Author Topic: Horor u igrama  (Read 17377 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Re: Horor u igrama
« Reply #150 on: 22-06-2017, 12:16:24 »
Kinen stavlja kao glavni "dizajnerski stub" - ili jedan od glavnih - ideju realizma. Neko ko nije upućen u igru bi možda pomislio kako grafika iz Duskers nije ni blizu ikakve zamisli o realizmu, ali taj bi bio na stranputici. Ono što je bitno u toj priči je da ne postoji raskol izmedju onog što igrač zamišlja da radi i onoga što zaista radi - konkretno, sedi ispred monitora, daje naredjenja sondama putem komandne linije, i gleda rezultate u realnom vremenu. To dovodi do potpune imerzije, kakvu realistična grafika retko može da postigne, ako ikako.

Drugi "stub" je ideja o izolaciji. Igrač je - barem prividno - jedini čovek u univerzumu koji je nekad bio pun ljudi, i sva njegova komunikacija sa sondama naglašava tu činjenicu. Zato su tu i zapisi (logovi) kao dokazi da je bilo i drugih, i eventualni tragovi da ih ima još na nekom mestu.

Zanimljivo i relativno kratko izlaganje - oko pola sata.
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #152 on: 21-07-2017, 21:06:35 »
Layers of Fear nije bio baš dobro prihvaćena igra u krugovima u kojima se krećem, ali prisustvo Rutgera Hauera mi čini sledeću igru istog studija vrednom pažnje:

What would you do if your fears were hacked? Observer, the definitive cyberpunk horror story, arrives on PC, Xbox One and PS4 on August 15 with cyberpunk legend Rutger Hauer (Blade Runner) as Detective Dan Lazarski. Developed by Bloober Team, the creators of Layers of Fear, Observer is a horror experience meant for mature audiences. What you see will disturb you.

http://youtu.be/2CwD6o5OGSE

Mada, suviše podražava Blade Runner-a i Somu, po pitanju prezentacije, a verovatno i teme...

15. avgust. Pa to je skoro!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #153 on: 23-08-2017, 05:39:00 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #154 on: 06-09-2017, 08:28:36 »
Scorn je i dalje u razvoju:

https://youtu.be/gug_0mNhg4k

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #155 on: 03-10-2017, 08:38:18 »
Hmmm, Ianu Higtonu se Scorn u svojoj za sada dostupnoj demo verziji nije preterano dopao...

https://youtu.be/TE8TfK4inDw

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #157 on: 21-05-2018, 13:53:16 »
https://youtu.be/eu0qYmNkZK4

Nešto nisam oduševljen listom ako je uopšte i koliko validna. Uglavnom zombiji ili amnezijapenumbra gde bežiš, bežiš, plašiš se...jedino mi se Reborn na prvu loptu svideo, ovo ostalo slabo.
Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #160 on: 25-08-2018, 17:00:18 »
the game switches between fixed camera angles, Resident Evil-style

Зар се више нико не сјећа Алоне ин тхе Дарк? :-(

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #161 on: 25-08-2018, 18:17:20 »
Зар се више нико не сјећа Алоне ин тхе Дарк? :(

Zajebi to, nema dovoljno kulturne raznolikosti kad si sam u tami.   ;)

A ozbiljno... verovatno neki komentatori tad nisu ni rođeni. Čak i ako znaju igru kao deo istorije - a nadam se da znaju - nije nešto što je oblikovalo njihovo iskustvo. 4 godine u svetu video-igara su mnogo, čak i u ono vreme. Za Resident Evil ulazna tačka nije baš morala biti prva igra.

milan

• 4
  • 3
« Reply #162 on: 25-08-2018, 20:10:05 »
Samo da primetim, posto ponovo igram Bloodborne, a prvi put prelazim Old Hunters DLC, da je meni ovo ipak najstrasnija igra koju sam ikada igrao.
Mene je dosta tesko uplasiti, onako, izistinski, na nekom dubljem nivou (jump scare-ove ne priznajem, zato sto su samo fora, a ne nesto sto ti ostane u umu posle konzumacije igre/filma), i recimo da u audio-vizuelnim umetnostima to moze jos samo Dejvid Linc da uradi (novi Tvin Piks gledam religiozno u loop-u vec neko vreme).
A Bloodborne je za mene igra koja izaziva tu neku duboku, istinsku jezu, strah od nepoznatog, strah od ludila, i negde pred kraj igre, dok bauljam po Nightmare of Mensis imam osecaj kao da sam potonuo duboko u tamu, i otkrio sta je skriveno iza vela stvarnosti. A onda, kada se spustim dole do velikog mozga i uradim "make contact" - to je trenutak u kojem shvatam da je ludilo uzelo maha i da je sve mozda zapravo samo iskrivljena slika stvarnosti.
DLC za sada ima odlican deo koji nam govori da smo duboko zabrazdili "iza stvarnosti", a to je kada udjete u onaj sanatorijum/bolnicu/sta li sa onim spiralnim stepenicama na kojima se lako zagubite, gde srecete gomilu kreatura sa ogromnim glavama. Koliko god da jedva cekam da izadje Sekiro, zelim da From Software napravi makar jos jednu igru koja ovako dobro spaja horor i akciju, i koja moze da me istinski uplasi vise od 99 posto pravih horor igara. 

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #164 on: 05-10-2018, 13:33:41 »
А кул стори.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #165 on: 31-10-2018, 11:00:52 »
Pošto je na mrskom zapadu Helouvin, Kit Sjuart piše:
  Zombie dogs to talking foetuses – the 13 scariest video game moments ever

Iz nekog razloga, na listi je T-Rex iz Tomb Raider ali ne i bilo koji trenutak iz Clocktowera ¯\_(ツ)_/¯ 

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #166 on: 31-10-2018, 15:06:46 »

Iz nekog razloga, na listi je T-Rex iz Tomb Raider ali ne i bilo koji trenutak iz Clocktowera ¯\_(ツ)_/¯
?

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #167 on: 31-10-2018, 15:10:02 »
Moraću više da spavam, ovo je već preteran nivo dekoncentracije  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #168 on: 31-10-2018, 19:48:31 »

Ok, hajde da parafraziramo!

Iz nekog razloga, na listi je T-Rex iz Tomb Raider ali ne i bilo koji* trenutak iz Some ili Amnezije!!! ナニーー!  :shock:

Pa to su igre koje su me najviše uplašile u ovom veku!!!

*ne bukvalno, već samo odabrani

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #169 on: 31-10-2018, 20:01:58 »
Istina.

S druge strane meni F.E.A.R. uopšte nije bio strašan ni u jednom momentu...

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #170 on: 31-10-2018, 20:04:45 »
Uvek ima nešto da se doda. Stalkeri, condemned, System Shock 2, call of ctulhu...

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #171 on: 31-10-2018, 21:08:04 »
Хм, врло пријатно сам изненађен да су се сјетили добре старе Фантазмагорије, дивна игра. Ја бих на овакву листу свакако ставио вампирске дјевојчице из прастарог Ласт Халф оф Даркнесс, тај тренутак ме је тако неочекивано стрефио да сам претрнуо све до ножних прстију (мада је истина да никад нисам спадао међу храбрије играче).

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #172 on: 31-10-2018, 21:39:27 »
Nikad nisam igrao fantazmagoriju ali se sećam SK opisa kao da mi je sad pred očima. Vredi li to sad pokretati i jeli uopšte moguće? Kad si je igrao H.?

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #173 on: 01-11-2018, 00:35:58 »
Играо сам је једном пред крај деведесетих и репризирао прошле или претпрошле године. Покретање је наравно могуће, има на ГОГ-у, ради као сат. Е сад, да ли вриједи, на то питање могу да дам само субјективан одговор. По мени и те како вриједи, заправо ми је то једна од најдражих игара. Наравно, потребно је поставити се у прави фрејм ов мајнд. Фантазмагорија није, нити покушава да буде, ултрасофистицирана авантуристичка игра која ће да надмаши Габријела Најта. Оно што је њена поента јесте, како је то већ био тренд у то вријеме (средином деведесетих), да играча постави у ситуацију у којој ће имати осјећај да директно управља дешавањима у неком филму (умјесто да га "само" гледа). И по мом мишљењу то ради сјајно. И поред тога, као додатни плус имамо да је дотични филм један врло врло врло солидан Б-хорор (нагласак на ово "Б"). Према томе, критике како су загонетке тривијалне, како је глума слаба, игра кратка, сценарио наиван, специјални ефекти провидни и сл., потпуно промашују поенту. Игра је врло занимљива, повремено и прилично напета, има сјајну музику, фантастичан крај (са играчке стране - осјећај да учествујеш у правом филму је ту најизраженији), фину главну глумицу и мнооооого скривених ствари. Моја препорука је свакако да пробаш. Игра се састоји од седам поглавља, свако траје по један дан и једну ноћ и идеално би било да се и само играње распореди тако да сваки дан пређеш по једно поглавље. Оно што би свакако требало урадити, иако често није неопходно за напредовање, је да се у сваком поглављу истражи комплетна кућа јер се тако открије мноштво додатних ствари. Нпр., само један малецки хинт, у једној од просторија имаш слику. Слика је потпуно небитна за завршавање игре, уопште не мораш да је гледаш. Али ако сваки дан навратиш до ње и погледаш је, примијетићеш да се сваки пут помало мијења.

Сунце ти, написах комплетан ривју...

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #174 on: 01-11-2018, 06:49:48 »
Svaka čast, hvala ti. A sećam se od negde priče o slici.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #175 on: 01-11-2018, 23:58:55 »
Igra li neko novi Call of ctulhu?!?

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #176 on: 02-11-2018, 19:34:24 »
Svaka čast, hvala ti. A sećam se od negde priče o slici.

Вјероватно је то било неко моје лапрдање. Писао сам детаљнији ривју игре након што сам је прошли пут прешао, али био сам довољно "паметан" да пишем поново умјесто да једноставно пронађем и линкујем тај стари пост.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #177 on: 06-11-2018, 06:36:22 »