Author Topic: Šta sam lijepo/so-so/ružno od serija gledao...  (Read 552924 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
Re: Šta sam lijepo/so-so/ružno od serija gledao...
« Reply #3400 on: 10-06-2020, 22:16:39 »
Ja sam prizeman tip i gledam TV serije na redovnim programima. Navukao sam se na TV seriju "Stumptown". Bio bi standardna triler serija da ne sadrži toliko emocija pa mi deluje ljudski. Prija mi.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

milan

• 4
  • 3
« Reply #3401 on: 11-06-2020, 20:19:43 »
Nisam gledao seriju, ali strip po kojem je pravljena je dosta dobar. Dakle, preporuka.

cujkebr

• 2
« Reply #3402 on: 18-06-2020, 23:11:59 »
Šta kažete na Hunters ? Meni je baš dobra serija.

cujkebr

• 2
« Reply #3403 on: 20-06-2020, 00:37:07 »
Šta kažete na Hunters ? Meni je baš dobra serija.
Hvala vam drugari na vasem opsirnom i detaljnom odgovoru, divni ste i kolegijalni kao i uvek,tatatatira...Koliko ljudina na jednom izabranom mestu, slava vam...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3404 on: 20-06-2020, 16:26:43 »
Koliko ljudina na jednom izabranom mestu, slava vam...

Prosečan broj ljudi koji pišu na ovoj temi, po jednom danu, je između jedne četvrtine i jedne desetine, a to nije dovoljno ni za poštenog patuljka!

Ja nisam gledao Hunters, a, za razliku od mnogih, obično o onome što ne znam ne mislim ništa. Pa onda nema smisla ni da komentarišem.

Ali sam gledao Legion, i sad sam pri kraju druge sezone. Ovo je esencija onog što se u narodu zove mind-fuck. Verovatno suviše intelektualno za fanove ovakvih serija - iako zaista ne znam kakve serije bi bile slične. Legion je nešto između Doom Patrol i Twin Peaksa i nikako nije obična superherojska serija, ako uopšte jeste. Drugima će biti suviše ne-formalno, u smislu da tvorac Noah Hawley suviše razbija formu TV serije na mnogim mestima i odlazi u medije manje ograničene racionalizmom. Videćemo još kuda ovo ide, ali produkcija je bar vrhunska. I Dan Stevens je odličan u glavnoj ulozi.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #3405 on: 25-06-2020, 00:18:29 »
LAs FINEST je serija koju je producirao Jerry Bruckheimer kao spin-off filmskog serijala BAD BOYS baziran oko lika Syd Hudgens koju je u BAD BOYS 2 igrala Gabrielle Union. Serija je imala skup pilot i na kraju nije dobila pick up za bilo koji network da bi na kraju ipak bila snimljena za Spectrum, jedan dosta opskuran kanal trgovinskog lanca.

Međutim, Fox je tokom epidemije COVID-19 upao u krizu sa programom tako da će prva sezona reprizno a druga sezona premijerno ipak tamo naći dom.

Da li je LAs FINEST zaista toliko slaba da nije zaslužiola mesto na networku. Po onom uzorku koji je onomad gledala kritika, rekao bih da je to tanka network serija, akciona policijska komedija koja ima žene u glavnim ulogama umesto muškaraca. Ništa posebno, ali ništa toliko loše da se nije videlo na networku.

Međutim, na osnovu gledanja cele serije, moram reći da zapravo jeste ispod nivoa čak i network serije. Ona kreće kao policijski epizodični show koji u svakoj epizodi ima novi slučaj i neki opšti arc i misteriju koji gura kroz celu sezonu da bi onda negde posle prve trećine sezone počela da se bavi isključivo tim glavnim arcom bez ovih case of the week zapleta.

Brandon Margolis i Brandon Sonnier nažalost nisu napravili dovoljno atraktivan osnovni slučaj i misteriju da bi serija mogla da opstane bez case of the week segmenta i u tom delu ona doživljava potpuni sunovrat.

Nažalost, osim lika Syd Hudgens koja je bila energična i sexy pre 17 godina, a sada je zatičemo životno u sličnoj situaciji ali isto tako i bitno stariju, dakle u jednom nezadovoljavajućem stanju jer bi junakinja sa takvim arrested developmentom morala biti na neki način opravdana, nema nekih suštinskih crossovera sa BAD BOYSima. Možda će ih biti. Ipak ako sudimo po Syd Hudgens ona nije prošla onu transformaciju koju su odradili Lowery i Burnett u BAD BOYS FOR LIFE, i ušla je u šerifovske godine sa maltene rukijevskim stanjem svesti.

Jessica Alba pak igra junakinju koja je u braku sa mladim tužiocem i udovcem i njegovom ćerkom u pubertetu, i taj lik deluje utemeljenije ali opet ni tu nema ničega živog.

LAs FINEST ne preuzima apsolutno ništa značajno od BAD BOYS serijala u pogledu estetike, ili barem ništa što serije u proseku ne preuzimaju, nije imala čak ni na pilotu neko jako redieljsko ime.

Sve u svemu, verovatno je emitovanje na Spectrumu uopše omogućilo da LAs FINEST dobije drugu sezonu. Implozija programske koncepcije Foxa nudi ovoj seriji priliku za iskupljenje. I ona to možda može da izvede.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3406 on: 25-06-2020, 00:18:53 »
Dve serije u kojima trenutno naročito uživam - HIGHTOWN i SNOWPIERCER.

milan

• 4
  • 3
« Reply #3407 on: 25-06-2020, 08:21:44 »
Znaci, Snowpiercer vredi?

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3408 on: 26-06-2020, 01:25:53 »
Znaci, Snowpiercer vredi?

Pa mislim, nije to u ravni Bongovog filma ni po jednom osnovu, niti pokušava da bude. Ali kao zverka drugog tipa, unutar tog miljea (produkciono dobro dizajniranog što je jako važno za tu vrstu koncepta) meni je odlično. Pruži mu priliku, koncipiran je kao murder mystery.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3409 on: 26-06-2020, 01:28:00 »
STARGIRL je simpatična serija. Ide na DCU i na CW i srećom kombinuje te dve estetike. Produkciono je bogatija i maštovitija od stvari sa CW ali nije onako grimdark kao DCU. E sad, što bi se neko kretao tom ničijom zemljom kao gledalac, ne bih da prejudiciram ali meni je leglo za sada, plus deluje kao da ima jasnu viziju kako će isterati zaplet u sezoni...

milan

• 4
  • 3
« Reply #3410 on: 26-06-2020, 08:26:09 »
I meni je Stargirl bas legao, mada sam to i ocekivao posto mnogo volim Dzefa Dzonsa (zbog njegovog Green Lanterna od pre petnaestak godina sam se vratio redovnom citanju i pracenju DC stripova).

lilit

• 5
  • 3
« Reply #3411 on: 26-06-2020, 23:03:30 »
vratih se nazad pa vidim da vam se uglavnom nje dopao westworld. meni je super. dve sezone. sad počinjem treću.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

klem

• yeah
  • 3
  • boss
« Reply #3412 on: 08-07-2020, 18:29:13 »
gledo sam goliath prve dve sezone

dobra advokatska serija sa bili bob torntonom
i'm hardcore

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3413 on: 17-07-2020, 01:09:15 »
HIGHTOWN Rebecce Cutter je Bruckheimerov ulet u Peak TV, detekstivska serija koja je išla na kanalu Starz koja je poslužila kao sjajna spona, ako ništa a ono za fanove serije ANIMAL KINGDOM dok čekaju novu sezonu.

Monica Raymund maestralno igra glavnu junakinju, detektivku lezbejku koja istražuje slučaj ubistva na Cape Codu povezanog sa trgovinom opiodnim lekovima, dok se uporedo bori sa svojim alkoholizmom, narkomanijom i suspenzijom na poslu, jer ona zapravo inače radi u ribarskoj inspekciji.

James Badge Dale je takođe sjajan kao “pravi” policajac čija je doušnica žrtva tog ninicijalnog ubistva od kog kreće da se raspliće priča. Dale gradi sjajnu karijeru, nenametljivo polako a u SPARROW CREEKu je pokazao da je zreo da iznese ovakvu ulogu. Ako je Monica glumačko otkrovenje ove serije onda je Dale njom zacementirao svoj uspon.

Režija je drugačija od stvari koje Bruckheimer inače radi. Uprkos tme što ima špicu koja deluje bruckheimerovski, sam dramski sadžaj je vibrantan, uzbudljiv, energičan, a u ekipi reditelja, pozajmljen je i Dave Rodriguez iz ANIMAL KIGDOMa koji je imao značajnu rediteljsku ulogu u prošloj sezoni.

HIGHTOWN je odobren za drugu sezonu, Njegov ishd je takav da zaista i deluje kao da namerava da produži priču. Ali i da serija nije dobila drugu sezonu takav kraj bi bio divno pesimističan.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3414 on: 17-07-2020, 01:16:52 »
LA TREVE je belgijska serija koju su kreirali Stephane Bergmans, Benjamin d’Aouste i Matthieu Donck.

Gledao sam je na RTSu a prethodno je između ostalog bila i na Netflixu, dakle dobacila je do globalne publike.

Reč je o upmarket krimiću, sa detektivom koji ima duševne probleme, ubistvom koje (naravno) razotkriva dublju priču o problemimamu jednoj varošici, sve u svemu to je jedna solidna priča dostojna emitovanja na Javnom servisu.

Rediteljska realizacija je sigurna, LA TREVE ima film look, i kao ključna i jedina zamerka u prvoj sezoni može biti previše preokreta i red herringa oko toga ko je ubica čime se pomalo obezvređuje krajnje rešenje slučaja, koje na kraju deluje i pomalo usiljeno i mene generalno nije zadovoljilo, ni emotivno ni intelektualno.

Ako stignem, ispratiću i drugu sezonu.

crippled_avenger

• 4
  • 3

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3416 on: 03-08-2020, 00:54:59 »
pogledao Belgijsku seriju Tabula Rasa, jako interesantan psihološki triler, preporuka

https://www.imdb.com/title/tt5197860/
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3417 on: 23-08-2020, 00:33:34 »
Završio Warrior danas. Evo još jedne Cinemaxove serije koju ne samo da mi nije bilo žao pogledati, nego ću je rado gledati ponovo.

Odvija se u San Francisku 1878, uglavnom u Kineskoj četvrti, ali prati sve likove bitne u političkim i društvenim dešavanjima koja se tiču uloge i statusa kineskih radnika i doseljenika.

Šta je karakteristično za ovu seriju? Rađena je na osnovu naknadno otkrivenih spisa Brusa Lija, a šouraner (i povremeno scenarista) je Jonathan Tropper, poznat po Banshee-ju, sa kojim će  poređenje biti neminovno. Inače pisac po struci, ali njegova prozna dela nemaju mnogo veze sa njegovim radovima za televiziju. Ovde je doveo neke glumce i saradnike sa Banshee-ja, i svako ko je gledao tu seriju momentalno će prepoznati Hoona Lee-ja i Langleya Kirkwooda, u potpuno drugačijim ulogama od tih prethodnih. Ok, Kirkwood i ovde igra negativca, ali toliko različitog tipa (i izgleda) da nisam siguran da bi bio lako prepoznatljiv da ne znate njegovo ime.

Warrior je s jedne strane, autentična akciona drama sa sopstvenim temama i interesovanjima, a sa druge, omaž mnogim akcionim filmovima prošlosti, kao što su oni Brusa Lija ali i oni kasniji, od određenog komičara, Žan-Kloda. Razlika je u onoj reči "drama", što znači da Warrior, kao i Banshee, nema pravolinijsku narativnu progresiju i stvari nikad nisu proste. Glavni likovi mogu da izgube. Bitni likovi mogu da poginu. Karmički čekić visi nad svakim postupkom glavnih likova, i ponekad me potseća na onu Kjerkegorovu: "Putniče, ako uđeš, kajaćeš se; ako ne uđeš, takođe ćeš se kajati" jer  zaista ne vidim izlaz iz određenih situacija bez da neko pogine mučkom smrću ili bar ostane unesrećen za čitav život. U tome je bila draž Banshee-ja, i u tome je draž i ovde. Što se toga tiče, Tropper nije podbacio. Ako je Banshee bio "something out of the Bible", Warrior je "something out of Confucius".

Ali u nekim formalnim aspektima filmske umetnosti Warrior još nije dostigao nivo Banshee-ja. Nema tog eksperimentalnog duha, nema tu virtuoznost u domenu montaže, nema tu superiornost zvučnog dizajna koji postaje nerazdvojni deo iskustva. Čak i muzika je slabija (i slabije odabrana), bar za moj ukus. Uvodna špica nije ni za prići, ali bar asocira na nešto što je dobro potegnuti u svim raspravama ako želite da ostavite utisak kulturne gromade u društvu: na Virtua Fightera.  Naravno, biti kopija kopije* nije put kojim filmska umetnost treba da ide, ali motiv je pogođen u sred srede. U domenu borbe dvoje ili više likova, Ratnik postaje kralj, jer na televiziji ne postoji ništa bolje. Banshee je na tom nivou - ali i raznovrsniji, jer je Warrior omeđan artefaktima vremena u kojem se dešava - i možda Gangs of London, ali malo toga drugog. Borba iz pretposlednje, 9. epizode prve sezone, je među najuzbudljivijim koje ćete videti... bilo gde, pretpostavljam. Po nepredvidljivosti - hoće li? da li će? ma, ne može...šta! ali kako? - ali i po osećaju taktilnosti i koreografiji pokreta, istovremeno lepršavih i brutalnih, kako i dolikuje kineskim borilačkim veštinama.

I kao što u Banshee-ju postoje "klanovi", od kojih je svaki kultura za sebe - iliti potpuni kulturni arhetip - tako postoje i ovde. Nekoliko kineskih, plus Irci - gomila britanskih glumaca sa irskim naglascima - plus... drugi. Jedan klan vode navodni potomci Džingis kana. Razmislite o tome. Ostaviću tu ideju da vam potajno muči misli. Mongoli. Banda. Noćna mora svakog društva, kamoli liberalnog. Svaki film - i svako delo fikcije, uistinu - je bolje sa bandom koju vode potomci Džingis kana. Što se tiče ostalog, Gangs of New York i Kung-fu Hustle su prepoznatljivi kao uzori.

Naravno, ne treba očekivati istorijsku autentičnost. Warrior, kao i Banshee, je fantazija. Ali fantazija sa emocijom, sa temom, sa porukom, sa značenjem. To što nije potpuno istinita na jednom nivou ne znači da nije ni na jednom. Ah, stara boljka binarnih mislioca. I mogli bismo o tome zašto japanski (ili japansko-engleski, da budemo precizni) glumac igra Kineza (ali četvrt Amerikanca) ili zašto Kinezi uglavnom pričaju na engleskom kada nema drugih u blizini, ali nećemo, jer to nije najbitnije - posebno ne na forumu koji se ne bavi televizijom kao religijom i univerzalnim sistemom vrednosti. Takve zamerke u ovom slučaju promašuju sve što se može promašiti.

Da budemo pošteni, Banshee je postao bolji od sredine prve sezone, kad je pronašao svoj karakterističan ton. Warrior je ujednačeniji (ili mi se tako čini na prvo gledanje), ali i kod njega su mi poslednje epizode najbolje. I daćemo mu šansu da postane još bolji tokom druge sezone, koja kreće od oktobra!

https://youtu.be/J0QMqpHXYeM

Quote from: Wang Chao (Hoon Lee)
Za ratnika forum postoje samo dva puta: Da pogine nestane ili da postane bolji.

*odnosi se na prirodu Virtua Fightera kao 3D simulacije, koju su vreme i tehnologija prilično pregazili; ergo, ne treba taj aspekat kopirati
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3418 on: 23-08-2020, 12:39:25 »
Kao mali aperativ, evo jedne borbe ne mnogo daleko od početka (tako da se ne spojluje mnogo):

https://youtu.be/4HynqNR_e1g

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #3419 on: 23-08-2020, 16:06:54 »
Stvarno ne izgleda loše, moralo bi za ovo da se nađe vremena...

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #3420 on: 23-08-2020, 16:43:35 »
gdje bi im bio kraj da upale kakvo svjetlo... :)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3421 on: 26-08-2020, 17:13:49 »
gdje bi im bio kraj da upale kakvo svjetlo... :)

Čuo sam par pritužbi na račun toga, ali budimo realni: gde je bilo to svetlo 1878!? Sunce je bilo ok, ali veštačko osvetljenje je bilo skromnije.   xnerd

Šalim se, rekao sam da neću o istorijskoj autentičnosti. Ali ja sam praktično poluslep, a ta polutama (u nekim scenama) mi nije mnogo smetala.

Bitnije je da u ovoj seriji (kao i u Banshee-ju) glumci sami izvode sve borbe i opasne scene. Ili gotovo sve - ponekad se umešaju dubleri, ali vrlo retko. I nema žica. Većina efekata je praktične prirode. Sve to daje ogromnu prednost nad skoro svim drugim serijama. U filmovima to ume da bude kako treba, ali čisto akcioni filmovi često pate od nedostatka dobre glume na dramskom planu - teško je imati oba, ali nema se ni vremena, pa čak ni potrebe za tim u relativno kratkoj formi.

Pomenuo sam Gangs of London kao još jednu seriju sa odličnom akcijom, tu su još možda Daredevil, možda Into the Badlands (koji je u wuxia fazonu). Game of Thrones radi masovne bitke dobro ili čak odlično, ali duele slabije. Gledao sam Vikinge (ali ne sve sezone) i Black Sails, ali sećanje na kvalitet njihovih scena borbi mi je mutno. Da su ove loše, zapamtio bih, pa pretpostavljam da nisu ni ovde ni tamo.

Scenografija i kostimi u Warrioru su jako lepi, a sve je sagrađeno i snimano u Južnoj Africi. Da nema ničeg za gledanje sem kostima koje Mai Ling menja bahato kao što mi menjamo dane, bilo bi vredno pažnje.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3422 on: 01-09-2020, 15:58:51 »
Perry Mason je svakako vredan gledanja, rekao bih, posle 5 odgledanih epizoda (od osam). Jedna od retkih serija u poslednje vreme koje su me naterale da ih gledam pažljivo, a da to bude nagrađeno.

Istoimeni lik je čuveni branitelj iz serije romana započete još 1930-ih, a kasnije se pojavljivao i na televiziji (i u drugim medijima). Ova HBO-ova serija predstavlja sasvim novu priču, o poreklu lika, koji je na njenom početku privatni detektiv. Mogli bismo seriju nazvati noarom, ali to je romantizovana vrsta noara, gde je razlika između "dobrih" i "loših" prilično jasna, iako je čitavo okruženje na granici moralno beznadežnog. Smeštena je u Los Anđeles 1931/32, sa sjajnom produkcijom, i velikom pažnjom posvećenom istorijskim detaljima.

Izgleda da je Nic Pizzolatto trebalo da bude šouraner u prvoj postavci, pa je to napušteno. Hvala Bogu, i svim paganskim bogovima i silama ikada.  xjap

Isto tako, Robert Downey Junior je trebalo da tumači glavnog lika, ali je i to napušteno zbog njegovih drugih obaveza. Perry-ja Mason-a igra Matthew Rhys, koga znamo iz The Americans, i koji ima autentični izgled čoveka koga je život pregazio i ostavio zgaženog, dok je RDJ ostao u ulozi izvršnog producenta.

Ovo je serija sporog tempa, ali to odgovara njenom duhu.

Za razliku od toga, Lovecraft Country sam pogledao prvu epizodu i za sada batalio. Priznajem da nisam gledao sa pažnjom kao Mason-a, i moguće da je (ne)raspoloženje za takav materijal uticalo na moj utisak, ali, braćo i sestre, taj glasi da tamo sem osrednjosti i hajpa nema ničeg. Za osrednjost nemam vremena, a hajp me ne zanima, pa sam tu stao. Možda se eventualno vratim seriji u nekom depresivnom trenutku, kada se ova bude završila. Ionako su crni likovi u Masonu ostavili na mene daljeko bolji utisak nego ovi iz Lavkraftove zemlje.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #3423 on: 01-09-2020, 18:39:09 »
Da, ja sam juče onako uzgredno gledoa Lovecraft COuntry i mada se na osnovu takvih gledanja ne mogu dati neki čvrsti zaključci, ovo svakako deluje kao tipičan "novi" HBO, dakle, zanatski i produkcijski impresivno, ali sadržajno pomalo plitko... Gledam i mislim se "A Vinil nije uspeo da dobije drugu sezonu, oj Srbijo među šljivama".

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3424 on: 14-09-2020, 02:54:52 »
THE MORNING SHOW je serija koju su kreirali Jay Carson i Kerry Ehrin. I ako je neko ostao sa pomešanim osećanjima prema seriji NEWSROOM Aaron S(m)orkina, mislim da je sve ovo dobar podsetnik da je HBO ipak dom vrhunskog developmenta i rada na projektu.

THE MORNING SHOW ima All-Star postavu koju predvode Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Mark Duplass i Gugu Mbatha-Raw sa Steve Carrelom u pivotalnoj ulozi. Serija govori o jutarnjem porgamu potresenom #MeToo skandalom, i tema je zanimljiva, i u početku u svemu tome ima doza ambivalencija i slojevitosti. Nažalost, kako serija odmiče, stvari se sve više pojednostavljuju i na kraju se prva sezona raspliće maltene vodviljski, kao maltene tragična farsa. Ali čini se da autori toga nisu svesni.

Serija je solidno realizovana, tu su poznati glumci, i verovatno ću gledati i drugu sezonu, ali ovo nije toliko vrhunska televizija kako je trebalo da bude.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3425 on: 26-09-2020, 02:11:27 »
BIOHACKERS Christiana Dittera je šestodelna nemačka serija o mladoj i talentovanoj studentkinji koja pošto-poto želi da postane saradnica poznate proefesorke specijalizovane za genetski inženjering. Ubrzo se ispostavlja da ima ima jaku ličnu agendu.

Ditterova serija ima šest epizoda i obnovljena je za dalje ali u prvoj sezoni u suštini ne uspeva da nam pruži jaku supstancijanu priču, iako je dinamična i zanimljiva i interesantna. Otud, neke veće zahvate u njoj možemo dobiti tak kasnije. Ipak ono što nam nudi ovih šest epizoda je zanimljiv setting, interesantni likovi, i osnov za nešto što bi ubuduće moglo biti cool.

Međutim, da se sezona završila na ovih šest epizoda ne verujem da bi iko bio zadovoljan, pa u tom smislu se pitam, hoćemo li biti kada se završi cela serija, naročito ako imamo u vidu da se mogla zaustaviti i na jednoj sezoni...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3426 on: 09-10-2020, 12:36:17 »
Zahvaljujući pandemiji - tj. nemanju pametnijeg posla nego da sedim kod kuće u slobodno vreme - ove godine sam gledao nekoliko desetina serija, u različitom obimu. Neke sam pogledao cele, druge samo po nekoliko epizoda. Neke su imale nekoliko sezona, druge samo jednu. Neke sam jednim delom reprizirao (i nastavio od mesta gde sam bio stao prvi put), ali većina je bila za mene nova. Oko nove godine ću baciti pogled unazad, pa ću sabrati utiske. Verujem da će tada cifra biti preko pedeset.

Dosta materijala koji sam gledao je produciran za Cinemax (Banshee, Strike Back, The Knick, Jett, Warrior...), Amazon Prime (Marvelous Mrs Maisel, The Expanse*, The Boys, Patriot, The Last Tycoon, Tom Clancy's Jack Ryan...), Starz (Black Sails, Spartacus, Ash vs Evil Dead, The Girlfriend Experience, Party Down...), i HBO (ok, znamo svi šta su oni pravili). Nema Netflixa?!  :? Gledao sam i nekoliko njihovih serija, ali mi u globalu nisu ostavile dobar utisak kao ove nastale za potrebe drugih mreža ili servisa. Cursed je jedna od najgorih serija koje sam gledao ove godine, a - da se osvrnemo na isti žanr - ni The Witcher nije ništa posebno.

Sa pozicije konzumenta, čude me da Amazon Prime nema više odziva kod nas. Nekoliko serija koje sam gledao nisu imale srpske titlove, pa to može biti veći nedostatak za šire prihvatanje, ali ne znam da li je to globalna pojava, pošto za neke druge serije se nisam setio da pogledam. U svakom slučaju, engleski titlovi su uvek tu. Servis je jeftiniji od Netflixa, a ima bolji interfejs. I izbor nije samo ograničen na njihove originalne serije, već su tu i House, Two and a Half Men, Justified, The Good Wife, Battlestar Galactica, i mnogi drugi poznati programi. Nisam mnogo istraživao filmsku ponudu, ali kao i kod drugih sličnih servisa, nema mnogo filmova od pre 2000. HBO nam (bar u Srbiji) donosi i neke od serija rađenih za Hulu, ali ne sve, i neke stvari koje sam želeo da vidim su mi nedostupne (bez pirata).

Dve serije koje pratim "u realnom vremenu" su The Boys i Warrior. Dakako, nema mnogo serija na ovim servisima koji se mogu gledati tako, nedelja za nedeljom, ali Amazon je za drugu sezonu The Boys uradio tako nešto, a HBO to uvek praktikuje za svoje serije (budući da je u pitanju kablovska televizija; da ne ulazimo sad u analizu kakva je strategija HBO Max-a, njihovog novog servisa za striming).

The Boys nude satirični pogled na superherojski žanr, ali za razliku od istoimenog stripa, ovde su pokušali da neke likove učine simpatičnim, pa je rezultat nešto između satire i romanse**. U svakom slučaju, ovo je trenutno najpopularnija serija na svetu i jedna od najgledanijih, i po meni trenutno najbolja superherojska serija. Ne Doom Patrol, kao što neki verovatno misle, zbunjeni svom tom rafalnom paljbom koncepata, jer umetnost je u izvedbi, u strukturi, ne u praznom konceptu koji popunjava mašta gledaoca kako joj dune, jer bi u suprotnom nečiji odlazak u WC mogao biti vrhunska umetnost. Sad, kad smo to objasnili, moram da kažem da je prva sezona The Boys verovatno bolja od ove tekuće, i upravo zbog te strukture. Ne mogu biti sasvim siguran, jer ostaje još jedna epizoda da se pogleda, i možda nekako uspeju da pohvataju sve te niti radnje sa različitim likovima. Ali mnogo su se oslonili na neke aktualne političke i društvene tendencije - recimo, opsednutost neo-nacizmom - za koje ne mislim da će dobro da se drže kao elementi serije, gledano dugoročno.

Ova serija je napravila zvezde od Erin Moriarty i Antony-ja Starra (gle ironije!), kojeg sam veliki fan počev od Banshee-ja - što će reći od aprila ove godine, da ne bude zabune.  ;) Aya Cash je dobra glumica, za tu ulogu koja joj je data, ali to ni izbliza ne opravdava slavu koju uživa. Verovatno ima neke veze sa tim masovnim strahom od neo-nacizma i lakše je naći stožera za svu tu mržnju. Jack Quaid kao protagonista je solidan i zapanjujuće neinteresantan. Karl Urban je dobar u ulozi najnesimpatičnijeg lika u seriji posle Stormfront, verovatno, ali naglasak mu je užasan i "all over the place". Efekti su odlični, a muzika je upečatljivo nostalgična, budući uglavnom iz 70-ih i 80-ih, što je vreme kad je tvorac serije, Eric Kripke (poznat po Supernatural) rastao.

O Warrioru drugi put - već sam se raspisao, Meho-style. Ionako sutra izlazi druga epizoda, pa ću spojiti utiske sa prvom.

*ovo je zapravo nastalo za Syfy, ali je Amazon kasnije preuzeo
**ne u ljubavnom smislu, već kao kategorija gde protagonisti mogu da nadvladaju okruženje, koliko god to nemoguće izgledalo

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3427 on: 09-10-2020, 18:53:59 »
ima li šta kao Rick & Morty a da nije Bojack Horseman
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #3428 on: 10-10-2020, 00:11:42 »
Te dve stvari su dve najrazličitije stvari.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3429 on: 10-10-2020, 00:39:10 »
reci to guglu kad ga pitam rick morty similar show... misim ono možda na mahove nalik vickasto ali... neoliberali

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3430 on: 10-10-2020, 18:07:00 »
reci to guglu kad ga pitam rick morty similar show

Klasičan transfer krivice!

Nisam gledao nijednu animiranu seriju ove godine, ne mogu ti pomoći. (Osim možda Disenchantment, od tvoraca Simpsonovih, za koju i nisam siguran kada sam je tačno gledao.)

Nego, upravo sam pogledao drugu epizodu druge sezone Warrior-a, i vrlo sam zadovoljan. Ovo je palp sa stilom! Većina izvora će ovu seriju da smesti u žanr akcije, ali, dok akcija jeste glavna privlačna sila ovde - ne postoji ništa bolje snimljeno ili koreografisano na televiziji u tom domenu - u drugoj epizodi ju je bilo svega u dve scene, oko pet minuta sve u svemu. I još 45 minuta drame, i to vrlo dobre drame, u kojoj događaji vuku jedan drugi, i svako - ali svako - ima neku tajnu koju ne znaju ni oni najbliži toj osobi. Iako je Ah Sahm glavni lik, on nije lik sa kojim se gledalac poistovećuje. To bi bilo rezervisano za jednog mladog policajca, Richarda Lee-ja, koji je i sam stranac u San Francisku, i još uvek moralno neiskvaren. Jedan od meni omiljenih likova je njegov partner, Bill O'Hara, stariji korumpirani policajac, ali sa srcem od zlata. I on ima tajnu, koju ne znaju ni njegova žena ni njegov pomenuti partner. Te tajne nisu one tipa "nikom ništa kada se otkriju, opraštamo pa idemo dalje", već mogu da promene ili unište čitave živote. Tropper je to radio u Banshee-ju sa glavnim likom (dvoje glavnih, zapravo), a ovde radi gotovo sa svakim. Da upotrebimo poređenje koje je Sugar Bates (Frankie Faison) izrekao u Banshee-ju: it's what you call in the bible "a clusterfuck of epic proportions".

Druga stvar koju Warrior radi sasvim odlično je bavljenje rasizmom, bez ikakvih pridika i pouka, jednostavno pustajući takve društvene pojave da moralno odrube glave same sebi. U tome su se svi Cinemaxovi programi pokazali izuzetno dobro, posebno Banshee i The Knick (koji je to obrađivao u realističnijem tonu).

A u nešto subjektivnijem i neozbiljnijem ključu, moram da primetim da Olivia Cheng ima odlične noge, što nije čest slučaj kod lepih glumica... ili mi se bar tako čini, prevarenim od strane njene ekstravagantne nošnje.  :lol:   Davno je prošlo otkako sam gledao tu Kanađanku kineskog porekla u Marcu Polu, i utisci su izbledeli.

E da... 5 novih ženskih likova u prve dve epizode, i, dok nisam siguran za jednu ili dve, ostale će igrati veliku ulogu u sezoni (recimo, gospođa na slici skroz levo).

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3431 on: 10-10-2020, 20:38:22 »
Nisam gledao nijednu animiranu seriju ove godine

ima li šta deset godina unatrag

počo prokletu 9. sezonu Walking Dead koji se pretvorio u treš

i uništio Nigana

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3432 on: 11-10-2020, 09:37:48 »
Na šta misliš kad kažeš 'kao Rick & Morty'?
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3433 on: 11-10-2020, 12:24:35 »
počo prokletu 9. sezonu Walking Dead koji se pretvorio u treš

Svako ko se latio toga dobio je šta je zaslužio!

Ali zato ima i The Walking Dead: World Beyond, The Walking Dead: World Within, The Walking Dead: No Worlds at All, Fear the Walking Dead, Ignore the Walking Dead, Teach the Walking Dead to Live... Ok, samo 1. i 4. su stvarne, i valjda će tako i ostati!

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3434 on: 11-10-2020, 12:40:42 »
WD je naravno totalni neoliberalizam, čak i osad kad se raspada je neoliberalizam, neoliberalizam sa šlagom i višnjom na vrhu, totalne neoliberalčine

Na šta misliš kad kažeš 'kao Rick & Morty'?

štagod, be creative, ali ima tu promućurnih momenata do kojih Bojack nikad ne dopire, jer baulja u svojim ograničenjima, dok R&M bole uvce, ima tu i društvene kritike i kritike religije, prosto mislim da su za koplje u odnosu na druge u svemu

sumnjam da postoji kakav ekvivalent, al potražiću

npr prva epka Peaky Blindersa napucanog je bezezeze

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3435 on: 11-10-2020, 13:24:22 »
Šta znam, od matorijih možeš da probaš King of the Hill ili Rocko's modern life.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3436 on: 11-10-2020, 13:56:37 »
THE BOYS je u drugoj sezoni odradio klasičan "dolazak osmaka" na kom su se dotle igrala deca iz mlađih razreda. Kao što je prošle godine prva sezona napravila impresivan umetnički domet, druga sezona odlazi još jedan korak dalje. Dok je idejno prva sezona još uvek bila u okvirima Ennisove zamisli ali je artikulisala mnogo bolje i inteligentnije, druga sezona daleko prevazilazi strip, jednim delom doduše jer uvodi elemente naše stvarnosti koji nisu postojali u vreme kada je pisan izvornik. Ali, svejedno, način na koji BOYSi dekonstruišu sadašnju društvenu i kulturnu stiuaciju je briljantan, način na koji jednostavno ali istinito prikazuje uspon alt.righta, kao i dovođenje comic book kulture na pijedestal umetničke i komercijalne ponudem stvarno su vrhunski, i u tom pogledu ovo je sjajan spoj visceralne akcije, pučke komedije i vrlo sofisticirane dekonstrukcije.

THE BOYS je višeslojna serija, ali naravno u osnovu svega su odlični glumci, zbilja nepogrešiva podela u glavnim ulogama gde svaki glumac iz prve postave zaista otvara novi prostor za izraz na kom do tada nije bio.

U rediteljskom pogledu, THE BOYS je iznad dometa čak i najskupljih serija koje se trenutno prave, iako su sve epizode zapravo radili televizijski profiji koji inače snimaju "obične" serije. Ipak, ovde se izgleda desila neka sinergija i know how Neal Moritza doprinosi ovom izgledu.

THE BOYS su posle BIRDS OF PREY i po stripovskom predlošku i po samom sadržaju daleko najambiciozniji rad ove sezone iz tog comic book miljea. Naročito jer je DOOM PATROL posustao u drugoj sezoni. Pa ipak, upravo kroz odustvo drugih DCEU i MCU naslova, sada živimo u idealnom svetu u kom su strip ekranizacije konačno smeštene na svoje mesto. A idealno mesto za njih su baš BOYSi.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3437 on: 12-10-2020, 17:57:45 »
Šta znam, od matorijih možeš da probaš King of the Hill ili Rocko's modern life.

daj da ima neki rik sančez drogaš

lilit

• 5
  • 3
« Reply #3438 on: 13-10-2020, 11:16:04 »
THE MORNING SHOW je serija koju su kreirali Jay Carson i Kerry Ehrin. I ako je neko ostao sa pomešanim osećanjima prema seriji NEWSROOM Aaron S(m)orkina, mislim da je sve ovo dobar podsetnik da je HBO ipak dom vrhunskog developmenta i rada na projektu.

THE MORNING SHOW ima All-Star postavu koju predvode Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Mark Duplass i Gugu Mbatha-Raw sa Steve Carrelom u pivotalnoj ulozi. Serija govori o jutarnjem porgamu potresenom #MeToo skandalom, i tema je zanimljiva, i u početku u svemu tome ima doza ambivalencija i slojevitosti. Nažalost, kako serija odmiče, stvari se sve više pojednostavljuju i na kraju se prva sezona raspliće maltene vodviljski, kao maltene tragična farsa. Ali čini se da autori toga nisu svesni.

Serija je solidno realizovana, tu su poznati glumci, i verovatno ću gledati i drugu sezonu, ali ovo nije toliko vrhunska televizija kako je trebalo da bude.

namerno si zaboravio top lika u seriji ili se to desilo slučajno? :lol:
billy crudup kao cory elisson je kunst-art-umetnost od uloge.
https://www.youtube.com/watch?v=zqnT4thTEow

meni serija jedna od boljih koje sam gledala u poslednje vreme. vodvilj? pa ne.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3439 on: 13-10-2020, 20:08:49 »
Nigan fala bogu se oporavio od scenarista retarda i ponovo jaše!

Nigan >>> Tramp

realno

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #3440 on: 14-10-2020, 12:36:17 »
Crtani filmovi i za odrasle. Spominju se Rick and Morty, BoJack Horseman, i King of the Hill.

https://www.nytimes.com/2020/04/10/arts/television/cartoons-for-adults.html

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3441 on: 15-10-2020, 23:13:59 »
WOKE je serija koju su kreirali Keith Knight i Marshall Tood o strip crtaču koji živi relativno miran život strpljivog i prilagođenog afroamerikanca koji smatra da nema potrebe da se politički angažuje i da je predrasuda kako crnci moraju neprestano da se bore i da se za nešto zalažu. Karijera mu kreće u veliki uspon kada humoristički strip koji radi ulazi u sindikaciju i onda na ključnoj konvenciji umesto za se vine u status zvezde, on doživljava slom, uzrokovan policijskom brutalnošću koju je neposredno pre toga doživeo.

Junak postaje Woke i počinje da gleda na svet drugim očima, praćeno halucinacijama, i nizom zanimljivih i veoma duhovitih situacija.

Uprkos tome što je po reputaciji i rezultatima ATLANTA neuporedivo uspešnija serija, meni je iskreno WOKE bio znatno duhovitiji i zanimljiviji, jednim velikim delom jer nema te užasne pretencioznosti bez pokrića koju donosi Donald Glover.

Slično seriji ATLANTA, i WOKE ima veoma ozbiljnu estetizaciju i na sve to ima taj element animacije što je čini i vizuelno uzbudljivim ostvarenjem.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3442 on: 19-10-2020, 16:50:04 »
South park propo. Novije sezone blagi užas.

Bojack gledljiv mada prdež.

Solar opposites bezezeze

Peaky Blinders ne mogu da završim pilot, jel vrijedi da se mučim?

Ima li šta da valja

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3443 on: 20-10-2020, 11:59:42 »
Ima li šta da valja

Deadwood!!!

Ali, ako su ti se Peaky Blinders ne sviđaju već tako rano, možda je bolje da ti ja ništa ne preporučujem.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #3444 on: 20-10-2020, 12:16:19 »
South park propo. Novije sezone blagi užas.

Bojack gledljiv mada prdež.

Solar opposites bezezeze

Peaky Blinders ne mogu da završim pilot, jel vrijedi da se mučim?

Ima li šta da valja

Atlanta!
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3445 on: 22-10-2020, 10:43:08 »
Evo, Strike Back svakako valja, ali preporučljiv je samo onima koji vole akcioni žanr i, pre svega, (da gledaju) taktičke antiterorističke operacije urađene u palp stilu.

Pominjem to zato što sam naleteo na vrlo svež intervju sa Philipom Winchesterom:

How 'Rogue' Star Philip Winchester Became One of Hollywood's Most Underrated Action Stars

Strike Back was led by Philip Winchester and Sullivan Stapleton, and together, they became one of the most underrated action duos in all of Hollywood. According to Winchester, Strike Back’s filming location of South Africa, as well as a few key collaborators including director M.J. Bassett, allowed the series to up the ante compared to most action movies and shows at the time.

Mada... mislim pre svega na sezone 2-5 u standardnoj numeraciji (1-4 na HBO-u kod nas). Prva sezona je rađena u Britaniji za Sky, a počev od druge Cinemax postaje ko-producentska kuća, i tek tu se uvode dvojica pomenutih glumaca. Sezone posle 5. su sa novim likovima, i to je generalno slabije.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3446 on: 22-10-2020, 10:58:33 »
Ima li sf&f

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3447 on: 22-10-2020, 10:59:49 »
Na kraju dogurah Bojacka do treće sezone, iako je mnja većinu vremena

Skino Vikings, Lucifer, ne očekujem ništa

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3448 on: 22-10-2020, 12:23:22 »
Ima li sf&f

To još postoji?  :lol:

Za SF... ne znam šta bih ti rekao. Možda The Expanse. Verovatno najbolja svemirska serija u poslednjoj deceniji. Kažem "verovatno" jer sam tako čuo, ali nisam se udostojio da pogledam išta drugo iz tog podžanra. A nisam se udostojio zato što nisam našao dovoljan razlog. Ok, pogledao sam novi Star Trek, možda pola epizode, a onda batalio. Lost in Space me u teoriji privlači zato što igraju dvoje glumaca koje jako volim, ali nisam čuo baš pohvalne reči o toj Netflixovoj seriji.

The Expanse je... expansive. Rađen po romanima, tako da je zaplet dobar, i sa puno politike.

Ma, The Boys su za tebe. Homelander bi ti verovatno bio novi omiljeni lik.  ;)

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3449 on: 22-10-2020, 12:29:29 »
Rik Sančez Nigan u distopiji ili spejsu. Dajte mi to intravenozno!