Author Topic: Vukodav  (Read 24704 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

miles

• 2
Vukodav
« on: 12-06-2005, 20:04:21 »
Jeli iko čitao Vukodava od Marije Semjonove?
Isplati li se nabavljati ili da preskočim?

Armagedda

• 5
  • 2
Vukodav
« Reply #1 on: 12-06-2005, 20:34:27 »
13. jun
DA LI POSTOJI SLOVENSKI FANTASY ?
Prikaz romana "VUKODAV "( provereno, nije "VUKOJEB", autor: Marija Semjonova, LAGUNA 2005.) Neki ovaj roman opisuju kao ruski odgovor na "GOSPODARA PRSTENOVA"...
O knjizi govori: Vladimir Lazović

Otidi pa vidi.  :)
Pretty Lisa took an axe
Gave her captor forty whacks
When she saw what she had done
She gave his partner... forty-one

varvarin

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #2 on: 13-06-2005, 09:24:13 »
Ako voliš Konana - ovo će ti se dopasti. Takođe i ako su ti se dopadale bar neke ruske bajke, kad si bio mali...
Ja sam umereni poklonik fentezija, VUKODAV mi se izuzetno dopao.
Ovo liči na Konana - ali sa dušom. Vredi.

Pajke

• 4
  • 3
Vukodav
« Reply #3 on: 13-06-2005, 09:51:36 »
Dao sam prijateljici svoj primerak(ja jos ne stizem da procitam) i kaze da je bolje nego Martin(koja ga inace obozava).

miles

• 2
Vukodav
« Reply #4 on: 13-06-2005, 10:11:23 »
Znači valja!
Inače odem na Amazon i provjerim recenzije knjige koju namjeravam kupiti ali ovu nisam mogao pronaći pa sam bio u maloj nedoumici. Mislim, laguna ju je nahvalila ali svako svoje hvali, zar ne?
Hvala! :lol:

Lurd

• 3
Vukodav
« Reply #5 on: 13-06-2005, 10:14:58 »
Quote from: "varvarin"
Ovo liči na Konana - ali sa dušom. Vredi.

Varvarine, ti kao da hoćeš da se civilizuješ! Ostav'te Konana!

Elem, žao mi je što večeras neću moći da dodjem, ali prihvatam preporuke, pa se javljam posle sa utiscima.
My trees...They have withered and died just like me.

varvarin

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #6 on: 13-06-2005, 10:32:25 »
Neću da se civilizujem!
Planiram da večeras pročitam ljudima par kraćih odlomaka...
Ukratko, priča je vrlo varvarska - a ja sam čitajući gorko žalio što nisam bio tamo, na licu mesta, da se družim s tim tipovima, i da s njima pevam Pesmu Smrti...

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
Vukodav
« Reply #7 on: 13-06-2005, 11:34:09 »

na licu mesta, da se družim s tim tipovima, i da s njima pevam Pesmu Smrti...

:|

Ja ću da budem publika koja je pročitala delo. Uz malo sreće, osmislićemo interesantan razgovor, imam i da zamerim neke sitnije stvari, i da jurim sIkirom sve koji neće hteti da pročitaju knjigu.

varvarin

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #8 on: 13-06-2005, 13:23:59 »
VAŽI !!!
Usput... voleo bih da znam koji car je pisao onu najavu mog izlaganja na sajtu LAZAR KOMARČIĆ... ako naiđe neko iz ruskog kulturnog centra, najebaćemo!

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
Vukodav
« Reply #9 on: 14-06-2005, 12:46:44 »
Te ja malo probavrljah po istočnoj strani Mreže, kad ono...

http://media.film.ru/volkodav/teaser.480x320.avi
;)
http://www.kinokadr.ru/films/w/wolfhound/
i galerija...
http://www.kinokadr.ru/gallery/2004/09/21/wolfhound/8.shtml#a
Izgleda opako, bar u slikama. Kad neko s boljom vezom svuče teasera, nek' javi.

varvarin

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #10 on: 14-06-2005, 13:20:22 »
Dakle, WOLFHOUND !!!
Šta opako, izgleda do jaja!
Držite se, evo ide ruski fantasy!!!

Boban

• 3
Vukodav
« Reply #11 on: 14-06-2005, 14:29:01 »
Budimo realni, izgleda kao neko sa dva litra vodke u sebi.

Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
Vukodav
« Reply #12 on: 14-06-2005, 14:41:58 »
VAŽI !!!
Usput... voleo bih da znam koji car je pisao onu najavu mog izlaganja na sajtu LAZAR KOMARČIĆ... ako naiđe neko iz ruskog kulturnog centra, najebaćemo!

a najava ovde je ozbiljnija? 'vukodav ili vukojeb?'
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

varvarin

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #13 on: 14-06-2005, 15:11:40 »
Quote from: "Boban"
Budimo realni, izgleda kao neko sa dva litra vodke u sebi.

Budimo realni - on u romanu izgleda još gore (ima slomljen nos i fali mu nekoliko zuba, krase ga ožiljci...) - ali je bitno sta ce da radi!

Za zakka: Nije ovde najava ozbiljnija, nego su tamo na sajtu najavili, otprilike, magistarski rad ili tako nešto...

PTY

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #14 on: 14-06-2005, 15:40:53 »
Ovo je nešto najsmešnije što sam u celom svom životu videla!
(sa vodkom i bez vodke.)

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
Vukodav
« Reply #15 on: 14-06-2005, 17:50:51 »
Ovaaaj, a jel' niste primetili da ispod sličice tog tipa piše 'Ljudožder'? ;)

/Poslao sam link sa sličice gde mi je dojadilo da vrtim dalje./

Pogledajte sličicu 1-2, pa ćete videti Vukodava - ili idite na onaj drugi link...
Baja izgleda opako, mada mislim da su mogli da nađu nekog ružnijeg. Then again, kao što reče jedna osoba, taj film mora i da bude gledljiv.

Inače, nisam našao wolfhounda na zapadnom delu neta, ako se ne računaju kinološka izdanja.

miles

• 2
Vukodav
« Reply #16 on: 14-06-2005, 20:15:54 »
pogledah teaser. Nije loše, mada opako podjeća na Konana. Ono, mali dječak se igra u selu, dolaze misteriozni konjanici i pobiju sve živo.
Nadam se da je ostatak orginalniji.

Boban

• 3
Vukodav
« Reply #17 on: 14-06-2005, 20:35:35 »
Arhetip prezivelog decaka koji se sveti je daleko stariji i od Konana.

varvarin

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #18 on: 14-06-2005, 20:39:27 »

To je naš čovek!! Na slici se ne vidi slomljeni nos, ni slepi miš na ramenu...
Onaj sa dva litra votke je negativac.
Što se Konana tiče - dečku su pobili ceo klan i on robuje u rudniku, ali posle toga sličnost sa Konanom prestaje...

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
Vukodav
« Reply #19 on: 15-06-2005, 00:22:43 »

Što se Konana tiče - dečku su pobili ceo klan i on robuje u rudniku, ali posle toga sličnost sa Konanom prestaje...

Čuo sam preko telefona :) da je teaser konanovski, počinje sa idiličnim seocetom u koje uleću zloće... moguće da su ga tako ukomponovali (a možda i film, videćemo) da bi se publika primila na konanoliku (provereno dobru) priču. Da se ja pitam, ostavio bih onako kako je, sa flešbekovima... videćemo...

Magrit

• 4
  • 2
    • http://magrit.mojblog.co.yu
Vukodav
« Reply #20 on: 01-07-2005, 00:27:36 »
Slike ne izgledaju lose, ali posto nisam citala knjigu - ne mogu da sudim koliko su vjerodostojne. Voljela bih, ipak, da procitam knjige prije nego pogledam film.

Interesuje me da li negdje na netu (posto je moja potraga bila bezuspjesna), moze da se nadju podaci o serijalu? Zapravo, koliko ce tih knjiga biti? - ova informacija je od sustinskog znacaja na moju odluku da li da kupujem knjigu i ulecem u jos jedan beskonacan serijal......

Na Laguninom sajtu nadjoh da su izasli do sada drugi dio "Pravo na dvoboj", treci "Vukodav: Alem – kamen", i cetvrti "Vukodav: Znamenje numa i Vukodav: Dijamantske gore"..... Ima li nesto jos poslije ovoga?

(ovo je inace moj prvi post na ovom forumu :) pozelite mi dobrodoslicu :) )

Armagedda

• 5
  • 2
Vukodav
« Reply #21 on: 01-07-2005, 14:21:33 »
Welcome!

Quote from: "Magrit"

Na Laguninom sajtu nadjoh da su izasli do sada drugi dio "Pravo na dvoboj", treci "Vukodav: Alem – kamen", i cetvrti "Vukodav: Znamenje numa i Vukodav: Dijamantske gore"..... Ima li nesto jos poslije ovoga?

(ovo je inace moj prvi post na ovom forumu :) pozelite mi dobrodoslicu :) )

Nema ništa posle toga. Serijal je završen. Jedino ćeš morati da sačekaš da ga Laguna izda kod nas, ukoliko ne govoriš neki strani jezik i imaš mogućnosti nabavke nekog ino izdanja.
Pretty Lisa took an axe
Gave her captor forty whacks
When she saw what she had done
She gave his partner... forty-one

varvarin

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #22 on: 02-07-2005, 10:53:50 »
Izgleda da niko nije video ono napisano sitnim slovima.
Pa, dobrodošla !!
I javljaj se, slobodno.

Magrit

• 4
  • 2
    • http://magrit.mojblog.co.yu
Vukodav
« Reply #23 on: 13-07-2005, 22:38:00 »
Izgleda da niko nije video ono napisano sitnim slovima.
Pa, dobrodošla !!
I javljaj se, slobodno.

Koliko sam shvatila, Vi ste drzali predavanje u Domu Omladine na temu "Vukodav"-a?

Sta je to pisalo sitnim slovima ??

Hvala :) I javicu se cim procitam knjigu.
Znam za ovaj forum odavno, ali sto cu kad po defaultu zaglavim u "Krcmi"....

varvarin

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #24 on: 14-07-2005, 09:30:58 »
Mali nesporazum:
U tvom prethodnom postu pisalo je sitnim slovima na kraju: Prvi put sam na ovom forumu, poželite mi dobrodošlicu... Rekoh, pa ovo niko nije video!
Inače, na forumu mi se većinom obraćaju sa " ti". Recimo da se osetim malo mlađi.
Za VUKODAVA: Ja sam govorio o knjizi, i da ne dužim, meni se to dopada. Bilo mi je žao kad sam stigao do kraja (tim pre što se prekida na nezgodnom mestu). Ukratko - lepo, ima neke topline (koliko god to neobično bilo za fantasy), možda bitke i zavere nisu toliko sofisticirane kao u KONANU, ali ima dovoljno široke ruske duše. Tako sam ga opisao - Konan sa slovenskom dušom.

Nimrodel

• 4
  • 2
Vukodav
« Reply #25 on: 15-10-2005, 00:11:32 »
He, vidim da niko još od jula nije postovao na ovoj temi...
Elem, mislim da je pogrešno Vukodava opisati kao Konana sa slovenskom dušom, jer to nije. Kao i kod samog Laguninog blurba u kojem se javlja ona potpuno suluda rečenica da je u pitanju slovenski Gospodar prstenova, tako i ovde, dolazi se do pogrešnog horizonta očekivanja od strane onih koji bi ili ne bi pročitali ovaj roman.

Vukodav je odlična epska fantastika i po jeziku i po stilu više podseća na "Priče iz davnina" Ivane Brlić-Mažuranić. Iskreno, ovo izdanje je zaista na čast Laguni, jer su Ružica i Sava Rosić uradile neverovatno lep posao kada govorimo o prevodu. Jezik romana vam prosto peva u glavi i zaista osećate da se budi ono nešto u vama, što je prividno bilo izgubljeno zajedno sa sve rabošima u vremenu kada su nam Ćirilo i Metodije doneli glagoljicu i hrišćanstvo u većoj meri.

Inače, Vukodav je samo na oko sirov junak koji, eto, dobija svoje bitke (he, oni koji su navučeni na Martina ovde neće dobiti toliko željenu neizvesnost). On je i u neku ruku filozof koji večito polemiše sa sobom o smislu života i sveta i koji je večito u sukobu sa onim - šta je moralno i šta je dužnost.

Prepevi pesama su savršeni i što je najbitnije - nisu dosadni. Zašto ovo kažem? Pa, na jednom drugom sajtu sam pratila na svojoj sekciji dnevnik čitanja jedne šesnaestogodišnje devojčice (kojoj, da prostite, malo, malo, pa se nađe spolovilo u tastaturi) Gospodara prstenova. Naravno, ovo čeljade je prvo gledalo filmove, pa se tek onda prifatilo čitanja Gospodara... i budući da nije dobila Legolasa koji surfuje po mumakilu, razočarano je napisala, parafraziram - Ovaj Tolkin i nije tako loš, mada je smorio do Morije, mogao je, po meni, imati manje opisa, ali pesme smaraju skroz... sve sam ih preskočila - sa pesmama u Vukodavu nećete imati ovaj problem.

Toplo savetujem svima onima koji vole čist jezik i na zvukovnoj i na značenjskoj ravni, koji vole dobru priču da pročitaju ovaj roman - neće se pokajati, jerbo će jednog dana moći i svojim mlađim naraštajima da ponude ovu knjigu sa mnogo ponosa.
But then the barking of dogs fills the air and the host of wild souls sweeps down, fire flashing from the eyes of the black hounds and the hooves of the black horses

miles

• 2
Vukodav
« Reply #26 on: 15-10-2005, 00:45:22 »
Moram reći da sam očekivao malo više od knjige. Da je dobra, jest ali je previše naivna i nerealna čak i za fantasy. Uspoređuju je sa Konanom, ali mu nije ni do koljena. Zašto? KOnan kad se s nekim bije, on se barem malo namuči i tako to a Vukodav sređuje svakoga bez ikakve muke, čak se i ne oznoji. Zatim, u nekim dijelovima je tako glup, tako nerealno pošten a onda u drugim tako nevjerovatno pametan da su razlike drastične. I na kraju, spomenuću samu fabulu koja se bazira na toliko slučajnosti da je previše čak i za fantasy.
S druge strane, knjiga je stvarno čitljiva. Stranice jednostavno lete jedna za drugom i kad se jednom uzme čitat ne ispušta se.
Ali na kraju, kad se sva sabere, knjiga je jedan prosječan fantasy koji ima samo tu posebnost da je smješten u svijet slavenske, a ne već pomalo isfurane germansko-nordijsko-romanske mitologije.

varvarin

• 5
  • 3
Vukodav
« Reply #27 on: 15-10-2005, 18:58:58 »
Samo jedno pitanje, čoveče:
Da li si ikada čitao ruske, ukrajinske,beloruske i uopšte slovenske bajke (bojim se da su Srbi usput zagubili negde tu vrstu bajki...) Da li si čitao o Ilji Muromecu, Ivanu  Careviću, Vasilisi Premudroj, Baba Jagi, a u obzir dolaze i letonske bajke o Kurbadu, sinu kobile...
One sve imaju dušu. Ovo (VUKODAV) vuče direktno od toga. A ima i Konana, nek mi Nimrodel oprosti... (zlopaćenje u rudniku, san o osveti, surov lik koji misli da ga niko ne može voleti...) Ovo nije bajka, ali  - ko je voleo TE bajke, voleće i ovo (da ne pominjem sad biljine, i ne počinjemo priču o korenima VUKODAVA) .
Pročitao sam knjigu - i bilo mi je toplije u duši, a malo sam mator za bajke.
Možda je ponekad naivno, možda su borbe kod Konana više sofisticirane, a o Martinu (koga volim) da ne govorimo - ali, ako ostaneš mrtav  ' ladan u onoj sceni kad Vukodav skida svoju verižnjaču da je navuče kneginjici, dok okolo pljušte strele, a dobri momci umiru - ako tu ostaneš mrtav 'ladan, onda  stvarno nemamo o čemu da razgovaramo.

Nimrodel

• 4
  • 2
Vukodav
« Reply #28 on: 16-10-2005, 02:56:52 »
Tačno tako, varvarine, ko nije čitao slovenske bajke (ima i naših i hrvatskih u izdanjima bajki iz 60-tih godina), ne može Vukadava ni poznavati. A što se tiče onog sa Konanom - ima motiva koji su slični, ali Vukodav i Konan su u samoj biti različiti. Drugačije im je ustrojstvo.
But then the barking of dogs fills the air and the host of wild souls sweeps down, fire flashing from the eyes of the black hounds and the hooves of the black horses

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
Vukodav
« Reply #29 on: 17-10-2005, 10:56:23 »
Quote from: "miles"
KOnan kad se s nekim bije, on se barem malo namuči i tako to a Vukodav sređuje svakoga bez ikakve muke, čak se i ne oznoji.

Što se tiče ovoga - ne znam baš, meni je povremeno izgledao više mrtav nego živ. Ono što je očigledno, i što verovatno zasmeta svakom, je činjenica da glavni junak *neće* poginuti - pa, tek je u prvoj knjizi! - bez obzira na prebrojive ili neprebrojive horde koje ga/ih napadaju. U tom slučaju, jedini način da se ostane neravnodušan prema klanjima je da se igra na kartu preživljavanja simpatičnih sporednih likova, ili na stanje duše glavnog junaka dok mehanički odseca trista pedeset i treću glavu u poslednjih deset minuta /što je mnogo naglašenije nego izgibenije drugih likova/. Ovde ima sitnijih propusta, ali daleko od toga da je knjiga time degradirana u red obimnog dečijeg štiva.

Varvarinu se svidelo ono s pancirkom. Ja sam imao spontane ovacije kad su se pojavili baka i deka s balvanom.

miles

• 2
Vukodav
« Reply #30 on: 17-10-2005, 20:24:24 »
Mora da je do mene :)

Nimrodel

• 4
  • 2
Vukodav
« Reply #31 on: 17-10-2005, 22:48:00 »
Novina kod Vukodava je to što se on stalno preispituje... ako ste primetili, retko koji junak ef-e se na taj način pita... obično se preispituju o svojoj podobnosti i strahu od uloge koja im je dodeljena u tom alternativnom svetu. Kod Vukodava to nije slučaj, njegova preispitivanja su mahom etičke prirode. Mene je kupio onog trena kada je ispleo pletenice da bi svi znali da je ubica.

iceman

• 1
Vukodav
« Reply #32 on: 17-10-2005, 23:07:12 »
Vukodav kao licnost se razvija, Vukodav na pocetku knjige vise nije ista osoba kao ona na kraju knjige. Kod njega se moze lepo primeniti ona izreka: ''S kim si, takav si!''. Odnosno, njegovi prijatelji su uticali da se polako, ali neminovno menja. Pretvara se od ratnika sa sirovim umom u suptilnu licnost sa krupnim rucerdama :lol: . Mislim da ce ona devojcica s kojom je ''veren'' takodje imati ogroman uticaj na njega i da ce se vise pojavljivati u nastavcima. Rulesss!

varvarin

• 5
  • 3
Re: Vukodav
« Reply #33 on: 02-07-2009, 15:32:51 »

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #34 on: 02-07-2009, 16:34:51 »
Drago mi je što su se glasine o promeni prevodioca pokazale neistinitim. U radu sestara Rosić oseća se velika ljubav prema jeziku i romanu.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #35 on: 02-07-2009, 16:54:37 »
Nije loše...imam sve knjige do sada što su izašle, pa ću kupiti i ovu, definitivno ;)

CorwinM

• 4
  • 2
  • The ugliest man to have ever crossed the Atlantic
« Reply #36 on: 02-07-2009, 20:20:05 »
Da idem do knjižare ili je još rano?
There are no desperate situations, there are only desperate people.

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #37 on: 02-07-2009, 22:20:56 »
Pretpostavljam da ih u Beogradskim knjižarama već ima, a za druge gradove ne znam.

Eriops

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 12-08-2009, 13:01:15 »
Nisam siguran da se Vukodav moze porediti sa Konanom, Vukodav je mnogo kompleksniji lik. Meni su prve dve knjige, Vukodav i Pravo na dvoboj bile sjajne.
Bogat, lep jezik, zanimljivi likovi, i atipican glavni junak koji se razvija od junaka do nekoga koga zanima i nesto vise od tuca i zarade za koru hleba.. uz sve to motivi slovenske mitologije i bajki. Pravo osvezenje u odnosu na klasicni fantazi.
Medjutim, posle sve losije. Znamenje puta- knjiga bez cilja i smisla, cisto da se nesto napise . Dijamantske gore isto, kraj mi je totalno bezveze. Imam utisak da je jednostavno upropastila serijal koji je mnogo obecavao.

krema

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 12-08-2009, 13:45:23 »
Nego, je li Znamenje puta treci ili cetvrti dio serijala? Zbunio me malo post od Magrit...

Eriops

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 12-08-2009, 16:31:17 »
Treci, Dijamantske gore su cetvrti.

CorwinM

• 4
  • 2
  • The ugliest man to have ever crossed the Atlantic
« Reply #41 on: 13-08-2009, 08:47:41 »
Uh, nije mi trebalo da pročitam ovo gore. Na početku sam Dijamantskih gora, i još pokušavam da se sjetim svih likova, zapleta i sl. Baš mi nije trebalo da unaprijed znam da je knjiga loša i da je kraj bezveze.
There are no desperate situations, there are only desperate people.

Galad

• Guest
« Reply #42 on: 29-08-2009, 00:19:43 »
Ovo mi je prvi post na prvom forumu u zivotu. elem. Registrovao sam se samo da bih (vas) pitao da li ima jos knjiga iz serijala vukodav osim ove cetiri jer sam u dijamantskim gorama video fusnotu u kojoj se objasnjava neki lik i njegova izdata knjiga Vukodavovi saplemenici/ili tako nesto. Pise da je izdata 2001. ako se dobro secam. Sve u svemu, je li to neko citao i jel se tu spominje vukodav? i kakve su to price o 5. i 6. deku? hvala.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #43 on: 29-08-2009, 00:40:42 »
Sem romana o Vukodavu postoji još nekoliko knjiga koje potpadaju pod serijal "Svet Vukodava", ali Semjonova nije autor, već su to neki njeni štićenici. Te romane nije potrebno čitati da bi se pratio glavni niz.
First 666

krema

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 19-10-2009, 14:58:34 »
Nisam nesto zadovoljan Dijamantskim gorama, od pocetka knjige imam utisak kao da nesto fali, da je Semjonova uprostila previse pricu, da je (iako je i dosad prica imala elemente naivnosti) sad dodatno dobila na uproscenosti. Kako i Korvin, imao sam problema sa prisjecanjem pojedinih likova, tako da mi je to dodatno otezavalo citanje. Ali svejedno, knjiga mi nije citljiva kao prve tri, pokvarila mi je utisak na cijelu pricu...

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #45 on: 27-04-2010, 16:25:21 »
Batalio roman posle 150. strane.

Nezanimljivo napisano. Predvidivo. Preopšrino.
Možda je kasnije bolje, al' život je kratak.

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #46 on: 27-04-2010, 19:41:22 »
Nezanimljivo napisano. Predvidivo. Preopšrino.
Možda je kasnije bolje, al' život je kratak.

:shock:

Čoveče, pa ti si ovim savršeno opisao svoje poruke na Sagiti.
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Svevid

• Велики Мамелук
  • 4
  • 2
« Reply #47 on: 30-04-2010, 22:22:17 »
поређење свега новог што изађе са Толкином тааааакооо смара. је л постоји нешто друго са чим је могуће упоредити неко дело???
Не волим југословене.

Svevid

• Велики Мамелук
  • 4
  • 2
« Reply #48 on: 30-04-2010, 22:23:06 »
и да - филм је тешко срање. руси су очајни у екранизацијама - ноћна стража добра књига очајан филм; вукодав такође.
Не волим југословене.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #49 on: 30-04-2010, 22:28:45 »
To valjda zavisi od očekivanja. Što se mene tiče, nisam mnogo očekivao od filma, tako da sam zadovoljan onim što sam dobio. Inače, poredi se s Tolkinom zato što se pretpostavlja da se među čitalštvom samo za njega zna.
First 666

Svevid

• Велики Мамелук
  • 4
  • 2
« Reply #50 on: 03-05-2010, 16:52:11 »
To valjda zavisi od očekivanja. Što se mene tiče, nisam mnogo očekivao od filma, tako da sam zadovoljan onim što sam dobio.
поштено. мада, по мени, чак и да филм не носи име добре књиге поново би био срање. о укусу не вреди расправљати, је ли тако :) о очекивањима такође...

Inače, poredi se s Tolkinom zato što se pretpostavlja da se među čitalštvom samo za njega zna.
искрено мени је већ мука од тога. као и за косингас - "српски господар прстенова!!!" вау. а ја мислио да ће да буде нешто оригинално. схватам поенту епп-а, али ми је љигава. чекам неког писца који ће да се појави и каже - људи, читао сам Толкина (то је ипак лектира, је л'), али нисам он и не мислим да се представљам као он. таквом лику бих купио књигу макар и да је највеће срање, са опроштењем. овако, ускоро прети овај епп: "нови хари потер". онда ће све да оде дођавола...
Не волим југословене.

Savajat Erp

• gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
« Reply #51 on: 04-05-2010, 00:23:44 »
наши су увек спремни на такве ствари, српска Пенелопа Круз, српска Ријана, српски овај, онај итд. и мене то жестоко нервира, али нисам знао да се тиме баве и у књижевности.... :x
Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #52 on: 04-05-2010, 00:34:46 »
Inače, poredi se s Tolkinom zato što se pretpostavlja da se među čitalštvom samo za njega zna.
искрено мени је већ мука од тога. као и за косингас - "српски господар прстенова!!!" вау. а ја мислио да ће да буде нешто оригинално. схватам поенту епп-а, али ми је љигава. чекам неког писца који ће да се појави и каже - људи, читао сам Толкина (то је ипак лектира, је л'), али нисам он и не мислим да се представљам као он. таквом лику бих купио књигу макар и да је највеће срање, са опроштењем. овако, ускоро прети овај епп: "нови хари потер". онда ће све да оде дођавола...

Aleksandar Tešić se redovno & prvo od Tolkina ogradi kad se priča o Kosingasu, pa onda može da se nastavi dalje.

Treba biti svestan je da je to ipak (samo) marketinška kategorizacija kojom se (uspešno!) cilja publika, a ne pokušaj da se opiše knjiga.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Svevid

• Велики Мамелук
  • 4
  • 2
« Reply #53 on: 04-05-2010, 10:54:04 »
@ zakk драго ми је да бар онда тешић не учествује у тој лгупости...
@ savajat што се тиче српски овај онај - мислим да је онај лик Пелевић, из странке српског јединства, рекао за Аркана да је српски обилић! замисли фрајера!
Не волим југословене.

Aruta

• 1
« Reply #54 on: 26-11-2013, 23:06:46 »
Sada vidim da je moj prethodni post zalutao u pogrešnu temu.  Možda zato nisam dobio odgovor. Ali nije problem da odgovorim sam sebi. :) Radnja treće knjige se dešava pre perioda prve. Dakle, "prequel" koji nije objavljen kod nas.

Inače, isti univerzum je tematika nekoliko knjiga drugih autora, od kojih je samo u serijalu o "Tamno-sivom Vuku" M. Semjonova navedena kao koautor.

Wikipedija (začudo samo u engleskoj verziji) ih navodi ovako:
  • Бусый Волк (2007) // Авторы: Мария Семёнова, Дмитрий Тедеев
  • Бусый Волк. Берестяная книга (2009) // Авторы: Мария Семёнова, Дмитрий Тедеев
  • Спутники Волкодава (1996) // Автор: Павел Молитвин
  • Путь Эвриха (1998) // Автор: Павел Молитвин
  • Ветер удачи (2001) // Автор: Павел Молитвин
  • Тень императора (2002) // Автор: Павел Молитвин
  • Последняя война (Пробуждение спящих) (2000) // Авторы: Андрей Мартьянов, Марина Кижина, Павел Молитвин
  • Эпоха бедствий (Скольжение к краю) (2000) // Авторы: Андрей Мартьянов, Марина Кижина, Павел Молитвин
  • Возрождение надежды (2001) // Авторы: Андрей Мартьянов, Марина Кижина, Павел Молитвин
  • вень-остров (2000) // Автор: Алексей Семёнов
  • Листья полыни (2000) // Автор: Алексей Семёнов
  • Степная дорога (2000) // Автор: Елена Хаецкая (под псевдонимом Дарья Иволгина)
  • Там, где лес не растёт (2007) // Автор: Мария Семёнова

Inače, složio bih se da su prva i, eventualno, druga knjiga (mada mi je iz ove perspektive jako teško setiti se šta se dešava u kojoj) vrlo solidne.  Ali nastavci su prilično razočarali. Em što započeti podzapleti nikad nisu doživeli zaključke, em što su određeni likovi jednostavno "bačeni u vodu" ili uvođeni bez ikakvog objašnjenja zašto se tamo nalaze, em što se delovi koji se odnose na običaje "Vena" bespotrebno razvlače bez ikakvog osvrta na kontekst priče, em je sam kraj maltene anti-klimaktičan.  "Špageti" fantastika - gomila visećih "niti" koje nisu doživele da ih autorka završi.

Što se tiče razlika između prve dve i poslednje dve knjige iz tetra/kvinto-logije, pročitao sam "negde" da je u ranijem periodu autorka imala pomoć sa strane. Navodno je nepotpisani koautor bio njen brat ili rođak sa kojim se, u kasnijem periodu posvađala. Mada nisam siguran koliko i da li to zaista stoji. Semjonova ima iza sebe nekoliko objavljenih knjiga, većim delom o vikinzima. Iako je moguće da su se one ograničavale na opis običaja i načina života, tj. nisu imale onaj "fantastični" prizvuk. Čisto nagađanje, ali bi moglo da objasni pomenutu razliku.

Poređenja sa Tolkinom su smešna. Iskreno, ni za prineti. Iako je prvi deo prilično dobar, Tolkin je dve klase ispred. Ako ćemo već praviti poređenja, izabrao ih ono koje bi neki (mnogi?) ovde mogli nazvati "nelaskavim": delovi priče me podsećaju na pojedine elemente Fajstovog serijala o čarobnjaku. Većim delom samo u crticama, ali tu su. To takođe uključuje i određene mane koje su više nego očigledne i koje se kontinualno provlače u Fajstovim delima.

neomedjeni

• 3
« Reply #55 on: 27-11-2013, 09:49:33 »
Preporuka - uzmi Sagu o vešcu Andžeja Sapkovskog. Upravo sam je dovršio i sa zadovoljstvom mogu da kažem da je Sapkovski sve ono što sam se nadao da će Semjonova kao pisac biti. Od sedam knjiga samo dve ne valjaju - dobar prosek.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #56 on: 27-11-2013, 11:30:53 »
Dveri su izdale još neke njene knjige, pa koga zanima... :>

Arcturus

• 1
« Reply #57 on: 27-11-2013, 13:13:53 »
I meni su se prve dve svidele, čak prva više od druga. Ali, druge dve su bile veoma loše. Ili se apsolutno ništa nije dešavalo, ili je ono što se dešavalo besmisleno. Kraj serijala je loš. Ne treba previše suditi knjigama u terminima dobro/loše, ali mislim da to loše potiče iz toga što su u prve dve knjige postavljeni standardi dobrog, a to onda iznevereno.

Što se tiče poređenja sa Tolkinom, ona su naprosto neizbežna. I autori koji ga "slede" i oni koji ga "ne slede" u svakom slučaju su u njegovoj senci na izvestan način. Ne govorim o kvalitetu. Da neko ne bi bio u Tolkinovoj senci, moraće da se udubi da shvati suštinu Tolkinovog dela, kao što je on ušao u suštinu viteškog romana, iz poznavanje te suštine bio u stanju da napiše svoj viteški roman ili "heroic romance".

babakarniang

• 2
    • Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.
« Reply #58 on: 17-08-2016, 18:53:50 »
Preskočite deo 3 :D
Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.

http://fantasticnivodic.com

https://www.facebook.com/fantasticnivodic/

babakarniang

• 2
    • Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.
« Reply #59 on: 17-08-2016, 18:56:27 »
Ta iz Dveri je Valkira i sjajna je.
Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.

http://fantasticnivodic.com

https://www.facebook.com/fantasticnivodic/

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #60 on: 21-02-2017, 18:36:44 »

Ako interesuje koga, ima još 3 strane...

Boban

• 3
« Reply #61 on: 22-02-2017, 03:22:10 »
Bato, kad ćeš da dođeš i preuzmeš svoj autorski primerak?

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #62 on: 22-02-2017, 17:02:32 »
One day, one day!