Author Topic: UPRAVO ČITAM (A NIJE SF, F, H)...  (Read 296220 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: UPRAVO ČITAM (A NIJE SF, F, H)...
« Reply #1400 on: 13-08-2013, 18:59:46 »
Džindžer je izazvao minikontroverzu svojim dosta kritički intoniranim osvrtom na taj roman:

http://www.popboks.com/article/29980

Iznenađujuće koliko je Vlajsa sa ekipom na fejsbuku prosuo žuči oko ovog prikaza. Čovek bi pomislio da je posle tolikog staža navikao da kritike prima na prsa i ide dalje.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1401 on: 13-08-2013, 19:47:00 »
Pa, ja sam nesto ovako i ocekivao. Nikada nisam uspeo da prebacim nekoliko stranica bilo kog njegovog teksta.
Zato sam i pitao. Mozda je covek pisuci tridesetak godina nesto naucio... Ocito nije...
Mica

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #1402 on: 14-08-2013, 08:52:39 »
Da, pa ja sam pročitao ceo "U potpalublju" i zaključio da on nije za mene. Ali vidim da ima ljudi kojima se dopada ovaj poslednji roman, mada verovatno je to najpre zbog okruženja i epohe...

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1403 on: 14-08-2013, 13:30:44 »
Da, pa ja sam pročitao ceo "U potpalublju" i zaključio da on nije za mene

Mora da si bio mlad kad si to čitao. U stvari, ti si, generalno, jedan fin i trpeljiv čovek.

Ali vidim da ima ljudi kojima se dopada ovaj poslednji roman, mada verovatno je to najpre zbog okruženja i epohe...

Ima i dosta ljudi kojima se Ceca iskreno dopada...
Govorimo o ozbiljnim ljudima, kao ti i ja...  :)
Mica

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #1404 on: 14-08-2013, 15:30:47 »
Da, pa ja sam pročitao ceo "U potpalublju" i zaključio da on nije za mene.

I ja sam donela ovakav zaključak. Da li to znači da sam i ja trpeljiva i fina?  :lol:
Doduše...
''Anđelu'' sam počela, pa baltalila, bila mi je dosadna. Možda i nisam toliko trpeljiva?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1405 on: 14-08-2013, 16:47:51 »
Jesi. Čim si dočitala potpalublje...

Kad bolje razmislim, ovaj forum dosta razvija trpeljivost...
Mica

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1406 on: 17-08-2013, 11:25:03 »
Deže Kostolanji-Zlatni zmaj
"Ona htela fensi face, a ja Srbin sa dna kace"

entelehija

• 2
« Reply #1407 on: 17-09-2013, 19:09:28 »
Nerval- Aurelija/Silvija......sjajno štivo! Ponekad, ne gledano striktno, može da uđe i u f region..

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1408 on: 04-10-2013, 11:24:48 »
Upravo čitam Celestinsko proročanstvo. Duhovnjački roman koji mi je preporučen, jer čini čuda...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #1409 on: 04-10-2013, 11:41:01 »
Pa, pomalja li ti se neko čudo?

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1410 on: 04-10-2013, 11:44:13 »
Isak Baševis Singer-Rob

Ovo je odlično! (prvih 20-tak strana pročitanih za sad)

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #1411 on: 12-10-2013, 11:14:35 »
visokoobdareno sam prelistavao basarinu GNUSOBU. knjigu sam pazario petog oktobra, pročitao je šestog, zaboravio sedmog. slabo je to. eto, tako teku moji dani i noći u samotnom oktobru.
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1412 on: 15-05-2014, 14:35:47 »
Drije La Rošel-Žil
Knut Hamsun-Misterije
Oto Vajninger-O krajnjim životnim svrhama

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #1413 on: 19-06-2014, 10:48:57 »
Čitam Bernhardovog ''Gubitnika''. Šarmantan autor, odmah me uvukao u svoj svet, ali mi se sad nešto mnogo vrti oko svoje ose. Došla sam do polovine, baš da vidim šta će dalje.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #1414 on: 20-06-2014, 08:14:42 »
Recitao "Misljenja jednog klovna" Hajnriha Bela. Roman koji mi je iz decenije u deceniju sve bolji.

Trenutno lelujam po "Sudjenju bez sudija" Bernarda von Brentanoa. Dodatno zadovoljstvo mi pricinjava miris papira Nolitovog izdanja iz 1938 godine - nesto kao 4DX iskustvo samo u citalackom smislu.
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Origen

• 1
« Reply #1415 on: 26-07-2014, 23:12:07 »
"Zapisi iz mrtvog doma"

Ono sto coveku prvo upadne u oci dok cita ,,Zapise iz mrtvog doma” je stil kojim je pisano ovo delo. Ovde radnja nije takva da se dogadjaji nizu hronoloski i kontinuirano, vec je to sve vise fragmentarno, izlozeno u obliku secanja i utisaka koje povezuje glavna ideja ovog dela.

Ono sto se na vise mesta navodi je to da su ovde pretezno opisani dogadjaji iz prve godine robijanja glavnog lika. Ono sto je tu prvu godinu cinilo specificnom i zbog cega je ona najvise ostala u pamcenju glavnom junaku je upravo taj susret sa novim svetom, svetom robijasa. Njegovo plemicko poreklo je samo jos jedna otezavajuca okolnost u procesu privikavanja na novu sredinu. Ne zato sto je glavni lik imao nekakvih snobovskih navika, vec zato sto ga sami robijasi, koji su vecinom bili iz prostog naroda, nisu prihvatili kao jednoga od svojih. Koliko god da su bili u dobrim odnosima sa njim, oni ga nikada nisu prihvatili do kraja i ovde se dosta govori o tom nepremostivom jazu koji je stvoren izmedju plemica i obicnog naroda, te da jedan plemic nikada do kraja ne moze shvatiti prost puk.

U ovom delu do izraza dolaze odlicni psiholoski opisi robijasa, njihovih cuvara i majora, pa cak i zivotinja. Delovi koji su na mene ostavili poseban utisak su oni koji govore o prijateljstvu glavnog lika sa jednim muslimanom, zatim opis prvog dana Isaja Fomica (Jevrej) u kaznionici, opis smrti jednog robijasa obolelog od tuberkuloze, psiholoski portret krvnika, poglavlje ,,Akuljkin muz”...

Na samom kraju pojavljuje se misao o propaloj mladosti i snazi koja je ovde zaludno potrosena i postavlja se pitanje: ,,Ko je tome kriv?” Zaista, kada se pogleda, ovde su opisani mnogi izuzetni likovi koji su svoju energiju trosili na zlo. Sta bi tek bilo da su je iskoristili na nesto plemenito? Samo jedan delic toga mozemo videti u poglavlju gde se opisuju pozorisne predstave koje su robijasi pravili za Bozic (poglavlje koje mi se, takodje, dosta dopalo).

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1416 on: 29-07-2014, 18:10:25 »
Je l zna neko da li je Mary Wesley prevođenja na srpski? Upravo pročitah od nje An imaginative experience.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1417 on: 17-08-2014, 21:52:37 »
Pročitah Najlepše priče Gi Mopasana. Posle dugo vremena vratih se realizmu, nastavljam sa Devojkom sa zlatnim očima Balzaka. Hvala Blicu na onoj seriji izdanja, inače mi nikada ne bi palo na pamet da ovog prvog čita. Pričice su kratke i efektne.
Sri Ramana

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1418 on: 22-09-2014, 15:47:01 »
PROMAŠENE AMBICIJE, Alberto Moravia...kako simboličan naslov. xfoht
Sri Ramana

Biki

• 4
  • 3
« Reply #1419 on: 22-09-2014, 20:02:17 »
The Heist - Daniel Silva

sleep

• 4
  • 3
« Reply #1420 on: 27-10-2014, 00:51:23 »
J.K-Huysmans-Tamo dole
J.K-Huysmans-Pripovetke
Pierre Drieu La Rochelle-Čovek prekriven ženama

Truman

• 4
  • 3
« Reply #1421 on: 27-10-2014, 00:59:23 »
Five little pigs, Agatha Christie.
Sri Ramana

Agota

• 4
  • 3
« Reply #1422 on: 27-10-2014, 12:51:34 »
Skerlicevu ISTORIJU NOVE SRPSKE KNJIZEVNOSTI...tako, s brda s dola ...Kako drugacije?!
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #1423 on: 27-10-2014, 13:08:19 »
Kontrabas -Patrik Ziskind

C Q

• 2
« Reply #1424 on: 13-04-2015, 21:32:51 »
Krajem prosle godine procitao sam A Criminal History of Mankind Kolina Vilsona. Citao sam je u digitalnom izdanju - 700 stranica.

Uglavnom, jako zabavna knjiga, Vilson je suludo ambiciozan - kombinacija idiota i (self-proclaimed) genija. Znaci od Asirije pa do modernih serijski ubica i mafije; nista nije izostavljeno - Caligula, Hriscanske-Horde, Borgije, Panzram - Vilson o svemu ima misljenje. Posebno je zanimljiva razina detalja kojim su zlocini opisani i uopste no-fear-no-prejudice otvoreni pristup koji Vilson ima prema svemu tome.

Par podataka iz knjige su me posebno iznenadili - npr. Tamerlan (okrutnost, piramide leseva (sic!), raspon na kome se ta klanica odvijala) ili nevjerovatno-nepojmljivo glupi dogadjaji tipa The Children's Crusade. Od pojedinaca - posebno sam se zainteresovao za H.H. Holmes, zapravo toliko, da cu uskoro jos da procitam knjigu o njemu.

Lose: "uzgred" - totalno nepotrebni komentari o pojedinim umjetnicima/pjesnicima/piscima, smuggish-arogancija (vintage KV)...

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #1425 on: 13-04-2015, 21:44:23 »
da, kolin je školski primer pisca koga valja čitati, ALI SA REŠETOM.
s tim što se stvari vezane za okultizam i esp moći mogu i preskočiti, jer tu postaje dosadni lakoverni prozelit. kao, napokon, i u romanima poput MIND PARASITES, gde pedluje te svoje idejice o neslućenim moćima ljudskog uma...
ako ništa drugo, barem je u poznijim godinama pojeo (skoro) sve ono što je izasrao o lavkraftu na početku karijere.

C Q

• 2
« Reply #1426 on: 13-04-2015, 22:22:20 »
da, kolin je školski primer pisca koga valja čitati, ALI SA REŠETOM.
s tim što se stvari vezane za okultizam i esp moći mogu i preskočiti, jer tu postaje dosadni lakoverni prozelit. kao, napokon, i u romanima poput MIND PARASITES, gde pedluje te svoje idejice o neslućenim moćima ljudskog uma...
ako ništa drugo, barem je u poznijim godinama pojeo (skoro) sve ono što je izasrao o lavkraftu na početku karijere.

Da, upravo to. I u Criminal mi je vise puta zasmetao taj new-age pristup. Po njemu je skoro sve easily fixable , mislim - gotovo pa banalna situacija - dok se taloze planine leseva on pise - our slight inability to control the movements of consciousness. Balans-Disbalans, nijansiranje, control, unknown-capability's - te gluposti.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #1427 on: 11-06-2015, 02:16:07 »
Ne baš "upravo", ali recimo da sam proveo solidan deo svog čitalačkog vremena u prethodnih mesec dana uz Anatomiju kritike (1957) Nortropa Fraja.

Verovatno najveće delo književne kritike ikada, po ambiciji, erudiciji i sistematičnosti, nezavisno od toga što je vreme verovatno pojelo neke teorije i podele, post-strukturalisti neke druge, a čak i sam Fraj tvrdi da on ne iznosi "sistem", već samo "grupu povezanih sugestija", koje će ubediti čitaoce da je njegov stav - zasnovati književnu kritiku kao naučnu disciplinu koja svoje principe crpi iz same književnosti - moguć. Jer i ono što ostaje je basnoslovno, i zahteva, ne čitanje, već proučavanje.

Knjiga se sastoji iz Polemičkog uvoda i 4 eseja, gde Fraj pristupa teoriji sa različitih strana:
- istorijska kritika: teorija modova
- etička kritika: teorija simbola
- arhetipska kritika: teorija mitova
- retorička kritika: teorija žanrova

"...there is no real correlation either way between the merits of art and its public reception." (ovo izmiče mnogima još uvek)

"The axiom of criticism must be, not that the poet does not know what he is talking about, but that he cannot talk about what he knows."
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

....

• 4
  • 3
« Reply #1428 on: 13-06-2015, 02:25:03 »
reriduje se sueton kao jedan od objektivnijih rimljana, nesklon pretjerivanju, de vita caesarum ...kaligula, claudius.
steta sto nije sacuvano vise i od fejms pipl.

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1429 on: 14-06-2015, 11:59:06 »
Ne baš "upravo", ali recimo da sam proveo solidan deo svog čitalačkog vremena u prethodnih mesec dana uz Anatomiju kritike (1957) Nortropa Fraja.

Verovatno najveće delo književne kritike ikada, po ambiciji, erudiciji i sistematičnosti, nezavisno od toga što je vreme verovatno pojelo neke teorije i podele, post-strukturalisti neke druge, a čak i sam Fraj tvrdi da on ne iznosi "sistem", već samo "grupu povezanih sugestija", koje će ubediti čitaoce da je njegov stav - zasnovati književnu kritiku kao naučnu disciplinu koja svoje principe crpi iz same književnosti - moguć. Jer i ono što ostaje je basnoslovno, i zahteva, ne čitanje, već proučavanje.

Knjiga se sastoji iz Polemičkog uvoda i 4 eseja, gde Fraj pristupa teoriji sa različitih strana:
- istorijska kritika: teorija modova
- etička kritika: teorija simbola
- arhetipska kritika: teorija mitova
- retorička kritika: teorija žanrova

"...there is no real correlation either way between the merits of art and its public reception." (ovo izmiče mnogima još uvek)

"The axiom of criticism must be, not that the poet does not know what he is talking about, but that he cannot talk about what he knows."

Jao, Anatomija :lol: mnoge lepe časove sam provela uz tu knjigu. Nego, da li si možda čitao Auerbahov Mimezis? To je tek sjajna stvar. (I Bahtin. I Šklovski. Eeee, što je teorija književnosti nekad bila kul.)

EDIT:

reriduje se sueton kao jedan od objektivnijih rimljana, nesklon pretjerivanju, 

Ne znam kako mi je promakao ovaj vrhunac sarkazma, vintage zosko!

....

• 4
  • 3
« Reply #1430 on: 14-06-2015, 12:35:27 »
nadam se da je opaska prepoznala retoriku i usmjerena iskljucivo na ogoljenu radnju, ne sadrzajno. hm. ili se nudis kao oponent u potencijalnoj diskusiji o rimskim autorima? a? a?  :!:

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1431 on: 14-06-2015, 14:09:12 »
Nikako, čitala sam Svetonija baš davno i ne mnogo usrdno, sećam ga se samo kao najgore babe tračare. Za prave ljude je, naravno, Tacit.  :mrgreen:

....

• 4
  • 3
« Reply #1432 on: 14-06-2015, 14:30:43 »
sueton je imao na raspolaganju obilje materijala iz kojeg crpio podatke, privatne korespodencije (bar pri prikazu prvih cezara). ustalio je odredjenu strukturu informativniju od tacitusovog suhoparnog nabrajanja iz kojeg se ne moze toliko zakljuciti o drustvenom uredjenju. plus tacitus sklon idealiziranju, manipulaciji informacijom. a i neprijatelj principata opcenito.
germanije se ne smijem ni sjetiti.
i kome treba laudatio jednog agricole?! ah.

Dzimi Gitara

• 4
  • 3
« Reply #1433 on: 14-06-2015, 14:42:17 »
Svetonije je tabloid. Ali čitati ga vrhunska je zabava. Ono je nešto kao guilty pleasure, znaš da je senzacionalista, znaš da je baba tračara, ali ti milo da ga čitaš. I uvek možeš da se vadiš kako čitaš ozbiljnu literaturu, jer uprkos svemu on je značajan istorijski izvor.

Tacit se ne može porediti, on je ozbiljan istoričar. Ima naučni pristup i normalno da je malo suhoparniji od Svetonija.

A meni je baš ta nadrkanost Tacita na careve uvek bila simpatična. Zapravo tu je najmanje relevantan, jer gubi punu objektivnost. Ali baš tu se jedino i može porediti sa Svetonijem. O Analima pričam, Germanija je nešto drugo. Ako hoćete zabavniju priču o Germanima onda je Cezar odličan. Em je zabavan, em je objektivan u velikoj meri (iako je delo po formi panegirik samom sebi), em je brate dobar pisac.
Kamenje iz džepova http://kamenje.blogspot.com/

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #1434 on: 14-06-2015, 15:00:35 »

...

Jao, Anatomija :lol: mnoge lepe časove sam provela uz tu knjigu. Nego, da li si možda čitao Auerbahov Mimezis? To je tek sjajna stvar. (I Bahtin. I Šklovski. Eeee, što je teorija književnosti nekad bila kul.)

Ne, nisam čitao ove druge teoretičare, osim malo Šklovskog. Ne čitam ja baš mnogo teorije, osim ako mi se ne dopadnu neke postavke na koje već nekako naletim. Pošto čitam iz sopstvenog zadovoljstva, obično mi je draža beletristika. Fraj me je privukao zato što je u duši romantičar, i ljubitelj mitova i fantazije. I, ruku na srce, sviđa mi se njegov stil; zanimljivo mi je da pratim tok njegovih obrazloženja. I dobro je što je čitao sve što mu je dolazilo pod ruku, računajući i naučnu fantastiku i Tolkina. Ne znam koliko je (bio) poznat ili cenjen na našem univerzitetu, ali usudio bih se da kažem ne mnogo, s obzirom na njegovo traženje uzora u Bibliji.

Osim toga, daleko bolje poznajem anglosaksonsku književnost nego bilo koju drugu, pa kad neko krene da se poziva na Miltona ili T.S.Eliota, to mi je mnogo lakše da pratim nego, šta znam, reference na Igoa ili Majakovskog.

....

• 4
  • 3
« Reply #1435 on: 14-06-2015, 15:03:52 »
sueton tabloid?! sta jos necu cuti.
tacitus ozbiljan historicar znanstvenog pristupa? po kojim mjerilima? pored silne germanije danas ne mozemo locirati ni mjesto varusovog poraza. ali saznajemo kako je tacitus odusevljen germanima (i republikom).
neobjektivnih prikaza careva nalazimo dovoljno bez ovog dvojca, tu su oboje objektivni. no tacitus, sto iz nemogucnosti, sto nauma, ima fokus na zvanicnim prikazima, dok je sueton usmjeren na istinske (ljudske) pokretace. citira odlomke iz privatne korespodencije jednog augustusa, itd.
cezara sam citao na latinskom, rijetko mu se vratio u prevodu.
najmanje iz zabave, beskrajno su inspirativni; recimo do te mjere da bih znao kako urediti drustvo nakon revolucije... :lol:

Dzimi Gitara

• 4
  • 3
« Reply #1436 on: 14-06-2015, 15:10:29 »
Pa ja rekoh da je Svetonije važan izvor. Kad se proseje i uporedi sa onim što pišu drugi onda je neprocenjiv. Ali i današnji tabloidi će za 2000 godina biti izvori, pogotovo što se pre u njima nađu prepiske naših imperatora nego u ozbiljnijim novinama.

Pazi, to što ti tražiš najbogatije je prezentovano kod Plutarha. On je jednako nepouzdan, ili čak više od Svetonija. Do te mere da se više meri kao književnik nego kao izvor. Nađe se tu saveta za podizanje revolucije, gušenje na različite načine, saveta za svakodnevni život, saveta gospodi da ne stupaju u homoseksualne odnose sa robovima jer to nije dostojanstveno...

....

• 4
  • 3
« Reply #1437 on: 14-06-2015, 15:21:08 »
uredjenje antickog rima nisam nikad promatrao kao savjetodavno, vec inspirativno i to kroz razvoj.
tko nije dokucio percepciju jednog rimljana, te mjeri bilo koji rad suvremenim kriterijima, ima ozbiljan problem.
ne zelim se prisjecati koliko se "nepouzdanih spisa" samo kroz zadnjih nekoliko desetljeca verificiralo.
a kako da predjem preko tvrdnje da ce danasnji tabloidi za 2k godina biti neciji izvor, sve uz paralelu na ocuvane radove starih rimljana?! to je pogresno na toliko razina, da bi mi trebao meho za sazetak misli u jedan esej od 200k karaktera.

Dzimi Gitara

• 4
  • 3
« Reply #1438 on: 14-06-2015, 15:27:27 »
I to o sažimanju ima kod Plutarha. Recim o Ciceronu ili o ono nešto malo Spartanaca kojima se bavio (Likurg, Lisandar, ne mou da se setim ima li još neki).

....

• 4
  • 3
« Reply #1439 on: 14-06-2015, 15:32:33 »
neka navrati za sedam godina. :)

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1440 on: 14-06-2015, 15:43:13 »
Ne znam koliko je (bio) poznat ili cenjen na našem univerzitetu, ali usudio bih se da kažem ne mnogo, s obzirom na njegovo traženje uzora u Bibliji.

I solidno bi omanuo, bar kad su studije opšte književnosti u pitanju, nama su ga redovno preporučivali (uz izvesne ograde akonto zastarelosti, ali program je u doba mog studiranja ionako sezao do cca 1960), a "Veliki kod(eks)" je i prevodio jedan od naših on-off profesora, Novica Milić. U mojoj generaciji je svakako dosta studenata prošlo kroz frajevsku fazu (ali dobro, zapravo smo redom prolazili kroz faze teoretičara koje smo čitali, to se strašno odražavalo na seminarske radove... o, mladosti).

Nego, neću dalje da brljam po svom sentimentalnom vaspitanju, vidim da se rasplamsala rasprava o rimskim istoričarima, samo napred!!!1

....

• 4
  • 3
« Reply #1441 on: 14-06-2015, 15:59:22 »
Nego, neću dalje da brljam po svom sentimentalnom vaspitanju, vidim da se rasplamsala rasprava o rimskim istoričarima, samo napred!!!

ako cemo o sentimentalnom, netko je rodjen na temeljima rimskog castruma! zalud vama sve skole, osim one o reviziji... :lol:
dirati suetona, svasta.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #1442 on: 14-06-2015, 16:03:52 »
Eto, postoje trenuci kada mi je drago da sam u krivu! :)

Dzimi Gitara

• 4
  • 3
« Reply #1443 on: 14-06-2015, 16:08:35 »
Nego, neću dalje da brljam po svom sentimentalnom vaspitanju, vidim da se rasplamsala rasprava o rimskim istoričarima, samo napred!!!

ako cemo o sentimentalnom, netko je rodjen na temeljima rimskog castruma! zalud vama sve skole, osim one o reviziji... :lol:
dirati suetona, svasta.

Kod nas je rođeno 17 ili koliko već careva, a Konstantina proslavismo kao da je bio Nemanjić. Sve je to Svetonijeva škola.

....

• 4
  • 3
« Reply #1444 on: 14-06-2015, 16:19:21 »
prije bih rekao da je u vas sacuvan duh biberiusa caldiusa mera.

Dzimi Gitara

• 4
  • 3
« Reply #1445 on: 14-06-2015, 16:22:43 »
prije bih rekao da je u vas sacuvan duh biberiusa caldiusa mera.

Pre duh Džiberiusa. :)

....

• 4
  • 3
« Reply #1446 on: 14-06-2015, 16:40:32 »
nemastovito!
idem sad citati mein kamf, werdegang der juden, odlomak a bis k. nije mi dovoljan prikaz starih rimljana o sujeverju koje u vise navrata izbacivali iz rima.
kroz tacitusa pokusao dokuciti je li zidovstvo nacija ili religija. nisam siguran.
ne mogu dokuciti kako jedna toliko zatvorena grupacija invazivno namece liberalne ideje osim u svom ekskluzivnom okruzenju.

....

• 4
  • 3
« Reply #1447 on: 14-06-2015, 17:51:46 »
o boze, mislim da je autor previse ozbiljno shvatio tacitusa. :evil:

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1448 on: 15-06-2015, 20:46:50 »
Pročitao knjigu Gorana Markovića Male tajne - Klio 2008...

Može li mi neko od pozorišno orijentisanih članova ovog foruma koji je čitao ovu knjigu reći svoje mišljenje?
Ne razumem koncept...
Mica

....

• 4
  • 3
« Reply #1449 on: 17-06-2015, 07:47:20 »
Nikako, čitala sam Svetonija baš davno i ne mnogo usrdno, sećam ga se samo kao najgore babe tračare. Za prave ljude je, naravno, Tacit.  :mrgreen:

evo, dovrsio se rereading suetona, prisjetilo se i tacita, also:
sueton je znanstvenik, tacitus politicar. ali zanemarimo. :lol:
sueton rubrikalno prenosi uglavnom bez imalo refleksije dvije milijarde podataka iz izvora o kojima tacitus moze samo sanjati. doslovno nista ne izmislja, samo neutralno biljezi. od zvanicnih verzija, preko privatne korespodencije, protokola oznacenih kao drzavna tajna, percepcije naroda, prenesenih traceva...
tacitus reflektira, manipulira, prenaglasava, presucuje, preispituje, gura u nekom zamisljenom pravcu kako mu se svidi ili kome se vec zeli dodvoriti. tipicni suvremeni novinar zutila. da je ziv, kurir bi mu prostruo crveni tepih.
o jevtro! :)