Author Topic: Vukodav  (Read 24689 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Svevid

• Велики Мамелук
  • 4
  • 2
Re: Vukodav
« Reply #50 on: 03-05-2010, 16:52:11 »
To valjda zavisi od očekivanja. Što se mene tiče, nisam mnogo očekivao od filma, tako da sam zadovoljan onim što sam dobio.
поштено. мада, по мени, чак и да филм не носи име добре књиге поново би био срање. о укусу не вреди расправљати, је ли тако :) о очекивањима такође...

Inače, poredi se s Tolkinom zato što se pretpostavlja da se među čitalštvom samo za njega zna.
искрено мени је већ мука од тога. као и за косингас - "српски господар прстенова!!!" вау. а ја мислио да ће да буде нешто оригинално. схватам поенту епп-а, али ми је љигава. чекам неког писца који ће да се појави и каже - људи, читао сам Толкина (то је ипак лектира, је л'), али нисам он и не мислим да се представљам као он. таквом лику бих купио књигу макар и да је највеће срање, са опроштењем. овако, ускоро прети овај епп: "нови хари потер". онда ће све да оде дођавола...
Не волим југословене.

Savajat Erp

• gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
« Reply #51 on: 04-05-2010, 00:23:44 »
наши су увек спремни на такве ствари, српска Пенелопа Круз, српска Ријана, српски овај, онај итд. и мене то жестоко нервира, али нисам знао да се тиме баве и у књижевности.... :x
Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #52 on: 04-05-2010, 00:34:46 »
Inače, poredi se s Tolkinom zato što se pretpostavlja da se među čitalštvom samo za njega zna.
искрено мени је већ мука од тога. као и за косингас - "српски господар прстенова!!!" вау. а ја мислио да ће да буде нешто оригинално. схватам поенту епп-а, али ми је љигава. чекам неког писца који ће да се појави и каже - људи, читао сам Толкина (то је ипак лектира, је л'), али нисам он и не мислим да се представљам као он. таквом лику бих купио књигу макар и да је највеће срање, са опроштењем. овако, ускоро прети овај епп: "нови хари потер". онда ће све да оде дођавола...

Aleksandar Tešić se redovno & prvo od Tolkina ogradi kad se priča o Kosingasu, pa onda može da se nastavi dalje.

Treba biti svestan je da je to ipak (samo) marketinška kategorizacija kojom se (uspešno!) cilja publika, a ne pokušaj da se opiše knjiga.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Svevid

• Велики Мамелук
  • 4
  • 2
« Reply #53 on: 04-05-2010, 10:54:04 »
@ zakk драго ми је да бар онда тешић не учествује у тој лгупости...
@ savajat што се тиче српски овај онај - мислим да је онај лик Пелевић, из странке српског јединства, рекао за Аркана да је српски обилић! замисли фрајера!
Не волим југословене.

Aruta

• 1
« Reply #54 on: 26-11-2013, 23:06:46 »
Sada vidim da je moj prethodni post zalutao u pogrešnu temu.  Možda zato nisam dobio odgovor. Ali nije problem da odgovorim sam sebi. :) Radnja treće knjige se dešava pre perioda prve. Dakle, "prequel" koji nije objavljen kod nas.

Inače, isti univerzum je tematika nekoliko knjiga drugih autora, od kojih je samo u serijalu o "Tamno-sivom Vuku" M. Semjonova navedena kao koautor.

Wikipedija (začudo samo u engleskoj verziji) ih navodi ovako:
  • Бусый Волк (2007) // Авторы: Мария Семёнова, Дмитрий Тедеев
  • Бусый Волк. Берестяная книга (2009) // Авторы: Мария Семёнова, Дмитрий Тедеев
  • Спутники Волкодава (1996) // Автор: Павел Молитвин
  • Путь Эвриха (1998) // Автор: Павел Молитвин
  • Ветер удачи (2001) // Автор: Павел Молитвин
  • Тень императора (2002) // Автор: Павел Молитвин
  • Последняя война (Пробуждение спящих) (2000) // Авторы: Андрей Мартьянов, Марина Кижина, Павел Молитвин
  • Эпоха бедствий (Скольжение к краю) (2000) // Авторы: Андрей Мартьянов, Марина Кижина, Павел Молитвин
  • Возрождение надежды (2001) // Авторы: Андрей Мартьянов, Марина Кижина, Павел Молитвин
  • вень-остров (2000) // Автор: Алексей Семёнов
  • Листья полыни (2000) // Автор: Алексей Семёнов
  • Степная дорога (2000) // Автор: Елена Хаецкая (под псевдонимом Дарья Иволгина)
  • Там, где лес не растёт (2007) // Автор: Мария Семёнова

Inače, složio bih se da su prva i, eventualno, druga knjiga (mada mi je iz ove perspektive jako teško setiti se šta se dešava u kojoj) vrlo solidne.  Ali nastavci su prilično razočarali. Em što započeti podzapleti nikad nisu doživeli zaključke, em što su određeni likovi jednostavno "bačeni u vodu" ili uvođeni bez ikakvog objašnjenja zašto se tamo nalaze, em što se delovi koji se odnose na običaje "Vena" bespotrebno razvlače bez ikakvog osvrta na kontekst priče, em je sam kraj maltene anti-klimaktičan.  "Špageti" fantastika - gomila visećih "niti" koje nisu doživele da ih autorka završi.

Što se tiče razlika između prve dve i poslednje dve knjige iz tetra/kvinto-logije, pročitao sam "negde" da je u ranijem periodu autorka imala pomoć sa strane. Navodno je nepotpisani koautor bio njen brat ili rođak sa kojim se, u kasnijem periodu posvađala. Mada nisam siguran koliko i da li to zaista stoji. Semjonova ima iza sebe nekoliko objavljenih knjiga, većim delom o vikinzima. Iako je moguće da su se one ograničavale na opis običaja i načina života, tj. nisu imale onaj "fantastični" prizvuk. Čisto nagađanje, ali bi moglo da objasni pomenutu razliku.

Poređenja sa Tolkinom su smešna. Iskreno, ni za prineti. Iako je prvi deo prilično dobar, Tolkin je dve klase ispred. Ako ćemo već praviti poređenja, izabrao ih ono koje bi neki (mnogi?) ovde mogli nazvati "nelaskavim": delovi priče me podsećaju na pojedine elemente Fajstovog serijala o čarobnjaku. Većim delom samo u crticama, ali tu su. To takođe uključuje i određene mane koje su više nego očigledne i koje se kontinualno provlače u Fajstovim delima.

neomedjeni

• 3
« Reply #55 on: 27-11-2013, 09:49:33 »
Preporuka - uzmi Sagu o vešcu Andžeja Sapkovskog. Upravo sam je dovršio i sa zadovoljstvom mogu da kažem da je Sapkovski sve ono što sam se nadao da će Semjonova kao pisac biti. Od sedam knjiga samo dve ne valjaju - dobar prosek.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #56 on: 27-11-2013, 11:30:53 »
Dveri su izdale još neke njene knjige, pa koga zanima... :>
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Arcturus

• 1
« Reply #57 on: 27-11-2013, 13:13:53 »
I meni su se prve dve svidele, čak prva više od druga. Ali, druge dve su bile veoma loše. Ili se apsolutno ništa nije dešavalo, ili je ono što se dešavalo besmisleno. Kraj serijala je loš. Ne treba previše suditi knjigama u terminima dobro/loše, ali mislim da to loše potiče iz toga što su u prve dve knjige postavljeni standardi dobrog, a to onda iznevereno.

Što se tiče poređenja sa Tolkinom, ona su naprosto neizbežna. I autori koji ga "slede" i oni koji ga "ne slede" u svakom slučaju su u njegovoj senci na izvestan način. Ne govorim o kvalitetu. Da neko ne bi bio u Tolkinovoj senci, moraće da se udubi da shvati suštinu Tolkinovog dela, kao što je on ušao u suštinu viteškog romana, iz poznavanje te suštine bio u stanju da napiše svoj viteški roman ili "heroic romance".

babakarniang

• 2
    • Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.
« Reply #58 on: 17-08-2016, 18:53:50 »
Preskočite deo 3 :D
Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.

http://fantasticnivodic.com

https://www.facebook.com/fantasticnivodic/

babakarniang

• 2
    • Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.
« Reply #59 on: 17-08-2016, 18:56:27 »
Ta iz Dveri je Valkira i sjajna je.
Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.

http://fantasticnivodic.com

https://www.facebook.com/fantasticnivodic/

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #60 on: 21-02-2017, 18:36:44 »

Ako interesuje koga, ima još 3 strane...

Boban

• 3
« Reply #61 on: 22-02-2017, 03:22:10 »
Bato, kad ćeš da dođeš i preuzmeš svoj autorski primerak?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #62 on: 22-02-2017, 17:02:32 »
One day, one day!