Author Topic: A3  (Read 29602 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Milosh

  • 5
  • 3
  • Posts: 7.792
A3
« Reply #50 on: 30-12-2006, 15:43:21 »
Quote from: "BladeRunner"
Uostalom, pogledajte samo popboks - MNA2 je film koji NIJE ocjenjen, meni djeluje pomalo iz straha zbog reakcije Srdjana Dragojevica koji se u medijima ponasao... recimo pretjerano.


Nije u tome stvar. Na popboksu u to vreme još uvek nije bilo uvedeno ocenjivanje filmova, prvi film uz koji je išla i numerička ocena je bio JUG JUGOISTOK, nekoliko meseci posle MNA2.
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

BladeRunner

  • 4
  • 3
  • Posts: 928
A3
« Reply #51 on: 30-12-2006, 15:55:09 »
Quote from: "Milosh"
Quote from: "BladeRunner"
Uostalom, pogledajte samo popboks - MNA2 je film koji NIJE ocjenjen, meni djeluje pomalo iz straha zbog reakcije Srdjana Dragojevica koji se u medijima ponasao... recimo pretjerano.


Nije u tome stvar. Na popboksu u to vreme još uvek nije bilo uvedeno ocenjivanje filmova, prvi film uz koji je išla i numerička ocena je bio JUG JUGOISTOK, nekoliko meseci posle MNA2.


U pravu si, moja greska. Pisao sam po sjecanju, a znam da na popboksu filmovi imaju ocjene, a da ovaj nije imao. Sad sam provjerio tu kritiku, pocinje sa "Ne očekujte da će u ovom tekstu biti rečeno da je Mi nismo anđeli 2 dobar ili loš film." Pozdrav.
All those moments will be lost in time like tears in rain.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.791
A3
« Reply #52 on: 02-01-2007, 05:02:52 »
Odgledah malopre.
Pa film uopšte nije loš, ima nekih razvučenosti u srednjem delu i neiskorišćenosti svih potencijala koje je postavka nudila, ali to je to; sasvim lepo funkcioniše.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

WARLOCK

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.287
A3
« Reply #53 on: 02-01-2007, 12:58:17 »
Nije losh film,mnogo je bolji od drugog,fotografija u filmu mnogo je ispeglana,dosta lici na spotovski a ne na film,ipak je vishe mjuzikl ispalo.Film stvarno moze da prodje nisam se nadao ovako. :)

Mixitron M. Storm

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 2.172
A3
« Reply #54 on: 02-01-2007, 16:33:13 »
Videh juče komadićak na pinku, jel' ono snimano kod JBa u dvorištu?

WARLOCK

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.287
A3
« Reply #55 on: 03-01-2007, 01:48:36 »
Jeste! haha!

EKSTREMISTA

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.006
A3
« Reply #56 on: 03-01-2007, 14:20:47 »
I ja sam očekivao smeće poput drugog dela ali film uopšte nije loš.Biće da je Osvetnik uneo svežinu u scenario istrošenog Dragojevića čije je bolesno perverzne fazone bilo lako prepoznati(incest scena sa Trivalićkom nad kadom i standardna scena muškog žvakanja-Srđan je izgleda latentni derpe).Film je brz,nije dosadan,lako se gleda.Pejaković je u stvari izneo film svojom odličnom ulogom, on mi je najprijatnije iznenađenje(da li je njegov Ron Džeremi outfit slučajnost ili namera).Rakonjac sasvim solidan (a i pipnuo je sise Seke Aleksić tako da je nemoguće čoveku bilo šta prigovoriti) ,epizode starih poznatih glumaca(Žika,Trivalićka..)standardno dobre,Macankovićka podnošljivo loša i jedino što mi nije jasno koji klan gura onu odvratnu spodobu,hermafrodita Jevtića i na koju foru se on pojavljuje u svakom domaćem filmu?
Velika mana filma je premalo Seke Aleksić.Kapiram da nisu hteli da joj dozvole da nešto otpeva jer bi tako svima bila očigledna superiornost narodne muzike u odnosu na neoriginalni,beskrvni beogradski RNR koji ovde predstavlja Euforija,ali žena ima očiglednih potencijala druge vrste koji su neshvatljivo zapostavljeni od autora filma.Šteta.
Veliki plus za Karamele Gocu i Milanu.Da su Karamele radile muziku (sa dosta Goce u krupnom planu)umesto Euforije, film bi opravdao svoj naziv a ovako predstavlja samo reklamu za narodnjake jer bi se svaki neutralni posmatrač na osnovu onoga što je video na turbo folk žurci i svadbi pod šatorom,pre pridružio gologuzim cicama nego pijanim padavičarima iz Rackovićevog underground kluba.
Зло се трпи због страха од још горег зла,стога пук гунђа,али најчешће немушто.И трпи батине.

Лутајући Бокељ

EKSTREMISTA

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.006
A3
« Reply #57 on: 03-01-2007, 15:31:11 »
Zaboravio sam da iskažem rispekt autorima za onu dvojicu statista u publici na snimanju Granda.Plakao sam od smeha.
Зло се трпи због страха од још горег зла,стога пук гунђа,али најчешће немушто.И трпи батине.

Лутајући Бокељ

crippled_avenger

  • 4
  • 3
  • Posts: 21.569
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
A3
« Reply #58 on: 03-01-2007, 16:55:14 »
Napadanje keve je moja scena.  :oops:
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

crippled_avenger

  • 4
  • 3
  • Posts: 21.569
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
A3
« Reply #59 on: 03-01-2007, 16:57:23 »
S tim sto je isecen deo replike, kad Trivalicka kaze `Zar te nisu kastrirali...` islo je dalje `u muslimanskom logoru...` pa je to izbaceno zbog releasea u Bosni.

Steta, izgubili smo simpatije par desetina hiljada pripadnika haskog lobija zbog tog cuta.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
A3
« Reply #60 on: 03-01-2007, 17:37:32 »
Quote from: "crippled_avenger"
S tim sto je isecen deo replike, kad Trivalicka kaze `Zar te nisu kastrirali...` islo je dalje `u muslimanskom logoru...` pa je to izbaceno zbog releasea u Bosni.

Steta, izgubili smo simpatije par desetina hiljada pripadnika haskog lobija zbog tog cuta.


volim što je crip patriota!  :lol:

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
A3
« Reply #61 on: 02-10-2007, 00:29:01 »
pogledah, na dimitrijevo insistiranje, A3  sa dvd-a koji mi je baš on poklonio, s posvetom na njemu koja aludira za moje dosadašnje pokušaje da taj film ne odgledam.

pošto su svi drugi koji su iole hteli da ovo vide film već odgledali pre mene, ja ću se lukavo poslužiti NJIHOVIM rečima sa kojima se 100% SLAŽEM:



D. LAKIĆ:
"да је прича ове такозване тинејџерске комедије саткана од низа недуховитих и дијалошки прилично натегнутих фора и фазона, да је редитељ филма Петар Пашић показао да зна да режира музичке и рекламне спотове па и овај мега рекламно-музички спот као рођен за ружичасту телевизију, да главни глумац Златко Ракоњац личи на Ештона Кучера, јунака серије „Веселе седамдесете” и новог супруга Деми Мур, да једино фолк-звезду Светлану Секу Алексић (уз изузетак Бориса Миливојевића у лику фолкерске звезде Белог) није „жуљала” улога, већ је показала да је природна пред камерама и када не пева..."

"секс, дрога, фолк и рок у одурном амбијенту"

"Све је тако „умуљано” да се понешто каже и за и против свеопштег српског музичког тренда, а да се копродуцент не увреди и не осети кривим за наметање квазимузичких вредности и готово монополског утицаја на формирање музичког укуса овдашње популације."

"Чисте комедије је мало, доминирају гег и приземан штос, испразни пасажи и елементарна недуховитост, несимпатични јунаци за које се тешко везује и навија."

"Тако престаје оно што се сматра филмом и настаје мутантски рекламно-музички спот који се гледа у биоскопу."

"„Анђели 3” миљама је удаљен од свих вредности Драгојевићевог дипломског филма „Ми нисмо анђели”. Његови усиљени наставци штете миту и о том филму и о његовом аутору."



BLEJD RANER:
"Ovakvih sala u pokusaju ima previse, i jedino sto mogu da vam izmame je osjecaj samodovoljnosti sto ste prepoznali referencu (a i to ako ste neki ekstra egoista)."

"Muzika u filmu (rok muzika) je nikakva, i tu ni Bog ni djavo ne mogu da pomognu. U stvari, to je karikatura rok muzike, koja se svodi samo na potrosacki imidz.2 Zvuk je jezivo ispoliran, publika se ponasa kao da su pjesme vrhunske (iako su nikakve), i vise sarma ima narodna muzika u filmu, nego ono sto bi trebalo da predstavlja rok. Narodna muzika je snimljena amaterski - glas je isuvise u prvom planu, kako bi culi tekst, koji je bezveze. "

"Kao i MNA2, i MNA3 se desava u nekoj virtuelnoj stvarnosti, pa na svakom koraku imamo reklame za Guaranu, Maxi, McDonalds itd. Tridesetogodisnji tinejdzeri su bolno iritantni"

"Na kraju, sta reci? "MNA" serijal pati od iste boljke kao i "Krojaceva tajna", samo ne u tako fatalnom obliku. Autor "Krojaceve tajne" voli Dejvida Linca i umislio je da to moze i on. Krajnji rezultat je film koji bi postidio Ed Vuda. Ako vam se ne dopada - niste shvatili da je film uzasno dubok, toliko dubok da se u njemu lako mozete udaviti. "MNA3" je americka tinejdzerska komedija. Ako vam nije duhovito, trazili ste dubinu, a niste trebali, jer je to komedija, ili niste shvatili humor, ili niste odgledali dovoljno filmova da bi vam bilo duhovito, uglavnom - do vas je."


EXTREMISTA
"Velika mana filma je premalo Seke Aleksić.Kapiram da nisu hteli da joj dozvole da nešto otpeva jer bi tako svima bila očigledna superiornost narodne muzike u odnosu na neoriginalni,beskrvni beogradski RNR koji ovde predstavlja Euforija,ali žena ima očiglednih potencijala druge vrste koji su neshvatljivo zapostavljeni od autora filma.Šteta."


ako bih baš morao da se poslužim SVOJIM rečima, jedina koja mi pada na um a kojom bih opisao ovo sočinjenije, jeste: ŠABANIZAM.
mislim da je 'film' užasan u svakom smislu i na svakom nivou i –ako je zaista originalni dimitrijev scenario bio znatno bolji od ovoga, trebalo je da povuče ime sa špice, ili ga potpiše kao 'alen smitić' ili tako nešto. jer, ovo je sramota for all involved, sem željka mitrovića, naravno.
ovu audio-vizuelnu odurnost ne bih preporučio nikome ko mi je drag i sasvim sigurno je nikada do kraja života neću poželeti ponovo da gledam.
ne tražite od mene argumente za ove tvrdnje: i screen captures bi bili dovoljni.
uz svu želju da u filmu pronađem nešto pozitivno (a la b. raner ili xtina), to mi nije uspelo. najviše što u tom smislu mogu da učinim jeste da priznam da su pojedini NEUSPELI pokušaji humora bili well-intentioned.

da sam tipičan srpski 'prijatelj', ja bih sad na silu vadio sitne detaljčiće filma koji nisu previše loši i dizao ih u nebesa (SUPER su scene sa splatter-ubijenim srnama! GENIJALNA je /svakako nenamerna?/ vizuelna aluzija na DUST DEVILA –koja mi je, ujedno, jedina u celom filmu nabacila osmeh na brke! SJAJNA je ona parodija na bosanske srcedrapateljne pjesme! itsl.).
ja to nisam, i to ne želim da činim, jer moje iskreno mišljenje je da je ovaj film ZLO u svom gotovo esencijalnom smislu, i da bi svaka osoba koja drži do sebe trebalo da ga se stidi i krije iz svog CV-a i umesto toga ga drži u svom VC-u (if at all).

PS: a sad, nek raspale pošalice u stilu: 'ghoul izdao xtinu i prešao na stranu dude lakić!' itsl.
 :lol:

crippled_avenger

  • 4
  • 3
  • Posts: 21.569
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
A3
« Reply #62 on: 02-10-2007, 00:57:55 »
covek kom se dopada HADERSFILD ne voli A3, evo prve posallice!
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
A3
« Reply #63 on: 02-10-2007, 01:23:32 »
da, to ako treba mogu i da ponovim i da potpišem:
HADERSFILD je jedan osrednji, ali (za srpske standarde) umereno podnošljiv film; A3 čak nije ni film, to je fekalija posuta ružičastim šećerom i razmazana po ekranu.

crippled_avenger

  • 4
  • 3
  • Posts: 21.569
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
A3
« Reply #64 on: 02-10-2007, 01:33:17 »
No, sad šalu na stranu, when all is said and done, moram priznati da me Ghoulova kritika jeste na izvesnom smislu zapanjila.

Naime, ja sam prvi i najveći skeptik oko kvaliteta filma A3, i ovo što je snimljeno nema puno veze sa vizijom filma koju sam ja imao.

Međutim, moguće je da kada smo na kraju sa ovim filmom bili framed and left for dead, kada smo postali prvi srpski film za koji svi smeju javno da kažu da je sranje, kada smo preživeli sve što smo preživeli na festivalima, itd. ja počinjem da volim ovo svoje sakato čedo.

Naime, iako film nema veze sa mojom vizijom, ono što je pošteno to je da se potpišem na scenariju jer ja na nujemu jesam radio. To što nije usvojena nema nikakve veze. I Shane Black se potpisao na LAST ACTION HEROu iako kaže da nije imao znatan učinak na njemu, ali kako sam kaže, "I feel responsible because it happened on my watch."

Uostalom, samo se scenaristi za vreme "lova na veštice" nisu potpisivali svojim imenom.

E sad, šta me je zapanjilo.

Zapanjilo me je to da Ghoul ne primeti da A3 za razliku od većine ostalih srpskih filmova ima PRIČU, da likovi nešto rade, da se transformišu, da nisu isti na početku i na kraju, da tu postoji neki zaplet, da se nešto dešava, da rešavaju neke probleme, što kakvo takvo predstavlja ogroman korak napred u odnosu na ostatak kinematografije.

Zaista ne mogu da shvatim da sa takvom indignacijom govoriš o A3 kada je reč o filmu koji ima retko jasan narativni zamajac, što većina naših filmova, kako rekoh nema. Kako nisi sposoban da barem primetiš taj bitan deo anatomije jednog filma koji večito nedostaje srpskim filmovima?

Drugo, zaista ne shvatam, kako nisi pokušao da smestiš A3 u kontekst filmova tog tipa, kao što su recimo čak i filmovi velikih autora poput Danteovog ROCK'N'ROLL HIGH SCHOOL. Ti možeš da prezireš tu vrstu filmova ali A3 nije ništa lošiji od tog Danteovog klasika. Naravno, ima i boljih filmova tog tipa, ali evo dao sam ti jedan koji je baš na tom nivou i nije sasvim minoran.

Konačno, kad je reč o Pašićevoj režiji, na koju se svi kače kao problem, ja ne znam zašto je ona baš toliko kriminalna koliko je svi proglašavaju. Kao da sad ne gledamo ostatak srpske produkcije, odnosno kao da ne poznajenmo filmove sličnog žanra u američkoj kinematografiji.

Ja imam gomilu primedbi, ali imajući u vidu ko mu je glumio, na šta on nije imao puno uticaja, i šta se generalno može postići u našoj kinematografiji, njegova režija je sasvim pristojna. On nije na Srđanovom nivou, slažem se. Ali, u Srbiji ja ne znam reditelja koji jeste na njegovom nivou.

Kada sam pogledao čitavu ovogodišnju i prošlogodišnju filmsku ponudu, izuzev ŠEJTANOVOG RATNIKA, zaista ne vidim film koji je bolji od A3, koji, složiću se, nije preterano dobar. U svakom slučaju, da se vratimo na Ghoulovu bednu aluziju na CV, A3 je svakako film na kom bi se od svih snimljenih najradije potpisao.

Nada Macanković možda jeste dostojna podsmeha, ali nije gora od Nataše Ninković u KLOPCI.

Rokenrol možda nije bolji od narodnjaka u filmu, ali svakako jeste bolji od roka koji inače u stvarnosti pokušava da se usprotivi narodnjacima.

A3 je film koji će Srbija, plašim se, ako se ovaj sunovrat nastavi, praviti od blata. Mark my words.

A mene lično zanima kako će Ghoul reagovati kada bude video ČARLSTON ZA OGNJENKU i da li će smeti ovako kurčevito da poziva na brisanje tog filma iz CVa.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
A3
« Reply #65 on: 02-10-2007, 01:59:32 »
"Zapanjilo me je to da Ghoul ne primeti da A3 za razliku od većine ostalih srpskih filmova ima PRIČU, da likovi nešto rade, da se transformišu, da nisu isti na početku i na kraju, da tu postoji neki zaplet, da se nešto dešava, da rešavaju neke probleme, što kakvo takvo predstavlja ogroman korak napred u odnosu na ostatak kinematografije."


e, vidiš, ja stvarno ovo nisam primetio u verziji filma koja postoji na DVDu koji sam ja gledao.

ja sam video jadan niz pinkovskih, skoro bizetićevskih gegova u pokušaju, ali NIŠTA od neke dramaturgije.
no, pošto si ti čovek koji ima dipolomu iz toga, a ja je nemam, neću da te uopšte učim kako se povraća. formalno gledano, bilo bi degutantno da učim svom poslu čoveka koji od toga leba jede.
mada, da mi je neki laik rekao to što si ti kazao, ja bih mu – kao laik laiku- kazao zašto mislim da ovde nema ni likova, ni drame, ni zapleta, ni razrešenja, već samo njihovih neubedljivih simulakruma.

A3 ni po čemu ne zaslužuje da se stavlja u kolko-tolko plemenite KONTEXTE kojima ti pokušavaš da ga opravdaš; taj film se može porediti sa, eventualno, SLATKOM OD SNOVA, kasnijim nastavcima TESNE KOŽE i ŽIKINE DINASTIJE itsl. (koji su, by the way, takođe imali neke 'priče', gde su likovi takođe 'nešto radili' itsl.). Pri čemu su nastvaci pomenutih franšiza bar imali dobre komičare u gl. ulogama, pa gidra ili nikola simić bar povereno izvale ili urade nešto što je REMOTELY smešno. Od svih ovih pajaca u A3 jedini koji mi je bio remotely smešan jeste mile-protiv-vojne-tranzicije cvijanović, u epizodama koje poprilično 'jedu' glavni tok i predstavljaju nepotrebna slepa creva te priče, tj odvraćaju od centralnog sukoba, štagod on bio (gubljenje nevinosti? slava i bogatstvo? whatever).

najzad, mislim da je zaista uvredljiva aluzija o mojoj neiskrenosti: NARAVNO da ću za OGNJENKU da kažem ono što budem mislio, kad ga pogledam, kao što sam i uvek do sada kazivao za SVE što sam gledao.
možeš da mi osporavaš kompetenciju da sudim o tvom delu, da nisam pohvatao sve aluzije, nisam gledo sve filmove teen pod-žanra, da nemam pojma šta je pisac hteo da kaže, itd itd. ali zaista je degutantno što impliciraš da sam to što sam kazao o A3 kazao samo zato što je to nekakav cripple koga su svi živi pre mene već išutirali na nekom pločniku, pa ja naišao i, videvši ga tako onemoćalog i jadnog i izmrcvarenog, šutnuo ga jednom i ja, jer mi se može (dok ti bolećivo saosećaš s njegovim patnjama) –a još je degutantnije što sumnjaš u to da li ću iskreno reći šta mislim o OGNJENKI, jer – na stranu sva neslaganja estetičke prirode, to je već blaćenje mene kao karaktera.
ja ipak, pišući o A3, nisam ničim implicirao da si ti nekakva moralna gnjida (kao što misle toliki drugi) – jer to ne mislim.
a da mislim, to bih rekao.

crippled_avenger

  • 4
  • 3
  • Posts: 21.569
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
A3
« Reply #66 on: 02-10-2007, 02:12:54 »
Pokušaj da suvo prepričaš sve što si video u A3, bez komentarisanja, i videćeš da je to film koji ima ozbiljno postavljenu i prilično razvijenu priču. To je uvek najbolja škola.

Ne mislim ja da si ti neiskren prema A3, štaviše, mislim da si vrlo iskreno izneo sve što misliš, ali to što misliš nisi uzdigao mnogo iznad neke jednostavne kvalifikacije koja bez eksplikacije ne znači apsolutno ništa.

Ja se uvek mnogo više trudim da razmotrim nešto što sam gledao nego što si ti ovom prilikom učinio.

Videćemo kad OGNJENKA izađe... Da li ćeš smeti da tako nepromišljeno, bez argumenata kažeš bilo šta za film koji je pisao Aca Radivojević koji ti na neki način privatno imponuje, kao što smeš da se iživljavaš na nečemu što ja radim, pošto znaš da ja uživam u izlivima iskrenih i ekstremnih stavova.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
A3
« Reply #67 on: 02-10-2007, 02:38:44 »
Quote from: "crippled_avenger"
Videćemo kad OGNJENKA izađe... Da li ćeš smeti da tako nepromišljeno, bez argumenata kažeš bilo šta za film koji je pisao Aca Radivojević koji ti na neki način privatno imponuje, kao što smeš da se iživljavaš na nečemu što ja radim, pošto znaš da ja uživam u izlivima iskrenih i ekstremnih stavova.


na žalost, upravo ustanovih da u sent folderu nemam sačuvan mejl koji sam aci svojevremeno, pre oko 4 godine, poslao sa komentarima na njegov scenario STOKA, koji mi se uopšte nije dopao, i koji sam iskreno-surovo sasekao.
stoga ostaje da mi veruješ na reč, što u svetlu tvojih recentnih implikacija glede moje ličnosti verovatno predstavlja preteran i tebi nemoguć zahtev.

istina, posle tih surovih mojih komentara mi se aca neko vreme nije javljao, ali smo se potom ipak reconnectovali.

nadam se da će tako biti i sa tobom, kada shvatiš da ti zaista želim dobro, odnosno - da nikada više ne potpišeš ništa ni približno slično A3.

Shozo Hirono

  • 4
  • 3
  • Posts: 3.759
    • http://www.myspace.com/plan9soundsystem
A3
« Reply #68 on: 02-10-2007, 08:55:02 »
....and now for something completely different !!!!!
Grindhouse movie theatre presents :

                          A4

Scripted by Dejan Ognjanovic
Directed by Dimitrije Vojinov

STARRING :
Dimitrije Vojinov AS AN ANGEL
....and Dejan Ognjanovic AS THE DEVIL(aka GHOUL )


...and special guest star :Aca Radivojevic AS Ognjenka !
Something between Waiting for Godot & Hell's Angels on Wheels & Grease,these movie will leave you breathless.....in theatres near you from January 10 2009 !!!

---

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.854
A3
« Reply #69 on: 02-10-2007, 09:44:01 »
ali for real, kako zamišljate Anđele 4?
meni je pokušaj problematizovanja odnosa i uloge Anđela i Đavola u scenariju za A3 (pa i u filmu) bio zanimljiv pomak u odnosu na prva dva dela, a kad bi se neko poduhvatio sad da napiše četvrti nastavak - kuda bi krenuo?
Ti si iz Bolivije? Gde je heroin i zašto ste ubili Če Gevaru?

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.958
A3
« Reply #70 on: 02-10-2007, 09:59:04 »
Pošto ja kasnim za svetom kao i obično, ni ja još nisam pogledao A3 iako mi je Cripple uredno uručio DVD pre deset dana. Biće zanimljivo kad ga vidim, pitam se da li će i naše prijateljstvo biti na teškim iskušenjima kao što sad vidimo da je napeto između njega i Ghoula :D

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
A3
« Reply #71 on: 02-10-2007, 10:13:34 »
Sad mi je lakše...
Izgleda da nije samo da niko ne čita ništa domaće, nego ni ne gleda domaće filmove...
Mica

crippled_avenger

  • 4
  • 3
  • Posts: 21.569
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
A3
« Reply #72 on: 02-10-2007, 11:22:15 »
Eh, sad Meho, prijateljstvo na teškim iskušenjima... :oops:  Mislim, ne bih prisan odnos koji imam s tobom poredio sa stranačkim odnosom koji imam sa Ghoulom.

Evo recimo, jedan moj pravi prijatelj, Kunac, ima jako negativno mišljenje o filmu. To mi je rekao i uživo i napisao ovde, ali ono je argumentovano, izneo je detalje koji mu naročito smetaju i to je potpuno okej.

Nije problem u tome što se Ghoulu ne sviđa film, nego što kada to artikuliše na taj način što ga definiše kao odurnost, govno i sramotu, to su sve vrlo znakovite stvari, ali to nisu nikakvi argumenti. Da je Ghoul iole argumentovano izneo zaključke koji su i strašniji od toga da je nešto govno, odurnost i sramota, meni bi to bilo potpuno OK, i meni nije problem što on tako misli, problem je u tome što nije našao za shodno da meni, ako već prema vama ne oseća neku obavezu, ne prikaže analizu toga šta u filmu ne valja.

Eto, to je ono što mi prevashodno smeta.

Kad je reč o Ghoulovim lepim željama, pa zar nije normalno da jedni drugima želimo lepe stvari?
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.958
A3
« Reply #73 on: 02-10-2007, 11:33:40 »
Ma šalim se ja, neće valjda negativna kritika nečijeg umetničkog rada da poremeti odnos ljucke topline.

Nego, mislio sam da je Ghoul argumentaciju pružio pre svega citiranjem kritičara (profesionalnih & amaterskih) na početku posta? Prevashodno božanske Dubravke Lakić? Na primer:

Quote
"Све је тако „умуљано” да се понешто каже и за и против свеопштег српског музичког тренда, а да се копродуцент не увреди и не осети кривим за наметање квазимузичких вредности и готово монополског утицаја на формирање музичког укуса овдашње популације."

"Чисте комедије је мало, доминирају гег и приземан штос, испразни пасажи и елементарна недуховитост, несимпатични јунаци за које се тешко везује и навија."

"Тако престаје оно што се сматра филмом и настаје мутантски рекламно-музички спот који се гледа у биоскопу."

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
A3
« Reply #74 on: 02-10-2007, 13:14:52 »
budući da je ovaj abortus od filma već okončao svoj (ne)život, dockan je za bilo kakvu pomnu analizu jer se tu ništa više ne može popraviti: on je to što jeste, ZLO u svom gotovo čistom obliku.
znači, kao takav, niti je on nešto vredno pomne analize, niti se takvom analizom sada išta korisno može postići.
what's done cannot be undone, uključujući tu i neke reči koje su ovde pale.

jedini razlog što sam potrošio i ovoliko reči/vremena na… TO… bio je rudiment prijateljstva koji sam osećao prema dimbu; sada, međutim, kada je on sveden na stranačko… poznanstvo, ne osećam ni najmanju potrebu da uopšte dalje promišljam… to, što se zove A3, a što zaista ne bih ni nazivao filmom iz ljubavi prema tom mediju.

crippled_avenger

  • 4
  • 3
  • Posts: 21.569
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
A3
« Reply #75 on: 02-10-2007, 13:34:04 »
Ne znam na osnovu čega si mislio da smo mi neki naročiti prijatelji? Mi smo samo ista stranka, grupa ljudi sakupljenih oko zajedničkog interesa, na čijem ispunjenju vrlo dobro sarađujemo.

Kad mi to pa drugujemo?

Ja tvoju knjigu nisam podržavao uopšte kao prijatelj, već upravo stranački, mislim da je jako kvalitetna i da je dobro za našu kinematografiju i teoriju da se takav projekat izgura iz sve snage. Što se mene tiče, mogao bih i da ne govorim sa tobom, ali bih tu knjigu i dalje podržavao.

I isto tako meni je potpuno legitimno da ti misliš da je film na kome sam ja radio smeće. To je sasvim u redu. Ne menja to odnose među nama. Moj problem nije sa tim šta ti misliš o nečemu što sam radio nego način na koji si to što misliš obrazložio.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.958
A3
« Reply #76 on: 02-10-2007, 13:58:53 »
:lol:  :lol:

Bože, bože, koliko zle krvi oko jednog produkta industrije zabave. Lakše malo, momci, ne valja se.

Alexdelarge

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.386
  • Enfant terrible
A3
« Reply #77 on: 02-10-2007, 15:11:39 »
Ja nisam nikakav filmadzija,potpuni sam laik kad je u pitanju pravljenje filmova i sve posmatram iz vizure Njegovog-Velicanstva-Obicnog-Gledaoca ( za koga se valjda i prave filmovi) i mogu reci da mi se A3 nije dopao.Zasto?Nijednom se nisam nasmejao,a to je valjda komedija,film koji treba da zasmeje.Jedino mi se A1 svidja,gledao sam ga x puta i mnoge replike znam napamet... kad bolje razmislim 99,9% filmova koji su se u poslednjih 10-15 godina kod nas snimili uopste mi se ne svidjaju.
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
A3
« Reply #78 on: 02-10-2007, 15:32:26 »
Quote from: "Alexdelarge"
Ja nisam nikakav filmadzija,potpuni sam laik


pa to se jasno vidi, da si laik, kad ti se sviđa A1 ('film koji izgledao kao da se neko posrao na filmsku traku...' - dimbo), a ne A3 ('film koji izgleda kao fekalija posuta ružičastim šećerom i razmazana po ekranu' -ghoul)!  :wink:

Alexdelarge

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.386
  • Enfant terrible
A3
« Reply #79 on: 02-10-2007, 15:48:57 »
Quote from: "Ghoul"
Quote from: "Alexdelarge"
Ja nisam nikakav filmadzija,potpuni sam laik


pa to se jasno vidi, da si laik, kad ti se sviđa A1 ('film koji izgledao kao da se neko posrao na filmsku traku...' - dimbo), a ne A3 ('film koji izgleda kao fekalija posuta ružičastim šećerom i razmazana po ekranu' -ghoul)!  :wink:


Poremecena motorika creva koja dovodi do obilatog praznjenja istih, kao vrednosni sud.Pih. :( ...zato vi necete nikad dostici visine jedne Dubravke Lakic. :evil:
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.958
A3
« Reply #80 on: 02-10-2007, 16:12:13 »
Zato što je Dubravka, za razliku od njih Anđeo!!!!

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
A3
« Reply #81 on: 01-04-2008, 18:26:21 »
Quote from: "crippled_avenger"
Videćemo kad OGNJENKA izađe... Da li ćeš smeti da tako nepromišljeno, bez argumenata kažeš bilo šta za film koji je pisao Aca Radivojević koji ti na neki način privatno imponuje, kao što smeš da se iživljavaš na nečemu što ja radim, pošto znaš da ja uživam u izlivima iskrenih i ekstremnih stavova.



http://www.novikadrovi.net/kritike/80-kritika.php


ČARLSTON ZA OGNJENKU

Scenario: Uroš Stojanović, Aleksandar Radivojević
Režija: Uroš Stojanović
Muzika: Šigeru Umebajaši
Kamera: Dušan Ivanović
Uloge: Katarina Radivojević, Sonja Kolačarić, Stefan Kapičić, Nenad Jezdić, Olivera Katarina

Piše: Dejan Ognjanović

Iako je film ČARLSTON ZA OGNJENKU, u suštini, izneverio (neka) očekivanja, teško je biti strog prema njemu, iz više razloga.

Pre svega, tokom dugogodišnjeg iščekivanja (zbog komplikovane postprodukcije) u brojnim napisima je stvorena fama kojoj bi slabo odgovaralo bilo šta ispod remek-dela. U slučaju ČARLSTONA, \'hajp\' o tzv. Novom srpskom filmu bio je kontraproduktivan jer je stvorio vrstu iščekivanja kakvu teško da bi bilo koji film mogao da zadovolji.

Osim toga, ČARLSTON ZA OGNJENKU uspeva na toliko nivoa i dospeva tamo gde je malo koji srpski film i pokušao a kamo li uspeo da gazi, da se čini pomalo nepriličnim kritikovati ostvarenje sa tolikim i takvim postignućima.

Pa opet, svojom ambicioznošću i nadobudnom samouverenošću ČARLSTON nameće visoke standarde i ozbiljna merila ne samo konkurenciji (koju u današnjem srpskom filmu praktično i nema) nego i sebi samome, i zato zaslužuje da ne bude tretiran sa ustupcima kao polu-retardirani siroti rođak sa sela, što je inače jedini humani pristup prosečnom srpskom filmu. Za razliku od manje ili više sirotinjskih slika naše uobičajeno prozaične kinematografije, ovo je –ako ništa drugo- film! Dakle, delo koje u punoj meri koristi potencijale zvuka i slike, i gledaoca daruje brojnim detaljima vidljivim samo na velikom platnu.
Raskošni vizuelni talenat Uroša Stojanovića nije sporan. Zapažen je već u njegovom kultnom kratkom filmu VEŠALA ZA DVOJE snimanom pomoću štapa i kanapa, a privukao je pažnju lepim pakovanjima sklonom Liku \'Luk\' Besonu, čije su finansije omogućile Stojanoviću pristup igračkama sa kojima većina srpskih reditelja ne bi ni znala šta da radi. Avaj, skupe igračke poput kompleksnih kranova i složenih vizuelnih efekata pokazale su se kao sumnjiv blagoslov. Umesto da posluže priči, na kraju su je umnogome ugušile i postale sebi svrha, gušeći pritom emotivni naboj priče stilističkim egzibicijama u čiju su svrhu korišćene.

Paradigmatična scena za sve ključne kvalitete, ali i probleme filma, jeste flešbek koji prikazuje odvođenje mladoženje sa svadbe na ratište. Tipična, gotovo arhetipska za ove krajeve i njihovu tragiku, ona svojim jednostavnim ali efektnim simbolizmom (kroz kontrast između nakićene prelepe neveste i svatova s jedne, odnosno namrgođenih vojnika u maslinastim uniformama s druge strane) pogađa u žicu tragične nužnosti koja je upravljala srpskim životima u većem delu XX veka, a ne samo u I svetskom ratu kao najtragičnijem događaju u istoriji Srba još od Kosovskog boja. Na žalost, Stojanovića manje zanimaju ljudi i emocije, a više – lepe slike i komplikovani kadrovi. Zato on taj prizor inscenira u jednom dugačkom kadru u kome su protagonisti svedeni na statiste u sopstvenoj sceni, dok kran vozi unazad od otetog mladoženje preko svadbenih stolova kroz gomilu razdraganih (još uvek?!) žena koje bacaju uvis cveće i latice sve do ulice kojom maršira smrknuta, gotovo zombifikovana četa vojnika. Sve je to savršeno koreografisano i zadivljuje tehničkom izvedbom, ali se –uprkos izvanredno elegičnoj muzici- emocija i značenje povlače u drugi i treći plan. Kako ovde, tako i na toliko drugih mesta u filmu, \'neviđeni\' efekti, fascinantna scenografija i kostim, zasenjujuća kompozicija kadra ili pokret krana odnose prevlast nad likovima izdižući se iznad njihovih priča.

Ako je vizuelna raskoš filma do sada neviđena u srpskoj kinematografiji, i ako se po njoj on ističe kao unikat – ono gde je ČARLSTON ZA OGNJENKU tipičan, jeste njegov osnovni problem – scenario. Istina, premisa je izvanredna i nadasve potentna: etno-ambijent stilizovan je vizuelno i narativno na način neviđen u srpskom filmu, kroz koncept koji čini odmak od mimezisa istorijski zasnovanih muka i nedaća, koristeći naše istorijsko ali i folklorno i fantastično nasleđe za visoko konceptualizovanu potku o selu punom žena bez muževa koja se razvija sa postmodernističkim žanrovskim eklekticizmom. Na žalost, film pada onde gde i skoro svaki srpski film u poslednjih par decenija – na nedomišljenoj, nedosledno sprovedenoj priči. Premisa na nivou sinopsisa – izvanredna; razrada – osrednja. ČARLSTON je neodlučan između komedije i tragedije, romanse i parodije, road movie-ja i fantastike, i počinje da gubi dah onde gde bi tek trebalo da nas zasenjuje svojom inventivnošću: onda kada dve devojke iz ratom obezmuženog srpskog sela uspeju (bez pô muke!) da sebi ulove dva prvorazredna mišićava mužjaka. Zbrzano oživljena i nedovoljno motivisana Baba-Boginja s onoga svijeta (Olivera Katarina) toliko zbrzano i razočaravajuće neiskorišćeno odlazi iz filma da je njen lik samo jedan u nizu aspekata filma sa aurom neiskorišćene šanse. Nakon što se naša još uvek harizmatična diva povuče iz filma a da nije rekla ni uradila ništa za pamćenje, dve cure i njihovi momci prepušteni su nemaštovitoj peripetiji i emotivno praznom raspletu.

Druga (problematična) polovina filma sastoji se iz niza žrtvovanja – duh babe se žrtvuje zarad svojih unuka, dve sestre se žrtvuju jedna zarad druge, a čak i momci (skrajnuti u ovoj iznenađujuće ženocentričnoj priči) dobiju priliku da se žrtvuju zarad svojih novih devojaka. Žrtva je, po sebi, svakako jedna od dramski najjačih i najupečatljivijih radnji i nosi specijalni oreol uzvišenosti i tragične lepote onome ko se na nju odvaži (bio to Isus u POSLEDNJEM HRISTOVOM ISKUŠENJU ili Leo u TITANIKU). Na žalost, rediteljev tretman tih scena je toliko zbrzan i neadekvatno akcentovan da one gube veći deo svog emotivnog i značenjskog udara: gledalac jedva da ih i registruje, zasenjen šarenim lažama kojima ga Stojanović zasipa u svakom kadru tokom zbivanjima prenatrpane završnice. Zbog toga se njihova tragičnost razvodnjava i maltene gubi, a sa tim i emotivnost i dramski značaj.

Najveće iznenađenje predstavlja poslednja trećina filma: suprotno reklamama, posteru i naslovu, od vedre i razigrane, gotovo eskapistički fantastične priče o nekim odlučnim devojkama, simpatično trapavim momcima, o čarlstonu i slikovito reinterpretiranoj epohi, OGNJENKA poprima mračne tonove i pokušava da postane tragedija. To, po sebi, nije nedostatak. Na ovim prostorima smeh i plač oduvek idu zajedno, baš kao i seks i smrt (što ovde ilustruje videospotovski stilizovana erotska scena smeštena u mrtvačka kola!). Dakle, nije problem čak ni to što u filmu ima malo čarlstona. Ni u KO TO TAMO PEVA nema mnogo pesme, a to što ima nije ni vedro ni veselo. Ni u MARATONCIMA nema mnogo trčanja niti sportskih podviga i veselja. Ali kada u tim filmovima (crnohumorna) vedrina ustupi mesto tragediji, taj prelaz je gotovo neosetan, i deluje kao sasvim prirodan zaključak iz izloženih premisa. Kada OGNJENKA pokuša da postane ozbiljnija nego što jeste, ona nudi premalo i prekasno, kao u jednom od onih iritirajućih neočekivanih preokreta u filmovima koji nas nisu adekvatno pripremili na svoje iznenađenje u poslednjih pet minuta. Umesto čarlstona dobijamo tvist.

Ozbiljnije rečeno, za razliku od pomenutih Šijanovih filmova, Stojanović ne uspeva da aktuelizuje tragičnu nužnost u pozadini svoje priče: počev od proizvoljne simbolike minograda pa do nužnosti da bilo ko strada u njemu, on ne uspeva da nas ubedi da to tako mora. Centralni lokus filma, i njegova glavna metafora, zapravo je jedna proizvoljna rupa u scenariju. A kada autor siluje likove i događaje da bi se priklonili onome što on želi da se desi, on siluje i gledaoca da prihvati ono na šta ga nije adekvatno pripremio, i ovaj se gubi, njegova intelektualna i emotivna uključenost u film se rasplinjavaju. Preterano oslanjanje na bombastičnu Umebajašijevu muziku samo potvrđuje rediteljevu nesigurnost u emotivni naboj scena koje tom muzikom filuje, ali razmak između njih je prevelik i ne može se premostiti muzikom. Glumci čine koliko mogu, ali scenarista i reditelj im nude premalo, i oni čak i u onome što bi trebalo da budu dramski najnabijenije scene – poput klimaktične, u minogradu – ostaju statisti zasenjeni pirotehnikom i vizuelnim efektima. Takvi efekti nisu bili potrebni klimaksu MARATONACA, jer tamo smo imali likove i priču. OGNJENKA bi da nas zaseni superstrukturom, ali zaboravlja bazu, i na kraju se urušava pod teretom sopstvenih (vizuelnih) kvaliteta nepoduprtih klasičnim, temeljnim (narativnim i idejnim) vrednostima.

Zbog njenih kvaliteta, OGNJENKU treba gledati u bioskopu. Kolikogod da su nedostaci filma nezanemarljivi, ono što Stojanović uspeva da oslika (zahvaljujući timu u kome se posebno ističu naš najgenijalniji scenograf, Veljko Despotović, ali i nišlija Boban Savić Geto, zaslužan za vizuelni identitet filma) toliko je daleko iznad svega viđenog u srpskom filmu da zaslužuje podršku gledalaca. Ovu kritiku shvatite kao pokušaj stvaranja umerenijih očekivanja, a ne odvraćanja od gledanja. Film svakako nije dosadan, ali izluđuje i frustrira svojom nesposobnošću da do kraja iskoristi potencijale svojih premisa i izvanrednih scena poput one sa rakijom \'paukovačom\'... Ako ČARLSTON bude imao više gledalaca u Francuskoj nego u Srbiji imaćemo još jednu u nizu potvrda da smo zaista, kako reče onaj pokojni psihijatar – \'lud narod\'!

Objavljeno u časopisu Pressing