Author Topic: Taktičke i strateške igre  (Read 47203 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Taktičke i strateške igre
« Reply #200 on: 27-06-2016, 09:30:19 »
Sigurno je i on među onima koji su u Petak ujutro guglali "Šta je Evropska Unija i zašto smo izašli iz nje?"

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #201 on: 27-06-2016, 10:40:22 »
Svet se sastoji od mnogobrojnih stena koje lebde u praznom prostoru, takoreći ostrvlja u kosmičkom moru. Svaka od njih ima svojevrsnu geografiju i populaciju, ljudsku ili neljudsku. Postoji grupa moćnih bića koja se bore za prevlast i uticaj nad tim teritorijama i zovu ih Gospodarima.

Ako ne gresim, to podseca na zaboravljenu Nivalovu igru Evil Islands.

U stvari, i Chaos Reborn ima sličnu premisu, što nas dovodi do pitanja originalnog Haosa... Ovako napamet, iz glave: ne znam. U svakom slučaju, u ono doba, sa onom grafikom, nije ni mogla da se takva ideja provuče bitnije kroz video-igru.

Što me dovodi do primedbe da Chaos Reborn nije više sasvim ista igra kao pre pola godine. Sve ono o čemu smo pisali se sada zove Chaos mode, a postoji i Law mode, sa životnim poenima i manjim uplivom slučajnih brojeva. Moje interesovanje za igru postepeno opada, jer je sada sve teže razlikujem od drugih igara.
The critics? No, I have nothing but compassion for them. How can I hate the crippled, the mentally deficient, and the dead?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #202 on: 28-06-2016, 06:22:12 »
Da se nadovežem na ovu poslednju poruku. Postoji izraz koji opisuje jednu tekovinu moderne igračke kulture i industrije, a odnosi se na ogroman uticaj koji masovno kmečanje na internetu može da ima na redizajn igara. (Ili čak početni dizajn, u slučaju ranog pristupa.) "Skyshine's Bedlammed." "Ova igra je Skajšajnovo Bedlamovana!" :lol:

Nemojte sad da ispadne da sam ja smislio izraz. Nisam, Humakta mi!
The critics? No, I have nothing but compassion for them. How can I hate the crippled, the mentally deficient, and the dead?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #203 on: 06-07-2016, 08:55:00 »
SEGA kupila Amplitude!!!!!!! Ovo znači da SEGA sad ima opasnu reprezentaciju studija koji prave strateške igre (Creative Assembly, Relic a sada i Amplitude) i to je zanimljivo. I lepo. Amplitude stoje iza Endless Legend, Endless Space itd.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #204 on: 06-07-2016, 09:30:56 »
Nisam siguran da li mi to mnogo znači. Jedino što je SEGA ranije imala reputaciju izdavača koji se ne meša mnogo u razvoj igara, i ceni različitost.

Kad smo već tu, ove zadnje dve Total War igre su prilično dobre, po onome što sam video... i čuo. Atila je najnepravednije zapostavljen od svih TW igara.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #205 on: 07-07-2016, 05:44:50 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #206 on: 16-07-2016, 21:07:58 »
Izašao je novi DLC za Total War: Warhammer, sa novom rasom (iako neki kažu da se to zove "rod"), i novom kampanjom.

I ovde pomalja glavu glavni problem koji ja imam sa ovom igrom: ekonomski model. Osnovna igra košta 60 evra već u startu, a do sada su izašla tri dodatka, čija ukupna cena je skoro 30 evra. I biće ih još. Dakle, ako se na kraju ispostavi da treba da platim 150 evra da bih igrao Warhammer kako je zamišljen, onda nek se nose slobodno i Creative Assembly i Sega...

Osim toga, gledao sam kako ljudi igraju Mordheim: City of the Damned, koji je takodje iz tog fiktivnog univerzuma, ali je lokacija svedena na jedan (razrušeni) grad, a borbe na obračun grupa od po nekoliko vojnika. GW je jednom davno objavio stonu igru Mordheim, a ovo je njena kompjuterska verzija, manje-više.

Ima tu dobrog materijala, a najveći adut je izuzetno detaljna statistika kojoj možete da pridjete u bilo kom trenutku. Svidja mi se kako svaka jedinica koju sam video ima negativnu karakteristiku (aka debuff) koja se zove "umaranje" (tiring), kako dvoručno oružje povećava to umaranje kada se koristi, i sl. Borba je potezna, a kamera može da se zumira na pojedince ili na čitavu scenu. Kretanje je slično kao u Phantom Brave - tj. nema polja, ni kvadratnih ni šestougaonih, već postoje zone kretanja u vidu krugova, ali svaka jedinica ima svoj privatni prostor u koji druga ne može da se postavi, tako da je to slično poljima, na neki način.

No, ovakvih igara ima dosta u poslednje vreme, i najveći razlog da se ovo igra je Warhammer-ova licenca.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #207 on: 16-07-2016, 21:17:40 »
Ma dobro, Total War igre su neretko na finim popustima. Samo se ti strpi jedno godinu dana. :lol:
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #208 on: 19-07-2016, 23:06:31 »
Civilizacija VI ima novi trejler, koji se bavi osnovama kineske civilizacije:

http://youtu.be/ENMzcvQVvzA

počevši od prvog cara dinastije Ćin, prvog ujedinitelja Kine, preko specijalnih bonusa kineske civilizacije i posebnih jedinica do izgradnje kineskog zida koji zahteva posvećene graditelje.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #209 on: 20-07-2016, 09:26:08 »
Tipično odlična reportaža Veslija Jin Pula:

The story behind War for the Overworld's messy development

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #210 on: 21-07-2016, 06:17:05 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #211 on: 21-07-2016, 06:39:40 »

Nego, Rimworld. Anyone?

Skrenuta mi je pažnja odavno (recimo, pre 10-15 dana), i slušao sam priče o poludeloj veverici, ali nisam posvetio dovoljno pažnje igri, sigurno, kad svaki dan nalećem na nešto zanimljivo, a vremena je malo. Na primer, sad sam saznao za stonu igru Vast: The Crystal Caverns...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #212 on: 21-07-2016, 23:31:54 »
20. septembar je datum najavljen za izlazak Cossacks 3, što je u stvari "samo" Cossacks ulepšan i prilagođen modernom dobu.

Za one koji ne znaju: Kozaci su bili strategija u realnom vremenu koju je napravio ukrajinski studio GSC Game World. Prikazuje istorijske ratove iz XVII i XVIII veka i odlikuje se bitkama velikih proporcija, sa hiljadama vojnika. Nekako je bila izgubljena u tadašnjoj (početak XXI veka) konkurenciji - kao i nastavak, Cossacks 2 - ali je postala kultna igra. GSC se očigledno nada da je sada situacija povoljnija i tržište čistije da šira publika upozna ovaj serijal.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #213 on: 22-07-2016, 05:14:18 »
I na GOGu je Cossacks Anthology samo šest dolara  :wink:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #215 on: 26-07-2016, 05:36:33 »
Ako "brilliant" u naslovu znači "svetao", onda OK, ali ako znači - kao što podozrevam - izvrstan, odličan, onda uopšte nemam želju da čujem šta iko ima da kaže, a Kotaku još ponajmanje. Toliko mi smeta ta vrsta nerealne (i besramne, rekli bi neki) hvale, kada pričamo o igrama koje se još uvek prave.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #217 on: 03-08-2016, 06:18:41 »
Najavljena nova taktička potezna igra iz WH40K univerzuma:

https://youtu.be/LTdfyjk1J6o

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #218 on: 04-08-2016, 07:26:09 »
Ako smo se manje-više plebiscitarno složili da menadžerske simulacije legitimno imaju pravo da budu na ovom topiku, onda je ljudski da ukažem da najnovija epizoda podkasta Retronauts priča o istorijatu SimCity i da je to zabavno za slušanje:

http://www.retronauts.com/?p=1431

neomedjeni

• 3
« Reply #219 on: 04-08-2016, 08:07:07 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #220 on: 05-08-2016, 10:04:06 »
Novi Sudden Strike je u pripremi, pa šta nam bog da:

Sudden Strike 4 announced

Now, publisher Kalypso (Tropico) has announced the next game in the series, Sudden Strike 4.
It's in development at Kite Games, based in Budapest, Hungary, and is set for release on PC, Mac, PlayStation 4 and Linux. There's no mention of an Xbox One version.
Kalypso promised better graphics and bigger battlefields. It's not a reboot or remake, the company stressed, rather a fully-fledged new entry.

https://youtu.be/NF8Q3VvfZD4

Naravno, već se gunđa da će zbog toga što je igra paralelno u razvoju i za PS4, sve biti zaglupljeno. Svako ima svog Neomeđenog  :lol: :lol: :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #221 on: 05-08-2016, 10:18:44 »
Naravno da hoće. Mislim, džojstik je svakako pravi izbor ako želite da igrate akcionu igru, ali za strategije i RPGove ništa ne može da nadmaši svetu tastatura i miš kombinaciju.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #222 on: 05-08-2016, 10:25:41 »
Dobro, zavisi od strategije i RPG-a, naravno. Microsoft je pre malo manje od desetak godina uradio Halo Wars koja je bila potpuno "prava" RTS igra za Xbox 360 i izvrsno se igrala kontrolerom. Naravno, nemam pojma da li bi u nekom kompetitivnom, multiplejer okruženju to moglo da se nadmeće sa igračem koji bi istu igru igrao tastaturom i mišem, ali u singl plejeru je sve bilo jako udobno i intuitivno.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #223 on: 05-08-2016, 23:11:24 »
Ipak su to Ensemble. Halo Wars su bili prilično kompaktna i prijateljski nastrojena igra, koja je, nažalost,  patila od bezličnosti.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #224 on: 06-08-2016, 05:50:18 »
Da, nadali su se da je Halo mizanscen dovoljan za identitet.

Nego:

Report: Blizzard Releasing StarCraft HD

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #225 on: 17-08-2016, 08:09:01 »
Warhammer 40,000: Dawn of War 3: "The grimdark is coming"

I've played Warhammer 40,000: Dawn of War 3 for a couple of hours now, and can happily report that it's bloody brilliant.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #226 on: 20-08-2016, 08:30:10 »
Okhlos je igra koju bismo mogli da svrstamo u strategije. Najsličnija je Pikminu - upravljate masom jedinica u realnom vremenu, u ovom slučaju razjarenom ruljom. Okhlos je igra kakvu bih sigurno preporučio Bati, recimo, zbog neminovnih ideoloških elemenata. Zaista, "okhlos" znači "rulja" na starogrčkom, kao suprotnost "demos"-u, a njome upravljaju filozofi. Tu su i standardni gradjani, vojnici, robovi, pa i životinje,  a cilj je srušiti tiranske bogove.

Svaki član rulje ima skup statistika, i medju njima jednu samo njemu/njoj svojstvenu. Te su, naravno, potpuno beskorisne u igračkom smislu (mislim...?), ali divota je naleteti na tako deskriptivne i maštovite veštine kao što su 'anahronizacija' ili 'oseti motivaciju'.

Dešava se u staroj Grčkoj, grafički je skroz retro, a tvorci su iz Argentine (Coffee Powered Machine).

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #228 on: 29-08-2016, 20:52:03 »
U ovom žanru se svakog dana nešto dešava - nemojte misliti da se ne dešava.

Nov sadržaj za Sorcerer King i Offworld Trading Company; na Total War: Warhammeru i Stellarisu se vredno radi, takođe; izašli su Master of Orion (rimejk) i Last Days of Old Earth, i još svašta nešto.

Možda bi trebalo da kažem nešto o MOO, pošto je u pitanju jedna od najvoljenijih i najznačajnijih franšiza u svetu strateških igara (pogotovo 4X), ali nemam sad vremena, a ni volje, pošto prvi komentari upućuju da igra nije baš dobra.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #229 on: 30-08-2016, 06:11:10 »
Koliko ću još dugo moći da ignorišem Rimworld koji deluje kao pravi brak između Dwarf Fortress i svemira?

RimWorld Update Adds Drugs

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #230 on: 30-08-2016, 07:48:49 »
Sitiz Skajlajns dobija ekspanziju Natural Disasters:

https://youtu.be/EczVRgUf-qY

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #231 on: 31-08-2016, 08:23:53 »
Zaboravite Cities: Skylines i njegove dosadne blokove i arhitektonske planove za proširenja sa isto toliko dosadnim blokovima, ovo je forum za SF i fantastiku uopšte! Dakle, želite da igrate Aven Colony!

http://youtu.be/BQtufVP10zI

(Moram da probam sa malo fame, iliti hajpa, pošto izgleda da to najviše prolazi danas, a ako neko misli da ne isporučujem, neka me tuži!  :wink:  )

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #232 on: 09-09-2016, 08:19:11 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #233 on: 11-09-2016, 23:47:38 »
Ovih dana/nedelja/meseci sam pratio dosta toga, ali ovde samo da kažem dve stvari vezane za ovaj žanr igara (iako u najširem smislu):

1. Aven Colony će biti završen negde tokom 2017, a trenutno je moguće igrati betu (link), koja je prilično fukcionalna i, čak, doterana. (Iako je nećete naći na Stimu.)

Igra je najsličnija Tropicu, po svojoj pažnji koju posvećuje različitim vrstama resursa - a znam da ovde ima fanova tog serijala - iako u naučnofantastičnom ruhu. Imali smo u skorije vreme i Anno 2205, i Planetbase, u tom istom tematskom okviru, tako da konkurencija nije baš mala.

2. Rimworld. Takodje beta, ali vrlo je blizu konačne forme. Mislim, svako ko prati igre danas zna da tako nešto ne postoji, pa čitajte to kao "prvog oblika konačne forme" Ovo je inače primer igre koja je ekstremno nezanimljiva za gledanje, barem meni, ali ne znam kako bih reagovao na iskustvo igranja. Sećam se da je i King of Dragon Pass (kojeg obožavam) bio vrlo nezanimljiv za gledanje dok ga drugi igraju.

Rimworld je vrlo minuciozan sa detaljima - mnogo stvari se tu dešava, mnogo opcija igrač ima na raspolaganju - a ništa od toga nije vredno posmatranja ako ne učestvujete. (Za one koji ne znaju o čemu se tu radi: pravite koloniju na tudjinskoj planeti sa tri početna člana. I trudite se da preživite.) Porede ga sa Prison Architect, na osnovu grafičke prezentacije, ali ta igra ima odredjenu socijalnu dinamiku koja čini da se uvek nešto dešava, a često nešto nepredvidivo, ili čak šokantno.

Zbog svega rečenog, ne otpisujem ga skroz, ali nije mi prioritet.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #235 on: 23-09-2016, 01:04:26 »
Pošto se ovde pominjao Rimworld na nekoliko mesta, evo jedne igre koja je meni bila zanimljivija za gledanje:

Factorio

Takodje Early Access, ali sasvim igriva. Daleko je fokusiranija: "jedino" o čemu igrač treba da brine su resursi i efikasnost sistema. Cilj je napraviti raketu, polazeći gotovo od nule, što znači da prethodno treba da izgradite čitavu infrastrukturu. Elementi preživljavanja su izbačeni, iako postoji borba u kasnijim fazama. Nema sreće koju treba održavati, gladi i žedji koje treba zadovoljiti, sadruga na koje treba paziti - ovde je sve gola kalkulacija u službi tehnologije. Ali kako je samo veličanstveno tehnološko drvo!

Grafika je 2D, a svet može da bude beskonačan, ako tako postavite parametre.

Bila je skoro jedna slična igra, koja se zove Big Pharma. Bavi se farmaceutskom industrijom, tj. proizvodnjom lekova, dok je Factorio sav u energetici, rudarstvu, metalurgiji, robotici, teškim industrijama... Da vaš avatar nije čovečuljak, ne biste ni bili svesni veza sa čovečanstvom - mogle su biti u pitanju mašine koje prave stvari za mašine.

Druga stvar: juče je izašla igra Sorcerer King: Rivals, najnoviji Stardockov predstavnik u seriji Elemental, njihovom pokušaju da naprave pravu fantazijsku 4X strategiju za naše doba, i naslednika Master of Magic. Ne znam još mnogo o toj igri, ali u bližoj budućnosti ću se verovatno osvrnuti na nju.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #236 on: 27-09-2016, 10:08:13 »
Džulijan Golop nas zamolio da ovo podelimo sa svetom  :lol: :lol: :lol:

Chaos Reborn 1.12 - Epic Gear, More Ways to Play

This version sees a major interface revamp, epic gear, new social rank systems, email notifications and a new way to invade or ally.

Furthermore, to celebrate this release we have a week long sale on Steam with 66% off - so let your friends know.

New features and major changes 

Epic staff upgrades: You can upgrade a law, chaos or neutral staff for now (other staff upgrades will be added later). The upgrade is purely visual and you can customise the appearance.
    Upgrades staffs have additional special effects when wielded. 
    Epic gear upgrades: There is an epic gear upgrade for any of your body gear. This is a purely visual upgrade. You can customise the appearance.
    Chaos Mode battles added as an option for duels.
    Ruins special objectives - When you fight a wizard lord in ruins you must collect the gold from chests before you slay the enemy. The amount of gold you can get from ruins is boosted. 
    You can set up email notification for asynchronous games. 
    New currency - Realm Karma. You earn Realm Karma for being an ally or invader, or for defeating invaders, and for players completing realms you have designed. Spend Realm Karma on social rank progression or Forge Crystals 
    Forge Crystals can now be purchased with Gold or Realm Karma. 
    You get a reward of 100 Gold and 1 Forge Crystal with each level increase
  • Social rank progression is now based on wizard level - 25 for Lord, 50 for King, 100 for Demigod and 200 for God. Alternatively Realm Karma can be used to directly purchase the next social rank. 

There is a new system for joining realm battles as an ally or invader. Opportunities for invasion or allying now appear as buttons on the right of the screen when you are outside a realm. The game mode (law/chaos) and the rewards are identified. 
    The interface is reorganised with a tab system for the major game modes.
  • In Classic Chaos mode wizards are now shown with selected gear and equipment, although the stats are for generic staff and bodygear. 

There is a special effect for when an invader joins a realm battle.

Other Changes and bug fixes. 

There is a visual warning when the turn timer is about to expire. 
    League progression stars for each league level reduced by one, making it quicker to reach arch mage level. 
    Mana for burning first spell reduced from 9 to 8. 
    Bolt tower and air elemental defence increased by 10. 
    Talsiman buffs - "Mana Corruptus" (.8 mana per balance shift point, regardless of number of players) and "Mana Mortificum" (4 mana per death in a duel, rather than 3)
    You can now dispel your own (or allied) blob around an enemy creature. 
    AI creatures and wizards now obey engagement rules correctly. 
    You can now see if your ally's creatures are real or illusion via the tooltip, just like you can with your own creatures. 
    There is now a confirmation dialog when dismounting a wizard. 
    Baculum Obligo talisman now ensures all spells matching staff start in hand (subject to hand-size constraint, and after Cantio Obligo), rather than just 3 spells. 
    Cantio Compositus talisman now adds one new random spell to deck before shuffle and redraw; activation cost increased. 
    Bellivent talisman (retreat to void ranged attack) now works while mounted, and is always successful.
  • Bestiae Secutus talisman no longer gives a range-bonus to Crystal Wall (Range is still boosted by Cantio Secutus). 

Draws in duel mode no longer reset your duel level. 
    Fixed multiple empty or dot messages when activating talismans.

Chaos Reborn Audio Drama - Coming Soon
In other news, the full-cast audio drama of Chaos Reborn is now available to order! An official piece of fiction in the world of the game, Chaos Reborn features Andy Secombe (Star Wars Episode I) and Samantha Béart (The Hitchhikers Guide to the Galaxy). A questing wizard is continually defeated by the same Lord. Broke and left without weapon or armour, Dagan find himself trying to gather gold in the Unicorn-racing town of Mana Falls, where he encounters suspicion, treachery, fear and murder. Can he clear his name and face his foe? Find out for yourself! "A Unicorn Murder" is a detective/fantasy mashup, bringing the realms of Chaos Reborn to life. Funded through Kickstarter by audio drama and Chaos Reborn fans, the public release is on the 30th September and can be pre-ordered now at www.radiotheatreworkshop.com.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #237 on: 04-10-2016, 18:12:10 »
Iz mora stvari o kojima bih mogao da pišem ovih dana, ovo mi je prvo palo na pamet.

Knuckle Cracker je nezavisni studio koji je tokom svoje istorije radio seriju igara zvanu Creeper World. U stvari - kao što je ne redak slučaj u današnjoj ekologiji ove industrije - to je samo poslovni naziv za jednog čoveka, Virgila Walla. Imam običaj da objašnjavam sve od početka samo kada imam utisak da u suprotnom većina čitalaca neće znati o čemu se radi. Ovo je upravo takva situacija, jer slutim da sam jedini koji je igrao neku od tih igara, od ljudi na ovom forumu, a možda i šire. (U srpskom SF/F fandomu? Da li je to šire ili uže? xdrinka ) Da bih ovo proverio, otišao sam na forum Sveta kompjutera, uneo parametre za pretragu (Creeper+World) i dobio dva rezultata, od kojih drugi nema veze s temom, a prvi je komentar u vezi jedne Humble Bundle kolekcije.

Creeper World je serija strategija u realnom vremenu, kojih je do sada bilo tri. Ove su pravljene za jednog igrača, ali postoji sistem bodovanja (u obliku postignutog vremena na završavanju mape), tako da postoji i izazov prevazilaženja tuđeg učinka, kao i sopstvenog. Mehaničko jezgro je prilično čvrsto u domenu podžanra tower defense-a, pošto je cilj odbraniti središnju bazu od nadolazeće plime vanzemaljske supstance zvane creeper. Možete je zamisliti i kao neiscrpni vodeni plimski talas, u smislu fizike. Pogled na mapu je odozgo na dole, ali teren se razlikuje po nadmorskoj visini, što sprečava creeper-a da napreduje, ili mu olakšava. Grafika je prilično apstraktna, i svaka mapa je problem za sebe. E sad, igrao sam samo prvu igru, pa ne znam tačno koja je razlika između sve tri - osim da napreduju u smislu grafičke kompleksnosti, ali pitanje je koliko je to zaista bitno s obzirom na vizuelni izbor. Svejedno, svaka igra ima i besplatan demo, a hardverska konfiguracija bi bila nezahtevna i za doba pre Dijabla 3. Možda i Dijabla 2, ko će ga znati, dok je serijal još bio RPG*.  :-x

Poenta čitave ove priče je da je izašla nova Volova igra, Particle Fleet: Emergence (link ka Stimu), koja je nezvanično Creeper World 4, ali sa nekim bitnim mehaničkim izmenama, dok je grafika jednako apstraktna. Creeper World se zasnivao na građenju različitih energetskih i vojnih struktura na mapi, koje bi zaustavile napredovanje neprijatelja dok ne omogućite bazi da "pobegne" sa sveta/planete. Particle Fleet je o izgradnji svemirskih brodova, koji koriste slične komponente, ali dodaju dimenziju pokretljivosti, što donekle menja igrački pristup. Moguće je - kao i u Creeper World-u - pauzirati akciju, i na miru razmisliti o situaciji. Takođe ima demo, koji možete skinuti sa zvaničnog sajta kompanije (videti link na početku ovog posta). Ljubitelji mozgalica (i geometrije!) bi ovome mogli da pruže šansu, i pored vrlo glupog naslova.

* za slučajne prolaznike: ne shvatati ove moje primedbe o Dijablu ozbiljno  xjestera

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #239 on: 07-10-2016, 05:34:03 »
Da, juče je izašla u Early Accessu. Imam šansu da dobijem kopiju besplatno, pa sam se uzdržao od pisanja.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #240 on: 07-10-2016, 09:32:06 »
http://www.tacticalsoft.com/
Za mene je ovo krajnji domet ovakvih igara. Za sve drugo sam glup.

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #241 on: 10-10-2016, 09:21:16 »
Igra mi se neka potezna strategija (ne squad based taktička, nego baš strategija, sa borbama medju jedinicama itd). Po mogućnosti bih voleo SF naslov ali može i fantasy. Instalirao sam Endless Legend ali je on čist 4x naslov, ja bih nešto gde je naglasak na poteznoj borbi izmedju jedinica i strateškom mozganju, a mikro i makro menadžment dodju više onako usput kao začin. Imate li neki predlog?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #242 on: 10-10-2016, 11:08:51 »
Što se tiče fantazije:

Endless Legend ima nezanimljivu borbu, za koju kažu da je generalno bolje pustiti računar da je reši automatski. Ne može biti dobro kada se tako nešto kaže o borbi. U toj igri je naglasak više na drugim aktivnostima. A naglasak na borbi... Recimo, Age of Wonders. Ali on ima i te druge aktivnosti, tako da nisam baš siguran da to želiš. Ljudi pogrešno misle da, ako je AoW naslednik Master of Magic - što će reći, ultimativna fantazijska 4X strategija - mora biti da se igra potpuno isto. Ne, meni je utisak oduvek bio da čitav serijal najviše uživa u bitkama. Tako, Lennart Sas, glava studija Triumph i vodeći dizajner na mnogim AoW igrama, kaže u jednom intervjuu od pre desetak godina za Shadow Magic (praktično AoW 2.5):

Q: Many have thought of the Age of Wonders series as the spiritual successor to Master of Magic. What say you?
Lennart Sas: MoM is a great game that still is fun 8 years after its release. I have no problem with people calling AoW a spiritual successor. However, I don't think the games have as much in common as some say. AoW comes from wargame/multiplayer-oriented roots, while MoM is classic single-player empire builder that was derived from Civilization. The games have a very different flow to them despite having the same theme: Rule a fantasy world as a mighty wizard.

No, opet kažem, suviše on ima drugih sistema u igri da bih bio siguran da je to ono što hoćeš.

Eador ima potezne bitke. Ima i druge elemente - recimo, gradnju oko centralnog zamka i donekle u provincijama - ali ubedljivo najviše vremena sam proveo u bitkama. I niti jednom nisam pritisnuo dugme "auto resolve".

Conquest of Elysium je takođe potezna igra, gde su bitke suština, ali nemaš kontrolu nad njihovim tokom. Jedino možeš da usmeravaš vojske dok ne dođe do bitke, i da odabereš sastav. Ali meni je to ok. Upravo me bitke uče relativnoj snazi pojedinačnih jedinica i magija, pa moram pažljivo da ih pratim (iako samo kao posmatrač).

Chaos Reborn ti je više taktička igra, iako bez odreda, osim ako ne računaš prizvana stvorenja. Osnova igre ti je: ograničena arena, tvoj čarobnjak protiv suparničkog, unapred podeljen špil karata sa činima i prizivanjima. Ali postoji i deo koji povezuje sve te arene, pa imaš kao neku "priču" (iako mene taj deo ne zanima), ako tako želiš da igraš.

Čitav serijal Elemental (igra istog naziva, pa Fallen Enchantress, pa FE: Legendary Heroes, pa Sorcerer King, pa Sorcerer King: Rivals) je više nalik na Endless Legend u pomenutim aspektima, pa to otpada.

Hm, ti baš hoćeš neuobičajenu kombinaciju: da bude potezna igra, i da budu uglavnom borbe, a da ne bude samo taktička mapa. Možda bih mogao da ti preporučim Twilight Struggle? Mada tema nije ni Sf ni fantazija, već Hladni rat. I "borbe"nisu borbe u klasičnom smislu, već više "nadmudrivanje".

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #243 on: 11-10-2016, 23:09:05 »
Instalirao sam u medjuvremenu i Tea the Awekening, koja je prilično zanimljiva i ima borbu kao u kartičnim igrama što izgleda prilično simpatično, ali je u biti klasičan 4x naslov, tako da će i ona sačekati neka srećnija vremena kad mi se budu igrale takve igre. Najzad sam se jutros smirio posle instalacije The Stormguard - The Darkness is coming. Iako izgleda pomalo kao jeftin roguelike dungeon crawler na prvi pogled, u opšte to nije. U pitanju je solidna potezna taktička igra u kojoj vodite svoj fantasy dream team iz borbe u borbu. Varijacija ima bezbroj, dosta prilično unikatnih klasa i rasa kojima možete da dopunite svoj roster, pa još gomila skilova i opreme za svaku od njih, tako da se evo ceo dan zabavljam. Ne dajte se zavarati Unity enginom i indie izgledom igre, prilično je dobra.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #244 on: 12-10-2016, 03:53:47 »
Pošto smo već pomenuli Endless Legend, da kažem da u petak izlazi novi DLC, Tempest (link).

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #245 on: 16-10-2016, 00:13:56 »
Infested Planet je RTS koji je pomalo sličan pomenutom Creeper World-u, u smislu da se na mapi pojavljuju talasi napada koje igrač pokušava da blokira, dok ne stvori status quo, i potom ga polako okrećući u svoju korist. Ova igra je tematski slična sa Starship Troopers, jer imamo svemirske marince protiv vanzemaljskih buba. Posebnost je u tome što bube prolaze kroz različite mutacije, stalno menjajući svoje sposobnosti. Igru je napravio Alex Vostrov, aka Rocket Bear Games, iz Vankuvera.

Povod za ovu priču je izlazak novog DLC-a (drugog po redu), Planetary Campaign, koji dodaje strateški sloj na već vrlo dobar taktički. Inače, ovde se sve mape proceduralno generišu.

Sve oči su uprte u idući petak, jer tad izlazi Civ VI. Mada ne i moje - to je skupo za mene u ovom trenutku, a i generalno nisam oduševljen stanjem tako kompleksnih igara u trenutku objavljivanja zvaničnih verzija.

No, zato je tu serijal Predcivilizacija. Clarus Victoria je mali ruski studio koji se bavi vernim istorijskim simulacijama, i za to imaju podršku Ruske akademije nauka. Najnovija igra u serijalu je Pre-civilization Egypt, koja nudi i besplatan demo. Sve ove igre su potezne, naravno.

Odavno želim da diskutujem o tumačenju istorije kroz igre (kao i zašto je Europa Universalis značajnija u tom smislu nego Civ), ali nema se vremena. :cry:  Barem ovaj serijal može da zadovolji glad za tim aspektom.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #246 on: 16-10-2016, 00:51:12 »
Premda znam da valjda sačekati pečeve i prvu ekspanziju, plašim se da neću odoleti i znam da ću piratsku verziju Civ VI nabaviti čim to bude moguće, pa makar i prešao igru samo jednom, da me mine želja (a onda čekao rasprodaju, kako bog miluje).
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #248 on: 18-10-2016, 10:25:57 »
Dok čekate na ove strateške gigante, odvojite nekih 15-20ak sati aktivnog igranja za Storm guards: darkness is coming. Završio sam je juče, i odlični utisci sa početka igranja samo su se pojačali. Igra me nije razočarala, odličan je izazov, zabavna i ne preteška ali zahteva dobro mućkanje glavom kod spajanja klasa, biranja i upotrebe skilova. Bez dobrog planiranja i taktiziranja svaka borba biće preteška ili nemoguća, tako da igra ipak predstavlja dobar taktički izazov, baš pravi primer old school taktičkih igara, uz roguelike dizajn pojedinačnih misija koji stalno osvežava igranje. Zamerka je što zabava kratko traje :( Taman izlevelate glavne likove, pokupujete im svu potrebnu opremu, i kad pomislite ''sad ide malo senseless grinda do kraja igre, bar ću da se iživljavam sa max nabudženim likovima'' , kad ono - stiže zadnja misija, koja se pojavljuje već negde na početku 4. nedelje igre (ja sam je rešio 28.dana, i to sam odugovlačio koliko sam mogao, dok sam izrešavao sve moguće misije). Medjutim, apsolutno sam se fenomenalno zabavio i svaki momenat igranja mi je bio ispunjen. Ne dajte da vas zavara retro izgled igre ili amaterska uvodna animacija, mehanika igre je besprekorna a to je najbitnije. Takodje je pohvalno što ne postoji ultimate klasa ili kombinacija klasa, već možete da igrate po osećaju i nadjete svoj stil igre. Ja sam sve vreme igrao sa dve potpuno različite družine, i tek na kraju sam iskombinovao najbolje borce iz obe, za zadnjeg bosa. Ako ovaj naslov u nekoj budućnosti bude na popustu na steamu (trenutno je 20$, mnogo je), obavezno iskoristite priliku da pazarite. Dotle, piraterija sasvim lepo završava stvari.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #249 on: 18-10-2016, 10:32:22 »
Višlistovano!!!!!!!!!!