Author Topic: The Best of the Best of SF & Fantasy (of the XX century and beyond)  (Read 75418 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Budući da nam se bliži dodela Oskara, red bi bio da se prozbori koja glede toga koji su to najbolji naslovi nama drage žanrovske knjževnosti a objavljeni tokom prethodne kalendarske godine. Prilikom odabira tih naslova, razvrstanih po žanrovskim kategorijama, vodio sam se time da reć mora biti isključivo o romanima koji otpočinju neki serijal, ili stoje sami za sebe. Razlog zbog kojeg sam se na to rešio jeste činjenica da etablirani serijali već imaju verne poklonike i najčešće ne donose ama baš ništa novo. Uz svakog pobednika navešću i po dva najbliža konkurenta. Naravno, voleo bih da čujem još nečija mišljenja u vezi sa ovim spiskom, naročito stoga što jedan čovek jednostavno ne može da proprati sve naslove u svim žanrovima i podžanrovima. Here it goes...

Fentezi:

1.   Maledicte, Lane Robins (Del Rey)

Obrazloženje: Roman prvenac, prelepo napisan i posve originalan. Za razliku od većine romana epske fantastike, uopšte nije epski, već krajnje ličan i intiman. Čita se kao šekspirovska tragedija – sa potpuno neočekivanim razrešenjem.

Najbliži konkurenti:

2.   The Name of the Wind, Patrick Rothfuss (DAW; Gollancz)
3.   Ysabel, Guy Gavriel Kay (Viking Canada; Roc)

SF:

1.   Brasyl, Ian McDonald (Pyr; Gollancz)

Obrazloženje: Veličanstven roman, koji pomera granice žanra. Teško mi je da nađem reči kojima bih opravdao svoju odlku, a da ne pokvarim užitak u čitanju nekome ko se ovog romana još nije dočepao – pa stoga neću razglabati.

Najbliži konkurenti:

2.   Black Man, Richard Morgan (Gollancz; Del Rey as Thirteen)
3.   Undertow, Elizabeth Bear (Bantam Spectra)

Urban Fentezi/Dark fentezi:

Primedba: Znam da će mi mnogi zameriti što sam posebno izdvojio ovaj podžanr(ove), ali u okviru njega objavljuje se svake godine sve više naslova i debituje sve više novih pisaca, pa se ovakvo rešenje jednostavno nameće.

1.   Blood Engines, T. A. Pratt (Bantam Spectra)

Obrazloženje: Osnovni razlog zašto sam ovaj naslov izdvojio kao prvi jeste primetno odsustvo romantike. Silni klonovi Lorel Hamilton obično se drže njenog šablona (otud i jesu klonovi, zar ne?), tako da u svim tim romanima čitalac neprestano prati ljubavne jade mladih vampira, vukodlaka, demona i sličnih živuljki. Ovaj naslov je osvežavajući. Nema ljubakanja.

Najbliži konkurenti:

2.   New Amsterdam, Elizabeth Bear (Subterranean Press)
Primedba: Ovaj naslov našao bi se na prvom mestu, samo da nije nekoliko sitnica na silu umetnutih u tok radnje, koje ne služe ama baš ničemu.
3.   Blood Magic: Book One Of The Ballad Of Kirin Widowmaker (The Ballad of Kirin Widowmaker), Matthew Cook (Juno Books)

Horor

1.   20th Century Ghosts, Joe Hill (William Morrow)

Obrazloženje: Da, ovo je zbirka priča, a ne roman – ali je najbolja žanrovska zbirka koju sam čitao. još od one Majkla Maršala Smita (čijeg naslova trenutno ne mogu da se setim). Sem toga, da 20th Century Ghosts nije na prvom mestu, bila stavka broj dva.

Najbliži konkurenti:

2.   Heart-Shaped Box, Joe Hill (Morrow; Gollancz)
3.   Duma Key, Stephen King (Scribner)

Eto... Sad, nemoguće je ispratiti sve te silne naslove i pisce, kako stare tako i nove, stoga navalite sa ispravkama i dopunama (naročito u delu horora, koji mi je ’ priznajem, slaba tačka).
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: The Best of the Best SF & Fantasy Recomendations
« Reply #1 on: 17-02-2008, 09:54:36 »
Jebote, taj Ian Mek Donald već više od jedne decenije pomera granice žanra. Moraću da ga nađem i da ga polomim...

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #2 on: 17-02-2008, 11:17:56 »
Dobro, znam da je klise - ali zbog toga izjava nije nista manje tacna (a ja jos i ne volem bas toliko hard sf).
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #3 on: 10-03-2008, 15:02:06 »
Obecao sam jednom kolegi forumasu da cu sastaviti spisak najboljih naslova iz 2007. godine, koji su deo nekog etabliranog serijala. Pa da pocnem:

Fentezi:

1.   Ink, Hal Duncan (Macmillan UK; Del Rey)

Obrazloženje: Mastilo nikako nije cist fentezi i pre bi se moglo reci da potpada pod slipstrim kategoriju, ali ipak sam se resio da ga ovde strpam, najvise stoga sto mi se cini da se razlike medju zanrovima sve vise brisu, te da se na neki nacin vracamo u pedesete godine proslog veka, kada je sve bilo SF, bez obzira na to da li glavni junak vitla macem ili laserskim pistoljem. Zanrovi se opet priblizavaju, samo sto ce – verovatno – sve biti “fantastika”. Elem, Mastilo je roman sa gomilom problema. Uzasno zamrsen, nekonzistentan, predugacak... Medjutim, koncept na kojem Mastilo pociva – kao i njegov prethodnik – tako je zanimljiv i zamrsen da jednostavno zasluzuje da se nadje na prvom mestu najboljih nastavaka 2007. godine. REc je o naslovu koji nije bas reader-friendly. Citalac mora da se poprilicno potrudi da bi ga pratio – ali, vredi. Ako nista drugo, a ono zbog cinjenice da bi pokojni Robert Dzordan od Mastila napisao deset romana, minimum.

Najbliži konkurenti:

2.   Ironside, Holly Black (McElderry)
3.   The Well of Ascension (Mistborn, Book 2), Brandon Sanderson (Tor)

SF:

1.   Axis, Robert Charles Wilson (Tor)

Obrazloženje: Da se razumemo, Vilsona ne ljubim ni izbliza koliko Makdonalda, recimo, ali ovo je ipak nastavak roman koji je dobio Huga. Enivejz, Hugo ili ne, hard kor SF kakav se retko vidja.

Najbliži konkurenti:

2.   Ha'Penny, Jo Walton (Tor)
3.   Queen of Candesce, Karl Schroeder (Tor)

Urban Fentezi/Dark fentezi:

1.   Whiskey and Water, Elizabeth Bear (Roc)

Obrazloženje: Sjajno zamesateljstvo, koje preskace zanrovske granice. Malo urban fentezija, malo dark fentezija, malo alternativne istorije (koja mi je slaba tacka). Otud prvo mesto na listi nastavaka.

Najbliži konkurenti:

2.   Engineer Trilogy: Devices and Desires / Evil for Evil / The Escapement, K. J. Parker (Orbit UK; Orbit US)
3.   The Mirador, Sarah Monette (Ace Hardcover)
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #4 on: 14-03-2008, 23:23:58 »
U nastavku najboljih naslova objavljenih u 2007. godini, malo cu odstupiti od naslova teme – i pozabaviti se knjigama koje su svetlost dana ugledale nesto ranije, ili nesto kasnije. Razlog tome je sto se uvelikopriprema izlazak na srpsko knjizevno trziste jednog od tih naslova. Rec je o romanu Sumrak, spisateljice Stefani Mejer. Ovim naslovom detaljnije cu se pozabaviti u prikazu za Popboks, ali to ne znaci da ne mogu da pridodam jos jednu stavku Nightflier’s BEST OV DE BEST listi. Rec je, naravno, o kniizevnosti za decu i omladinu, ili kako se to na srpskom kaze, Young Adoult Literature.
Ocigledno je da se pre jedno dve godine neko setio da su nekadasnji klinci sto su  citali prvog Harija Potera sada vec debelo zagazili u tinejdzersku dob, te je receni neko pohitao da iskoristi vec postojecu brojnu publiku, zeljnu mracnije i seksipilnije fantazije. To je dovelo do bujice romana sa tinejdzerskim vampirima, demonima, vukodlacima, vesticama i ostalim karakondzulama kao protagonistima. Za sada se u toj silesiji izdvaja nekoliko autora, sa svojim ciklusima.

Young Adoult:

1.   The Twilight Saga, Stephenie Meyer (Little, Brown Young Readers)

Obrazloženje: Najpre, ovo ce se ubrzo pojaviti i u nasim knjizarama, a u izdanju Evro-Djuntija, novog izdavaca Harija Potera. Sem toga, Mejerovoj je poslo za rukom da napise roman o tinejdzerskim vapirima (koji, naravno, to nisu – mislim, tinejdzeri), a da sve to ne ispadne bljutavo. Dalje obrazlagati necu, posto – kao sto vec rekoh – nameravam da napisem nesto opsirniji prikaz prvog romana ovog serijala, koji za sada broji cetiri naslova.

Najbliži konkurenti:

2.   City of Bones, Cassandra Clare (Simon Pulse)
3.   Marked, PC Cast & Kristin Cast (St. Martin's Griffin)
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #5 on: 14-03-2008, 23:24:58 »
Voleo bih da jos neko postavi svoje liste favorita za proslu godinu, a i za ovu - zasto da ne...
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #6 on: 18-03-2008, 00:50:22 »
Buduci da se na srpskom knjizevnom trzistu najvise trosi americka roba, dosetio sam se da dam kakav-takav pregled zanrovskih autora iz drugih zemalja. Pocecu od australijske fantastike, najvise stoga sto je Boban pre izvesnog vremena jedan broj Znaka Sagite (poslednji objavljeni) posvetio upravo Australijskoj zanrovskoj knjizevnosti. Inace, ova lista bice posvecena iskljucivo epskoj fantastici i srodnim podzanrovima (kasnije cu postovati za SF), a i razlikovace se malo po formi od prethodnih.

Nightflier’s BEST OV DE BEST Australians Part One:

1.   The Etched City, K.J. Bishop (Spectra)

Obrazloženje: Najpre Kirsten Bisop je jedan od najmladjih pisaca fantastike za koje znam. Rodjena je tek 1972. godine, sto je cini prakticno dojecentom. Sem toga, zahvaljujuci urednickom uticaju Zorana Zivkovica, Moc knjige je pre nekoliko godina objavila njen roman-prvenac u istoj ediciji kao i Mjevilovu Stanicu Perdido, te se moze citati i na nasem jeziku. The Etched City je dark fentezi i puno me podseca na prve tri knjige Kingove Mracne kule – na najbolji nacin. Potpuno je dekadentan, antiherojski nastrojen i iscasen. Prava knjiga da oraspolozi coveka kada je snuzden. Inace, roman je 2004. nominovan za World Fantasy Award.

2.   The Black Magician Trilogy, Trudi Canavan (Eos)

Obrazloženje: Jos jedna relativno mlada spisateljica (1969. godiste), Trudi Kanavan takodje moze da se cita na srpskom jeziku, a u izdanju Alnarija. Sem trilogije Black Magician, Kanavanova  je napisala i trilogiju The Age of the Five, koja ce se takodje pojaviti na nasem jeziku, a u blizoj buducnosti. Kanavanova je zanatski dobor potkovan pisac, mada ne donosi bogzna sta novo u zanr. Uglavnom se bavi sukobom sa autoritetima  i licnim sazrevanjem.

3.   The Bitterbynde Trilogy, Cecilia Dart-Thornton  (Tor)
Obrazloženje: Pored ove trilogije, Dart-Torntonova ima jos i The Crowthistle Chronicles. Pise krajnje lirskim stilom, zahtevnim za citaoca i sluzi se konstrukcijom nalik na pregrimovske evropske bajke, kako recenicnom, tako i kada je rec o strukturi romana. Iako su njena dela teska za citanje, vrede ulozenog truda.

4.   The Wayfarer Redemption, Sara Douglass (Tor)
Obrazloženje: Daglasovu najvise volim zbog Rojovih ilustracija. To je zakljucak do kojeg sam dosao nakon zavrsenog poslednjeg romana u ovom sestoknjizju. Daglasova pricu pocinje sjajno, medjutim primetan je pad kvaliteta pripovedanja nakon trece knjige. Kao i kod vecine australijskih autora (valjda je to zbog vode koju piju), svet kroz koji se protagonisti romana Sare Daglas krecu bizaran je i cudnovat.

5.   The Hythrun Chronicles, Jennifer Fallon (Tor)
Obrazloženje: Jos jedna nesvakidasnja epska fantastika, koja se odlikuje brojnim motivima tzv. dark fentezija, ali ipak ne prevaze na tu stranu. Zanimljiv pisac, cije romane valja procitati. Iako nije medju mojim omiljenim autorima, daleko je zanimljivija od – recimo – Trudi Kanavan. Sem Hitrinskih letopisa, Falonova je napisala i trilogiju The Second Sons

6.   The Witches of Eileanan, Kate Forsyth (Roc)
Obrazloženje: Moja miljenica kada je rec o australijskim piscima epske fantastike. Zanatski valjano potkovana, sjajno se sluzi motivima preuzetim iz irskog i velskog folklora, a sve da bi izatkala sjajnu potku i ispripovedala izvanrednu pricu. Uzivanje je citati njene romane.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #7 on: 18-03-2008, 20:34:51 »
Cisto da najavim, tek cu sutra postaviti ostatak teksta. Potom slede BotB Kanadjani i Paranormal Romances.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #8 on: 20-03-2008, 00:11:50 »
Nightflier’s BEST OV DE BEST Australians Part Two:

1.   The Quickening Thrilogy, Fiona Mcintosh (Eos)

Obrazlozenje: Mada ima jos objavljenih naslova, ova trilogija je svakako Makintoskino najpoznatije socinjenije, koje ju je i prosavilo na americkom trzistu – sto znaci i svetskom. Po mom misljenju, Fiona Makintos je jedan od zapostavljenih fentezi autora. Odnosno, iz ko zna kojih razloga, nije joj poslo za rukom da dosegne slavu Trudi Kanavan ili Garta Niksa, mada to svakako zasluzuje.

2.   The Moonworlds Saga, Sean Mcmullen (Tor)

Obrazlozenje: Makmalen je daleko poznatiji po svojim SF naslovima, ali svakako zasluzuje da se pomene i kao jedan od najvecih “mladih” fentezi talenata koje australijska, pa i svetska epska fantastika ima. Na Makmalenovom primeru najbolje se vidi zasto su americke izdavacke kuce pribegle masovnoj regrutaciji australijskih pisaca.

3.   The Seventh Tower, Garth Nix (Scholastic)

Obrazlozenje: Svakako najbolji australijski pisac fentezija. Na srpskom jeziku moze da se cita u izdanju Narodne knjige. Naravno, rec je o njegovoj trilogiji Abhorsen. Veoma inovativan pisac, divnog stila, u svojim romanima prevashodno se obraca mladjoj publici. Ovo je autor koji zasluzuje da ga zadesi sve ono sto je zadesilo Roulingovu – ali verovatno nece, posto je mnogo bolji pisac.

4.   Giants of the Frost, Kim Wilkins (Grand Central Publishing)

Obrazlozenje: Nezasluzeno nezapazena spisateljica. Imala je zlehudu srecu da se njena americka premijera zadesi istovremeno sa pravom navalom romana vec etabliranih autora. U Australiji je velika zvezda, ali nije joj poslo za rukom da taj status stekne i u SAD. Razlog tome pre treba traziti u njenom americkom izdavacu, nego li u njenom pisanju.

5.   Books of the Cataclysm, Sean Williams (Pyr)

Obrazlozenje: Vilijams je daleko poznatiji po svojim SF romanima, pa cu ga detaljnije predstaviti kada se budem pozabavio listom SF autora, ali vredi ga pomenuti i ovde, ako ni zbog ceg drugog, a ono stoga da bi se pokazalo koliko su australijski pisci svestrani – i nastrani. Nikako se ne sme propustiti i zasluzuje mesto na polici svakog ljubitelja zanra.

Zakljucak: Iako sam sve ove naslove manje-vise citao po nekoliko puta, ni sam nisam bio svestan bogatstva australijske fantastike, dok nisam sastavio ovaj spisak. Ostaje mi samo da svima preporucim da makar prelistaju nesto od ovde pomenutih naslova – kao i poslednji broj Znaka Sagite, koji se bavi australijskom fantastikom.
First 666

Goran Skrobonja

• 5
  • 3
« Reply #9 on: 21-03-2008, 14:18:04 »
Danas izašle nominacije za HUGA! Kompletna lista je ovde - obratiti pažnju na boldovano.

2008 Hugo Nomination List

Best Novel

The Yiddish Policeman's Union by Michael Chabon (HarperCollins, Fourth Estate)
Brasyl by Ian McDonald (Gollancz; Pyr)
Rollback by Robert J. Sawyer (Tor; Analog Oct. 2006-Jan/Feb. 2007)
The Last Colony by John Scalzi (Tor)
Halting State by Charles Stross (Ace; Orbit)

Best Novella

"Fountains of Age" by Nancy Kress (Asimov's July 2007)
"Recovering Apollo 8" by Kristine Kathryn Rusch (Asimov's Feb. 2007)
"Stars Seen Through Stone" by Lucius Shepard (F&SF July 2007)
"All Seated on the Ground" by Connie Willis (Asimov's Dec. 2007; Subterranean Press)
"Memorare" by Gene Wolfe (F&SF April 2007)

Best Novelette

"The Cambist and Lord Iron: a Fairytale of Economics" by Daniel Abraham (Logorrhea ed. by John Klima, Bantam)
"The Merchant and the Alchemist's Gate" by Ted Chiang (F&SF Sept. 2007)
"Dark Integers" by Greg Egan (Asimov's Oct./Nov. 2007)
"Glory" by Greg Egan (The New Space Opera, ed. by Gardner Dozois and Jonathan Strahan, HarperCollins/Eos)
"Finisterra" by David Moles (F&SF Dec. 2007)

Best Short Story

"Last Contact" by Stephen Baxter (The Solaris Book of New Science Fiction, ed. by George Mann, Solaris Books)
"Tideline" by Elizabeth Bear (Asimov's June 2007)
"Who's Afraid of Wolf 359?" by Ken MacLeod (The New Space Opera, ed. by Gardner Dozois and Jonathan Strahan, HarperCollins/Eos)
"Distant Replay" by Mike Resnick (Asimov's May-June 2007)
"A Small Room in Koboldtown" by Michael Swanwick (Asimov's May-June 2007; The Dog Said Bow-Wow,Tachyon Publications)

Best Related Book

The Company They Keep: C.S. Lewis and J.R.R. Tolkien as Writers in Community by Diana Glyer; appendix by David Bratman (Kent State University Press)
Breakfast in the Ruins: Science Fiction in the Last Millennium by Barry Malzberg (Baen)
Emshwiller: Infinity x Two by Luis Ortiz, intro. by Carol Emshwiller, fwd. by Alex Eisenstien (Nonstop)
Brave New Words: the Oxford Dictionary of Science Fiction by Jeff Prucher (Oxford University Press)
The Arrival by Shaun Tan (Arthur A. Levine/Scholastic)

Best Dramatic Presentation, Long Form

Enchanted Written by Bill Kelly, Directed by Kevin Lima (Walt Disney Pictures)
The Golden Compass Written by Chris Weitz, Based on the novel by Philip Pullman, Directed by Chris Weitz (New Line Cinema)
Heroes, Season 1, Created by Tim Kring (NBC Universal Television and Tailwind Productions Written by Tim Kring, Jeff Loeb, Bryan Fuller, Michael Green, Natalie Chaidez, Jesse Alexander, Adam Armus, Aron Eli Coleite, Joe Pokaski, Christopher Zatta, Chuck Kim, Directed by David Semel, Allan Arkush, Greg Beeman, Ernest R. Dickerson, Paul Shapiro, Donna Deitch, Paul A. Edwards, John Badham, Terrence O'Hara, Jeannot Szwarc, Roxann Dawson, Kevin Bray, Adam Kane
Harry Potter and the Order of the Phoenix Written by Michael Goldenberg, Based on the novel by J.K. Rowling, Directed by David Yates (Warner Bros. Pictures)
Stardust Written by Jane Goldman & Matthew Vaughn, Based on the novel by Neil Gaiman, Directed by Matthew Vaughn (Paramount Pictures)

Best Dramatic Presentation, Short Form

Battlestar Galactica "Razor" written by Michael Taylor, directed by Félix Enríquez Alcalá and Wayne Rose (Sci Fi Channel) (televised version, not DVD)
Dr. Who "Blink" written by Stephen Moffat, directed by Hettie Macdonald (BBC)
Dr. Who "Human Nature" / "Family of Blood" written by Paul Cornell, directed by Charles Palmer (BBC)
Star Trek New Voyages "World Enough and Time" written by Michael Reaves & Marc Scott Zicree, directed by Marc Scott Zicree (Cawley Entertainment Co. and The Magic Time Co.)
Torchwood "Captain Jack Harkness" written by Catherine Tregenna, directed by Ashley Way (BBC Wales)

Best Professional Editor, Short Form

Ellen Datlow (The Year's Best Fantasy and Horror (St. Martin's), Coyote Road (Viking), Inferno (Tor))
Stanley Schmidt (Analog)
Jonathan Strahan (The New Space Opera (Eos/HarperCollins), The Best Science Fiction and Fantasy of the Year, Volume 1 (Night Shade), Eclipse One (NightShade)
Gordon Van Gelder (The Magazine of Fantasy and Science Fiction)
Sheila Williams (Asimov's Science Fiction)

Best Professional Editor, Long Form

Lou Anders (Pyr)
Ginjer Buchanan (Ace/Roc)
David G. Hartwell (Senior Editor, Tor/Forge)
Beth Meacham (Tor)
Patrick Nielsen Hayden (Tor)

Best Professional Artist

Bob Eggleton (Covers: To Outlive Eternity and Other Stories (Baen), Ivory (Pyr), & The Taint and Other Stories (Subterranean))
Phil Foglio (Covers: Robert Asprin's Myth Adventures, Vol. 2 (Meisha Merlin), What's New (Dragon Magazine Aug. 2007, Girl Genius Vol. 6-Agatha Heterodyne & the Golden Trilobite (Airship Entertainment))
John Harris (Covers: Spindrift (Ace), Horizons (Tor), The Last Colony (Tor))
Stephan Martiniere (Covers: Brasyl (Pyr), Mainspring (Tor), Dragons of Babel (Tor))
John Picacio (Covers: Fast Forward 2 (Pyr), Time's Child (HarperCollins/Eos), A Thousand Deaths (Golden Gryphon))
Shaun Tan

Best Semiprozine

Ansible edited by David Langford
Helix edited by William Sanders and Lawrence Watt-Evans
Interzone edited by Andy Cox
Locus edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, & Liza Groen Trombi
The New York Review of Science Fiction, edited by Kathryn Cramer, Kristine Dikeman, David Hartwell & Kevin J. Maroney

Best Fanzine

Argentus edited by Steven H Silver
Challenger edited by Guy Lillian III
Drink Tank edited by Chris Garcia
File 770 edited by Mike Glyer
PLOKTA edited by Alison Scott, Steve Davies, & Mike Scott

Best Fan Writer

Chris Garcia
David Langford
Cheryl Morgan
John Scalzi
Steven H Silver

Best Fan Artist

Brad Foster
Teddy Harvia
Sue Mason
Steve Stiles
Taral Wayne

John W. Campbell Award for Best New Science Fiction Writer

An award for the best new writer whose first work of science fiction or fantasy appeared during 2006 or 2007 in a professional publication. Sponsored by Dell Magazines.

Joe Abercrombie (2nd year of eligibility)
Jon Armstrong (1st year of eligibility)
David Anthony Durham (1st year of eligibility)
David Louis Edelman (2nd year of eligibility)
Mary Robinette Kowal (2nd year of eligibility)
Scott Lynch (2nd year of eligibility)
Tako mu je to. (K. Vonnegut)

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #10 on: 21-03-2008, 14:28:58 »
Hehe, izgleda da sam pogodio Huga. Procenu jedino moze da mi pokvari The Yiddish Policeman's Union, ali njega dozivljavam pre kao alternativnu istoriju, nego sf.
First 666

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #11 on: 25-03-2008, 14:39:25 »
Dok jos nismo odmakli predaleko od Australije, zeleo bih da skrenem paznju na Margo Lanagan. Procitao sam samo zbirku prica Black Juice, koja je dobila World Fantasy Award, i tu je, po kvalitetu, rame uz rame sa Etched City, koliko god da je poredjenje uopste i moguce.
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #12 on: 25-03-2008, 16:11:45 »
nju nisam pominjao, posto uglavnom pise kratke price i knjizevnost namenjenu deci i omladini, ali svakako zavredjuje da se procita...
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #13 on: 25-03-2008, 21:07:11 »
Dakle, Kanadjani dodjose na red. Za onoliku zemlju, nemaju nesto preterano puno pisaca fantazijske knjizevnosti, ali to nadoknadjuju kvalitetom (od strane jednih) i kvantitetom (od strane drugih) dela koja su ti pisci objavili. Bez neke posebne podele na zanrove i podzanrove, znaci - ukljucujuci SF - sledi Nightflier's BEST OV DE BEST Canadians Part One:

1.   The Penelopiad, Margaret Atwood (Canongate)

Obrazlozenje: Nekoga ce mozda iznenaditi sto se Atvudova nasla na spisku zanrovskih autora – ali ne i prave poznavaoce. Sem sto je dobitnik Bukerove nagrade, dobila je i Klarkovu, sto joj svakako daje puni legitimitet zanrovskog autora – mada joj to i nije potrebno. Atvudova je medju najcenjenijim piscima danasnjice, a i vrsna je pesnikinja. Na srpskom jeziku moze da se cita u izdanju Lagune i Narodne knjige. Narocito preporucujem roman Antilopa i kosac.

2.   The Prince of Nothing, R. Scott Bakker (Overlook)

Obrazlozenje: Retkost medju piscima fantastike, Bejker je zavrsio knjizevnost, magistrirao, pa onda umalo doktorirao filozofiju. To se i vidi u njegovim delima. Za sada ima samo gore pomenutu trilogiju, ali dobro je poodmakao sa prvim romanom u narednoj.

3.   Trade Pact, Julie E. Czerneda (DAW)

Obrazlozenje: Relativno plodna spisateljica, koju neki dozivljavaju kao naslednicu Ursule Legvin (mada je daleko od cveta mladosti). Dobitnik je nagrade Prix Aurora, a bila je nominovana i za Huga i za Nebulu. Tesko da ce ih dobiti, doduse, posto joj dosta zameraju na komercijalnosti. Pise SF i jos se nije odlucula da uplovi u fentezi vode. Njenim knjigama primamile su me Rojove ilustracije...

4.   Moonheart, Charles de Lint (Orb Books)

Obrazlozenje: Jako mastovit pisac, sa veoma velikim brojem objavljenih romana, prica, eseja i clanaka u raznim casopisima. Veoma dobar zanatlija, uvek originalan jer se poigrava raznim motivima, od mitologije americkih urodjenika, pa do keltskih legendi. Must Read.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #14 on: 25-03-2008, 21:24:32 »
Inace, izvinjavam se zbog ovog parcelisanja, ali tako mi je lakse i brze, posto ove liste sastavljam u pauzama izmedju prevodjenja. Mislim da je bolje da se vidi bar deo, nego da se ceka citav tekst.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #15 on: 14-04-2008, 01:02:49 »
Eh, nastavak Kanadjana, posle sto godina. Izvinite zbog cekanja svi vi kojima je ovo zanimljivo... Poslovne obaveze u sprezi sa migrenom cuda cine. Elem, Part Two:

1.   The Alchemist's Apprentice, Dave Duncan (Ace)

Obrazlozenje: Dankan je poznatiji po svojim ciklusima The Seventh Swordsman i The King’s Blades – narocito ovom potonjem. Nije rec o knjizevnoj velicini, ali zabavan je to pisac, kojeg se vredi dohvatiti u nedostatku neceg pamatnijeg.

2.   Malazan Book of the Fallen, Steven Erikson (Bantam)

Obrazlozenje: Jedan od mojih omiljenih pisaca i – po meni – najbolji kanadski pisac epske fantastike i najbolji pisac military fantasy-a u svetskim razmerama. Suroviji od Martina, detaljniji od Dzordana, dinamicniji od spanske serije. O njegovim kvalitetima dovoljno govori cinjenica da niko nije ni pokusao da ga oponasa. Pre tri godine sam preveo prvu knjigu za Alnari, ali nije objavljena zbog problema sa pravima. Trebalo bi da je Laguna objavi tokom ove godine (nazalost, ne sa originalnim koricama), ali ne u mom prevodu. Erikson se nikako ne sme propustiti. Oni koji sebi mogu da priuste kupovinu stranih izdanja (zapravo, to je jeftinija varijanta nego kupovina nasih, zbog ogromnog broja stranica po naslovu), trebalo bi da to ucine.

3.   Swords of Eveningstar, Ed Greenwood (Wizards of the Coast)

Obrazlozenje: Ed Grinvud nije ama bas nikakva spisateljska velicina, ali mastovit jeste. Sem toga, rec je o najcitanijem kanadskom autoru (namerno nisam rekao “piscu”) epske fantastike svih vremena. Grinvudovo stvaralastvo postalo je sastavan deo savremene pop-kulture, a njegov upliv na druge pisce I interpretacije njihovih dela prosto je nemerljiv. Tipican primer je Gimli iz filma LOR, koji je pre izleteo iz Zaboravljenih Kraljevstava, nego li Srednje Zemlje.

4.   The Blood Books, Tanya Huff (DAW)

Obrazlozenje: Tanja Haf pise urbanu fantastiku, pomesanu sa paranormalnom romantikom. Uz Lorel Hamilton, moze se smatrati jednom od rodonacelnica tog potonjeg podzanra. Njeni romani su toliko popularni, da su ekranizovani u vidu serije, cija se druga sezona lagano blizi zavrsnici.

5.   Ysabel, Guy Gavriel Kay (Roc)

Obrazlozenje: Prema Keju gajim poprilicno cudno misljenje. Naime, znam da je rec o znacajnom piscu epske fantastike, lepog stila i umesnom sa recima – ali me nervira. Nervira me njegova besprizorna kradja istorije, koja se granici sa plagiranjem. I dosadan mi je. Ali treba ga procitati. Znacajan je, kao sto rekoh, a mali broj ljudi deli moje misljenje.

6.   Guardians of the Flame, Joel Rosenberg  (Roc)

Obrazlozenje:Najpoznatiji po svom serijalu Guardians of the Flame, Rozenberg se u poslednje vreme okusao i sa alternativnom istorijom, gde je ostvario polovican rezultat. Kao i sve ostalo na ovom spisku, vredi ga procitati (ali samo ako pri ruci nije nesto pametnije).

7.   Beneath the Vaulted Hills, Sean Russell (DAW)

Obrazlozenje: Blago dosadan i povremeno zanimljiv pisac. Moze da se cita i na srpskom jeziku, a u izdanju Mona i Manane.

8.   The Elantra Chronicles, Michelle Sagara (Luna)

Obrazlozenje: Meni jako draga spisateljica, koja stvara pod nekoliko imena, koja su sva varijacija njenog punog imena i prezimena – Misel Sagara Vest. Pise nekoliko ciklusa, koji po stilu i temama variraju od slicnosti sa Tockom Vremena pokojnog Dzordana, pa do urbane fantastike Lorel Hamilton, sa mracnim prizvukom En Bisop.

9.   In the Courts of the Crimson Kings, S.M. Stirling (Tor)

Obrazlozenje: Jedan od mojih omiljenih pisaca. Pretezno se bavi alternativnom istorijom – cak i kad pise palp sf. Od kultnog serijala Draka i saradnji sa Dejvidom Drejkom i Rejmondom Fajstom, dospeo je do statusa samostalne spisateljske zvezde, sa sve vecim brojem poklonika. Preporucujem.
First 666

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #16 on: 14-04-2008, 10:41:35 »
Heheh...spisak ti je super...ali...

7. Beneath the Vaulted Hills, Sean Russell (DAW)

Obrazlozenje: Blago dosadan i povremeno zanimljiv pisac. Moze da se cita i na srpskom jeziku, a u izdanju Mona i Manane.

Bolje da si stavio Brother Initiaite duologiju, ona je zanimljivija...sem toga, Rasel je pisac koji stavlja vise naglaska na opise i likove nego na samu radnju...mozda je zbog toga dosadan, ali opet, meni je jedan od omiljenih pisaca... :wink:

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #17 on: 14-04-2008, 14:44:21 »
Kada uz ime pisca navedem neki njegov roman ili serijal, vodim se time sta je najpopularnije, najnovije i sta je objavljeno kod nas - pa onda sta od svega toga prevagne.
First 666

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #18 on: 14-04-2008, 15:20:06 »
Pa ok, i ja bi se vodio tim parametrima. Mislim, ta prikvel duologija za Rise of Moontide and Magic pod nazivom River into Darkness nije losa uopste, ali samo kazem, Rasela ne gotive bas svi, bas zbog toga sto malo odugovlaci sa radnjom. Meni se iskreno svidja potez Mono i Manjane, krenuti lagano sa duologijom pa vidjeti sta ce dalje biti. Fin marketinski potez, nema sta.

Goran Skrobonja

• 5
  • 3
« Reply #19 on: 08-05-2008, 07:24:17 »
Evo i ovoga:

Locus Awards Finalists

Voting in this year's Locus Poll and Survey has closed. Winners will be announced in June at the Locus Awards Ceremony in Seattle, June 21st.

Here are the finalists -- the top five ranking items -- in each category, listed here alphabetically by title, then by nominee.

You can purchase tickets in advance to attend the Locus Awards ceremony -- use this form.

SF NOVEL
    The Accidental Time Machine, Joe Haldeman (Ace)
    Brasyl, Ian McDonald (Pyr)
    Halting State, Charles Stross (Ace; Orbit UK)
    Spook Country, William Gibson (Putnam; Viking UK)
    The Yiddish Policemen's Union, Michael Chabon (HarperCollins)

FANTASY NOVEL
    Endless Things, John Crowley (Small Beer Press; Overlook)
    Making Money, Terry Pratchett (Doubleday UK; HarperCollins)
    Pirate Freedom, Gene Wolfe (Tor)
    Territory, Emma Bull (Tor)
    Ysabel, Guy Gavriel Kay (Viking Canada; Roc)

YOUNG ADULT BOOK
    Extras, Scott Westerfeld (Simon Pulse; Simon & Schuster UK)
    The H-Bomb Girl, Stephen Baxter (Faber & Faber)
    Magic's Child, Justine Larbalestier (Razorbill)
    Powers, Ursula K. Le Guin (Harcourt; Gollancz)
    Un Lun Dun, China Miéville (Ballantine Del Rey; Macmillan UK)

FIRST NOVEL
    City of Bones, Cassandra Clare (Simon & Schuster/McElderry)
    Flora Segunda, Ysabeau S. Wilce (Harcourt)
    Heart-Shaped Box, Joe Hill (Morrow; Gollancz)
    The Name of the Wind, Patrick Rothfuss (DAW; Gollancz)
    One for Sorrow, Christopher Barzak (Bantam Spectra)

NOVELLA
    "After the Siege", Cory Doctorow (The Infinite Matrix Jan 2007)
    "All Seated on the Ground", Connie Willis (Asimov's Dec 2007)
    "Memorare", Gene Wolfe (F&SF Apr 2007)
    "Muse of Fire", Dan Simmons (The New Space Opera)
    "Stars Seen through Stone", Lucius Shepard (F&SF Jul 2007)

NOVELETTE
    "Dark Integers", Greg Egan (Asimov's Oct/Nov 2007)
    "The Merchant and the Alchemist's Gate", Ted Chiang (F&SF Sep 2007)
    "Trunk and Disorderly", Charles Stross (Asimov's Jan 2007)
    "We Never Talk About My Brother", Peter S. Beagle (Orson Scott Card's Intergalactic Medicine Show Jun 2007)
    "The Witch's Headstone", Neil Gaiman (Wizards)

SHORT STORY
    "The Last and Only, or, Mr. Moscowitz Becomes French", Peter S. Beagle (Eclipse One)
    "Last Contact", Stephen Baxter (The Solaris Book of New Science Fiction)
    "A Small Room in Koboldtown", Michael Swanwick (Asimov's Apr/May 2007)
    "Tideline", Elizabeth Bear (Asimov's Apr/May 2007)
    "Who's Afraid of Wolf 359?", Ken MacLeod (The New Space Opera)

COLLECTION
    The Dog Said Bow-Wow, Michael Swanwick (Tachyon)
    The Jack Vance Treasury, Jack Vance (Subterranean)
    Overclocked, Cory Doctorow (Thunder's Mouth)
    Things Will Never Be the Same, Howard Waldrop (Old Earth)
    The Winds of Marble Arch and Other Stories, Connie Willis (Subterranean)

ANTHOLOGY
    The Best of Lady Churchill's Rosebud Wristlet, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds. (Ballantine Del Rey)
    The Coyote Road, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Viking)
    The New Space Opera, Gardner Dozois & Jonathan Strahan, eds. (Eos)
    The Year's Best Fantasy & Horror 2007: Twentieth Annual Collection, Ellen Datlow, Kelly Link & Gavin J. Grant, ed. (St. Martin's)
    The Year's Best Science Fiction: Twenty-Fourth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's)

NON-FICTION
    Brave New Words: The Oxford Dictionary of Science Fiction, Jeff Prucher, ed. (Oxford University Press)
    Breakfast in the Ruins, Barry N. Malzberg (Baen)
    The Country You Have Never Seen, Joanna Russ (Liverpool University Press)
    Gateways to Forever: The Story of the Science-Fiction Magazines from 1970 to 1980, Mike Ashley (Liverpool University Press)
    Shadows of the New Sun: Wolfe on Writing/Writers on Wolfe, Peter Wright (Liverpool University Press)

ART BOOK
    The Arrival, Shaun Tan (Lothian 2006; Scholastic)
    Dreamscape: The Best of Imaginary Realism, Claus Brusen & Marcel Salome, eds. (SalBru)
    Emshwiller: Infinity x Two, Luis Ortiz, ed. (Nonstop Press)
    Mervyn Peake: The Man and His Art, compiled by Sebastian Peake & Alison Eldred, edited by G. Peter Winnington (Peter Owen)
    Spectrum 14: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood)

EDITOR
    Ellen Datlow
    Gardner Dozois
    David G. Hartwell
    Patrick Nielsen Hayden
    Gordon Van Gelder

MAGAZINE
    Analog
    Asimov's
    F&SF
    Lady Churchill's Rosebud Wristlet
    Subterranean

PUBLISHER
    Baen
    Bantam Spectra
    Night Shade Books
    Subterranean Press
    Tor

ARTIST
    Stephan Martiniere
    John Picacio
    Shaun Tan
    Charles Vess
    Michael Whelan

Goran Skrobonja

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 08-05-2008, 07:32:47 »
...i ovoga:

2007 Shirley Jackson Awards Finalists
NOVEL

* Baltimore, Mike Mignola and Christopher Golden (Bantam Spectra)
    * Generation Loss, Elizabeth Hand (Small Beer Press)
    * Sharp Teeth, Toby Barlow (William Heinemann Ltd)
    * The Terror, Dan Simmons (Little, Brown)
    * Tokyo Year Zero, David Peace (Knopf)

NOVELLA

* 12 Collections, Zoran Zivkovic (PS Publishing)
    * Illyria, Elizabeth Hand (PS Publishing)
    * The Mermaids, Robert Edric (PS Publishing)
    * "Procession of the Black Sloth," Laird Barron (The Imago Sequence and Other Stories, Night Shade Books)
    * The Scalding Rooms, Conrad Williams (PS Publishing)
    * "Vacancy," Lucius Shepard (Subterranean #7, 2007)

NOVELETTE

* "The Forest," Laird Barron (Inferno, Tor)
    * "The Janus Tree," Glen Hirshberg (Inferno, Tor)
    * "The Swing," Don Tumasonis (At Ease with the Dead, Ash-Tree Press)
    * "The Tenth Muse," William Browning Spencer (Subterranean #6, 2007)
    * "Thumbprint," Joe Hill (Postscripts #10, March 2007)

SHORT STORY

* "Holiday," M. Rickert (Subterranean #7, 2007)
    * "The Monsters of Heaven," Nathan Ballingrud (Inferno,Tor)
    * "A Murder of Crows," Elizabeth Ziemska (Tin House 31, Spring 2007)
    * "Something in the Mermaid Way," Carrie Laben (Clarkesworld, March 2007)
    * "The Third Bear," Jeff VanderMeer (Clarkesworld, April 2007)
    * "Unique Chicken Goes in Reverse," Andy Duncan (Eclipse One, Night Shade Books)

COLLECTION

* The Bone Key, Sarah Monette (Prime Books)
    * The Entire Predicament, Lucy Corin (Tin House)
    * The Imago Sequence and Other Stories, Laird Barron (Night Shade Books)
    * Like You'd Understand, Anyway, Jim Shepard (Knopf)
    * Old Devil Moon, Christopher Fowler (Serpent's Tail)

ANTHOLOGY

* At Ease with the Dead, edited by Barbara and Christopher Roden (Ash-Tree Press)
    * Dark Delicacies 2, edited by Del Howison and Jeff Gelb (Running Press)
    * Inferno, edited by Ellen Datlow (Tor)
    * Logorrhea, edited by John Klima (Bantam Spectra)
    * Wizards, edited by Jack Dann and Gardner Dozois (Berkley)

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #21 on: 08-05-2008, 10:48:53 »
Hm, pa dobro. Nisam puno omasio sa favoritima. Medjutim, nikako ne razumem sta Making Money trazi u konkurenciji. To mu je jedan od losijih romana.
First 666

Goran Skrobonja

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 08-05-2008, 10:50:47 »
Quote from: "nightflier"
Hm, pa dobro. Nisam puno omasio sa favoritima. Medjutim, nikako ne razumem sta Making Money trazi u konkurenciji. To mu je jedan od losijih romana.

Verovatno zahvaljujući staroj slavi i lovorikama.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #23 on: 08-05-2008, 19:51:24 »
Ili zbog Alchajmerove bolesti sto ga je safatala. Bojim se da stare velicine lagano umiru, a da nema ko da ih nasledi.
First 666

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #24 on: 12-09-2008, 17:27:22 »
2008 Hugo Award Results Announced

The results of the 2008 Hugo Awards, as announced at Denvention 3, the 66th World Science Fiction Convention, in Denver, Colorado, USA, on August 9th 2008, are as follows:

Best Novel: The Yiddish Policemen’s Union by Michael Chabon (HarperCollins; Fourth Estate)
Best Novella: “All Seated on the Ground” by Connie Willis (Asimov’s Dec. 2007; Subterranean Press)
Best Novelette: “The Merchant and the Alchemist’s Gate” by Ted Chiang (Subterranean Press; F&SF Sept. 2007)
Best Short Story: “Tideline” by Elizabeth Bear (Asimov’s June 2007)
Best Related Book: Brave New Words: The Oxford Dictionary of Science Fiction by Jeff Prucher (Oxford University Press)
Best Dramatic Presentation, Long Form: Stardust Written by Jane Goldman and Matthew Vaughn, Based on the novel by Neil Gaiman Illustrated by Charles Vess Directed by Matthew Vaughn (Paramount Pictures)
Best Dramatic Presentation, Short Form: Doctor Who “Blink” Written by Steven Moffat Directed by Hettie Macdonald (BBC)
Best Editor, Long Form: David G. Hartwell
Best Editor, Short Form: Gordon Van Gelder
Best Professional Artist: Stephan Martiniere
Best Semiprozine: Locus
Best Fanzine: File 770
Best Fan Writer: John Scalzi
Best Fan Artist: Brad Foster
The winner of the John W. Campbell Award for Best New Writer, sponsored by Dell Magazines and administered on their behalf by the World Science Fiction Society, is:
Mary Robinette Kowal
Mica

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #25 on: 13-09-2008, 15:00:56 »
sve to, a i ostali nominovani

možda neko nešto i pročita, pa nešto i napiše...
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #26 on: 13-09-2008, 17:16:08 »
Napisacu ja nesto detaljnije, samo da nadjem truncicu slobodnog vremena.Jos nisam zavrsio ni onu "zensku listu".
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #27 on: 18-09-2008, 10:01:32 »
Finalisti za ovogodisnji World Fantasy Award:

LIFE ACHIEVEMENT
  # Leo & Diane Dillon
  # Patricia McKillip

NOVEL
  # Fangland, John Marks (Penguin Press)
  # The Gospel of the Knife, Will Shetterly (Tor)
  # The Servants, Michael Marshall Smith (Earthling Publications)
  # Territory, Emma Bull (Tor)
  # Ysabel, Guy Gavriel Kay (Viking Canada; Roc)

NOVELLA
  # "Cold Snap", Kim Newman (The Secret Files of the Diogenes Club)
  # Illyria, Elizabeth Hand (PS Publishing)
  # "The Master Miller's Tale", Ian R. MacLeod (F&SF May 2007)
  # The Mermaids, Robert Edric (PS Publishing)
  # "Stars Seen through Stone", Lucius Shepard (F&SF Jul 2007)

SHORT STORY
  # "The Cambist and Lord Iron: A Fairy Tale of Economics", Daniel Abraham (Logorrhea)
  # "The Church on the Island", Simon Kurt Unsworth (At Ease with the Dead, Ash-Tree Press)
  # "Damned If You Don't", Robert Shearman (Tiny Deaths)
  # "The Evolution of Trickster Stories Among the Dogs of North Park After the Change", Kij Johnson (The Coyote Road)
  # "Singing of Mount Abora", Theodora Goss (Logorrhea)

ANTHOLOGY
  # The Coyote Road, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Viking)
  # Five Strokes to Midnight, Gary A. Braunbeck & Hank Schwaeble, eds. (Haunted Pelican Press)
  # Inferno, Ellen Datlow, ed. (Tor)
  # Logorrhea, John Klima, ed. (Bantam Spectra)
  # Wizards, Jack Dann & Gardner Dozois, eds. (Berkley)

COLLECTION
  # Dagger Key and Other Stories, Lucius Shepard (PS Publishing)
  # Hart & Boot & Other Stories, Tim Pratt (Night Shade Books)
  # Plots and Misadventures, Stephen Gallagher (Subterranean Press)
  # Portable Childhoods, Ellen Klages (Tachyon Publications)
  # The Secret Files of the Diogenes Club, Kim Newman (MonkeyBrain Books)
  # Tiny Deaths, Robert Shearman (Comma Press)

ARTIST
  # Ruan Jia
  # Mikko Kinnunen
  # Stephan Martiniere
  # Edward Miller
  # John Picacio

SPECIAL AWARD, PROFESSIONAL
  # Allison Baker & Chris Roberson (for MonkeyBrain Books)
  # Alan Beatts & Jude Feldman (for Borderlands Books)
  # Peter Crowther (for PS Publishing)
  # Jeremy Lassen & Jason Williams (for Night Shade Books)
  # Shawna McCarthy (for Realms of Fantasy)
  # Gordon Van Gelder (for F&SF)

SPECIAL AWARD, NON-PROFESSIONAL
  # G. S. Evans & Alice Whittenburg (for Cafe Irreal, http://home.sprynet.com/~awhit/)
  # John Klima (for Electric Velocipede)
  # Rosalie Parker & Raymond Russell (for Tartarus Press)
  # Midori Snyder & Terri Windling (for Endicott Studios Website)
  # Stephen Jones (for Travellers in Darkness: The Souvenir Book of the World Horror Convention 2007)

Zanimljivo je sto su Ema Bul i Vil Seterli bracni par. Ovo nije prvi put da supruznici budu nominovani za istu nagradu - bar kada je rec o zanrovskoj knjizevnosti. Prosle godine su se u istoj kategoriji za Nebulu nasle Delija Serman i Elen Kusner.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #28 on: 03-05-2009, 18:44:58 »
Valjalo bi napisati koju o najboljim ostvarenjima iz prethodne godine, ali ja već dva meseca ne pratim šta se dešava, a ni ne stižem da se izborim sa gomilom knjiga za čitanje. Jesu li dodeljeni Hugoi i Nebule? Melkore?
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #29 on: 18-05-2009, 09:51:58 »
Najavljeni finalisti Hugoa:

Best Novel (639 Ballots Cast)
Anathem by Neal Stephenson (Morrow; Atlantic UK)
The Graveyard Book by Neil Gaiman (HarperCollins; Bloomsbury UK)
Little Brother by Cory Doctorow (Tor Teen; HarperVoyager UK)
Saturn's Children by Charles Stross (Ace; Orbit UK)
Zoe's Tale by John Scalzi (Tor)

Best Novella (337 Ballots Cast)
"The Erdmann Nexus" by Nancy Kress (Asimov's Oct/Nov 2008)
"The Political Prisoner" by Charles Coleman Finlay (F&SF Aug 2008)
"The Tear" by Ian McDonald (Galactic Empires)
"True Names" by Benjamin Rosenbaum & Cory Doctorow (Fast Forward 2)
"Truth" by Robert Reed (Asimov's Oct/Nov 2008)

Best Novelette (373 Ballots Cast)
"Alastair Baffle's Emporium of Wonders" by Mike Resnick (Asimov's Jan 2008)
"The Gambler" by Paolo Bacigalupi (Fast Forward 2)
"Pride and Prometheus" by John Kessel (F&SF Jan 2008)
"The Ray-Gun: A Love Story" by James Alan Gardner (Asimov's Feb 2008)
"Shoggoths in Bloom" by Elizabeth Bear (Asimov's Mar 2008)

Best Short Story (448 Ballots Cast)
"26 Monkeys, Also the Abyss" by Kij Johnson (Asimov's Jul 2008)
"Article of Faith" by Mike Resnick (Baen's Universe Oct 2008)
"Evil Robot Monkey" by Mary Robinette Kowal (The Solaris Book of New Science Fiction, Volume Two)
"Exhalation" by Ted Chiang (Eclipse Two)
"From Babel's Fall'n Glory We Fled" by Michael Swanwick (Asimov's Feb 2008)

Best Related Book (263 Ballots Cast)
Rhetorics of Fantasy by Farah Mendlesohn (Wesleyan University Press)
Spectrum 15: The Best in Contemporary Fantastic Art by Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood Books)
The Vorkosigan Companion: The Universe of Lois McMaster Bujold by Lillian Stewart Carl & John Helfers, eds. (Baen)
What It Is We Do When We Read Science Fiction by Paul Kincaid (Beccon Publications)
Your Hate Mail Will Be Graded: A Decade of Whatever, 1998-2008 by John Scalzi (Subterranean Press)

Best Graphic Story (212 Ballots Cast)
The Dresden Files: Welcome to the Jungle Written by Jim Butcher, art by Ardian Syaf (Del Rey/Dabel Brothers Publishing)
Girl Genius, Volume 8: Agatha Heterodyne and the Chapel of Bones Written by Kaja & Phil Foglio, art by Phil Foglio, colors by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
Fables: War and Pieces Written by Bill Willingham, pencilled by Mark Buckingham, art by Steve Leialoha and Andrew Pepoy, color by Lee Loughridge, letters by Todd Klein (DC/Vertigo Comics)
Schlock Mercenary: The Body Politic Written, art by Howard Tayler (The Tayler Corporation)
Serenity: Serenity, Vol. 2: Better Days Written by Joss Whedon & Brett Matthews, art by Will Conrad, color by Michelle Madsen, cover by Jo Chen (Dark Horse Comics)
Y: The Last Man, Volume 10: Whys and Wherefores Written/created by Brian K. Vaughan, pencilled/created by Pia Guerra, inked by Jose Marzan, Jr. (DC/Vertigo Comics)

Best Dramatic Presentation, Long Form (436 Ballots Cast)
The Dark Knight Christopher Nolan & David S. Goyer, story; Jonathan Nolan and Christopher Nolan, screenplay; based on characters created by Bob Kane; Christopher Nolan, director (Warner Brothers)
Hellboy II: The Golden Army Guillermo del Toro & Mike Mignola, story; Guillermo del Toro, screenplay; based on the comic by Mike Mignola; Guillermo del Toro, director (Dark Horse, Universal)
Iron Man Mark Fergus & Hawk Ostby and Art Marcum & Matt Holloway, screenplay; based on characters created by Stan Lee & Don Heck & Larry Lieber & Jack Kirby; Jon Favreau, director (Paramount, Marvel Studios)
METAtropolis edited by John Scalzi; Elizabeth Bear, Jay Lake, Tobias Buckell, John Scalzi, and Karl Schroeder, writers (Audible Inc.)
WALL-E Andrew Stanton & Pete Docter, story; Andrew Stanton & Jim Reardon, screenplay; Andrew Stanton, director (Pixar/Walt Disney)

Best Dramatic Presentation, Short Form (336 Ballots Cast)
Lost: “The Constant”, Carlton Cuse & Damon Lindelof, writers; Jack Bender, director (Bad Robot, ABC studios)
Doctor Horrible's Sing-Along Blog Joss Whedon, & Zack Whedon, & Jed Whedon, & Maurissa Tancharoen, writers; Joss Whedon, director (Mutant Enemy)
Battlestar Galactica: “Revelations”, Bradley Thompson & David Weddle, writers; Michael Rymer, director (NBC Universal)
Doctor Who: “Silence in the Library”/”Forest of the Dead”, Steven Moffat, writer; Euros Lyn, director (BBC Wales)
Doctor Who: “Turn Left”, Russell T. Davies, writer; Graeme Harper, director (BBC Wales)

Best Editor, Short Form (377 Ballots Cast)
Ellen Datlow
Stanley Schmidt
Jonathan Strahan
Gordon Van Gelder
Sheila Williams

Best Editor, Long Form (273 Ballots Cast)
Lou Anders
Ginjer Buchanan
David G. Hartwell
Beth Meacham
Patrick Nielsen Hayden

Best Professional Artist (334 Ballots Cast)
Daniel Dos Santos
Bob Eggleton
Donato Giancola
John Picacio
Shaun Tan

Best Semiprozine (283 Ballots Cast)
Clarkesworld Magazine edited by Neil Clarke, Nick Mamatas, & Sean Wallace
Interzone edited by Andy Cox
Locus edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, & Liza Groen Trombi
The New York Review of Science Fiction edited by Kathryn Cramer, Kris Dikeman, David G. Hartwell, & Kevin J. Maroney
Weird Tales edited by Ann VanderMeer & Stephen H. Segal

Best Fan Writer (291 Ballots Cast)
Chris Garcia
John Hertz
Dave Langford
Cheryl Morgan
Steven H Silver

Best Fanzine (257 Ballots Cast)
Argentus edited by Steven H Silver
Banana Wings edited by Claire Brialey and Mark Plummer
Challenger edited by Guy H. Lillian III
The Drink Tank edited by Chris Garcia
Electric Velocipede edited by John Klima
File 770 edited by Mike Glyer

Best Fan Artist (187 Ballots Cast)
Alan F. Beck
Brad W. Foster
Sue Mason
Taral Wayne
Frank Wu

The John W. Campbell Award for Best New Writer (288 Ballots Cast)
Aliette de Bodard*
David Anthony Durham*
Felix Gilman
Tony Pi*
Gord Sellar*

*(Second year of eligibility)
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #30 on: 30-06-2009, 14:07:55 »

2009 Nebula Awards

Novel

* Powers - Ursula K. Le Guin (Harcourt, Sep07)

Novella

* “The Spacetime Pool” - Catherine Asaro (Analog, Mar08)

Novelette

* “Pride and Prometheus” - John Kessel (F&SF, Jan08)

Short Story

* “Trophy Wives” - Nina Kiriki Hoffman (Fellowship Fantastic, ed. Greenberg and Hughes, Daw Jan08)

Script

* “WALL-E” Screenplay by Andrew Stanton, Jim Reardon, Original story by Andrew Stanton, Pete Docter (Walt Disney June 2008)

Andre Norton Award

* Flora’s Dare: How a Girl of Spirit Gambles All to Expand Her Vocabulary, Confront a Bouncing Boy Terror, and Try to Save Califa from a Shaky Doom (Despite Being Confined to Her Room) - Ysabeau S. Wilce (Harcourt, Sep08)
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #31 on: 30-06-2009, 14:09:17 »
Locus Award Winners

* Science Fiction Novel: Anathem, Neal Stephenson (Atlantic UK, Morrow)
    * Fantasy Novel: Lavinia, Ursula K. Le Guin (Harcourt)
    * First Novel: Singularity’s Ring, Paul Melko (Tor)
    * Young-Adult Book: The Graveyard Book, Neil Gaiman (HarperCollins, Bloomsbury)
    * Novella: “Pretty Monsters”, Kelly Link (Pretty Monsters)
    * Novelette: “Pump Six”, Paolo Bacigalupi (Pump Six and Other Stories)
    * Short Story: “Exhalation”, Ted Chiang (Eclipse Two)
    * Anthology: The Year’s Best Science Fiction: Twenty-Fifth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin’s)
    * Collection: Pump Six and Other Stories, Paolo Bacigalupi (Night Shade Books)
    * Non-Fiction/Art Book: P. Craig Russell, Coraline: The Graphic Novel, Neil Gaiman, adapted and illustrated by P. Craig Russell (HarperCollins)
    * Editor: Ellen Datlow
    * Artist: Michael Whelan
    * Magazine: F&SF
    * Publisher: Tor
First 666

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #32 on: 30-06-2009, 14:33:37 »
Vidi kol'ko Bacigalupija. A vi mislili da je trik pitanje...
Niko nista ne cita...
Mica

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #33 on: 30-06-2009, 14:35:36 »
Eh... u svoju odbranu imam da kažem kako tek odskora posvećujem pažnju pričama i novelicama. Do romana je znatno lakše doći.

A pogledaj "Nove knjige". Mali je počeo da se širi kao svinjski grip. Ima ga u nekoliko novih antologija.
First 666

divča

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 30-06-2009, 20:29:00 »
Evo, čito i ja Pumpu, kul priča.
And every life became
A brilliant breaking of the bank,
A quite unlosable game.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #35 on: 30-06-2009, 20:42:23 »
Evo, čito i ja Pumpu, kul priča.

Gde si kupio?
First 666

divča

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 30-06-2009, 21:19:40 »
Nigde, skinuo sam sa Irc-a septembarski broj F&SF-a od prošle godine - uloguj se (i svi drugi koji oće, naravno)  na gmail sa juzernejmom: recycleabook, i pasvordom: recycler, u prilogu, za sad jedine, poruke imaš pomenuti broj pa čitaj.

(Znam da je ovo nepotrebno komplikovano, i da sam mogo lepo na neki free servis da okačim, ali mi ova fora sa gmail nalogom bila simpatična dok sam se zezao sa slax linuxom - tad nisu još bili imali repozitorijum, nego su module kačili kao mejl atačmente.) 
And every life became
A brilliant breaking of the bank,
A quite unlosable game.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #37 on: 30-06-2009, 21:21:57 »
Moraću ponovo da počnem da čitam taj časopis. Batalio sam ga pre izvesnog vremena. Mada, nikada nisam preterano voleo priče. Meni sve ispod 300 stranica svejedno izgleda kao kratka priča.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #38 on: 23-12-2009, 15:17:59 »
Godina je pri kraju i mrka je kapa da ću pročitati još nešto do Nove godine, budući da mi sve vreme odlazi na sređivanje prevoda Back in the USSA, kako bih stigao da ga predam Goranu do kraja meseca (a otima se, pseto britansko, samo da vam kažem). Stoga sam rešio da sumiram rezultate svog ovogodišnjeg čitanja. (Ovom prilikom moram da se zahvalim Melkoru na tome što mi je svojim spiskom pročitanih knjiga dao ideju da i ja krenem, pošto sam omatorio pa počeo da se gubim u silnim hiljadama stranica. Elem, evo mog spiska knjiga pročitanih leta gospodnjeg 2009.

januar

Master of Shadows, Lynn Viehl
Just Another Judgement Day, Simon R Green
Sunshine, Robin Mckinley
Kencyrath 1-4, P. C. Hodgell
Sharing Knife 1-3, Lois McMaster Bujold

februar

Kitty and the Dead Man's Hand, Carrie Vaughn
Bone Crossed, Patricia Briggs
Mortal Sins, Eileen Wilks
White Witch, Black Curse, Kim Harrison

mart

Foundation, Mercedes Lackey
Weavers of Saramyr, Chris Wooding
The King's Own, Lorna Freeman
The Clone Republic, Steven L. Kent
Off Armageddon Reef, David Weber
By Schism Rent Asunder, David Weber
World War Z, Max Brooks
A Kiss Before Apocalypse, Thomas E. Sniegosky
Noah’s Children, Thomas E. Sniegosky

april

Crown of Shadows, C. S. Friedman
Feast of Souls, C. S. Friedman
Magic Strikes, Ilona Andrews
Turn Coat, Jim Butcher
Wild Cards, George Martin
Aces High, George Martin
Jokers Wild, George Martin
Aces Abroad, George Martin
Down And Dirty, George Martin
Ace In The Hole, George Martin
Dead Mans Hand, George Martin
One Eyed Jacks, George Martin
Jokertown Shuffle, George Martin
Bloodhound, Tamora Pierce

maj

Double Solitaire, George Martin
Dealer's Choice, George Martin
Turn of the Cards, George Martin
Card Sharks, George Martin
Marked Cards, George Martin
Black Trump, George Martin
Deuces Down, George Martin
Death Draws Five, George Martin
Inside Straight, George Martin
Conqueror's Moon, Julian May
Ironcrown Moon, Julian May
Sorcerer's Moon, Julian May
Spirit Gate, Kate Eliott
Space Wolf, William King
Dead and Gone, Charlaine Harris

jun

The Strain, Guillermo Del Toro and Chuck Hogan
Busted Flush, George Martin
The New Space Opera, Gardner Dozois and Jonathan Strahan
Return of the Crimson Guard, Ian C. Esslemont
Wicked Game, Jeri Smith-Ready

jul

An Oblique Aproach, David Drake and Eric Flint
In the Heart of Darkness, David Drake and Eric Flint
Winter Duty, E. E. Knight
Destiny’s Shield, David Drake and Eric Flint
Fortune’s Stroke, David Drake and Eric Flint
The Tide Of Victory, David Drake and Eric Flint
The Dance of Time, David Drake and Eric Flint
The Skewed Throne, Joshua Palmatier
Cast in Silence, Michelle Sagara

avgust

The Course of Empire, Eric Flint and K.D. Wentworth
Time Spike, Eric Flint & Marilyn Kosmatka
Dragon Keeper, Robin Hobb
Inda, Sherwood Smith

septembar

The Fox, Sherwood Smith
By Heresies Distressed, David Weber
Lamentation, Ken Scholes
Skin Hunger, Kathleen Duey
The Stormcaller, Tom Lloyd
The Sword of the Lady, S. M. Stirling

oktobar

Graceling, Kristin Cashore
Malteški šišmiš, Ljubomir Damjanović
Unseen Academicals, Terry Pratchett
Jedan na jedan, Ivan Nešić

novembar

First Lord's Fury,  Jim Butcher
Canticle, Ken Scholes
A Darkness Forged in Fire,  Chris Evans
The Four Forges, Jenna Rhodes
Lord of the Fading Lands, C. L. Wilson
Lady of Light and Shadows, C. L. Wilson
King of Sword and Sky, C. L. Wilson
Company, K. J. Parker
Live Free Or Die, John Ringo
Into the Storm, Taylor Anderson
Bloodring, Faith Hunter
Seraphs, Faith Hunter
Torch of Freedom, David Weber and Eric Flint

decembar

The Crucible of Empire, Eric Flint & K D Wentworth
Host, Faith Hunter
Divine Misdemeanors, Laurell K. Hamilton
The Colours in the Steel, K. J. Parker
Bound in Blood, P C Hodgell

First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #39 on: 23-12-2009, 15:51:43 »
Elem, ove godine propustio sam mnogo pisaca i romana koje sam želeo da pročitam, a pročitao prilično njih za koje nisam ni znao da ću ih pročitati. Stoga ova lista nije najbolji reper za 2009. godinu uopšteno govoreći. Dapače, popriličan broj naslova objavljen je ranije, ali ja sam tek sada stigao da ih pročitam, ili sam se vraćao ranije (više puta) čitanim knjigama, pošto sam se ove godine često nalazio u veoma mračnim sobama svoje glave.

Apsolutno najjači utisak na mene ostavio je serijal Wild Cards, i to prvih devet knjiga. Neki od najznačajnijih likova u tom Martinovom univerzumu izašli su iz pera pokojnog Zelaznija, pa je ponovni susret s njegovom prozom za mene bio potpuno majnd blouing. Sem toga, deljeni univerzum na kojem zajedno radi jako mnogo pisaca, a održava se decenijama i još je živ i zanimljiv meni je neverovatno moćna pojava. Tako da, ubedljiv favorit za 2009. godinu je serijal Wild Cards, uključujući poslednja dva romana, koja su tu priču prenela u 21. vek.

U kategoriji epske fantastike ubedljivi pobednik je Ken Šols. Prikaz njegovog prvog romana dao sam na blogu, tako da sada neću da se ponavljam, pošto ću neke stvari ponoviti pred praznike, kada postavim prikaz drugog nastavka u serijalu, ali dovoljno je da kažem da je Šols sve ono što bi neki drugi pisci trebalo da budu, koliko su hajpovani, a nisu.

Sentimentalno gledano, Kings Own Lorne Friman mi je na drugom mestu. Razlozi tome su što je reč o jako neobičnoj priči i postavci (world building), potom to je knjiga koju sam  godinama tražio, pre nego što mi ju je Skalop kupio u SAD (hvala, Skalope) i - naposletku - Frimanova će konačno objaviti treći naslov u nizu, u februaru naredno godine, nakon višegodišnje pauze iz neznanih razloga. Ovo je, inače, pisac kojeg je iz mrtvih diglo čitalaštvo, glasno tražeći od izdavača da se Frimanova vrati na police.

Takođe moram da izdvojim Pet Hodžel i njen uvrnuti serijal Kencyrath, koji je konačno našao normalnog izdavača, pa neću morati da čekam još pet godina na naredni roman u nizu. Poslednja knjiga koju sam ove godine pročitao je ARC Bound in Blood u izdanju Baen Books. Pretpostavljam da će se naredna pojaviti krajem 2010. ili početkom 2011.

U kategoriji sfa, za dlaku je pobedio Stiv Stirling s The Sword of the Lady. Najveći konkurent bio mu je još jedan debeli i bradati pisac, Dejvid Veber, romanom By Heresies Distressed, to jest serijalom Haven.

Nisam se pretrgao od čitanja zbirki, ali Nešićeva mi je bolja od Strejhanove.

Eto, ovo je Najtflajers best ov de best za 2009. godinu.
First 666

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #40 on: 23-12-2009, 18:58:24 »

Od svega toga citao sam samo Bruksa i 7-8-9 Wild Cards. A ovo bih, eventalno, citao:

Sunshine, Robin Mckinley
Sharing Knife 1-3, Lois McMaster Bujold
The New Space Opera, Gardner Dozois and Jonathan Strahan
Return of the Crimson Guard, Ian C. Esslemont
Dragon Keeper, Robin Hobb
Lamentation, Ken Scholes
Canticle, Ken Scholes
A Darkness Forged in Fire,  Chris Evans
Company, K. J. Parker
The Colours in the Steel, K. J. Parker
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #41 on: 23-12-2009, 21:17:51 »
Šols ti je obavezan. Ako nisi čitao Eriksona, onda nemoj Eslemonta. Sharing Knife 1-3 je onako, blago dosadnjikavo. Ja je mnogo volim, pa sam pročitao, ali u suštini je to prilično blago štivo, skoro kao Perl Bak. Vratiću se kasnije na ostale s tvog spiska. Sad mi se završava pauza u poslu...
First 666

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #42 on: 23-12-2009, 21:27:21 »
Eriksona sam procitao prva 2 i hocu jos, nabavio sam i ostalo samo treba naci vremena i zivaca.

Bujoldicu i ja volim, Chalion je jedan od lepsih fantasy-ja poslednjih par godina, tako da (iako sam cuo da je ovo vise na romance stranu)...

Za KJ Parker sam cuo mnogo, potpuno oprecnih, misljenja. Vredi proveriti.

New Space Opera 1 i 2 su mi stigle prosle nedelje, ali u paketu i sa Strahanom i Hortonom, i jos gomilom nekih knjiga tako da * vidi pod Erikson*

O Hobbovoj smo pricali  :)

I o Sunshine  :lol:

Evans mi deluje kao my cup of guilty pleasure, citanje u cekaonici kod zubara i slicno.

ostaje mi samo da se nadam da cu doziveti odlazak u penziju i citanje na reci  :?:

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #43 on: 23-12-2009, 22:39:52 »
S Eslemontom moraš da sačekaš do sedme Eriksonove knjige. A Evans je ona vrsta fentezi treša po kojima su osamdesete zloglasne.
First 666

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #44 on: 23-12-2009, 22:41:36 »
Hmm, onda cu da ga preskocim i da se drzim fantasy-ja po kojem su zloglasne '00.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #45 on: 01-01-2010, 18:08:32 »
Paul Witcover: Best of the Year
http://community.livejournal.com/theinferior4/593587.html

I've been readying my best of the year column for Locus -- and I thought, since DiFi expressed some interest a while back, after his own excellent post on this topic, that I'd post the list of my ten favorite sf/fantasy novels of 2009.

I write about these books in some detail in the article itself, which I don't want to preempt here, but I don't think it can do any harm simply to provide the list, especially for those desperately looking for some last-minute gifties.  So without further ado, and in no particular order:

The City & The City, China Mieville
Finch, Jeff VanderMeer
The Babylonian Trilogy, Seb Doubinsky
Last Days, Brian Evanson
Big Machine, Victor LaValle
Palimpsest, Catherynne M. Valente
Lifelode, Jo Walton
Madness of Flowers, Jay Lake
The Dark Volume, Gordon Dahlquist
The Silver Skull, Mark Chadbourn
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #46 on: 07-01-2010, 20:03:31 »
Imam pitanje o jednoj knjizi koju možda jesi čitao a možda i nisi. Reč je knjiga VREMEPLOVČEVA ŽENA, koju je kod nas izdala Laguna a po njoj je snimljen film TIME TRAVELER'S WIFE. Film mi je do jaja, ali mi iz opisa knjige nije jasno jel to neki ljubić, ozbiljna knjiga, šta je?
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #47 on: 07-01-2010, 20:55:18 »
Ја сам прочитао.

У ствари, нешто између. Писано да буде бестселер. Види се да је писао неко ко не потиче из жанра, али нема великих нелогичности. Ако си погледао филм, ништа не пропушташ што ниси прочитао књигу.
Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #48 on: 07-01-2010, 21:07:29 »
Odlično. :) Hvala puno na brzom odgovoru.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Tripp

• 4
  • 2
« Reply #49 on: 09-01-2010, 11:25:20 »
     Film moze da se odgleda ali moze se i bez njega, cini mi se; knjigu nisam citao. Medjutim, nikako da se otmem utisku da je ovo samo jalova zenska verzija prilicno dobrog i daleko ozbiljnijeg romana Kena Grimwooda iz 1986, REPLAY. Neko se vrijeme pricalo da ce se po romanu napraviti film sa najvecim holivudskim imenima i sve sto ide uz to (hype je svojevremeno skoro pa bio slican onom sa adaptacijom romana 'Randezvous With Rama')... O covjeku koji umre i onda se ponovo vrati u SVOJU proslost - dvadeset pet godina ranije - s tim da zna sta ce se sve desiti u buducnosti, dakle bukvalno netaknutog uma kao i u trenutku kada je i umro od srcanog udara. No, on umire i u toj realnosti. I ponovo se vrace u proslost i odabira drugaciji zivotni put. I ponovo. I ponovo. I uvijek ga smrt zatekne usred necega sto je tokom citavih svojih zivota kanio istjerati do kraja...

Svjestan sam da se literarna kradja i bilo kakav knjizevni egzibicionizam danas zove postmodernizam, tako da mi nije misterija sto se sve cesce javljaju ovakve knjige/bestseleri koje u stvari ni ne pokusavaju da jure original u svojoj inspiraciji - recimo, Velsa - koliko neku njegovu (manje poznatu) verziju ne bi li se na koncu predstavili kao nesvakidasnje inovativna stiva. Koliko vidim, kritika je generalno ovaj zenski pogled na musko-zensku vezu obiljezila kao 'originalan'.  
'Hey now!'