Povratak kul džezu
Jedna od najboljih prilika da se ovog leta sklonite od tropskih vrućina, i to usred grada, biće svakako novo izdanje „Summertime festivala“. To se ne odnosi samo na muzički ugođaj koji će ove godine obezbediti vrhunski muzičari, nego i na klimatizovanu salu Centra „Sava“. „Ovi vremenski uslovi su nas i podstakli da podsetimo na naš nekadašnji slogan ‘Hot summer, cool jazz’“, rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare muzički urednik Centra „Sava“ Aleksandar Simić.
Festival ove godine traje tri dana (koncerti se održavaju 3, 4. i 6. jula), a spisak izvođača (Keni Garet, „Balanescu Quartet“, Čik Korija i Geri Barton) govori da je u prvom planu džez. „Mnogo je rok koncerata u Beogradu ove sezone“, kaže Aleksandar Simić za „Blic“. „Zato želimo da publici ponudimo nekoliko vrhunskih džez koncerata, a festival traje samo tri dana jer smo se koncentrisali na kvalitet.“
„Summertime festival“ će 3. jula (21) otvoriti američki džez saksofonista i flautista Keni Garet. Ovaj muzičar spada među poslednje značajne pratioce Majlsa Dejvisa, s kojim je svirao sve do poslednjih godina života velikog trubača. Do Dejvisa je Garet došao kao već afirmisan član „Djuk Elington orkestra“, s kojim je nastupao 1978. godine. Svirao je i sa „Mel Luis orkestrom“ i „Deni Ričmong kvartetom“, a prvi album kao vođa grupe objavio je 1984, snimivši od tada jedanaest albuma. Poznate su i njegove verzije kompozicija Džona Koltrejna, Kola Portera i Džordža Geršvina. Garetova muzika je u poslednje vreme pod snažnim uticajem azijske muzike, pa će biti zanimljivo videti kako će je uklopiti s klasičnim džezom. Nešto o tome moći će da nauče i mladi beogradski muzičari, jer će gospodin Garet tokom boravka u Beogradu održati i master klas u Muzičkoj školi „Stanković“.
Kada je o eksperimentisanju reč, to je već prirodno okruženje britanskog „Balanescu Quarteta“, koji nastupa 4. jula (21). Ova neobična grupa, s kojom je beogradska publika već imala prilike da se sretne, svojom muzikom spaja rokenrol, klasičnu muziku i elemente rumunskog folklora. Predvođeni Aleksandrom Balaneskuom, violinistom rumunskog porekla, oni su na ranijim albumima obrađivali teme nemačke elektronske grupe „Kraftwerk“, a u njihovoj muzici mogu se čuti i spoken word pasaži. Iako često upoređivani s Filipom Glasom i Majklom Najmanom (s kojim je Balanesku izvorno nastupao), njihova muzika se kreće uvek novim i neočekivanim pravcima i nije je lako svrstati u bilo koji pravac. Za mlađi deo beogradske publike otvoren novim pravcima na muzičkoj sceni, „Balanescu Quartet“ sigurno predstavlja najzanimljivije ime ovogodišnjeg „Summertime festivala“.
Iako je teško govoriti o klasičnim hedlajnerima, najveće ime festivala ipak je legendarni američki džez pijanista i kompozitor Čik Korija. Zajedno s njim će nastupiti vibrafonista Geri Barton, a njih dvojica su kod nas već nastupali 1997. godine. Iako već decenijama slovi za jednog od nekoliko najvećih živih džez muzičara, muzička radoznalost Čika Korije nikada nije bledela. Zajedno s Herbijem Henkokom i Kitom Džeretom spada u usamljene naslednike Bila Evansa i Mekoja Tarnera. On je i još jedan od muzičara s kojima je radio Majls Dejvis (tokom šezdesetih godina). Sa saradnikom na predstojećem beogradskom koncertu, vibrafonistom Bartonom Gerijem počeo je da sarađuje tokom sedamdesetih, a zajedno su snimili više albuma od kojih je najznačajniji „Crystal Silence“ (1972). Njihova ovogodišnja turneja posvećena je 35. godišnjici izlaska pomenutog albuma. Aleksandar Simić nam je rekao da je gospodinu Koriji njihov koncert iz devedesetih ostao urezan u sećanju, što potvrđuje podatak da su lično kontaktirali sa organizatorima da bi im preneli iskreno radovanje zbog novog gostovanja u Beogradu. „To su zaista veliki muzičari“, kaže Simić za „Blic“. „Ovakav gest, koji je prilično neobičan za svetske muzičare, naročito s takvim ugledom kao što je Čik Korija, to samo potvrđuje.“