Author Topic: SERBIA TODAY  (Read 467393 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: SERBIA TODAY
« Reply #20450 on: 01-08-2020, 19:44:03 »
Neće biti ulica s imenima Gadafijevih ubica, jer su njega ubili ljudi bez ideologije. Može biti ulice sa imenom bin Ladenovog ubice, jer je tu vojnik ubio generala.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20451 on: 01-08-2020, 19:50:07 »

Recimo, smiješna Obamina SAD, sa drž. sekretarom Klintonom, kad su ono ubili bin Ladena i Gadafija?

Tako je. Mislim, da li mi njih shvatamo ozbiljno i uzimamo za primer pravne države?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20452 on: 01-08-2020, 21:04:51 »
Pa rule of law je anglosaksonski pojam, a anglosaksonci ga prvi ne poštuju. Ne zaboravi i britansku ulogu u svemu.

Ne kontam, čemu držanje do zakonika koji donose kadije za sudije i tužioce, odnosno sam za sebe kroz sebe.

Ne samo uskoci i hajduci među južnim Slovenima, nego i japanski ronini ili Robin Hud islično postoje u svakoj kulturi, da mi ova pravnička priča djeluje kao bespotrebno ograničavanje.

Razumio bih neku kritiku tipa ali Jovović nije ronin, hajduci nemaju integritet samuraja itd, ali ti baš napadaš sam princip, iako princip nije nepravedan, nemoralan ili bez integriteta.
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20453 on: 01-08-2020, 21:11:16 »
Napadam princip normalizacije takvog ponašanja kroz javnu podršku davanjem ulici tog imena. Naravno da se "narodski" takav čin može videti kao "prirodan". Ali ako ozvaničavaš odmazdu i lone wolf delovanje onda je normalno da imaš i rušenje Hercegovačke i zapošljavanje rodbine i Ustavni sud koji sluša šta mu predsednik kaže itd. A to nije nešto što nam koristi.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20454 on: 01-08-2020, 21:42:36 »
ah, Meho, pa kad padne mrak sve krave na livadi su crne

da nisi malo sad zgurao sve u neki fatalizam prema kojem imamo Vučića zahvaljujući Obiliću?

mi Vučića (i Đilasa da ne zaboravimo) imamo zbog poznog kapitalizma i neoliberalizma, a tvoje primjedbe su vezane za neko izjednačavanje države i nacije, kao da iste ne mogu biti i u sukobu

pogotovo u sukobu s državom koja je izrabljivačka i neoliberalna

ne znam čemu ovo sužavanje horizonta. Svedeš sve na pravnu državu (koja ne šljaka) i onda je proglasiš za alfu i omegu društvenog razvoja i uvedeš zakon da je stanje same pravne države obrnuto proporcionalno broju ronina među Srbima

što bi se reklo, to je pretpostavka koju prvo treba dokazati, ali ja bih reko da nije istorijski utemeljena

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20455 on: 02-08-2020, 06:00:47 »
Ne, ja samo pojašnjavam: država koja eksplicitno pozdravlja rešenja izvan sistema koji ona sama predstavlja je fejk država. O simbolici se radi.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20456 on: 02-08-2020, 09:09:50 »
Možda to nije superheroj kakvog smo priželjkivali ali jeste superheroj koji nam je bio potreban!

Šah-mat, Meho! 8-)

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #20457 on: 02-08-2020, 10:38:14 »
Batalite me teoretsko salonskih odgovara ,,bitni su pravni principi...'' odgovorite mi konkretno, životno-znate gde je npr, znate da ga ta država u kojoj boravi nikad neće izručiti, i šta po vama, onda treba uraditi?

Ja ne znam koliko jasnije može da se odgovori. Ti si pravnik, znaš šta je pravo i za šta služi. Ako država, kao vrhunski garant i branilac prava smatra da su potezi izvan institucionalizovane pravde, dakle, pravnog sistema, legitimni u meri da se "nagrađuju" davanjem ulice onda je to smešna, nedosledna država. Prosto.
Nisam dobio nikakav konkretan odgovor na pitanje ,,šta bi uradio u situaciji da znaš da ga država u kojoj boravi nikad neće izručiti.'' Pošto ništa nisi konkretno odgovorio, dozvoliću da sam izvedem zaključak, u konkretnom slučaju ti bi uradio-ništa.
Pravo ne može biti iznad života. Pogrom Srba i Jevreja, nor, bio je pravno regulisan i pravno ozvaničen. Da li to znači da ljudi nisu imali pravo da se tome odupru, jer otpor nije bio po zakonu?Imaju li ljudi pravo npr. da spreče uništavanje svoje prirodne sredine, čak i kad se ono sprovodi formalno u skladu s pravom i zakonom?
Život je mnogo više od prava, i postoje situacije i kad se isto ne može i ne treba poštovati. Jovovićev čin je bio apsolutno opravdan i moralan. On nije ubio nevinog čoveka, nego jednog od najbrutalnijih zločinaca u istoriji čovečanstva.
Tajno pišem zbirke po kućama...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20458 on: 02-08-2020, 12:11:59 »
Moguće je da nisi video šta sam pisao:

Inače, da ne bude zabune, mi ne znamo da li je Jovović bio poslat od strane neke naše službe ili ne. Ali da kažemo da jeste, ja mislim da je to loše i da se veća šteta pravi time da (neuspešno) organizuješ atentat na jednog čoveka nego da se dosadno i dosledno insistira na privođenju istog institucionalnoj pravdi. Kakav god monstrum bio - a znamo da je bio - od života monstruma važniji je princip pravde oličen u jedinstvu društva koje je izgradilo institucije. Zato i kažem: razumem da ljudi navijaju za Jovovića pojedinačno, ali ne podržavam da država za njega navija zvanično, to je onda odbacivanje nečega zbog čega smo se i ujedinili u državu umesto da ostanemo gomila plemena koja se međusobno istrebljuju.

I dakle, ovde nije reč o tome da li neko "ima prava" da nešto učini iz osvete nego da li država treba da taj čin deifikuje.

Možda to nije superheroj kakvog smo priželjkivali ali jeste superheroj koji nam je bio potreban!

Šah-mat, Meho! 8)

Pa ti citiraš jednu kriptofašističku kinematografsku basnu koja slavi nekontrolisan nadzor nad građanima i normalno je da ona na kraju dana vidi vrednost u viđilante pravdi radije nego u nečemu nad čim građani imaju kontrolu.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #20459 on: 02-08-2020, 13:20:42 »
2. kolovoza 1990. Jugoslavija – kako su Hrvati izbacivani iz diplomacije da bi Srbija širila svoje laži o hrvatskom narodu?

Hrvati su u Jugoslaviji bili narod koji je smetao jer se pozivao na svoje ‘povijesno i državno pravo’. Opstanak Jugoslavije uvijek je ovisio samo o Hrvatima, pa je Beograd koristio Srbe iz Hrvatske kao sredstvo vladanja nad Hrvatima. Jedna od glavnih poluga vladanja nad Hrvatima bila je diplomacija u kojoj je bilo vrlo malo Hrvata, a oni koji su bili služili su Beogradu. Jugoslavenska diplomacija bila je kamen temeljac širenja laži o hrvatskom narodu diljem svijeta, a ostaci toga vide se i danas.

Na današnji dan 1990. objavljen je podatak da je od 2.256 zaposlenih u Saveznom sekretarijatu za vanjske poslove  samo 267 osoba (11,8) iz Hrvatske, a i od toga broja samo je nešto više od 50 posto Hrvata. Hrvati su činili 20 posto stanovništva Jugoslavije, a u diplomaciji ih gotovo nije bilo. Sve je bilo rezervirano za Srbe, kao i u drugim važnim područjima vojske, policije i financijskom sustavu.

(...)

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20460 on: 02-08-2020, 14:20:38 »
Pa ti citiraš jednu kriptofašističku kinematografsku basnu koja slavi nekontrolisan nadzor nad građanima i normalno je da ona na kraju dana vidi vrednost u viđilante pravdi radije nego u nečemu nad čim građani imaju kontrolu.

Pojma nemam šta pričaš, iskreno. Fašističke države su sve redom bile ultrapravno ustrojene, štaviše Rechtstaat su Njemci i izmislili. Ali to prosto nije to, jer se pravo i pravda razilaze, politika savija zakone ili ih i ne implementira

Djeluje kao da trebam pripovjedati istoriju čovječanstva da bih pokazao da svuda postoje viđilante tiranoubice, eno jednog u Švici čak. Stvarno ne kapiram, ne ovo oko Betmena, nego ono jel Viljem Tel terorista?

Da ne bude zabune da ovo samo Balkanci kao Bata laprdaju, sjetih se da je Ernst Bloh u "Principu nada" spomenuo srpske hajduke kao ne samo primjere prkosa i borbe s onim što su imali i mogli, nego kao modelom principa nade.

Ne vidim apsolutno nikakvu mogućnost da se taj princip nade oduzme jednom balkanskom narodu. E to bi bio kriptofašizam, baš iza vela rechstaata

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20461 on: 02-08-2020, 14:35:37 »
Pa ja ga ne poričem narodu, sve vreme pričam da DRŽAVA kao institut ne treba da stane iza tog jer ako stane - šta će onda narodu država?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20462 on: 02-08-2020, 14:50:15 »
ne kontam, jel postoji ulica Viljema Tela ili ne postoji?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20463 on: 02-08-2020, 17:06:46 »
Pa, to ti je švajcarski Obilić.

many historians doubt that Tell ever made those two famous arrow shots in 1307, and many are convinced that no such person as William Tell ever existed.

Dakle, mitologija, ne stvarnost.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20464 on: 02-08-2020, 18:07:31 »
aman, zašto je bitno je li postojala osoba?

rekao si da taj tip osobe država ne može prihvatiti jer nije djelovao po institucionalnoj pravdi, a ono ispade i u Švici kada institucionalna pravda zakaže lete glave i to država aminuje kao nacionalnu kulturu, što jelte nazivi ulica i jesu

mislim da miješaš stvari, recimo nije u pitanju ulica Puniše Račića, koji zapravo nije iskoristio sve pravno-političke i nenasilne mogućnosti obračuna sa protivnikom nego se zapravo posro po instituciji čiji je bio dio

Ali Puniša Račić nema ulicu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20465 on: 02-08-2020, 18:54:43 »
I ne treba.

Razumem da smatraš kako nije bitno da li je u pitanju prava ili izmišljena ličnost već da li je princip viđilantizma isti, ali mislim da postoji supstancijalna razlika između folklora i nečeg što je deo toliko skore istorije da su akteri još uvek živi.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20466 on: 02-08-2020, 19:17:55 »
In 1980, the German government established a memorial for the failed anti-Nazi resistance movement in a part of the Bendlerblock, the remainder of which currently houses the Berlin offices of the German Ministry of Defense (whose main offices remain in Bonn). The Bendlerstrasse was renamed the Stauffenbergstrasse, and the Bendlerblock now houses the Memorial to the German Resistance, a permanent exhibition with more than 5,000 photographs and documents showing the various resistance organizations at work during the Hitler era. The courtyard where the officers were shot on 21 July 1944 is now a memorial site, with a plaque commemorating the events and a bronze figure of a young man with his hands symbolically bound which resembles Count von Stauffenberg.

Stauffenberg was one of the leading members of the failed 20 July plot of 1944 to assassinate Adolf Hitler and remove the Nazi Party from power.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20467 on: 02-08-2020, 21:12:14 »
Sad će da deluje da cepam dlaku na četiri, ali, to je bilo usred rata i moglo je da utiče da se rat završi pre, da ljudi ne ginu dalje bla blča bla (to je bar teorija). Dakle, ne ubistvo iz osvete itd.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20468 on: 02-08-2020, 21:48:03 »
Da, to što Pavelić radi na cijepanju SFRJ, čak i sa Stojadinovićem je sarađivao, što su postojali pokušaji atentata na Tita, to nije rat, nego čekanje da Madona isporuči Pavelića.

Bojim se da si krenuo od nekog sterilnog peščanik stava i sad jednostavno to ne može da se koriguje tom pričom eto opravdano je udariti na Hitlera u ratu a poslije nije jerbo rechstaat koja ne radi.

Ne vidim kakvi su to prioriteti, čovjek se zvao Ante Pavelić. Sapienti sat.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #20469 on: 02-08-2020, 22:47:29 »
pavelic poslije katastrofe 1945. bijese u emigraciji uglavnom vrlo prezren, usamljen i bez trunke uticaja na bilo sta.
spasen je u poracu jer bio hrvatski poglavar, da ga se ne mrcvari po jugokomunistickim kretenima koji maltene gori od pavelica, te napusten. da je bilo sta predstavljao, em bi ovaj bilmez jako tesko dosao do njega, em bi ga ustase likvidirali nakon sto bi uspio pucati na/ubiti pavelica, uglavnom ne bi prezivio, posebno ne u emigraciji, tek mozda ako bi ekspresno pobjegao u jugoslaviju. no to je nebitno, postoji tu jos jedna komponenta koju niste dotakli:

ja u ovom imenovanju ulice vidim odredjenu poruku koja u skladu sa urnebesnom medijskom propagandom (u inozemstvu), potiskivanjem istine oko prirode jugokomunizma, zabrana komemoracije (bleiburg), opstrukcije izdavastva, itd., znaci ne bi me cudilo da se beograd vrati staroj "dobroj" praksi likvidacija politickih protivnika. to je bila praksa za prve juge, za druge, pa i devedesetih, tek imamo kratko zatisje, a nova juga na liniji njemacka-turska postavlja se punom parom. to nece proci bez velikog otpora, a ovo imenovanje mi se cita kao poruka.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20470 on: 02-08-2020, 22:54:45 »
nova juga hahahaha kolko je tebi dobro hahahha

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20471 on: 03-08-2020, 07:48:58 »
Da, to što Pavelić radi na cijepanju SFRJ, čak i sa Stojadinovićem je sarađivao, što su postojali pokušaji atentata na Tita, to nije rat, nego čekanje da Madona isporuči Pavelića.

Bojim se da si krenuo od nekog sterilnog peščanik stava i sad jednostavno to ne može da se koriguje tom pričom eto opravdano je udariti na Hitlera u ratu a poslije nije jerbo rechstaat koja ne radi.

Ne vidim kakvi su to prioriteti, čovjek se zvao Ante Pavelić. Sapienti sat.
Pa, eto, tu moramo da pihvatimo da nemamo zajedničku polaznu tačku. Za tebe je osvetnička pravda prihvatljiva kao politika države, za mene nije i mislim da ona simboliše represivnost državnog sistema koga ne kontrolišu građani kroz institucije.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20472 on: 03-08-2020, 08:21:46 »
Meni je samo zanimljivo da za tebe 1950. postoji samo jedan represivni režim.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #20473 on: 03-08-2020, 08:55:50 »
Ovako to  vidi druga, građanska, liberalna Srbija  :) :
Фотографија корисника Dnevna doza neoliberala
Tajno pišem zbirke po kućama...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20474 on: 03-08-2020, 09:06:59 »
nažalost su fejk i što se toga tiče, jer Žikica bi ubio i Đilasa i Jeremića i Obradovića i onu Milićku...

kontam da im ovaj smeta što je četnik, ali to je sporedno pitanje, niko nije ni rekao da je čist kao suza niti da su mu stavovi ispravni.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20475 on: 03-08-2020, 10:32:07 »
Meni je samo zanimljivo da za tebe 1950. postoji samo jedan represivni režim.

Podmetačina! Svi režimi su represivni, a samo su neki uređeniji.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20476 on: 03-08-2020, 11:08:11 »
nijedan nije vala uređen na ovom nivou. I kad su hvatali Bader Majnhof, Njemci su primijenili darknight metode tog vremena, prosto nema smisla iz vizure vladavine prava posmatrati utemeljenja i funkcionisanje bilo koje države, jer vladavina prava dolazi posljednja, uopšte ne čini osnovu uspostavljanja države. To jest, nema te libdemokracije bez realpolitičkog preduslova.

Jbg, ovdje si na početku izbacio i priču da je Princip u onoj smrdljivoj Austrougarskoj trebao čekati institucionalnu proceduru, a ono aneksirana država i teški aparthejd, al ajmo tužit sudu i tražit pravdu. Ne možeš od toga napravit pitu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20477 on: 03-08-2020, 11:16:52 »
Ne, to je polemisanje sa nečim što ja nisam rekao. Rekao sam da država ne treba da daje ulice lone wolf "aktivistima" tog tipa jer to ide kontra ideji države kao braniocu prava.

mac

• 3
« Reply #20478 on: 03-08-2020, 11:45:38 »
Država treba da se potčini volji naroda. A narod hoće ulicu ima da dobije ulicu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20479 on: 03-08-2020, 12:02:12 »
Već smo pričali o tome da državno odlučivanje nije jednostavno postavljanje pitanja svim građanima u isto vreme i brojanje za koji je odgovor najviše njih. Zakoni i institucije postoje da NE BI na taj način morao da vodiš zemlju jer je to mnogo neefikasno plus po prirodi stvari ostavlja marginalizovane na margini a društvo se ozbiljno trudi da to ne bude tako.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20480 on: 03-08-2020, 12:13:50 »
Ne, to je polemisanje sa nečim što ja nisam rekao. Rekao sam da država ne treba da daje ulice lone wolf "aktivistima" tog tipa jer to ide kontra ideji države kao braniocu prava.
Kontra ideji KOJE države? Argentine, Španije, NDH, Austrougarske?

Ideja SFRJ kao države time nije poljuljana.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20481 on: 03-08-2020, 12:28:57 »
Ama pričam o državi danas. Mi nemamo čak ni smrtnu kaznu pa je bizarno da proslavljamo pokušaj vaninstitucionalnog izvršenja iste.

mac

• 3
« Reply #20482 on: 03-08-2020, 13:02:31 »
Kada se atentat desio SFRJ je imala smrtnu kaznu, pa smo s te strane rasprave pokriveni.

Ideja da građani neposredno glasaju o svemu je ideal kome treba stremiti, a ne nešto od čega treba bežati. Remove the middle man. To što imamo poslanike je zbog problema neefikasnosti, kao što si i sam rekao. Ali ako većina građana nešto želi, i ničija manjinska prava nisu ugrožena, onda nema potrebe da osporavamo volju građana krijući se iza nekakve države. Država treba da služi narodu.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20483 on: 03-08-2020, 13:08:33 »
Pa da, ali pričaš o the državi a ne o konkretnim zemljama, idealu pravnog poretka a ne praksi, apstrakciji a ne konkretnom kontekstu, dijelu a ne cjelini.

Šta tu dodati, pričaš o bajci, ne o istorijskoj realnoj situaciji. Nisi je sagledao u materijalnim uslovima u kojima se dogodila, a pritom ne vidim koji to pravdoljubivi intelektualac dođe i tvrdi tako nešto.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #20484 on: 03-08-2020, 14:31:58 »
Ideja da građani neposredno glasaju o svemu je ideal kome treba stremiti, a ne nešto od čega treba bežati. Remove the middle man. To što imamo poslanike je zbog problema neefikasnosti, kao što si i sam rekao. Ali ako većina građana nešto želi, i ničija manjinska prava nisu ugrožena, onda nema potrebe da osporavamo volju građana krijući se iza nekakve države. Država treba da služi narodu.

Ne, mac, potrebna je izuzetna revolucija u sferi svesti da bi ovo funkcionisalo. Kako sada stvari stoje, kada bismo na Twitteru ili Facebooku ili Instagramu zamenili dugme "like" sa "curse" koje bi imalo efekat u stvarnom životu, čitavo čovečanstvo bi pomrlo u veoma kratkom roku. Ili bar oni koji koriste društvene mreže. Nije mi potrebna stroga naučna "aaaa, kasnim tri veka da bih dokazao očigledno!"analiza da bih video da jeste tako.

K'o što neko reče, nije cilj dati ljudima ono što žele, već ono što im je potrebno. Jer ljudi žele svašta.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20485 on: 03-08-2020, 15:16:55 »
Kada se atentat desio SFRJ je imala smrtnu kaznu, pa smo s te strane rasprave pokriveni.

Nismo pokriveni. Imati pravni kontinuitet sa nečim ne znači prihvatati nekritički sve što je to nešto uradilo.

I ja ne verujem u tu ideju direktne demokratije u ovolikim društvima. U komunama, kibucima itd. svakako ali veliki kolektivi ne mogu da se vode tako đšto se svaka administrativna odluka stavlja na javno glasanje svih pripadnika. Nije izvodljivo.

Kontra ideji KOJE države? Argentine, Španije, NDH, Austrougarske?

Ideja SFRJ kao države time nije poljuljana.

Ove naše u kojoj živimo.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #20486 on: 03-08-2020, 15:32:16 »
ja nisam siguran da je narod hteo, inicijativa je bila gradskih vlasti, a narod se samo složio, odnosno podržao ideju. inače, bilo bi interesantno koliko je ljudi pre sve ove ujdurme znalo za lika i šta je uradio.

meni lično ne smeta da ulica nosi njegov naziv, ali mislim da je odluka da mu se dodeli ulica donesena na talasu prikupljanja jeftinih političkih poena, posebno imajući u vidu da će Zagorska (ili njen deo) nositi od sada njegovo ime. mislim, verovatno je bilo i drugih ulica u Beogradu koje su mu mogle biti date.

zato je Cerak zakon, imaš kedrove, omorike, platane, ima da stoje nazivi ulica do kraja sveta :)
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20487 on: 03-08-2020, 15:37:12 »
nije ni ona poljuljana. Ne bih rekao da išta ima logički slijed u tome što govoriš

jel Viljema Tela prihvata sadašnja Švajcarska? Nikako joj to ne umanjuje poredak vladavine prava. Jel sadašnja Njemačka daje ulicu i spomenik tom Štafenbergu? Prosto iz ulice Jovovića kao obilježavanja jednog istorijskog događaja ti bi izvukao sadašnju pravnu državu i njenu funkcionalnost i kapacitet. A to je istorijski događaj. Non sequitur.

Uporno nudiš što bi se reklo istoriju bez povijesti. Država koja obilježava istorijsku ličnost ad hoc viđilantea ugrožava svoj status kao pravne države danas. Kako i gdje, kad to svaka država čini, ne samo navedene germanske?

Bojim se da ću morati povući onu čuvenu kartu da ti zapravo postuliraš jedno desničarsko viđenje države kao autonomnog duhovnog tijela, što bi se reklo institucije umnog rada koje je nekako izdignuto iz stvarno postojećih društava, sudeći ni po babu ni po stričevima.

A to ne postoji, to se osvaja, za to se bori, između ostalog i Principom i principom, a ne samo drugim. Iz ljevičarske perspektive, država je rezultat tih borbi, ona je onda efektivno otjelovljenje društvenih tenzija a ne patrijarh pavle koji čita članove zakona pa procjenjuje jel nešto u redu... i ako ustuknemo dobijamo Pavelića nazad. Kao što smo dobili i tajkune natrag.

ta pravna država ne funkcioniše u vakuumu, čim su radnici posustali, odmah je i čuvena svetinja privatne svojine nagrižena ne samo u američkim, već i francuskim i njemačkim sudovima. Ni tamo ti nije svojina zaštićena ako tako procijeni sudija koji odlučuje o eksproprijaciji, i takva je praksa proteklih tridesetak godina, čak krše sopstvene ustave bajni EU stožeri i mi sada očekujemo čardak ni na nebu ni na zemlji, državu iz epruvete, ma daj Meho

Što bi reko Badju, Jovović je događaj, takav kakav jeste.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20488 on: 03-08-2020, 15:49:04 »
ja nisam siguran da je narod hteo, inicijativa je bila gradskih vlasti, a narod se samo složio, odnosno podržao ideju. inače, bilo bi interesantno koliko je ljudi pre sve ove ujdurme znalo za lika i šta je uradio.

meni lično ne smeta da ulica nosi njegov naziv, ali mislim da je odluka da mu se dodeli ulica donesena na talasu prikupljanja jeftinih političkih poena, posebno imajući u vidu da će Zagorska (ili njen deo) nositi od sada njegovo ime. mislim, verovatno je bilo i drugih ulica u Beogradu koje su mu mogle biti date.

zato je Cerak zakon, imaš kedrove, omorike, platane, ima da stoje nazivi ulica do kraja sveta :)

nije čak ni pitanje jedne ulice, ono neka bude raskršće 51. i 83. ulice kao u SAD, Mehova poenta je da ovim Principima ispade nije mjesto ni u istorijskim udžbenicima, jer bože moj oni su viđilante metafizički protivnici državnog ustrojstva

ali poenta je promašena, jer pravna država koja iscrpi svoja sredstva a ništa ne postigne treba prosto da kaže "oh well" i nastavi dalje, jer Meho ne može mirno da spava

jbg, pravna država nije ni napravljena da bi ljudi mirno spavali i ako će hvatati i kažnjavati sitnu buraniju, oko sokolovo koje kažnjava parkirane na zebri

može slobodno i anarhija onda, jer padamo u farsu

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20489 on: 03-08-2020, 16:22:32 »
Valjda je jasno da ja pričam o državi u kojoj su radnici izgradili institucije da im služe kako bi mogli da rade svoj posao. A ne o državi koja mitologizuje nasilje izvan institucija i hvata na jeftinu emociju i kosmičku pravdu. Mante me toga, molim vas. Nek dođu i ti Germani pa i njima da objasnim.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20490 on: 03-08-2020, 16:32:55 »
ah, al ti hoćeš reći nešto tipa poštanska služba je institucija, pa ako pošalješ preporučeno za Pavelića možda stigne. Popuniš formular a on ne stigne i ništa.

a institucija nije tek ustanova. Porodica je institucija koju radnici ne izgrađuju. Brak je institucija, dakle vanbračna zajednica dok nije bila priznata bila je mitologizacija jeftine emocije?

nema nikakvog problema, hoćeš da uvedemo instituciju Gavrila Principa, iako to zapravo već jeste institucija jer je to zapravo vrlo uređena društvena oblast gdje znamo šta možemo da očekujemo :lol:

objašnjavaj i Germanima, nije problem, ali ono: pošta nek propadne, nije neka šteta

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20491 on: 03-08-2020, 16:57:36 »
Dalekobilo, pošta je vrlo lepa i korisna stvar. Ovo što joj Tramp radi je tužno.

I kako ništa? Ako preporučena pošiljka nije stigla, budemo obeštećeni. To je smisao institucije, akauntabiliti, rilajabiliti, sve te fore.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20492 on: 03-08-2020, 18:00:22 »
ne računajući Jovovića, kako smo to obeštećeni?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20493 on: 03-08-2020, 18:03:34 »
Johann Georg Elser (German: [ˈɡeː.ɔʁk ˈɛl.zɐ]] (About this soundlisten); 4 January 1903 – 9 April 1945) was a German worker who planned and carried out an elaborate assassination attempt on Adolf Hitler and other high-ranking Nazi leaders on 8 November 1939 at the Bürgerbräukeller in Munich (known as the Bürgerbräukeller Bombing).

https://en.wikipedia.org/wiki/Georg_Elser#Memorials

mac

• 3
« Reply #20494 on: 03-08-2020, 18:20:36 »
Dobro Bato, Hitler je posebna kategorija. Pomoglo bi kad bi našao neki drugi primer osobe koja je dobila ulicu u nekoj državi na konto toga što je atentirala u vreme mira neprijatelja te države. I da ta država bude zapadnoevropska.

FBI ima listu najtraženijih kriminalaca, "neprijatelja države". Da li je civil dobio ulicu zato što je ubio nekog od njih?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20495 on: 03-08-2020, 18:38:09 »
sasvim izokrenuta pitanja

mene ne zanima koliko ima oblaka na nebu, kakve veličine, koje boje

bukvalno sam samo objasnio da se oblaci nalaze na nebu a ne negdje gdje neko umišlja da se nalaze

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20496 on: 03-08-2020, 18:38:54 »
naravno, Gavrilo Princip je odgovor na tvoje, ali to ništa ne mijenja, jer pitanje je samo da li se oblaci nalaze na nebu

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20497 on: 03-08-2020, 18:39:15 »
ne računajući Jovovića, kako smo to obeštećeni?

Ako pitaš Zoska, reći će tako što smo pola veka tlačili Hrvatsku i bogatili se na njenoj muci.

Ako ne pitaš njega, onda se vraćamo na ono što sam rekao gore, država radi kroz institucije ili ne radi. Da kažemo da nismo obeštećeni - kako je davanje imena ulici po Jovoviću "obeštećenje"? Nemoj sad da mešamo simbolike i matematike.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #20498 on: 03-08-2020, 19:24:44 »
pjackali, pljackali je pravi termin, pljackali, unistavali i kolonizirali. i to kroz sve institucije. beograd je nametnik.
smijesna mi rasprava pri kojoj se kao treba zastititi neka napredna institucija, a koju definitivno nikad niste imali, vec su politicka ubojstva elementarni dio beogradskog sustavnog terora.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #20499 on: 03-08-2020, 19:35:54 »
Kakve ulice, odbacio si čitav fenomen jovovića i principa kao antidržavni, valjda smo skontali da to nije pitanje neke ulice.

Dakle, propagiraš koncept buržoaske države a ne opštenarodne, furaš kao legalitet a obeštećenje svodiš na novac. Nije ni čudo što ulijeće zosko kome je nacija novac.