Author Topic: Preporuke za citanje  (Read 17239 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mord

  • 4
  • 2
  • Posts: 37
Preporuke za citanje
« on: 01-06-2003, 02:56:51 »
Vidim da na forumu stvarno ima ljudi koji se kuze u sf, a dobro bi mi dosle neke preporuke.

Aldous Huxley - Brave New World
Yevgeny Ivanovich Zamyatin - We
Orson Scott Card - The Ender Series(5)
George R. R. Martin - A Song of Ice and Fire Series(3)
Marion Zimmer Bradley - The Mists of Avalon
Ursula K. Le Guin - The Left Hand of Darkness - Earthsea(3) - The    Dispossessed
John Brunner - Stand on Zanzibar
Philip Jose Farmer - Riverworld Saga(3)
Stephen R. Donaldson - The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever(6)
David Farland - The Runelords(3)
Philip Pullman - The Dark Materials(3)
Gene Wolfe - Book of the Short(3), Long(4), New(2) Sun
Roger Zelazny - This Immortal
arion Zimmer Bradley - The Mists of Avalon
Kate Elliott - Crown of Stars(5)
Mary Stewart - Merlin(3)
William Gibson - Neuromancer
Greg Bear - Blood Music
Robert A. Heinlein - Starship Troopers - Stranger in a Strange Land

Nadam se da ce netko komentirati sto misli o ovome. To sam malo kopao po netu i trebale bi biti odlicne knjige. Ne bi ih naveo toliko puno, jer ih ne mislim sigurno sve procitati, ali pitanje je sto cu moci nabaviti.

Spider Jerusalem

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.736
Preporuke za citanje
« Reply #1 on: 01-06-2003, 03:25:01 »
Sve su to validne knjige, mord. Neke malo znacajnije od drugih, neke malo dosadnije od drugih.

Mojih par predloga:

Aldous Huxley - Brave New World - lektira
Yevgeny Ivanovich Zamyatin - We - malo manje obavezna lektira
Orson Scott Card - The Ender Series(5) - prve dve knjige svakako vredi procitati. Ostalo ako se upecas.
George R. R. Martin - A Song of Ice and Fire Series(3) - jedna od najboljih fentezi serijala. Doduse, tu bas nema mnogo fentezija. Ali je - nonetheless - uzasno dobro.
Marion Zimmer Bradley - The Mists of Avalon - ovo samo ako si u dosluhu sa svojom 'zenskom stranom'. Mozda da kupis zeni ovo.
Ursula K. Le Guin - The Left Hand of Darkness - Earthsea(3) - The Dispossessed - Leva ruka tame jedan je od najvisih vrhunaca u SF stvaralastvu svih vremena, ako smem tako da kazem. Zemljomorje je sada kvartet (cetvrta knjiga zove se Tehanu), mada sam nesto nedavno nacuo da je izbacila i petu knjigu. Prve tri su svakako vredne. The Dispossessed, iliti Covek praznih saka (kako je to ovde prevedeno), takodje je vrlo dobro.
Philip Jose Farmer - Riverworld Saga(3) - vredi. vrlo je ludo, ludji 'novi talas u sf-u' i od legvinove.
Stephen R. Donaldson - The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever(6) - ovo je meni uvek bilo dosadno, ali je vredno. mozes da pocnes, pa vidi da l' ces se upecati.
Philip Pullman - The Dark Materials(3) - tja.
Gene Wolfe - Book of the Short(3), Long(4), New(2) Sun - umesto ove dosade (koja nije bez svojih dobrih, cak odlicnih strana), radije preporucujem Hiperion Dena Simonsa.
Roger Zelazny - This Immortal - ovo je dobro, mada ima on jos knjiga vrednih citanja. tipa Aleja prokletstva (Damnation Alley), Amber...
arion Zimmer Bradley - The Mists of Avalon - dva puta si napisao naslov serije koja ne vredi k.... ;)
William Gibson - Neuromancer - klasik. ne propustiti. ako se upecas na kiberpank, uzmi i "Snow Crash" Stephena Donaldsona, ili nastavi dalje sa Gibsonom.
Robert A. Heinlein - Starship Troopers - Stranger in a Strange Land - obe su klasici.

mord

  • 4
  • 2
  • Posts: 37
Preporuke za citanje
« Reply #2 on: 01-06-2003, 13:05:37 »
Odlicno! Hyperion i Amber serijal sam citao stvarno odlicno.Hvala na preporukama. A song and Ice su taman izasle dvije knjige tako da mislim da cu se prvo na to baciti.

Sto sa ovim ostalima:

John Brunner - Stand on Zanzibar
David Farland - The Runelords(3)
Kate Elliott - Crown of Stars(5)
Mary Stewart - Merlin(3)
Greg Bear - Blood Music (mozda nesto drugo od Beara?)
Joan D. Vinge - The Snow Queen - The Summer Queen
Lois McMaster Bujold - The Vorkosigan Series(13)
Kim Stanley Robinson - Mars(3)

Ovaj komentar bas nisam razunio:
Philip Pullman - The Dark Materials(3) - tja.

Steta za ovo jer su izasle 4 knjige o dugo suncu(mozda nesto drugo od Wolfa?):
Gene Wolfe - Book of the Short(3), Long(4), New(2) Sun - umesto ove dosade (koja nije bez svojih dobrih, cak odlicnih strana), radije preporucujem Hiperion Dena Simonsa.

sto sa ovim klasicima, sto se isplati citati od clarka, asimova?
H. G. Wells - The Time Machine - The War of the Worlds
Arthur C. Clarke - Rama(4) - The Fountains of Paradise - Childhood's End - A Space Odyssey(4) - The Hammer of God
Isaac Asimov - Foundation(7) - Robot Series(14)
George Orwell - 1984 - Animal Farm

Mislim da postoje i neke knjige o povijesti medjuzemlja na srpskom. To je kod nas tesko nabaviti. Da li se isplati uopce citati to?

U svakom slucaju hvala na svim preporukama.

Spider Jerusalem

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.736
Preporuke za citanje
« Reply #3 on: 01-06-2003, 14:51:43 »
John Brunner - Stand on Zanzibar
David Farland - The Runelords(3)
Kate Elliott - Crown of Stars(5)
Mary Stewart - Merlin(3)

nista od ovoga ne znam. ne znaci da ne valja, naravno, dosta toga ja ne znam.

Greg Bear - Blood Music (mozda nesto drugo od Beara?)

ne znam. ne volim beara.

Joan D. Vinge - The Snow Queen - The Summer Queen

ovo je dosta interesantno i lici na Dinu s vremena na vreme.

Lois McMaster Bujold - The Vorkosigan Series(13)

dobio sam mnoge preporuke za pisca, za seriju nisam cuo.

Kim Stanley Robinson - Mars(3)

tja. licno nikad nisam ovo mogao da citam. jeste kapitalno, doduse. vidi.


Quote
Ovaj komentar bas nisam razunio:
Philip Pullman - The Dark Materials(3) - tja.


"Tja" sumira sve sto mislim o tom serijalu.

Od Asimova su meni super bili "Sabrani roboti", ali to mislim da je samo kod nas tako izdato. Sve price o robotima koje je napravio. Ostali ce te verovanto bolje uputiti u njega. Obe njegove serije (koje se valjda nesto pretvore u jednu??) su uzasno duuuuuuge.

Od Klarka preporucujem one vodopade (rajske?), onaj grad (i zvezde?), i nesto sa 'detinjstvom' u naslovu. ...uf, kad sam ovo citao...

Wells je i danas kul.

Oba Orwellova romana nisu samo obavezno stivo za SF fana, vec obavezno stivo uopste. Mozda i najobaveznije. Moja najnajnaj preporuka.

Lurd

  • 3
  • Posts: 3.435
Preporuke za citanje
« Reply #4 on: 01-06-2003, 15:26:57 »
Ako je "Medjuzemlja" Tolkinov srednji svet, onda nije. Izaslo je mnogo toga, ali neprevedeno ako na to mislis, a na pitanje valja li to, odgovor zavisi samo od tebe. Koliko volis Tolkina toliko ce ti to valjati. Knjizevna vrednost "nedovrsenih" ili "izgubljenih" prica zaista ne moze biti prevelika, ali ima veliku faktografsku vrednost za sve ljubitelje i izucavaoce istorije Srednjeg sveta.

Sto rece neko, meni zaista znaci da znam da je Nazgul koji je zamalo uhvatio hobite pre nailaska Gildora bio Kamul Istocnjak, da procitam kako je Saruman napusio Vesca kralja, da saznam kako je tacno Tuor stigao u Gondolin i da citam nove "dozivljaje" Turina Turambara.
My trees...They have withered and died just like me.

Melkor

  • 5
  • 3
  • Posts: 5.547
Preporuke za citanje
« Reply #5 on: 01-06-2003, 15:27:06 »
John Brunner - Stand on Zanzibar   - za ovo sam svojevremeno cuo neke dobre stvari ali to je dosta davno bilo pa se i ne secam sta, ali vredi probati

David Farland - The Runelords(3)
Kate Elliott - Crown of Stars(5)
Mary Stewart - Merlin(3) - ove 3 su i meni nepoznate  :roll:


Greg Bear - Blood Music (mozda nesto drugo od Beara?) - probaj prvo sa Eon, to je objavio Polaris a postoji jos koji nastavak sve na srpskom

Joan D. Vinge - The Snow Queen - The Summer Queen  - To je odlicno, takodje objavio Polaris

Lois McMaster Bujold - The Vorkosigan Series(13) - meni se dopale sve  :lol: , vredi citati(prvih par su hrvati izdali), ja sam sada nabavio nesto novo od nje nevezano sa tim serijalom

Kim Stanley Robinson - Mars(3) - probaj, mozda uspes(meni se dopada ali sam jedan od retkih)

Ovaj komentar bas nisam razunio:
Philip Pullman - The Dark Materials(3) - tja
.  - Spider je u svom stilu uspeo savrseno da opise te 3 knjige, gubitak vremena... Mada, ja sam procitao lagunin prevod, mozda je u originalu bolji stil, ali prica, prica :x

Steta za ovo jer su izasle 4 knjige o dugo suncu(mozda nesto drugo od Wolfa?):
Gene Wolfe - Book of the Short(3), Long(4), New(2) Sun - umesto ove dosade (koja nije bez svojih dobrih, cak odlicnih strana), radije preporucujem Hiperion Dena Simonsa.  
- Hiperion je lektira u svakom slucaju; Wolf ocigledno zahteva odredjen senzibilitet, uglavnom svi se slazu da je kvalitetan, ali je nekima dosadan. Ipak, probaj prvo sa pojedinacnim njegovim delima(5 glava kerbera, free live free...).

sto sa ovim klasicima, sto se isplati citati od clarka, asimova?

H. G. Wells - The Time Machine - The War of the Worlds - opste obrazovanje

Arthur C. Clarke - Rama(4) - The Fountains of Paradise - Childhood's
End  - Ramu mozes i da preskocis, ostalo kako tako -  Kraj detinjstva je obavezan

A Space Odyssey(4) - The Hammer of God - drzi se 2001, ne citaj dalje

Isaac Asimov - Foundation(7) - Robot Series(14) - ako imas zivaca - polaris je sve objavio

George Orwell - 1984 - Animal Farm - ti jos pitas????

Mislim da postoje i neke knjige o povijesti medjuzemlja na srpskom. To je kod nas tesko nabaviti. Da li se isplati uopce citati to?

Polaris je izdao prve 4 u 2 knjige. Isplati se citati - klasik


Gde se ne slazem sa cenjenim Spiderom:

George R. R. Martin - A Song of Ice and Fire Series(3) - jedna od najboljih fentezi serijala. Doduse, tu bas nema mnogo fentezija. Ali je - nonetheless - uzasno dobro - ne slazem se samo sa njegovom procenom kolicine fentezija  :)

Zaboravio je da pomene mnogo, mnogo toga dobrog kada je Zelazni u pitanju  :?:

U svakom slucaju izbor ti je dobar. Javi se kad sve to izcitas :?
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Lurd

  • 3
  • Posts: 3.435
Preporuke za citanje
« Reply #6 on: 01-06-2003, 15:28:23 »
Vulfa svakako vredi citati, ali sad...Evo ja se kanim vec duze vreme da pokrenem topik o Vulfu jer me bas zanima sta ce ljudi da kazu, ali samo cekam da budem dovoljno inspirisan da napisem sta ja tacno mislim, a u to nisam bas siguran. Ali sam 100 odsto siguran da Vulfa vredi citati.
My trees...They have withered and died just like me.

Spider Jerusalem

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.736
Preporuke za citanje
« Reply #7 on: 01-06-2003, 16:11:29 »
Jebes ti takvog pisca gde treba da se utvrdi da l' vredi kurca. ;)

Wolf ima i jednu kratku, jezivu, dobru horor pricicu, i jednu relativno dosadnu horor novelu (ako je nisam pomesao sa nekim drugim, mozda je to ona The Tree Is My Hat).

Zaboravio sam da pomenem nesto sto je mnogima uzasno dosadno, a meni je super. Prve cetiri (ili bar tri - mada je prvih sest "to") knjige iz serijala Duna (iliti Arakis, kako ga vec prevode).

SANdMAN

  • Guest
Preporuke za citanje
« Reply #8 on: 01-06-2003, 16:59:10 »
Quote from: "Melkor"
Ovaj komentar bas nisam razunio:
Philip Pullman - The Dark Materials(3) - tja
.  - Spider je u svom stilu uspeo savrseno da opise te 3 knjige, gubitak vremena... Mada, ja sam procitao lagunin prevod, mozda je u originalu bolji stil, ali prica, prica :x


ne razumem ovoliku averziju prema jednom simpaticnom british fantasy-ju, ciji je jedinini greh sto je mozda usmereni prema mladjim citaocima. sigurno pismenije and more fun to read nego naprimer The Chronicles of Thomas Covenant. boooring!

uopste ne kapiram taj remark "kapitano" i "klasika", uglavnom za stvari danas arhaicne do nacitljivosti, kao sto su opusi Clarke ili Asimova. dajte, ne budite toliko okrutni pa preporucivati ljudima koji imaju afinitet prema fantastici i traze dobru preporuku stvari koje ce ih smoriti posle strane citanja.

mord, citaj mesto toga Philipa K.Dicka, citaj Ray Bradburya, citaj Ramsey Campbella to su pravi klasici...

Spider Jerusalem

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.736
Preporuke za citanje
« Reply #9 on: 01-06-2003, 18:04:01 »
Quote
ne razumem ovoliku averziju prema jednom simpaticnom british fantasy-ju, ciji je jedinini greh sto je mozda usmereni prema mladjim citaocima. sigurno pismenije and more fun to read nego naprimer The Chronicles of Thomas Covenant. boooring!


Pismenije, ne bas. Zabavnije? Zabavno nekad nije bas zabavno. Ne znam ko bi se - recimo - usudio da kaze da je Dostojevski zabavan. (A ako nesto definise un-fun-ness faktor, onda je to Ramsey Campbell. Tu ama nista nije zabavno. Uopste.) Ali je zato bitan. Sad, ne poredim Donaldsona sa Dostojevskim (iako im prezimena pocinju istim slovom!), ali Kovenant jeste donekle bitan.
A ako se trazi nesto bas fun fun fun, onda je tu stari dobri Harry Harrison. U krajnjem slucaju - and why the fuck fucking not - tu je i Daglas Adams, dok se covek ne zasiti posle 100-te strane ili prve knjige.

Quote
uopste ne kapiram taj remark "kapitano" i "klasika", uglavnom za stvari danas arhaicne do nacitljivosti, kao sto su opusi Clarke ili Asimova. dajte, ne budite toliko okrutni pa preporucivati ljudima koji imaju afinitet prema fantastici i traze dobru preporuku stvari koje ce ih smoriti posle strane citanja.

mord, citaj mesto toga Philipa K.Dicka, citaj Ray Bradburya, citaj Ramsey Campbella to su pravi klasici...


Dobra proza je dobra proza je dobra proza. I Ambrouz Birs je danas anahron do bola, pa ga vredi citati. Asimov i dalje ima dobre price, a par Klarkovih romana su preziveli test vremena - zato se zovu klasici. Stilski - neke od tih stvari jesu shture, zato sto se tek od novog talasa u SF-u (sezdesete: Dick, Le Guin, Simak...) zanr probio, ali to ne znaci da nisu vredne citanja.
A neke stvari - kao sto su Wells i pre svih Orwell - jednostavno su timeless i uvek ce biti aktuelne. Mislim da je za coveka bolje da prvo pokrije bazu, vidi u sta se upusta, pa ako ga to smori moze odmah da predje na nesto kao sto je Scanner Darkly ili Neuromancer. Kvaka je da svaki zanr obiluje gomilom konvencija, modusa, kanona i ostalih osobenosti, i da je stoga bitno uvideti kako se razvijao i kako su se predstavnici zanra ponasali prema njegovim konvencijama i svojim uzorima - menjajuci zanr, preoblikujuci ga, dekonstruktishuci ga. Sa par Asimova u rukavu - a ovo nije jedini razlog zasto je Asimov vredan, naravno - jedan ce celoshodnije spoznati revoluciju jednog Neuromancera.

A Ramsey Campbell je suprotno pojmu klasik. Nije toliko star, i njegova revolucija - ako ista doista postoji - dosta je tiha; on tek sad pocinje da utice na neke nove autore koji tek treba da dodju. On je dobro cuvana tajna, nikako izvikan autor; vrlo malo ljudi zna za njega.
I pre svega, Campbell pise horor, ne SF. A tek treba da dodjemo do horor preporuke, ako morda ovaj zanr uopste zanima.

Lurd

  • 3
  • Posts: 3.435
Preporuke za citanje
« Reply #10 on: 01-06-2003, 18:09:23 »
To je okej ako covek zeli da se i upoznaje sa zanrom i njegovom istorijom, ali ako nece onda nema potrebe da cita neke od tih starijih autora. Mada, ima i primera da covek hoce da se upusta u istoriju necega a preskoci klasike.

No, 'teo sam samo da kazem da Dostojevski ume da bude itekako zabavan. Ne kao Gogolj, ali sasvim dovoljno. Sada mi pade napamet da i on moze da se unese u pricu o mesanju zanrova.

Zanr...makes you wonder...
My trees...They have withered and died just like me.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Preporuke za citanje
« Reply #11 on: 01-06-2003, 20:39:51 »
John Brunner - Stand on Zanzibar
To je nešto iz vremena moje mladosti. Knjiga debela jedno 4 cm. U to vreme SF knjige nisu bile debele kao danas... Klala se sa I Will Fear No Evil Roberta Heinleina. U pitanju je kvazidokumentaristički stil (neka vrsta omaža Dos Pasosu). Početak New Wave-a. Inteligentno, ali pomalo dosadno, pogotovu za početnike u SF-u. Morde, beži od toga...

Spajderu, a jesi li čitao Volfove kratke priče i novele iz prvih dana (Petu glavu Kerbera, Island of Doctor Death, i priče gde varira ove tri reči u naslovu)? Zar ti se to ne sviđa?
Inače, u pravu si, da se čita Wolf potrebno je dosta koncentracije, a i, generalno, serijali mi i ne prijaju, tako da sam posle prvih pet Knjiga Novog Sunca prekinuo da ga čitam... Kao što kažeš, ima to svojih nesumnjivih kvaliteta, ali trenutno nemam vremena za ovako nešto...
Morde, ako nisi čitao SF, beži i od ovoga...
Mica

Nyarlathotep

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.512
Preporuke za citanje
« Reply #12 on: 01-06-2003, 21:43:21 »
He, he, he  :evil:
Neko je spomenuo Birsa, Dostojevskog, Gogolja, tatu Remzija i mahinalno me je prizvao.
Ali prvo o tome sta je to "klasik". Sta taj pojam podrazumeva?  Pitanje je da li vi posmatrate pojam "klasik" u okvirima fantasticne pulp literature, ili u sirim okvirima opste knjizevnosti u koju se takodje mogu svrstati mnogi zanrovski pisci.
"Ako postoji jedna reč na koju se možemo usredsrediti, a koja će nam iskazati maksimum onoga što podrazumevam pod terminom ''klasik'', to je reč zrelost", kaze T. S. Eliot. Naravno, mozemo se upitati sta podrazumevamo pod pojmom "zrelost", ali neka ga tumacimo po sopstvenim nahodjenjima, ali vodeci se nekim ustaljenim konvencionalnim znacenjem. Kada bi se ovde pozabavili pitanjem, sta to jedno knjizevno delo cini zrelim, raspali bi se od price koja mnogima ne bi bas preteralo bila zanimljiva.

Daglas Adams svakako jeste klasik ako posmatramo SF knjizevnu tradiciju, ali je potpuno beznacajan pisac u nekim sirim okvirima. Ja, licno, delim Spiderov stav i smatram da je "Vodic" zanimljiv i bitan samo do kraja prve knjige.

Dostojevski, koliko je zabavan? Zavisi sta ti je u nekom delu zanimljivo. Meni je Dostojevnski neverovatno zabavan zbog njegovih filozofskih premisa i same knjizevne poetike koju vrlo implicitno provlaci kroz svoja dela. Naravno, takve svari se ne mogu uociti bez neke literature koja bi citaoca uputila na prave tragove.    

Gogolj je tata i tu nema price. Covek je jedan od prvih i najboljih pisaca ciste fantasticno-groteskne knjizevnosti i moja je preporuka da svi koji to do sada nisu uradili, procitaju Price sa salasa kraj Dikanjke, Petrogradske price, i Mrtve duse, naravno. Taras Bulja vec postaje sranje kada se otrgnes pubertetu.  

Quote
Kvaka je da svaki zanr obiluje gomilom konvencija, modusa, kanona i ostalih osobenosti, i da je stoga bitno uvideti kako se razvijao i kako su se predstavnici zanra ponasali prema njegovim konvencijama i svojim uzorima - menjajuci zanr, preoblikujuci ga, dekonstruktishuci ga. Sa par Asimova u rukavu - a ovo nije jedini razlog zasto je Asimov vredan, naravno - jedan ce celoshodnije spoznati revoluciju jednog Neuromancera.

Spideru, to je to! Na forumu izdavacke kuce The Third Alternative Press, oko ovog pitanja sam se prepirao sa najvecim mladim UK zanrovskim piscima. I malo ko od njih je delio tvoje stavove. Veliki broj ljudi (bilo na zapadu ili kod nas) smatra da je dovoljno da procitas dva Gejmena, jednog Barkera, par komata Stivena Kinga i pola srednjoskolske literature, i da je time zavrseno obrazovanje. Nema pravog poznavanja stvari, bez poznavanja knjizevne tradicije i nekih osnovnih tokova izvesnog zanra.  

Embrouz Birs je bio mnogo luud covek. Mnogo zajeban pisac. Ne toliko tehnicki majstor koliko idejni inovator i pronicljivi seronja. Bio je i ostao klasik i van zanrova o kojima mi ovde pricamo.
Mnogi pisci fantasticne literature ce biti zaboravljeni za kasnija razmatranja svetske knjizevnosti - za jedno 100 - 200 godina. Neka imena ce ostati, i neka to bude deset autora koji su pisali u XX veku - to je neverovatna cifra.  

Kada govorimo o klasicima, govorimo o stvaraocima koji su prosli kroz  pescane oluje vremena i nadirucih talasa u knjizevnoj industriji, a da ipak nisu ostali negde duboko pod povrsinom.  

Sandmane, Sandmane  :( ... Remzi Kembl nije pisac SF-a, niti je za sada ustaljeni klasik, mada je sasvim izvesno da ga ceka ta sudbina (da bude klasik, ne da pise SF). Spider kaze da je njegova revolucija tiha i da ce se tek ocrtati u nekim novimjim autorima. Pa, ne znam... Kemblova proza je odavno izvrsila svoj uticaj i oblikovala autore poput Kejtlin Kirnan, Popi Brajt, Toma Picirilija itd. Istina, Remzi, nazalost jeste skrivena tajna, samo na nasim prostorima (Clark Ashton Smith je skriveno blago!). Napolju se Remzi vec svrstava medju klasike, i to cine najveca imena horor knjizevne kritike i najupuceniji proucavaoci istorije ovog zanra - S T Joshi, David Schultz, Darrell Schweitzer, Stefan Dziemianowicz i ostali. A i ja mogu da im se pridruzim (ne zato sto sam zajebano pametan kao oni - jer nisam - vec zato sto uzivam u najnovijem produktu ovog genija, romanu "The Darkest Part of the Woods") i siguran sam da se Remzijev put  nece srusiti u ponore vremena.

Wells i Orwell, bili su i ostace klasici, mada nisam siguran da su neophodni za jedno lepo citalacko razumevanje Gibsona. Sigurno su od velike vaznosti ako posmatramo Gibsonovu prozu u kontekstu kompletne SF knjizevnosti, mada smatram da prosecan citalac moze da uziva u Gibsonu, Simonsu, Stivensonu, a da pritom ne poznaje istoriju zanra. Jedno je citalac koji zeli da se zabavi, drugo su proucavaoci knjizevnih tokova. Mada, sto je najbolje, i taj prosecan citaoc moze da se mnogo lepo provede citajuci klasike poput Lovecrafta, Wellsa, Machena, Orwella. Te stvari su konstante koje su uvek aktuelne, koliko zbog estetsko-knjizevno-istorijskih vrednosti, toliko i zbog stila, ideja i pitkosti njihove proze (sto je najbitnije ljudskim pokolenjima koja nece da zalaze u komparativna proucavanja knjizevnosti).

mord, sta da ti kazem? Citaj i klasike i kvalitetne savremene autore. Samo, veruj mi, trudi se da izbegavas 90% fantasy sranja, koja ce te napadati sa svake sarene police kojoj se priblizis.
pozd.
Da nema vetra, pauci bi nebo premrezili.

mord

  • 4
  • 2
  • Posts: 37
Preporuke za citanje
« Reply #13 on: 01-06-2003, 23:33:45 »
Sto reci nego: Svaka cast ljudi na iscrpnim preporukama.


Sto sam do sada procitao:

tolkiena - naravno

amber - prvih 5 a procitacu i drugih 5 ( jos treba 3 da izadju u hr) - strava dobro

George R.R. Martin - pjesma sudnjeg dana( nije bas neki sf ali me odusevila)
         - Vjetrovito utociste(tako tako)

Asimov - preludij u fondaciju mi je odlican, a to bi trebala biti losija knjiga serijala(prva kronoloski)
   (izasle prve 3 u hr po kronoloskom redosljedu)

Hyperion - strava dobro

Prva dva Milesa Vorkosigana - drugi mi je vec bio losiji od prvog pa nisam htio dalje citati da ne upropastim dozivljaj

Philip K. Dick - Sanjaju li androdi... - nenadjebivo

Istina za "Paklenu Narancu" - postoji u hr neki prijevod "boze sacuvaj" - stao na drugoj stranici

Nekoliko pitanja i komentara:

Sto su stvarno "svi" roboti objavljeni u jednoj knjizi i koliko je to nabavljivo? kada je objavljeno?
 Kakva je uopce povezanost izmedju ovih fondacija,robota i carstva.

Oba Orwellova romana????????? Animal Farm i ??

Greg Bear - - probaj prvo sa Eon, a postoji jos koji nastavak.  (U hr je nedavno izasao "Vjecnost" nastavak eona)

Clarke: Bozji Cekic
Clarke i Baxter: Svjetlost Drugih Dana
Jeli se isplati citati?????????????????????????????????????????

Dina - nikako da naletim na njih kronoloski (neka prastara izdanja - mislim bas srpska),
    ove nove kuce atreida i ostalih mi se ne cine bas nesto

Sto s drugim knjigama Dana Simmonsa??: npr. Lovedeath, Prayers To Broken Stones

The Vorkosigan Series(13) - (prvih par su hrvati izdali)
u biti ih je izdano puno vise, evo spiska ako koga slucajno zanima:


(5.)The Warrior's Apprentice - 1986 (miles)
1.PRIPRAVNIK ZA RATNIKA 1998

(7.)The Vor Game - 1990 (miles)
2.VORSKA IGRA 1998

(8.)Cetaganda - 1996 (miles)
3.CETAGANDA 1999

(12.)Brothers in Arms - 1989 (miles)
4.BRACA PO ORUŽJU 1999

(14.)Mirror Dance - 1994 (miles)
5.PLES ZRCALA 2000

(15.)Memory - 1996 (miles)
6.PAMCENJE 2000

Borders of Infinity - 1989 (miles)
   -(6.)The Mountains of Mourning
   -(10.)Labyrinth
   -(11.)The Borders of Infinity
   -(13.)Linking sections
7.GRANICE VJECNOSTI 2002

(16.)Komarr - 1998 (miles)
8.KOMARR 2001

(17.)A Civil Campaign - 1999 (miles)
9.GRAÐANSKA DUŽNOST 2002

(3.)Shards of Honor - 1986
10.KRHOTINE CASTI 2002
 

(18.)Winterfair Gifts - 2003 (miles)
11.ZIMOSLAVNI DAROVI 2002

(19.)Diplomatic Immunity - 2002 (miles)
12.DIPLOMATSKI IMUNITET 2003

(9.)Ethan of Athos - 1986
(2.)Falling Free - 1988
(4.)Barrayar - 1991
Dreamweaver's Dilemma - 1996
   -(1.)Dreamweaver's Dilemma

u zagradi je broj po kronoloskom poretku, a slozene su kako su izlazile u hr, dakle sto se tice milesa je sve izaslo,
a sto se tice ostalog iz tog svijeta skoro sve, jedino, eto rekao sam, ne znam bas da li nastaviti sa citanjem.
eto i moja preporuka, jer su neki napisali da nisu culi za to. Obavezno procitati "The Warrior's Apprentice".

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Preporuke za citanje
« Reply #14 on: 01-06-2003, 23:53:14 »
mord,
u Hrvatskoj je 1988-89 u biblioteci Gama izašlo par knjiga koje bi ti se mogle dopasti:
C.J. Cherryh - Ponos Chanura
Tim Powers - Anubiusova vrata
R.A. Mc Avoy - Čaj sa Crnim Zmajem

Probaj ipak sa Dinom, mogla bi ti se svideti... U principu, svojevremeno, prva tri dela su mi se jako svidela, druga tri, tu i tamo, a posle nisam mogao da čitam... Verovatno si naleteo na neko poznije ostvarenje...
Redosled je: Arakis, Muad'Dib, Prorok, Mesija, Deca Arakisa I i II... itd...
Mica

mord

  • 4
  • 2
  • Posts: 37
Preporuke za citanje
« Reply #15 on: 01-06-2003, 23:53:54 »
Bas gledam da ce u hr "Izvori" uskoro objaviti 4. knjigu Zorana Zivkovica,
Cudno, da mi to nitko nije preporucio.

Ghoul

  • 4
  • 3
  • Posts: 33.205
    • The Cult of Ghoul
Preporuke za citanje
« Reply #16 on: 02-06-2003, 00:14:22 »
Probaću da budem kratak:

1. U principu je nezahvalan posao preporučivati stvari osobi koju ne poznaješ i čiji ukus ne znaš. Ja bih mu recimo preporučio BLOOD MUSIC (i priču i roman), jer je meni to fenomalna zamisao koja je sve do pred kraj odlično odrađena. Ali to je Sf koji traži strpljenje. Ili recimo, šta – kažem mu, uzmi čitaj Ballarda, čovek je suvi genije (i po ovom pitanju sam isključiv: on je 1 od najvećih pisaca XX veka, SF ili ne-SF!), a Mord recimo uživa u Hajnlajnu itsl. :wink:

2. Kempbel je 'skrivena tajna' samo u Srbiji i nigde više u civilizovanom svetu. Taj je dobio više žanrovskih nagrada nego većina živih horor pisaca, a svaka zbirka koja sadrži i njegovu priču njegovo ime stavlja na prominentno, istaknuto mesto. Da ne pominjem antologije koje su mu dali da uređuje, što takođe dokazuje da njegovo ime čitaocima na Zapadu itekako znači i nikako nije tajna (sad, što ga možda nema u samouslugama kao King, Kunc ili Barker... ne znači da je nepoznat!).

3. Birs ni u kom smilu reči ne može da se nazove 'anahronim do bola', zastarelim ili šta već (Fuck! How wrong can you get!?! :x  :x  :x ). Naprotiv, on je možda i najmodernije-zvučeći XIX-vekovni horor pisac! Pritom mislim i na stil, i na teme, i pristup i sve. To kao juče da je pisano!
Uzmi ĐAVOLJI REČNIK ili PRIČE O VOJNICIMA I CIVILIMA, pa kaži da nije tako!

4. 'Zabavnost' nema nikakve nužne veze sa književnom vrednošću, i čak i da ne idem tako daleko i pozivam se ovde na meni 'zabavne' nežanrovske klasike, navešću samo već pomenutog Ballarda: on je prilično naporan za čitanje, i zbog tematike i zbog stila – but how rewarding it is! :lol:

5. Clark A. Smith je težak smor u oko 90% svog opusa, i prilično zanimljiv u preostalih 10-ak %. Treba ti baš jaka volja i strpljenje da se probijaš kroz gomile uažsnih arhaizama da bi naišao na poneku odličnu njegovu priču (recimo, THE BEAST OF AVEROIGNE, THE DOUBLE SHADOW, THE DEVOTEE OF EVIL...).

6. Od svih mračnih, pesimističkih i bezizlaznih knjiga koje sam pročitao (a čitao sam ih, takvih, mnogo) – Orvelova 1984 je jedina uspela da me ubaci u bedak koji i dan danas pamtim! Koji mraaaaak, jebo ga otac blesavi! :cry:

Spider Jerusalem

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.736
Preporuke za citanje
« Reply #17 on: 02-06-2003, 00:25:02 »
Pod jedan, bitno i neopozivo:

DRZI SE PODALJE KUCE ATREIDA I KUCE HARKONENA K'O OD DJAV'LA!

Quote
Tim Powers - Anubiusova vrata


jedna od obaveznijih i drazih knjiga uopste. nikako ne propustiti, iako sumnjam da je tamo nabavljiva, sem eventualno - i ako si bas talican - kao polovnjak.

Quote
- Vjetrovito utociste(tako tako)

Windhaven.

Quote
Philip K. Dick - Sanjaju li androdi... - nenadjebivo

jos par bitnijih Dikovih romana:
Tamno skeniranje/Scanner Darcly
Tri stigmate Palmera Eldrica/The Three Stigmattas for Palmer Eldritch
Ubik/Ubik
Covek u visokom dvorcu/The Man in the High Castle (mislim)
Flow My Tears the Policeman Said/Tecite suze moje, rece policajac - a personal favorite, i uz Klarkov 'Grad i zvezde' koji sam citao dosta dosta ranije, prvi pravi SF roman koji sam citao.

Quote
Sto su stvarno "svi" roboti objavljeni u jednoj knjizi i koliko je to nabavljivo? kada je objavljeno?
Kakva je uopce povezanost izmedju ovih fondacija,robota i carstva.


Pitaj boga. Ovi "svi" roboti u jednoj knjizi su kratke price, i mislim da je to Zivkovic tako ovde izdao.

Quote
Oba Orwellova romana????????? Animal Farm i ??


Umm... rekao si i sam. '1984'.

Ti zapeo za taj Bozji Cekic pa zapeo. Pa citaj ga onda, nemoj posle mi da ti budemo krivi.
Aman, nedokazano to :)

Manje-vise sve od Simmonsa vredi. Prayers to Broken Stones je zbirka prica - vecina je odlicna. Lovedeath je jedna od meni licno najboljih i najomiljenijih zbirka prica ikada objavljenih. Pet neverovatno dobrih novela.
"Entropy's bed at midnight" - gotovo cist mainstream, ali kakav. priznajem, pickica sam: uvek placem kad je procitam.
"Dying in Bangkok" - da ne kazem "Bang-cock" ;) jebote, kakva prica.
"Flashback" - jos jedna prica da places. a cist SF. ludilo.
"Sleeping with Teeth Women" - zajebano. fino. indijanska legenda so to speak.
"The Great Lover". pfuuuuuuuuuuuuuu.
Kupuj ovo odma'. Garant se neces pokajati.










Quote
Bas gledam da ce u hr "Izvori" uskoro objaviti 4. knjigu Zorana Zivkovica,
Cudno, da mi to nitko nije preporucio.


... da, jeste, bas se i ja nesto pitam...  :P

Melkor

  • 5
  • 3
  • Posts: 5.547
Preporuke za citanje
« Reply #18 on: 02-06-2003, 00:31:17 »
Quote from: "mord"

Nekoliko pitanja i komentara:

Sto su stvarno "svi" roboti objavljeni u jednoj knjizi i koliko je to nabavljivo? kada je objavljeno?
 Kakva je uopce povezanost izmedju ovih fondacija,robota i carstva.

Oba Orwellova romana????????? Animal Farm i ??

Greg Bear - - probaj prvo sa Eon, a postoji jos koji nastavak.  (U hr je nedavno izasao "Vjecnost" nastavak eona)

Clarke: Bozji Cekic
Clarke i Baxter: Svjetlost Drugih Dana
Jeli se isplati citati?????????????????????????????????????????

Dina - nikako da naletim na njih kronoloski (neka prastara izdanja - mislim bas srpska),
    ove nove kuce atreida i ostalih mi se ne cine bas nesto

Sto s drugim knjigama Dana Simmonsa??: npr. Lovedeath, Prayers To Broken Stones


1. DINA, Herbert Frenk
2. MUAD'DIB, Herbert Frenk
3. PROROK, Herbert Frenk
4. DECA DINE, Herbert Frenk
5. MESIJA DINE, Herbert Frenk
6. BOŽANSKI CAR DINE, Herbert Frenk
7. JERETICI DINE, Herbert Frenk
8. KAPITOL DINA, Herbert Frenk

Ovo ti je hronoloski redoslede Dine i to je u principu to sto se tice Franka. Ovo sto sada radi njegov sin (tj. Kevin J Anderson) nije ni za k****.

A sad da te obradujem:

Roboti-Carstvo-Zadužbina
1. SABRANI ROBOTI, Asimov Isak
2. ČELIČNE PEĆINE, Asimov Isak
3. GOLO SUNCE, Asimov Isak
4. ROBOTI ZORE, Asimov Isak
5. ROBOTI I CARSTVO, Asimov Isak
6. SVEMIRSKE STRUJE, Asimov Isak
7. ZVEZDE PRAH NEBESKI, Asimov Isak
8. KAMIČAK NA NEBU, Asimov Isak
9. U SUSRET ZADUŽBINI, Asimov Isak
10. PRELUDIJUM ZA ZADUŽBINU, Asimov Isak
11. ZADUŽBINA, Asimov Isak
12. ZADUŽBINA I CARSTVO, Asimov Isak
13. DRUGA ZADUŽBINA, Asimov Isak
14. NA RUBU ZADUŽBINE, Asimov Isak
15. ZADUŽBINA I ZEMLJA, Asimov Isak
16. STRAH ZADUŽBINE, Benford Gregori
17 i 18 su Ber i Brin nisam siguran za redosled

U ovoj gomili ima veoma dobrih stvari, ali i prosecnih pa i losih. Ali cika Asimov je u stvari zaokruzio svoje delo tako da se moze sasvim lepo citati redom ako imas zivaca i volje.

Ja bih se klonio novijeg Klarka na tvom, a i svacijem mestu.

Lovedeath ne preskaci...

Par pitanja:

Dokle ste stigli sa Futurama i Monolithima?

Kad smo kod toga bilo bi lepo da bilo ko isprati hrvatsku scenu i obavesti nas sta se prevodi, stampa...
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

SANdMAN

  • Guest
Preporuke za citanje
« Reply #19 on: 02-06-2003, 02:43:27 »
well, ne znam kako da odgovotim na ovu Dostojevski-Donaldson paralelu. treba li na tako nesto uopste odgovarati?  :roll:

da li tvrdis da je pulman losiji pisac zato sto verujes da je ocajniji od Donaldsona ili actually CENIS Donaldsona kao pisca!?!?  :shock:

pismenost, skopovi, naracija koja ni u jednom trenutku ne poleti iz spike treceg lica. do zla boga dosadni opisi koji se jedino mogu (i moraju) preskakati! pogledaj bre samo prve tri recenice, jel to osmisljen uvod u fantazijski svet!?!? daj, i na konkurs se salje bolje... Donaldson je bre bedni plagijator tolkina koji se obogatio (kao i Murkok i Teri Bruks) na nezajazljivoj zedji fantasy enklave za novim naslovima. njegov stil je ocajan, ne naviknes se ni posle seste knjige.


ghoul, ti si bre jedini pametan covek ovde, znas. bravo, tako se prica o Ambrouzu Birsu! anahron, kitu moju...

dodao bih samo jos ne samo sto zvuci najmodernije i kao da je danas pisan nego covek je DALEKO DALEKO ISPRED NASEG VREMENA. Clive Barker je sa Knjigama Krvi samo ponovo otkrivao neke teme koje je Birs prvi otvorio. sve sasvim privremene revelacije, ijedan i drugi pisac su revolucionarni i bice do jaja subverzivni taboo i za nadolazeca pokoljenja...

isto se slazem i za Campbella. 'skrivene tajne' su srpska urbana mitologija...

mord

  • 4
  • 2
  • Posts: 37
Preporuke za citanje
« Reply #20 on: 02-06-2003, 03:04:26 »
Pa Futuru mozes kupiti u bg u knjizari "Alan Ford", mislim sve brojeve.
Monolithe takodjer(ima ih 5 ili 6 nisam siguran).
Tako da bi ti ovaj link trebao biti vise nego dosta posto vidim da si iz bg.

http://www.alanford.co.yu/prodaja/knjige.htm

Sto izlazi:
--------------------------------------
Alien SF - Zagrebacka naklada:

1  Glasovi oluje Williams (1994) monografija (knjiga)    
2  Mracna zemlja Bradbury (1995) monografija (knjiga)    
3  Integralna stabla Niven (1995) monografija (knjiga)    
4  Vrata u ljeto Heinlein (1995) monografija (knjiga)    
5  Brod stranaca Shaw (1995) monografija (knjiga)    
6  Stablo vještica Bradbury (1996) monografija (knjiga)    
7  Dimni prsten Niven (1996) monografija (knjiga)    
8  Pod naponom Williams (1996) monografija (knjiga)    
9  Donesite mi glavu Dražesnog Princa Zelazny (1996) monografija (knjiga)    
10  Ledeni hram Robinson (1997) monografija (knjiga)    
11  Tudinac Foster (1997) monografija (knjiga)    
12  Zvjezdani jurišnici Heinlein (1998) monografija (knjiga)    
13  Pakleno srce Barker (1998) monografija (knjiga)    
14  Demonska vrsta Schmitz (1999) monografija (knjiga)    
15  Conan Howard (1998) monografija (knjiga)    
16  Svijet smrti Harrison (2000) monografija (knjiga)    
17  Frka s Faustom Zelazny (2001) monografija (knjiga)    
18  Tamna strana sunca Pratchett (2002) monografija (knjiga)  

To isto mozes nabaviti U "Alan Fordu".

-----------------------------------------

algoritam:

www.algoritam.hr - sve sto je novo  i staro od njih naci ces na stranici

lois mcmaster bujold - vec sam naveo sve

mozda najzanimljivije i najnovije:
   Sraz kraljeva,  Igra prijestolja -  George R.R. Martin

inace je martin bio gost na sferakonu u zagrebu krajem cetvrtog mjeseca.

 - U PRIPREMI - Pripovijesti iz opasnih predjela
  autor: John R.R. Tolkien

king:
  DJEVOJCICA KOJA JE OBOŽAVALA TOMA G.
  ono
  Hercevi u Atlantidi
  Nesanica
  Ocajavanje
  ROSE MADDER
  VRECA KOSTIJU

tolkien:
  prstenovi - sto izdanja
  hobit
  silmarillion
  roverandom

guy gavriel cay algoritam:
  GOSPODAR CAREVA
  LAVOVI AL-RASSANA
  ODJEDRITI U SARANT
  PJESMA ZA ARBONNU
  TIGANA
 
michael chrichton:
  izgubljeni svijet

george r r martin:  
  PJESMA SUDNJEG DANA (ARMAGEDDON RAG)

POTPUNI RASPAD
  autor: Neal Stephenson


Prijestolje od zmajokosti
  autor: Tad Williams

STEGOVNICI
  autor: Richard Bachman

SVJETLOST PRIVIDNE STVARNOSTI
  autor: William Gibson

Vatra nad dubinom
  autor: Vernor Vinge
----------------------------------------------------------
izvori:

http://www.izvori.com/

1  Myst Miller (1997) monografija (knjiga)    
2  Izmedu otkucaja noci Sheffield (1995) monografija (knjiga)    
3  Devet princeva u Amberu Zelazny (1996) monografija (knjiga)    
4  Crveni Mars Robinson (1996) monografija (knjiga)    
5  Endymion Simmons (1996) monografija (knjiga)    
6  Puške Avalona Zelazny (1996) monografija (knjiga)    
7  Kraj djetinjstva Clarke (1996) monografija (knjiga)    
8  Oberonova ruka Zelazny (1997) monografija (knjiga)    
9  Preludij u Fondaciju Asimov (1997) monografija (knjiga)    
10  Zeleni Mars Robinson (1998) monografija (knjiga)    
11  Dvori kaosa Zelazny (1998) monografija (knjiga)    
12  Uspon Endymiona Simmons (1998) monografija (knjiga)    
13  Eon Bear (1998) monografija (knjiga)    
14  Myst Miller (1998) monografija (knjiga)    
15  Vremenski brodovi Baxter (1998) monografija (knjiga)    
16  Nocna strana dugog sunca Wolfe (1999) monografija (knjiga)    
17  Jezero dugog sunca Wolfe (1999) monografija (knjiga)    
18  Calde dugog sunca Wolfe (2000) monografija (knjiga)    
19  2001. Clarke (2000) monografija (knjiga)    
20  Myst Miller (2000) monografija (knjiga)    
21  Pricanje Le Guin (2000) monografija (knjiga)    
22  Svjetlost drugih dana Clarke (2000) monografija (knjiga)    
23  Egzodus s Dugog sunca Wolfe (2000) monografija (knjiga)    
24  Grad i zvijezde Clarke (2001) monografija (knjiga)    
25  Pad Hyperiona Simmons (2000) monografija (knjiga)    
26  Plavi Mars Robinson (2001) monografija (knjiga)    
27  Dina Herbert (2001) monografija (knjiga)    
28  Dina Herbert (2001) monografija (knjiga)    
29  Vrabac Russell (2001) monografija (knjiga)    
30  Ususret Fondaciji Asimov (2002) monografija (knjiga)    
31  Arkane propasti Zelazny (2002) monografija (knjiga)    
32  Dina Herbert (2002) monografija (knjiga)    
33  Vjecnost Bear (2002) monografija (knjiga)    
34  Sedam dodira glazbe Živkovic (2002) monografija (knjiga)    
35  Božji cekic Clarke (2002) monografija (knjiga)    
36  Krv Ambera Zelazny (2002) monografija (knjiga)    
37  Ljetna kraljica Vinge (2002) monografija (knjiga)    
38  Fondacija Asimov (2002) monografija (knjiga)    
39  Dina Herbert (2003) monografija (knjiga)    
40  Znak kaosa Zelazny (2003) monografija (knjiga)    
41  Božja djeca Russell (2003) monografija (knjiga)    

otprilike su ti svi autori tu ili bar jedan predstavnik nekog serijala
-ove dine su ti ove od njegovog sina
-nebeski gospodari(3)
-jurassic park
-dugo sunce(4)
-MARS(3)
-hyperion(4)
-amber(7)
-kraljica(2)
-dina(4)
-fondacija(3)
-eon(2)
-wells - nevidljivi covjek
- zivkovic(4)
-clarke(7)
----------------------------------------------
Sara 93: ?

1  Dolaze kvantne macke Pohl (1993) monografija (knjiga)    
2  Sfera Crichton (1994) monografija (knjiga)    
3  Titan Varley (1994) monografija (knjiga)    
4  Carobnica Varley (1994) monografija (knjiga)    
5  Demon Varley (1995) monografija (knjiga)    
6  Cetiri iza ponoci King (1996) monografija (knjiga)    
7  Prašuma Aldiss (1996) monografija (knjiga)    
8  Potrebne stvari King (1996) monografija (knjiga)    
9  Tamna polovica King (1997) monografija (knjiga)    
10  Krajnji egoist Sturgeon (1997) monografija (knjiga)    
11  Ratni život Shepard (1997) monografija (knjiga)    
12  Mikrokozmicki Bog Sturgeon (1998) monografija (knjiga)    
13  Sjaj se s neba ruši Tiptree (1997) monografija (knjiga)    
14  Killdozer! Sturgeon (1998) monografija (knjiga)    
15  Osveta Colin (2002) monografija (knjiga)    
-------------------------------------------------------

i jos par izdavaca sa po 1,2 izdanja

Ja nisam bas upucen ali mislim da nisam puno izostavio.

------------------------------------------------

Moze malo informacija o sljedecim knjigama: ?????????????????????

Le Guin - Pricanje - Hainski ciklus


SVJETLOST PRIVIDNE STVARNOSTI
  autor: William Gibson


Prijestolje od zmajokosti
  autor: Tad Williams

POTPUNI RASPAD
  autor: Neal Stephenson

Vatra nad dubinom
  autor: Vernor Vinge

STEGOVNICI
  autor: Richard Bachman

guy gavriel cay

---------------------------------------------------------

Evo sto nalazim od herberta na pretrazivanju hr knjiznica:

1 Arakis (1986) monografija (knjiga)  
2 Božanski car Dine (1983) monografija (knjiga)  
3 Deca Arakisa (1986) monografija (knjiga)  
4 Druga vrsta samoće (1986) monografija (knjiga)  
5 Jeretici Dine (1985) monografija (knjiga)  
6 Jeretici dine (1985) monografija (knjiga)  
7 Kapitol: Dina (1919) monografija (knjiga)  
8 Mesija (1986) monografija (knjiga)  
9 Mesija (1986) monografija (knjiga)  
10 Muad' Dib (1986) monografija (knjiga)  
11 Nimfa i druge najljepše SF [Science fiction] pripovijetke (1980) monografija (knjiga)  
12 Prorok (1986) monografija (knjiga)  
13 Prorok (1986) monografija (knjiga)  
14 Revolt gegen die Unsterblichen (1970) monografija (knjiga)  
15 Sonata smuka (1986) monografija (knjiga)  
16 Svijet po izboru (1984) monografija (knjiga)  

Plus sto je jedna knjiga u nasicama, druga u pozegi itd. - nemoguce skupiti i procitati.

Ima izdanja od "polarisa" - beograd i
"Otokar Kersovani"(Biblioteka naučne fantastike "Kvazar") - Rijeka


Inace, Melkore naveo si 8 knjiga o dini, sto ih nema 6 u orginalu?????

Jel se moze igdje naci popis sf knjiga koje je izdao polaris??????????

S.

  • 3
  • Posts: 599
Preporuke za citanje
« Reply #21 on: 02-06-2003, 19:41:33 »
Quote

Greg Bear - Blood Music  


Tja, slobodno mozes da preskocis ovu knjigu i da potrazis nesto drugo od njega, kao sto su ti i rekli. Takodje, kao sto su ti rekli, potrazi prvo Eon, i ako ti pase kao pisac procitaj jos ponesto. Muziku krvi stvarno mozes da preskocis, neces puno izgubiti.

Lurd

  • 3
  • Posts: 3.435
Preporuke za citanje
« Reply #22 on: 03-06-2003, 17:51:36 »
Ja sam citao samo pricu Muzika krvi i jako mi se svidela. Ne znam da li je to prosireno lose, ali prica me, stono kazu, izula.

No, druga jedna stvar. Vidim ovde price o razvoju zanra i pozeljnom iscitavanju starijih pisaca i sve to skupa, te reko da uzmem da iscitam nesto ponovo od tih starijig pisaca. Posto sam u poslednje vreme (godinu, dve-tri) od starijih citao Farmera, Hajnlajna i Van Vogta, reko da uzmem sada nesto sto je opste slavljeno a nesto cega se ne secam.

I tako se odlucim za Kraj detinjstva. Majko mila! Takvu gomilu djubreta ne pamtim kada sam citao. Mislim, vise sam uzivao uz Sve moje ljubavi Jelene Tinske ili Zdravi dijabeticar nego uz ovo govance.

Mozda je to '54. bilo novo i vizionarski, ali, ljudi, pa ono je najobicniji pamflet. Imao sam utisak da citam neku izvrnutu Kulu strazaru ili tako nesto. Ono mi je negde na granici sa udzbenikom Marskizma za treci srednje. "Knjizevna" vrednost? Ma daj, bre...

Odmah posle toga sam se setio svega - Zvezda, Grad i zvezde, Odiseja XYZ, i koga sada da ubijam? Ko me terao? KO ME TERAO?!

Pitam vas: zasto bi neko to sada citao? Zasto zaista, osim ako se neko faktografski ili naucnicki ne interesuje za istoriju i razovj zanra?

Stvarno ne mogu da zamislim normalno, zdravo ljudsko bice koje bi moglo da uziva uz Kraj detinjstva. A i taj naslov...

C,c,c,c...
My trees...They have withered and died just like me.

Nyarlathotep

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.512
Preporuke za citanje
« Reply #23 on: 03-06-2003, 19:25:02 »
Quote
Jel se moze igdje naci popis sf knjiga koje je izdao polaris??????????

 
 
Da li te zanima popis svih POLARISOVIH izdanja, ili samo onih koji su trenutno dostupni?
Spisak novijih naslova (izdatih u poslednjih par godina) mogu da ti posaljem na PM.
pozd.
Da nema vetra, pauci bi nebo premrezili.

mord

  • 4
  • 2
  • Posts: 37
Preporuke za citanje
« Reply #24 on: 03-06-2003, 20:46:58 »
Moze. Posalji ta nova izdanja. Mada me i stara zanimaju jel toga ima po hr knjiznicama samo treba traziti. Koliko sam skuzio polaris je najvise toga izdao.

S.

  • 3
  • Posts: 599
Preporuke za citanje
« Reply #25 on: 04-06-2003, 16:27:40 »
Quote from: "Monsinjor Lurdusami"
Ja sam citao samo pricu Muzika krvi i jako mi se svidela. Ne znam da li je to prosireno lose, ali prica me, stono kazu, izula.


Vidis, uopste nisam znala da postoji prica. Onda je sasvim logicno zasto mi knjiga nije legla - jako lici na misice prosirenu pricu.

mord

  • 4
  • 2
  • Posts: 37
Preporuke za citanje
« Reply #26 on: 09-06-2003, 17:47:44 »
Koliko prica ima u polarisovom izdanju "sabrani roboti"??

Spider Jerusalem

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.736
Preporuke za citanje
« Reply #27 on: 09-06-2003, 19:24:14 »
Price su podeljene u nekoliko kategorija, a sve skupa ih ima 31, cini mi se.

mord

  • 4
  • 2
  • Posts: 37
Preporuke za citanje
« Reply #28 on: 10-06-2003, 00:51:14 »
Odlicno! Znaci to je znaci ovo:

THE COMPLETE ROBOT(1982)

Most complete collection of Asimov's robot short stories; all but a half-dozen are here.
Missing stories are in ROBOT DREAMS, ROBOT VISIONS, and GOLD: THE FINAL SCIENCE FICTION COLLECTION.

Sadrzi sve price o robotima objavljene do 1982.


Odlican je taj polaris.

Kada je to sve objavljeno?????

I zna li netko gdje su objavljene sljedece price(koje su kako vidim pokupile puste nagrade za kratku sf pricu, a takodjer spadaju u ciklus o robotima, aobjavljene su nakon 1982.):


ROBOT VISIONS

Title story (excellent) is available nowhere else; robot short-stories plus every non-fiction piece Asimov ever
wrote on robots and robotics.  


ROBOT DREAMS

Title story (excellent) is available nowhere else, but this is NOT a robot collection.
Recommended only for completists. Almost all stories are in other Asimov collections.


Mozda u nekoj Futuri, Monolitu ili necem slicnom. Ne znam sto jos izlazi kod vas?????

-_-

  • 3
  • Posts: 852
Re: Preporuke za citanje
« Reply #29 on: 21-12-2012, 01:55:37 »
Ne znam dal pitanje spada ovde,
nego da ne otvaram novu temu.

Carobna knjiga je izdala knjigu Isaka Asimova Golo sunce.
Po opisu cenim da je to deo serijala o Robotima,
a ne bi me iznenadilo da je i deo Zaduzbine (sto mi ide na zivce),
pa da pitam nekog ko je citao:

Da li ovo moze da se cita kao izdvojen roman ili ne?

Milosh

  • 5
  • 3
  • Posts: 7.792
Re: Preporuke za citanje
« Reply #30 on: 21-12-2012, 01:58:47 »
Da, to je deo serijala o robotima, i može da se čita kao izdvojen roman, a ako ti se svidi pročitaj i "Čelične pećine", pošto su oba ova romana u suštini krimići smešteni u specifičan SF univerzum...
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Preporuke za citanje
« Reply #31 on: 21-12-2012, 01:59:40 »
Da. Milosh je u pravu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

-_-

  • 3
  • Posts: 852
Re: Preporuke za citanje
« Reply #32 on: 21-12-2012, 02:06:14 »
Da, to je deo serijala o robotima
Da. Milosh je u pravu.

Ok, hvala.

ako ti se svidi pročitaj i "Čelične pećine",
pošto su oba ova romana u suštini krimići smešteni u specifičan SF univerzum...

Tja, ovo me podseca na price iz Sabranih robota, koje mi se nisu svidele,
a posto Zaduzbina jeste - bio sam u dilemi dal da citam...

Onda, necu kupovati, vec cu procitati ako (tj. kad) biblioteka to nabavi.

angel011

  • PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • Posts: 8.364
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Re: Preporuke za citanje
« Reply #33 on: 21-12-2012, 10:10:23 »
Možeš već sad da proveriš u biblioteci, sasvim je moguće da imaju Polarisovo izdanje.
We're all mad here.

-_-

  • 3
  • Posts: 852
Re: Preporuke za citanje
« Reply #34 on: 21-12-2012, 10:57:57 »
@angel011

Izgleda da imaju to izdanje, sad proverih putem web pretrage.
Dal i stvarno imaju, videcu kad im budem vratio Barkera, koji mi se nesto otegao...