Author Topic: UPRAVO ČITAM (A NIJE SF, F, H)...  (Read 295857 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dacko

• 4
  • 3
Re: UPRAVO ČITAM (A NIJE SF, F, H)...
« Reply #1300 on: 27-11-2012, 12:59:38 »

@Jevtra
Moja mama ima iste stavove o Kunderi kao ti, s tim što je u vreme kad je nju zgrozio bio mnogo popularniji nego sad, pa je još ispadalo da širi jeres u društvu kad oplete po njemu. Zbog toga se nisam nešto ni zaletela da ga pročitam, dok nisam naletela na neku njegovu knjigu u momkovom noćnom ormariću, a pošto je dotični prava spavalica, ujutru nisam ni imala šta da radim nego da iščitam sve što je tamo bilo – Bukovski, King, razni Latinoamerikanci i ta Kunderina knjiga, koja je toliki utisak na mene ostavila da ne znam čak ni koja je od ovih nabrojanih. Nije me čak ni iznervirala, mada bi verovatno izazvala revolt da me je neko terao da je pročitam zato što je u modi. Što se tiče toga o Kunderi kao ženomrscu i seksofobu, toliko mi je kao pisac bio bezbojan da nisam ni primetila da tu još iznosi i neke ružne stavove. :mrgreen:

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1301 on: 27-11-2012, 13:04:30 »
Zanimljivo Jevtropijevićkino čitanje Kundere.  :lol:  Meni je naprotiv, on vrlo pitak i duhovit i sa sjajnim uvidima ali moram sad da mu se vratim i pogledam ga iz te erotofobne, mizogine perspektive.

Ma dobro, ne sporim mu ja te kvalitete, ali nekako... hm, u retrospektivi su mi se svi ti detalji nekako stopili, ali recimo kad ona nesrećna (i naglašeno neprivlačna) žena u Šali pokuša da se ubije pa greškom popije udarnu dozu laksativa, ili ona devojka koja se sa momkom "igra" da je stoperka pa on iz igre pređe u pravo silovanje a onda nam Kundera onako usput provuče kako nikad u životu nije uživala u seksu kao tada  :roll:  ili ona udovica koja radi malo utehe (možda sam loše zapamtila) pokušava da spava sa nekim novim, ko joj je zapravo odvratan, e, tu se kaže da je "pamćenje gađenja jače od pamćenja ljubavi" i sve tako nešto zanimljivo. -.- Okej, okej, on dobro piše, ali na tom ljudskom nivou apsolutno mi je neodrživ, a možda sam samo ja moralizator, ne sporim.

@Dacko: eh... on je kod nas u vreme kad ga je tvoja mama čitala zbog disidentstva bio onoliko favorizovan, mogu da zamislim kako su ti razgovori izgledali  :lol:  pozdravi je od istomišljenice!!!

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #1302 on: 27-11-2012, 13:09:29 »
Sad se očekuje od Miloša da brani Kunderu usput dokazujući kako niko od njih dvojice nije ženomrzac.  :lol:
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1303 on: 27-11-2012, 13:12:14 »
Ali ne kažem ja to ni za Miloša  :cry:  niti za bilo koga ko voli Kunderu, zaboga, jedna od mojih najboljih drugarica neviđeno se loži na Nepodnošljivu lakoću, njoj je to ljubavna priča... šta se može, koliko ljudi, dvaput toliko očiju!

Dacko

• 4
  • 3
« Reply #1304 on: 27-11-2012, 13:20:22 »
Ako ćemo već svašta da očekujemo, neka to bude da Father Jape pročita Kunderu i sam proceni ko je u pravu.  :) A Miloš ( i bilo ko drugi) svakako ima prava da voli ma kog pisca a da to ne mora da brani, sve i kad bi bilo moguće odbraniti se od Jevtre kad je tema književnost. :wink:  

Edit: A onda sam shvatila na koliko se pogrešnih na načina može protumačiti poslednja rečenica, pa ću samo da zavapim: nemojte! Mislila sam na Jevtrine veštine u tumačenju književnih dela.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #1305 on: 27-11-2012, 13:27:35 »
Završio Hitomi Kanehara: Zmijski jezik. Stvarno dobar roman i to od strane mlade spisateljice no less! Preporuka.

Pročitala i ja.

Na Goodreadsu ima primedbi da je jezik katastrofa, uz ogradu da su ljudi čitali prevod na engleski (mada im se nekako čini da verovatno ni original nije mnogo bolji), a ovo što je nama dostupno je prevod sa engleskog.  :lol: I, da, jezik je stvarno beda, što je donekle opravdano naratorkom koja i sama priznaje da joj je rečnik vrlo ograničen (to kad želi bogatiji rečnik za vrištanje i psovke  :mrgreen: ). No, i uz takav jezik, solidno je ovo delce o mladim ljudima u Japanu koji ne znaju šta će sa sobom, nije im ni do čega, pa besciljno tumaraju unaokolo i prave gluposti, nekad i prilično ekstremne.
We're all mad here.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #1306 on: 27-11-2012, 13:28:15 »
Sad si me opet podsetila na Kurvu iz Mense.   :oops:

EDIT: Dacko, ne angel.
EDIT 2: Ne Dacko, njen post.

Plut

• 4
  • 3
  • Šetajuća žuta antena
« Reply #1307 on: 27-11-2012, 13:32:17 »
Sećam se Kunderinog Oproštajnog valcera (davno bilo). Pamtim da je bio lako i brzo čitljiv. Da se ubijem, sad ne bih mogla reći da li je o ljubavi ili nečem trećem, ali jedino čega se sećam je klinika za lečenje steriliteta i deca rođena sa istim nosem kakav je imao i lekar.
E sad, dal' je problem do moje memorije ili njegovog pisanja, ne bih znala reći. Verovatno bi mi trebalo osveženje, ali fali želja.

Dacko

• 4
  • 3
« Reply #1308 on: 27-11-2012, 13:44:58 »
Sad si me opet podsetila na Kurvu iz Mense.   :oops:

EDIT: Dacko, ne angel.
EDIT 2: Ne Dacko, njen post.

Kuku! Lele! I još - opet? A šta te je tačno podsetilo na tu priču?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #1309 on: 27-11-2012, 14:06:02 »
ona devojka koja se sa momkom "igra" da je stoperka pa on iz igre pređe u pravo silovanje a onda nam Kundera onako usput provuče kako nikad u životu nije uživala u seksu kao tada  :roll: 

To je iz Smešnih Ljubavi, da? Sad ne mogu da se setim i možda mi se nešto izmešalo ali ja sam Smešne Ljubavi čitao relativno skoro i ta priča (ako je to ta priča) mi je delovala impresivno dobro hendlovana s obzirom na tematiku, sa ironijskim nadevom koji relativizuje stavove likova. Ali proveriću kad dođem kući.

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1310 on: 28-11-2012, 15:11:17 »
Ernesto Sabato-O junacima i grobovima
"Ona htela fensi face, a ja Srbin sa dna kace"

Father Jape

• 4
  • 3

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1312 on: 28-11-2012, 17:34:20 »
Ja sam Prusta čitala baš kad je trebalo, u jesen '98, trajalo je 52 dana sa manjim odmorima kad počne da me isuviše nervira, i naprosto, sve mi je živo ispomerao kad je reč o shvatanju vremena, ljudi i života.

objasni ti to malo bolje
pretpostavljam da ne misliš na filozofsko bavljenje vremenom? ili misliš?
ionako namjeravam pročitati Put k Swannu. ti si čitala komplet Prousta?
Od danas ću biti Kao Sunce Jasan.

Mark

• 4
  • 3
  • The proverbial stopped clock.
    • Janko Takac
« Reply #1313 on: 28-11-2012, 21:59:18 »
Kad budem mlađi
Umeću da živim
Neće mi dani prolaziti kao do sad
Tek tako
Bez svrhe i smisla
Imaću  vremena
Koliko hoćeš

...

http://www.politika.rs/rubrike/Kulturni-dodatak/t43995.lt.html
Dos'o Sveti Petar i kaze meni Djordje di je ovde put za Becej, ja mu kazem mani me se, on kaze: Pricaj ne's otici u raj!
E NES NI TI U BECEJ!

http://kovacica00-24.blogspot.com/

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #1314 on: 28-11-2012, 22:11:56 »
dobar je bećković.
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Mark

• 4
  • 3
    • Janko Takac
« Reply #1315 on: 28-11-2012, 22:17:26 »
Car.   :)
Dos'o Sveti Petar i kaze meni Djordje di je ovde put za Becej, ja mu kazem mani me se, on kaze: Pricaj ne's otici u raj!
E NES NI TI U BECEJ!

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1316 on: 28-11-2012, 23:38:25 »
Gombrovič-Kosmos

pokojni Steva

• 4
  • 3
« Reply #1317 on: 28-11-2012, 23:50:10 »
Ne čitam, obnavljam gradivo - Lazar Bojanović - "Vremeplov duše".
Jelte, jel' i kod vas petnaes' do pola dvanaes'?

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1318 on: 30-11-2012, 12:54:09 »
Ja sam Prusta čitala baš kad je trebalo, u jesen '98, trajalo je 52 dana sa manjim odmorima kad počne da me isuviše nervira, i naprosto, sve mi je živo ispomerao kad je reč o shvatanju vremena, ljudi i života.

objasni ti to malo bolje
pretpostavljam da ne misliš na filozofsko bavljenje vremenom? ili misliš?
ionako namjeravam pročitati Put k Swannu. ti si čitala komplet Prousta?
Mislim. I jesam. I baš neću  xfrog  Nisu me čak ni one Džimijeve toples fotke ponukale da ti skroz oprostim. Javi se za godinu-dve opet, pošto sam zaboravno zlopamtilo. :lol:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #1319 on: 30-11-2012, 14:28:21 »
Još uvek sam u Generation X-u, u kome u jednom delu Koupland opisuje nešto što podseća na današnje hipstere, odnosno recimo da je ovo njihov ekvivalent s kraja '80ih, s bitnom razlikom da su ovi aktivistički nastrojeni, i pre earnest nego ironic.

(jedan od glavnih likova je dao otkaz na svom nine-to-five cubicle poslu pa veli:)

And it was this thought of loving that sustained me for a long while when, after quitting, I turned into a Basement Person and never went in to work in an office again.

Now: when you become a Basement Person, you drop out of the system. You have to give up, as I did, your above-ground apartment and all of the silly black matte objects inside as well as the meaningless rectangles of minimalist art above the oatmeal-colored sofa and the semidisposable furniture from Sweden. Basement People rent basement suites; the air above is too middle class.

I stopped cutting my hair. I began drinking too many little baby coffees as strong as heroin in small cafes where sixteen-year-old boys
and girls with nose rings daily invented new salad dressings by selecting spices with the most exotic names ('Oooh! Cardamom! Let's try a teaspoon of that!'). I developed new friends who yapped endlessly about South American novelists never getting enough attention. I ate lentils. I wore llama motif serapes, smoked brave little cigarettes (Nazionali's, from Italy, I remember). In short, I was earnest.

Basement subculture was strictly codified: wardrobes consisted primarily of tie-dyed and faded T-shirts bearing images of Schopenhauer or Ethel and Julius Rosenberg, all accessorized with Rasta doohickeys and badges. The girls all seemed to be ferocious dykey redheads, and the boys were untanned and sullen. No one ever seemed to have sex, saving their intensity instead for discussions of social work and generating the best idea for the most obscure and politically correct travel destination (the Nama Valley in Namibia— but only to see the daisies). Movies were black and white and frequently Brazilian.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1320 on: 30-11-2012, 15:38:57 »

da ti skroz oprostim.

da mi oprostiš?? ah... ajd dobro.

Barbarin

• 4
  • 3
« Reply #1321 on: 02-12-2012, 10:31:57 »
Crveni zmaj Tomas Haris  :lol:
Jeremy Clarkson:
"After an overnight flight back to London, I find myself wondering once again if babies should travel with the baggage"

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #1322 on: 07-12-2012, 16:49:47 »
Još malo Generacije X

occupational slumming - taking a job well beneath one's skill or education level as a means of retreat from adult responsibilities and/or avoiding possible failure in one's true occupation.

rebellion postponement - the tendency in one's youth to avoid traditionally youthful activities and artistic experiences in order to obtain serious career experience. Sometimes results in the mourning for lost youth at about age thirty, followed by silly haircuts and expensive joke-inducing wardrobes.

It's still a car culture town here, and on a busy night it can feel like a Daytona, big tits, burger-and-shake kind of place where kids in go-go boots and asbestos jackets eat Death Fries in orange vinyl restaurants booths shaped like a whitewall GT tire.

i na kraju hotel koji jedan od troje glavnih likova želi da otvori:

I want to open a place down in San Felipe. It`s on the east side of the Baja needle. It`s a tiny shrimping village surrounded by nothing but sand, abandoned uranium mines, and pelicans. I`d open up a small place for friends and eccentrics only, and for staff I`d only hire elderly Mexican women and stunningly beautiful surfer and hippie type boys and girls who have had their brains swiss-cheesed from too much dope. There`d be a bar there, where everyone staples business cards and money to the walls and the ceiling, and the only light would be from ten watt bulbs hidden behind cactus skeletons on the ceiling. We`d spend nights washing zinc salves from each other`s noses, drinking rum drinks, and telling stories. People who told good stories could stay for free. You wouldn`t be allowed to use the bathroom unless you felt-penned a funny joke on the wall. And all of the rooms would be walled in knotty pine wood, and as a souvenir, everyone would receive just a little bar of soap

ginger toxiqo 2 gafotas

• 4
  • 3
« Reply #1323 on: 07-12-2012, 17:15:18 »
.... svojevrsni nastavak (Generacija A) je dosta loš, i izvorno i u prevodu..
"...get your kicks all around the world, give a tip to a geisha-girl..."

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1324 on: 07-12-2012, 20:29:40 »
Čitam Dnevnike od Bukija, lepo uvid u njegov um...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1325 on: 12-12-2012, 17:49:14 »
Huan Karlos Oneti-Brodogradilište

Mark

• 4
  • 3
    • Janko Takac
« Reply #1326 on: 12-12-2012, 21:40:00 »
Repriziram knjigu DOBRI VOJNIK SVEJK koju sam nedavno kupio u dvotomnom izdanju iz 2011. Jedna od najbitnijih knjiga u mom životu ...
E NES NI TI U BECEJ!

raindelay

• 4
  • 3
  • Disco Inferno
« Reply #1327 on: 13-12-2012, 13:24:33 »
Huan Karlos Oneti-Brodogradilište

Super je Oneti, zar ne? Ako nisi gledao(ili bese gledala :lol:) obavezno pogledaj film "Bad Day to Go Fishing" radjen po njegovoj prici.

http://www.imdb.com/title/tt1388402/
I WAS ANTI-OBAMA BEFORE IT WAS COOL

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1328 on: 13-12-2012, 13:47:14 »
Ok je knjiga za sad, skidam film, hvala! Da li je još neki roman od njega preveden na srpski ?

raindelay

• 4
  • 3
  • Disco Inferno
« Reply #1329 on: 13-12-2012, 14:01:54 »
Nemam pojma. Slucajno sam gledao film i on mi se strasno dopao pa sam kupio "Brodogradiliste". Bilo bi dobro da ima jos nesto prevedeno.
I WAS ANTI-OBAMA BEFORE IT WAS COOL

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1330 on: 29-01-2013, 23:10:50 »
Marlen Haushofer-Mansarda

Mark

• 4
  • 3
    • Janko Takac
« Reply #1331 on: 10-02-2013, 23:46:11 »
RIVERS OF BABYLON  - Peter Pišcanek

Odlična knjiga iz 1991, tranzicije iz socijalizma u kapitalizam - one beskrvne - su bile slične svuda u istočnoj Evropi ...
E NES NI TI U BECEJ!

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1332 on: 17-02-2013, 00:26:11 »
Dovrsavam Najlepse price od Dostojevskog. Vrhunski, samo sve neke nesrecne ljubavne price...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #1333 on: 24-02-2013, 15:51:43 »
Na preporuku Dacko, pročitala Svet najbolji od svih Kima Monzoa.

Nekoliko priča, novela koju su nazvali romanom, pa opet nekoliko priča.

Odlične priče, poneka setna, kao priča o paru za koji izgleda da im se uvalio nezvani i nasrtljivi gost, da bi na kraju ispalo da se svako leto smaraju u kućici u selendri gde im ne dolazi ama baš niko, uglavnom bizarne, a sve odreda crnjaci.

Sledi spojler za prvu priču, pa kome smeta, neka ne čita:

SPOJLER

Elem, glavnom liku usred porodičnog ručka naprasno umre mlađi brat. Braća su gimnazijalci. Roditelji i narator zblanuto gledaju, niko ne želi da prizna da je ovaj umro. Pa ga brat odnese u sobu, kao, da odrema malo, pozlilo mu. Roditelji zahvalni što još ne moraju da se suoče s tim da im je sin umro. Narator mrtvog brata svlači, oblači, donosi za obroke, pere ga, svi se pretvaraju da je i dalje živ. Iz knjiga nauči kako da ga preparira, pa to i učini. Svaki dan ga nosi u školu i smesti negde u zadnje klupe, i u pretrpanim učionicama niko ne primeti da je i inače tih momak zapravo preparirani leš. Narator tako folira sve redom. Nastavlja se dok im roditelji ne umru. Narator pomišlja da bi tad mogao da prizna istinu - roditelji više ne mogu da se potresu - ali mlađi brat, sve tako mrtav, ima devojku koja ne kapira da je on mrtav (narator je stalno smišljao izgovore za ovo i ono), devojka bi mogla da se potrese, a i narator se nekako navikao na celu situaciju.

To bi vam bila prva priča, i ostale su slični crnjaci. Kome se sviđa, nek' navali.  :mrgreen:
We're all mad here.

Father Jape

• 4
  • 3

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1335 on: 15-03-2013, 16:06:44 »
Roberto Bolanjo-Udaljena zvezda

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #1336 on: 15-03-2013, 21:46:03 »
čitam anu karenjinu
već 50 strana niđe ane  8-)
u srednjoj sam ovo na preskok čitao
ili samo podvučeno  :evil:
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1337 on: 28-03-2013, 11:25:20 »
Kramera Platonovo utemeljenje metafizike i Flauberta Bouvard i Pecuchet. mislim, o čemu mi pričamo, ponovo sam pobjednik

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1338 on: 29-03-2013, 23:04:37 »
Moć sadašnjeg trenutka od Ekharta Tola. Eh, kad bi bio u stanju da to i primenim...
Sri Ramana

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #1339 on: 30-03-2013, 15:17:00 »
Daleko u nama, Vasko Popa (izbor iz poezije, i to sasvim solidan).
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #1340 on: 31-03-2013, 00:20:55 »
Tomas Man, Carobni breg. (mada, meni je ovo skroz svasta nesto od SF,F,H... )
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1341 on: 31-03-2013, 00:26:39 »

Tomas Man, Carobni breg. (mada, meni je ovo skroz svasta nesto od SF,F,H... )

Odličan izbor  :mrgreen:

entelehija

• 2
« Reply #1342 on: 15-05-2013, 04:11:17 »
Drugo nebo, Hulio Kortasar.
Dobar!

Nabavila i Gradinu sa tematom o Ruselu (sredio isti prevodilac). Sve preporuke.

Ako neko hoće da mi proda ili nekako dobavi kopiju tog broja Gradine bio bih mu više nego zahvalan i, naravno, voljan da platim sve troškove.

Čitam po ko zna koji put Melvilovog Bartlebija, prvi put Vetar Kloda Simona, i ne pomišljam (već par noći) da legnem u krevet prije nego iščitam Mišoov dolazak u Kito.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1343 on: 15-05-2013, 11:44:38 »
Citam Putovanje nakraj noci od Selina. Ima dobrih momenata, ceo roman odise cinizmom i opisom besmislenosti rata. Nije Hemingvej, al dobar je i Selin.
Sri Ramana

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #1344 on: 15-05-2013, 12:04:32 »
Citam Putovanje nakraj noci od Selina. Ima dobrih momenata, ceo roman odise cinizmom i opisom besmislenosti rata. Nije Hemingvej, al dobar je i Selin.
Odlična knjiga, mnogo više od zgražanja nad užasima rata! Nije ni nalik Hemingveju, razočaraćeš se ako očekuješ nešto kao što je ''Za kim zvona zvone''.

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1345 on: 15-05-2013, 12:15:33 »
Drugo nebo, Hulio Kortasar.
Dobar!

Nabavila i Gradinu sa tematom o Ruselu (sredio isti prevodilac). Sve preporuke.

Ako neko hoće da mi proda ili nekako dobavi kopiju tog broja Gradine bio bih mu više nego zahvalan i, naravno, voljan da platim sve troškove.

Čitam po ko zna koji put Melvilovog Bartlebija, prvi put Vetar Kloda Simona, i ne pomišljam (već par noći) da legnem u krevet prije nego iščitam Mišoov dolazak u Kito.

Imaš PM :)

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1346 on: 15-05-2013, 15:39:30 »
Odlična knjiga, mnogo više od zgražanja nad užasima rata! Nije ni nalik Hemingveju, razočaraćeš se ako očekuješ nešto kao što je ''Za kim zvona zvone''.

da, skapirao sam da je drugacije. Ovo je vise u fazonu "sprdam se sa onim sto mi se dogadja u zivotu". A inace Za kim zvono zvoni mi je jedan od omiljenih romana.
Sri Ramana

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #1347 on: 03-06-2013, 12:15:50 »
Bait Dog, Chuck Wendig.

Prvi deo romana čini novela Shotgun Gravy, o tinejdžerki Atlanti koja se upravo vratila sa psihijatrijskog odeljenja, na kome je provela izvesno vreme nakon što je sačmaricom raznela testise švalera svoje majke koji je hteo da je siluje (u noveli ne saznajemo da li mu je to i uspelo, tek u romanu saznamo ponešto).  U školi je izbegavaju, sa majkom je na ratnoj nozi (pošto ova nije htela da vidi šta se dešava), sva se ukoči na blizinu bilo čega muškog, čak i ako nekog zaista smatra za prijatelja. Dok se vraća iz škole, nailazi na trojicu siledžija koji maltretiraju venecuelanskog dečaka (pokušavaju da ga nateraju da pojede pseći izmet), i pomaže tom dečaku (naravno, time od siledžija stvara neprijatelje). Momak se zove Šejn, nije ga pre toga znala, samo nije mogla da tek tako prođe i okrene glavu dok nekog maltretiraju.

Ispada da je Šejn toliko zahvalan da može da ga se otarasi koliko i zahvalnog kučenceta. A ispada i da ima prijatelja po imenu Kris koga maltretiraju neke druge siledžije (Kris je gej).

Do tog trenutka, stvari liče na nešto oštriji YA. Međutim, u YA, bar do sada, nisam videla da gej tinejdžeru u anus nabiju ljute papričice i puter od kikirikija tako da ovaj nedelju dana krvari svaki put kad ode u WC.

Atlanta ne želi da se igra spasioca, želi samo da je ostave na miru, ali ponovo nije u stanju da okrene glavu i ignoriše kad nekog maltretiraju.

I tako, tu se još svašta dešava, da ne spojlujem dodatno, da bi se sve završilo nabudženim i ne baš uverljivim krajem - uz gomilu lokalnih neonacista i sličnih budala koje su uz to lokalni moćnici, zaista nije verovatno da troje klinaca može tek tako da pobedi.

Stvari postaju uverljivije na početku romana koji sledi. Zvanična verzija je da se Kris obesio o krušku, u šta ni Atlanta ni Šejn ne veruju. Šejn želi da njuškaju unaokolo i kazne krivce, ali se Atlanta već oseća užasno zbog svega što je pokrenula i što je uopšte izazivala lokalne moćnike, krivi sebe za Krisovu smrt, i ne želi da i dalje izaziva sudbinu, jer bi mogao da nastrada još neko.

Ispada da će i bez daljeg izazivanja nastradati i ona i majka joj, jer će ih izbaciti iz kuće zbog neplaćenih rata, i to tri meseca ranije nego što zakon zapoveda. Kako bi zaradila nešto novca, Atlanta prihvata molbu jedne bogate devojke da otkrije ko joj je ubio psa (i prethodno ga mučio - ako želite detalje, pročitajte knjigu).

Imaćete priliku da saznate sve što niste želeli da znate o borbama pasa. A, kako to već biva, ispašće da će rešavanjem slučaja sa psom Atlanta otkriti i šta se tačno desilo sa Krisom. A ima i divna argentinska doga.

Na kraju ponovo dolazimo do delimične tinejdžerske pobede, ovog puta za nijansu uverljivije, makar zato što dobijamo poruku da stvari ne postaju bolje same od sebe, već morate da ujedate i šutirate i borite se za ono što hoćete - i da snosite opake posledice zbog te borbe.

Knjiga je brutalna u toj meri da sam se povremeno pitala čemu baš tolika brutalnost, ima li to smisla sem brutalnosti radi brutalnosti - a onda se setim vesti koje povremeno čitam, o silovanjima i ostalim gadostima među američkom omladinom, i o siledžijama koje se neretko izvuku, samo im priprete prstom, i shvatim da, nažalost, ima smisla.

Što se zanatskog dela tiče, moglo je i bolje. Likovi se ponekad ponašaju onako kako autoru odgovara, i neka rešenja su zbrzana, kao da je autor upao u hiperprodukciju, nije stigao do kraja da osmisli, pa daj šta daš. Bez obzira na to, ukoliko imate jak želudac, knjiga je sasvim čitljiva.

Vendigov blog mi je i dalje bolji od njegovih knjiga.
We're all mad here.

Jake Chambers

• 5
  • 3
« Reply #1348 on: 04-06-2013, 00:54:43 »
Dopisi iz Diznilenda - Ponovo radi blog!

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1349 on: 04-06-2013, 17:23:13 »
Procitao Vestinu jasnog misljenja Rolfa Dobelija. Ova knjiga opisuje 52 greske u misljenju koje se cesto javljaju i prouzrokuju stetu. Kao i Crni labud i ova knjiga je namenjena onima koji bi da prosire vidike i postanu svesni da postoje i drugaciji uglovi.
Sri Ramana