Author Topic: Domaci filmovi za Trippa  (Read 8251 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
Domaci filmovi za Trippa
« on: 25-07-2004, 12:32:22 »
Evo, covek negde okolo izjavio da ne gleda domace filmove.
Sasvim razumem takav stav jer sam ja u nekom dobu aktivnog gledanja filmova imao principe: ne gledati domace filmove, ne gledati francuske filmove... sto se, vremenom pokazalo ipak kao preterano.

Ako zanemarimo neka domaca megapopularna ostvarenja tipa "Ko to tamo peva" i "Maratonce", mozemo li da sastavimo listu domacih filmova koji bi zasluzivali da budu pogledani i zapamceni?

Evo, ja cu da prilozim maltene na nevidjeno Mala pljacka vlaka; film nisam gledao baš dugo pa ne znam koliko je moj negdasnji sud objektivan, ali znam da mi je u tom dobu to bila jedina podnosljiva uloga Bate Zivojinovica. Jor ima divx ali ja nekako izbegavam da pogledam sada film i suocim se sa svim preporukama koje sam dao za taj film u protekloj deceniji.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

iDemo

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #1 on: 25-07-2004, 12:49:19 »
Jel' Ritam zlocina spada u megahitove???
Ja mislim da ne spada. A opet - mislim da je jedan od najboljih.
The Turks think coffee should be black as hell, strong as death and sweet as love.

Ghoul

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #2 on: 25-07-2004, 13:41:50 »
vidim da ste malo slobodno shvatili pojam ‘domaci’.

RITAM ZLOCINA je hrvatski, i ako cemo tako, ja bih odmah dodao barem jos i IZBAVITELJA [kad govorimo o zanrovskim filmovima]. oba filma su sjajni, odlicni sf trileri.

od srpskih, VARIOLA VERA i VEC VIDJENO mogu bez stida da se puste strancu; BURE BARUTA takodje ima jake delove, mada kao celina ipak nije toliko dobar. slicno vazi za LEPA SELA... i MI NISMO ANDJELIJE.

ima mnogo starijih filmova koje bih morao ponovo da pogledam [nakon dugog vremena] da bih bio siguran u to sta bih o njima danas mislio, ali evo, na um mi recimo pada jedan masama skoro nepoznat, a odlican film= Bulajicev COVJEK KOGA TREBA UBITI. da li neko ovo ima ili moze da nabavi?
dottore di sinistra scienzia, anti-papa-illuminatore di parallel-splatterpunk;
"балкански Тарантино за филмски рецензии"

http://cultofghoul.blogspot.com/

Boban

• 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #3 on: 25-07-2004, 13:46:21 »
Je li to beše onaj film o Šćepanu Malom, sa prvih deset minuta u paklu?
Zaista ga nisam gledao decenijama, ali zato uredno na televiziji vrte nekih pedesetak domacih filmova do iznemoglosti.

iDemo

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #4 on: 25-07-2004, 13:48:25 »
Quote from: "Ghoul"
vidim da ste malo slobodno shvatili pojam ‘domaci’.

Izgleda, a...  :wink:
The Turks think coffee should be black as hell, strong as death and sweet as love.

iDemo

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #5 on: 25-07-2004, 13:50:50 »
Quote from: "Boban"
Je li to beše onaj film o Šćepanu Malom, sa prvih deset minuta u paklu?

Jok. Taj je 'Lazni car Šćepanu Mali' (koliko se ja secam) a 'Izbavitelj' je ono - sf (ljudi pacovi)... Do j@j@.

Ghoul

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #6 on: 25-07-2004, 14:27:55 »
ma jeste bre, poznat je taj film i pod II nazivom, kao LAZNI CAR SCEPAN MALI; Pakao, Goli gresnici koje tamo muche, Djavo, vaskrsavanje mrtvih, explicitna klanja,... ostao mi je usecanju kao vrlo upecatljiv, i zabavan film, mada sam ga prvi i jedini put gledao kad sam imao ~8 godina; sto kaze Boban, stalno vrte jedne te iste filmove, a neke [odlicne] nisu pustali vec 30 godina!

Boban

• 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #7 on: 25-07-2004, 15:00:58 »
To i jeste skriveni smisao ovog topika, da se pronadju "zaturena" dela.
U neko staro doba, tokom sedamdesetih i prve polovine osamdesetih, svaki film ili knjizevno delo u kome bi neko od politickih mudonja video bilo sta protivno socijalistickom bratstvu i jedinstvu bivalo je marginalizovano.

Za ovaj pomenuti film, bas se secam da je odmah docekan na noz zbog odredjenih stavova (ali nisam zapamtio tacno zbog kojih) i bilo je neminovno da bude sklonjen u stranu.

Boban

• 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #8 on: 25-07-2004, 15:06:06 »
explicitna klanja,... ostao mi je usecanju kao vrlo upecatljiv, i zabavan film, mada sam ga prvi i jedini put gledao kad sam imao ~8 godina...

Mozda je upravo taj film izvršio prelomni uticaj na tebe.
Ili si vec u tom dobu bio veteran horora.

Spider Jerusalem

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #9 on: 25-07-2004, 15:08:19 »
8-year-olds, Dude...

iDemo

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #10 on: 25-07-2004, 15:11:09 »
Sta se sprdate sa covekom - pravi je omladinac...  8)

BladeRunner

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #11 on: 25-07-2004, 20:27:49 »
Da pocnem od (meni) najboljeg : "Skupljaci perja", klasik. I to ne samo domaceg filma. Dalje "Balkanski spijun", najbolji film o komunizmu (ko voli, jel). Ima ona odlicna scena u njemu kad sa jedne strane sredinom ulice idu pankeri, a sa druge strane Bata Stojkovic i ekipa. Pankeri imaju lance i pendreke, a komunisti malo pomijere kaput, kad ispod pistolji. Onda se pankeri fino sklone... to mi je jedna od omiljenih scena uopste, jer sve je to fino, Sex Pistols i Sid Vicious i God save the queen, ali ovo je komunizam, brale, i mi cemo te ubit namrtvo i stvarno. To nije scena, nego studija. A sad, idemo par klasa ispod.

Skoro sam gledao na TV-u po prvi put "Oktobar fest". I pored mana, svidio mi se film. Od novijih su me prijatno iznenadili "Tockovi", mozda zato sto nista nisam ocekivao kad sam poceo da ih gledam. "Profesionalac" moze da prodje, mada se vidi da je adaptirana predstava (a kraj se nazire iz aviona). Ako im se pridje cistog srca (i praznog mozga), nisu lose ove novije, nazovi urbane, komendije kao "Kad porastem bicu kengur" i "Mrtav ladan" (mogu i "Munje"... u stvari, ne, bolje ne).

Licno mislim da bi se Trippu najvise svidio vec pomenuti "Variola Vera", vjerovatno "Skupljaci" (bar se nadam), "Davitelj protiv davitelja" sigurno (kao i svakome, jel), mozda "Rane"... nemam pojma. Shvatam ljude koji ne vole domace filmove, jedan slucajno odgledan "Ringeraja" je dovoljan covjeku za dozivotnu mucninu. Pozdrav.
All those moments will be lost in time like tears in rain.

Tripp

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #12 on: 25-07-2004, 22:35:56 »
Vi se zezajte sa mnom, medjutim, zbilja imam problema sa nasom filmskom politikom, i to u tolikoj mjeri da skoro sve ostalo mogu da svarim, egzibiciju na skoro svakom jeziku kome iz prve mogu da dam ime. Ono sto mi najvise smeta u domacem filmu, osim rezije i tona, jesu glumci. Mislim, bez obzira sto se s vremena na vrijeme vidim sa Vlatkom Gilicem (Kicma), gledam svo to sranje i u 99% nasih filmova imam osjecaj kao da gledam vlastite komsije kako se svadjaju... NON-stop. To njihovo ponasanje jednostavno ubija utisak da gledate film, nego da besramno gvirite u neciju kuhinju usred kasnog, ljetnjeg rucka, a to je apsolutno posljednja stvar koja mi treba u ovoj egzistenciji. Poznajem cak i par podgorickih glumaca koji se ponasaju kao da su proistekli iz Gorskog Vijenca Jagosa Markovica (a on mi je inace komsija). Ne cudi zato sto mi je jednom izvjesni tip kazao za izvjesnog glumca sa laznim zovijalnim baritonom: "Pogledaj kako mi se javlja. Kunem ti se, ako mi se jos jednom ovako isprsi kada mi pruzi ruku - ma ima da ga ugazim." Saosjecam se sa tipom, mada ni ovdasnji reziseri nemaju bolju pricu. E to  je tek pravi skrubol.

Znam da zvuci isprazno, ali nema te makrobiotike, bioenergije, hipnoze... pa cak ni recentna titula knjizevnika prosto ne moze da me postavi na pravi put. Svejedno, imam svojih par favorita - Davitelj protiv Davitelja, Variola Vera, Maratonci, Leptirica. I stvarno je steta sto sam svaki od njih gledao samo po par puta. Zacudo, nasi ratni filmovi, bez obzira koliko su doista OK, takodje me mnogo ne uzbudjuju; prica im je uvijek mlitava, a scenario nistavan... or something.
'Hey now!'

Ghoul

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #13 on: 25-07-2004, 23:32:59 »
tesko mi je da tacno razlucim redosled, ali 3 presudna zbitija u mojoj orijentaciji na horor bili su:
1. ciklus horor filmova KARIKA KOJA NEDOSTAJE, a posebno HALLOWEEN koji je u njemu prikazan - jula 1981;
2. TETKA ALEXANDRA, opskurni mexicki horor prikazan u otprilike isto vreme na RTB, koji mi se u secanje takodje urezao mnogo bolje od nekih nebuloza koje sam gledao prosle godine;
i 3. COVJEK KOGA TREBA UBITI.

zato ponavljam= AKO IKO IMA, ILI MOZE DA NABAVI 'COVJEKA...'= PLACAM FILMOVIMA IZ NAJSKRIVENIJIH ODAJA SVOJE FILMSKE KOLEKCIJE.

da se vratim na temu: kicma koju je tripp pomenuo je jos 1 od opskurnih, nepoznatih filmova koji zasluzuju da se otkriju= film je skoro kronenbergovski u svom existencijalnom nihilizmu, i ne lici ni na sta radjeno u ovoj zemlji. pisao sam o njemu u obimnom eseju o srpskom hororu koji ce uskoro biti prezentovan u ovom ili onom casopisu.

otaku

• 4
  • 3
    • http://nasdvoje.mojblog.com/
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #14 on: 25-07-2004, 23:48:41 »
Decko koji obecava, Cudotvorni mac i Cudna devojka
Proooobaj da u glavi budes sam

Oto

• Guest
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #15 on: 26-07-2004, 04:54:06 »
Hmmm, ovako na brzaka...

Te KARIKE KOJA NEDOSTAJE sećam se i ja. Tu sam prvi put video neki insert iz Carrie (čak dve scene, od kojih nijedna ne postoji u romanu: raspeće kuhinjskim priborom plus finalna). Ako se ne varam, pored Halloweena u tom ciklusu je bio prikazan još i Frankenstein Created Woman i npr. Bedemov Drakula, ali nikako ne mogu da se setim četvrtog (a mislim da ih je bilo toliko).

(U jednom drugom rado zapamćenom ciklusu, o špageti vesternima, cca. leta 1984., bili su prikazani Smrt jaše na konju, Za dolar više i Plaćenik, tim redosledom.)

Više puta pomenutim domaćim filmovima dodao bih kompletan opus Gorana Markovića zaključno sa Već viđeno, jer, iako nisam neki veliki ljubitelj češkog filma ili Praške škole, posebno volim filmove Majstori, majstori i Tajvanska kanasta, najviše zbog doziranog sadizma prema glavnim junacima i zato što je Trippovoj "kuhinjskoj svađi" tu dat savršen smisao.

Od gomile ratnih, posebno Žike Mitrovića, u najlepšem sećanju mi je ostao Most Hajrudina Krvavca. To bi, međutim, valjalo osvežiti.

Krimići su, naravno, takođe bili deficitarni tih godina. Uz gotovo kompletan opus Zorana Tadića (u kolaboraciji sa P. Pavličićem, posebno Treći ključ, koji je otvoreno hororičan), tu su Pozorišna veza (delimično po istinitom događaju, ha!), Nož i Ubistvo na podmukao i svirep način i iz niskih pobuda Ž. Mitrovića (Brat doktora Homera nisam gledao), i, recimo, Halo taxi. Sećam se da me "špijunski trileri" poput Opasnog traga nisu nešto preterano dojmili, ali možda bi danas bilo drugačije.

Bile su tu i takve neprijatne gadosti kao što je Lisice Krste Papića.

A serija Kuda idu divlje svinje je i tridesetak godina kasnije downright-zakon.

Ghoul

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #16 on: 26-07-2004, 05:35:04 »
kompletna i 100% pouzdana info o ciklusu horora KARIKA KOJA NEDOSTAJE:
iako sam tada imao 8 godina, sa sigurnoscu tvrdim-

to je islo meseca jula 1981.

petkom [hm, mozda cetvrtkom?], negde oko 21 h.

pre svakog filma isao je razgovor u studiju o horor filmovima- na zalost, bio sam suvise klinac tada da bi me prica zanimala, i ne pamtim ko je u tome ucestvovao.

nakon razgovora isao je po 1 segment iz KWAIDANA [dakle, 4 komada u 4 uzastopna petka].

potom je isla 'najava' filma, koja se sastojala iz poslednje scene iz CARRIE [sa rukom iz groba] - genijalna scena sama po sebi, i kvintesencijalna, nadahnuta najava za ciklus horor filma.

na samom kraju isao je film.

filmovi su prikazani ovim redosledom:
FRANKENSTEIN CREATED WOMAN
DR JEKYLL AND MR HYDE [1941]
DRACULA- PRINCE OF DARKNESS
NOSFERATU- PHANTOM DER NACHT
HALLOWEEN

ovaj ciklus me je definitivno i jednom za svagda okrenuo horor filmu.

Bedemov DRACULA  je prikazan nekoliko godina kasnije, 1984. ili 85. usred leta, u vecernjem programu koji se sastojao od double-billova.
to je islo sredom, i prvi film te veceri bio je H. Hawksov LAND OF THE PHARAOHS [ili bese 55 DAYS IN PEKING ?].

da se vratim na domace- slazem se da te nashe krimice i ratne akcije treba osveziti: poslednji put sam ih gledao kao klinac tokom besomucnih repriza nedeljom ujutro u DOZVOLITE DA SE OBRATIMO; odavno, recimo, nisam gledao VALTER BRANI SARAJEVO, i mada znam da to 'realno, logicki' posmatrano nema veze s mozgom, film je -barem ga pamtim kao takvog- sjajna, mocna akcija.

treceg kljuca se secam kao kroz maglu, i to bih narocito voleo da ponovo vidim [IMA LI GA NEKO?]= to mu dodje maltene kao STANAR Polanskog, samo sa bracnim parom umesto usamljenika.

zatim, u lepom secanju [mada mutnom] ostali su mi krimici ZLOCIN U SKOLI i STROJ ZA MAGLU.

u gornjem nabrajanju ispustio sam SVETO MESTO, koje smatram natprosecnim hororom na svetskom nivou.

Pajke

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #17 on: 26-07-2004, 08:42:01 »

zato ponavljam= AKO IKO IMA, ILI MOZE DA NABAVI 'COVJEKA...'= PLACAM FILMOVIMA IZ NAJSKRIVENIJIH ODAJA SVOJE FILMSKE KOLEKCIJE.

I Cirkus strasti?  :wink:

Daj neku informaciju o filmu a ja cu videti da li mogu nesto da uradim. :)  :wink:

Pajke

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #18 on: 26-07-2004, 08:47:01 »

Cetvrtkom je islo 100% (na drugom programu)! To ne mogu da zaboravim, ipak sam ja tada bio malo stariji...imao sam 11 god.

:)

Boban

• 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #19 on: 26-07-2004, 11:09:49 »
hm... mozda zaista deci treba uskratiti takva ekstremna iskustva; ne mogu bez strepnje da se setim da je moja kcerka u dobu od pet godina obozavala Evil Dead 3, a na premijeri Parka iz Doba Jure 2 radosnom cikom pozdravila masakr dinosaurusa nad ljudima jer su bili krivi zbog kradje bebe. Ceo bioskop, sala "Slobode" u Zemunu se okrenula prema nama da nas dobro pogleda... zaista se pitam kuda to moze da odvede, a zapravo ne zelim da saznam.

phuzzy

• 4
  • 3
    • http://www.screaming-planet.com
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #20 on: 26-07-2004, 11:23:01 »
Hm.

Kao osoba koja takodje vrlo energicno ne gleda domace filmove, mogu samo da kazem da ste medju ovim preporukama nabrojali bar 5 filmova koji su _razlog_ zbog koga ne gledam domace filmove.

milant

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #21 on: 26-07-2004, 11:51:20 »
Bilo bi interesantno da ljudi koji energicno ne gledaju domace filmove objasne sta im to tacno smeta (sem sto su snimljeni ovde i sto je jezik srpski) u odnosu na americke.
Zaista bi voleo da mi neko ukaze na vise od tri holivudska glumca koji bi mogli da se uporede sa Batom Stojkovicem, Pavletom Vujsicem, Borom Todorovicem. Da sem skupe produkcije i ambalaze u holivudskim filmovima ima neke skrivene sadrzine, pa da se za vecinu posle petnaest minuta moze naslutiti radnje i sam kraj. (ljubavna prica + pobeda americke demokratije, obavezni sastojci).
Ne kazem da su svi nasi filmovi dobri - daleko od toga. Ali ako uporedjujemo umetnicke kvalitete, ne vidim kako je jedan spajdermen bolji od Bas celika.

Boban

• 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #22 on: 26-07-2004, 12:13:20 »
Osnovni problem je u postprodukciji, posebno nasnimavanju glasova.
Kao sto je Tripp pomenuo, to ume strasno da nervira.

phuzzy

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #23 on: 26-07-2004, 12:32:28 »
Mda, hajde da poredimo no-brainer popcorn spektakl sa tradicionalnom srpskom bajkom. Brilijantan komad analize, Milane. Prosto vrca od erudicije i retorske veštine. Ako ćemo tako, reci ti meni po čemu je jedna Tesna Koža bolja od jednog Videodroma?

No, hajde da ipak poguram kamenčinu uzbrdo, ma koliko to uzaludno bilo u zemlji u kojoj je za 99% stanovništva omiljeni filmski žanr "domaći film".

Evo ovako: domaći filmovi su uglavnom loši.

Sve do pre nekih desetak godina, naša kinematografija je uglavnom sadržala očajno svetlo, očajan rad kamere, očajan ton, očajnu muziku, očajne (i bukvalno) priče o stvarima koje me, pride, kompletno ne zanimaju, a uz to su bili prepuni već pomenutih kuhinjskih svađa koje mi ozbiljno idu na ganglije, polupozorišnog preglumljivanja koje mi totalno razbija iluziju filma i infantilno insistiranje na tome da su psovke nešto
strašno zabavno i cool i smešno. I tako dalje, i tako bliže, ad nauseam. Spisak zamerki i problema je skoro pa neiscrpan, s obzirom na to da je naša kinematografija (bila?) jedna od najproduktivnijih, pored američke i indijske.

Srbin(tm) će naravno reći: ah, ali to što ti pričaš, to je sve šminka, to je nebitno, bitna  je priča, bitna su slojevita značenja, bitne su metafore i alegorije i slovenske antiteze.

E, pa trt. Da je bitno samo to, ti naši vrli stvaraoci bi pisali knjige. Umesto toga, odlučili su da snimaju filmove. Film nije samo priča. Film je kompletan doživljaj koji nam prenose sva sredstva filmskog izražavanja. Kojima se kod nas uglavnom izražavala gomila polupismenih amatera.

Uz, naravno, časne izuzetke.

I, moram priznati, u poslednje vreme situacija se popravlja na skoro svim planovima osim glume. Tu i dalje ljudi ne kapiraju da nisu više u pozorištu. Čak mi se čini da je tu situacija krenula dalje nizbrdo.

Rommel

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #24 on: 26-07-2004, 12:37:25 »

HALLOWEEN

Bedemov DRACULA  je prikazan nekoliko godina kasnije, 1984. ili 85. usred leta, u vecernjem programu koji se sastojao od double-billova.
to je islo sredom, i prvi film te veceri bio je H. Hawksov LAND OF THE PHARAOHS [ili bese 55 DAYS IN PEKING ?].

išlo je četvrtkom garant....nikad neću zaboraviti taj ciklus...tada sam gledao prvi puta Draculu uopće - Dracula prince of Darkness, a i prvi puta Spencera Tracya kao Jekylla, jedino sam propustio Nosferatua, jer sam otišao na ljetovanje kod bake koja NIJE!!! imala TV :cry:  :cry: a odonda prođoše godine i godine da bih napokon pogledao taj Herzogov film i ostao fasciniran njime
a film prije Badhamovog Dracule je bio Land Of The Pharaos...nema greške....

Pajke

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #25 on: 26-07-2004, 12:54:58 »
Quote from: "Rommel"

HALLOWEEN

išlo je četvrtkom garant....nikad neću zaboraviti taj ciklus...tada sam gledao prvi puta Draculu uopće - Dracula prince of Darkness, a i prvi puta Spencera Tracya kao Jekylla, jedino sam propustio Nosferatua, jer sam otišao na ljetovanje kod bake koja NIJE!!! imala TV :cry:  :cry: a odonda prođoše godine i godine da bih napokon pogledao taj Herzogov film i ostao fasciniran njime
a film prije Badhamovog Dracule je bio Land Of The Pharaos...nema greške....

A ja sam npr. propustio FRANKENSTEIN CREATED WOMAN i DRACULA- PRINCE OF DARKNESS. Nemam pojma zasto i zbog cega a nisam isao kod bake na letovanje. ;)
Secam se da je moja 2 god. mladja sestra vristala tu noc kada smo gledali HALLOWEEN, navodno joj je neko grebao po jorganu(pokrivacu). I dan-danas se kune da se to zaista desilo i da joj se nije pricinjavalo jer je navodno bas pomislila da joj se verovatno pricinilo pa je pricekala malo, da bi se kasnije opet neko poceo da grebe(a nisam bio ja). :))

Rommel

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #26 on: 26-07-2004, 12:56:48 »
neko reče da je najbolji film o komunizmu - Balkanski špijun s time se slažem ali bi svakako spomenuo i "LISICE" Krste Papića, (opet ako dopustite šire shvaćanje pojma naši), tim više što pokrivaj istu tematiku - razdoblje rezolucije IB-a
od ratnih posebno bi istaknuo "Tri" Aleksandra Petrovića, možda najbolja Batina uloga u filmu uopće...
Hajka i Zaseda - Zivojina Pavlovica
zatim Vrdoljakovi U gori raste Zelen bor i Kad Cujes Zvona...

Mimicini - Dogadjaj i Kaja ubit cu te, te isto tako odlicni s nezaboravnim filmskim nabijanjem na kolac - Banovic Strahinja, a dobro je napravio i Seljačku Bunu
izvrsna draama po pripovjetci Slavka Kolara "Breza"
zatim izvrsnih djecjih/omladinskih filmova - Kekec nad samotnim ponorom, Kekec na vucjem tragu, Druzina Sinjeg Galeba, Vlak u Snijegu, Druzba pere Kvrzice
pa dobar pokusaj fantasya - filmska bajka Čudotvorni mač....
odličan horror Leptirica,
našlo bi se još više samo se treba sjetiti svega

milant

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #27 on: 26-07-2004, 13:00:52 »
Quote from: "phuzzy"
Mda, hajde da poredimo no-brainer popcorn spektakl sa tradicionalnom srpskom bajkom.

Brilijantan komad analize, Milane. Prosto vrca od erudicije i retorske veštine. Ako ćemo tako, reci ti meni po čemu je jedna Tesna Koža bolja od jednog Videodroma?

Poredjenje je bilo namerno. I postavljeno u formi pitanja, bez analize, i pokusaja dokazivanja euridicije i retorske vestine.
A namerno je bilo jer je 98% holivudske produkcije upravo to NO BRAINER spektakl.
Slicno kao i tesna koza, s tim sto je kod nas ta razmera oko 75:25 pa je samim tim situacija drugacija.

No, hajde da ipak poguram kamenčinu uzbrdo, ma koliko to uzaludno bilo u zemlji u kojoj je za 99% stanovništva omiljeni filmski žanr "domaći film".

Evo ovako: domaći filmovi su uglavnom loši.

Sve do pre nekih desetak godina, naša kinematografija je uglavnom sadržala očajno svetlo, očajan rad kamere, očajan ton, očajnu muziku, očajne (i bukvalno) priče o stvarima koje me, pride, kompletno ne zanimaju, a uz to su bili prepuni već pomenutih kuhinjskih svađa koje mi ozbiljno idu na ganglije, polupozorišnog preglumljivanja koje mi totalno razbija iluziju filma i infantilno insistiranje na tome da su psovke nešto
strašno zabavno i cool i smešno. I tako dalje, i tako bliže, ad nauseam. Spisak zamerki i problema je skoro pa neiscrpan, s obzirom na to da je naša kinematografija (bila?) jedna od najproduktivnijih, pored američke i indijske.

Muzika, kao i scenario je stvar ukusa. I meni je zanimljivije da citam Zelaznija, nego Dostojevskog, ali opet ne kazem da Dostojevski ne valja.

Sto se kamere tice, tu ne mogu da sebi uzmem za pravo da ocenjujem, ali cinjenica je da slicne probelem nalazimo i u americkim filmovima, jer ne reziraju sve americke filmove, najbolji reziseri i ne snimaju ih najbolji kamermani (vec samo 1-2% ukupne produkcije), a i u svim nasim filmovima kamera nije ocajna.

Srbin(tm) će naravno reći: ah, ali to što ti pričaš, to je sve šminka, to je nebitno, bitna  je priča, bitna su slojevita značenja, bitne su metafore i alegorije i slovenske antiteze.

E, pa trt. Da je bitno samo to, ti naši vrli stvaraoci bi pisali knjige. Umesto toga, odlučili su da snimaju filmove. Film nije samo priča. Film je kompletan doživljaj koji nam prenose sva sredstva filmskog izražavanja. Kojima se kod nas uglavnom izražavala gomila polupismenih amatera.

Mislim da nije bas tako, i ponavljam, ne snimaju u americi samo vrhunski reditelji, vec i mnogo veca gomila nepismenih amatera nego ovde.

Uz, naravno, časne izuzetke.

I, moram priznati, u poslednje vreme situacija se popravlja na skoro svim planovima osim glume. Tu i dalje ljudi ne kapiraju da nisu više u pozorištu. Čak mi se čini da je tu situacija krenula dalje nizbrdo.

Naravno, treba biti filmski glumac i praviti razliku izmedju pozorista i filma, ali molim te navedi te holivudske glumce koji su toliko dobri a da opet u zaledju nemaju pozoriste i ne glume makar delom tako (zbog toga su i bolji od raznoraznih  lepuskastih lutaka i lutana koji su dosli da postanu 'glumci').

Rommel

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #28 on: 26-07-2004, 13:17:47 »
hvala svima što me posjetiste na Bulajićeva "Lažni Car Šćepan Mali"
davno gledah taj film, ali zapamtio sam ga kao vrlo zanimljiva...ne sjećam se više baš najbolje davno to bijaše  ali nije li on imao neki štap koji kad ga baciš na pod pretvori se u zmiju?

Pajke

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #29 on: 26-07-2004, 13:34:07 »
Quote from: "Rommel"
hvala svima što me posjetiste na Bulajićeva "Lažni Car Šćepan Mali"
davno gledah taj film, ali zapamtio sam ga kao vrlo zanimljiva...ne sjećam se više baš najbolje davno to bijaše  ali nije li on imao neki štap koji kad ga baciš na pod pretvori se u zmiju?

Ja se toga ne mogu setiti.
Secam se samo sotone i podzemlja, nekakvih vrleti...

Pennywise

• 4
  • 2
    • http://www.geocities.com/arakis_1999/skhome.htm
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #30 on: 26-07-2004, 14:00:03 »

...i ako cemo tako, ja bih odmah dodao barem jos i IZBAVITELJA

IZBAVITELJ je sutra na hrvatskom RTL-u posle 14:00.

Lurd

• 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #31 on: 26-07-2004, 14:31:57 »
Quote from: "Boban"
hm... mozda zaista deci treba uskratiti takva ekstremna iskustva; ne mogu bez strepnje da se setim da je moja kcerka u dobu od pet godina obozavala Evil Dead 3, a na premijeri Parka iz Doba Jure 2 radosnom cikom pozdravila masakr dinosaurusa nad ljudima jer su bili krivi zbog kradje bebe. Ceo bioskop, sala "Slobode" u Zemunu se okrenula prema nama da nas dobro pogleda... zaista se pitam kuda to moze da odvede, a zapravo ne zelim da saznam.

C,c,c...Umesto da budeš ponosan što si stvorio još jednog pravovernog ljubitelja horora, ti kukaš. Kuda ide ovaj svet?...

milante, toliko pogrešno postavljaš stvari da me mrzi i da objašnjavam. Samo da se razumemo, nisam zadrti negledač domaćih filmova, ali nisam ni od onih koji pogledaju svaki domaći film koji se pojavi u bioskopu.
My trees...They have withered and died just like me.

milant

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #32 on: 26-07-2004, 14:58:22 »
Quote from: "Lurd"

C,c,c...Umesto da budeš ponosan što si stvorio još jednog pravovernog ljubitelja horora, ti kukaš. Kuda ide ovaj svet?...

milante, toliko pogrešno postavljaš stvari da me mrzi i da objašnjavam. Samo da se razumemo, nisam zadrti negledač domaćih filmova, ali nisam ni od onih koji pogledaju svaki domaći film koji se pojavi u bioskopu.

Dobro, ako te mrzi nema veze ...
Ja domaci film u bioskopu ne znam da li sam ikada gledao. Mozda Vlak u snjegu kad su nas vodili u osnovnoj skoli.
A i strani odavno nisam, jer me u najmanju ruku nista sto se pojavljuje nije zainteresovalo. Sto se tice gledanja kod kuce, tu je situacija drugacija, ipak ponesto i pogledam. Ne kazem ja da su nasi filmovi najbolji na svetu (pogotovu ne ovi koji se nagradjuju - kusturica - a to ne bih ni nazvao nasim filmom), ali generalno ne volim pojavu da sve sto je domace to je bez veze, samo strano valja. E to nikako ne ide. Te domaci pisci ne valjaju, pa se citaju samo strani (mislim ovde prevashodno na fantasticnu knjizevnost kojom se jel, ovde bavimo), te ne valjaju filmovi, te ne valja muzika... Da li je bas tako?

Voleo bih da vidim koliko to holivudskih filmova i zasto zadvoljava sve te kriterijume, i na koji nacin. Ili njihovi pisci, svejedno.

Lurd

• 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #33 on: 26-07-2004, 15:18:30 »
Mislim da potcenjuješ ove ljude ovde. Ima na ovom forumu mnogo pravih filmofila, koji su daleko iznad tog nivoa o kome ti pričaš. Mislim samo da dobar film kakav volimo teško da se snima ovde. Drugo, ja skoro sve filmove gledam u bioskopu, osim onih za koje znam da ću ih čekati duže od šest meseci ili da neće nikad stići.

Dalje, ne treba mešati filmove koji se snimaju u Holivudu sa holivudskim blokbasterima-bozama. To je velika zabluda. Uostalom, uzmi i sastavi po nekom kriterijumu listu od 100 najboljih filmova i videćeš koliko ih ima iz SAD. Ako te ne mrzi nadji i 500, a što ih budeš više nabrajao, biće ih sve više u korist "holivudskih". Uostalom, tamo je nastao taj filmski jezik koji mi sada razumemo i ne vidim šta je tu sporno.

Naravno, volim i ja neke domaće filmove, ali pre ću gledati "Kako izgubiti dečka za 10 dana" nego "Seljake" ili "Jagodu u supermarketu".
My trees...They have withered and died just like me.

phuzzy

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #34 on: 26-07-2004, 15:34:56 »
Ah. Eto šta ti je čovek koji ume s rečima, čas posla lepo i kulturno objasni ono što ja bezuspešno pokušavam sav nadrkan da isprdim.

Pa eto. Lurd lepo reče. Ja nisam protivnik svega domaćeg, al' jesam protivnik domaće kinematografije, zato što sam je isprobao, i video da je loša. Veoma loša.

I lošija od američke.

Čak i po procentima.

...

Oto

• Guest
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #35 on: 26-07-2004, 15:35:01 »
Svaka čast, Ghoule.

Što reče inspektor Kluzo na razboju: "Sve mi se vraća."

pre svakog filma isao je razgovor u studiju o horor filmovima- na zalost, bio sam suvise klinac tada da bi me prica zanimala, i ne pamtim ko je u tome ucestvovao.

Sećam se da je u jednoj emisiji - možda baš onoj pre Halloweena - gostovao Tirke. U istoj je pušten insert sa letećim satarama i noževima iz Carrie (dakle, regularno, kao insert o kome se pričalo, mimo ruke iz groba kao najave za film).

milant

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #36 on: 26-07-2004, 15:42:26 »
Quote from: "Lurd"

Dalje, ne treba mešati filmove koji se snimaju u Holivudu sa holivudskim blokbasterima-bozama. To je velika zabluda. Uostalom, uzmi i sastavi po nekom kriterijumu listu od 100 najboljih filmova i videćeš koliko ih ima iz SAD. Ako te ne mrzi nadji i 500, a što ih budeš više nabrajao, biće ih sve više u korist "holivudskih". Uostalom, tamo je nastao taj filmski jezik koji mi sada razumemo i ne vidim šta je tu sporno.

Naravno, volim i ja neke domaće filmove, ali pre ću gledati "Kako izgubiti dečka za 10 dana" nego "Seljake" ili "Jagodu u supermarketu".

Ne zelim nikoga da potcenim, a pogotovu ne sve ljude.

Niko nije rekao da je bilo sta sporno, sem toga da neki ljudi apriori odbacuju neke stvari (u ovom slucaju domace filmove), zato sto su domaci, a ne zato sto valjaju ili ne. E to je ono sto se meni ne dopada.

Naravno, taj filmski jezik razumemo, jer smo navikli. Da li je on dobar, a neki drugi ne valja, je drugi deo price.

Sto se tice liste 100 najboljih filmova, to mi je malo teze da sastavim.
Mogu eventualno da napravim listu filmova koje bi ponovo pogledao, ali to nema veze sa njihovim kvalitetom. I tu opet verujem da bi bilo najvise americkih filmova iskljucivo iz razloga broja, a ne toga da su oni bitno kvalitetniji.
Na zalost, sve je manje kreativnosti u vecini produkata takvog tipa koji dolaze sa zapada (filmovi, knjige), a razlog je ocigledan - novac. Zna se sta moze da se proda i sta ce izdavacu-producentu da vrati pare (mada i ovde je slicna stav sto se tice filma). Zato vecina filmova iz holivuda jeste  ljubavna prica + pobeda demokratije (a oblanda je manje bitna - fantazija, ratni film, sve jedno).

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #37 on: 26-07-2004, 16:00:55 »
esencijalni filmovi:

1 NA 1
TT SINDROM
ZEMLJA ISTINE, LJUBAVI I SLOBODE
RANE
LEPA SELA LEPO GORE
MI NISMO ANDJELI
KAKO JE PROPAO ROKENROL
SOK OD SLJIVA
VARIOLA VERA
VEC VIDJENO
RITAM ZLOCINA
SAN O RUZI
TRECI KLJUC
KRALJEVA ZAVRSNICA
DAVITELJ PROTIV DAVITELJA
DECKO KOJI OBECAVA
KAKO SAM SISTEMATSKI UNISTEN OD IDIOTA
CUDNA DEVOJKA
UZROK SMRTI NE POMINJATI
ZENICA
KAPETAN LESI
MARS NA DRINU
OPERACIJA BEOGRAD
NOZ
UBISTVO NA SVIREP...
MOST
PRAZNIK
CUDOTVORNI MAC
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Ghoul

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #38 on: 26-07-2004, 17:29:56 »
ne bih bio extremista poput fazolinija, jer bih uz mali napor uma i volje mogao da se prisetim bar 2 tuceta solidnih i vise od toga srpskih filmova; however, sasvim razumem gnusanje nad vecinom ovdasnje produkcije, odnosno nad samim nacinom 'filmske misli' koja dominira, i vec decenijama proizvodi pateticne, bedaste, staromodne [u svakom zamislivom smislu], tehnicki jedva kompetentne, tematski ogranicene 'filmove' u kojima najmanje ima FILMA [u smislu koji su Lurd i jos neki ovde vec nagovestili- dakle, slika, ton, muzika, svetlo, ritam, itd.].

ja nisam od onih koji preskakanje 'rampe' itsl. smatraju smrtnim grehom, ali ono sto mi ide na jetra jeste totalno neuka dramaturgija, ocajni scenariji, neubedljivi dijalozi... blatantne 'drustvene kritike', bedasti 'realizam' [koji cesto nije ni ubedljiv kao takav] kao jedini pristup prici [uz poneku nedoslednu, traljavu 'stilizaciju' i 'poetiku' koja vas maljem lupa po glavi: 'JA SAM METAFORA!']... cinjenica da se ovde filmom pretezno bave ljudi koji film ne vole i ne poznaju dovoljno, ili koji zive u nekom svom svetu od pre 20, 30 ili vise godina, i nemaju pojma o tome sta se danas desava - ili mladjarija koja [uglavnom traljavo] pokusava da oponasa pojedine 'svetske' trendove, bez dovoljno promisljanja kontexta koji je ove izrodio ili svesti o ideoloskoj dimenziji svojih filmova.

da skratim/sazmem, najveca boljka srpskog filma danas pocinje jos na nivou scenarija; dzaba ti posle i odlicni glumci, pa cak [ponekad] i pristojan budget i 'svetsko' pakovanje, kad ti film jos na papiru nista ne valja.

David

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #39 on: 26-07-2004, 17:45:00 »
Quote from: "crippled_avenger"
esencijalni filmovi:
...
NOZ
...

?? :? ??

Al', hajde de, izbor je tvoj...

Hm, da vidimo sta nedostaje:

'Samo jednom se ljubi';
'U raljama zivota' (GENIJALAN!!);
prva dva Emice, Mimice & Kustrurice;
'Poseban tretman';
itd.

Da, da - & 'Cudo nevidjeno', da...
U mene u Bosni u dajdzinice u malog u bubregu kamen.

Oto

• Guest
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #40 on: 26-07-2004, 20:27:39 »
Quote from: "David"
Quote from: "crippled_avenger"
esencijalni filmovi:
...
NOZ
...

?? :? ??

Al', hajde de, izbor je tvoj...

Hold your horses. You got the wrong knife.

Mislim, to bi trebalo da je očigledno, valjda. Naročito kada se na Kriplovoj listi nalazi u društvu još četiri filma istog režisera, jednog od najvećih.

Plavi Skaut

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #41 on: 26-07-2004, 21:29:32 »
Ko to tamo peva, nije niko somenuo a meni je nr.1
Maratonci
U raljama zivota
Vlak u snijegu
Otac na sluzbenom putu
Samo jednom se ljubi..mislim da je to film sa Sonjom Savic
Breza (bio nedavno na HTV, odlican)
Mars na Drinu, nedavno gledala, odlican.
Sarajevski atentat.
Valter brani Sarajevo :mrgreen:
The Four Winds

David

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #42 on: 27-07-2004, 01:22:21 »
Quote from: "Plavi Skaut"

da je to film sa Sonjom Savic

Ne, ne - Vladica Milosavljevic, + Miki Manojlovic u 1. filmu Rajka Grlica...

Mozda si mislila na 'Unu', sa Sonjom i Serbedzijom?
U mene u Bosni u dajdzinice u malog u bubregu kamen.

Отац Јоил

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #43 on: 27-07-2004, 03:30:01 »
Sad se ovo odjednom pretvorilo u topik sa nabrajanjem omiljenih domaćih filmova. Yey! Moja lista je smrtno dosadna, ali evo je ipak za vaše "uživanje".

1. SABIRNI CENTAR
(ostali idu bez nekog posebnog reda)
VEĆ VIĐENO
NACIONALNA KLASA
TAJVANSKA KANASTA
MARATONCI TRČE POČASNI KRUG
NIJE NEGO
DAVITELJ PROTIV DAVITELJA
KO TO TAMO PEVA
SPECIJALNO VASPITANJE
itd. (šteta što na listi nema Leptirice, ali tako davno sam je gledao da se skoro uopšte ne sjećam :( )
"homofob, rusofil i šovinista, pokupio si sve najgore sa balkanskog podnjeblja"

Novi smakosvjetovni blog!

PTY

• 5
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #44 on: 27-07-2004, 09:16:35 »
Eto, neke stvari prosto bodu oci. Najpre ta fina ghoulova podela na “njihovu” i “nasu” kinematografiju. E sad, Meni licno je sve to podjednako “njihovo” i “vase”, Ja sam strano telo za obe te tvorevine, ali stvarno Mi je cudno kako ta podela moze da se rastegne i na period pre ‘90-tih. Ajde za Izbavitelja, ali sta sa filmovima u koje bi zalutali “neki njihovi” glumci, kao Mira Furlan u Otac na sluzbenom putu, Lepota poroka,  kao Bata Zivojinovic u “Stefica u raljama zivota” (ah, ingeniozan film! Uglavnom zbog Bate) ili uopste, ciji su zapravo filmovi koji su nosili bar malo vise od nacionalne poruke? Ili serije; da li je “vama” Malo Misto donosilo Dalmaciju, Prosjaci & Sinovi Podgoru ili Dudek i Regica Zagorje na isti nacin na koji je “njima” vas Bolji Zivot, Kamiondzije, Pozoriste u Kuci ili Grlom u Jagode donosio Srbiju?
I mada jeste tacno sto Phuzzy tvrdi re. ocajne kamere i svetla i muzike, fakt jeste da je sve to bilo zanemarljivo, bar za onoga koji je sa jednakom naklonoscu odgledao Vlak u Snegu i Druzbu Pere Kvrzice. Ta kinematografija (bog dobri zna cija je danas) jeste bila velicanstvena. Mozda je malo nepravedno reducirati je na lokalizovan isecak u kojem ce doprinos Gidre i narodnih pevaljki imati najznacajnije mesto..
Svejedno, neki noviji domaci filmovi ostavili su poprilican utisak na mene. Doduse, ja priznajem da sam Zonu Zamfirovu sa lakocom odgledala dva puta u roku od nedelju dana a za Profesionalca mi je trebala prinuda teske casne pionirske obaveze, tako da ne tvrdim da sam neki autoritet po tom pitanju. Ali filmovi kao Lepa Sela Lepo Gore,  Nebeska Udica, Strsljen i Rane su zaista ostavili u meni zelju da ih jos jednom odgledam..
To vazi i za No Man’s Land, ali eh…ciji li je to film?
usred te puste i nepotrebne raskoši primjećujem da gajite svinje i kokoši

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #45 on: 27-07-2004, 09:23:07 »
Čini mi se da vam je ovo promaklo:

Život je lep (i ovo je ESENCIJALNI film, meni jedan od najboljih uopšte u srpskoj kinematografiji)

Iz ex-yu kinematografije:

Izbavitelj (Ghoul me preduhitrio - masterpiece)
Mala pljačka vlaka (ovo je, bre, u rangu Maratonaca. Ko nije gledao nek' skače sebi po ušima) :!:
Breza
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Plavi Skaut

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #46 on: 27-07-2004, 10:37:37 »
Quote from: "David"
Quote from: "Plavi Skaut"

da je to film sa Sonjom Savic

Ne, ne - Vladica Milosavljevic, + Miki Manojlovic u 1. filmu Rajka Grlica...

Mozda si mislila na 'Unu', sa Sonjom i Serbedzijom?

Moguce Dejv, znam da je jedan od boljih Sonjinih filmova(inace Sonja je moj favorit kada su u pitanju domace glumice) bila nekada, ne znam kako je sada, ja kada mislim na domaci film imam rupu u znanju o istom nekih 11-12 god. Nemam pojma sta se desava sada, a poslednjih godina sve sto sam pokusala da gledam bilo je zacinjeno nekom cudnom patetikom,gorcinom, ratom, politikom :( sve je bilo optereceno svim sto se desavalo kod nas  :?  tako da mi je bilo mnogo tesko da tako nesto gledam, ne ide.
The Four Winds

otaku

• 4
  • 3
    • http://nasdvoje.mojblog.com/
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #47 on: 27-07-2004, 11:41:50 »
zaboravila sam da pomenem Cavku koja mi je u stvari omiljeni domaci film i Drzanje se za vazduh, a od TV filmova je ubedljivo najbolji Brod plovi za Sangaj i bile su dosta dobre adaptacije Glisicevih prica, u stvari bar Glava secera. Breza koju je nekoliko ljudi ovde pomenulo je meni bila dosadna.
Proooobaj da u glavi budes sam

Ghoul

• 4
  • 3
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #48 on: 27-07-2004, 14:39:30 »
liebe, nemoj sad da me teras ovde da sipam neke truizme o tome kako se odredjuje kojoj kinematografiji pripada odredjeni film -pravno, film je onoga cije su pare [producenti], a za mene, film je onoga ko ga je smislio i napravio [scenario i rezija, pre svega].

naravno da je u ex-yu bilo koprodukcija izmedju republika, ili autorskih 'izleta' [napr. zika pavlovic u sloveniji], ali u slucajevima koji su ovde pominjani, stvari su vrlo ciste;

nego, evo, ja se hrkljusham u glavu sto nisam gledo pljacku vlaka - jore, ima li to na divxu?

daniel dravot

• 4
  • 2
Domaci filmovi za Trippa
« Reply #49 on: 27-07-2004, 14:40:02 »
bah , Cavka mi je verovatno najbezvezniji Radivojevicev film, cak i Ni na nebu ni na zemlji radije pogledam nego njega
taj mali cavka mi je mnogo upecatljiviji u Dogodilo se na danasnji dan
a od Radivojevica, pre Decka koji obecava na listi najboljih domacih filmova su Ziveti kao sav normalan svet i Uvod u drugi zivot
a na toj listi su  i Tajvanska kanasta i Tako se kalio celik
samo totalni slepac ili neznalica sa nekim ultrabizarnim poimanjem horora