Author Topic: NISVILLE  (Read 2904 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Shozo Hirono

• 4
  • 3
    • http://www.myspace.com/plan9soundsystem
NISVILLE
« on: 18-08-2008, 12:09:43 »
Niski Jazz Festival je po treci put uzastopno odrzan od 14-17.08 na Tvrdjavi,iako je prethodne godine doziveo fijasko u organizacionom smislu.Problem izmedju glavnog organizatora festivala Ivana Blagojevica i ljudi koji imaju placen zakup i odrzavanje same pozornice i kafea u okviru iste,do samo par dana pre pocetka jos uvek nije bio resen.Tako da su pregovore preuzeli oni koji su i stvorili zbrku,gradski "oci" !
Ono sto DEBILI iz gradske vlasti pre par godina nisu znali da kada daju nekom ceo kompleks na izdavanje od 5 godina,trebaju i zastititi sopstvene manifestacije.OK,nesto i jesu,tipa NFS ili JHS,ali Nisville,kao jedan od najuspesnijih ostao je praznih saka.Naravno,onda dolazi na red pitanje brendiranje pozornice,i to je ocigledno bio jedan od kljuceva.Naime,opste poznata stvar je da kada stranac uzme u zakup nesto,trazi maximalno postovanje potpisanog.E tu dolazi glavni produkt,pivo,a iza njega ogromni Tuborg,koji je brendirao pozornicu,I NEMA NIKO PRAVO NA EXKLUZIVU !!!
Anyway,da ne bi duzio,sporazum je postignut,i umesto jednog sponzora,Nisville je dobio gomilu razlicitih piva,tipa Efes,Haineken,Amstel......i svi su bili srecni !Problem solved !

Cornelius

• 5
  • 3
NISVILLE
« Reply #1 on: 18-08-2008, 12:34:01 »
Zivelo pivo, spasitelj manifestacije, ama i sire, spasitelj sveta i vasione!  xcheers
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

Shozo Hirono

• 4
  • 3
NISVILLE
« Reply #2 on: 18-08-2008, 12:49:17 »
Dan prvi

1.Cast da otvori jubilarni XV Nisville pripala je Niskom veteranima Dixie Pogon,koji se eto s vremena na vreme sastave,i dobro se zabavljaju.Sasvim zadovoljavajuci nastup,pojacan i japanskom pevacicom Keiko Borjeson,uz manje tonsko-scenske probleme,i manjak komunikacije sa publikom.Lepo je bilo cuti ih opet posle 8 godina,kada sam i licno iskusio zadovoljstvo sviranja sa njima.
2.Prvi veliki propust organizatora je spajanje dva dixilend sastava,i to iz vise razloga.Publici to i ne smeta mnogo,ali iziskuje dogovor oko repertoara izmedju bendova.Beogradski Dixilend Orkestar je imao bolju komunikaciju sa publikom,koju je vodio licno Vlada Rackovic,vodja i bendzista.Nastup korektan uz pomoc mladih igraca na sceni i vokalnom solistkinjom.
3.I onda na scenu po prvi put u Nisu stupa verovatno najveca legenda Jugoslovenskog Jazza uopste,Dusko Gojkovic.Cool kao i uvek,rado se slikao sa ljubiteljima jazza i pre i posle svirke,i sam do kraja nije mogao da sakrije emocije,iskazane kroz standard napisan posebno za to vece nazvan Nisville Jubilation.Pratnju mu je pruzao internacionalni kvartet.Jedan od najboljih nastupa na Nisvillu okoncan je dodelom nacionalne penzije i nagrade za zivotno delo.SASVIM ZASLUZENO !
4.Orcheste International du Vutex je (prebrojah jedva!) 18oclani sastav iz Belgije uglavnom,koji je sastavlejn od gomile duvaca na scenu,pajos i igraca s vremena na vrememkoji je prasio nekih 45 minuta zvuke Srednjeg Istoka,kombinucujih sa tradicijom Balkana,i nesto malo dixie ragg jazza.Zabavno i razuzdano.
5.Billy Cobham se 13og avgusta 2008e prvi put u zivotu susureo sa D.Gojkovicem,a obojica su u zivotu i karijeri imali istog mentora i zvezdu vodilju Milesa.Doduse,iz razlicitih njegovih faza.Sta ovde reci,a ne ponoviti vec izgovorene rece drugih.Ovo je ono sto smo cekali u njegovom nastupu od pre dve godine,i on je zbog toga i dosao.Sokirana publika nije ni mogla da dodje do daha,a Cobham je vec zavrsio energican,furiozan,matematicki precizan,harmonski lucidan nastup,a meni su u glavi celu noc bili zvuci i prelazi iz Stratusa i Red Barona.Nepovonovljivo !
6.Jos se bina nije ohladila,a na nju je jos mraku zakoracio Gilles Peterson,radijska i klupska legenda.Prvo nije mogao da se ukljuci,a posle i zbrka sa ozvucenjem.Naravno legende vec kruze i prepricavaju se:ne znamo sta je uzimao to vece,ali od zbunjenosti nije umeo kablove sopstvene opreme da ubode u ozvucenje.....a onda je posle 45 minuta svirke izasao na bis od preko sat vremena.A pustao je sve i svasta.Od klasicnog jazza preko hausa i tehna pa sve do stvari tipa soula verzija Moanin',I Heard it Through the Grapevine,originalnu veriju Screamin Jay Hawkinsa I Put a Spell on You.da bi zavrsio sa brass verzijom hita Sexual Healing......posle nekoliko sati bio je otpracen u Tokyo,pa za Ibizu,bar po njegovim recima !!!!Konfuzno i groteskno.

Shozo Hirono

• 4
  • 3
NISVILLE
« Reply #3 on: 18-08-2008, 13:33:28 »
Slike sa prve veceri....a u neverovatnom spletu dogadjaja,slike nastupa B.Cobhama i G.Petersona su nestale !

Meho Krljic

• 5
  • 3
NISVILLE
« Reply #4 on: 18-08-2008, 13:46:11 »
Dobro, barem je lepo videti da je Duško i dalje sve mlađi i mlađi.

Shozo Hirono

• 4
  • 3
NISVILLE
« Reply #5 on: 18-08-2008, 16:03:33 »
Sa svojih 77,izgleda i svira !! :!:

Cornelius

• 5
  • 3
NISVILLE
« Reply #6 on: 18-08-2008, 16:36:27 »
Dusko je veliki majstor, nas najveci, a cene ga i svuda po svetu.
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

Shozo Hirono

• 4
  • 3
NISVILLE
« Reply #7 on: 19-08-2008, 09:05:10 »
Dan drugi

Drugog dana krecu prvi vidljivi organizacioni propusti.Naime,zahvaljujuci Djoletu Magic Light,koji se uspavao covek,tonska proba ili probe kasne,zbog nemogucnosti postavljanja Sky stejdza,koji se nalazio ovog puta podignut iznad desno ogradjenog zidinama prolaza,koji pak opet izlazi na scenu na dole,a na gore na vec zaboravljene VIP prostorije,i u ovom slucaju VIP WCa !!!!
Pred sam pocetak nastupa oko 21 se doznaje da
1.Giovanca,holandjanka karipskog porekla nece nastupiti zbog ozbiljnog sukoba sa toncima i ljudima koji su radili ozvucenje.FUCK !Ostado smo bez prijatnog vizuelno muzickog iskustva.plus,propustih taj sukob za samo par minuta.Tu Shozo ne moga da izdrzi,te se rasplaka !
2.Dok sam jos brisao suze sa oronulog od prosle noci lica,na scenu skocise dobro poznati nam kavalista Teodosi Spasov & Friends.Ne sporim ja njihovu svirku i znanje,al bre dosadan ovaj njihov etno jazz meni,tako da poceh ozbiljno da koristim svoje privilegije.Zbog toga sto me izverviro,resih da Spasovu otmem propusnicu i narednih dana je koristim kao svoju licno.Pozdravim se ja ljubazno sa momcima iz obezbedjenja na stepenicama ka pozornici,usput napunim dzepove i ruke limenkama iz frizidera iza samog platna i uputim se u bekstejdz stepenicama iznad pozornice.Kao sto sam i sam primetio Gospon Spasov je zaboravio svoj pass na stolu na kome je pored gomile pica,tableta,marihuane,bila i kesa napunjena kvalitetnim niskim burekom u cetvrtinskim notnim vrednostima.Sednem lepo na udobnu stolicu,zasucem rukave i navalim da udovoljam destruktivnim potrebama svojim zuba,na opste cudjenje raznih likova koji su se tu zatekli,a za to vreme neprimetno uzmem propusnicu i stavim je OKO VRATA !Na kraju predstave lepo prebrisem ruke,dodjem do VIP frizidera,izvadim Amstel limenku i otpijem zestok gutljaj koji me umalo naterao da gromoglasno podrignem,ali to bi vec bilo bezobrazno i neoprezno s moje strane,te se suzdrzah do Filmskih Susreta !
3.Sada vec kao Teodosi Spasov sedoh lepo i zavalih svoju bugarsku guzicu u VIP fotelju,i krenuh da slusam maestralan free jazz u izvodjenju Soon Kim Quartet.Ja sam uzivao,ali se vecina verovatno smorila cekajuci BNH,well fuck them,neka se prze malo !
4.Malo pre nastupa najvecih zvezda festivala,dok sam udobno vario burek,neko me potapsa po ramenu i rece:"Traze te BNH !"Okrenuh se i ugledah trubaca i trombonistu."What do they want?"-upitah na tecnom engleskom.A sta su mogli da traze ????!!!!Imao sam pola sata da ih povezem sa dilerima,jer su ni manje ni vise gospoda pozelela kokain.Sto meni kao Teodosi Spasovu nece biti ni malo tesko !Cudi me da to nisu stavili u ugovor.Pola sata posle toga izasli su na scenu i poceli zestoko.Svako bi posle one kolicine !Anyway,posle 10 minuta odose visoki.BRAVO TONCI !!!Nesto malo kasnije vratise se visoki,pa opet nestadose,i tako u krug.Sto se tice svirke,neminovno je poredjenje sa Incognitom od pre dve godine.Kvalitet svirke je podjednak,ali su Incognito ostavili dusu na bini svirkom od skoro 3 sata,a BNH su bili poslovicni sa sat i po.Incident se desio kada su primajuci nagradu u vidu statue Sabana Bajramovica,kroz salu ga uporedili sa Schwartzenegerom,na sta je Bobi Arandjelovic reagovao recima daimaju postovanje prema nedavno preminulom....sve mi je to Bobi ispricao samo 15 minuta kasnije !Posle Brand New Heavies nastupio je
5.Plan 9,ciji nastup iz objektivnih razloga komentarisati necu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
NISVILLE
« Reply #8 on: 19-08-2008, 10:13:03 »
That's more like it!!!! Ovo već zvuči kao veče kome je vredelo prisustvovati, makar u snovima.

Shozo Hirono

• 4
  • 3
NISVILLE
« Reply #9 on: 19-08-2008, 10:40:18 »
Slika sa druge veceri

Dodela nagrade Saban Bajramovic BNH.

Shozo Hirono

• 4
  • 3
NISVILLE
« Reply #10 on: 20-08-2008, 12:49:48 »
Dan treci

1.Eftekasat.Kao sto i sve velike zvezde kasne na nastupe tako i Teodosi Spasov(aka Shozo),komotno i opusteno stize na prepun parking iza tvrdjave,a drago mu i bese kad zacu zvuk zurli iza zidina.Beose to Egipcani zvani Eftekasat.Nice but not my cup of tea,doduse Teodosi,moj alter ego je uzivao.
2.Onda je usledilo konacno jedno prijatno iznenadjenje.Hugo Siegmeth i njegov quartet kombinuju zvuke modernog sa zvucima hard bopa,uz neverovatnu komunikaciju kontrabasiste i bubnjara.Najbolji bubnjar posle Cobhama na celom festivalu i light motiv quarteta.
3.Najvece zvezde veceri Rosenberg Trio,beose najavljeni uz veliku pompu,a u publici je bio i sam ambasador Holandije Marko Van Basten Gullit Krojf sa suprugom.Kad pocese da vezu po instrumentima,Teodosi poce da zagledjuje iza bine krije li se tu neki ukljuceni disk sa kompozicijama.Medjutim ne,ovo je toliko brzo i precizno,nema vremena za greske,i onda je i bilo jasno zasto su nadaleko.Pravi naslednici Reinharda i Grapellija.
4.Norveski duo je najveci deo publike zestoko smorio,dok se par intelektualno-filozofsko-proser nastrojenih udubilo do jaja u kombinaciju elektro-ambijentalnog jazza.Teodosi mudro zbori,sve sve al bre mnogo to meni dugacko.
5.Najvece razocarenje dolete u vidi quarteta koji predvodise Donald Harrison i Rodney Jones.Neverovatno kako ovakvi muzikanti nisu uspeli da postignu vajb i dijalog medju sobom na sceni,vec su se oslonili na dugotrajno i mukotrpno presviravanje i improvizovanje.Boring !
6.Sounds of South nastavljaju tradiciju etnojazza na jugu.Postoj par meseci i videcemo koliko ce da traju posle festivala.Zanimljivo,ali za nesto ozbiljnije trazi se i kilometraza.

Shozo Hirono

• 4
  • 3
NISVILLE
« Reply #11 on: 21-08-2008, 10:06:10 »
Slike trece veceri.