Author Topic: SIŽEI  (Read 1329 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
SIŽEI
« on: 08-02-2020, 21:34:08 »
Dobro su me podsetili da imam i pametnija posla. Imam predlog da načinim ono šta tražim od drugih autora. Sažetke svih svojih knjiga koji će biti prevedene i ponuđene na ekranizaciju. Limit je najviše jedna stranica. Evo koncepta za RAŠANE, može da se ispravi i dopuni jer ima 907. karaktera.

RAŠANI

U doba romejskog cara Konstantina V Kopronima visoki dostojanstvenik Tardeus Lavaget, posvećen u alhemijske tajne, kreće u pohod ka zapadnom obodu carstva, gde u gradu Steripolu obitava alhemičar Bentel Rask koji bi mogao da ga uputi u procese pretvaranja bilo koje materije u zlato. Početni prisni razgovori se raspadaju, jer su alhemijski ciljevi u potpunoj suprotnosti. Bentel Rask veruje da ljudi mogu da se transformišu u bolje osobe.

Susret se pretvara u krvave sukobe koji kulminiraju u tamnici za mučenje podzemlja kule nad Steripolom. Bentel Rask uzalud vodi Lavageta kroz prostor i vreme ne bi li ga ubedio da svet može biti bolji. Na kraju, suprotstavljeni alhemičari se stapaju u jedinstvenu celinu, samo grumen zlata, a grad stvoren samo za taj susret nestaje.

]Lokalno stanovništvo neće saznati ništa, a rodbina i prijatelji Raska kreću u potragu za novim mestom gde bi nastavili započeto.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
Re: SIŽEI
« Reply #1 on: 08-02-2020, 22:24:11 »
Prvi pasus može mnogo kraće a da se ništa ne izgubi. Za siže je irelevantno kako se ko zove: "Dva alhemičara iz rimskog carstva u VIII veku susreću se s namerom da otkriju tajne koje im nedostaju, ali početni prisni razgovori se raspadaju jer jedan želi da bilo koju materiju pretvori u zlato a drugi bi želeo da ljude transformiše u bolje osobe... "
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #2 on: 08-02-2020, 22:39:01 »
Prvi pasus može mnogo kraće a da se ništa ne izgubi. Za siže je irelevantno kako se ko zove: "Dva alhemičara iz rimskog carstva u VIII veku susreću se s namerom da otkriju tajne koje im nedostaju, ali početni prisni razgovori se raspadaju jer jedan želi da bilo koju materiju pretvori u zlato a drugi bi želeo da ljude transformiše u bolje osobe... "

za logline je dovoljno ovo tvoje.
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #3 on: 08-02-2020, 22:45:08 »
Dobro izgleda. Mada, proveriću za imena. Imam mesta.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #4 on: 08-02-2020, 22:47:29 »

za logline je dovoljno ovo tvoje.

Ne znam šta je logline. Ipak, da li bi neko snimio film na osnovu dve rečenice?

Sad znam. Pogledao sam. Nisam siguran da mi je tako nešto traženo. Logline bi trebalo da bude poziv na gledanje gotovog , a ja pozivam da se to gotovo napravi.

kvarc

• 2
« Reply #5 on: 09-02-2020, 20:54:22 »
radionica za 80+   xrofl

scallop

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 10-02-2020, 12:42:31 »
Za GRBOVNIK je kraće:

GRBOVNIK

Španski visokodostojnik, vlasnik i admiral trećine Armade ima nevolju. Da bi uspešno udao kćerku mora da dokumentuje svoje plemenito poreklo. Nakon neuspeha da mu drugi prikupe dokaze, kreće u potragu. Poreklom sa Balkana, sa svojim pratiocima se iskrcava u rodnom gradu na obali Jadranskog mora. Tragovi su retki i nepouzdani, vode ga kroz krajeve koji su mu nepoznati, sve do monaškog manastira u Grčkoj, gde naručuje grbovnik, sa svojm mestom u njemu.

U čitavom putovanju, nadziran je iz budućnosti koja zna da je sačinio falsifikat i proverava uslove pod kojima se Grbovnik pretvara u činjenicu tokom naredna četiri veka.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 10-02-2020, 13:12:46 »
Fali ti "i" u reči "svojim" na kraju prvog pasusa.

Takođe, čisto po osećaju "nadziran je iz budućnosti koja zna" mi je nedovoljno stilski zadovoljavajuće za pisca kao što si ti, a ni dovoljno precizno jer ja iz ovoga ne mogu da shvatim  da li ga neko nadzire u realnom vremenu (naučna fanstatika) ili samo unazad analizira kako je on to radio (istorijska fikcija).

scallop

• 5
  • 3
« Reply #8 on: 10-02-2020, 13:41:53 »
Ispraviću. Pipavo je. Prisustvo je nekako suvišno ako nema mešanja. Reč "nadziru" je pogrešna. Naći ću podobniju.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #9 on: 10-02-2020, 22:11:12 »
Ima nevolju ili je u nevolji?
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 10-02-2020, 22:16:14 »
U nevolji sam jer ima ima nevolju.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #11 on: 11-02-2020, 12:10:01 »
Ovako neće ići. Sažeci prikazuju priče koji svi pišu i ne primećuje se šta je napisano. A ja ronim dok drugi plivaju. Kao da sam poruke stavljao u vremensku kutiju, pa kad je iskopaju znaće. Naravno, niko meni nije kriv što školjku treba otvoriti da se proveri postoji li u njoj biser.

Posebno mi je prirasla za srce priča "Planina u Međurečju". Objavljena je u "Alefu" i urednik ne zna koji sam mu biser ostavio. Kad bih sad napisao siže, svelo bi se na najkrvaviju priču koju sam napisao o zlu i nasilju i PTSP sindrom. Ili još manje.

Boban

• 3
« Reply #12 on: 11-02-2020, 12:35:05 »
ah... omalovažavanje urednika na svakom koraku.

Elem, to što si zapazio da priča prepričana u jednoj ili dve rečenice ništa ne govori o osobenosti te priče je najveći problem današnjice. Ljude zanima samo šta se dogodilo, vrlo malo obraćaju pažnju na način kako je priča ispripovedana. Ako neko da bi uzeo u obzir razmatranje tvog teksta traži samo tih nekoliko rečenica, možda je zapravo običan lopov koji će tvoju ideju preraditi na svoj način ili dati timu svojih ljudi da od toga naprtave scenario ili štagod. "Student ubija babu i preživljava teške trenutke u pokušaju da prevaziđe to..."

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #13 on: 11-02-2020, 12:37:43 »
Zanimljivo. Kako bi glasio siže za Hazarski rečnik?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 11-02-2020, 13:07:49 »
ah... omalovažavanje urednika na svakom koraku.

Molim te, okani se nepotrebnog bljuvanja. Napiši jednom da je "P u M" xremyb tvoj doprinos i da vrlo dobro znaš njenu vrednost. Zaprepastio bi ljubitelje tvojih sukobljavanja sa mnom.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 11-02-2020, 13:09:15 »
Na demonstriran način je čak i HAZARSKI REČNIK lako predstaviti.
Mene muči to što ovi sižei zapravo malo govore o delu.  Ako se zadržimo na RAŠANIMA -  tu je data samo osnovna ideja ili misao voldilja. Sve bi moglo stati u jednu rečenicu.
Kao kad kažeš da je HAZARSKI REČNIK priča o nestajanju naroda kroz utapanje u tri dominantne veroispovesti i tri kulturna obrasca data u formi rečnika.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #16 on: 11-02-2020, 13:39:47 »
HAZARSKI REČNIK je priča o nestajanju naroda kroz utapanje u tri dominantne veroispovesti i tri kulturna obrasca data u formi rečnika.

xcheers

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #17 on: 11-02-2020, 15:07:04 »
Ovako neće ići. Sažeci prikazuju priče koji svi pišu i ne primećuje se šta je napisano.

Što je super ako pokušavaš to da prodaš. Nudiš prepoznatljivu priču koju onda i oni kojima nudiš znaju kako da prodaju.
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #18 on: 11-02-2020, 15:26:29 »
Deprimiraš me. :cry:

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 11-02-2020, 15:47:11 »
Moram da priznam da ja to uopšte ne razumem. Da mi neko preporuči knjigu sa:

"Student ubija babu i preživljava teške trenutke u pokušaju da prevaziđe to..."

ne bih je otvorila. I nije mi se dopala nijedna ekranizacija ''Zločina i kazne'' niti pozorišna predstava koju sam gledala u BITEF-u kao devojčica.
Slučajno sam otvorila knjigu pompeznog naslova i srela se sa momkom koji izbegava stanodavku zato što joj je dužan. Nema direktne veze sa osnovnom pričom, ali je magija delovala odmah.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #20 on: 11-02-2020, 17:12:26 »
Deprimiraš me. :cry:

Zašto? To je početak koji ga navede da pogleda dalje, jer zna da nešto može da uradi s tim. Pa vidi da nije ono što je očekivao, ali jeste dobro, a zbog onog što si mu dao na početku se ne zapita "Okej, ovo je odlično, ali šta ja da radim s tim, kako ja to da prodam?", nego zna kako to da predstavi.

Kimura, ta vrsta preporuke nije za tebe kao čitaoca, nego za onog ko treba da uloži pare i da očekuje da mu se vrati uloženo. Preporuka koja se piše za tebe će svakako biti razrađenija.
We're all mad here.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #21 on: 11-02-2020, 17:26:58 »
Znači nije logline, nego elevator pitch?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 11-02-2020, 17:53:47 »
Snaći ću se. Nikada nisam manjkao zbog viška.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 11-02-2020, 18:45:27 »

Kimura, ta vrsta preporuke nije za tebe kao čitaoca, nego za onog ko treba da uloži pare

Zato i ne shvatam. :?:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #24 on: 17-02-2020, 12:27:19 »
„Oko za drugi svet“ je kontroverzan od nastanka. Nastao je sa ciljem da se testira legenda da ljudi posle smrti žive samo tamo gde su proveli život, da se ispita mogućnost SF postavke sveta duhova i da se kreira podloga za TV seriju. Složeni zahtevi nameću i složena rešenja. Tradicionalni pristup jedinstva mesta, vremena i radnje nije bio moguć. To je i razlog što roman nema potvrdu od strane pisca Bobana i hroničara fantastike Miće. Oni tvrde da je u pitanju više priča. Sumnjam da bi smeli isto da zamere dr Zoranu Živkoviću za roman „Četvrti krug“.
Pokušaću da roman predstavim kao jedinstvenu celinu, jer ga vredi braniti.

OKO ZA DRUGI SVET

Kada je Zemlja opustela jer su se ljudi raselili po Univerzumu, u središtu Raseljene zemlje, opstaje Rist sa malom turističkom agencijom za Jabane, došljake iz svemira. Ovoga puta ima samo jednog putnika u kopteru. Vodi ga iznad prostora Balkana, gde poznaje „svaku stopu“. U ćaskanju spoznaje da cilj putnika nije razgledanje panorame već on kao poslednji koga treba ukloniti pre naseljavanja došljaka.
Ulazi u obračun i obojica ginu u padu koptera. U svetu posle smrti sukob se nastavlja, jer cilj Jabanija nije jedan nego oba sveta Zemlje. Još jednom ubija protivnika, ali shvata da njegova avantura tek počinje. Svet koji vidi oko sebe sastoji se od niza zajednica začaurenih u prostor u kome su živeli pre smrti. Pukim slučajem nailazi na lutalicu  Parija, koji koliko i on poznaje svet u kom je živeo. Zajedno, kreću u potragu za rešenjima.
Duhovi lutalica dospevaju u Beograd gde na groblju pokušavaju da pronađu osobu prijemčivu za povezivanje. Odabrani, opsednut tihovanjem među grobovima, prepada se i beži, da nađe novo groblje. Potera se nastavlja kroz pet grobalja duž beogradskog grebena do zaravni pod Kalemegdanskom tvrđavom gde traje večni sukob osvajača i branilaca, umrlih i nesahranjenih. Na tom razbojištu konačno uspostavljaju vezu.
Priča se potom seli u Filadelfiju. Janko Martinović sezonski radi u firmi za Construction & Demolition. Specijalista je za rušenje, veruje da se tako sveti za bombardovanja. U rušenju dotrajale vile u predgrađu ima susret sa duhom devojke koju su jabani ubili u nepoznatom prostor, jer je i ona, kao letač paraglajderom, poznavalac svog rodnog kraja. Pošto ga je čula da psuje na srpskom, povezuje se sa njim i traži da je vrati kući. Janko pristaje i pratimo ih do Kube, a kasnije do Beograda.
Janina Fernandez je potomak onih koji su otišli iz rodnog kraja. Zapisi do kojih je došla ohrabruju je u uverenju da je i nemoguće dostupno. Specijalista za neurohirurgiju, odlučuje da proveri svoje teze da se uklanjanjem posebne očne mrlje može dopreti do onostranog. Uspeva i uprkos pretnji koje se gomilaju oko nje stiže do rodnog kraja i mala zajednica onih koji mogu u oba sveta raste. Njihov zadatak je naizgled nerešiv, ali vreme kad je iseljena Zemlja još nije došlo i mogu da se pripreme.

2260 karaktera. Baš sam se opustio.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #25 on: 17-02-2020, 15:02:02 »
Ne bih mogao da se zakunem zašto, ali volim i poslednje rečenice u romanu:

Janina je mogla da ga zamisli, na prostranoj drvenoj terasi, kako sa Ristom i Parijem ispija isto piće koje su i oni pili na svom delu puta i Rista kako mrmlja da je ono što je odavno želeo da započne - počelo.

Volim priče koje ne okončavaju nego se otvaraju.

Boban

• 3
« Reply #26 on: 17-02-2020, 18:54:08 »
Živković je seo i napisao Četvrti krug u jednom dahu, koncipirajući ga kao roman povezanih tokova radnji. Ti si pisao zasebne priče, sedeli smo u Takovu krajem osamdesetih kada si govorio o toj svojoj ideji kasnije pretočenoj u "Nema mesta za svilene bube". Onda si napisao još neke priče, pa si se dosetio da to sve staviš u jednu knjigu, zbirku tematskih povezanih priča.  Srećom za tebe, nisam ja merilo tih stvari, pa moje neprihvatanje da je to roman ne treba da utiče na bilo šta...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 17-02-2020, 19:29:57 »
Znam ja tačno odakle ti ideje o podeljenosti onoga šta pišem. Sedeo si sa mnom u "Takovu", a ne sa Zoranom, pa znaš o mojim, a ne znaš ništa o njegovim dahovima. I prvih 90 strana "Legije Ida" si imao na konkursu. Ali, i "Fionu" smo upoznali na Radionici, a bogami, i bazanje po Velikom Ratnom ostrvu, pa mi nije palo na pamet da te denunciram da "Slobodanida" nije roman. Ali da pokušavaš da utičeš - pokušavaš. Mića i ti ste klasirali "Oko za drugi svet" u Bibliografiji kao zbirku priča i to je nedopiustivo. Valjda se i pisac pita?

Ustvari, ne razumem zašto ti takvi idiotluci trebaju, a ne želim da mislim da je u pitanju gola zavist. Stupidno je da se obračunavaš sa svojim najvažnijim piscem koga objavljuješ. Neću da pominjem da si uvalio Lazovićevog "Sokolara" blogerkama u Novom Sadu kao da je nova knjiga, a ne retrospektiva. Podelio si ti njima i moje knjige, ali nisu nasele. Idi, obračunavaj se sa Ghoulom ko je tatko na horor, a mene ostavi na miru. Ili napiši nešto lepo ako nisi potpuno izanđao u besmislenim bitkama.

Boban

• 3
« Reply #28 on: 18-02-2020, 01:20:27 »
Ali, i "Fionu" smo upoznali na Radionici, a bogami, i bazanje po Velikom Ratnom ostrvu, pa mi nije palo na pamet da te denunciram da "Slobodanida" nije roman.

Ali nije tako... ja primenjujem metod koji nije zabeležen u istoriji književnosti.
Elem, ta Fiona sa konkursa nema nikakve veze sa onom Fionom iz Slobodanide.
Moja priča o Velikom Ratnom Ostrvu nema nikakve veze sa tim istim romanom.
Inovacija o kojoj pričam je sledeća: koristim često isti lik, isti grad, istu situaciju a te dve stvari nemaju veze jedna s drugom. Dakle, Malbaša mi se pojavljuje i u Živosahranjenim i u Čoveku koji je ubio leptira i noveli Ritam straha. Ista je osoba, istu moć ima, a nikakve veze te stvari nemaju međusobno. U "Čoveku" postoji trenutak kada glavni junaci otvaraju zadnja vrata crkve i gledaju na groblje, gde se upravo odigrava ključna scena u Živosahranjenim, a opet, ne pada mi na pamet da te dve stvari stavljam u isti univerzum. Priča "Ritam straha" bila je poglavlje nikad završenog istoimenog romana, a verzija koja je objavljena u Vidicima različita je od tog poglavlja i kasnije je uvrštena u Živosahranjene opet sa drugačijim odsevom. Ta priča dakle ima tri verzije i one uopšte nemaju veze jedna s drugom, nisu isti univerzum. To je moje istraživanje iste situacije, iste osobe, istog otklona od stvarnosti pod različitim okolnostima. Da ne pominjem istu moć i istu osobu u priči "Demon straha" iz 1984. godine koja sve to varira opet na svoj potpuno različit način. Ja i kada imam istu osobu i isti problem i ista razrešenja pričam drugačiju priču i ne dovodim u vezu sve to. Mogao bih da nabrajam ovde još gomilu takvih stvari da se u jednom romanu ili priči pojavljuje nešto iz drugog, ali ja stalno bežim od preklapanja i dovođenja u vezu i traženja načina da se jedno tumači uz pomoć drugog. Imam nekoliko puta napisane priče sa dva razrešenja i jedna objavljena, a druga čeka svoju priliku... I biće to dve potpuno različite priče mada im se 2/3 teksta preklapa.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #29 on: 18-02-2020, 09:13:13 »

Ali nije tako... ja primenjujem metod koji nije zabeležen u istoriji književnosti.

Dobro jutro. I ova izjava nije zabeležena u istoriji književnosti.

Kad pogledaš u ambis i ambis pogleda u tebe.

Ko meni decenijama zamera da radim isto? "Nije to isto!", vrisnućeš. Naravno da jeste, ali će o tome suditi neko drugi, a ne ti ili ja. Razlika je u tome što meni ne smeta, a ti pizdiš do neba.

Boban

• 3
« Reply #30 on: 18-02-2020, 09:22:26 »
Nemamo mi tako pažljive čitaoce... sem toga, primetio sam da mnogi nisu pročitali "Živosahranjene" jer je knjiga preobimna. Nije to nikakav moj umišljaj nego naprosto razgovaram s ljudima koji dođu u knjižaru kod mene i želeli bi nešto moje da pročitaju. Uglavnom kad vide debelu knjigu izgube entuzijazam. Ne ulivamo poverenje da nam posvete toliko vremena. Kad vide "Spiridona" često kažu: "Šta je tolko pisao?" i onda uzmu Rašane da se upoznaju s autorom.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #31 on: 18-02-2020, 09:31:40 »
Nisam ja natovario "Spiridona" nego tvoja opsesija debelim knjigama. Hajde jednom preuzmi svoje greške.

Boban

• 3
« Reply #32 on: 18-02-2020, 10:09:46 »
Nešto razmišljam da bi za svakog pisca trebalo sastaviti knjižićuljak od maksimum 200 strana, neku vrstu uvoda u pisca, najbolja kratka dela, prepričani romani, možda neki afirmativni esejčić, biografija, sažet intervju... da ljudi mogu da se upoznaju s autorom a da im to ne oduzme previše vremena... pa ako se napale, neka traže dalje... jebote, pun sam genijalnih ideja od ranog jutra, možda da se vratim u krevet i odspavam još malo. Ko će sve to da postigne?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 18-02-2020, 10:36:29 »
prepričani romani

Hm, pa, ja lično, nekog pisca čitam ne samo zbog fabule nego zbog, jelte, stila, poetike itd. Tako da mi ovo deluje kao promašena ideja. Za to da se čovek upeca na radnju dovoljan je i ovakav siže kakve Skalop ovde piše. A ako uzmem roman od 600 strana, prepričan na 150, verovatno ću biti razočaran stilom i poetikom...

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 18-02-2020, 10:39:46 »
Ako je ''debela'' knjižurina sastavljena iz priča, ne moraš je čitati od korica do korica. Ne moraš po redu... Na znam zašto bi tanja knjiga bila privlačnija.
A sva ta teoretisanja kako udovoljiti čitaocu liče mi na nastojanje da poguraš magare ili na trud da đaku lenčugi nešto utuviš u glavu, što je veoma slično, baš kako je autor ''Pinokija'' davno primetio.

Ja bih, imajući u vidu sadržinu, od Radmilove zbirke pravila dve knjige. Kod Lazovićevog ''Sokolara'' je to još izraženije, neke priče meni ne idu zajedno.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 18-02-2020, 10:48:50 »
Ja se ne pecam na radnju. Nisam ni u detinjstvu, a verujem da kad omatoriš više nema priče kojoj ne možeš naslutiti kraj. Mogućnost iznenađenja je ravna uspehu atentata koji će izvršiti suludi amater.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #36 on: 18-02-2020, 11:11:19 »
Malo je da Boban dospava svoje genijalne ideje. Njemu treba terapija protiv glomaznosti. Na primer, uz manje važnu promociju "Spiridona", promovisao je svoju verziju sirotog Emitora 473. sa mojim esejima o pisanju - I ČEKIĆ I NAKOVANJ. Naravno da je mojih 68. strana nazidao na svojih 136. strana. Meni se više dopalo moje inaćenje sa "Sva vučja deca". Pedeset primeraka uz promociju UNAZAD je nestalo. Verujem da je taj "knjižičuljak" imao više efekta.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #37 on: 18-02-2020, 12:45:18 »
A sad samo deo sižea. 1045. karaktera.

SIŽE ROMANA KOJI NE POSTOJI

Ruski tajkun, vlasnik ekskluzivne firme za proizvodnju materijalnih namenskih avatara doživljava dramu. U saobraćajnoj nesreći na prilazu Beogradu stradaju njegova kćerka i majka. Kćerka preživljava , a majka je zaustavljena u nepovratnoj komi. Hitnom reakcijom inženjera i lekara iz pratnje, identitet njegove majke je složen uz kćerkin. Tajkun se odlučuje za projekat koji nikada nije izveden.

Uz dozvolu vlasti, na Velikom Ratnom ostrvu, zvanično gradi izuzetni kabare sa avatarima likova važnih za kulturnu istoriju Srbije, a u jednom delu prikriva medicinski odeljak u kome će mu povratiti porodicu. Iako je ulaz basnoslovno skup ima previše onih koji ne žale novac za posebno iskustvo. Nadzor nad događajima postaje složen.

Jedna politička struja u Srbiji prodire u sve detalje i pokreće svoj plan da avatarom pokojnog Tita izvuče iz Haga mentalni sklop zatočenog Slobodana Miloševića.

Ovde ću da stanem i prepustim mašti da priču razvije i razreši. Bitno je da li ovako postavljena može da privuče pažnju čitalaca.

Boban

• 3
« Reply #38 on: 18-02-2020, 12:51:01 »
jebiga, ja radim šta radim, takav vam se paket zalomio, nerazdvojni nedohvatni visovi i sumanuti ambisi...

Ja se ne pecam na radnju. Nisam ni u detinjstvu, a verujem da kad omatoriš više nema priče kojoj ne možeš naslutiti kraj. Mogućnost iznenađenja je ravna uspehu atentata koji će izvršiti suludi amater.

Ova moja zamisao korespondira sa nadolazećom generacijom koja nema strpljenja da pročita poruku na telefonu ako ima više od tri reda.
S druge strane, čitajući "Poslednjeg Srbina" znala si pre nego što je obznanjeno pred sam kraj ko je ko u toj priči, konkretno mislim na glavni lik? Bila bi prva koja je to provalila...

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 18-02-2020, 13:09:13 »
Ama, nebitno je da li sam ja pogodila (nisam). Nisam radi tog otkrića ni čitala.
Za Raskoljnikova sam pretpostavila da će se sam predati.
''Slobodanidu'' sam čitala uglavnom zato što je tvoja (pre sam pročitala ''Poslednjeg Srbina'' i ''Crni cvet''). Priča o Slobi, Titu i srpskoj opsednutosti veličinama mi je sama po sebi apsolutno neprivlačna, čak i u spretnom izdanju koje je Scallop upravo izneo. U Scallopovom sižeu bi me moglo privući jedino to kako je razrešeno spajanje svesti unuke i babe, ali ne znam pisca koji bi to uspešno izveo. Treba obraditi pojavu van iskustva čitaočevog i samog autora i to da svima bude potaman i uverljivo. Pokušano je u ''Cveću za Aldžernona'' (roman). Ne ide. Sa spajanjem bi se priča mogla eventualno završiti, pa neka se čitalac domišlja na šta to liči. Nikako da bude polazna pretpostavka.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #40 on: 18-02-2020, 13:35:25 »
Sasvim je moguće da ste svi vi pročitali više knjiga od mene, ali sam ja imao bolji izbor. Zato, kad napišem da u priči ima još nešto, onda ima, a kad kažem da je isceđena preko mere onda je daviteljska. Zato, kad zaključim da u "Vapajima" ima još, onda sedi i misli. Kao što bi i Boban morao da razmisli zašto se bakćem jednim ispraznim romanom. Recimo, mogao bi da razmisli i o ruskom namenskom avataru koga koriste da skrljaju karijeru nekom važnom političaru Zapada. Samo kao digresiju, a? Sutra bi ga Ameri snimili i namlatili se para.

Sa druge strane, Mehina elitistička mantra o stilu kao povodu, reči ću kao i za srpsku postmodernu. U domaćoj literaturi je naneta tolika šteta da ćemo je plaćati još decenijama. Jebote, naši postmodernisti se ubiše da pišu fantastiku i kao što smo mi stilski pomalo bangavi, tako se i oni razumeju u fantarstiku kao Marica u krivi. Meho, čini mi se da mi stil nikada nisi doveo u pitanje. Šta ti onda smeta? Politički stavovi? Pa, zar literatura nije umetnost?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #41 on: 18-02-2020, 13:39:15 »
Otkud sad to da meni smeta nešto u tvojoj prozi? Ako ti nekad uputim neku kritiku za prozu - ono za sabljastog tigra i velociraptora, ili ono za ton u onom work in progressu od kog si na kraju odustao jer ti je delovalo da te napadam - to su detalji. Meni se tvoja proza većinski dopadala, decenijama unazad.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #42 on: 18-02-2020, 13:48:03 »
Zašto misliš da te nisam razumela?

Ja shvatam šta si ti video u ''Vapajima ili priči o Venecijanki'', ali ne znam da li Boban razume šta vidiš u ''Slobodanidi''. Čini mi se da ne razume. Ili da je to miljama daleko od njegove inspiracije, pa neće da komentariše.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #43 on: 18-02-2020, 13:57:33 »
Dobro je da postoji granica koju ne prelazimo. Uvek postoje laka objašnjenja. Na atolu dva kilometra u prečniku, kad imaš samo plastični nož sa švedskog stola, sve liči na sabljastog tigra ili velosiraptora. Sa druge strane, zapanjila me je energija sa kojom si se suprotstavio odeljku o Filip Davidu. Filip David je pizda koju sam zapamtio još iz srednje škole i tu nema milosti. Eksploatacija hendikepa je najmučnija osobina koju sam zapazio kod naših ljudi. Biti žrtva sistema je tako privlačno. Ne mogu da to previdim ako držim do istine. Kad god pomislite da ste samosvojni, čeprknite do roditelja, baba i deda i predomislićete se. Naravno, ako imate karaktera.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #44 on: 18-02-2020, 13:59:57 »

ne znam da li Boban razume šta vidiš u ''Slobodanidi''. Čini mi se da ne razume. Ili da je to miljama daleko od njegove inspiracije, pa neće da komentariše.

Boban je samo prepadnut. Odgovara drugima jer ne može meni.

Boban

• 3
« Reply #45 on: 18-02-2020, 14:06:03 »
... ali ne znam da li Boban razume šta vidiš u ''Slobodanidi''. Čini mi se da ne razume. Ili da je to miljama daleko od njegove inspiracije, pa neće da komentariše.

Radmilo je uvek voleo da u našim pričama vidi svoju priču i da od neke nama sporedne i usputne ideje pravi glavnu. To kako je on prepričao nepostojeći roman je potpuno tačno u smislu da to postoji kao pozadinski deo romana, sve to jeste tamo u razbacanim natuknicama sa svim pratećim problemima koji se pojavljuju (nestabilnost takvog spoja, neprekidno traganje za telom koje će biti nosilac...) ali ja sam se bavio i nekim drugim stvarima. U knjizi ima mnogo naizgled nedorečenog ali nije nedorečeno, nego nema pažljivog čitaoca. Naravno, dopuštam da tako pažljivog čitaoca ne zaslužujem koji bi povezao stotine natuknica u celinu koja zatvara sve. Ali bolje da delo ima mnogo tumačenja nego samo jedno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #46 on: 18-02-2020, 14:19:56 »
Jebeš Kripla, Koprivicu i Lunu Lu. To je bilo arčenje prostora. Uostalom, koliko si SLOBODANIDA prodao, koliko dobrih komentara dobio? Nula jaja. Očekujem da li će neko komentarisati moju verziju. Ona otvara ogromnu priču. Recimo, priča o lovu Amera na ruskog avatara u njihovoj politici može da bude roman za sebe.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #47 on: 19-02-2020, 10:42:39 »
vrlo je teško iskreno iskomentirati bilo što vaše, osim ako nisu hvalospjevi u pitanju. dati negativnu kritiku, tu već zalazimo na klizav teren. računajući da ne mogu niže pasti nego što već jesam u vašim očima, usuđujem se ipak pitati, gdje vi točno vidite originalnost u obradi teme koja je već viđena i čitana? i jeste li sasvim sigurni da ono gdje u tuđem tekstu vidite arčenje prostora, u vašem neće biti? molim da budete pristojni u odgovoru jer je i moje pitanje jednako tako sročeno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #48 on: 19-02-2020, 11:51:21 »
Hajde da pokušam. Čitanje je važno za pisca, a komentari su još važniji. U veku kad je plaćen pisac nemoguća misija, komentari su jedina dobit. Na stranu sad tvoja uverenja o mom odnosu prema kritici, s izuzetnom pažnjom pratim sve komentare, kako pozitivne tako i negativne. Bukvalno sve. Naravno, nervira me komentar bez čitanja.

Malo mi je nejasna rečenica "gdje vi točno vidite originalnost teme koja je već viđena i čitana?" Koja tema i koje čitanje? Ako se misli na SLOBODANIDU, knjigu sam pročitao, komentarisao i privatno raspravljao sa piscem. Ne znam pisca koji ne brani svoje delo, pa ni ovaj slučaj nije izuzetak. Ono šta sam ja želeo sa formom sižea "Roman koji nije napisan", molim da shvatiš kao lični dodatni komentar. Da u romanu nisam video moćni potencijal i da mislim da ga pisac ne može napisati odustao bih.

Što se tiče "arčenja prostora", smatram sebe škrtim piscem, ali ne tvrdim da mi arčenje prostora ne promakne. Ipak, kad god se zapitam zašto je nešto napisano, čitam iznova da proverim jesam li nešto prevideo. Ako ne napipam svrhu, onda sam ili glup ili je arčenje. Može li da prođe kao pristojno?

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #49 on: 19-02-2020, 13:30:45 »
samo pristojno. xwink2

kad se pisci osvrnu na svoje stare tekstove, valjda bi svi mogli iz njih izvući neke sižee o romanima koje su mogli ali nisu napisali. ne razumijem vašu potrebu da čačkate po tuđem tekstu i dokazujete što? da se moglo bolje? uvjerljivije? svakako, moglo je. i Unazad je mogao bolje, pa nije. što se tiče škrtosti, tu ste škrtarili ali baš na svemu (osim na fantastici). ne bih rekla da se ta škrtost može vidjeti u vašim tekstovima napisanim pred ohoho vremena. samo raskoš i punina..