Author Topic: Emili Sent Džon Mandel - "Stanica jednaest" (Vulkan, 2015)  (Read 374 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
STANICA JEDANAEST Emili Sent Džon Mandel je vrlo zanimljiv SF roman nastao pod snažnim uticajem Dejvida Mičela i njegovog rukopisa gde se žanrovska rešenja koriste za svrhu nastanka visoke književnosti a priče izlažu kroz nekoliko vremenskih i narativnih tokova.

Emili Sent Džon Mandel je dobro izučila ono što je Mičel ostavio za nauk, s tim što je njen roman skoro duplo manji po obimu od njegovih i naravno samim tim nema tako briljantne sturkturalne postavke, i stilske bravure.

Ono u čemu je Mandelova međutim solidan jeste jasan rukopis koji precizno opisuje junake, izlaže priču efikasno i dinamično, i promišlja svet u kome je većina naroda izumrla od nekakave zaraze i sada glavni junaci lutaju kroz krhotine tog sveta koji je nekada postojao.

Likovi se dele na one koji se ranijeg sveta sećaju i na mlađe koji ga gledaju kako nekakav prohujali uzor i uspomenu. Ne čudi me da su televizijska prava za ekranizaciju ovog romana otišla za HBO Max, deluje mi da je ovo izuzetan materijal za jednu ambicioznu seriju.

Deonice na aerodromu koji polako postaje baza preživelih ali poprište događaja koja mogu biti tumačena kao duhovno vrlo snažna podsetio me je pomalo na BESNILO Borislava Pekića, roman a ne stanje.

I druge deonice svakako imaju čitljive preteče u drugim postapokaliptičnim stprijama ali Mandelova u svaku od njih unosi nešto sveže i samim tim kreira nešto više od puke reprize.

STANICA JEDANAEST ubedljivo i svedeno, jasno i efikasno gradi svet koji se ruši i izumire, ali uvek u prvom planu drži likove i njihove drame koje na kraju krajeva doživljavaju transofrmaciju kako se svet menja ali zapravo ostaju slične jer ih sve vezuje strah od usamljenosti i prolaznosti.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

milan

• 4
  • 3
Re: Emili Sent Džon Mandel - "Stanica jednaest" (Vulkan, 2015)
« Reply #1 on: 07-11-2019, 09:44:14 »
Da i meni se dopala ova knjiga, onomad kad sam je citao. Cak je i prevod, za jedno Vulkanovo izdanje, bio korektan.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Re: Emili Sent Džon Mandel - "Stanica jednaest" (Vulkan, 2015)
« Reply #2 on: 08-11-2019, 03:19:53 »
Da i meni se dopala ova knjiga, onomad kad sam je citao. Cak je i prevod, za jedno Vulkanovo izdanje, bio korektan.

Plašio sam se prevoda znajući izdavača ali bio je sasvim podnošljiv, sa ponekom greškom koja je srećom bila potpuno jasna na šta se odnosi u originalu...
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam