Author Topic: Najbolje igre za mobilne konzole  (Read 13838 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Najbolje igre za mobilne konzole
« on: 29-08-2008, 22:06:30 »
Tu računam PSP, Game Boy varijante, DS, mobilne telefone, N-Gage (što da ne, ako je neko imao nesreću da se igra na njemu)...

Ja sam, inače, ovih dana na poslu ponovo čitao neke starije brojeve časopisa Edge i tu sam naleteo na spisak 12 najboljih igara za Game Boy Advance + 6 odličnih, a opskurnih + 6 odličnih izašlih samo u Japanu. Preduslov je bio da igre budu originalne, ne rimejkovi i portovi sa drugih uređaja. Evo spiska onih 12:
Advance Wars

Superstar Saga

The Legend of Zelda: The Minish Cap

Castlevania: Aria of Sorrow

Pokemon Ruby/Sapphire

Metroid: Fusion & Zero Mission

Kuru Kuru Kururin

Tactics Ogre (Knight of Lodis, pretpostavljam)

Warioland 4

Astro Boy: Omega Factor

Boktai

Wario Ware, Inc.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #1 on: 30-08-2008, 13:02:43 »
Ovo je zaista izvanredan izbor. Wario Land 4 je mene šokirala kvalitetom. Advance Wars je, naravno, jako dobra taktička igra. A, Mario & Luigi Superstar Saga je, opet šokantno i iznenađujuće, jedan izvanredan akcioni RPG. Boktai je igra Hidea Kojime koja je prodavana zajedno sa solarnom ćelijom tako da, ako ste hteli da natankujete energiju u igri, morali ste da izađete na Sunce!!!

Zelda, The Minish Cap je možda najbolja Zelda za GBA, mada su sve Zelde za Gameboy platforme odlične. Ma, zaista, sve ove igre su jako dobre.

Evo nekih mojih predloga za ovu listu, uglavnom novijeg datuma:

Osu! Tatakae! Ouendan!/ Elite Beat Agents

Pošto Nintendo DS ima touch screen, to je dosta osvežilo standarni rhythm action žanr igara. OTO, odnosno Elite Beat Agents u zapadnoj verziji je tipično ludačka igra u kojoj igrač vodi trio agenata koji idu po svetu i rešavaju probleme karate plesom. Da, da, zvuči šašavo, ali... Sam gameplay je hardcore kao i kod bilo koje 'normalne' arkadne igre, sa sve multiplajerima za skor i uobičajenom potrebom da čovek razvije  muscle-memory ako misli da prođe neke teže nivoe. Japanske verzije (ima ih dve) sadrže japansku muziku gde ima zaista svakakvih pa i genijalnih pesama, a zapadna ima obrade Madonne, Deep Purple, Avril Lavigne itd., ali to sve super ispadne uz igru gde igrač stylusom prati ritam na ekranu i iscrtava složene oblike...

Rhythm Tengoku

Ovo je igra za GBA, koju su pravili isti ljudi koji su pravili Warioware Inc. Sad, Warioware je bio kolekcija miniigara od po tri sekunde, a Rhythm Tengoku (odnosno Rhythm Heaven, odnosno Ritmički Raj) je kolekcija ritmičkih mini igara od po jedan minut, koje se igraju jednim jedinim dugmetom. I to je nekako super, jer su sve igre maštovite, zabavne i divno dizajnirane, lako ih je razumeti a teško ih odraditi 100% tačno. Lepa igra i za neigrače i za hardcore igrače. Upravo je u Japanu izašao i nastavak za DS koji je takođe zabavan i za nijansu kompleksniji jer se igra putem touch screena. Za par meseci izlazi i na 'našem' jeziku...

Loco Roco

Loco Roco je jedan od Sonyjevih naslova rađenih 'u kući', da bi se demonstrirala moć PSP konzole i izgradio određeni imidž. Sad, malo je čudno da je imidž koji su hteli da izgrade imidž kid-friendly konzole, s obrzirom da je PSP sve samo ne konzola za klince i da je po performansama, marketinškom pristupu i softveru pre svega namenjena punoletnim, zaposlenim osobama, ali, hej, ne žalim se jer je Loco Roco izvanredna igra.

Pre svega jer je jako laka za igranje, a teška da u njoj budete dobri. Nema vremenskog ograničenja, nema presije, nema skoro ni mogućnosti da čovek 'pogine', a opet, savršen skor je teško dostići. Dalje, igra je vizuelno izuzetno lepa (sa skrinšotova se ovo ne vidi, ali treba je videti u pokretu ), ali je gameplay uglavnom zasnovan na izvanrednom fizičkom engineu. Igra se sa svega dva tastera. Rocoi pevaju. Prelepo.

Patapon

Od slične ekipe kao i Loco Roco ali sa jednim Francuzom u ulozi dizajnera grafike. Igra je kombinacija rhythm action i taktičke akcione igre i ovo, koliko god čudno zvučalo, funkcioniše izvrsno. Igrač vodi pleme patapona u rat, time što im izdaje komande svirajući u bubnjeve. Da, baš je tako genijalno kako i zvuči.

Za igru koja je zasnovana na kompulzivnom ponavljanju nekoliko obrazaca, Patapon međutim ima i dosta dubine, koja se sastojiu levelapovanju, skupljanju resursa, opremanju i taktičkim odlukama u brobi. Plus, vizuelno, igra je izvanredna (videti je u pokretu) a zvučno i više od toga.

The World Ends With You

TWEWY nije igra baš za svakoga. Ima ljudi koji misle da su JRPGovi 'plitki' a takođe ih nervira i klišeizirana priča u kojoj je u glavnoj ulozi (skoro) uvek neki nadrndani klinac. TWEWY se u ovome razlikuje utoliko što je bizarno kompleksna a ipak laka za igranje i što se nadrndani klinac nalazi u savremenom Tokiju (u Šibuji) a ne u nekom izmaštanom fantazijskom svetu.

Moram da priznam da sam ovu igru kompulzivno igrao kad god sam bio na putu ovog proleća jer je u pitanju pravi primer kako bi protabl RPGovi trebalo da se prave: ima priču koja čoveka vuče unapred, ima mnogo akcije u koju možete da stupite kad hoćete i da je prekinete kad hoćete (nema random borbi!!!), sve je na izvolte i nema lutanja i čekanja, opcije za kastomizaciju igrača su BROJNE i, mada na početku izgledaju zastrašujuće, posle shvatite kako i šta možete da radite. Takođe, borba je realtime (što ja NE VOLIM) a uprkos tome JAKO zabavna. Toliko zabavna da sam na po par sati prestajao sa igranjem kampanje da bih se levelupovao, iz čistog zadovoljstva borbom!!! E, dakle, nisu baš česti RPGovi za koje to mogu da kažem.

Plus, na sve to, igra je jako kompleksna jer omogućava nekoliko sofisticiranih načina za levelupovanje i kastomizaciju a pomenuta realtime borba se odigrava na oba DSova ekrana odjednom!!! I to, mada u početku izgleda potpuno nemoguće za postići (jednog od likova vodite stylusom, drugog D-padom), zapravo ispadne elegantno. Šokantno dobra igra i dokaz da Square-Enix nisu ni malo nespremni da eksperimentišu sa novim pristupima u RPGu. A igru su inače pravili Jupiter, koji su odgovorni za Kingdom Hearts serijal.

Puzzle Quest: Challenge of the Warlords

Puzzle Quest je igra ali i fenomen. Nekom je palo na pamet da izmeša klasičan puzzle gameplay ala Bejewled (dakle sklapanje tri ista simbola u redu ili koloni na polju 8x8) sa RPG mehanikom i voila, dobili smo igru koja igraču naprosto ne dozvoljava da se od nje odlepi. RPG elementi vrlo ozbiljno utiču na tok borbi a same borbe su neviđeno ozbiljne i taktički izazovne, uz naravno veliki uticaj slučajnosti... (mada se mnogo ljudi žali da AI vara...). Ja sam se prošle godine odirao od ovoga (na DS-u i PSP-u) a igra je posle izašla i za PS2, PC, Wii, Xbox Live... Apsolutno obavezna literatura za bilo koga ko ovo čita.

E, sad... od franšiza koje postoje na drugim konzolama ali su dobili novu verziju za džepne (dakle, ne portove, već nove nastavke) svakako treba pomenuti:

Metal Gear Solid Portable Ops koja je pravi MGS naslov, ali potpuno prilagođen portabl uslovima i jako, jako dobar (daleko bolji od Tenchu i Splinter Cell igara za džepne konzole). Pored njega, PSP je dobio i dve Metal Gear Acid igre koje su card battleri u MGS univerzumu i takođe su veoma dobre.

Ja sam inače prilično sklon dobrim card battle igrama, pa mi zato paše i Kingdom Hearts Chain of Memories, urađen za GBA, koji je pravi nastavak prvog KH i na njega se nastavlja drugi KH. Za neupućene, Kingdom Hearts je RPG serijal (s tim što je CoM kombinacija RPG i card battle mehanika) u kome su pomešani likovi iz Diznijevog univerzuma sa Final Fantasy likovima. Ha!!!

Final Fantasy Tactics Advance je neka vrsta spinoffa pravog FFT koji je originalno izašao za Playstation i prošle godine rimejkovan za PSP (i pokazalo se da za deset godina praktično nije napravljena bolja taktička igra za konzole) i, iako je u pitanju 'mekša' igra, i dalje pričamo o vrlo sofisticiranoj taktičkoj igri sa puno dubine. Nedavno izašao i nastavak za DS koji je još bolji.

Treba pomenuti i dve sasvim solidne, da ne kažem odlične GTA igre za PSP: Liberty City Stories i Vice City Stories koje su kasnije portovane na Playstation 2 i koje, uprkos tome što nemaju kompleksnost jednog GTA IV, svakako predstavljaju jedan kompletan doživljaj na portabl konzoli, pa i više od toga. Na zimu izlazi i GTA igra za DS koja bi mogla da bude dobra.

Hm... mogao bih da pomenem još mnogo igara, ali evo za sada ovo...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #2 on: 30-08-2008, 13:35:00 »
Hm, o Osu! Tatakae! Ouendan! sam čuo sve najbolje. Loco Roco i Patapon su me kupile svojim stilom, mada ih nisam igrao, nemam PSP.

Puzzle Quest se ne usuđujem ni da pogledam, bar ne dok ne dobijem nekoliko slobodnih dana.

U svakom slučaju, DS mi je prioritet!  :!:  :!:  :!:

(The World Ends With You je promaklo mom radaru. Ispitaćemo.  :) )
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

mafija_x

• 4
  • 2
« Reply #3 on: 30-08-2008, 13:59:11 »
Meni jedna od najomiljenijih igara iz detinjstva:

I naravno:

Jos uvek osetim radost kada se setim kako se onaj zadji dvorac urusava sam u sebe.
izgubili smo se u sirini ideje

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #4 on: 30-08-2008, 14:32:54 »
:lol:  Kod DS-a je lepo što prihvata kartridže od GBA, tako da se i ove dve igre mogu igrati na njemu!!!

Inače, The World Ends With You je moj rani favorit za RPG godine. Uprkos FF Crisis Coreu, PC verziji Mass Effect, dolazećem Falloutu, FF XIII, Infinite Undiscoveryju ili Tales of Vespernia. Jedino slutim da bi Persona 4 mogla da mi ga ukloni sa trona. Ali, kako još uvekimam samo japansku verziju onda  :cry:

mafija_x

• 4
  • 2
« Reply #5 on: 30-08-2008, 22:50:28 »
Velika preporuka i od mene za Mario & Luigi Superstar Saga, stvarno je dobra igra.
Nazalost nemam ni GBA, ni PSP a ni DS, tako da sam morao da se zadovoljim igranjem preko emulatora na kompjuteru. :cry:
izgubili smo se u sirini ideje

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #6 on: 01-09-2008, 13:35:12 »
Da li neko možda zna gde se mogu nabaviti kertridži za GBA kod nas? Znam za Beosoft, gledao sam izbor (onlajn, doduše), slabo je to... :(

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 01-09-2008, 13:51:27 »
Ima nešto malo i u Games-u (Braće Jugović, preko puta Borbe ili u TC-u Delta City), ali stvarno malo - nekih desetak komada. Ja sam nedavno kupio double pack sa dve Castlevanije za GBA i vrlo sam bio zadovoljan time. Kupi lepo DS pa da se raduješ, mada upozorenje: kod nas je izbor DS igara u prodaji takođe vrlo slab.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #8 on: 01-09-2008, 13:53:28 »
Inače, kad smo već kod DS-a, u Beosoftu je poslednji put kad sam bio imao da se kupi Elite Beat Agents i jedini razlog što ga nisam kupio je što sam već kupio istu igru u Parizu. Ali, pošto je ta sa francuskom lokalizacijom, ozbiljno razmišljam da kupim i ovu sa engleskom iako sam naravno putem ROM-a to već odigrao do kraja... Jesam li bolestan or what?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #9 on: 01-09-2008, 15:41:24 »
Dobro, moraću da se okrenem internetu. Što se mora, nije teško!   :)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #10 on: 07-09-2008, 23:24:40 »
U Americi je izašao Bangai-O Spirits!

Ja sam igrao Bangai-O za Dreamcast (postoji i verzija za N64) i mogu reći da je u pitanju jedno od najluđih, najzabavnijih i najeksplozivnijih iskustava koje sam imao. Čist adrenalin.

Ekstremno teško, ali igrač se svaki put vraća po još, jer shvata da je krivica do njega, a ne igre. (Kako im uspeva u Treasure-u da naprave tako nešto?)

Quote from: "Edge"
Like WarioWare before it, Bangai-O Spirits is an exercise in reducing videogaming’s first principles to a torrent of micro-levels. But where the games differ is in the execution and challenge of their myriad tasks.

If WarioWare is an introduction to mainstream videogame convention then Bangai-O Spirits, as you might expect from developer Treasure, is a masterclass in twitch extremism: 160 short, sharp levels based upon the engine, rules and assets of the Dreamcast and N64 classic, Bangai-O, see the company’s previous output  ingeniously stripped down to its constituent parts.

Throughout, you pilot a mech that’s but ten pixels tall, the size of a mouse pointer. You’ve a choice of two main weapons from a bank of seven and the two trigger buttons release Bangai-O’s famous bombardment of up to 100 missiles, their size and ferocity increasing the closer an enemy bullet is to hitting you at the point of deployment.

These fundamentals are then spun out into a wide variety of play styles and challenges. Sometimes a puzzle game, sometimes a fighting game, always a shooting game, the range and subtlety of the game’s colorful and busy stages astonishes.

By contrast, the presentation is stark and functional. Several short introductory levels teach the game’s basics but even these are optional. Instead you’re free to tackle any of the game’s 160 levels in any order, right from the start of the game. Upon successful completion of a level the game records the time taken to beat it and the number of points you earned from pick-ups. There’s no Nintendo-esque indication of whether your score on either of these counts is good, but as the difficulty soon ramps up, in time just clearing a stage is prize enough.

In contrast to WarioWare it’s a game whose intricacies reveal over time, until clearing every one of the 160 core stages becomes a pursuit impossible to walk away from. While certainly being Treasure’s most fragmented game, there’s a sense that the lack of narrative, character and even proper framework makes this its most raw, pure and delightful.

Verdict: 9/10

Posle ovoga, DS mi je definitivno prva stvar na spisku. Zaista je šteta što ne znam nikoga ovde, sem Meha, ko voli Treasure-ove igre, jer to je najbliže suštini i smislu "video-igranja", uz neke Nintendove igre, a ipak sasvim drugačije. Nije bez razloga u knjizi "Game On!: From Pong to Oblivion - The Greatest Video Games of All Time" Bangai-O proglašen za jednu od 50 najboljih igara svih vremena.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #11 on: 08-09-2008, 10:42:34 »
Jedini razlog što 'ovde' manje ljudi voli Treasure je što su 'ovde' prisutni mahom PC strejteri koji nisu posedovali ni SNES ni Sega Mega Drive i N64 pa nisu nikada ni došli u kontakt sa ovim igrama. Nisam ni ja, ali sam ih trošio pute emulacije, naravno. Zato i treba da promovišemo ove igre koliko igda možemo da pomognemo braći da progledaju!

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #12 on: 08-09-2008, 12:17:27 »
Pojam 'ovde' bih mogao da proširim i na zemlju. Znam nekoliko ljudi koji žive za igre, ali niko za ove žanrove.
3 stvari zbog kojih cenim Treasure:
1. Nepoštovanje komercijalne logike - iako ima izuzetaka, generalno nema kompromisa radi pristupačnosti širim masama;
2. Fenomenalna tehnička potkovanost - njihove igre su među najzahtevnijim za date platforme, iako su uglavnom 2D, a opet su tehničko SAVRŠENSTVO;
3. Savršen spoj neljudske zahtevnosti i zarazne igrivosti - čovek koji "pobedi" njihove igre oseća se neviđeno. Bolje od seksa!

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 18-09-2008, 10:53:35 »
Ahem, znam da nema nikakve veze sa topikom, ali dajte mi nekakav link ili neki drugi nacin da dodjem do full varijante Puzzle Quest-a za PC... a da ne platim naravno :D
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 18-09-2008, 10:59:18 »
Mangup si, mangup, Melkore. Predlažem da odeš do piratebay-ja i potražiš tamo torent (odande sam ga ja svukao). Ako ti ne uspe, javi se ovde, pa ću ti ga večeras ja aploudovati na rapidshare.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 18-09-2008, 11:21:00 »
Inače je ovih dana lepo biti ljubitelj JRPGova, ako imate portable konzole.

Pre par nedelja izašao je rimejk Final Fantasy IV za DS koji je, kao i rimejk FFIII prošle godine zadržao gejmplej i priču originala ali je sve umotao u izvrsnu prezentaciju - poligonalni 3D modeli u borbama itd. E, sad, ko zna, zna da je FFIV jedan od najboljih i najbitnijih nastavaka ovog serijala, baš u njemu je uveden active time battle sistem koji je u poteznu borbu ubacio malo twitch mehanike i zahtevao od igrača da bude brz u razmišljanju. Mene je u ovoj igri uvek ložila priča, naročito početak u kome, za razliku od standardnog JRPG klišea glavni junak NIJE mladić sa amnezijom ili usvojeni klinac koji živi u nekakvom seocetu i ne zna ko su mu pravi roditelji, već visoki oficir moćnog kraljevstva koji se suprotstavja naređenju samog kralja za koje smatra da je krivo!!! Ko ima DS, zna šta mu je činiti.

A o istom trošku ti koji imaju DS treba odmah da ispazare i rimejk Dragon Quest IV koji je izašao pre neki dan i koji je takođe jedan od najklasičnijih JRPGova u istoriji JRPGova. Za ovaj rimejk, igra je dobila vrlo slatku izometrijsku grafiku i pripadajuću audio prezentaciju, te novi prevod koji je izvanredan jer koristi puno kolokvijalnih govora engleskog jezika da prikaže razlike između likova i njihovog porekla i to ne samo da dobro funkcioniše nego je baš šarmantno. DQIV ima i neobičnu strukturu same priče koja ima četiri uvodna poglavlja sa sasvim različitim likovima pre nego što se svi sretnu i spoje odvojene rukavce u jedan glavni tok.

Takođe, konačno je izašla i verzija igre Yggdra Union za PSP. Igra je taktički RPG sa dodatom card battle komponentom i pravili su je Sting koji su ove godine uradili i prilično zbunjujući roguelike naslov Baroque za Playstation 2. Yggdra Union je pre dve godine već izašla za Gameboy Advance ali sam utvrdio da je nemam na ovoj platformi pa ću je verovatno prvo u toj verziji i isprobati jer bi igranje PSP verzije zahtevalo apdejt mog firmwarea a nisam siguran da sam za to traumatično iskustvo još uvek spreman...

Ono što je u ovoj celoj priči o JRPG izobilju negativan element je što pričamo samo o rimejkovima. Originalnih novih RPGova za ove konzole ima, ali stižu vrlo usporenim tempom. No, uzevši u obzir da je su i FFIV i DQIV izašli još početkom devedesetih (čini mi se, obe 1991. godine), ovo će za mnoge ljude biti prvi susret sa njima, pa to onda i nije tako strašno...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #16 on: 18-09-2008, 11:44:00 »
Quote from: "Meho Krljić"
Ko ima DS, zna šta mu je činiti.

A, bogami, i onaj koji nema DS JOŠ!

Dragon Quest IX izlazi ekskluzivno za DS, ali pretpostavljam da to znaš. Hrabra odluka SquareEnix-a. Inače, za one koji ne znaju, Dragon Quest je franšiza koja je u Japanu toliko popularna, da ljudi ovde (ili bilo gde) to ne bi mogli da razumeju. Japanska vlada je zbog nje "predložila" izdavačima da ubuduće objavljuju važne igre samo vikendom.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 18-09-2008, 11:46:47 »
Ma, naravno da znam. To mi je bio jedan od razloga što sam kupio DS  :)

I, da, Dragon Quest je igra zbog koje su na launch day u japanskim gradovima redovi ispred prodavnica išli i po nekoliko blokova, a ljudi su masovno uzimali slobodne dane. U 'ono' vreme. Novije igre iz serijala ne izazivaju baš toliku pomamu, ali ipak su popularne (s razlogom). Level 5 je zaista izvanredan developer a DQ je njihov masterpis.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #18 on: 18-09-2008, 11:49:12 »
Jedan moj drugar igra Contact ovih dana na DS-u, pa ću ga baš pitati za utiske. Privju koji sam video mi je bio zanimljiv, a i razvojni tim ima reputaciju.

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #19 on: 18-09-2008, 11:54:50 »
Mnogo sam ja glup za ove nove tehnologije... Aj' uploaduj, molim lepo, i imas sok od maline na moj racun...
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 18-09-2008, 11:55:46 »
U bre, morao sam da odem na wikipediju da vidim šta je to. Grasshopper interaktiv? Goichi Suda, dakle. Mora da je makar zanimljivo.

Edit: ovo je bio odgovor ridiculusu.

A Melkore, važi, večeras ti stiže link.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #21 on: 18-09-2008, 11:59:41 »
Zapravo, evo ti ga sad u PM-u.

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 18-09-2008, 12:09:21 »
Hvala, hvala... ako se ikada sretnemo imas nesto na moj racun (sa karte pica, naravno)...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #23 on: 18-09-2008, 12:18:47 »
Samo da ne bude tokom Ramazana, tad ne smem da pijem ni vodu.   :cry:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #24 on: 18-09-2008, 23:40:17 »
Inače, povodom Level 5, oni su jedan od mojih omiljenih studija, i to samo na osnovu jedne igre: Dragon Quest VIII. A nisam je ni završio.  :cry:  Ne zato što nisam želeo, već nemam PlayStation 2, morao sam da ga pozajmljujem. A enterijeri u igri vas prosto teraju da se izgubite u njima. Naravno, slučajni sukobi mi uvek smetaju, ali igra je toliko zabavna, toliko dobro izgleda i zvuči (u Edge-u su joj dali nagradu za najbolji audio dizajn u 2006. za bilo koju platformu), da sam to lako preboleo. I bez ikakve pretencioznosti je. Od ostalih njihovih igara, pratio sam razvoj Rogue Galaxy, koja takođe izgleda standardno fenomenalno za njih, ali nisam je igrao.
Ono što je slabo poznato je da su Level 5 pravili igru True Fantasy Live Online koja je trebalo da izađe za Xbox, ali je iz nekih razloga kancelovana. Imala je neki čudan, pseudo-tjudorovski vizuelni šmek. I zaista, sve njihove igre izgledaju kao odlični animirani filmovi. Uživajte u slikama sa Xboksa od pre pet godina!

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #25 on: 18-09-2008, 23:54:12 »
Što se tiče Contact-a: kupila me je već osnovna ideja. Igra se razvija u specifičnoj vrsti komunikacije između dešavanja na dva ekrana DS-a.

Contact je neka vrsta RPG-a. Na donjem ekranu su dešavanja u svetu u kojem vodite lika, a na gornjem vidite profesora u laboratoriji, odakle stupa u kontakt sa vama i navodi vas na rešenja. 2 sveta su jasno grafički diferencirana: "gornji" svet je otvoreno digitalizovan i uprošćen. E sad, to je jako dobra ideja, ali igra je dobila mešovite kritike, što ne mora ništa da znači, s obzirom na novinu. Imam pregled u nekom Edge-u, potražiću ovih dana, sad sam se i ja (ponovo) zainteresovao.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #26 on: 19-09-2008, 10:30:53 »
Mene je kod Rogue Galaxy nervirala borba. Jebala ih realtime borba da ih jebala. Inače, JAKO impresivna igra, ali naprosto traži od igrača vrlo ozbiljne twitch skillove da bi prošao kroz DESETINE random borbi a da mu istovremeno ne daje i borbeni sistem jednog Devil May Cry, recimo. Moram da priznam da sam se posle nekoliko sati dungeon crawlinga u jednom momentu megasmorio i kada sam na kraju shvatio da je bossfight koji je predamnom veoma težak (i da može da se dobije isključivo twitch igranjem, bez ikakvih RPG elemenata) i da svaki put kad poginem moram da se borim kroz dungeon dok ponovo ne dođem do bossa, digao sam ruke i ostavio igru za neke bolje dane. Koji će jednom doći, siguran sam.

Sad igram Mass Effect na PC-ju i on generalno ima još  više frustrirajuću realtime borbu od Rogue Galaxy, ali barem dopušta quicksaving...

Što se Contact tiče, sad kad si mi ga stavio na radar, da tako kažemo, doći će i on na red. Goichi Suda (aka Suda51) je mnogo inventivan čovek.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #27 on: 19-09-2008, 11:35:06 »
Evo malo skrinšotova iz Dragon Questa VIII:

Da ne bude zabune, ova igra je sama esencija old-skool JRPG-a, verovatno najbolja destilacija ideja i mehanike tog žanra. Ono što je stavlja iznad je distanca horizonta koji se prostire dokle oko može da vidi i dokle vas noge, konj ili sabljasti tigar mogu dovesti; dizajn Akire Torijame koji nikada nije bio ovoliko dobro realizovan u igrama; i filing same priče koja, iako minimalna, predstavlja bajku u svom najčistijem obliku (ovo poslednje je, u stvari, odlika svih DQ igara). U zapadnoj verziji i fenomenalan  voice-over.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 19-09-2008, 11:39:28 »
Jeste, DQ VIII je jedan od najbolje urađenih JRPGova na plejstejšn dvojci. Art direction je genijalan. Rogue Galaxy ima sasvim drugačiji AD pa mi je zato malo manje i drag....

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #29 on: 06-02-2009, 13:15:37 »
Evo da rezurektujem ovaj topik. Doduše, ne znam da li će igra Scribblenauts biti međ' najboljima, ali koncept ovog naslova koji je još uvek u produkciji je... šokantan. Rade je isti ljudi (5th Cell) koji su radili Drawn to Life, DS igru u kojoj ste sami crtali svog avatara i dobar deo okoline u kojoj se kretao. No, u Scribblenauts situacija je još nenormalnija jer ovde platformske probleme prevazilazite tako što na donjem DSovom ekranu NAPIŠETE ime predmeta koji želite da se stvori na gornjem ekranu. Bilo kog predmeta, tvrde ljudi koji prave igru. Dobro, bilo kojeg predmeta u razumnim granicama (i na engleskom). Evo šta veli Jurogejmer:

This mild-mannered DS game has a premise so staggeringly unlikely that when you first hear it you may find yourself trilling with dainty laughter at the very thought of somebody trying to pull it off. "Yeah," sighs lead designer Matt Cox, the very somebody in question. "We tend to get that reaction a lot."

The premise is this: Scribblenauts is a platforming puzzle game, in which Maxwell, a chirpy cartoon boy who appears to have had a be-quiffed television set jammed over his head, has to collect Starites by completing a variety of challenges - dislodging one from a high tree, for example, or winning one as an award for helping an old man pass an eye test. "WarioWare is the best analogy for the way the game plays," says Cox. "It's different kinds of situations, one after the other, with a wide range of challenges." And the implausible bit? To beat each level, the player summons objects to help Maxwell, by writing their name on the bottom screen.

Yes: any object.

Well, any object within reason. Proper nouns and anything grotty have been ruled out, but these are just about the only limits to what you can conjure up. The game's trailer, which features that Starite stuck in a tree, offers three different examples of the system at work. In the first, a ladder is summoned, and Maxwell simply climbs it to get his prize. In the second version, he calls up a football, and kicks it to dislodge the Starite. The final playthrough sees him conjuring up a beaver to gnaw through the trunk.

Meni se samo od pomisli vrti u glavi...

As the beaver example suggests, everything summoned into the world will act appropriately. "A lion behaves like a lion, and a frying pan behaves like a frying pan," says Cox. "It's all realistic, and it has to be: it's not like you write 'oven' and you get a magic oven that you can fly around on."

The way it works is we've started with the qualities rather than the objects," explains Cox. "We've started with categories and sub-categories, like flammable, electrical, heavy, organic, and then we place each object within this framework. That means an object already inherits loads of qualities as soon as it's put into the system: we don't have to say fire would burn this wooden ladder or this boat. We simply say fire would burn everything that's flammable, and anything made of wood will already be marked up in the database as flammable. And when someone slots in a bird, we know from the start that it's organic and it flies, and it has AI properties and that sort of stuff, right from the word go. We don't have to go through thousands of objects one by one, assigning properties."

Mislim, mene ovo podseća na stare tekstualne avanture u kojima si bio limitiran svojom maštom i rečnikom parsera protiv koga si se borio, samo što ovde ograničenja u rečniku kao da ne postoje:

crucially, how big will the finished database be? Slaczka laughs. "If you can write it, it will be in the game."

"It's hard to give people a sense of the scope of the game," admits Cox. "And people are sceptical: they think we'll use the same assets for lion and tiger and leopard, say, but we won't. We've got different art and different properties for all of those. People are going to be genuinely surprised by how deep the dictionary goes."

"We're into the specialist area right now - if you're a palaeontologist and you know some ridiculously obscure kind of dinosaur, that's what we're putting in at the moment, as we've done all the main ones."

ja uopšte ne mogu da zamislim da će ovo funkcionisati u realnosti. Evo šta dalje vele:

Of course, even if the dictionary is as good as 5th Cell says it is - and the developers are winningly confident on this front - won't the game be a nightmare to balance? How do you create challenges in which the player can respond by doing absolutely anything at all? Rather than fearing such an eventuality, Slaczka seems to actually relish it. "We're well aware that people will be able to do things we hadn't even thought of. Just the other day, in the tree level, somebody wrote 'anvil', which doesn't seem like much help. But then they wrote 'glue', and stuck the glue to the anvil, and then stuck the anvil to the Starite, and it pulled it down out of the tree. I would've never thought to do that before, and we didn't program it, but because the objects all have physical qualities that make sense, the game can decide whether a solution's going to work. The system works by itself, and we don't have to worry about it."

Ovo me podseća na emergent gameplay poeziju koju sam čuo od Ion Stormovih i Bethesdinih developera pre izlazaka igara Deus Ex: Invisible War i Oblivion a ni jedna od ove dve igre nije baš ispunila (tu vrstu) očekivanja. S obzirom da Scribblenauts deluje jedno tri reda veličine ambicioznije a radi ga samo 20 ljudi... ne znam...

Ceo tekst i slike ovde:

http://www.eurogamer.net/articles/scribblenauts-preview

cutter

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 06-02-2009, 14:03:02 »
Bilo bi interesantno videti tu bazu reči koje se pretvaraju u zasebne likove/predmete.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #31 on: 06-02-2009, 16:03:17 »
Pogotovo kad se zna da na jedan kartridž za DS može da stane najviše oko 130 MB. E, sad, jesu oni ekrani mali i sve to, ali poseban sprajt za SVAKI pojam iz rečnika (dobro, svaku IMENICU), pa kako će sve to da stane?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #32 on: 06-02-2009, 16:48:50 »
Da, Scribblenauts me je pozitivno iznenadio svežinom svoje ideje. Već sam ga spomenuo tamo na forumu Sveta kompjutera (ovde).

Igra ne koristi animiranje sprajtova (tj. poseban sprajt za svaki frejm animacije), već je korišćen 3D studio max. Umetnički stil i paleta boja su prilično jednostavni, a bazom podataka i veštačkom inteligencijom upravlja sistem stvoren za igru nazvan Objectnaut. (link)

Inače, 5th Cell su prvo imali ideju da omoguće pisanje čitavih rečenica, pa su odustali kada su shvatili da igrači ne žele da paze na gramatiku.  :lol:

Eto, ko kaže da nema originalnih ideja u video-igrama danas, prevario se.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 06-02-2009, 16:58:30 »
Naravno, ta igra će prodati 35 kopija tako da će u praksi pokazati da se originalne ideje ionako ne isplate. Doduše, da Nintendo zalegne iza ovoga, možda bi i prošlo. Koliko vidim iz teksta, ovi namerno nisu tražili izdavača pre nego što zaokruže igru, da im ne bi neko razblažio njihovu kreativnu viziju. Rispekt, pošto to, pretpostavljam znači da i sami finansiraju produkciju.

Aha, znači neće biti u pitanju sprajtovi?? Tim gore, mislim, to će da smanji prostor koji igra zauzima ali će da zakomplikuje programiranje animacija. Doduše, u tekstu koji sam citirao i linkovao se naglašava da nisu u pitanju proceduralne animacije (kao kod recimo SPORE) pa to opet znači da će likovi i predmeti u igri biti malo 'teži' odnosno veći i da će dosta prostora da ode na opisivanje njihovih fizičkih atributa.. Mislim, ne znam, skeptičan sam ali nekako me užasno loži ovo kao ideja. Možda je najveći problem u ovome to što je njihova prethodna igra, Drawn to Life bila umereno zabavna, više proof of concept nego sjajna igra...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #34 on: 06-02-2009, 17:03:45 »
Od tih 35 kopija verovatno ćemo ti i ja uzeti po jednu. Znači da ostatku sveta ostaje 33.  :lol:

Njihova prethodna igra je u stvari Lock's Quest, ali to je strategija, koliko sam shvatio.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Re: Najbolje igre za mobilne konzole
« Reply #35 on: 04-08-2009, 11:56:48 »
Brandon Boyer, nekadašnji novinar Edža, ima svoj sajt, Offworld i na njemu listu 15 igara za iPhone koje ne bi trebalo da propustite ako ste vlasnik uređaja. Dakle:

Critter Crunch
Circuit Strike.One
Drop7
Edge
Eliss
Go Go Rescue Squad
KarmaStar
Peggle
Puzzle Quest
Reflexion
Rolando
Star Defense
Sway
Taxiball
Zen Bound

Još 30 igara (mada sam ja izbrojao 29!) vrednih pomena:
Bookworm
Black Shades
Crayon Physics Deluxe
Dr. Awesome
Dropship
Fieldrunners
Flight Control
Galcon
GeoDefense
Jetset
I Love Katamari
Lilt Line
Monospace
Newtonica
Newtonica 2
One-Dot Enemies
Oregon Trail
Passage
Radio Flare
Raptor Copter
Shift
Space Deadbeef
Topple 2
Tower Bloxx Deluxe 3D
Trism
Wolfenstein 3D Classic
Word Fu
Word Scramble
Wurdle

Nisam linkovao igre posebno, zato što je to već urađeno na Boyerovom sajtu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #36 on: 04-08-2009, 12:51:34 »
Nemamo iPhone, ali i da imamo, igru Edge ne bismo mogli da kupimo iz razloga poznatih svakome ko je danas svratio na Eurogamer (ili pre nekoliko dana na Tap-repeatedly ili na neki od milion indie-games sajtova koji su ispratili prezira dostojno ponašanje Tima Langdella čijoj sam firmi, avaj i ja davao pare u mladosti).

cutter

• 4
  • 3
« Reply #37 on: 04-08-2009, 16:19:45 »
mora se citirati... pazi, edž je njegova reč.

"I am a strong supporter of innovation in games," he wrote. "It is not our intention to do anything other than encourage originality in games and to encourage new game makers. But the problem is that using the trademark 'EDGE' for a game is a direct infringement of our international rights. We have spent a lot of time (and a large amount of money) stopping everyone who tries to use the mark EDGE [for a] game. You wouldn't think of using 'Activision' as the name of a game would you? Even though there has never been a game called Activision. Or 'Electronic Arts' or 'Nintendo'? No, all these names are so closely associated with the name of the company, you would not be permitted to use them for a game without the express permission of the trademark owner... It is the same with EDGE."

najaći deo:

When I ask Papazian about the proposed name change to EDGY he is quick to point out that this was something he suggested earlier in the year but that, at the time, Langdell flatly refused the offer. He sends me Langdell's email response to Mobigame's offer to change the name of their game to EDGY, sent on the 15th May: "[We] would very strongly oppose your use of EDGY which is clearly just adding the 'y' sound to the end of our famous trademark EDGE," Landgell wrote. "In fact, we won a case against someone who tried to use EDGY so we are confident we would win should you try to do that. You need to stop infringing our trademark EDGE and select an entirely different [original emphasis] name for your game which does not even suggest our trademark."

kakva gnjida, čime da se kolje posle ovoga... eh da je sreće pa da sudovi imaju proceduru stavljanja jaja u fioku ovakvim tipovima (i kompanijoracijama)... uz prepoznavanje takvog ponašanja kao kriminalnog, nakon čega bi usledili ozbiljni penali i etikete - nasrtaj na kulturu, opštu dobrobit čovečanstva...oće to.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #38 on: 05-08-2009, 09:35:03 »
Stvar je u tome što i on zna da ima weak case na sudu pa mu je taktika da siledžijski napada male firme (ili bedroom kodere, kao u ovom slučaju) i glumi ozbiljnu firmu sa ozbiljnim pravnim leđima, ne bi li praktično iznudio vansudsko poravnanje. Kada je pokušao isto da uradi sa Namcom, Namco je promenio ime Soul Edge u Soul Blade, da izlazak igre ne bi bio odlagan zbog suđenja, ali je ušao u suđenje i pobedio.

Takođe, kako reče i Dan Whitehead u komentarima na tekst na Eurogameru, nešto nismo primetili da se Tim zaleteo da tuži Electronic Arts kada su izdali Mirror's Edge. Ali, ako odete na sajt njegove firme (koji je skoro nemoguće naći googleom jer ima milion firmi koje imaju edge u imenu, i koje se bave softverom) videćete da se na njemu reklamira igra Mirrors. Ko želi da se kladi da će boxart i reklame imati na sebi veliko Mirrors, malo by, veliko Edge i malo software?

Pretpostavljam da računa da će EA da ga tuži i da će on dobiti slučaj... Ludak.

Ali sve ovo pokazuje da je trademark legislativa na zapadu de fakto zastarela i potrebna joj je ozbiljna revizija.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #39 on: 06-08-2009, 18:40:39 »
Avaj, znam za slučaj Mobigamea i Langdella. Kako smo krenuli, uskoro više nećemo moći da dajemo lična imena bez licence.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #40 on: 07-08-2009, 09:42:10 »
Nego, Tim Langdell na stranu, iPhone je upravo dobio Killer App što se mene tiče. Space Invaders: Infinity Gene je juče na Eurogameru dobio zapaljiv rivju i deluje kao nešto što ću kupiti u dahu jednog dana kad nekom greškom nabavim iPhone (ili, verovatnije iPod touch).

SPACE INVADERS INFINITY GENE Promo Video

Taito zaista ume da iznenadi čoveka. Space Invaders Extreme 1 i 2 su bile sjajne igre a ovaj Infinity gene deluje kao apsolutni trijumf...