, ali opet... pojam "časne korporacije" mi zvuči kao oksimoron, sa mnogo začina u obliku licemerja. (Iako su neke korporacije sigurno časnije od drugih.)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #115 on: 25-06-2020, 11:34:41 »
Naravno, ovo je krenulo da se razmotava, pa poslednjih par dana dobijamo užasne priče od MNOGO žena (i ne samo žena) o ponašanju poznatih likova iz američke strip-industrije. Poslednji u nizu su Jason Latour koji je smarao žene po konvencijama i Scott Allie iz Dark Horsea čije je ponašanje koje je opisala Shawna Gore - takođe urednica u Dark Horse - zbilja grozno.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #116 on: 25-06-2020, 18:15:21 »
Umro Joe Sinnott, najpoznatiji kao tušer nekih od najvažnijih radova Jacka Kirbyja.  :(

Joe Sinnott, Marvel Artist and Inker, Dead at 93

RIP

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #117 on: 25-06-2020, 20:43:31 »
Džo je baš legenda. RIP.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #118 on: 25-06-2020, 21:17:22 »
Minjolina izjava o odlasku Scotta Allieja sa pozicije urednika u Dark Horseu će, siguran sam, izazvati još ružnih talasa. Mislim, jasno mi je da mu je Allie decenijski prijatelj i ne dovodim u pitanje da treba da bude uz njega. Ali baš da ni jednom rečju ne pomene kontekst Alliejevog odlaska je... pa, problematično.

S jedne strane, žalosno je da su najveće vesti poslednjih nedelju dana i u strip i u gejming univerzumima priče o muškarcima koji decenijama maltretiraju žene. S druge, možda i nije loše da se krene sa razbijanjem boys club mentaliteta baš u ovoj godini...

Jerome Drake

• 2
« Reply #119 on: 25-06-2020, 23:35:08 »
Lančana reakcija. Vidjećemo na šta će to izaći.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #120 on: 16-07-2020, 08:26:37 »
E, pa, Posle Johnsa dolazi i King. Još samo da Peter Tomasi dovati da radi serijal o, recimo, Nite Owlu...

Watchmen's Rorschach Lives in a New DC Black Label Series from Tom King and Jorge Fornés

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #121 on: Today at 09:03:23 »
DC layoffs reportedly a “bloodbath”

U DC-ju otpustili stotine ljudi dok pričaju kako im je važno da svoj stripovski brend unaprede. Strahota. Jedini silver lajning je da je i Bob Harras popio pedalu a njemu je vala i odavno bilo vreme da se umirovini i ode da pije pinja kolade na nekoj lepoj privatnoj plaži. Otpušteni su i vrlo cenjeni urednici poput Cunninghama, Doylea... Pakao.