Author Topic: Milan Aranđelović: "U.S.A.", roman  (Read 4304 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kimura

• 4
  • 3
Re: Milan Aranđelović: "U.S.A.", roman
« Reply #50 on: 24-12-2019, 16:14:26 »
Naravno, malo se šalim (bolje nego da se žalim  :) ).

« Reply #51 on: 24-12-2019, 22:15:34 »
Pitanje je šta ste vi učinili da porastu oni koji bi zamenili nasledili generaciju '80. i '90. osim što ste ih satirali na svakom koraku da bi sada mogli da tvrdite da je posle vas potop. :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #52 on: 24-12-2019, 22:45:24 »
Buuu! :?  Satiremo pisce po porudžbini. Ako znate mladog talentovanog pisca ili piškinju, javite se u marketing ZS i mi ćemo ga rastrgnuti za vas. :P :evil: :mrgreen:
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

« Reply #53 on: 25-12-2019, 01:48:42 »
da pogodim, Boban će da započne ubijanje mladog pisca u pojam nestrpljenjem i netaktičnošću, a vi ćete da zadate finalni udarac sujetom? :)

Boban

• 3
« Reply #54 on: 25-12-2019, 04:31:37 »
Ako me išta oštećuje onda je to Bobanova nesposobnost ili odusustvo želje da forum postane prijatno mesto za boravak.

To što ti tražiš je zapravo fašizam. Da se uklone ljudi koji ti smetaju i da budu samo oni koji ti prijaju.
Nekada davno, ovo je bio prostor gde su se okupljali vredni i razumni ljudi, gde su se vodile suvisle diskusije i gde su budale stajale po strani. Vremenom, jedan po jedan učesnik nalazio je razloga da ode, uglavnom iz sujete jer na otvorenom forumu niko nije hteo neumereno da hvali njihova dela, a pojedinci su doživeli negativne kritike jer su knjige koje su napisali bile sranje. Prešli su na fejs gde mogu po ceo dan da ližu guzice drugim piscima i uzvratno dobijaju pohvale. Ljudi žele da slušaju pohvale, a ne pokude. Postoje razni ljudi koji su pomislili da oni treba da započnu svoj internetski kutak i odlazili su odvlačeći tu i tamo po nekog istomišljenika. Poslednja nervozna osoba koja više nije mogla da podnese atmosferu bila je Lib, jedan dan me nagovara da se konkurs oživi, krene aktivno da se bavi time, onda doživi fijasko sa svojom pričom koja je realno bila slaba i uvredi se, prestane da učestvuje, napusti sve... zajedno s tobom oformite svoj forum i odvučete odavde sve što ste mogli. Paralelno, još kod velikih turbulencija oko LK društva u dva navrata, čitave grupe ljudi su odlazile odavde... kvalitetnih ljudi je bilo premalo i onda su budale, kreteni ili bezveznjaci poput D. i Bate i Trube postali dominantni. Došlo je do toga da polupismeni retardirani pisci koji su naučili slova na radioničarskim krugovima objave knjige i umisle da su veliki i da njihova reč nešto vredi. Kao i u samoj srpskoj državi, i ovde su mnogi najgori dočekali svojih pet minuta.
Šta ja mogu da uradim? Šta je uopšte moja krivica?
Što nisam na vreme radio šta da zadržim ljude da ne odlaze i ne prave svoje sajtove sa tri-četiri posetioca dnevno (pa ko je mogao da spreči gigantsku Jugoslaviju da se ne usitni i da nastavi da se usitnjava iako bi nam svima bilo mnogo bolje zajedno)? Je li trebalo da podržava hvaljenje nabeđenih pisaca da bi ostali ovde i osećali se dobro? Zar je trebalo da kažnjavam i pobrišem ljude koji su ismejali Lidiju priču na radionici da se ona ne bi uvredila? Hajde, Mićo, sastavi mi popis ljudi koje želiš da vidiš ovde da učestvuju od ovih koji učestvuju i da vidimo da li ih ima pet?
Ja sam svestan da ja nisam lak čovek, da sam se mnogima zamerio, većini onim što sam im rekao, a većini onim što jesam, bolji, pismeniji, moralniji... to ljudi ne praštaju. Misliš da se ja na svakom koraku ne susrećem sa izopštenošću i ignorancijom, od vrhova književnih krugova do kluba LK? Ja sam doživeo da mi je sprečeno objavljivanje u velikoj izdavačkoj kući jer su se pojavili ljudi i rekli: "Ili on ili mi!" Ove godine se sprema knjiga povodom onih 15 pisaca o kojima je bilo reči u univerzitetskoj biblioteci i suizdavač knjige ladno kaže da bi voleo da se Boban izbaci iz knjige. O čemu mi pričamo ovde? Jedan dronjavi samozvani izdavač retardiran po svim zamislivim osnovama daje sebi za pravo da postavlja takav uslov jednoj univerzitetskoj ustanovi!
Imam knjižaru u centru grada, sa izuzetnim izborom svega i svačega, evo, mogu iz glave da ti nabrojim 100 ljudi koji prate SF&F a da nisu nikada ni privirili unutra. Neke od njih viđam kako žurno promiču ispred vrata, ne osvrćući se. Je li to normalno?
Ja znam da sam ja problem u mnogim stvarima pa i u postavci ovog foruma, ali dopusti da sam učesnik internet okupljališta od 1992. godine, da sam imao ogroman uticaj 1998-2000. na serbiankafe koji je tada bio među hiljadu sajtova u svetu sa stotinama hiljada učesnika iz ex-yu i dijaspore, da sam vodio posle toga ogromne forume sa ogromnim brojem ljudi i došao sam do nekog koncepta koji je po meni pravi. Ali ko je mogao očekivati da ću u međuvremenu prestati da govorim s pola ljudi kojima sam objavio prve priče u životu, da ću doći u situaciju da se o meni ispredaju besramne laži okolo i da me neki ljudi a priori ne podnose bez da su imali stvarni kontakt sa mnom. Šta mogu kada me nepravda pogađa i kada vidim da neko ko je priznati kritičar besramno hvali dela svojih drugara, dok druge zanemaruje, zar treba da oćutim? Pa toliko je okolo pokornih, uvlakačkih, socijalno inteligentnih ljudi da valjda mogu ja da ostanem ovakav kakav sam. Svestan sam svega i spreman da platim i plaćam cenu toga. Kao što bi rekao Leonida onom grbavcu na kraju 300: ti si uradio šta si umeo, a ja radim šta ja umem.
Ponekad je to jednostavno tako i ništa se ne može učiniti...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

« Reply #55 on: 25-12-2019, 08:51:56 »
Ovde si najveća budala ti i to zato što ne znaš da preuzmeš odgovornost (što ti Mića, zapravo, traži), zato što si šovinista, zato što si ipak favorizovao one od kojih si imao koristi i koji su ti ljubili dupe i zato što se služiš lažima, vređanjem i negacijom samo da ne bi priznao da si jedini ikad koji je imao kontrolu nad ovim mestom i da je ovo mesto takvo kakvo je danas samo zato što je tvoje ogledalo.

Malo mi se gadiš kada kreneš u ovakva beskičmenjačka vređanja u nekakvoj odbrani svog ega, jer baš zvuči pičkasto kad su ti krivi anonimni sajber profili bez objavljene knjige ili uticaja u SF oblasti, koje si uvek mogao samo da banuješ sa svog igrališta.

Srećom, svi su te upoznali dovoljno, zato su i otišli.

Budi muško, a ne guzica. :)

Boban

• 3
« Reply #56 on: 25-12-2019, 09:11:23 »
mene optužiti da nekog favorizujem iz koristoljublja i reći da očekujem ulizištvo da bi uzvratio je znak potpune mentalne retardiranosti...

« Reply #57 on: 25-12-2019, 09:25:56 »
Sad je red da ja malo tebe banujem. :) Blokiran si na fejsu dok ne naučiš da se ljudi ne prodaju da bi spasio svoju guzicu. Što je i razlog zašto te je većina napustila. Zameram se i ja mnogima, ali je razlika između mene i tebe to što ti to radiš iz ega, da bi ostao upamćen, inače ne bi bilo potrebe da se spuštaš na nivo pljuvanja amatera i diletanata i da se valjaš u blatu sa njima, jer te ne bi doticali.

Ti, valjda, i dalje misliš da je tvoja reč etalon i ultimativna istina i da ćeš rečima da kreiraš stvarnost koja ti odgovara i da druge ubediš u nju onda kada si ti, na primer, sarađivao sa Stipanom i pomogao mu da se lansira kao pisac, a sada su ti krivi “skribomani” sa radionice i diletanti. Kako zgodno uvek zaboraviš svoju odgovornost u svemu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #58 on: 25-12-2019, 09:42:04 »
Jedanput ide stari amidža,
ko neki sedi mandarin,
a za njim trči, tapka, skakuće,
junačke krvi najmlađi sin.

Naravno da je Mića fašista. Sram ga bilo, hoće da mu bar ne bude neprijatno na ZS. Ja vapim da mi ponude još jednog mladog, perspektivnog pisca, da mu gorku sudbinu učinim neizdržljivom, a Boban se uguši od silnog i požrtvovanog altruizma. Niko ga ne voli, a sve nas je on stvorio. Jebote, ko bi to mogao da izdrži? Ma, kakav Leonida u Termopilima, na krst domaće fantastike je razapet.

Ni jutarnju kafu nisam popio, a toliko toga se dešava.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

« Reply #59 on: 25-12-2019, 09:56:53 »
A da li ste vi sarađivali sa Stipanom, na primer? A mene sad zanima ko su ti pisci sa radionice, “nepismeni skribomani sa objavljenim knjigama koji tapšu jedni druge po leđima”? Na radionici objavljene knjige imaju samo ljudi sa kojima ste vi (Boban i vi) sedeli i komunicirali (osim Hrundija, on je sve postigao sam), pa ko je onda kriv za pojavu tih skribomana (pri tom, da se razumemo, ne iznosim svoj stav o pisanju dotičnih, ponavljam Bobanov)?

Dajte mi ime jednog mladog i talentovanog pisca sa radionice (a bilo ih je) kom ste pomogli da se objavi i kog se ne stidite?

Boban može da krivi dežurne krivce koliko hoće, sam je zakuvao gorku čorbu koju sad kusa. Kada već pominjemo SNS - kada favorizuješ manje vredne i poltrone ili sa njima sarađuješ, oni ti vrate nožem u leđa. :)

Boban

• 3
« Reply #60 on: 25-12-2019, 10:25:19 »
kada si ti, na primer, sarađivao sa Stipanom i pomogao mu da se lansira kao pisac

vidi, kokoško, ja nisam nikada sarađivao sa Stipanom, od početka tvrdim da je totalni bezveznjak, bez talenta i ikakve perspektive. Ti imaš prekide svesti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #61 on: 25-12-2019, 10:25:38 »
Najpre, ne bavim se izdavaštvom i ne poznajem nijednog urednika u srpskom izdavaštvu, prema tome mogu da pomognem u pisanju, ali ne i u objavljivanju. Poznajem Bobana ako je on urednik i izdavač. Naravno da sam sarađivao sa Stipanom, on je fenomen koji je uspeo ne uz pomoć nego uprkos naporima da mu se odmogne. Ako računamo regionalne konkurse on je najobjavljivaniji pisac u regionu. Eno ga i u zbirci "Čuvari Zvižda i Homolja III", koja izlazi ovih dana.

Drž' se ti Hrundija, on je uspeo i čuda će napraviti u srpskoj literaturi.

Za Bobanove izjave o tapšačima i skribomanima ne odgovaram, počnu da dolaze kod mene na razgovore pošto postanu slavni.

« Reply #62 on: 25-12-2019, 15:47:37 »
Ti jedno tvrdiš, a drugo radiš, Bobane. I onda koristiš ovaj forum da se obračunavaš sa ljudima i kreiraš lažnu stvarnost. Jedino ne kontaš da je tvoja reč odavno izgubila težinu, pa često ispadaš smešan bacajući, tako, ljude pod točkove kad god ti neko iz tvog klana prigovori, a prigovaraju stalno, takođe odgovorni za stanje foruma, jer ćute da se ne zameraju, ali po starom srpskom običaju stalno nekoga drukaju kod gazde. :)

https://files.fm/u/j9exbqfj

E, dobro je kada nisi pomagao Stipanu da otvori knjižaru i nisi radio prelome i nisi pričao na SF susretima, dajući mu na značaju svojim prisustvom. Ali bitno je da si ogorčen na njega jer ga objavljuju. Lol

Nema imena, skalope? Tako sam i mislila.

Boban

• 3
« Reply #63 on: 25-12-2019, 16:40:51 »
pomogao da otvori knjižaru? govorio na promociji? ti stvarno imaš teške poremećaje u viđenju ili pamćenju stvarnosti.
Ako ja nekome kao izdavač dam knjige da prodaje to nije pomoć nego trgovinski odnos. Ako ja sedim u nekoj sali gde je promocija i ne govorim ništa, nego sam možda došao da vidim kako taj prostor izgleda da bi sutra tu zakazao neku svoju promociju, kakva je to tačno pomoć? Čuješ li ti sebe koliko lupetaš? Radio prelome? Ja sam radio prelome za Novu poetiku i bio plaćen, kao što sam uradio i tvoju ŽENSKU MOĆ  u trenucima kada nisi htela očima da me vidiš. Ja sam profesionalac i kada radim za pare onda to uradim savršeno, ne mešam emocije i posao. Sem toga, ja niti jednog jedinog trenutka, ni pred Stipanom ni njemu iza leđa nisam rekao išta sem da je on beznadežan slučaj besmislenog škraboljisanja po papiru.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #64 on: 25-12-2019, 16:46:38 »
Pa, Bobane, tvoje čedo pa se petljaj sa njom. Što bih se ja još zamlaćivao sa tvojom kreacijom?

« Reply #65 on: 25-12-2019, 16:53:37 »
Ah, sve je u redu dok si “u trgovinskom odnosu” sa njim i to mu nije nimalo pomoglo da bude tu gde jeste danas. Ženska moć nije moja, to nije moj roman, već zbirka dobrih priča. Uzimanjem para za taj prelom “pomogao” si te pisce (lol), ja nemam ništa od toga, a i prelom je mogao da uradi bilo ko drugi nego si ti, valjda, altruista pa prelamaš i romane onih koje smatraš bezveznjakovićima?

Došao da vidi prostor, a na fotki na linku drži mikrofon. Hehe

Eh, koliko čeda ste vi napravili ovde, skalope, a sad ih Boban zove skribomanima. :)

Boban

• 3
« Reply #66 on: 25-12-2019, 17:13:35 »
ja sam za novu poetiku uradio 42 preloma, redom, sve... jel bi ti bilo lakše da sam tvoju knjigu odbio. Ženska moć je sve samo ne dobra. Imbecilni površni tekstovi neupućenih osoba koje su čule za 2-3 filma u kojima su žene dominantne. Glavne stvari ispuštene jer autorke nemaju pojma o onome o čemu pišu.

« Reply #67 on: 25-12-2019, 17:32:41 »
Eto, više i ne razmišljaš kada lažeš. Kao Vučić si: stvorićeš sebi realnost u koju ćeš da veruješ i vređaćeš nalazeći krivce u svima osim u sebi, makar ti se svi okolo smejali.

Proveri autore u Ženskoj moći pre random vređanja. A priče su dobre, inače ne bi videle svetlo dana i ne trebaš mi ti da daš sud o tome jer ih nisi ni pročitao i jer si odavno zlonameran i neobjektivan, te zloupotrebljavaš uređivački autoritet (posle se pitaš gde su nestali ljudi sa foruma i praviš fantastične teze od toga).

Zaslužio si ovo šamaranje jer si ispao guzica. :)

Boban

• 3
« Reply #68 on: 25-12-2019, 18:02:25 »
ne govorim o pričama, nego o pokušajima esejistike.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #69 on: 27-12-2019, 12:28:39 »
U civilizovanom svetu postoje granice pristojnosti kojih se ljudi pridržavaju prilikom komunikacije. Ako se te granice prekrše onda ljudima postaje neprijatno. Ako neko dođe u kuću, dužnost domaćina je da ukaže gostima da se pristojno ponašaju, ako već sami nemaju domaće vaspitanje. S obzirom na to da je ovo tvoj forum, onda je tvoja dužnost da ljudima ukažeš kada to ponašanje prevazilazi granice pristojnosti. S obzirom na to da ti to ne radiš, onda je jasno da će pojedinim ljudima koji su osetljivi na vređanje biti neprijatno i da će otići. Ne možeš to zamagljivati drugim razlozima. Pozivanjem na slobodu govora, kritikom sujete i slično. Verovatno sve to stoji, ali to nisu ključni razlozi. I ja sam napisao mnogo negativnih kritika ljudima na ovom i drugim forumima (uglavnom su gotovo sve bile negativne :oops: ), pa zbog toga većina ljudi nije odustala od komunikacije sa mnom. I privatno i u virtuelnom svetu. S druge strane, meni je vrlo često neprijatno da čitam pojedine postove na ovom forumu, ali ja sam prilično tvrdokorno stvorenje i mogu da podnesem svašta. Ali činjenica je da mi je povremeno neprijatno.
Takođe, uveren sam da ti, uprkos svoj svojoj trapavosti u ophođenju i često odsustvu elementarne pristojnosti, misliš da radiš ispravnu stvar. Ali to nije opravdanje...
Nažalost, mislim da je sve ovo otišlo predaleko i da je vrlo malo verovatno da je moguće uspostaviti neki drugačiji mod komunikacije na ovom forumu. Što me neće sprečavati da i dalje pokušavam da ga načinim pristojnim mestom. Pristojnost je najbolji način borbe protiv nepristojnosti.
Mica

Boban

• 3
« Reply #70 on: 27-12-2019, 14:25:54 »
Znaš li zašto sam ja propao kao fudbalski sudija? Glavna primedba kontrolora i razlog što su mi uvek spuštali ocenu najmanje za jedan je to što se uopšte nisam obazirao na psovanje, vređanje i dobacivanje od strane igrača, trenera ili publike. Bio je jedan sudija koji je u Borči valjda ili nekom selu pored, prekinuo utakmicu jer ga je neko iz publike stalno psovao, dakle, čovek je prekinuo utakmicu, odjurio na tribine i pretukao tog drznika. Zatim se vratio na teren i nastavio utakmicu. Ja sam radio drugačije, ako me igrač psuje, ja se onda pravim da ne vidim faulove nad njim, protivnički igrači to brzo provale i ubiju ga od batina, dok jadnik ne dopuže do mene sa rečima: "Pa jel vidiš šta rade?" A ja njemu: "Prestani da me psuješ pa će prestati da te tuku..." I to je uvek davalo efekta, ljudi se smire, ja ne podelim nijedan žuti karton, samo me kontrolor sankcioniše jer se tako ne radi.
Hoću da kažem, ja uvrede zapravo uopšte ne detektujem, to su mi kao poštapalice u govoru.
A problem ovog foruma je nastao kada je većina ljudi otišla, u početku nije bilo nikakvih pravila i nikakve moderacije i gotovo da nije bilo vređanja. Do ljudi je, ne do ulara, korbača i kažnjavanja...
Jedini način da se nešto postigne, ali to ste potkopali ti i Lidija otvorivši svoj forum u sred nekog mog razmatranja takvog pristupa da se ipak stvore uslovi i za osetljive duše da mogu da učestvuju, jeste da se izdvoje gornji i donji deo, ili još bolje, da se sve ovo podeli u tri celine, pa da probrani, prozvani i kulturni imaju ulazak u prvi krug, oni koji su ovakvi i ovakvi mogu i u drugi deo (filmovi, stripovi...), a da postoji neki segment valjanja u blatu (Politika, razonoda...) To je jedina stvar koju ima smisla uraditi, ako uopšte ima smisla da se išta radi.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #71 on: 27-12-2019, 15:15:09 »
Kasno je za forume. Novi format sada je reddit. To znači da mora da postoji mnogo aktivnih članova, i svi oni da imaju mogućnost glasanja, to jest mini-moderisanja. Ali istovremeno sa reddit formatom potreban je i blog format, gde je vlasnik svog bloga istovremeno i glavni administrator u svom kutku.

Boban

• 3
« Reply #72 on: 27-12-2019, 15:38:31 »
kasno je i za papirna izdanja... šta da se radi, ja pripadam XX veku.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #73 on: 27-12-2019, 21:39:38 »
Više mi se dopadao deo sa svađanjem. Lamentacije su bljak.

Miki_007

• 2
« Reply #74 on: 28-12-2019, 00:13:11 »
Intervju koji sam dao za Autostoperski vodič kroz fantastiku: https://fantasticnivodic.com/blog/2019/12/26/na-caju-sa-milanom-arandelovicem/

Na poleđini romana U.S.A. piše da je distopijska avantura prepuna čudnovatih likova kao što su transrodni nilski konji, lake meduze iz javnih rijalitija, gej mačori posvećeni veri, geek pavijani naklonjeni hardveru, Japanci koji umiru od dosade, do repa zaljubljeni gušteri, pošteni političari, ljigavi blavori koji zbog slabog vida nikada nisu bili u vojsci, haremske mačke koje pate od nedostatka slave, mačo sveštenice Svetog HIV-a, slepe mišice žedne krvi i prava glasa. Ovakav uvod vas natera da se zapitate s kakvim autorom imate posla. Nakon par razmenjenih rečenica shvatate da je posredi vrlo elokventan i načitan autor, talentovan i svoj, koji svet posmatra kroz svoju prizmu. O njegovom životu, pisanju, inspiracjji autor je podelio utiske sa Anom Ubavić.

Imaš iza sebe više romana. Koliko su ti u karijeri pisca pomogle ili odmogle druge profesije kojima se baviš?

Uvek sam se trudio da biram poslove koji se, tehnički ili idejno, nadovezuju jedan na drugi. U novinarstvu se bavim ogoljavanjem srpske književne scene, u striptizu sebe, a u pisanju ogoljavanju naše stvarnosti. Ne znam kako bih to približio, na primer: Kafka koji je danju radio nešto mnogo dosadno u osiguravajućem društvu, dok je noći provodio stvarajući najveličanstvenija dela svetske književnosti, Betmen koji je danju plejboj, noću heroj ili Dejan Stoiljković koji je danju Dejan Stoiljković, a noću Dejan Stoiljković.

Šta te najviše inspiriše?

Definitivno me najviše inspirišu drugi Dnevnik RTS-a i Biblija. Tematika, sadržaj i stil koji prožimaju ove medije su neverovatno inspirativni za svakoga ko se bavi pisanjem. Ali ne samo za one koji izlaz i bekstvo  iz surove i nenaklonjene stvarnosti traže u svetu književnosti, već i za sve one koji se bave nekim malo više profanim zanimanjima. Čak i onima koji su nezaposleni. Pogledajte oko sebe koliko je vernika ovih medija i uvidećete kolika je moć fikcije. Mislim da se drugi Dnevnik i Biblija bave opisivanjem tako moćnih i inspirativnih stvari, da kada ih ne bi bilo, trebalo bi ih izmisliti.

Koja je najbitnija uloga koju pisac ima u savremenom društvu?

Da piše najbolje što može. Sve ostalo je prepušteno volji samog autora. Autor može da bira stil i teme, može da izabere da, u knjigama ali i van njih, bude angažovan na rešavanju društvenih problema ili da izabere da ga stvarni svet ne zanima, i da se u potpunosti prepusti izmaštanom svetu koji stvara za potrebe svojih dela. Može da izabere da svojim životom i radom inspiriše druge ljude i utiče na njihove živote ili da piše za sebe… Pisac jedino nema izbora u tome da piše najbolje što može. To je njegova jedina dužnost.

Otkud ideja za ,,Bookvar” i kako se sve to desilo?

„Bookvar magazin“ je pokrenut sa idejom da razbije predrasudu, koja postoji kod civila koji su se sa njom upoznali samo u školi – da književnost mora biti smrtno dosadna. Želeli smo da, kroz seriju zanimljivih tekstova o književnosti i književnicima, približimo književnost mladima, da zainteresujemo ljude za knjige i čitanje, da im pokažemo da književnost nije nešto što su mahom učili u školi – nešto što radimo na silu, samo za ocenu i nešto što se nalazi samo u interpretacijama za srednje škole. Ideja je bila da pišemo tekstove po uzoru na one iz Politikinog zabavnika. Vremenom su se rađale nove ideje, tako da je „Bookvar“ postao mesto gde su mnogi autori započinjali svoje prve medijske korake, gde su se čitaoci upoznavali sa novim autorima. Bookvar je postao mesto gde će se ljudi informisati o najnovijim izdanjima, promocijama knjiga, književnim i tribinama o stripu, događajima i festivalima, gde će pročitati brojne prikaze knjiga, intervjue sa autorima, urednicima i izdavačima, gde će saznati i o pozorišnim predstavama… „Bookvar“ je bio medijski sponzor znatnom broju, i to ne samo književnih, kulturnih događaja. Čak je objavio i jednu zbirku angažovanih priča.

,,Čudna knjižara” i ,,Znak Sagite” su definitivno krupne i bitne tačke na mapi domaće fantastike. Koliko ti je rad sa njima pomogao da napreduješ u svom pisanju?

U pisanju ne, ali oko pisanja da. I to značajno. Boban Knežević se uvek nalazio tu negde da mi pomogne ili da uskoči kada niko drugi neće. Izlazio mi je u susret i pomagao kako u objavljivanju knjiga tako i korisnim savetima i deljenjem bogatog iskustva koje ima u izdavačkom svetu.

Pre svega, moram da pohvalim koricu tvog najnovijeg romana ,,U.S.A.” (Kako i ne bih kad ga je ilustrovao legendarni Bob Živković). Reci nam više o samom romanu. Verujem da će svakako privući pažnju mnogih čitalaca što zbog sadržaja što zbog intrigantnog naziva.

Uzeću tu slobodu da se zahvalim u Bobovo ime. On je isključivi „krivac“ za ilustraciju na koricama. Roman „U.S.A.“ je politička satira smeštena u neku relativno daleku budućnost. Za razliku od prva dva romana „Labudoliki paunovi moraju umreti“ i  „Balada meda i krvi“ u kojima sam se bavio srpskom „stvarnošću“, u trećoj knjizi sam želeo da napravim mali otklon od domaćih tema i pozabavim se onim globalnim. „U.S.A.“ se bavi pitanjem imperijalističkog izvoza i nametanja određenih vrednosti drugim društvima, rasizmom, verskom i rasnom (ne)tolerancijom, diskriminacijom, ekologijom, budućnošću društvenih mreža i ličnih odnosa u virtuelnim okolnostima, kao i pitanjem nevladinog sektora i političke korektnosti kada ona dođe do vrhunca i pretvori se u svoje naličje.

Ko je na tvojoj listi živih ili mrtvih umetnika s kojima bi proćaskao?

Hm! Da, vidimo. Tomas Man je zauzet svojom karijerom i nema vremena za gluposti kakve su život i ćaskanje, Hemingvej je stalno pijan, Edgar Barouz zauzet zarađivanjem novca, Truman Kapote se opet izgubio u romanu, Rene Gošini mrtav… Pitanje je da li bi oni sa mnom proćaskali, ali bih voleo da se malo družim sa Borislavom Pekićem i Janom Dačović. Voleo bih da mi otkriju njihove tajne pisanja. Zanima me kako je Pekić pisao svoje knjige, a Dačović svoje kalendare. Naročito me interesuju februar i jul.

Da li misliš da strana fantastika u ovom momentu ima primat nad domaćom i zašto je to tako?

Da, ima. Verujem da je to zato što su se čitaoci previše puta „opekli“ sa domaćim autorima, uložili novac i vreme za čitanje, a onda se ispostavilo da je u pitanju loše delo. Za razliku od domaćih autora od kojih su baš  svi u domaćoj ponudi, strani autori prolaze kroz sito i rešeto da bi stigli na naše tržište. Zato kod nas dolaze samo probrani strani autori, oni čiji je kvalitet bolji i zbog toga je i broj loših iskustava manji nego sa domaćim autorima.  Ono što je tu veće pitanje jeste koliko je i strana fantastika u Srbiji čitana. Čini mi se da van kruga posvećenika jako malo ljudi čita te knjige. Isto je kao i sa stripovima. Stripove danas čita veoma mali broj ljudi, dok filmove, koji su snimljeni upravo na osnovu tih stripova, gledaju milioni ljudi. Pitanje je i da li i u kom procentu filmovi i serije rađene na osnovu književnog ili stripskog predloška – zainteresuju publiku da posle toga pročitaju te knjige ili stripove.

Da li je teško biti pisac fantastike u Srbiji?

Pisati fantastiku u Srbiji je mač sa dve oštrice. Sa jedne strane, nije potrebna nikakva mašta jer je dovoljno da se osvrnemo oko sebe, vidimo šta se dešava i to dokumentujemo. Sa druge strane, ma koliko maštoviti bili, nikada nećemo uspeti da nadmašimo stvarnost. Piscima fantastike je problem da ubede publiku da su bili originalni, a ne plagijatori.

Šta je potrebno učiniti da bi se popravilo stanje u domaćoj fantastici?

Urednici, urednici i urednici! Uvek ću to reći. Ne hiperprodukcija i ne mogućnost da svako objavi baš sve. Nedostatak urednika je rak rana domaće književnosti, pa i one fantastične (naročito fantastične). Našoj književnosti su podjednako potrebni dobri pisci i dobri urednici.

Ono što bih ja savetovao domaće autore jeste da ne kopiraju i recikliraju (poznate) knjige i autore već da budu originalni, da stvaraju nove svetove, svetove čije istorije, geografije, matematike, fizike, hemije i biologije nikada ranije nisu viđene… Verujem da će na taj način uspeti da zadobiju pažnju u svetu u kome svi već imaju svojih petnaest minuta slave.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #75 on: 28-12-2019, 10:36:19 »
Ispašće da oftopičariš na topiku o svojoj knjizi...  :mrgreen:
We're all mad here.

Boban

• 3
« Reply #76 on: 28-12-2019, 10:59:04 »
ma da, urednici su krivi za sve. Škrabala ništa... mogu da budu nepismeni, neinventivni, netalentovani, treba samo da imaju želju da budu pisci i neko treba da potroši silno vreme i znanje da im sredi tekstove.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #77 on: 28-12-2019, 11:35:01 »
QQ mene. Ti ne znaš šta urednici rade! Moraću da pokrenem kurs za urednike. Urednici sređuju pisce, a ne rukopise. Pa, ako pisac ne sredi rukopis nema knjige.

Boban

• 3
« Reply #78 on: 28-12-2019, 12:59:32 »
očigledno imamo potpuno različito tumačenje pojmova: pisac, urednik, izdavač, recenzent, lektor, korektor, redaktor, ilustrator, čitalac...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #79 on: 28-12-2019, 13:19:16 »
Konačno. Urednik koji ne čita delo koje će da objavi kao izdavač! Dobar šnajder nije automatski i modni kreator. Omalovažavaš i kritikuješ svog pisca i potajno veruješ da je marketinški pametno, jer će ga čitati oni koji tebi ne veruju! Tu i tamo mi zamere da sam grub prema tebi. Ni to nije tačno. Grub sam jer nada umire poslednja.

« Reply #80 on: 28-12-2019, 16:12:46 »
Ne zato što veruje da je marketinški pametno, već zato što se pere od odgovornosti za promociju skribomanije. Sedi na dve stolice. Posle će da kaže da je to bila samo trgovinska saradnja i da on nema ništa sa tim što skribomani dobijaju nagrade.

Ne znam ni zašto sedi na dve stolice, niko ga nikada nije osuđivao što pokušava da preživi. Ali eto, taj trip mu je toliko jak, da gazi sve pred sobom ne bi li ga održao.

Miki_007

• 2
« Reply #81 on: 28-12-2019, 16:14:53 »
Ispašće da oftopičariš na topiku o svojoj knjizi...  :mrgreen:

Ha-ha-ha! Definitivno će tako da ispadne na kraju.

Boban

• 3
« Reply #82 on: 28-12-2019, 18:44:58 »
Ne zato što veruje da je marketinški pametno, već zato što se pere od odgovornosti za promociju skribomanije. Sedi na dve stolice. Posle će da kaže da je to bila samo trgovinska saradnja i da on nema ništa sa tim što skribomani dobijaju nagrade.

Kakva trgovinska saradnja? Kakve dve stolice? Autor nije ništa platio za objavljivanje knjige. Kao ni Nešić ili Lazović ili Radmilo. Svako od autora je obezbedio samo autora naslovne strane ali to je bio njihov izbor. Na svakoj od tih knjiga sem na Lazovićevom Sokolaru ja sam zasad u minusu. Ali očekujem da se to promeni i činim sve što je u mojoj moći da bude tako. D. nema razloga da u mene preslikavaš svoje frustracije i optužuješ me za nešto što niti radim niti sam kriv.

Miki_007

• 2
« Reply #83 on: 29-12-2019, 20:34:56 »
Intervju koji sam dao za Regionalni informativni centar: https://www.regionalniinformativnicentar.com/milan-arandjelovic-pisac-da-sam-vladar-nesklon-odlasku-sa-vlasti-najvise-bih-voleo-da-me-protivnici-bojkotuju/

Kraj godine je dobro završiti uz kvalitetne ljude, pametne, one koji imaju šta da kažu i koji svoj posao rade veoma profesionalno. Milan Miki Aranđelović je mlad čovek koji svojim književnim i novinarskim radom, aktivizmom na društvenim mrežama, ukazuje na nepravdu u društvu, opominje, kritikuje i savetuje. U razgovoru za naš portal Aranđelović priča o “životu” u Srbiji, stanju u medijima, političarima i bojkotu izbora, ali na početku o svom trećem nedavno objavljenom romanu  U.S.A- Ujedinjena Sahara Afrike.  Nas je skraćeni naziv USA prvo asocirao na SAD – Sjedinjene Američke Države, autor ovog dela to potvrđuje i objašnjava:

– Na prvi pogled zaista aludiram na nama dobro poznate Sjedinjene Američke Države, ali zapravo mi je ideja bila da prikažem svaku imperiju u istoriji. Nije tu bilo nekih većih odstupanja u njihovom  imperijalizmu i velikih razlika između Persije, Egipta, Kine, Rima, Vizantije, Rusije, Kine, Britanije, Amerike, Kine… Čitaoci će, svakako, na početku imati snažan utisak da pišem o današnjoj Americi, ali će ubrzo shvatiti da se ono opisano u romanu može primeniti i na bilo koju drugu imperiju.

Po čemu se razlikuje ovaj roman u odnosu na vaša prva dva?

– U prva dva romana se bavim lokalnim, da ne kažem regionalnim, temama o kojima mislim da je važno da se priča, a o kojima se uglavnom ćuti. Mislim da svako ima dužnost da se na način bori za bolji život, ali i za nasleđe koje ostavlja generacijama koje dolaze. Svako na svoj način. Moje oružje su reči, a bojno polje knjiga. Zato se u prva dva romana bavim zombijima, vampirima, vešticama, vukodlacima, čumama, alama, sveštenicima, političarima, ratnohuškačikim novinarima i književnicima kao i drugim čudovištima našeg doba. Frustrirajuće mi je što ogromna većina mojih kolega, iz nekog meni nepoznatog razloga, izbegava da se bavi sadašnjošću ili događajima iz neposredne prošlosti i radije bira beg u praistoriju Velikog rata ili međuratnog perioda. Angažovanost zahteva… pa… angažovanost. U trećem romanu sam odlučio da osmotrim stvari iz drugog ugla. Želeo sam da prikažem današnji svet i „veliku“ politiku koja utiče na naše male živote u našim malim balkanskim avlijama. Teme kojima se bavim u romanu „U.S.A.“ jesu imperijalizam, nametanje volje jedne velike države drugim malim državama, ekologija, rasizam, šovinizam, pitanje roda, ali i pitanje političke korektnosti koja sve više postaje naličje osnovne ideje i prerasta u svojevrsni fašizam. Želeo sam da odgovorim na pitanje šta će da se desi kada politička korektnost postane nekorektna.

Likovi u romanu imaju specifična imena, uloge, šta vam je bio cilj kada ste odlučili da ispričate ovu priču?

– Uvek mi je cilj da prikažem našu stvarnost. Cilj mi je da oni koji pročitaju moj roman jasno vide u kakvom svetu živimo. Maskirajući moje junake zapravo im skidam maske i prikazujem naravi i društvo onakvima kakvi jesu.

U.S.A je okarakterisan kao satirično-distopijski roman, da li mi ovde u Srbiji (regionu) trenutno živimo jednu distopijsku, satiričnu priču?

– Pitanje je da li mi uopšte i živimo. To što smo zasnovani na ugljeniku i što bi nas neki biolog proglasio živima ništa ne znači. I kolonijalni volvoks živi lep društveni grupno-erotski (su)život, pa ne verujem da bi se neko od nas menjao sa njim(a). Život je na Balkanu vazda bio ograničen navodnicima. A šta mi ovde poslednjih dve stotine godina „živimo“? Mislim da nije u pitanju satira, već pljačka. U romanu „Zanimljiva vremena“ Terija Pračeta  jedan varvarski junak imena Koen, visok metar i po u ortopedskim sandalama, s celoživotnim iskustvom u neumiranju želi da opljačka najveći plen ikada, celo Agatejsko carstvo. U toj nameri smislio je sjajan, mada naizgled nemoguć, plan. Potrebno je samo da stigne u carevinu ograđenu velikim zidom, upadne u dobro čuvanu palatu, dođe do prestone dvorane, skloni cara s prestola i da onda on sedne na taj presto. Na taj način je ukrao celu državu sa kojom, kao i sa regularnim plenom, može da radi šta god poželi. Jednostavno. E, upravo se to nama desilo i to živimo već dve stotine godina.

Poznati ste kao neko ko nema dlake na jeziku, o tome govore i vaše objave na društvenim mrežama.  Šta je glavni problem naše države i našeg društva. Političari, mi ili neko treći?

– Moramo shvatiti da su za stanje u našem društvu krivi pre svega Amerikanci, onda Englezi, Hrvati, Albanci, Turci, NATO, EU, Vatikan, HAARP, Tito, vakcine, latinica, a najviše je kriva ona matora babuskera iz Bronksa, izvesna Maga Vračević, koja je po nalogu združenih snaga CIA, FBI i NSA bacila kletvu na naš narod i lojalne narodnosti. Takođe je bitno shvatiti zašto nam oni sve to rade. Rovare protiv nas jer smo bolji od njih. Mnogima je teško da prihvate da se bukvalno svi Amerikanci bude za mržnjom prema našoj zemlji i po vasceli dan i ogroman deo besane noći razmišljaju kako da nam napakoste. Ne mogu da nam oproste one zlatne viljuške kojima smo onomad kusali supu. Najbitnije je to da mi nismo ništa krivi, a još manje odgovorni za sopstvene odluke i izbore u životu. Kada padneš ispit kriv je predsednik Amerike, kada padneš na ulici kriv je gradski menadžer, kada Đoković padne u finalu kriva je kuhinja Maje Volk… Shvatili ste metod? To je način razmišljanja koji oslobađa odgovornosti i koji nas je doveo ovde. Šta bi trebalo da uradimo, pa da se stvari malo pokrenu? Mislim da bi trebalo učiti od dece. Deca imaju mudrost koju su odrasli, zagledani u nacionalne mitove i razne partijske Biblije, vremenom izgubili. Dete stavi svoje prstiće na vrelu ringlu samo jednom i nikada više. Tako bi i mi ovde trebalo da se ponašamo. Jednom smo se opekli i više nikada. Znam da je ponavljanje majka uspeha, ali ne znam koliko ćemo moći da nastavimo sa ovolikim uspesima, a da se ne pridružimo Hazarima i dinosaurusima.

Pišete za razne portale. Šta vam najviše smeta u medijima? Da li bi trebalo sprovesti i lustraciju medija i novinara koji su radili za režim (jednog dana)?

– Kada je pao Berlinski zid i kada je Nemačka Demokratska Republika krenula putem demokratije postavilo se pitanje šta će biti sa onim sudijama koje su radile za Štazi. Ispostavilo se da su apsolutno sve sudije radile za Štazi i da bi lustracijom država jednostavno ostala bez sudija. A ko bi onda, pitam ja Vas, sudio onima koji su radili za Štazi? To su se pitali i novi lideri nove, ujedinjene, slobodne i, nadasve, demokratske Nemačke. Zato su odlučili da otpuste samo one sudije koje su se istakle u borbi protiv političkih prestupnika, a ostale su iskoristili za izgradnju te vrle, nove Nemačke. Zato sam protiv lustracije. Ne zato što bi to ličilo na zakon linča, osvetu, odmazdu dostojnu svetlog mračnog srednjeg veka već zato što bi na taj način izgubili ljude koje bi mogli da iskoristimo da izgradimo društvo koje mi želimo. Oni su se već dokazali kao lojalni, imaju decu zbog koje sve to moraju da rade (nisu deca javni dug, pa da vremenom porastu), obučeni su i spremni da daju svoj doprinos. Sve što je potrebno je da naši, a da ne budu „naši“ (ili ne daj bože Naši), konačno dođu na vlast.

Da li je bojkot dela opozicije narednih parlamentarnih izbora pravo rešenje ili je to nekakav beg od stvarnosti (u smislu nema ko da ga pobedi)? Kako vi gledate na to kao mlad čovek?

– Da sam ja neki vladar nesklon odlasku sa vlasti najviše bih voleo da kao svoje protivnike imam ljude koji bojkotuju mogućnost moje smene. Mislim da bih otišao i korak dalje i da bih ohrabrivao i na sve načine pomagao da se ta ideja, ideja bojkota moje smene, osnaži među mojim vernim nepristalicama. U medijima koje kontrolišem davao bih prostora samo tim ljudima i, navodno ih blateći, ubeđivao građane da su oni jedina opozicija mom režimu. Bitno je da se u toj larmi ne čuje neki drugi i drugačiji glas. Tu je važna još jedna stvar. Ne samo bojkot izbora, već i bojkot (demokratskih) institucija. Snažne institucije su jedina brana vladarevoj samovolji. Zato bih, ja kao taj zamišljeni prosvećeni apsolutista, voleo da ta idealna opozicija bojkotuje i sve te institucije. Ali ne samo to. Potrebno je da ta opozicija što više ljudi ubedi u ideju da su te institucije nebitne, da one samo smetaju i da bi ih trebalo ignorisati. I sam bih, kao vladar sklon apsolutizmu, rušio sve te institucije koje stoje između mene i mog naroda. Potrebno je da narod voli samo mene, a ne neke tamo institucije. Ljubav bez posrednika! Tako da bih rado prihvatio svaku pomoć koju bi mi opozicija pružila u razgradnji institucija kroz njihov bojkot i ubeđivanje svojih pristalica u besmislenost istih.

Bavite se i književnom kritikom. Da li je književnost danas postala (pomalo) degradirana? Šta je loše u njoj, a šta dobro?

– Uh! Mislim da je ovo najteže pitanje koje ste mi postavili. Mislim da je pitanje previše kompleksno da bih imao neki konačan i sveobuhvatan odgovor. Smatram da bi se o današnjoj književnoj sceni moglo govoriti tek kada ovaj turbulentan period bude okončan. Živimo u doba kada se stvari veoma brzo menjaju i kada stara pravila prestaju da važe, a nova se tek uspostavljaju, da bi i ona ubrzo bila zamenjena drugim. Tehničke mogućnosti su takve da je hiperprodukcija književnih dela laka čak i u, klasičnoj, papirnoj formi. Takođe smatram da će knjige od papira još dugo biti dominantne i da elektronska forma knjiga, barem za naših života, neće preovladati. Sa druge strane, internet i društvene mreže nam omogućavaju sasvim drugačiji kontakt između pisaca i publike, a naročito promovisanje onoga što je napisano i objavljeno. Mislim da je to jedina stvar koja se zapravo promenila u odnosu na vekove pre nas. Sve ostalo je ostalo isto. Kao i uvek i danas postoje dobro i loše napisane knjige, knjige koje imaju i one koje nemaju književnu vrednost, knjige koje izdavači žele da prodaju, ne zbog profita i pohlepe, već iz prosvetiteljskih pobuda, knjige koje se bolje prodaju i koje publika lakše prihvata i one koje teško nalaze put do čitalaca, a postoje i pisci… Na nedavno završenom „Merlinka festivalu“ pogledao sam film „Divlje noći s Emili“ o životu Emili Dikinson. Iako danas važi za najbolju američku pesnikinju čiji opus broji gotovo dve hiljade pesama Dikinson je, za života, uspela da objavi svega desetak pesama. Frustracije i probleme koje ona doživljava u ovom filmu su i meni, kao autoru, sasvim poznati. Čini se da se u životu pisaca ništa nije promenilo u poslednja dva veka i da ih i dalje muče isti problemi. Uprkos tome što je internet, navodno, promenio pravila igre neke stvari se nikada ne menjaju.

Šta vaša publika može da očekuje u 2020. godini od vas i šta biste im poručili?

– U 2020. bi trebalo da se pojavi moj četvrti roman u kome se vraćam na domaći teren i u kome ću se baviti našim najaktuelnijim političarima i njihovim naravima. Mogu da otkrijem da će se, kao jedan od junaka, pojaviti i naš čuveni književnik Dejan Stoiljković. Takođe očekujem da izađe i zbirka priča o vampirima u kojoj će se, pored priča drugih autora, naći i jedna moja priča u kojoj ću otkriti zašto je zapravo rušeno u Savamali. Na sajtu Bookvar magazina ću i dalje pratiti najnovija književna dešavanja i pisati o novim knjigama. Svojoj publici bih, kao i uvek, poručio da imaju samo jedan život, da njihova svest posle neće  postati deo neke kosmičke energije, ponovo se roditi kao crv, mrav ili Buda, niti će završiti u Paklu ili Raju i da u skladu sa time organizuju ovo svoje jedino postojanje koje imaju. Neke zvezde su morale da eksplodiraju kako bi od njih nastali ljudi. Iskoristite priliku! Budimo ljudi, iako smo od zvezda sazdani!

Miki_007

• 2
« Reply #84 on: 31-12-2019, 12:18:47 »
Na veliku zalost moram da obavestim sve one koji su navijali za mene da se ove godine moj roman "U.S.A." nije našao u širem izboru za NIN-ovu nagradu za roman godine. Hvala vam svima na podršci koju ste mi pružili jer će mi ona mnogo značiti u daljem radu i trudu da budem još bolji i da na koncu dobijem i ovo lepo priznanje. Što bi rekao jedan od najboljih živih srpskih pisaca "Nastaviće se!"

Moji lični favoriti biće romani "Paučina" i "Nema oaze" jer su to romani koje sam pročitao i koji su mi se neobično dopali. Ne mogu da sudim o knjigama koje sam propustio da pročitam, a koje su se našle u širem izboru.

Boban

• 3
« Reply #85 on: 01-01-2020, 01:25:06 »
samo si džabe bacio šest primeraka knjige...

Miki_007

• 2
« Reply #86 on: 01-01-2020, 10:47:05 »
Neki su noćas imali savršen doček...

Miki_007

• 2
« Reply #87 on: 01-01-2020, 14:28:58 »
samo si džabe bacio šest primeraka knjige...

To je dosta pojednostavljen opis ove drame.

Pre svega sam nominovao svoj roman za ovu prestižnu nagradu. Drugo, to je bilo ulaganje u promociju samog romana, a sve u cilju bolje prodaje. Da je "U.S.A." ušla u neke šire, a potom i uže krugove interesovanje za nju bi drastično poraslo kao i prodaja. Da ne spominjem koji bi profitabilni bum bio da je ovaj roman dobio NIN-a. A najvažnije je to što bi u tom slučaju ljudi bili u prilici da čuju za moj roman i da, masovnije nego do sada, uživaju u njemu. To je meni najvažnije. Da ljudi uživaju u dobroj i kvalitetnoj književnosti.
Tako ja posmatram ovo moje "bacanje" šest knjiga.

Boban

• 3
« Reply #88 on: 01-01-2020, 15:32:13 »
Nije valjda da si ti zaista poverovao ijednog trenutka da tvoja knjiga može da uđe u ikakav izbor za NINovu nagradu.
Ti pišeš opušteno, skoncentrisan si na ono što želiš da kažeš, pritom potpuno zanemaruješ ili nisi u stanju da održiš potreban nivo literarnosti.
Zamisli pevača koji ne zna da peva, ali se nada da će na nekom festivalu biti zapažen jer su reči koje izgovara dobre.
Malo realnosti nikog još nije ubilo...

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #89 on: 04-01-2020, 12:59:43 »
Nije valjda da si ti zaista poverovao ijednog trenutka da tvoja knjiga može da uđe u ikakav izbor za NINovu nagradu.
Ti pišeš opušteno, skoncentrisan si na ono što želiš da kažeš, pritom potpuno zanemaruješ ili nisi u stanju da održiš potreban nivo literarnosti.
Zamisli pevača koji ne zna da peva, ali se nada da će na nekom festivalu biti zapažen jer su reči koje izgovara dobre.
Malo realnosti nikog još nije ubilo...

Booka je izdala roman CRNA KNJIGA koji je ušao u 32 i upravo ga čitam. Ako te je zanimalo da vidiš kako izgleda kad neko ima samo volju da bude pisac i apsolutno ništa drugo, eto prilike... :) U prvih osamdeset strana romana, čovek dva puta opisuje nekoga kao "latifundiju" (jednom mesa, drugi put masti), dva različita junaka psuju nekome "milosnu majku", a "piktoreskno" umesto "pitoreskno" sam isto sreo već nekoliko puta u tom uzorku. Dakle, toliko o uredništvu, lekturi itd.

Rečju, nit je napisano, nit je uređeno. I evo ga u 32.

Elem, problem NINove nagrade, od momenta kad je dobio Gocić, jeste u tome što sada svako misli da bi mogao da je osvoji jer zašto da ne. Setimo se ljudi koji su kad je Pištalo osvojio smatrali da je mogao da je osvoji Skrobonja za onaj neki svoj pulp roman, isto o Tesli. Naigled apsurdno? Ali, nije, i  Dexa je bio u užem krugu sa pulp romanom.

Dakle, sve se poremetilo. I sad svako ne da ima iluziju već ima pravo da je očekuje!

Ako gledamo ovaj izbor, pročitao sam Marojevića, dobar je. Krenuo da čitam Ćiru i stao ali siguno ću neka nastaviti. Nije baš smisleno.

Iskreno, ne vidim šta Mikija tu sprečava da očekuje plasman. Osim što nema "kombinaciju". Štaviše, da neko tu ima neke hrabrosti i radoznalosti uvrstio bi ga u 32.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #90 on: 06-01-2020, 13:22:33 »

Booka je izdala roman CRNA KNJIGA koji je ušao u 32 i upravo ga čitam. Ako te je zanimalo da vidiš kako izgleda kad neko ima samo volju da bude pisac i apsolutno ništa drugo, eto prilike... :) U prvih osamdeset strana romana, čovek dva puta opisuje nekoga kao "latifundiju" (jednom mesa, drugi put masti), dva različita junaka psuju nekome "milosnu majku", a "piktoreskno" umesto "pitoreskno" sam isto sreo već nekoliko puta u tom uzorku. Dakle, toliko o uredništvu, lekturi itd.

Nečiji ortak? Mislim, Booka obično pazi na takve stvari, bar onoliko koliko sam primetila (nije baš da sam pročitala svako njihovo izdanje).
We're all mad here.

Boban

• 3
« Reply #91 on: 06-01-2020, 16:25:46 »
Izdavačke kuće se vremenom srozavaju, pa tako imamo da su Stubovi kulture na izdisaju objavljivali budalaštine neuko prelomljene, Geopotika nepismene ljubavnice gazde, Peosveta je odavno postala utočište samizdata nepoznatih pesnika...
Mnogo je teško u ovo vreme populizma i ambalaže kao jedinog primarnog generatora uspešnosti držati literarni nivo kada vidiš oko sebe nepismena, jadna, dronjava, kretenoidna samozvana piskarala kako ubiru slavu i hvalu...

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #92 on: 06-01-2020, 16:47:43 »

Nečiji ortak? Mislim, Booka obično pazi na takve stvari, bar onoliko koliko sam primetila (nije baš da sam pročitala svako njihovo izdanje).
Deluje mi da se njima ovo sviđa. Ali, na kraju krajeva nije ni važno, roman je u 32 za NIN.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #93 on: 06-01-2020, 22:59:57 »
To što im se sviđa ne znači da ne treba da prođe urednika i lekturu...
Što se tiče 32 za NIN, svašta tu prolazi.
We're all mad here.

Miki_007

• 2
« Reply #94 on: 13-01-2020, 00:26:30 »
BookWitch o romanu "U.S.A.": https://bookwitch77.blogspot.com/2020/01/usa-milan-aranelovic.html?m=1&fbclid=IwAR1XOzHShKVsVRdg5p8ZrZiIlsed86WfkjIR1fRp1xb5zpHxjHLfJDdekk8

Ujedinjena Sahara Afrike je raj na zemlji. Nekada pustinja, a sada plodno tlo, U. S. A. je uspela da, nakon katastrofe koja je uništila poznati svet, postane ključni igrač na međunarodnoj sceni. Zelene tehnologije, ljudska, hibridna i zelena prava su njeni glavni izvozni resursi koje milom ili silom nameće ostatku čovečanstva. Na domaćem planu U. S. A. je nominalni šampion u toleranciji, ali u praksi…
Eze je sin crnićanskog predsednika Republike. Abiona je ćerka hibridislamističkog trgovca amuletima. Oni moraju da skrivaju svoju ljubav od svih, a naročito od mržnje njenog brata Saadata. Kada njih troje kidnapuju, liše sećanja i zatvore u rudniku vode kojim rukovodi nemilosrdni Hrapavi Drilos, oni shvataju da je jedini način da se spasu međusobna saradnja, ljubav i empatija. A ovaj put nisu samo njihovi životi u pitanju već i budućnost krošnji i ustrojstvo samih korena iz kojih niče U. S. A. Hoće li razmaženi potomci biti dostojni svojih Očeva došljaka?

Čitanje ove knjige bila je jedna nezaboravna avantura. Priča je pitka i zabavna, lagana za čitanje.... Međutim, to je samo utisak koji se stiče na "prvu loptu". Ako hoćete, a znam da možete, da zagrebete malo dublje ispod laganica avanturice i, naoko, njanjave ljubavne pričice, naći ćete fenomenalnu satiru i kritiku društva u kome živimo. Kreirajući distopijske svet, pun čudnih, na momente grotesknog likova, Milan se osvrće na probleme sa kojima se savremeni čovek sreće, kao što su potrošačko društvo, zavisnost od interneta, naročito društvenih mreža, površnost, preterana religioznost koja naginje ka fanatizmu, verska i rasna diskriminacija...
I upravo to poigravanje sa realnošću, ples na tankoj žici, između odlične satire, "bljutave komedije" i groteske je ono što Milana izdvaja iz gomile. Njegovi likovi su nesvakidašnji i neobični. Nećete naći slične ni u jednom delu, jer ovi su plod isključivo njegove neverovatne mašte. Jer da se razumemo, bića i likove koji su glavni protagonisti Milanove knjige možda možemo sresti u snovima nakon dvadesetčetvoročasovne pijanke 😉. Samo u U. S. A. možete sresti gej mačora posvećenog veri, zaljubljenog guštera ,transrodnog nilskog konja sa krizom identiteta, pavijana geeka koji obožava zastarele tehnologije, Japance koji umiru od dosade, mačo sveštenicu Svetog HIV-a i mnoge druge živopisne i zanimljive junake i antijunake.

Ako tragate za knjigom koja će vas zabaviti, a u isto vreme i naterati da se zamislite, ako imate višak slobodnog vremena koje želite kvalitetno da potrošite, ako volite da plačete od smeha i vrištite od muke... onda je U. S. A. prava knjiga za vas. Iskreno, svaki minut koji potrošite na njeno čitanje će biti kvalitetan i ispunjen do poslednje sekunde. Ako mi poverujete na reč, pa pročitate ovo knjigu, volela bih da čujem i vaše mišljenje o njoj.

Druženje sa Milanom Aranđelovićem svakako nastavljam i sa nestrpljenjem čekam  da vidim šta nam ovaj mladi pisac sledeće sprema.

Accuphase

• 2
« Reply #95 on: 13-01-2020, 00:58:18 »
Ja sam ranije pitao doduše ne na ovoj temi, zašto se roman ne zove U.S.S.R nego baš U.S.A?

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #96 on: 13-01-2020, 01:42:38 »
Kakvo neobično pitanje. Šeta majka svoje dete i kaže mu "Milane...", a ti je pitaš zašto se dete ne zove Dragan, nego baš Milan.

Accuphase

• 2
« Reply #97 on: 13-01-2020, 14:30:38 »
Kakvo neobično pitanje. Šeta majka svoje dete i kaže mu "Milane...", a ti je pitaš zašto se dete ne zove Dragan, nego baš Milan.

Edi, nemoj da me praviš budalom, molim te!

Miki_007

• 2
« Reply #98 on: 14-01-2020, 01:03:16 »
Ja sam ranije pitao doduše ne na ovoj temi, zašto se roman ne zove U.S.S.R nego baš U.S.A?

Mislim, izvinjavam se ako grešim, da je u pitanju baš ova tema na forumu. Negde na prvoj strani.

Accuphase

• 2
« Reply #99 on: 14-01-2020, 14:08:55 »
Mhm da u pravu si, eto prilike da ogovoriš na moje pitanje.