Author Topic: Definicija NAUČNE FANTASTIKE  (Read 36216 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ghoul

• 4
  • 3
Definicija NAUČNE FANTASTIKE
« on: 15-08-2007, 12:15:11 »

zahvaljujući dobrom doci ABN-u, na netu možemo za dž naći skenove stranica iz NAJNOVIJEG REČNIKA KNJIŽEVNIH TERMINA, friškoizašlog iz štamparije, pa evo šta u njemu piše o SF-u:

http://www.srpsko-dnf.com/CMS/uploaded/Popovic-Tanja-Recnik-knjizh-termina-3-o-SF-1.JPG

http://www.srpsko-dnf.com/CMS/uploaded/Popovic-Tanja-Recnik-knjizh-termina-4-o-SF-2.JPG

sad, kad smo to pročitali, pitam se:

'DŽernsbek'?

'bredbUri'?

je li rudi – 'rAker'?

zatim,
'ne-sadašnje vreme'?
je li to uopšte ozbiljan izraz za u Rečnik?
a ako jeste, šta sa svim onim milionima SF romana koji se dešavaju u SADAŠNJICI (a la INVASION OF THE BODY SNATCHERS)?

ipak, sviđa mi se što čak 2 puta ponavlja izraz
kompjuterske IGRICE  :))

pitam se:
zašto je SAJBERpank nastao spajanjem KIBERnetike + panka?

hehe, ode lukijan na đubrište istorije (barem kao pra-pisac SF-a!)
istina, ne sviđa mi se način na koji su ga, bez pravog obrazloženja, odbacili: možda je princip jasniji ako pogledamo kako su definisali pojam ŽANRA.

plus:
otkud im ideja da je baš dr zoća 'najpoznatiji savremeni srpski pisac u ovom žanru'????!!! na osnovu kojih dela? šta je on to napiso a da spada u SF?

PS: O hororu nema odrednice.

naravoučenije:
tako vam je to kad žene pišu teoriju!!!
 :roll:

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1 on: 15-08-2007, 19:10:06 »
meni se posebno sviđa podela na "tvrdu" i "meku"... mada još ne mogu dar se opredelim...  :x  :x  :x

i, jesmo li ti rekli da horor ne postoji  :)
Mica

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Definicija NAUČNE FANTASTIKE
« Reply #2 on: 15-08-2007, 19:43:42 »
Quote from: "Ghoul"
ipak, sviđa mi se što čak 2 puta ponavlja izraz
kompjuterske IGRICE  :))

Neću zaboraviti koliko se naslađuješ mojim bolom :cry:

PTY

• 5
  • 3
Re: Definicija NAUČNE FANTASTIKE
« Reply #3 on: 15-08-2007, 21:02:25 »

naravoučenije:
tako vam je to kad žene pišu teoriju!!!
 :roll:

Ma daj. Ako smo išta po tom pitanju utvrdili, to je da, u fandomu,  muškarci nose primat.

Al’ ajde. Ono što mene istinski fascinira jeste flegma kojom se takve i slične nebuloze oficijelno uglavnom ignorišu. Kao ono, neće se niko nikome zamera, koja vajda od pljuvanja, pametniji popušta i treba da popušta i ignoriše i skrajne pogled i tako to...

pitanje: trebamo li biti malko... eh...militantniji?

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #4 on: 16-08-2007, 01:55:46 »
NAUČNA FANTASTIKA, pojam doslovno preveden sa engleskog (science fiction, SF) označava hibridan žanr koji kroz spoj nauke i fikcije razrađuje uzbudljivu fabulu. Zbivanja u n. f. zasnovana su na trenutno postojećim naučnim teorijama ili izmišljenim naučnim otkrićima i uglavnom su smeštena u budućnost. Pojam n. f, umesto dotadašnjeg naučna romansa, ustanovio je H. Džernsbek, urednik prvog časopisa posvećenog ovom tipu literature Amazing stories (1926). Posle II svetskog rata, zahvaljujući F. Akermanu i R. A. Hajnlajnu, termin n. f. postaje opšteprihvaćen i primenjuje se ne samo na književna ostvarenja, mahom prozna narativna dela, već i na druge medije, kao što su vizuelne umetnosti, film, pozorište, televizija, strip, kompjuterske igrice itd. Žanrovske odlike n. f. su različite i tiču se njene tematske strane. U n.f vreme dogadanja je budućnost ili neko drugo ne-sadašnje vreme. Mesto zbivanja je često svemir (gotovo uvek sa vanzemaljacima), neka druga planeta, nepoznata civilizacija i sl. Obavezni dekor čine raznorazni pronalasci: vremeplovi, roboti, nanotehnologija, virtuelna realnost. Uz to po pravilu ide i neuobičajen društveni i državni sistem, sasvim različit od dosadašnjih, mada sa čestim oznakama tiranije i represije. Ovakva, pretežno tematska definicija n. f. krije jednu zamku — ako bismo se slepo oslanjali na predloženo odredenje, onda bi i Hiljadu i jednu noć, potom delo satiričara Lukijana Istinita istorija, u kome se opisuje putovanje na Mesec, ili Šekspirova Bura spadali u žanr n. f. Zbog toga se u teoriji i istoriji n. f. primenjuje isključivo na dela nastala u XX veku i na poneka ostvarenja iz XIX veka (npr. Ž. Verna ili H. DŽ. Velsa), koja se pre uzimaju za preteče nego pripadnike ovog žanra. Kako je n. f. postajala deo populame kulture, ovaj pojam počinje da se koristi i u užem, pejorativnom značenju, pa obuhvata i niskobudžetne filmove B kategorije i nižerazrednu, trivijalnu književnost. Otuda su u upotrebi i dve skraćenice, SF za ozbiljna i umetnički vredna dela, i sci-fi za nižerazredna, petparačka dela koja pripadaju ovom žanru. Po nekim proučavaocima n. f. je zapravo podžanr koji sa fantastikom, epskom fantastikom, utopijom, antiutopijom, magičnim realizmom, pa i delima pisaca kao što su H. L. Borhes i Dž. Bart, spada u obuhvatniju kategoriju tzv. spekulativne fikcije. S druge strane, sama n. f., s obzirom na teme koje obrađuje, deli se na sledeće podžanrove: tvrda n. f., meka n. f., društvena n. f., sajberpank, putovanje kroz vreme, alternativna istorija, militantna n. f. i (post)apokaliptična n. f. Tvrda n. f. strogo se pridržava postulata iz kvantnih nauka (fizike, astrofizike i hemije), a njeni najznačajniji autori su A. Klark, G. Benford, Č. Šefild, V. Vindž, H. Klement i Dž. Holdman. Njoj suprotna meka n. f., polazi od humanističkih disciplina kao što su psihologija, socioiogija, antropologija, ekonomija, politikologija, a u središte njene pažnje stavljeni su likovi i njihova osećanja. Najvažniji predstavnici meke n.f. su R. Hajnlajn, F. Dik i R. Bredburi. Naziv sajberpank (cyber-punk), nastao spajanjem kibernetike i panka, prvi je upotrebio B. Betke, imenujući tako svoju priču (1980). Sajberpank je po mnogo čemu blizak antiutopiji — i on radnju smešta u blisku budućnost, koju osim napretka u informatici (internetu, sajberspejsu), odlikuje i veštačka inteligencija, te postdemokratsko uredenje u kome multinacionalne korporacije odlučuju umesto vlada. Glavni pisci su V. Gibson, B. Sterling, P. Kadigan i R. Raker. Priče o putovanju kroz vreme imaju svoje prethodnike u delima XVIII i XIX veka, a naročito su postale populame posle romana H. Dž. Velsa, Vremeplov (1895). One se često poigravaju logičkim problemima i paradoksima koji nastaju kada se pomešaju vremena i generacije. U alternativnim istorijama nagađa se kako bi sadašnjost izgledala da je tok istorije bio drugačiji (npr. pobeda Hitlera). U militantnoj n.f prikazuju se međuplanetami i medugalaktički sukobi, sa posebnim naglaskom na deskripciju vojske, ratne tehnologije i istorije, a glavni pisci su D. Drejk, D. Veber, Dž. Pamel i S. M. Stirling.
Preteče n. f. mogu se tražiti u pradavnim mitovima, u Bekonovoj Novoj Atlantidi, fantazijama S. de Beržeraka, razvoju romana kao knji-ževne vrste u XVIII veku, i pre svega u Sviftovim Guliverovim putovanjima (1726), Frankeštajnu (1818) Meri Šeli i Drakuli (1897) B. Stokera. Kao najvažnije preteče n. f. obično se navode, s jedne strane, dela XIX veka (Poove pripovetke, romani Ž. Verna i H. Dž. Velsa), a s druge tehnički pronalasci struje i telegrafa.
U srpskoj književnosti kao preteče n. f. Često se navode Lazar Komarčić i Dragutin Ilić, dok je najpoznatiji savremeni pisac u ovom žanru Zoran Živkovic.
Pošto je razvoj filma (specijalni i vizuelni efekti) i kompjutera omogućio „realističku" vizualizaciju i realizaciju imaginamih svetova predstavljenih u književnosti n.f, ona postaje jedan od glavnih žanrova u medijima kao što su film, televizija i kompjuterske igrice. Recimo, filmovi koji su imali najviše finansijskog uspeha gotovo uvek pripadaju n. f ili njoj srodnim žanrovima kao što su horor i fantastika. Među prvim filmovima n.f bili su Putovanje na Mesec (1902) Ž. Melijesa i Metropolis (1927) F. Langa, a među najpoznatija televizijska i filmska ostvarenja n.f. ubrajaju se serija Zvezdane staze (1966-1969), serijal Ratovi zvezda (1977-2005), Kjubrikovi filmovi Odiseja u svemiru (1968) i Paklena pomorandža (1971), Osmi putnik (1979) R.Skota.

mešano meso. izaziva podeljena osećanja. i ambivalentan stav.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 16-08-2007, 02:32:54 »
Quote from: zakk
NAUČNA FANTASTIKA, pojam doslovno preveden sa engleskog (science fiction, SF)

sad tek vidim i ovaj biser: "pojam DOSLOVNO preveden sa engleskog (science fiction, SF)"
počeću da se pitam zna li uopšte ova osoba engleski!
 :x

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #6 on: 16-08-2007, 07:53:25 »
mešano meso. izaziva podeljena osećanja. i ambivalentan stav.

Po meni je ovo je sramotno... Da li je ta žena uopšte pročitala šta je napisala?

NAUČNA FANTASTIKA, pojam doslovno preveden sa engleskog (science fiction, SF) označava hibridan žanr koji kroz spoj nauke i fikcije razrađuje uzbudljivu fabulu.

SF je pojam doslovno preveden sa engleskog???
žanr razrađuje uzbudljivu fabulu???  :x  :x
ako je hibridan, kojih žanrova je spoj??? žanra nauke i žanra fikcije???

Hajnlajn kao najvažniji predstavnik meke fantastike  :x  :x

Žena je očigledno nabaasala na neku enciklopediju i pokušala da je posrbi...

libe, svaka ti je na mestu... Internet je opasna stvar...
Mica

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 16-08-2007, 09:50:22 »
Jeste, slabo je ovo.. Mislim, okej je za pokušaj laika-entuzijaste da sumira sveukupnost ljudskog znanja o ovom pojmu, ali kao enciklopedijski entry, slabo je. Arbitrarne podele, nezgrapno objašnjenje 'doslovno prevedenog engleskog izraza' (možda je htela da kaže da smo mi  mislili da fiction znači fantastika) (mada se sećam nekog prilično uverljivog dokaza iz nekog Siriusa, Alefa, Monolita ili već od nekle da smo mi zapravo izraz preuzeli od Rusa gde je postojao pre američkog science finction), te brutalno uvredljiv izraz 'kompjuterske igrice'...

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #8 on: 16-08-2007, 18:03:45 »
a šta je loše kod izraza "kompjuterske igrice"? :)

uzgred, horor kao srodan žanr naučnoj fantastici.
Kap koja je prelila čašu...
Mica

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #9 on: 16-08-2007, 18:23:38 »
Pa, naravno isto ono što bi bilo loše kod korišćenja izraza 'igrica' za Šah ili Go....

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #10 on: 16-08-2007, 19:01:12 »
Quote from: "Meho Krljic"
Jeste, slabo je ovo.. Mislim, okej je za pokušaj laika-entuzijaste da sumira sveukupnost ljudskog znanja o ovom pojmu, ali kao enciklopedijski entry, slabo je.

Laik-entuzijasta? Gde ti ovde vidiš entuzijazam, osim u samom pokušaju da se sastavi nekoliko rečenica? A čak i laik bi morao da zna mnogo, mnogo bolje. Ovo deluje kao da taj "laik-entuzijasta" nije u životu pročitao ni jedno jedino delo naučne fantastike.
We're all mad here.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 16-08-2007, 19:04:32 »
Pa, naravno isto ono što bi bilo loše kod korišćenja izraza 'igrica' za Šah ili Go....

ja i dan danas koristim izraz video igrica jer mi je to ostalo iz doba onih gemboja i onih gluposti tipa fudbal u kojemu golman ide lijevo desno po korner liniji i ubacuje lopte u gol  :x

šah je sport  8)
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

PTY

• 5
  • 3
« Reply #12 on: 16-08-2007, 19:26:44 »
Quote from: "Mica Milovanovic"
libe, svaka ti je na mestu... Internet je opasna stvar...

Očigledno, ne dovoljno.
(Ili se bar taj opasni potencijal ne koristi na pravi način i u punom kapacitetu.)

Kastor

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 16-08-2007, 20:45:49 »
Quote from: "Truba"
šah je sport  8)

Lovechess je sport.  :lol:
"if you're out there murdering people, on some level, you must want to be Christian."

scallop

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 17-08-2007, 08:49:50 »
Ово је прича о нечему што се врло лако може у стварности баш тако догодити. Уједно то је вероватно једино дело у историји српске књижевности које јасно, гласно и озбиљно приказује како ће изгледати крај (коначни нестанак) српског народа и српског језика.

Ja prilog o naučnoj fantastici koji ovde "deljete" vidim u funkciji mentora priloga koji nam se sa svih strana prikrada. To je onaj isti koji hvali Konstantina Tezeusa (vidi navod). Umnožavanje sopstvene ličnosti bila bi dobra tema za SF priču (meka naučna fantastika?), jer nije retka pojava u SF u Beogradu.
Umesto ovakve rasprave bolje je da se neko napne i da drugo viđenje. Komentarisanje postojećeg samo pojačava utisak. Tako je to u virtualnom svetu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 17-08-2007, 09:55:46 »
Quote from: "angel011"
Jeste, slabo je ovo.. Mislim, okej je za pokušaj laika-entuzijaste da sumira sveukupnost ljudskog znanja o ovom pojmu, ali kao enciklopedijski entry, slabo je.

Laik-entuzijasta? Gde ti ovde vidiš entuzijazam, osim u samom pokušaju da se sastavi nekoliko rečenica? A čak i laik bi morao da zna mnogo, mnogo bolje. Ovo deluje kao da taj "laik-entuzijasta" nije u životu pročitao ni jedno jedino delo naučne fantastike.

Ma, dobro, ja pričam više o teorijskom slučaju...

Quote from: "Truba"
ja i dan danas koristim izraz video igrica jer mi je to ostalo iz doba onih gemboja i onih gluposti tipa fudbal u kojemu golman ide lijevo desno po korner liniji i ubacuje lopte u gol  

šah je sport

Pazi, gejmboj ima sasvim zrelih igara (Zelda igre, pa Mario i Luigi Superstar Saga, pa Final fantasy tactics, pa Advance Wars), koje samo deluju 'detinjasto' ili 'neozbiljno', a u stvari su duboke i kompleksne.

To što je šah sport ne znači baš ništa. I Counter Strike je sport.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #16 on: 18-08-2007, 08:09:35 »
Quote from: "Radmilo Anđelković"
Umesto ovakve rasprave bolje je da se neko napne i da drugo viđenje. Komentarisanje postojećeg samo pojačava utisak. Tako je to u virtualnom svetu.

I sa tim viđenjem uradi... šta?
a) pošalje ga imejlom ovoj siroti u obrazovne svrhe?
b) objavi ga, kao samizdat, pod naslovom “Naj-najnoviji rečnik književnih termina”?
c) stavi ga ovde, na baš ovaj topik, kao kontru citiranim nebulozama?

Stvar je, u svakom slučaju, unapred propala; svet je pun ograničenih ljudi i fakt da su neki od njih zaglavili u sf-u nije ništa tragičniji od fakta da su ostali zaglavili uglavnom u vladinim institucijama.
Da ih pobiješ – ne možeš; možeš jedino da im se rugaš, baš ovako, komentarisanjem tog ukakanog postojećeg stanja, makar i da se samo pojača utisak u ovom superiornom virtualnom svetu - na internetu.  
 :)

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 18-08-2007, 13:01:51 »
Quote from: "libeat"
I sa tim viđenjem uradi... šta?
a) pošalje ga imejlom ovoj siroti u obrazovne svrhe?
b) objavi ga, kao samizdat, pod naslovom “Naj-najnoviji rečnik književnih termina”?
c) stavi ga ovde, na baš ovaj topik, kao kontru citiranim nebulozama?

pa znaš šta, NEKO bi baš i mogao da se pozabavi jednom analizom ovog texta (i njemu sličnih) i da pomno, argumentovano pokaže zašto to ne valja, i da to onda objavi u nekom relevantnom časopisu.
ja svakako nameravam da to uradim sa dosadašnjim napisima o hororu/stravi/gotiku u srpskoj teoriji književnosti, u rečnicima i enciklopedijama (s posebnim naglaskom na gaženje/guženje dr zoće).
ako me neko ne pretekne, i ako budem raspoložen, MOŽDA to uradim i za SF.

zašto?
pa, naravno da takav text ne može da aunlira štetu od ovakvih poduhvata kakav je ovaj REČNIK KNJ. T., ali može bar donekle da ukaže na njihovu nepotpunost, pa i štetnost.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #18 on: 18-08-2007, 13:46:10 »
Vidi, po pitanju horora ti imaš straobalnu motivaciju i drajv i ja to cenim i poštujem i zato ti sad ovde all the best&all that jazz.

Ali po pitanju sf-a, daj da ti kažem kako je meni tu Zoća možda najmanji od svih minimalnih problema, tako da mi maltene više i ne smeta. Smetaju mi više ovi ljaksaneri kojih u zadnje vreme ima ko pleve, koji se objavljuju gospod jedino zna po kojim kriterijima i koje se pumpa preko svake mere i srazmerja. Sve sam tuga jad i čemer osrednjosti, pa još uz to i retardirane.

Mada opet, kad bolje sondiram izvesne ciljne grupe, ispadne da bi možda i trebalo bataliti ritort o kom Radmilo govori, to sve along d’lajn od koga je – dobro je, a za koga je – još je i bolje.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 18-08-2007, 13:49:40 »
od koga je – dobro je, a za koga je – još je i bolje.

uvek sam voleo tvoju veru u ljude i u bolje sutra!!! :)

PTY

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 18-08-2007, 14:21:37 »
Oh, pliiiiz!
Vera u ljude je detinj(ast)a boleština protiv koje svako normalan treba da se vakciniše još u ranom pubertetu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #21 on: 18-08-2007, 15:14:05 »
Libe, treba uvek proceniti štetu. Nikako potceniti! ABN se od margine LK pretumbao u profu sa autoritetom, a ZŽ od izdavača (ko zna šta je sve izdao) u "najboljeg SF pisca" u Srbijama. To je posledica onog što smo mislili da je "negativna selekcija". Pravilnije - nikakva selekcija. Zato i postoji izreka - "Pas laje, a karavani prolaze." Po principu "garantuje bozadžija za salepdžiju" dobili smo mase pisaca i kritičara. Ostali se, kao mi, na primer, ganjaju po I-netskim forumima, kao da virtuelni svet zaista postoji.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 18-08-2007, 15:50:10 »
Libe, treba uvek proceniti štetu. Nikako potceniti! ABN se od margine LK pretumbao u profu sa autoritetom, a ZŽ od izdavača (ko zna šta je sve izdao) u "najboljeg SF pisca" u Srbijama. To je posledica onog što smo mislili da je "negativna selekcija". Pravilnije - nikakva selekcija. Zato i postoji izreka - "Pas laje, a karavani prolaze." Po principu "garantuje bozadžija za salepdžiju" dobili smo mase pisaca i kritičara. Ostali se, kao mi, na primer, ganjaju po I-netskim forumima, kao da virtuelni svet zaista postoji.

E pa, Radmilo, egzistencija je definisana perspektivom.
Obratno ne važi.
(Govorimo sad ovde o bazičnom eskapizmu, zar ne?.. na kraju krajeva, šta to tinja u centru fascinacije sf-om ako ne primarno eskapizam?)

Šalu na stranu, rekao si mi ono što i sama znam - maltene nema ni potrebe da sad i ovde formalno izjavim koliko se zapravo slažem sa tvojom izjavom.

Ali Radmilo, tvoja izjava je naprosto konstatacija koja, u najbolju ruku, sumarizuje sadašnje stanje.
Ne vidim kakve vajde ima u poliranju bleeding obvious ekspertize. Stvari su takve kakve jesu; ZŽ je doktorirao, ABN je doktorirao, ova... individua... predaje na udarnom fakultetu za književnost... stvari su takve kakve jesu.

Ja to prihvatam.

To ne znači da ja potcenjujem štetu, to naprosto znači da ja biram perspektivu iz koje će lajuće pseto da bude vaistinu lajuće pseto, sve i ako ga ostatak kognitivnog sveta drži za... onu k-stvar, što bi možda i mogla da bude karavan. A to što se potrefilo da tu perspektivu nađem isključivo na I-netskim forumima... well, bolje i to nego ništa.

Šta konkretno predlažeš?

(A i nisi u pravu za virtuelni svet; on itekako postoji.   :) )

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #23 on: 18-08-2007, 20:33:44 »

I za mnoge je stvarniji od stvarnog.
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #24 on: 18-08-2007, 20:54:27 »

Jes'! Postoji i iluzija. Baš sam ih imao nekoliko, ali su mi se izjalovile. :cry:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #25 on: 18-08-2007, 21:09:47 »
Sorry, zaboravio sam ponešto:
perspektiva je određena egzistencijom. Ono, obratno - ne može. :lol:
Što se tiče predloga, za početak, uvek je bilo bolje ujedanje od lajanja. Ghoul vidi prostor za neki rečnik horora (ili kajgod), a mi bismo mogli (Mića, na primer) da se pozabavimo sopstvenim definicijama SFantastike, a tvrdi i meki da ostavimo u fijoku. Pa da podbadamo jedni druge (time bismo se korigovali), umesto da ponavljamo imena u koja ne verujemo i time potkrepljujemo tvrdnju da je za verifikaciju dovoljno uporno ponavljanje. Kritikujemo jednu od lista čitane fantastike, umesto da polagano odredimo svoju. Neka svet lista našu listu, umesto mi njihovu. Jel' treba jasnije? Ja mogu, ali svi vi znate šta treba činite, jedino je lakše - lajanje. :wink:

PTY

• 5
  • 3
« Reply #26 on: 18-08-2007, 21:33:26 »
Sorry, zaboravio sam ponešto:
perspektiva je određena egzistencijom. Ono, obratno - ne može.

Da je zaista tako, dragi moj Radmilo, čovečanstvo bi i dan danas mackalo dlanove po pećinama i groktalo izvesni kromanjonski dijalekt. (Što možda i nije daleko od stvarnog stanja stvari ali - to je već priča za sebe.)

Sve ostalo što si naveo podržavam sa entuzijazmom.
Ili, da budem brutalno iskrena - sa onoliko entuzijazma koliko pesimista poput mene može da smogne za ovako mlako, labavo i neskriveno intimidacijski definisan predlog.  :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 19-08-2007, 10:51:48 »
Najpre oko egzistencije i perspektive:
Izobličena upotreba stranih izraza uvek vodi u nerazumevanje. Ako važi - Cogito ergo sum - Spoznajem, dakle jesam, onda iz pukog postojanja (egzistencija) proističe (neka)budućnost (perspektiva). Kakva, to sami uređujemo, prepuštamo se ili se predajemo. Iz svoje kratke perspektive mogao bih sa Libeat da se složim, ali iz vaše, duže, nikako. xbigok

ovako mlako, labavo i neskriveno intimidacijski definisan predlog.

Mlako, labavo i zastrašujuće (intimidacijsko) nikako ne ide zajedno, jer kako bi izgledalo vruće i tvrdo?
Onda, hajde malo tvrđe:
1. Najbolji i najplodniji pisac na našem prostoru je Slobodan Čurčić.
2. Najbolji horor pisac je Goran Skrobonja.
3. Najbolji i najdosledniji izdavač na tom istom prostoru je Boban Knežević.
4. Najbolji i najdosledniji prevodilac je Aleksandar Marković.
5. Prelomna priča u domaćem SF-u je Sokolar Vladimira Lazovića.
6. Odrednice naučna fantastika i SF ne treba menjati, jer su trajanjem postale prepoznatljive.
Dodajte tu kategorije najboljeg domaćeg romana i priče, pa možemo da se nadmećemo stavovima. Time se umnožava prisutnost tema koje bismo želeli da imamo u našem virtualnom svetu.
Ako ćemo tako da pokrenemo dobru raspravu, onda smo, Libe, napravili dobar posao. :wink:

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 19-08-2007, 12:06:21 »
Radmilo, na tvoju listu znacajnih ljudi za srpski SF, ja bih dodao Zorana Zivkovica, ciji rad je bio prekretnica u teorijskom poimanju zanra i njegovom ulasku u akademske krugove, Potom, dodao bih tvoj rad, vazan zbog uvodjenja elemenata svojstvenijih glavnom toku, nego zanru (struktura, karakterizacija, stil, jezik...). Tu bih dodao i Zeljka Paheka, ciji su SF stripovi i ilustracije u osnovi razvoja zanra u Srbiji.
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #29 on: 19-08-2007, 13:12:29 »
Još jedna značajna uloga Zorana Živkovića da bi se ovdašnji svet uopšte upoznao sa SF-om, bez čega bi malo kome palo na pamet da se okuša u pisanju istog: prevođenje velikog broja dela, uređivanje "Kentaura", izdavački rad ("Polaris"). Knjige "Znaka sagite" se nisu uvek mogle naći u bibliotekama, dok knjige "Kentaura" i "Polarisa" najčešće jesu, što je bilo neprocenjivo svima koji nisu imali novca da kupe te knjige, a želeli su da ih pročitaju.

Ovo što sam navela nema toliko direktan značaj kao imena koja su naveli Radmilo Anđelković i Cornelius, ali indirektan značaj je veliki.
We're all mad here.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 19-08-2007, 13:37:06 »
mda: za razliku od bobana, npr, dr zoća je ODUVEK umeo da se insinuira na prava mesta, da se udene gde treba i kome treba, da bude s pravim ljudima i na pravim mestima; govorio je tiho, ali je uvek nosio psa sa sobom.
konkretno, ništa od ovoga što anđelija pominje ne bi bilo da zoća nije radio u bg 'prosveti'.
znači, nisu nj. knjige bile sveprisutne, a bobanove nisu, zato što je nužno objavljivao BOLJE naslove od b., nego zato što je bio bolje povezan sa 'powers that be'.
a to važi i za njegove današnje uspehe.

don't get me wrong: poštujem svaki uspeh koji ne ostane na sebičnom, privatnom planu nego od njega koristi ima i širi krug ljudi (makar kao kolaterala), pa tako i zoćin!
zamislite kako bi stvari izgledale da su se još neki naši 'pregaoci' udenuli gde treba i prodali kako treba s takvom proračunatošću i veštinom i strategijom kao zoća!
 :!:

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #31 on: 19-08-2007, 13:44:20 »
E, da me ne bi neko pogrešno razumeo, ovo što sam napisala nije bila zamerka Bobanu. Govorim samo o onome što je do mene kao čitaoca moglo (ili nije) da dospe, bez ulaženja u razloge zbog čega je to tako.
We're all mad here.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #32 on: 19-08-2007, 14:47:34 »

Ako ćemo tako da pokrenemo dobru raspravu, onda smo, Libe, napravili dobar posao. :wink:

Slažem se k’o akordijum.  

U ponuđenom kontekstu, pod tuđicom “perspektiva” podrazumevam isključivo našu sposobnost da izaberemo kognitivnu tačku gledišta (vrlo individualnu, te stoga i vrlo podložnu raspravi, dopuštam) iz koje po vlastitom nahođenju sortiramo sopstvena i tuđa mišljenja i stavove.

Po pitanju mlakog, labavog i zastrašujućeg; za mlako i labavo dopuštam da si donekle u pravu, mada se i mlako i labavo (baš kao i vruće i tvrdo) sa lakoćom mogu (metaforički, naravno) primeniti na definisanje tuđih stavova i mišljenja – ali dopuštam, ne baš najsrećnije u ovoj konkretno situaciji. (A onaj intimidacijski deo ne bih prevela kao zastrašujući, nego više kao blagoponižavajući.)

Ali okej, u svaku kajganu zaluta pokoja dlaka i nema smisla da baš svaku trebim, zar ne?

Dalje, po pitanju tvojih predloga; slažem se sa suštinom ali imam malecke amandmane, (crkla bih kad ih ne bi imala) i to ih imam otprilike ovako: predlažem da se iz stavaka 1 do 4 izbaci reč “najbolji”.

Sa ostalim ostatkom mogu da živim.   :lol:

PTY

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 19-08-2007, 14:51:03 »

6. Odrednice naučna fantastika i SF ne treba menjati, jer su trajanjem postale prepoznatljive.

Složiću se samo ako ih neko ovde citira, jerbo su mi iste naskroz nepoznate.  :evil:

Alex

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 19-08-2007, 16:55:13 »
Bacih pogled na tekst koji je zakk citirao - i skoro 50% je za odbacivanje/prepravljavanje/demantovanje/podsmeh - laički gledano. (U ovom kontekstu "igrice" - deluju kao šlag na torti neozbiljnosti).

Nego, da li je razlika između SF, kao oznake za ozbiljnu i vrednu naučnu fantastiku, i SCI-FI za petparačku, utemeljena na nečemu (priznajem da prvi put čujem) ili tvrdnja spada u onih 50%?
Avatar je bezlichna, bezukusna kasha, potpuno prazna, prosechna i neupechatljiva...USM je zhivopisan, zabavan i originalan izdanak americhke pop kulture

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 19-08-2007, 18:07:17 »
ja za ovo prvi put čujem, i rekao bih da je u pitanju prijava uvažene predavačice na ozbiljnom univerzitetu.
možda grešim jer nisam baš mnogo teške SF teorije čito, ali ono malo što jesam nije pravilo takvu podelu na SF i SCI-FI.
možda je to njena privatna impresija stečena uvidom u filipovo SCI-FI društvo?
 :idea:

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
  • Sve što je uzaludno, to je i besmisleno.
    • Tardis
« Reply #36 on: 19-08-2007, 18:51:25 »

1. Najbolji i najplodniji pisac na našem prostoru je Slobodan Čurčić.
2. Najbolji horor pisac je Goran Skrobonja.
3. Najbolji i najdosledniji izdavač na tom istom prostoru je Boban Knežević.
4. Najbolji i najdosledniji prevodilac je Aleksandar Marković.
Dodajte tu kategorije najboljeg domaćeg romana i priče, pa možemo da se nadmećemo stavovima. Time se umnožava prisutnost tema koje bismo želeli da imamo u našem virtualnom svetu.

Diskutabilno ....

1.   Najbolji pisac na našem prostoru je Radmilo Anđelković.
2.   Najplodniji pisac na našem prostoru je Slobodan Čurčić. Odnosno on je najviše objavljivan. Možda je po broju napisanog neko drugi na prvom mesto ali nije (još) objavljen koliko bi trebalo da bude. Pri tome mislim na Iliju Bakića.
3.   Najbolji horor pisac je Goran Skrobonja. Možda I jedini, ako govorimo o hororu u  umetničkom delu.
4.   Najbolji izdavač na tom istom prostoru je Zoran Živković.
5.   Najbolji i najdosledniji prevodilac je Aleksandar Marković.
6.   Prelomna priča u domaćem SF-u je Slovenska .
7.   Najbolja zbirka priča je   Nikadorski hodočasnik.
8.   Najbolji roman je Grbovnik

Ne bih se složila da je najplodniji uvek i najbolji pa sam razdvojila te kategorije.
Dalje, ima neobjavljenih dela (i nedela) a pri tome mislim na neke priče koje su učestvovale na konkurskima ZS. A i na neko priče domaćih pisaca koje sam dobila na čitanje a nisu do sada nigde objavljene.
Otišla sam. Ko hoće, zna gde će me naći.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #37 on: 19-08-2007, 19:37:47 »
nekako mi je promakla deonica koja objašnjava kako ćemo sad pravljenjem fanovskih listiju Naj-ovo-ono da doakamo kontinuiranom neshvatanju i pogrešnoj interpretaciji naših žanrova.

oni tebe REČNIKOM, ti njih LISTAMA?  :x  :shock:

PTY

• 5
  • 3
« Reply #38 on: 19-08-2007, 21:13:00 »
Ljubaznošću ABN-a - koji i dalje spotčitava pristrasnost, i to baš onako zlonamernu – dobila sam skenove ostalih f. odrednica.
Većina stvari nisu sasvim netačne ali jesu taman dovoljno neprecizne da mi trnu zubi gok čitam.

Na primer, šta se tačno želi reći sledećim:
fantastika... je predstava ili vizija koja je plod mašte pa u sebe uključuje čudesne nadstvarne i irealne elemente.

(maštu tamo boldovao autor, ne ja.)
Mislim, nije li sva fikcija kao takva plod mašte? Šta se tačno podrazumeva pod nadstvarnim elementima? Da li su irealni elementi isto što i nerealni, nestvarni? Nadstvarni?? Podstvarni, pristvarni...?

Ili, malo dalje:
...isto tako, f. se pokazuje kao veoma podsticajna za razvijanje mašte i imaginacije.

Kao ono, malko reverzibilnosti nikad nije na odmet; najpre je f. plod mašte a onda malo podstiče maštu.

Ali, ruku na srce, štivo je na momente preko svake mere intrigantno, maltene u domenu dobre fikcije. Sasvim fin način da se kulira nedeljom uveče...   :lol:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #39 on: 19-08-2007, 22:52:56 »
nekako mi je promakla deonica koja objašnjava kako ćemo sad pravljenjem fanovskih listiju Naj-ovo-ono da doakamo kontinuiranom neshvatanju i pogrešnoj interpretaciji naših žanrova.

oni tebe REČNIKOM, ti njih LISTAMA?  :x  :shock:

Nije ti baš sasvim promaklo...
Navalili ste na jedan bajat tekst k'o muva na govno, pa sam mislio da vam ponudim nešto što ćete moći direktnije da raspredate. Priznaj da je delovalo. :lol:
U svakom slučaju, dobro je skoncentrisati pažnju na nešto što se nas tiče.

zakk

• 3
    • IP Tardis
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #41 on: 20-08-2007, 00:45:24 »

ovaj, jel može malo obrazloženja.
a ja ću u međuvremenu i da pročitam

scallop

• 5
  • 3
« Reply #42 on: 20-08-2007, 09:07:32 »
Quote from: "zakk"

Bivšejugoslovenska SF scena je godinama bila epigonska tj. pisali smo "priče iz Amerike". Čini mi se da je to društvu iz Srbije dojadilo negde 85-86. ali je prva priča uslovno balkanskog karaktera objavljena 1987.g u 138 broju SIRIUS-a.  Bio je to Sokolar V. Lazovića. Potom su srpski SF pisci listom okrenuli u tom pravcu. Izvesno je da se Slovenska, DRF, motala u kućnom iščitavanju u to vreme, ali je objavljena tek 1992. (Tamni vilajet?). OK? :wink:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #43 on: 20-08-2007, 09:58:21 »
Mislim da je wikipedia entry za science fiction poslužio autorki kao izvor dosta građe:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sci-fi

Što se tiče podele na SF i Sci-Fi (ono prvo kao termin za ozbiljnu književnost ono drugo kao pežorativan termin), ja se sećam da sam to jako davno pročitao u nekom Siriusu i da je baš tako bilo podeljeno. Nisam na wikipediji našao referencu na to, ali nisam ni pažljivo gledao.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #44 on: 20-08-2007, 11:53:49 »

Bivšejugoslovenska SF scena je godinama bila epigonska tj. pisali smo "priče iz Amerike". Čini mi se da je to društvu iz Srbije dojadilo negde 85-86. ali je prva priča uslovno balkanskog karaktera objavljena 1987.g u 138 broju SIRIUS-a.  Bio je to Sokolar V. Lazovića. Potom su srpski SF pisci listom okrenuli u tom pravcu. Izvesno je da se Slovenska, DRF, motala u kućnom iščitavanju u to vreme, ali je objavljena tek 1992. (Tamni vilajet?). OK? :wink:

OK!  :!:

pročitah i priču.
trebalo je da bude roman.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #45 on: 20-08-2007, 12:41:04 »
Sad ću ja kao Angel011:  Hvala!!

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
  • Sve što je uzaludno, to je i besmisleno.
    • Tardis
« Reply #46 on: 20-08-2007, 15:55:47 »

OK!  :!:

pročitah i priču.
trebalo je da bude roman.

Da, šteta je što nije napisao roman. U stvari, mogao je nekoliko koji bi pokrivali period do romana Veliko vreme i Beli vitez...
Otišla sam. Ko hoće, zna gde će me naći.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #47 on: 20-08-2007, 16:30:14 »
Na nekim disketama tavore dva započeta romana, koji pokrivaju taj period.
Možda, možda...
Srećna okolnost je što mi se inspiracija povremeno vrati , pa onda jedno vreme ne pušća: Zato nikad ne kažem nikad!
Lepo je što ima još onih koji bi to čitali.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #48 on: 20-08-2007, 20:49:01 »
Navalili ste na jedan bajat tekst k'o muva na govno, pa sam mislio da vam ponudim nešto što ćete moći direktnije da raspredate.

Na stranu kojekakva govna i muve na istima, ali... ponekad je neke stvari očigledno potrebno spelovati, i to. vrlo. polako. vrlo. tiho. vrlo. ljubazno. i vrlo. vrlo. strpljivo.
(btw, ta sposobnost se smatra vrlinom.)
U tom smislu; ovaj topik je otvoren. povodom. izlaska iz štampe. jednog vrlo dubioznog. referentnog dela.
Ti, sa druge strane, predlažeš raspravu o tries’ godina starim stvarima o kojima je, baš na ovom forumu i baš na ovom podforumu odavno, svako rekao ama baš sve što je imao.
Toliko o bajatosti.
[/u]

PTY

• 5
  • 3
« Reply #49 on: 20-08-2007, 20:51:22 »
Mislim da je wikipedia entry za science fiction poslužio autorki kao izvor dosta građe.

Za divno čudo – apsolutno se slažem!
Ili su joj bar saradnici švrljali internetom... što mene baš silno uveseljava, znajući koliko ghoul prezire integraciju ovako laičko-populističkih referenci u kojekakve naučne radove.   :evil: