Author Topic: Prvi sajam naučne fantastike  (Read 5469 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Prvi sajam naučne fantastike
« on: 28-05-2007, 22:27:12 »
U knjizi o istorijatu SKC-a naleteo sam na zanimljive tekstove:

juni 1973.
PRVI SAJAM NAUČNE FANTASTIKE
U saradnji sa američkom čitaonicom i Galerijom SC iz Zagreba, održana je višednevna multimedijalna manifestacija, na kojoj su bile izložene knjige, likovna dela, rariteti i parafrenalije iz ove oblasti. Prikazana je i filmska retrospektiva od oko četrdesetak klasičnih dela NF u saradnji sa filmskim festivalom naučne fantastike iz Trsta, sa kojim je sklopljen i dogovor o osnivanju beogradskog festivala naučne fantastike FESEF, do koga, međutim, nikad nije došlo. Nešto od ovih dogovora, ipak je urodilo plodom, jer je FILMFORUM na FEST-u 1977. priredio samostalnu selekciju NF filma.

4-12 februar 1977.
FILMFORUM U FESTU: NAUČNA FANTASTIKA NA FILMU
Po prvi put nije FEST gostovao u FILMFORUMU nego obratno: FILMFORUM se pojavio kao selektor i organizator zvaničnog programa FEST-a, u okviru koga je imao autonomnu programsku i organizacionu poziciju. Bio je to premijerni program filmova naučne fantastike, praćen materijalima i razgovorima sa autorima. Prikazani su filmovi Loganovo begstvo (SAD, 1976, Michael Anderson), Čovek koji je pao na zemlju (VB, 1976, Nicholas Roeg), Hu Man (FR, 1976, Jerome Laperrousaz), Mutacije (VB, 1976, Jack Cardiff), Iperion (RUM, Mircea Veroiu), Svet budućnosti (SAD, Richard T. Heffron) i Konačni program (VB, 1976, Robert Fuest). Gosti FILMFORUM-a i FEST-a bili su Jerome Laperrousaz, reditelj i Francois-Paul Roy, glumac iz filma Hu Man, kao i Bruno Orlando, direktor Međunarodnog festivala NF filma iz Trsta. Pored ovoga, prikazan je i program kratkih filmova iz Jugoslavije, Rumunije i SSSR. Prateće manifestacije programa bile su izložba publikacija naučne fantastike, izložba stripa Fantastika-strip-društvo i predaja nagrada Konkursa za najbolju SF priču. Štampane su publikacije Naučna fantastika na filmu i Katalog izložbe Fantastika-strip-društvo. Program je bio izvanredno posećen i ocenjen kao jedan od najsadržajnijih na FEST-u.
Bio je ovo ujedno i oproštajni program urednika Božidara Zečevića koji je otišao na novu dužnost (upravnik Muzeja jugoslovenske kinoteke).

U katalogu FEST-a 1978 postoji izveštaj o prošlogodišnjem FEST-u u kome piše...

Program naučno-fantastičnog filma, koji je na predlog Studentskog kulturnog centra u Beogradu usvojih Savet FEST-a kao specijani program Festivala, dajući mu status ostalih specijalnih programa.
Prikazano je 9 premijernih filmova i 6 kratkih istog žanra, od kojih 3 jugoslovenska: Meduza Sajana - Slavka Almažana, Uvertira 2012 - Blaženovića i Gradski perivoj - Marijana Hodaka.
Prikazani su sledeći filmovi:
1. LOGANOVO BEKSTVO (Logan's Run) SAD
2. HU-MAN - Francuska
3. ČOVEK KOJI JE PAO NA ZEMLJU (The Man who Fell to the Earth) Velika Britanija
4. MUTACIJE (The Mutations) Velika Britanija
5. ZELENO SUNCE - SAD
6. KONAČNI PROGRAM (The Final Programme) Velika Britanija
7. KO MOŽE DA UBIJE DETE (Quien puede matar a un nino) Španija
8. IPERION (Yperion) Rumunija
9. SVET BUDUĆNOSTI (Futureworld) SAD
Kratki filmovi:
Meduza Sajana (Jugoslavija), Uvertira 2012 (Jugoslavija), Gradski perivoj (Jugoslavija), Galaksija (Galaxia) Rumunija, Oda (Rumunija), Jedne divne večeri 2000 (V odin prekrasni večer 2000 goda) SSSR.
Pored filmskog programa priređene su i sledeće manifestacije:
1. Izložba publikacija naučne fantastike
2. Izložba stripa: fantastika-strip-društvo
3. Konkur za najbolju priču lista SF, čija je nagrada uručena na Festivalu
4. Razgovori s rediteljem Žeromom Laparusazom o naučnofantastičnom filmu i razgovor na temu: teorijske implikacije naučne fantastike na filmu.
5. Štampan je Bilten Naučna fantastika na filmu i Katalog Fantastika-strip-društvo.
Prema izveštaju Studentskog kulturnog centra, inicijatora i domaćina programa, utisak je da ovogodišnji program pokazuje - da se u poslednje 3 godine oseća odusustvo "velikih" festivalskih filmova, poput Kjubrikove ODISEJE 2001. Po oceni selektora B. Zečevića, ova godina ostaće zabeležena kao prosečna. Ovaj program treba pravovremeno pripremati, te ga uključiti u plan izbora filmova i ostalih pripremnih radova.
Mica

Loengrin

• 4
  • 3
« Reply #1 on: 29-05-2007, 00:26:44 »
Wow! Da poželiš vremeplov.

Ima li nekog ko je bio na prvom SF Sajmu ili Festovom Filmforumu?
There must be a happy medium somewhere between being totally informed and blissfully unaware.

Aleksandar Žiljak

• 4
  • 2
Re: Prvi sajam naučne fantastike
« Reply #2 on: 04-06-2007, 16:17:45 »
Quote from: "Mica Milovanovic"
U knjizi o istorijatu SKC-a naleteo sam na zanimljive tekstove:

juni 1973.
PRVI SAJAM NAUČNE FANTASTIKE
U saradnji sa američkom čitaonicom i Galerijom SC iz Zagreba, održana je višednevna multimedijalna manifestacija, na kojoj su bile izložene knjige, likovna dela, rariteti i parafrenalije iz ove oblasti. Prikazana je i filmska retrospektiva od oko četrdesetak klasičnih dela NF u saradnji sa filmskim festivalom naučne fantastike iz Trsta, sa kojim je sklopljen i dogovor o osnivanju beogradskog festivala naučne fantastike FESEF, do koga, međutim, nikad nije došlo. Nešto od ovih dogovora, ipak je urodilo plodom, jer je FILMFORUM na FEST-u 1977. priredio samostalnu selekciju NF filma.

Ovo je vjerojatno proširenje Prvog Sajma održanog u zagrebačkom Studentskom centru 1972. Inicijator je bio Želimir Koščević. Drugi sajam je bio 1977, i tu je održan prvi Jukon, koji će onda ići dvogodišnje, par puta, dok se nije onda osamostalio zagrebački SFeraKon.
A. Žiljak

Jake Chambers

• 5
  • 3
« Reply #3 on: 04-06-2007, 17:37:59 »
Idi bre Mićo ja po naslovu pomislio održava se SADA.  :cry:  :cry:  :cry:
Dopisi iz Diznilenda - Ponovo radi blog!

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #4 on: 04-06-2007, 22:01:05 »
Ovo je vjerojatno proširenje Prvog Sajma održanog u zagrebačkom Studentskom centru 1972. Inicijator je bio Želimir Koščević. Drugi sajam je bio 1977, i tu je održan prvi Jukon, koji će onda ići dvogodišnje, par puta, dok se nije onda osamostalio zagrebački SFeraKon.

Aleksandre,
za zagrebačke sajmove sam znao. Ono što me je iznenadilo jeste da niko od ljudi koji su osnivali Lazar Komarčić na samom početku osamdesetih nisu čuli za ovaj sajam...

Liči mi da je to bila aktivnost Božidara Zečevića...
Mica

Boban

• 3
« Reply #5 on: 04-06-2007, 23:15:07 »
pa imali smo tada 10-13 godina.
Ekipa koja je osnovala SFeru bila je u proseku 5-10 godina starija od nas i to im je zapravo bila prednost u početnim danima pokušaja saradnje... mi smo bili balavurdija od svojih 20-25 godina, a oni su tada bili svi preko 30... što je velika razlika u mnogim stvarima.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #6 on: 04-06-2007, 23:52:37 »
Tako je, ali, koliko se sećam, ni Zoran Živković ga nikada nije pomenuo, a on je po godinama i krugu ljudi u kome se kretao, već mogao biti u prilici da učestvuje na tom sajmu.

Gde je sada Božidar Zečević?
Mica

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 05-06-2007, 06:16:05 »
Gde je sada Božidar Zečević?

odgovor je u boci.

a, delom, i ovde:

http://www.znaksagite.com/diskusije/viewtopic.php?t=3723&start=350

:roll:  :x

počeo u sf-u, a završio u bottom-of-the-barrel-horroru!

Aleksandar Žiljak

• 4
  • 2
« Reply #8 on: 13-06-2007, 18:48:53 »
Tako je, ali, koliko se sećam, ni Zoran Živković ga nikada nije pomenuo, a on je po godinama i krugu ljudi u kome se kretao, već mogao biti u prilici da učestvuje na tom sajmu.

Provjeri SF enciklopediju, mislim na tiskanu verziju, pod odrednicom "Jugoslavija", mislim da bi trebao biti jedan grupni portret svih koji su tada u YU-SF-u nešto značili (Suvin, Jurković, Furtinger, možda čak i Focht, etc, etc) i na pozadini se vidi (po tekstu na panou) da je to snimljeno na, čini mi se, 2. sajmu. Mislim da bi trebalo i da spominje te sajmove, kad govori o fandomu u YU.
A. Žiljak

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #9 on: 14-06-2007, 20:20:57 »
Znam za tu sliku iz 1977. To je iz Zagreba...
Ovaj prvi beogradski sajam ne pominje u enciklopediji...
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #10 on: 11-08-2014, 13:03:53 »
A tek se ovo nigde ne pominje:  :(

30. 05. 1974 | Naučno-fantastični film u Americi

Naučno-fantastični film u Americi; govore: Frederik Pol (Frederic Pohl), predsednik američkog Udruženja pisaca naučne fantastike, i Božidar Zečević.

Izložba novih knjiga naučne fantastike
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #11 on: 11-08-2014, 13:10:27 »
Verovatno ću uskoro pronaći da je Američka ambasada sponzorisala dolazak Isaka Asimova na Prvi sajam knjiga u Beogradu da promoviše izdavanje knjige Čelične špilje...  :)
Mica

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #12 on: 11-08-2014, 15:05:36 »
A tek se ovo nigde ne pominje:  :(

30. 05. 1974 | Naučno-fantastični film u Americi

Naučno-fantastični film u Americi; govore: Frederik Pol (Frederic Pohl), predsednik američkog Udruženja pisaca naučne fantastike, i Božidar Zečević.

Izložba novih knjiga naučne fantastike

Wow. Ovo je huge...
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #13 on: 23-04-2018, 14:24:06 »
Evo i fotografija sa Prvog sajma naučne fantastike!

https://www.arhivaskc.org.rs/foto-arhiva/velike-manifestacije/12309-1972-05-02-sajam-naucne-fantastike.html#prettyPhoto

Prepoznajemo li nekoga?

Bobane, kako da ove slike skinemo?
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 23-04-2018, 14:31:21 »
Ja sam prepoznao Podravkin grašak.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #15 on: 23-04-2018, 14:36:13 »

23. 05-17. 06. 1972 | Prvi sajam naučne fantastike
Prvi sajam naučne fantastike (u saradnji sa Galerijom grada Zagreba i Filmforumom - vidi Filmforum)

23. 05. 1972
Prvi sajam naučne fantastike, koncepcija: Želimir Koščević
Film i strip: Ranko Munitić i Želimir Koščević; izložba plakata
Dizajn serije plakata: Boris Bućan
Izvedba serije plakata: Brano Horvat; organizator: Galerija suvremene umjetnosti, Zagreb; suorganizatori: Tehnički muzej, Zagreb, Jugoslovenska kinoteka, Zagreb/Beograd, Studentski kulturni centar, Beograd

01. 06. 1972
Zoran Stojiljković: Upravljanje multifunkcionalnim elektronskim potezima šake, predavanje (Prvi sajam naučne fantastike)

07. 06. 1972
Arh. Ranko Radović, Beograd: Arhitektura tehnološkog i posttehnološkog doba, predavanje

16. 06. 1972
Branko Kitanović: Razumni stanovnici vasione, predavanje povodom Prvog sajma naučne fantastike

Program filmova je bio sledeći:
30. 05. 1972
Povratak nevidljivog čoveka (The Invisible Man Returns), r. Džoe Maj (Joe May), 1940.
Uzbuna satelita 02 (Moon Zero Two), r. Roj Vord Bejker (Roy Ward Baker), 1969.

31. 05. 1972
Fantastično putovanje (Fantastic Voyage), r. Ričard Flajšer (Richard Fleischer), 1966.
2001: Odiseja u svemiru (2001: A Space Odyssey), r. Stenli Kjubrik (Stanley Kubrick) V. Britanija, 1968.

01. 06. 1972
Demonska lutka (The Devil-Doll), r. Tod Brauning (Tod Browning), SAD, 1936.

02. 06. 1972
Smrt dolazi iz svemira, r. Iširo Honda (Ishirô Honda), Japan
Invazija iz svemira, r. Iširo Honda (Ishirô Honda), Japan

03. 06. 1972
Poslednja obala

04. 06. 1972
Rat svetova (The War of the Worlds), r. Bajron Heskin (Byron Haskin), SAD, 1953.

05. 06. 1972
Dečak sa zelenom kosom (The Boy with Green Hair), r. Džozef Louzi (Joseph Losey), SAD, 1948.

06. 06. 1972
Borba u svemiru (Battle in Outer Space / Uchû daisensô), r. Iširo Honda (Ishirô Honda), Japan

07. 06. 1972
Zabranjena planeta (Forbidden Planet), r. Fred M. Vilkoks (Fred McLeod Wilcox), SAD, 1956.

08. 06. 1972
Tajna dvaju okeana (Тайна двух океанов), Konstantin Pipinašvili (Константи́н Пипинашви́ли), Gruzija, SSSR, 1955.

09. 06. 1972
Farenhajt 451 (Fahrenheit 451), r. Fransoa Trifo (François Truffaut), V. Britanija, 1966.

10. 06. 1972
Barbarela (Barbarella), r. Rože Vadim (Roger Vadim ili Вадим Игоревич Племянников), Francuska, 1967.

12. 06. 1972
Planeta majmuna (Planet of the Apes), r. Frenklin Šafner (Franklin J. Schaffner), SAD, 1968.

13. 06. 1972
Tajna planete majmuna (Beneath the Planet of the Apes), r. Ted Post, SAD, 1969.

14. 06. 1972
Zarobljenici svemira (Marooned), r. Džon Stardžes (John Elliott Sturges), SAD, 1969.

15. 06. 1972
Zelena opasnost (The Green Slime / Gamma daisan go: Uchu dai sakusen), r. Kendži Fukusaku (Kinji Fukasaku), SAD, 1968.

16. 06. 1972
Fantastično putovanje (Fantastic Voyage), r. Ričard Flajšer (Richard Fleischer), SAD 1966.
2001: Odiseja u svemiru (2001: A Space Odyssey), r. Stenli Kjubrik (Stanley Kubrick), V. Britanija, 1968.

17. 06. 1972
Povratak nevidljivog čoveka (The Invisible Man Returns), r. Džoe Maj (Joe May), 1940.
Uzbuna satelita 02 (Moon Zero Two), r. Roj Vord Bejker (Roy Ward Baker), V. Britanija, 1969. 
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #16 on: 23-04-2018, 14:38:46 »
E, da si tada išao na SF dešavanja, sad bi mogao da nam pričaš šta je bilo u moje vreme...
Mica

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 23-04-2018, 15:02:28 »
Branko  Kitanović...jel to onaj što je pisao knjige o drugom sv. Ratu
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #18 on: 23-04-2018, 15:46:55 »
Da. Vrlo je verovatno da je to on. Ja sam našao jedan njegov članak o ruskoj naučnoj fanastici u Politici iz 1962 i prekucao ga. Činio mi se vrlo zanimljivim.

http://fantastika.in.rs/index.php/topic,7.0.html

Radio je i publicistiku iz ove oblasti:

https://www.kupindo.com/Prirodne-nauke/20842925_PLANETA-I-CIVILIZACIJA-U-OPASNOSTI-Branko-Kitanovic
Mica

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 23-04-2018, 18:27:16 »
Bitka za moskvu...on mi je bio glavna literatura za maturu
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše