Author Topic: COVID-19  (Read 124303 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Palmer

• 3
Re: COVID-19
« Reply #2050 on: 25-11-2021, 01:31:02 »

Izvor ili link ka studiji pls

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #2051 on: 25-11-2021, 09:47:27 »
We're all mad here.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2052 on: 25-11-2021, 10:02:28 »
da, to je cilj premda je ovaj virus tu da ostane.

Ima l' još nešto što možemo sem vakcine, maske, distance, alkohola...?

Da ne ulazim sad u to da je ovde distancu nekad nemoguće održati jer ljudi neće, neće ni masku da nose, neće ništa sem da se dure.

vitamin D 2000 IU/day
šetanje
stres na minimum
ventilacija u zatvorenim prostorijama
izbegavanje kafana

ja solidno funkcionišem od marta 2020. al sistem radi za mene a ne protiv. nisam imala dana home ofisa, putujem (amsterdam, beograd, prag, hvar, 2xkorčula, sve kratko i avionom), i decu sam vakcinisala (3. doza + grip). danas i oca da ubacim u bolnicu i da mu ne otkažu operaciju pre nego uđe u salu i skorujem protiv haosa 1:0.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2053 on: 25-11-2021, 10:03:46 »
https://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-zbunjeni-i-oprezni-kako-je-afrika-izbjegla-katastrofu-s-koronom/2320649.aspx

lilit, imas li objasnjenje za ovu misteriju? Da li mozda crna rasa bolje reaguje na covid? Ili mozda ima veze s visokim temperaturama?

70% afrike je mlađe od 30 godina a statistika je zabavna rabota.

mislim: afrika je u katastrofi i s koronom i bez nje. kad vidiš stratifikaciju po godištima, isto je kao svuda. sezonalnost virusa je minimalna al ljudi su više napolju, pa i to ulazi u račun.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2054 on: 25-11-2021, 11:08:03 »
sezonalnost virusa je minimalna al ljudi su više napolju, pa i to ulazi u račun.

Ček, znači treba da smo više napolju, nego izolovani po kućama, da bi se smanjila sezonalnost virusa?  :lol:
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2055 on: 25-11-2021, 14:31:36 »
sezonalnost virusa je minimalna al ljudi su više napolju, pa i to ulazi u račun.

Ček, znači treba da smo više napolju, nego izolovani po kućama, da bi se smanjila sezonalnost virusa?  :lol:
Možda nije u pitanju isti okoliš. I ja bih radije boravila vani u sjeni, recimo, Kilimanđara, nego u vrevi nekog europskog velegrada.. 🙂

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2056 on: 25-11-2021, 15:11:46 »

Možda nije u pitanju isti okoliš. I ja bih radije boravila vani u sjeni, recimo, Kilimanđara, nego u vrevi nekog europskog velegrada.. 🙂

Pa, mora li se zvati baš Kilimandžaro? Ja sam svake nedelje na drugoj planini, Povlen, Maljen, Cer, Kučaj...
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2057 on: 25-11-2021, 15:37:59 »

Pa, mora li se zvati baš Kilimandžaro? Ja sam svake nedelje na drugoj planini, Povlen, Maljen, Cer, Kučaj...
Pa ne mora, to mi je prvo palo na pamet.. 🙂

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2058 on: 25-11-2021, 22:43:40 »
što se tiče current sveta outside, svako ima pravo da bude budala, al država i eksperti moraju da preuzmu odgovornost, situacija je more than serious. a i ja više ne mogu da slušam budalaštine i polajtli odgovaram na nebuloze...

evo te, evo te! toliko o samoupravnom socijalizmu!
a sta cemo sad sa onima koji u startu bilo kojeg problema kazu da se vlast bira da vlada, pa i namece dobra rjesenja jer ima najpouzdanije i najstrucnije informacije, jer kao predstavlja i ono najsposobnije, a ne da se izvlaci po palamud-turizmu i peder-parada pa za ozbiljne stvari prebacuje odgovornost na telad od kojih svako luta na svoju stranu, sve u ovisnosti sarenila medija i osobne gluposti? onima koji dosli do ovog fenomenalnog zakljucka u startu, pa godinama trpe socijalisticku samoupravu tipa svi su racionalni, pametni, svi sve znaju i mogu?

Truman

• 4
  • 3
« Reply #2059 on: 26-11-2021, 02:18:08 »
https://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-zbunjeni-i-oprezni-kako-je-afrika-izbjegla-katastrofu-s-koronom/2320649.aspx

lilit, imas li objasnjenje za ovu misteriju? Da li mozda crna rasa bolje reaguje na covid? Ili mozda ima veze s visokim temperaturama?

mislim: afrika je u katastrofi i s koronom i bez nje. kad vidiš stratifikaciju po godištima, isto je kao svuda. sezonalnost virusa je minimalna al ljudi su više napolju, pa i to ulazi u račun.

Vidis, toga se nisam setio. Hvala lilit, zato treba pitati eksperte.
Evo danas ubedjivah jednog druga koji tvrdi da nema nikakve uzrocno-posledicne veze izmedju stepena vakcinisanosti i smrtnosti vec da manje umiru u zemljama gde je visi standard.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2060 on: 26-11-2021, 10:26:20 »
EU zabranjuje letove, panika zbog najgoreg soja koronavirusa

Evropska unija će predložiti zabranu letova iz regiona Južnoafričke Republike zbog nove varijante koronavirusa.

Tulio de Oliveira, direktor Centra za reagovanje na epidemiju i za inovacije u Južnoafričkoj Republici, preneo je predstavnicima SZO svoju zabrinutost u vezi sa kovid varijantom B.1.1.529, za koju se strahuje da je najgora varijanta kovida identifikovana do sada.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2061 on: 26-11-2021, 12:58:45 »
kad juče videh sve mutacije u novoj varijanti, prvo mi pade na pamet lockdown južne afrike na jedno mesec, dva, dok ne vidimo kako se ova nova varijanta ponaša (prenos, replikacija, vakcine, etc).

al jutros videh da je virus već odleteo na druga mesta, šta reći, osim očekivano :) . sreća je da je varijanta uhvaćena dok se nije skroz proširila i sad tek kreće ogroman posao. imamo sekvencu, treba videti kako se virus ponaša in vitro and in vivo. nauka trči, političari ometaju xrofl

samo bez panike, BioNTech već ima nove vakcine in pipeline. ko preživi, pričaće  xcheers

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2062 on: 26-11-2021, 13:01:18 »

Evo danas ubedjivah jednog druga koji tvrdi da nema nikakve uzrocno-posledicne veze izmedju stepena vakcinisanosti i smrtnosti vec da manje umiru u zemljama gde je visi standard.

kaži drugu da sam mu poručila da se vakciniše, i ovde umiru i mladi i stari. tačno je da i nivo na kom je neki zdravstveni sistem jako bitan faktor, al to se, naravno, podrazumeva onda kad pričamo o svemu ovome.

treća doza, ljudI, ASAP! i da TREĆA BUDE ISKLJUČIVO mRNA vakcina.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2063 on: 26-11-2021, 13:01:43 »
što se tiče current sveta outside, svako ima pravo da bude budala, al država i eksperti moraju da preuzmu odgovornost, situacija je more than serious. a i ja više ne mogu da slušam budalaštine i polajtli odgovaram na nebuloze...

evo te, evo te! toliko o samoupravnom socijalizmu!
a sta cemo sad sa onima koji u startu bilo kojeg problema kazu da se vlast bira da vlada, pa i namece dobra rjesenja jer ima najpouzdanije i najstrucnije informacije, jer kao predstavlja i ono najsposobnije, a ne da se izvlaci po palamud-turizmu i peder-parada pa za ozbiljne stvari prebacuje odgovornost na telad od kojih svako luta na svoju stranu, sve u ovisnosti sarenila medija i osobne gluposti? onima koji dosli do ovog fenomenalnog zakljucka u startu, pa godinama trpe socijalisticku samoupravu tipa svi su racionalni, pametni, svi sve znaju i mogu?

kad planiraš da se vakcinišeš?

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2064 on: 26-11-2021, 13:36:27 »
Valjda će se i ta Lilita jednom pojaviti...
Jest, čim na sagiti zagusti, evo je. 🙂

đes saturnice! nikako da dođem do zadra, al split, hvar i korčula su bili moji!  xremyb  i u oktobru sam se kupala na korčuli! :)

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2065 on: 26-11-2021, 13:49:24 »
evo za zoska, al primenljivo na sve balkan states uključujući austriju i ostatak planete

https://www.portalnovosti.com/formula-otpora?fbclid=IwAR0IC8iYKPmtCVfPx5VR6XaHUU4ulXuw5HJljCRDQ7bLfE8f6obxYySp0Jg

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2066 on: 26-11-2021, 14:07:42 »
Valjda će se i ta Lilita jednom pojaviti...
Jest, čim na sagiti zagusti, evo je. 🙂

đes saturnice! nikako da dođem do zadra, al split, hvar i korčula su bili moji!  xremyb  i u oktobru sam se kupala na korčuli! :)
Šaljem puse..  xremyb

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #2067 on: 26-11-2021, 14:26:50 »
samo bez panike, BioNTech već ima nove vakcine in pipeline.

Za četvrtu dozu? Ipak treba?
:lol:

(Da, znam da još nema dovoljno podataka da se odgovori na to)  :lol:
We're all mad here.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2068 on: 26-11-2021, 15:00:27 »

jednostavno: kad vlast koju sam birao i debelo placam prestane paradirati po peder-paradama, kongresnom turizmu i neobavezno piskarati po drustvenim mrezama, sve za velike pare, te preuzme odgovornost, pocne vladati i prisili me zakonom.

jer, ja ne mogu za svaku pizdariju, pa tako i ovu, studirati doticni fah po potrebi da bih mogao razluciti koji strucnjaci su u redu, a koji najobicniji idioti. glasaju se i jedni i drugi, a ja placam vladu da to procisti. mene uopce ne zanima ni pojam "mrna" ni petsto varijanti kojeg god virusa, ne zelim znati ni sta je to, vec samo da netko tko je postavljen da vlada donese odluku, preuzme odgovornost, i prisili me da se cijepim ili ne. ja to inace bez 5 godina studija ne mogu kvalitetno odluciti.

pa, kad me prisile, ako sve bude u redu, dodijelit cu im orden. a ako dobijem, pojma nemam, ospice od cjepiva, povjesam ih i izaberem nove, sposobne. to je njihov smisao i posao, zato zaradjuju po 20k eura mjesecno, ne da mi serendaju sta su zderali na kojem izletu, a ja donosim odluke za koje placam njih.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2069 on: 26-11-2021, 15:07:42 »
samo bez panike, BioNTech već ima nove vakcine in pipeline.

Za četvrtu dozu? Ipak treba?
:lol:

(Da, znam da još nema dovoljno podataka da se odgovori na to)  :lol:

pa na to može da se odgovori: ako nove virusne varijante budu promenjene toliko da im proteini ne liče više na one za koje smo imala kodove u vakcinama, onda ćemo morati u četvrtu dozu sigurno, premda bi je onda ispravnije bilo zvati prva :)

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2070 on: 26-11-2021, 15:08:46 »

jednostavno: kad vlast koju sam birao i debelo placam prestane paradirati po peder-paradama, kongresnom turizmu i neobavezno piskarati po drustvenim mrezama, sve za velike pare, te preuzme odgovornost, pocne vladati i prisili me zakonom.

jer, ja ne mogu za svaku pizdariju, pa tako i ovu, studirati doticni fah po potrebi da bih mogao razluciti koji strucnjaci su u redu, a koji najobicniji idioti. glasaju se i jedni i drugi, a ja placam vladu da to procisti. mene uopce ne zanima ni pojam "mrna" ni petsto varijanti kojeg god virusa, ne zelim znati ni sta je to, vec samo da netko tko je postavljen da vlada donese odluku, preuzme odgovornost, i prisili me da se cijepim ili ne. ja to inace bez 5 godina studija ne mogu kvalitetno odluciti.

pa, kad me prisile, ako sve bude u redu, dodijelit cu im orden. a ako dobijem, pojma nemam, ospice od cjepiva, povjesam ih i izaberem nove, sposobne. to je njihov smisao i posao, zato zaradjuju po 20k eura mjesecno, ne da mi serendaju sta su zderali na kojem izletu, a ja donosim odluke za koje placam njih.

al zaista  ne mogu da te slušam  nas-rofl

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2071 on: 26-11-2021, 15:50:11 »
oću li ja 3. dozu, 3 mjeseca prošlo od infekcije
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Truman

• 4
  • 3
« Reply #2072 on: 26-11-2021, 18:56:01 »

kaži drugu da sam mu poručila da se vakciniše, i ovde umiru i mladi i stari. tačno je da i nivo na kom je neki zdravstveni sistem jako bitan faktor, al to se, naravno, podrazumeva onda kad pričamo o svemu ovome.

Nažalost, čovek je nepopravljiv slučaj.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2073 on: 26-11-2021, 20:42:38 »
Budaletina, pa svi nevakcinisani u mojoj ambulanti su gore prošli od vakcinisanih. Ne znam nijednog sa težim simptomima ili upalom pluća. Neki ne mogu da sjede, jedva se drže na stolici. Kad sam njih gledao moji problemčići su bili minimalni.

Još ako poslije bude ubrzao neke degeneracije organa pa te spiči neka ciroza ili demencija za dvaes godina... Neka hvala.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2074 on: 26-11-2021, 21:39:17 »
Omikron: Ima 50 mutacija i mnogi ga nazivaju najgorim sojem koronavirusa

Poslednja otkrivena varijanta je i najmutiranija do sada - ima toliko dugu listu mutacija da ju je jedan naučnik opisao kao "zastrašujuću", dok je drugi rekao da je to najgori soj koji su videli.

Varijanta je zabeležena nedavno i potvrđeni slučajevi su još uglavnom koncentrisani u jednoj provinciji u Južnoafričkoj Republici, ali su slučajevi prijavljeni i u Bocvani, Hongkongu i Izraelu.

Danas je potvrđeno da je novi soj stigao u Evropu. U Belgiji je potvrđen prvi slučaj novog soja korona kod mlade žene, koja nije bila vakcinsana, a koja se vratila iz Egipta.

U javnosti se odmah se postavljaju pitanja o tome koliko brzo se nova varijanta širi, da li je sposobna da zaobiđe zaštitu koju pružaju vakcine i šta treba učiniti u vezi sa tim
Mnogo je spekulacija, ali je za sada vrlo malo jasnih odgovora.

Šta znamo do sada?

Varijanta se zove B.1.1.529, ali joj je SZO u petak dao ime "omikron".

Takođe je neverovatno evolutivno napredna. Profesor Tulio de Oliveijra, direktor Centra za epidemijski odgovor i inovacije u Južnoafričkoj Republici, rekao je da postoji "neobična konstelacija mutacija“ i da se "veoma razlikuje“ od drugih varijanti koje su kružile.

"Ova varijanta nas je iznenadila, ima veliki evolutivni skok u evoluciji i mnogo više mutacija nego što je očekivano" ,rekao je on.

Soj ima ukupno 50 mutacija, od toga čak 32 na spajk proteinu, koji je meta većine vakcina i ključ koji virus koristi da otključa vrata naših ćelija.

Zumirajući još više do domena za vezivanje receptora (to je deo virusa koji ostvaruje prvi kontakt sa ćelijama našeg tela), on na tom mestu ima 10 mutacija. Poređenja radi, delta varijanta na tom domenu ima dve mutacije.

Ovaj nivo mutacije se najverovatnije razvio u jednom od imunokompromitovanih pacijenata, a neki naučnici sumnjaju da je u pitanju bio pacijent sa nedijagnostikovanom infekcijom HIV-a.

Mnogo mutacija ne znači automatski da su one loše. Važno je znati šta te mutacije zapravo rade. Ali naučnike najviše brine to što je ovaj virus sada radikalno drugačiji od originala koji se pojavio u Vuhanu u Кini pre dve godine. To znači da vakcine, koje su dizajnirane da se bore protiv originalnog soja, možda neće biti tako efikasne.

Neke od mutacija su ranije viđene u drugim varijantama, što daje uvid u njihovu verovatnu ulogu u ovoj varijanti. Na primer, čini se da će mutacija N501 olakšati širenje novog soja. Postoje neke mutacije koje otežavaju antitelima da prepoznaju virus i mogu učiniti vakcine manje efikasnim, ali postoje i druge koje su potpuno nove.

Ipak, ključni razlog brige naučnika jeste činjenica da je u Južnoafričkoj Republici među dijagnostikovanim infekcijama udeo B.1.1.529 sada već blizu 90 odsto. Za to je novom soju trebalo samo 25 dana od kada je zabeženo da je premašio više od jedan odsto slučajeva. Za dosizanje tolikog udela visoko zaraznoj delti trebalo je čak 100 dana, a beta nakon prvih 100 dana nije dosegla niti 50 odsto udela u svim slučajevima.

Drugim rečima, trenutno najviše brine sposobnost nove varijante da brzo istiskuje ostale sojeve, što se čini zaista zastrašujućim.

Međutim, sveukupno epidemiološka situacija u Južnoafričkoj Republici i dalje nije naročito loša. Zadnjih dana u Africi beleže povećani broj pozitivnih testova, ali svi epidemiološki podaci još nisu pomno analizirani. U Južnoafričkoj Republici još ne postoje dokazi formiranja novog talasa pandemije.

Bilo je mnogo primera varijanti koje su na papiru izgledale zastrašujuće, ali u stvarnosti nisu toliko bile. Beta varijanta je najviše brinula ljude početkom godine jer je bila najbolja u izbegavanju imunog sistema, ali na kraju je delta bila ta koja je zavladala svetom.

Naučne studije u laboratoriji će dati jasniju sliku, ali odgovori će doći brže iz praćenja virusa u stvarnom svetu. Još je rano donositi konkretne zaključke, ali zabrinjavajuće znakove treba shvatiti ozbiljno, piše Bi-Bi-Si.

Neobično je, takođe, što se soj može otkriti analizom rezultata redovnih PCR testova, bez upotrebe genomskog sekvenciranja, ali to će olakšati njegovo praćenje.

Ješ jedno od pitanja koje čeka odgovor je kako će se novi soj ponašati u zemljama sa visokom stopom vakcinacije, s obzirom na to da ona u Južnoafričkoj Republici iznosi samo 24 odsto.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2075 on: 28-11-2021, 17:29:31 »
"Omikron ne izaziva teži oblik bolesti", "Simptomi neobični"

Osobe u Južnoj Africi koje su se zarazile sojem koronavirusa nazvanim omikron nisu se ozbiljno razbolele, kažu iz lekarskog udruženja te zemlje (SAMA).

Do sada otkriveni slučajevi u Južnoj Africi nisu ozbiljni, rekla je za BBC Anđelik Kutsi, koja predsedava Južnoafričkim lekarskim udruženjem.

Međutim, istraživanje ovog soja još je u ranoj fazi, rekla je, dodajući da je u zemlji samo 24 odsto ljudi potpuno vakcinisano.

"Pacijenti se uglavnom žale na bolove u telu i umor, ekstremni umor i to vidimo kod mlađe generacije, a ne kod starijih osoba", rekla je.

To nisu bili pacijenti koji su primljeni direktno u bolnicu, rekla je Kutsi.

Međutim, u komentarima za druge medije, ona je izrazila zabrinutost zbog uticaja koji bi soj mogao da imati na starije osobe s osnovnim bolestima kao što su srčane bolesti ili dijabetes.

Simptomi novog soja su neobični, ali blagi, rekla je, dodajući da je prvi put upozorena na mogućnost novog soja kada su pacijenti s neobičnim simptomima za kovid 19 početkom novembra došli u njenu ordinaciju u Pretoriji žaleći se na jak umor.

Kutsi je navodno bila prva južnoafrička doktorka koja je 18. novembra upozorila vlasti na pacijente s novim sojem.

Omikron je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) klasifikovala kao "zabrinjavajući soj".

Evropski centar za kontrolu bolesti izrazio je ozbiljnu zabrinutost da bi novi soj mogao značajno da smanjiti efikasnost dostupnih vakcina i poveća rizik od ponovne infekcije.

Kao odgovor na tu vest, mnoge vlade širom sveta obustavile su putničke letove iz nekih južnoafričkih zemalja, uključujući Bocvanu, Lesoto, Mozambik, Namibiju, Zimbabve, Južnu Afriku i Svazi.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2077 on: 04-12-2021, 23:57:45 »
Dr. rer. nat. Tomislav Domazet Lošo: mRNA cjepiva – Zašto se ignorira biologija retropozicije?

Znanstveno izlaganje mRNA cjepiva: Zašto se ignorira biologija retropozicije?

Dragi ljudi

Ja sam Tomislav Domazet-Lošo, izv. prof. na Medicinskom fakultetu HKS-a i viši znanstveni suradnik na Institutu Ruđer Bošković. Znanstveno se bavim evolucijskom genetikom, razvojnom biologijom i evolucijskom medicinom.
(...)

Kao zaključak ponovit ću nekoliko stvari:

• COVID19 mRNA cjepiva izgrađena su na neistini da se mRNA molekule ne ugrađuju u genome.
  • Proizvođači nisu nikada testirali mogućnost ugradnje mRNA molekula iz cjepiva u genome, a regulatorna tijela to nikada nisu tražila iako su to trebala učiniti.
  • U dokumentima regulatornih agencija jasno stoji da genotoksičnost i kancerogenost mRNA molekula iz cjepiva nije nikada testirana.
  • Prema svim obilježjima, mRNA molekule iz cjepiva mogu se integrirati u genome.
  • Sva primijenjena inženjerska rješenja ukazuju da su mRNA molekule iz cjepiva, svjesno ili nesvjesno, dizajnirane da se što jednostavnije ugrađuju u genome.
  • Eventualna integracija mRNA molekula iz cjepiva u genome može prouzročiti tumorske i nasljedne genetičke bolesti.
  • Na temelju svega navedenog sasvim je moguće da će mRNA cjepiva imati pogubne posljedice na populaciju, a najpogubnije učinke na trudnice, djecu i mlade.

Na kraju postavljam pitanje:
S kojom namjerom su COVID19 mRNA cjepiva napravljena?

tko od obicnih smrtnika zeli oponirati? eto, pa sad znaj.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2078 on: 05-12-2021, 07:08:47 »
Pa možeš valjda naći šta sve lik priča, pa skužiti sam:

Iz Ruđera reagirali na izjavu znanstvenika Loše da su cjepiva molekularno tetoviranje

TVRDNJE Tomislava Domazet-Loše na prosvjedu protivnika covid-potvrda na Markovom trgu u Zagrebu da je cijepljenje opasno molekularno tetoviranje, naišla je na kritike u znanstvenoj zajednici, ali i na društvenim mrežama.

Na naš upit od poruka Domazet-Loše ogradio se i njegov matični Institut Ruđer Bošković.

Tko je Domazet-Lošo i što je jučer rekao?
Podsjetimo, Domazet-Lošo, izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu na Hrvatskom katoličkom sveučilištu i sin umirovljenog admirala Davora Domazet-Loše, na jučerašnjem prosvjedu protiv covid-potvrda u Zagrebu je ustvrdio da su mRNA cjepiva jako opasna.

"Moja poruka je vrlo kratka, ovdje sam da obranim znanstvenu istinu. Cijeli život se bavim mRNA molekulama. Ja dobro znam da se one ugrađuju u genom i da su cjepiva na bazi mRNA vrlo opasna genska terapija i mogu izazivati tumorske bolesti i mijenjati genom naše djece", rekao je.

"Cijepljenje je molekularno tetoviranje i uništavanje budućih generacija. Svi koji vam govore drugačije nemaju pojma i nisu to studirali", dodao je.

>Sin admirala Domazet-Loše na prosvjedu u Zagrebu: Cjepivo je molekularno tetoviranje

Dva imunologa kritiziraju izjave Domazet-Loše
Za mišljenje o tvrdnjama Domazet-Loše Index je zamolio dvojicu imunologa s Medicinskog fakulteta u Rijeci, Bojana Polića i Zlatka Trobonjaču.

Polić kaže da izjave o genotoksičnosti mRNA cjepiva nisu potkrijepljene nikakvim znanstvenim dokazima i doprinose daljnjem zbunjivanju ljudi.

"Istraživanje dostave i  upotrebe izvanjske mRNA u cilju proizvodnje proteina datira iz ranih 90-ih godina, kada su testirana prva injiciranja mRNA u miševe. Od tada do danas je prošlo 30 godina tijekom kojih se ova tehnologija eksperimetalno usavršava, što je nedavno dovelo i do upotrebe prvih mRNA u cjepivima protiv virusa SARS-CoV-2", rekao nam je Polić.

"Koliko mi je poznato, do sada nisu uočena nikakva genotoksična djelovanja tako korištenih mRNA na životinjskim modelima, a također nisu primijećena takva djelovanja ni u humanoj upotrebi. Ako hipotetski govorimo o genotoksičnosti RNA, onda bi eventualna genotoksičnost same virusne RNA koja generira 30 različitih proteina trebala biti puno veća ugroza od upotrebe mRNA u cjepivima. No, do sada nema nikakvih dokaza da se ni virusna RNA ili mRNA iz cjepiva integrira u naš genom", kaže Polić.

Trobonjača: Ne znam zašto se dijele takve netočne informacije
Trobonjača tvrdi da bi povjerovati da se stanična mRNA može prepisati u DNA značilo napustiti temeljnu dogmu molekularne biologije i sve ono što smo proteklih 50 godina učili i znali.

"Promet između citoplazme i jezgre strogo je reguliran u smislu da mRNA molekule izlaze iz jezgre, ali ne i obrnuto. Bez ulaska u jezgru nemoguće je djelovati na genetsku šifru. Ne znam zašto se takve netočne informacije dijele i koji je krajnji smisao, no sigurno ne koriste našim ljudima jer ih dovode u dvojbe oko cijepljenja i dodatno izlažu potencijalno vrlo opasnoj bolesti", tumači Trobonjača.

Izjavu Davora Domazet-Loše na Twitteru je detaljno secirao korisnik BaboliDaboli.

Cijelu objavu i diskusiju možete vidjeti na Twitteru, a mi ćemo ovdje prenijeti samo neke naglaske.

https://twitter.com/BaboliDaboli/status/1458608023413403655

"Iz perspektive onoga čime se čovjek bavi teško je ignorirati autoritet s kojim to govori. Zato je, ukoliko je to što govori nedokazano ili dvojbeno, njegova odgovornost za posljedice mnogo veća od one nekog svećenika koji viče 'sotonska posla'.

"mRNA molekule se ne ugrađuju u genom"
mRNA molekule se ne ugrađuju u genom. mRNA molekule daju upute staničnoj 'mašineriji' (ribosomima) da proizvedu nekakav protein. Naše vlastite stanice koriste mRNA da uputu zapisanu u našim genima pošalju u 'proizvodnju'.

mRNA molekule u stanicama ne opstaju baš dugo, različita istraživanja utvrdila su da vrijeme poluraspada mRNA (vrijeme u kojem se neka količina mRNA prepolovi) kod sisavaca i ljudi iznosi svega nekoliko sati.

No, mRNA cjepiva protiv SARS-CoV-2 jesu svojevrsni 'lopovi'. Umjesto da se u tijelo šalje cijeli oslabljeni virus SARS-CoV-2, što nije bez rizika, a zahtijeva i baratanje velikim količinama pravog virusa u proizvodnji, ideja je da se u tijelo šalje 'osobna iskaznica' virusa.

Tu 'osobnu iskaznicu' u ovom slučaju predstavlja cijeli protein šiljka virusa. Bez ostatka virusa taj protein nema drugu funkciju osim da nauči naš imunosni sustav da prepozna 'strano tijelo' i da prepozna isti takav šiljak ako/kad jednom pravi virus uđe u naš organizam.

A zašto su mRNA cjepiva 'lopovi'? Zato što ona ne isporučuju u naše tijelo proizvedeni protein šiljka, nego podvaljuju našim stanicama uputu (nacrt) za proizvodnju proteina šiljka. mRNA cjepivo tako 'posuđuje' od naših stanica i 'tvornicu' i 'sirovine'.

Može li se mRNA tehnologija koristiti za gensku terapiju (izmjenu gena)? Može, ukoliko se koristi za dostavu uputa za proizvodnju nukleaza u stanicu. No ni u tom scenariju mRNA nije ono što mijenja gene niti se mRNA ugrađuje u gene.

Zašto je mRNA prikladniji mehanizam dostave?
Dapače, iako je mRNA mehanizam dostave koji je manje stabilan od mehanizma DNA dostave, čak i kad nam je cilj izmjena gena, mRNA je prikladniji baš zato što ne djeluje u jezgri stanice i što je najmanje rizičan u smislu integracije u genom.

Optuživanje mRNA tehnologije za izmjenu genoma je slično optuživanju šprice za učinke koje u tijelu ima ubrizgana droga iako je šprica samo alat. Istom špricom može se ubrizgati i antibiotik i vitamini i - cjepivo. Pa i hormoni u postupku medicinski potpomognute oplodnje.

Činjenica jest da zbog potrebe za što bržom raspoloživošću cjepiva još uvijek nisu završili krakovi kliničkih ispitivanja koji se odnose na dugoročne učinke cjepiva, no zasad nema nikakvih informacija o genotoksičnosti bilo kojeg cjepiva.

I iako se mRNA molekule ne smatra genotoksičnim, to ne znači da ne bi bilo dobro da se provedu i ciljana istraživanja ni da druge komponente cjepiva koje se koriste za omatanje mRNA ili razrjeđivanje aktivne tvari nisu potencijalno genotoksične.

Dapače, kad se radi o Pfizer-BioNTech cjepivu, dio jedne komponente cjepiva ima potencijal za genotoksičnost, no on je utvrđen kod svakodnevne primjene milijun puta veće količine te tvari od one koja se nalazi u jednoj dozi cjepiva.

"Bez obzira na znanstvenu pozadinu, Domazet-Lošo je klevetnik"
Mutagenim tvarima smo stalno izloženi i u našem okolišu, hrani, vodi, lijekovima pa je za bilo koje cjepivo nemoguće tvrditi da ne postoji baš nikakav rizik genotoksičnosti. No to ne znači da se treba bez dokaza tvrditi da ona jesu genotoksična.

U tom smislu je, barem dok sam ne provede ili se ne pozove na provedenu studiju genotoksičnosti mRNA cjepiva, bez obzira na svoju znanstvenu pozadinu, Tomislav Domazet-Lošo tek - klevetnik. A i poprilični licemjer.

...

A nije li, što se tiče rizika za razvoj karcinoma, virus SARS-CoV-2, koji će, kako stvari stoje, kad-tad doći do svakog od nas, puno opasniji? Nije li doprinos virusa u izazivanju karcinoma već znanstveno dokazan?", napisao je BaboliDaboli.

I Polić i Trobonjača potvrdili su nam da se slažu sa svim kritikama na Lošin račun koje je objavio korisnik Twittera.

IRB: Domazet-Lošo iznio je vlatito mišljenje, a ne stav Instituta
Iz Instituta Ruđer Bošković su na upit Indexa odgovorili sljedeće:

"Dr. sc. Tomislav Domazet-Lošo je zaposlenik Instituta Ruđer Bošković sa sedamdeset posto radnog vremena te zaposlenik Hrvatskog katoličkog sveučilišta s trideset posto radnog vremena. Institut Ruđer Bošković je javni znanstveno-istraživački institut i kao takav promiče jedino znanstveno dokazane činjenice i iz njih izvedene preporuke. Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo su jasne", odgovorili su iz Ruđera.

"Cijepiti se trebamo. Cjepiva prolaze brojna ispitivanja sigurnosti i učinkovitosti te se potom pomno nadziru. Do sada provedena istraživanja, pokazuju da cjepiva pomažu u sprječavanju težih oblika bolesti i smrti. Sijedom navedenog, izjave koje je dr. sc. Tomislav Domazet-Lošo iznio u medijima su njegovo vlastito mišljenje i ne predstavljaju stav Instituta Ruđer Bošković", navodi se u odgovoru IRB-a.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2079 on: 05-12-2021, 11:20:01 »

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2080 on: 05-12-2021, 18:18:45 »

Iz Ruđera reagirali na izjavu znanstvenika Loše da su cjepiva molekularno tetoviranje

ne mogu "skuziti sam".
sa jedne strane imam sad domazet-losu, ozbiljnog strucnjaka koji ima odredjeno misljenje koje je vrlo opshirno argumentirano, a sa druge mi ti nudis link na index, koji dodje kao ispostava pinka u hr, zutilo-clanak iza cijeg se naslova i pozivanja na rb (koji se kao institucija ogradjuje od individualne procjene, sto je normalno) kriju dva potpuna bezveznjaka sa rijeckog fakulteta koji slovi za nekompetenciju, uhljebljivanje djece jugokomunista po ideoloskoj liniji, izjave po narudzbi i partijskoj direktivi, te konacno "babolidaboli"-a sa twittera.

to onako u preletu, nisam citao ni jedne, ni druge, mene to prosto ne zanima. postavio sam retoricko pitanje "kako odluciti iz ugla prosjecnog zidara". jer meni i prosjecnom zidaru treba izabrana vlada koja ima na raspolaganju ozbiljne mogucnosti to odluciti. a mogu ljudi biti sve od masona, preko kleptomana, do svetaca, ako odluce posteno, dobit ce orden, ako me prevare i odluce u interesu nekakvih korporacija ili trulih ideologija, a ja dobijem ospice, visit ce na prvoj banderi, a novac potrositi kod svetog petra. uglavnom hocu odluku i ime odgovornog, nikakve preporuke, vec zakon, stvarno me ne zanima ni sta je mrna ni virus koji god.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2081 on: 05-12-2021, 19:15:39 »
mnogo manje zabavan od Nestorovića

https://www.youtube.com/watch?v=EtKyuanx37Q

edit
bilde priča o biološkom oružju 22-3min

Truman

• 4
  • 3
« Reply #2082 on: 05-12-2021, 20:26:56 »

ne mogu "skuziti sam".
sa jedne strane imam sad domazet-losu, ozbiljnog strucnjaka koji ima odredjeno misljenje koje je vrlo opshirno argumentirano, a sa druge mi ti nudis link na index, koji dodje kao ispostava pinka u hr, zutilo-clanak iza cijeg se naslova i pozivanja na rb (koji se kao institucija ogradjuje od individualne procjene, sto je normalno) kriju dva potpuna bezveznjaka sa rijeckog fakulteta koji slovi za nekompetenciju, uhljebljivanje djece jugokomunista po ideoloskoj liniji, izjave po narudzbi i partijskoj direktivi, te konacno "babolidaboli"-a sa twittera.

to onako u preletu, nisam citao ni jedne, ni druge, mene to prosto ne zanima. postavio sam retoricko pitanje "kako odluciti iz ugla prosjecnog zidara". jer meni i prosjecnom zidaru treba izabrana vlada koja ima na raspolaganju ozbiljne mogucnosti to odluciti. a mogu ljudi biti sve od masona, preko kleptomana, do svetaca, ako odluce posteno, dobit ce orden, ako me prevare i odluce u interesu nekakvih korporacija ili trulih ideologija, a ja dobijem ospice, visit ce na prvoj banderi, a novac potrositi kod svetog petra. uglavnom hocu odluku i ime odgovornog, nikakve preporuke, vec zakon, stvarno me ne zanima ni sta je mrna ni virus koji god.

Podsjetimo, Domazet-Lošo, izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu na Hrvatskom katoličkom sveučilištu i sin umirovljenog admirala Davora Domazet-Loše, na jučerašnjem prosvjedu protiv covid-potvrda u Zagrebu je ustvrdio da su mRNA cjepiva jako opasna.

Zosko, ovo što sam podvukao potpuno potire tvoje omalovažavanje stručnjaka sa gorespomenutog fakulteta jer i dotični potpada pod isto. A da ne spominjem da u svetu malo koji stručnjak tvrdi ovo što i Domazet-Lošo. Tako da zdrava zidarska logika mi kaže da je dotični u debeloj manjini stručnjaka što će reći da najverovatnije greši. Jer nije isto šta većina sa gradilišta misli i šta misli većina eksperata.Da spomenem da ovaj stručnjak nije pružio nikakve konkretne dokaze. Zosko, od čoveka tvog iq-a sam očekivao kvalitetnije razmišljanje.
Sri Ramana

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2083 on: 06-12-2021, 12:51:38 »
strucnjaci, ma sve je to relativno za nas inteligentne. pusti te gluposti, reci ti, truki, spajas li se sta sa svemirom ovih dana, sta kazu zvijezde?

Truman

• 4
  • 3
« Reply #2084 on: 06-12-2021, 13:59:38 »
strucnjaci, ma sve je to relativno za nas inteligentne. pusti te gluposti, reci ti, truki, spajas li se sta sa svemirom ovih dana, sta kazu zvijezde?

Za zvezde ne znam jer se ne bavim astrologijom, a trudim se da se što bolje konektujem sa univerzumom. Razmišljam se da pohađam i kurs rekonekcije, ako si čuo za to.p.s. sad sam video cenu za pohađanje dva nivoa rekonekcije i padoh umalo sa stolice. Mnogo košta ta duhovnost.
Sri Ramana

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #2085 on: 06-12-2021, 14:11:35 »
Najbolje se popni na vrh neke planine. Zdravo je za telo, a znamo da je zdrav duh u zdravom telu. A ako slučajno naiđeš na mudraca na vrhu planine, koji te pritom i prosvetli, to je samo dodatni bonus.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2086 on: 06-12-2021, 14:18:02 »
Još jedan ugao gledanja na naše trenutne dileme oko pravilnog informisanja:

DR OGNJEN GAJIĆ S MEJO KLINIKE: Svi koji su svesno podsticali lažne informacije MORAJU DA ODGOVARAJU ZA NEPOTREBNE SMRTI I PATNJU

- Ne znam ko je glavni krivac za infodemiju, vjerovatno nije samo jedan. Ali nadam se da ćemo to saznati i da će oni koji su svjesno podsticali lažne informacije odgovarati za nepotrebne smrti i patnju - kaže u intervjuu za sajt Udruženja novinara Srbije prof. dr Ognjen Gajić, specijalista intenzivne medicine i plućnih bolesti, stručnjak svetskog glasa s Mejo klinike u Ročesteru u SAD s kojim razgovaramo o infodemiji, koju je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila odmah po proglašenju pandemije SARS-CoV-2.

Infodemija u nekoliko reči?

- Preplavljenost lažima i poluistinama u svrhu nečije dobiti.

Kako na pacijenatima vidite njen uticaj?

- Imali smo bolesnike koji su se bezobrazno ponašali i vrijeđali sestre i ljekare. Teško je liječiti u takvim uslovima. U intenzivnoj njezi je to manje izraženo jer onog trenutka kad je bolesnik bez daha i na samrti naravno da će prihvatiti stručnu pomoć. Drago nam je kad takav bolesnik preživi dugotrajno liječenje na respiratoru, promijeni mišljenje i kaže svim prijateljima i rodbini da bolest može biti vrlo ozbiljna i da trebaju zaštititi i sebe i druge.

Koliko infodemija lekarima otežava borbu za zdravlje i živote kovid pacijenata?

- Zdravstveni radnici, naročito oni koji rade u jedinicama intenzivnog liječenja, su izvukli deblji kraj. Poslijedice su teške za sve one koji imaju nesreću da budu kritično oboljeli ili ozlijeđeni danas i u budućnosti.

Kolika je odgovornost vlasti za ukorenjivanje dezinformacija, kolika ljudi iz medicinske struke, zatim i medija, a i običnih ljudi?

Svjetska zdravstvena organizacija, epidemiolozi, infektolozi, specijalisti socijalne medicine i drugi javno zdravstveni radnici su najbolje upućeni u problematiku pandemije. Obični ljudi teško mogu razlučiti tačno od netačnog u ovoj kompleksnoj situaciji. Jednako kako kontrolu letova na aerodromu moramo prepustiti stručnim ljudima tako i probleme usljed kovida 19... Svi smo podložni dezinformacijama, a oni koji nas truju neistinama bi morali zakonski odgovarati.

Obični ljudi nisu uvek kadri da "prerade" medicinske pojmove od kojih možda zavisi i njihovo ponašanje.

Demokratizacija znanja je u principu poželjna. Međutim, kompleksni problem, kao što je javno zdravstvo ili kontrola letova, zahtijevaju iznijansirani stručni pristup i poluznanje je jednako opasno kao i neznanje. S druge strane, trebamo se zamisliti zašto je javnost izgubila povjerenje u stručnjake, naučnike i ljekare. U društvima (a danas je puno takvih) gdje vlada negativna selekcija, očekivano je da je narod sumnjičav i nepovjerljiv.

Kome pacijenti najviše veruju?

Bolesnici najviše vjeruju svom doktoru - porodičnom, itd. Povjerenje između bolesnika i ljekara zahtijeva trud i vrijeme.

Ali nekada i sami lekari i ljudi iz medicinske struke doprinose infodemiji.

Žalosno je i sramotno da jedan broj kolega ljekara doprinosi širenju dezinformacija.

Koliko infodemija produžava pandemiju?

Kritična bolest i smrt od kovida 19 lako se preveniraju cijepljenjem i ostalim mjerama javnog zdravlja. Jedinice intenzivne njege su prepune bolesnika koji to nisu poštovali zauzimajući mjesto i šansu drugima koji bez razloga mogu izgubiti život. Moram reći da su bolesnici žrtve propagande, nasjeli su, a oni koji su ih zatrovali bi trebali odgovarati.

Vodite vajber grupu CERTAIN ICU Support, nastalu uz podršku SZO, u kojoj je skoro 6.000 lekara iz našeg regiona, kao i onih iz inostranstva poreklom s ovih prostora. Šta može da se deli u grupi, a šta je strogo zabranjeno?

U CERTAIN viber grupi isključivo se dijele publikovane znanstvene studije i lična iskustva iz liječenja. Na početku je pristup grupi bio otvoren, ali smo nakon pojave dezinformacija morali uspostaviti kontrolu i nekoliko administratora tako da je pristup omogućen isključivo zdravstvenim radnicima, a svaka postavka mora imati potpisnika (ime, prezime, mjesto rada, specijalizacija). Administratori imaju autoritet da izbrišu neprikladne postavke.

Doktori koji su promovisali antinaučne i antivakserske stavove nisu više u grupi?

Pristup je omogućen svim zdravstvenim radnicima po gore navedenim pravilima - da se šire samo smijernice SZO i drugih internacionalnih udruženja, novopublikovane naučne studije, i lična iskustva uz potpis. Medijski prilozi i bilo kakve političke postavke (šta koja država dozvoljava ili nedozvoljava) se ne toleriraju. Za to imaju druge društvene mreže.

Grupa je i svojevrsna alatka protiv infodemije. Imate li uvid u to da su lekari iz te grupe delili s javnošću dobijene informacije?

Ne vodimo evidenciju, ali se nadamo da je CERTAIN grupa pomogla da zdravstveni radnici dobiju pravovremene i tačne informacije da mogu najbolje pomoći svojim pacijentima.

Živite i radite u SAD, a u stalnom ste kontaktu s našim regionom. Ima li specifičnosti jednog prostora u odnosu na drugi kada je reč o informacijama i dezinformacijama o pandemiji i ponašanju ljudi na osnovu njih?

Iskreno, odavno ne pratim medije niti u SAD, niti u jugoslavenskim zemljama, osim BBC i emisija Gorana Milića na Al Jazira Balkan. Koliko sam upoznat problemi sa kovid 19 dezinformacijama su vrlo slični na Balkanu i u SAD.

Šta je vakcina protiv infodemije?

Obavezno, besplatno, nepristrasno i rigorozno školovanje.

I na kraju - ima li recepta za kolektivni imunitet protiv pogrešnih informacija?

Ima, samo nije lako. Treba dobro zagrijati stolicu u osnovnoj školi, srednjoj školi i na fakultetu, da se stekne znanje koje nam pomaže da se snađemo u komplikovanom svijetu. Dobra, iscrpna i nepristrasna edukacija je esencijalna. Nažalost, to nekad nije u interesu politike i nedovoljno se podržava.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2088 on: 07-12-2021, 20:55:37 »
Sitacija u Japanu je manje-više poznata i čini mi se nažalost u potpunosti neprimenjiva kod nas kao uzor u bilo čemu.  :(

Делта варијанта вируса корона у Јапану уништила саму себе и нестала?

Пети талас вируса корона у Јапану буквално је нестао на тако драматичан начин да су научници остали збуњени како је до тога дошло. Један тим научника сугерише да је веома заразна делта варијанта короне мутирала до изумирања у тој острвској држави, преноси Спутњик.

Средином августа дошло је до наглог пораста случајева заразе короном у Јапану на више од 23.000 нових инфекција дневно. Тренутно су ти дневни бројеви пали на само 170 заражених, а смртни случајеви од те болести су се у новембру спустили на једноцифрене бројеве.

Драстичан пад броја нових инфекција и смртних случајева углавном се приписује веома високој покривености вакцинацијом, прихватању ношења маски и другим епидемиолошким факторима. Али неки научници и даље верују да је овај пад несвакидашњи.

Итуро Иноуе, генетичар са јапанског Националног института за генетику, верује да је Јапан имао среће и да је делта варијанта вируса корона у великој мери искоренила друге варијанте вируса и на крају уништила саму себе.

Он је теорију свог тима објаснио за „Јапан тајмс”, наводи Спутњик.

Иноуе и његове колеге већ неко време проучавају мутације вируса корона и како на њих утиче протеин нсп14, који је кључан за умножавање вируса.

РНК вируси, попут ковида 19, обично имају веома висок ниво мутација, што им помаже да се брзо прилагоде променама у окружењу.

Али то такође отвара могућност такозване „катастрофалне грешке”, односно када се лоше мутације акумулирају и на крају изазову изумирање одређене варијанте.

Чини се да наведени протеин нсп14 на неки начин пружа преглед грешака и тако помаже геному вируса да остане испод прага „катастрофалне грешке“.

У случају јапанског петог таласа короне, Иноуе верује да нсп14 делта варијанте није успела у том задатку, с обзиром на генетску студију узорака прикупљених између јуна и октобра ове године.

Супротно очекивањима његовог тима, у узорцима је примећен недостатак генске разноликости, док су многи узорци имали генетске промене у делу званом А394В, која је повезана са протеином нсп14.

„Били смо буквално шокирани када смо сазнали. Делта варијанта је била изузетно преносива у Јапану и потиснула је све друге варијанте. Али како су се мутације гомилале, верујемо да је временом постао дефектан вирус који више није могао да се реплицира”, објаснио је Иноуе за поменути јапански дневник.

Ова теорија би такође могла да буде релевантна за претходни сој САРС-а, који је пронађен 2003. године, и да понуди објашњење зашто се није развио у пандемију. Али то би такође било тешко потврдити јер се пик завршио релативно брзо, због чега нису масовно прикупљани генетски подаци потребни за тестирање ове теорије о том соју.

Остаје нејасно, закључује Спутњик, зашто се то догодило у Јапану јер се ништа слично корони није догодило у другим источноазијским земљама, попут, рецимо, Јужне Кореје, чија је популација генетски блиска оној у Јапану. Притом, мутације у вирусу које су открили Иноуе и његове колеге откривене су у најмање 24 друге државе.

Иноуе и његов тим планирају да студију са својим налазима објаве крајем новембра, преноси РТ.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2089 on: 07-12-2021, 21:57:55 »
Da li su mutacije početak kraja?

Najveće žarište omikrona u Evropi: "Ovo je početak kraja"

Oslo -- Na jednoj božićnoj zabavi u Oslu izbila je najveća epidemija nove varijante koronavirusa u Evropi, a to je najveća epidemija omikrona van Južne Afrike.

Ali umesto panike, norveški epidemiolozi ističu da je to potencijalni nagoveštaj kraja epidemije.

Zaraza je izbila u restoranu i noćnom klubu "Luiz" 26. novembra – oko 120 ljudi koji su bili tamo te noći zaraženo je koronavirusom, od kojih je oko polovina zaražena omikronom.

"Njihovi simptomi su temperatura, kašalj, glavobolja, bolovi u mišićima, umor, ali do sada niko od njih nije dobio tešku formu kovida 19, niti je neko od njih završio u bolnici", rekla je infektologinja iz Osla Tina Ravlo za britanski Dejli telegraf.

Infekcija se dogodila na događaju Skatek koji je rezervisao prostor u restoranu "Luiz" za 26. novembar, istog dana kada je SZO imenovala novi soj koronavirusa i označila ga kao "zabrinjavajuću varijantu".

Na večeri je bilo 120 zaposlenih u kompaniji, a veći deo večeri bili su izolovani u svojoj sobi. Tek oko 23:30 počeli su da se mešaju sa drugim gostima u noćnom klubu u istoj zgradi, koji je zatvoren u 3 sata ujutro.

Sledećeg dana dva radnika Skateka, koji su se nedavno vratili iz Južne Afrike, bili su pozitivni. Posle nekoliko dana pozitivno je testirano ukupno 70 zaposlenih koji su bili na večeri, plus još 50 gostiju iz noćnog kluba.

Norveški epidemiolog Frode Forland veruje da broj zaraženih sugeriše da je omikron znatno zarazniji od delta soja koronavirusa.

"Ne možemo biti sigurni, ali podaci iz Osla to sugerišu", kaže Forland.

Ali kompanija je insistirala da svi učesnici večere budu u potpunosti vakcinisani i testirani antigenskim testom.

"Pridržavali su se svih pravila", napominju epidemiolozi.

Forland, direktor Instituta za infektivne bolesti, rekao je da je jedan od tri scenarija za omikron, koje je predvidela njegova agencija, da je izuzetno zarazan, ali da je izazvao veoma blagu formu bolesti.

"Ovo je moja nada i najbolji scenario koji imamo – da virus bude blaži, da se više ljudi zarazi i konačno stekne prirodni imunitet. Moguće je da se virus toliko puta replicirao i toliko puta mutirao da je dostigao, za njega optimalnu situaciju. A to je da se brzo širi i ne ubija domaćina", smatra Forland i dodaje da bi to mogao da bude početak kraja pandemije kovida 19.

"Videli smo to i kod drugih bolesti pre ove, što znači da to prelazi u endemsku bolest", zaključio je on.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2090 on: 08-12-2021, 07:13:13 »
Kaić otkrio zašto se ljude tjera na cjepljenje COVID potvrdama, a ne uvođenjem obveznog cijepljenja

Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u središnjem Dnevniku HRT-a govorio je o današnjoj ocjeni HALMED-a koji navodi da je smrt 33-godišnjeg mladića povezana s cjepivom. Govoreći o toj temi dr. Kaić dao je možda i pojašnjenje zašto države na različite načine svoje građane prisiljavaju na cijepljenje, osim s uvođenjem obveznog cijepljenja. Naime, u slučaju obveznog cijepljenja država bi bila dužna isplaćivati odštete svima koji imaju kratkoročne ili dugoročne posljedice cijepljenja.

(...)

end here we go, konacno je netko izgovorio u kom grmu lezi zec. naravno da drzava treba uvesti obavezu cijepljenja, ako stvari stoje kako stoje, te naravno da treba nositi odgovornost i odstetiti evtl. posljedice (ozbiljne), a ne da zrtva ili potomci poslije prose po ulicama. zato imamo drzavu, a ne da pola afrike, bliski istok i pola azije isprazne svoje zatvore i posalju problemcice u nas, kao sto je kastro onomad ispraznio zatvore kad ga u, s und a kritizirale da ogranicava slobodu kretanja, te im svoje problemcice uputio u floridu, s cim se jos i danas bore, primjerice najliberalnijim zakonom oko oruzja.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2091 on: 08-12-2021, 08:48:01 »
Nažalost, iz nekog razloga poentu koliko pomaže vakcinacija su gurnuli na sam kraj teksta/intevjua:

Doktor koji je satima odgovarao antivakserima otklonio sve dileme o koroni: Vakcina ne izaziva sterilitet i autizam

Kovid 19 i vakcina protiv koronavirusa ne izazivaju sterilitet, autizam, ne mogu da menjaju ljudski DNK, i ne predstavljaju "biološko oružje", kako pojedini antivakseri tvrde, poručio je profesor dr Goran Brajušković sa Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

On je u emisiji Euronews veče odgovorio na pitanja koja mladi najčešće postavljaju u vezi sa imunizacijom. Podsetimo, Brajušković je u žižu javnosti dospeo nakon što je šest sati proveo u razgovoru sa ljudima na Tviteru, uglavnom antivakserima, strpljivo odgovarajući na sva njihova pitanja.

Na izjavu da "koronavirus ne postoji", Brajušković  ističe da je svojim očima video virus zahvaljujući elektronskoj mikroskopiji dok je radio na VMA.

Na društvenim mrežama se ćesto vide objave u kojima korisnici tvrde da je koronavirus "biološko oružje", ali molekularni biolog navodi da bi to podrazumevalo da je virus veštačko konstruisan i da je usmeren ka nekom "neprijatelji" i podvlači da je ova tvrdnja apsolutno netačna.

Ističe da nije čuo od korisnika društvenih mreža da i dalje veruju u teoriju da 5G mreža utiče na širenje virusa, i misli da je ta tvrdnja demistifikovana u potpunosti.

Goran Brajuškovi naglašava da lek ivermektin ne leči od kovida 19:

"To je jedan lek koji se koristi u veterini, i velike analize su pokazale da taj lek ne može biti koristan u lečenju kovida. Međutim, može biti apsolutno štetan po čoveka, posebno ako su u pitanju nekontrolisane doze. Najveći problem poluistina jeste što u njima ima neke logike. Dešava se da lekovi za jedna patološka stanja mogu da leče i neku drugu bolest. Tako se utvrdi ponekad efikasnost, ali u ovoj situaciji to nije tačno", objasnio je on.

Upitan "Da li vakcine utiču na pojavu novih sojeva koronavirusa", Brajušković  naglašava da vakcinisane osobe ako se zaraze obično imaju slabije simptome, te je broj kopija virusa manji. Nevakcinisana osoba, dodaje molekularni biolog, je jači prenosilac nego asimptotska vakcinisana osoba.

Teoriju zavere da "vakcina izaziva sterilitet", sagovornik Euronews-a, smatra spinom koji je savršeno uspeo, ali da to nema nikakve istine i da je upravo suprotno tačno.

"Virus korona je identifikovan u semenoj tečnosti. Kovid infekcija izaziva sistemsku bolest, sterilitet može biti posledica, ali sama vakcine to nikako ne može da uradi", ističe on.

Dobro poznatu teoriju da "vakcina sadrži mikročip", molekularni biolog je prokomentarisao rekavši da "Bilu Gejtsu ne treba čip i vakcini da bi video gde se nalazimo večeras".

Mnogo pre pandemije koronavirusa postojala je teorija da vakcine mogu da izazovu autizam.
"To je jedna priča o negativnom dejstvu vakcine. Ta studija je višestruko negirana, i potvrđeno je da nema veze taj složeni razvojni poremećaj sa vakcinacijom. Povećan broj dece sa autizmom je posledica unapređenih dijagnostičkih procedura", objasnio je naš sagovornik.

Takođe, dr Brajušković, koji se bavio molekularnom humanom genetikom, objasnio je zašto vakcina nikako ne može da promeni ljudski DNK.

"DNK molekul je toliko složen i ima toliko mehanizama zaštite, pošto svakodnevno mora da se izbori sa napadima nukleinskih kiselina. Apsolutno ne postoji mehanizam u vezi sa kovidom ili vakcinom, da se taj transkript i da se RNK molekul insertuje u ljudski genom, zato što enzim koji umnožava, nema konverziju UCDK molekul, kao što ima HIV koji može da se insertuje u genom. Ni koronavirus, niti vakcina ni na koji način ne mogu vršiti oštećenje na našem genomu. A naš genom trpi mnogo veća oštećenja u svakom trenutku našeg života, te imamo razvijene mehanizme reparacija tih oštećenja", tvrdi dr Goran Brajušković.

Agresivna kampanja vakcinacije neophodna
On je dodao da država mora da ima "agresivniju i vidljiviju kampanju za vakcinaciju".

"Strah od nepoznatog je opravdan i legitiman, ljudi se plaše igle, to je veliki strah na koji su mnogi zaboravili. Strategija promovisanja vakcinacije dostigla je kolaps u Srbiji. Zar je moguće da nismo iskoristili da godinu dana imamo priveligiju da biramo koju ćemo vakcinu", ističe on.

Kako kaže, vakcinacija je jedinia stvar koja može da nas spasi od pandemije.

"Za mene je iznenađenje količina ljudi koja ima rezerve prema vakcinaciji i vakcini, kao najvećeg dostignuća medicine, posle antibiotika. Mi se danas u Srbiji i šire susrećemo sa ljudim koji imaju tituele, diplome, a sumnjaju u postojanje virusa", kazao je doktor za Euronews Srbija.

On naglašava da je prvenstveno počeo na društvenim mrežama da odgovara na pitanje ljudi koji se ne slažu sa naučnim činjenicama, jer smatra svojom moralnom obavezom da kao osoba koja se razume u medicinu jasno iznese svoj stav.
"Korona je nekako otišla u drugi plan. Poruka 'Budimo odgovorni' treba da stoji na javnom servisu čak i kada taj naslov ne prati sliku. Smatram da bi trebalo da postoji merač koji pokazuje broj vakinisanih ljudi u svakom momentu, jer svaka nova vakcinisana osoba je stala na stranu nauke", kazao je doktor.

Brzom vakcinacijom ne dajemo virusu šansu da mutira
Pavle Zelić magistar farmacije govoreći o novom omikron soju ističe da stručnjaci navode da se ta varijanta brže širi, ali stručnjaci i dalje uzdržano govore o njemu i istrčavaju sa pretpostavkama.

On naglašava da je velika briga nauke da će virus naučiti da se brani od vakcina, i da postoji šansa da je omikron delimično rezistentan na postojeća cepiva.

"Prilika koju smo globalno propustili bila je da u vrlo kratkom roku vakcinišemo dovoljno ljudi da virus ne bi imao mogućnost da mutira", ističe Zelić.

Magistar farmacije podvlači da su vakcine i dalje jedini spas i rešenje, i da sve terapije u obliku pilula koje postoje služe sa lečenje pacijenata sa teškom kliničkom slikom, te da nikako nisu alternativa vakcini.

Brajušković je kao primer za efikasnost brze vakcinacije naveo Japan, koji je u relativno kratkom roku stigao od 2 odsto vakcinisanih do 80 odsto.

"To je postignuto jakom kampanjom, a u velikoj meri je pomogla i činjenica da ljudi imaju poverenje u zdravstveni sistem. Pored toga Japan, kao ostrvo ima mogućnosti delimičnog karantina i ljudi su mnogo više poštovali epidemiološke mere", kaže doktor.
Nakon što je ta zemlja bila teško pogođena delta plus varijantom virusa korona, danas ima samo 73 nova slučaja i jednog preminulog kovid pacijenta.

"To se nije desilo tako što je virus pojeo samog sebe", dodaje.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2092 on: 08-12-2021, 09:29:26 »
Nažalost, iz nekog razloga poentu koliko pomaže vakcinacija su gurnuli na sam kraj teksta/intevjua:

ali i ovaj se obraca na pogresnu adresu. jos jednom: njegovo nije da se obraca meni i drustvenim mrezama, zaziva "agresivnu kampanju", vec da se obraca politici, drzavi, vlasti, koja ima sve mehanizme ocijeniti vrijedi li doticni nesto ili je tele.
isto tako politika ima obavezu sjesti s njim i saslusati ga, te u skladu stanja donijeti zakon i preuzeti odgovornost.

mene sveti petar nece natjerati da ja preuzmem odgovornost i nosim rizik za primanje eksperimentalnog cjepiva, te ako se nesto iskomplicira, da prosim po ulicama dok drzava slegne ramenima, pa me politika jos zajebava naskakujuci na rad policije koja stiti granicu da mi se jos ne nakote i problemcici iz svih zatvora arapskog svijeta ili zajebava paradirajuci po peder-paradama, dok mi ovaj palamudi. on meni nema sta objasnjavati, kampanjirati, vec onom tamo fikusu, kako vam se fikus vec zove, a fikus ima preuzeti odgovornost i donositi zakone.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2093 on: 08-12-2021, 09:35:28 »
Ti već osmi put tvrdiš da bi rado voleo da te država veže i bičuje. Shvatili smo i prvih sedam puta.

Ono što ti izmiče jeste da država ne želi da preuzme odgovornost za nečiji moronluk. Zašto bi? Pa, naravno da će biti savesnih država poput Japana i Norveške, gde će korona galopirajuće pojesti samu sebe, i smešnih državica poput Srbije i Hrvatske, koje će nastaviti da žive kao u srednjem veku, sve sa novom kugom koja se zove korona.

Ne zbog onih koji državu vode, već zbog onih koji sami ne žele da se odgovorno ponašaju.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2094 on: 08-12-2021, 09:50:06 »
moje je ponasanje izuzetno odgovorno. jer ja sam u prvom redu u odgovornosti prema sebi i svojim bliznjima. kao sto je drzava u odgovornosti spram mene. znaci, ja nemam luksuz da nosim (nepotrebni) rizik, za sto placam drzavu, te da u slucaju komplikacija prosim po ulicama, vec hocu zajamcenu odstetu. sve brzo i bez igrarija, bez 20 godina dokazivanja i sudjenja, gdje ce mi netko na kraju reci, jbg, bila je tvoja odluka, zao mi je, ali...
a ti slobodno slusaj strucnjake i "strucnjake", preporuke, misljenja, nosi rizik eksperimentalnog cjepiva, pa mi javi ako se sto zakomplicira kako si se usrecio (javi pod uslovom da u tom slucaju uopce budes imao i dva dinara na bonu).

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2095 on: 08-12-2021, 10:06:54 »
Ma, odgovoran si u vražju mater. Ti samo ispunjavaš svoje sado-mazo fantazije, da ti neko prinudno daje "bocu". Rispect! :|

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2096 on: 08-12-2021, 10:10:48 »
pa ti se "ponasaj odgovorno", socijaliziraj rizik na svoju individualnu odgovornost, mislim, sta cu ti ja. ubrizgaj si pet doza eksperimentalnog cjepiva bez da ti drzava jamci odstetu i zbrinjavanje ako krene po zlu, pa ces nauciti sta je zivot ako se sta zakomplicira.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2097 on: 08-12-2021, 10:19:06 »
Zole, ne primaj vakcinu i idi malo među ljude!

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2098 on: 08-12-2021, 10:19:17 »
Sve je u životu rizik Zole, otkad si se rodio.

I da prelaziš pešački na zeleno svakog jutra, jednom u milijardu može se zaleti u tebe 300 na sat neki drogirani manijak koji se vraća kući sa žurke.

I da ostaneš kući, možeš se okliznuti u kupatilu i slomiti vrat. Možda jedan u milion, ali opet rizik.

I da ne uđeš u kupatilu, možeš umreti od neke retke boleštine.

I? Jel ti orjentišeš život po tim rizicima? Ne?

Upravo ti menjaš svoj život zbog "stručnjaka" i praviš presedan koji ne praviš u drugim sličnim situacijama gde isto možeš primeniti slične verovatnoće i oprez iz straha.

Pri tome, slepo previđaš koliki je rizik da preležiš koronu, i npr. dobiješ trajno oštećenje pluća od koga možda nećeš riknuti trenutno, ali ćeš svakako za par godina.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2099 on: 08-12-2021, 10:38:16 »
a cuj, protiv tih rizika raznih postoje osiguranja, a rizik za eksperimentalno cjepivo mora preuzeti onaj tko nalaze cijepljenje. rekoh, ja nuznost ovako ne mogu kvalitetno procijeniti, nisam kompetentan, pri cemu me apsolutno ne zanima socijalizacija, vec individualno. kao sto drzavu nece zanimati moje individualno ako se ja cijepim po "preporukama", vec statistika oko funkcionalnosti roblja opcenito. ako se cijepim za dobrobit drustva, pa cak i samog sebe, eksperimentalnim cjepivom, ja moram biti osiguran. kao i vojniku koji se baci na bombu da spasi kolege, pa njegova djeca dobiju mirovine, tako i nama treba sigurnost u slucaju da eksperimentalno cjepivo krene po zlu.