Author Topic: Šta sam lijepo/so-so/ružno od serija gledao...  (Read 573630 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Labudan

• 4
  • 3
Re: Šta sam lijepo/so-so/ružno od serija gledao...
« Reply #3500 on: 18-12-2020, 21:13:20 »
pojma nemam šta pričaš, kako može pretpostavka serije da bude drukčija od srži

logika pretpostavlja da iz premisa slijedi zaključak

ne može zaključak da bude suprotan premisama
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3501 on: 18-12-2020, 21:18:03 »
Pa nije to esej, majku mu! Ili ti možda shvataš sve tako. U umetnosti je bitno i "kako", ne samo "šta" - možda je čak i bitnije. (U stvari, REALNO, treba da postoji sinteza ta dva.) Iz početne situacije, da su sile osovine osvojile SAD i dobile Drugi svetski rat (obrnutim redom), mogao si da napraviš sitkom, romantičnu dramu, sportski turnir sa Žan-Klodom u glavnoj ulozi, svašta nešto...

Taj "zaključak" je strogo tvoj... i tvojih istomišljenika (ako postoje). Nema veze sa serijom, REALNO, jer nisi stigao dotle.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3502 on: 18-12-2020, 21:21:04 »
pa što nisu napravili?

jer su neoliberali!

u tome i jeste stvar, Addams family dobija smisao tek nakon Hitlerove okupacije

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3503 on: 24-12-2020, 12:54:46 »
pa što nisu napravili?

jer su neoliberali!

A pazi sad ovo:

marksisti nisu napravili ništa sa tim.

Pa što nisu napravili?

jer su neoliberali! (UBO = Univerzalni Batin Odgovor)

Dakle, marksisti su neoliberali!

Jeste da nema mnogo veze sa ovim što hoću da kažem, al' nisam mogao da odolim!  8)

Do sada sam u ovoj godini pogledao preko 60 kompletnih sezona različitih serijala, i još dosta nekompletnih. Recimo da je desetak bila repriza (računajući i kompletan Deadwood), a ostalo sam gledao prvi put. Mnoge od tih stvari nisu baš sveže, ali sam ih bio propustio kada su bile izašle. S druge strane, gotovo sve spadaju u prethodnu deceniju, tako da je Deadwood zapravo najstariji od svega što sam gledao.

Najveće razočarenje: The Terror, prva sezona

S obzirom na književni predložak Dana Simmonsa, odlične glumce, i specifičnu i turobnu atmosferu, ovo je trebalo da ispadne mnogo, mnogo bolje.

Najveće (pozitivno) iznenađenje: 3B? Banshee, Barry, Britannia? Made ne zaista. Gledao sam Banshee jer mi je rečeno da je najbolji u svojoj kategoriji, tako da sam ipak očekivao dosta. U tom smislu, počast ovde verovatno kupi Britannia, od koje nisam očekivao ništa. Čuo sam poređenja sa Igrom prestola, ali ljudi vole da barataju sa pojmovima koji su im poznati, i to je jedini razlog zašto se vraćaju na ovu analogiju. Nije im poznato ništa drugo što je slično. A Britannia jeste fantastika (tj. fantasy), ali tu se sličnost skoro i završava. Ali, evo jednog poređenja koje bliže pogađa metu: Excalibur. Plus bilo šta od Terija Gilijama, a posebno, Fear and Loathing in Las Vegas. Ova priča čuvenog britanskog scenariste Jeza Butterwortha, o sukobu britanskih Kelta i Rimljana u prvom veku, je puna magije, psihodelije, i halucinacija. Prva sezona je vrlo dobra, ali druga je odlična. I to mi je bilo iznenađenje jer ova serija ima najslabiji skor na IMDb-u od svega što sam gledao a da mi se dopalo. Nazirem neke razloge za to: istorijska neverodostojnost, dosta humora kada ga ne očekujemo, plus - ajoj užasa! - crnac u rimskoj armiji*!

Najgora serija/sezona koju sam gledao: verovatno Cursed. Sestre i braćo, ja stvarno ne znam šta je ovde do Franka Millera, po čijem stripu je ovo rađeno, iako pretpostavljam da je mnogo. S druge strane, po raspalim stripovima Marka Millara pravljeni su filmovi koji nisu loši - ok, polako, ne zalećimo se... jedan film koji je sasvim dobar - tako da ni to nije opravdanje. Ironija je da Cursed tematski jako podseća na Britanniju, koja je jedno trilion puta bolja serija, ne samo zbog fantastičnih glumaca.

Najbolja serija/sezona koju sam gledao: težak izbor. Banshee, The Knick, Community, Justified, Barry? Svaka od ovih serija je najbolja u svom žanru, bar u prethodnoj deceniji. The Knick je vrhunska drama; Banshee je kralj akcije (ali je i pun emocije); Community je najbolji i najsmešniji sitkom; Justified u domenu (čistih) krimića; Barry je najbolja crna komedija... možda ikad. Ali Barry je najkompaktniji od svega pomenutog, i nema trenutak koji bismo mogli odbaciti, jer se sastoji samo od dve sezone, 8 epizoda po svakoj, pola sata po epizodi.

Bilo je i drugih jako dobrih serija (The Boys, The Expanse, Britannia, Ray Donovan, What We Do in the Shadows, Parks and Recreation, The Deuce, Babylon Berlin, itd, itd) ali to je sad već pitanje nijansi, a i neke od ovih imaju očigledne mane.

*dajmo zosku upozorenje na vreme, da mu ne remetimo harmoniju. Mada je crnac vrlo dobar u svojoj ulozi, kao i svaki drugi glumac u ovoj seriji, zapravo.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3504 on: 24-12-2020, 16:29:49 »
Moji izbori iz prethodne poruke se odnose na serije koje sam prvi put gledao ove godine, ne na sve koje sam ikad gledao (inače bih računao i Deadwood).

A za one koji bi da gledaju nešto jednostavno i nepretenciozno, dobar primer koji sam zaboravio da pomenem gore je Strike Back. To je serija koju su Britanci započeli pre desetak godina, pa je posle prve (ili nulte, u zavisnosti koga pitate) sezone, američki kanal Cinemax - inače podružnica HBO-a - postao koproducent. I tu sad nastaje blaga pometnja oko numeracije sezona. Naš domaći HBO ne računa tu prvu sezonu, i kreće odmah sa onim što je meni (i ne samo meni) ubedljivo najbolje: deo u kome su glavni glumci Philip Winchester i Sullivan Stapleton. A to je ukupno 4 sezone, koje se na IMDb-u (i drugim bazama podataka) mogu naći pod brojevima 2-5.

Strike Back je akciono-špijunski triler, sa, za svoje vreme, nekim od najboljih scenama akcije na televiziji, sniman na raznim lokacijama širom sveta, sa vrlo - da upotrebimo izraz zbog kog su svi bacili drvlje i kamenje na Mehmeta - palpičnom atmosferom. Dobra analogija bi bio Džejms Bond, a, pošto je HBO skoro dobio dozvolu za prikazivanje svih filmova iz te franšize kod nas, podsetio sam se nekih primera: Čovek sa zlatnim pištoljem, Samo za tvoje oči, Oktopusi... uglavnom sa Rodžerom Murom, koji je bio Bond moje mladosti, ali ne i moj omiljeni. I mogu reći da nije to baš dobro, iz današnje perspektive. Strike Back pobeđuje u toj konkurenciji, iako nema takvu produkciju. Ali, da se razumemo, to se ne odnosi na glumačka imena. Charles Dance je glavni negativac sezone 2 (ili 3; videti gore), a ima još dosta gostujućih glumaca tog ranga. Dalje, James Bond je amater za Damiena Scotta po lakoći osvajanja žena. Ili je to možda zato što su moderne žene manje zahtevne? Svakako, retko koja od njih preživi duže od par epizoda, i zaista bih bio spreman da to zamerim kada isti postupak ne bi važio i za muškarce. U tom svetu niko ne traje mnogo, s izuzetkom dvojice glavnih likova, što onda prividno ublažuje ukupnu sliku (po muškarce). I, treće, ovde nema romantizacije kao kod Bonda. Budući Cinemaxov šou, Strike Back ne zazire od golih tela i scena seksa, a nasilje je brutalno.

milan

• 4
  • 3
« Reply #3505 on: 25-12-2020, 11:53:11 »
Da se nadovezem... Epizoda Barija sa karatistom i njegovom cerkom je verovatno nesto najbolje ikada smesteno u 20ak minuta igranog programa.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3506 on: 25-12-2020, 12:33:10 »
Mislim da je trajanje bliže granici od 30 minuta, ali da, slažem se. Ako postoji boljih pola sata televizije, ja ih nisam video.

Da se vi ostali ne pitate o čemu pričamo, u pitanju je peta epizoda druge sezone, ronny/lily.

I, mada su u Barry-ju manje ili više svi odlični, moram da pohvalim Stephena Roota, koga sam takođe gledao u Justified, iako u manjoj, epizodnoj ulozi (ekscentričnog sudije).

milan

• 4
  • 3
« Reply #3507 on: 25-12-2020, 22:20:41 »
Stiven Rut je facetina, zapazio sam ga jos u onoj seriji Golden Years, iz 1991. gde fenomenalno igra zastrasujuceg negativca.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3508 on: 26-12-2020, 20:55:03 »
krenuo westworld, jes smaranje, tačno su i neoliberali i dosadnjakovići simultano

van helsing mnogo zabavnije, malo vuče na First Wave vajb haha

ali to nekome može i da zasmeta, jer je zapravo serija malo starinska

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #3509 on: 26-12-2020, 22:02:59 »
Prva epizoda "Klana" Bobana Skerlića je iznenađujuće vitalna i prilično obećava. Skerla je, ispostavlja se, zaista neko ko taj gengsta fazon kapira i vrlo je robusno režirao, plus tekst je solidan a glumci uglavnom vrlo dobri. Ima patos, ima dramu, a ima i duh. No, moram da kažem da iako su psovke i nasilje već uobičajeni za prajm tajm na RTS-u, nisam očekivao da vidim kadar (ponovljen još jednom) lica smrskanog aparatom za gašenje požara u osam i petnaest uveče u Subotu na prvom programu... Malo heavy....

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #3510 on: 03-01-2021, 22:39:32 »
KALIFORNIAN KOMMANDO je desetodelna serija polučasovnih epizoda o mladom Amerikancu finskog porekla koji dolazi u zemlju predaka i biva odveden na odsluženje vojnog roka u jednoj od elitnih jedinica.

Po žanru reč je o komediji, sa ponekom akcionom sekvencom i humor je mahom fish out of water, sa pomalo slapsticka i gross outa.

Serija je vidno namenjena američkom  odnosno internacionalnom tržištu o čemu svedoči i to što se većim delom nalaze načini kako da junaci govore engleski i da to bude dominantan jezik.

Glumačka podela je simpatična, a režija je veoma solidna što i ne treba da čudi pošto je glavni adut koji mi je privukao potrazi za ovom serijom finski autor Jalmari Helander čije filmove RARE EXPORTS i BIG GAME izuzetno cenim. Ovde Helander nije potpuni autor ali definitivno ovo jeste jedan od njegovih pokušaja koji pokušava da globalno crossoveruje.

Teško mi je da se otmem utisku da je uvodna scena iz koje kreće flešbek, kada se mladi Amerikanac budi u ruskom zarobljeništvu nešto što će podsetiti publiku na Harlinov BORN AMERICAN, njegov pokušaj da preskoči iz Finske daleko, što dalje. Helander je u BIG GAME imao pravi holivudski i internacionalni showcase, ali za sada nije uhvatio trakciju van zemlje.

Nisam siguran da mu ga može doneti ova sasvim solidna serija jer nije dobila nekog jakog internacionalnog strimera već će ići od nacionalne do nacionalne mreže. Pa ipak, lepo je videti da Jalmari radi i da nije odustao od svog sna.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3511 on: 03-01-2021, 22:40:08 »
THE WILDS je serija koju je kreirala Sarah Streicher koja kombinuje Young Adult likove sa konceptom sličnim LOSTu, samo bez metafizičkih pretenzija.

Ovog puta reč je o grupi traumatizovanih devojaka koje odlaze na Havaje kako bi predahnule u jednom kampu za psihofizički oporavak. Tokom putovanja, avion se ruši i one završavaju na pustom ostrvu.

Ubrzo potom počinjemo da postavljamo pitanje da li je sve baš onako kako one misle da jeste. A dotle pratimo priče koje su ih ispratile na taj put i njihove konflikte na samom ostrvu.

Sarah Streicher dosta duguje LOSTu u konicpiranju svega ovoga i ona to maltene i ozvaničava u nekoliko replika, ali ova ženska YA postavka u formatu drame zatvorene situacije zapravo nudi jednu veoma intenzivnu zanimljivu seriju, sa dobrom glumom, zanimljivim odnosima i čitavim nizom dobro osmišljenih međuljudskih relacija koje s+osvežavaju razne klišee koji su nam delovali potrošeno.

LOST sam pomenuo kao referencu a ovoj seriji je odmah posle strima svih epizoda, Amazon odobrio i drugu sezonu - dakle, u prvoj sezoni se stvari ne rešavaju do kraja, ali se slažu do neke zadovoljavajuće tačke, i ova serija ima sve predispozicije da bude Amazonova flagship open-ended serija, ali isto tako i da bude jedna od njihovih “održivih” i zaista “televizičnih” produkcija koje nisu produkcione van nekih rutinskih okvira kao što je recimo THE BOYS.

Ovakvu seriju po tempu mogu da zamislim na nekom networku, a po edgeu i sadržaju i na nekom premium cableru, dakle ovo je jako dobro urađen televizijski posao.

Ton seriji je u prvoj epizodi postavila Susanna Fogel koja postaje sve bitniji televizijski autor. Nadam se da je to ipak neće previše udaljiti od filma gde se do sada dobro snalazila.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3512 on: 04-01-2021, 12:26:46 »
gledam ovaj Van Helsing, vampirsku verziju Walking Dead, produkciono svakako slabija, čak zapala u treš na momente, no opet neka rješenja su mnogo interesantnija i kreativnija nego u WD, gdje su stvari prvo nazadovale u odnosu na Romerov Living Dead a onda i petrificirale i recikliraju se iz sezone u sezonu

recimo to da kod Romera zombiji mogu da misle i razvijaju se i individualno i kolektivno, dok u WD ostaju debili zauvijek. U VH s druge strane istražuju uzroke ove "pandemije", kao i moguća izliječenja, čega ničeg nema u WD, koji se pretežno ponaša u skladu s tim južnjačkim, konzervativnim no-progress vrćenje-u-krug detaljima.

To kako neko u 21. vijeku odluči da snimi seriju u zombi žanru i bukvalno ne napreduje ni u čemu, jer mu je postavka nazadnija i reakcionarnija od zombi filmova od prije 90 godina. Bukvalno White Zombie iz 1932. ima progresivniju priču od Walking Dead. O Romeru da ne pričamo, on je 23. stoljeće za WD koncepciju. VH s druge strane sve češće zapada baš u C kvalitet, ako ne i niže, ali bar je imao hrabrosti da nešto promijeni s vampirima.

Riječju, u WD post-apokalipsa je povratak u srednji vijek, dok u VH postoje razne mogućnosti. Ali WD zbog produkcije može djelovati kao ozbiljnija serija, a zapravo je retrogradnija, konzervativnija i neoliberalnija. VH je guilty pleasure, pogotovo ova 3. i 4. sezona koje su baš srozale kvalitet u pojedinim aspektima, ali u onom u čemu je bolja od WD pokazuje zašto WD mora da završi svoju učahurenu neoliberalnu priču bez alternativa.

Zapravo tek ove posljednje sezone WD i FtWD pokazuju da su i producenti shvatili ograničenja koje im je nametao konzervativni strip. Ali mislim da je prekasno za popravke, a pitanje je i jesu li moguće.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3513 on: 07-01-2021, 23:16:48 »
NEXT je serija koju je kreirao veteran Manny Coto. U njoj se John Requa i Glenn Ficarra aktiviraju na terenu trilera, i snalaze se veoma dobro. Ipak, pandemija Covida koja je prekinula snimanje i odložila premijeru, uvevši seriju u neko neredovno emitovanje, a za tim i dosta solidan zaplet ali bez veće invencije i nekih radikalnih zamisli, doveo je do toga da NEXT bude ipak promašaj kuće Fox, uprkos veoma angažovanom nastupu Johna Slatteryja u glavnoj ulozi.

U centru priče je AI program koji se otima kontroli i odlučuje da stvori okolnosti u kojima će ovladati svetom i sačuvati svoje postojanje. Osim natavno malevolentne prirode programa i njegove dubiozne “motivacije”, sve ostale tehničke stvari u ovoj seriju kreću se u okvirima svaremene već dostupne tehnike i to daje seriji na kvalitetu i ubedljivosti.

Međutim, ukupno uzev, čini se da je NEXT prosto serija od koje su se digle ruke, i iako je reč o solidnom old school radu koji bih rado preporučio Mannyjevim fanovima iz dana 24, to u današnje vreme ipak nije relevatna televizija.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3514 on: 07-01-2021, 23:23:26 »
THE FLIGHT ATTENDANT po romanu Chrisa Bohjaliana je bila projektovana da bude jedan od originalnih flagship programa na HBO Maxu. I ova adaptacija romana iz pera Stevea Yockeya ispala je kao pokušaj jedne propulzivne triler-komedije koja meni ni u jednom momentu nije bila dovoljno ubedljiva, a samim tim ni dovoljno uzbudljiva ni dovoljno smešna.

Susanna Fogel režirala je prve dve epizode i rekao bih da je ona mnogo ubedljiviju napetost a o humoru da ne govorimo, postigla u filmu THE SPY WHO DUMPED ME, pa čak i nijansiranije negativce.

THE FLIGHT ATTENDANT je pritom po estetici mnogo bliža nekoj network seriji, možda malo provokativnija nego što su recimo tipične network serije na koje smo navikli, ali to je manje-više to.

Na seriji je okupljena dobra ekipa reditelja. Susanna Fogel je postavila ton a ostali su ga pratili i u tom smislu, sa osam epizoda u prvoj sezoni imala je format u kome se može postići nešto solidno.

Serija je izlazila u etapama, nije bila odmah dostupna za binge ali mislim da je to način gledanja koji će joj najviše pogodovati.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #3515 on: 07-01-2021, 23:38:20 »
NEXT je serija koju je kreirao veteran Manny Coto.

Imam poseban odnos prema AI temama. Privlače me, ali još nisam naišao na uspešnu priču. Najbliža mi je serija "Person of interest", ali samo prvih par sezona. NEXT sam gledao jednu i po epizodu. Prerano pređu na stereotipe (npr. pretnja deci). Uvek sam zamišljao priču u kojoj se AI gradi nakon što stekne slobodu. Otprilike, za svaki Jungov karakter po jedan lik. Pogubio sam energiju posle pet-šest poglavlja.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3516 on: 24-01-2021, 16:17:38 »
Daniel Knauf posle HBO klasika CARNIVALE nije se više vraćao u Peak TV ali je povremeno radio zanimljive stvari. Jedna od njih je Nickelodeonova serija THE ASTRONAUTS čijem je sjajnom utisku svakako doprinela i veoma ozbiljna produkcija Rona Howarda kao i činjenica da je glavni reditelj serije koji je sve postavio bio Dean Israelite koji je pored par jako dobruih žanrovskim filmova snimio za istu kuću i odličan reboot serije ARE YOU AFRAID OF THE DARK?

THE ASTRONAUTS polazi od premise slične filmu SPACE CAMP, grupa dece greškom biva lansirana u svemir i mora da se snalazi na pravoj misiji. Israelite od prve epizode sve pravi na vizuelnom nivou najboljih deonica serije EXPANSE samo sa još više zero gravityja, i sa podjednako dobrim setovima.

Miya Cech koja je alumnus Israeliteovog DARKa kao i McGjevog RIM OF THE WORLD predvodi ansambl odličnih klinaca koji nose celu stvar, i u zanimljivim zapletima namenjenim deci školskog uzrasta kombinuju SF i poučne zaključke o drugarstvu i pustolovinama.

Nadam se da će ova serija živeti i dalje, naročito jer je bitno drugačija od one produkcije sa kojom poistovećujemo Nickelodeon.