Author Topic: Illuminae, Kaufman & Kristof (Urban Reads, 2015)  (Read 1293 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Illuminae, Kaufman & Kristof (Urban Reads, 2015)
« on: 10-02-2017, 17:04:47 »
Pročitao sam ILLUMINAE Amie Kaufman i Jaya Kristoffa, prvi roman u najavljenoj trilogiji- Pvp dvoje Australijanaca bave se YA romanima koji se baziraju na hard-SF i fantasy premisama. Koliko sam na internetu utvrdio, Amie kaufman piše i sama i sa raznim prartnerima, mahom sa jačim hard SF uplivom a Kristoff radi više fantasy i steampunk.

Elem, ILLUMINAE je za početak vrlo zanimljiva knjiga kao artefakt. Reč o interesantnom izdanju u pogledu grafičke opreme. Urban Reads je napravio vrlo efektno izdanje sa brojnim ilustracijama i dobrim prevodom Draška Roganovića koji se izborio sa evidento problematičnim rukopisom koji često tone u jednoličnost.

Naime, ILLUMINAE je epistolarni roman. Ovog puta, reč je o hard SF futurističkoj premisi da je epistola u formi nekakvog WikiLeaks fajla sa transkriptim četova, stenogramima razgovora. prepisanim logovima AI i sličnim detaljima. U tom pogledu, zanimljivo je da ILLUMINAE ne samo da liči na WORLD WAR Z Maxa Brooska već i da su je otkupili ljudi iz Plana B, producentske kuće Brada Pitta.

Brooks je delako od vrhunskog stiliste ali za Kaufmanku i Kristoffa je Proust. Dok je njegov koncept "oralne istorije" bio dobro opravdan globalnom epidemijom, Kaufman i Kristoff nemaju opravdanja sem da čitaoca urone još dublje u nekakav isprazni kolokvijalizam i da prikrije kako njihov roman jedva da ima sadržaja da posluži kao predložak za film.

Ono štp je hvale vredno jeste činjenica da ILLUMINAE verovatno može privući mlade čitaoce hard SFu. Ipak, stil je toliko oskudan da je ozbiljno pitanje koliko čitalac ovakve knjige može da pređe na neko ozbiljnije i stilski ambicioznije štivo. Na neki način, detalji poput skida svemirskog broda u stvari pokazuju da se neki osnovni opisi zapravo ni ne dobijaju iz teksta.

Nedavno iskustvo čitanja Raosovog BRODOLOMA KOD THULE me je uverilo koliko je piščeva sposobnost da sugestivno opiše neke pojave i predmete koji su nam nepoznati bitna za hard SF, kao uostalom i čitaočeva moć vizualizacije. Nažalost, ILLUMINAE ne razvija ni jedno ni drugo.

To nas dovodi do osnovnog pitanja - da li je ovakvo približavanje literarnog stila čitaočevom limitiranom rečniku pomoglo popularizaciji čitanja ili je upravo podišlo čitaocu kome je zapravo neophodan izazov.

Naravno, ove pedagoške kontemplacije pre svega proističu iz mog viđenja funkcije YA literature.

Ipak, ovaj nesvakidašnji spoj prioiovedačke i jezičke rudimentarnosti verovatno mnogo govori i o stanju dnašnjih čitalaca i o stanju današnjih pisaca. Međutim, kada pogledamo ARZAMAS Ivane Dimić koji je ove godine dobio NINovu nagradu, pošteno govoreći, nemamo pravo da ovako nešto krtikujemo ni iz pozicije "visoke književnosti" (u Srbiji). ILLUMINAE je ipak u odnosu na ARZAMAS roman starog kova.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Re: Illuminae, Kaufman & Kristof (Urban Reads, 2015)
« Reply #1 on: 11-02-2017, 01:33:16 »
Mislim da si preoštar prema ovoj knjizi, koja je u suštini jedna neobična YA sf knjiga, prilagođena ovom vremenu i načinima komunikacije, u suštini lagana zabava, bez i ambicija da bude neko visokoozbiljno delo.
Tvrdnja , tj. zapitanost da li čitalac ovakve knjige uopšte može preći na neko ozbiljnije štivo, zaista ne vidim da ima ikakvu realnu  podlogu i utemeljenost. Pa ljudi su od Kapetana Mikija , Velikog Bleka i Karla Maja stizali vremenom i do Dostojevskog i Bulgakova, pa ne vidim razlog zašto čitaoci ove knjige ne bi stigli vremenom do ozbiljnijeg i kvalitetnijeg SF štiva.
Tajno pišem zbirke po kućama...

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #2 on: 13-02-2017, 13:49:07 »
Mislim da si preoštar prema ovoj knjizi, koja je u suštini jedna neobična YA sf knjiga, prilagođena ovom vremenu i načinima komunikacije, u suštini lagana zabava, bez i ambicija da bude neko visokoozbiljno delo.
Tvrdnja , tj. zapitanost da li čitalac ovakve knjige uopšte može preći na neko ozbiljnije štivo, zaista ne vidim da ima ikakvu realnu  podlogu i utemeljenost. Pa ljudi su od Kapetana Mikija , Velikog Bleka i Karla Maja stizali vremenom i do Dostojevskog i Bulgakova, pa ne vidim razlog zašto čitaoci ove knjige ne bi stigli vremenom do ozbiljnijeg i kvalitetnijeg SF štiva.

Nadam se da si u pravu!
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #3 on: 23-02-2017, 12:24:02 »
Ovo nisam čitao, ali jesam Kristofovog Stormdancera i taj čovek je nenormalno dobar pisac. Jezik mu je na momente bezmalo lirski, a stil vrlo raspevan i visokoknjiževni. Nažalost, mrka kapa da će to kod nas ikada biti objavljeno.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666