Author Topic: Sta je to "meka", a sta "tvrda" naucna f  (Read 12742 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spale

• 2
Sta je to "meka", a sta "tvrda" naucna f
« on: 25-11-2008, 13:47:21 »
Vidim da se ova dva pojma stidljivo provlace kroz postove, a meni je problem da do kraja dokucim sta oni zapravo znace..
Naime, ja imam neke pretpostavke da je onaj tezi Sf, napucan raznim efektima,hronomocijom trebalo da oznacava ovu tvrdu, dok bi meka npr. bila ona humoristicna fantastika.Ali ovo sto ja znam je daleko od pravog objasnjenja tako da molim one prave poznavaoce da iznesu dvoje misljenje o svemu ovome.Takodje koja bi dela konkretno obuhvatala ova 2 smera,i jel postoji jos neko odredjenje osim ova dva?
Konacno, koju vrstu vi preferirate?
Pozdrav

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #1 on: 25-11-2008, 14:13:05 »
Ukratko:

Tvrdi SF je onaj koji težište baca na plauzibilnu (uverljivu) nauku i tehnologiju ili koji se fokusira na tehničke/ naučne elemente svoje pripovesti. Wikipedia

Meki je onaj koji ne polaže toliko na naučnu uverljivost i koji se ne fokusira toliko na tehnologiju, ali kako i gornji link kaže, ne postoji binarna podela na meku i tvrdu naučnu fantastiku, to je više pitanje mesta na jednoj kontinualnoj skali.

Recimo, Mars trilogija Kima Stenlija Robinsona je tvrda naučna fantastika jer se mnogo bavi naukom i tehnologijom, a Gospodar Svetlosti Rodžera Zelaznija nije tvrda naučna fantastika jer tehnologiju i nauku koristi maltene kao simboličke podupirače za jednu u osnovi mitološku priču.

Ja od ove dve vrste preferiram dobru književnost.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #2 on: 25-11-2008, 14:47:42 »
Mozda je najbolje dati odgovor kroz spisak autora. Makleod, Kadonald, Rajt, Ber itd. pisu izrazito tvrd sf. Sjajan ti je primer izdavastvo Zorana Zivkovica, kad malo bolje razmislim. On je objavljivao mahom tvrdu fantastiku. Sa druge strane imamo Bobanov Znak Sagite, gde se mahom obljavljivala meka naucna fantastika. Samo uporedi naslove i pisce, pa ce ti biti jasno.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

spale

• 2
« Reply #3 on: 25-11-2008, 21:27:56 »
Quote from: "nightflier"
Mozda je najbolje dati odgovor kroz spisak autora. Makleod, Kadonald, Rajt, Ber itd. pisu izrazito tvrd sf. Sjajan ti je primer izdavastvo Zorana Zivkovica, kad malo bolje razmislim. On je objavljivao mahom tvrdu fantastiku. Sa druge strane imamo Bobanov Znak Sagite, gde se mahom obljavljivala meka naucna fantastika. Samo uporedi naslove i pisce, pa ce ti biti jasno.

Reci mi koja su dela obajveljena kod Bobana a da su meka fantastika?
Hvala za Polaris nisam znao da je sve kod njega tvrd sf..

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 25-11-2008, 21:37:24 »
jednačina je jasna:
boban= tvrd čovek koji objavljuje meku fantastiku
zoća= mek čovek koji objavljuje tvrdu fantastiku

siguran sam da ovo nije slučajno i da se velika mudrost krije u ovoj opservaciji!

boban je praktično samo meku i objavljivao, sa vrhuncima u francuskoj fantastici (nema mekše od nje! KO DUŠA!) i u hororu koji je toliko mek da to čak i nije SF.

zapravo, jednačina se komplikuje ako u obzir uzmemo i njihovo pisanje:
boban= tvrd čovek koji objavljuje meku fantastiku i piše meku fantastiku za muškarce (fantasy, horror i sl.)
zoća= mek čovek koji objavljuje tvrdu fantastiku a piše meku fantastiku za žene (isprazne koeljizme i sl. nagvaždanja)

u suštini, boban je dobra duša u oklopu hogara strašnog; zoća je, pak, vuk u jagnjećoj koži.

uuu, al sam extrapooliroooo!
 :idea:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #5 on: 25-11-2008, 22:52:59 »
Quote from: "Ghoul"
u suštini, boban je dobra duša u oklopu hogara strašnog; zoća je, pak, vuk u jagnjećoj koži.

Tebi je dark matter ipak nešto saopštila. Šta - extrapolirao! Ti si tu zrelu konstatataciju ispolirao do visokog s jaja!

Ustvari, meki i tvrdi SF su eufemizmi. Ne postoji takva podela. Kad se ljudi tako izraze, onda, pod "tvrdim" misle na žanrovski zakucan SF, u kome je prvi i poslednji cilj da neko ne posumnja da je to SF. Ako za nešto kažu da je "meki" SF, onda piscu i nije bilo mnogo stalo da ga strpaju u tu kutiju sa oznakom SF, ali bi se moglo reći, mada ne bi moralo da znači. Moderni SF je prilično otklizao na "meku" stranu, što je dobro za literaturu, kao što i mejnstrim voli da štrpne malo sa te prokažene strane, prstohvat, što bi rekli oni što neće da prikažu recept za piletinu. :evil:
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #6 on: 26-11-2008, 07:20:54 »
Quote from: "spale"

Reci mi koja su dela obajveljena kod Bobana a da su meka fantastika?
Hvala za Polaris nisam znao da je sve kod njega tvrd sf..

Na primer, Palmerovo "Pomaljanje", Zelaznijevi romani. Svi oni koriste motive klasicnog sfa samo kao kulise. A kada je o Polarisu rec, napisao sam "mahom", zar ne? Sem toga, dobro znamo koji su tu Zoranovi favoriti, a sta je objavljivao na nagovor Saleta Markovica i Gorana Skrobonje.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #7 on: 26-11-2008, 07:24:40 »
Quote from: "scallop"
Quote from: "Ghoul"

Tebi je dark matter ipak nešto saopštila. Šta - extrapolirao! Ti si tu zrelu konstatataciju ispolirao do visokog s jaja!

Ustvari, meki i tvrdi SF su eufemizmi. Ne postoji takva podela. Kad se ljudi tako izraze, onda, pod "tvrdim" misle na žanrovski zakucan SF, u kome je prvi i poslednji cilj da neko ne posumnja da je to SF. Ako za nešto kažu da je "meki" SF, onda piscu i nije bilo mnogo stalo da ga strpaju u tu kutiju sa oznakom SF, ali bi se moglo reći, mada ne bi moralo da znači. Moderni SF je prilično otklizao na "meku" stranu, što je dobro za literaturu, kao što i mejnstrim voli da štrpne malo sa te prokažene strane, prstohvat, što bi rekli oni što neće da prikažu recept za piletinu. :evil:

To si jako lepo srocio. Samo bih da dodam kako je u poslednje vreme primetan svojevrsni povratak na scenu autora koji pisu "žanrovski zakucan SF, u kome je prvi i poslednji cilj da neko ne posumnja da je to SF". Naravno, danas je fantastika toliko raslojena da je gotovo nemoguce govoriti o nekim dominantnim pravcima i nacinima pisanja.
First 666

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #8 on: 26-11-2008, 09:18:56 »

Kako se bliži dan objavljivanja NECRONOMICONA i ti si sve mekši i mekši...
Mica

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 26-11-2008, 11:44:38 »
Quote from: "Mica Milovanovic"
Kako se bliži dan objavljivanja NECRONOMICONA i ti si sve mekši i mekši...

pretvaram se u lignjoslava!

spale

• 2
« Reply #10 on: 27-11-2008, 10:36:28 »
Hvala vam svima na iscrpnim odgovorima, mislim da sam shvatio sustinu ove tzv. podele.
Ahem, da ne otvaram novu temu dosao sam u posed knjige Inventirani svet-Kristofer Prist.Na prvi pogled lici na hard sf, a mene samo zanima sta misle o knjizi oni koji su je vec procitali jer stvarno izgleda zanimljvo.

Boban

• 3
« Reply #11 on: 27-11-2008, 10:54:50 »
Knjiga i jeste hard-SF.
Mnoge knjige su hard-SF a da to ne liče na prvi pogled.
Neko je rekao (Šekli valjda) da svaka izuzetno napredna nauka počinje da liči na magiju.
Najbolji primer upravo ovoga je Rodžer Zelazni, čovek čija su mnoga dela čist SF a vrlo ga je lako svrstati u fantasy. Recimo Gospodar svetlosti po ikonografiji liči na fantastiku a nema ničega do čiste nauke. Čak i Amber serijal u određenom smislu može da se navuče u SF, mnogo pre nego u fantasy. Ili Let zmajeva mekafrijeve, nema ni mikron fantastike, čist SF.
SF je veliki sladak, bogat kolač od koga mnogi pokušavaju i uspevaju da štrpnu komadić za neke svoje podžanrove ili nove pravce. Ali ja kao SF ljubitelj uopšte im ne bi dao za pravo, tj. dopustio bi im da neki rukavac pripovedanja&ambijent prekrste kakvim god imenom, ali bi to onda ladno podveo pod PODŽANR SF-a i pustio ih da oni misle da je to nešto posebno i izuzetno.

Vrlo često se dešava da se čisto SF dela prekomanduju u horor, a da za to nema nijednog valjanog razloga. Recimo "Rođen sa mrtvima" Silverberga (namerno navodim ovaj primer a ne Nekropolis Jana Mekdonalda koji je bedna replika tog dela)... dakle, imamo mrtve koji oživljavaju i onda se prati njihov složeni odnos sa živima. Čist SF, jer se oživljavanje odigrava pod strogim okom nauke, a poetika dela nije strava i plašenje već upravo tanana psihologija, prosto socijalna fantastika zamišljene budućnosti u kojoj će se steći tehnički uslovi za ovakav ambijent. Nema nijednog elementa strave da bi to i prišlo okvirima horora bez obzira na ikonografiju.
I tako dalje, i tako dalje... elem, poenta ovog pisanija nije da te uznemiri kako stvari nisu jasno razgraničene, već da te opusti u tom smislu, da se ne držiš strogih podela i jurcaš samo za pripadnicima svog klana već da se prepustiš užitku čitanja čak i bez spoznaje o kom se žanru radi.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #12 on: 27-11-2008, 11:14:01 »
Ahem, da ne otvaram novu temu dosao sam u posed knjige Inventirani svet-Kristofer Prist.Na prvi pogled lici na hard sf, a mene samo zanima sta misle o knjizi oni koji su je vec procitali jer stvarno izgleda zanimljvo.

U pitanju je SF radjen na dva nivoa. Prvi nivo je "roman-univerzum", gde autor stvara svet sa sopstvenim pravilima, različitim od naših. Roman počinje i onom slavnom rečenicom - Dostigao sam starost od hiljadu kilometara, koja nas odmah baca u Pristov "novum" (kako bi to rekli drugovi Mića, Scallop i Darko). Na drugom nivou je prikazivanje ljudske percepcije stvarnosti i uticaja ideoloških sistema na ljudski život. Zaplet je stvoren kroz punoletstvo junaka koji iz dečaštva ulazi u zrelost i sukobljava se sa svim pitanjima koja sebi postvaljaju oni koji sazrevaju.

U pitanju je britanski pisac novog talasa, te se njegovo delo nalazi na razmedji tzv "tvrde" (tehnološka čudesa) i "meke" (socijološka razrada) naučne fantastike. Pristov stil nije baš najbolji, što se oseća povremeno u nepravilnom ritmu i ne baš najboljoj strukturi. Medjutim, efikasnost intrige i sprega "tehnološkog" sa "psiho-socijalnim" aspektom, čine roman lakim za čitanje.
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #13 on: 27-11-2008, 12:05:20 »
Uvek kada se povede ovakva rasprava, prisetim se reci pokojne Andre Norton, koja je govorila da je u njeno vreme na istim policama u knjizarama bilo knjiga na cijim su naslovnicama bili ogoljeni varvari odmah pored knjiga sa vanzemaljcima i laserima na koricama - i da je tada sve to bila naucna fantastika. Bas am juce sa Skalopom razgovarao o pomalo vestackoj podeli na podzanrove, koju su nametnuli veliki zapadni izdavaci. Naravno, svrha svega toga je da kupac (ne citalac, vec kupac) jasno zna sta treba dakupi i da ne gubi mnogo vremena na razmisljanje, vec da smesta dresi kreditnu karticu. To je i mana kupovine preko interneta - ne mozete da prelistate knjigu onlajn, pre nego sto je kupite.
First 666

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 27-11-2008, 13:15:19 »
any books of science fiction or fantasy can bend your mind, but few will bend it so deeply as Christopher Priest’s Inverted World, originally published in 1974 and now available in a new edition from the New York Review of Books.

That imprint, which generally steers clear of genre fiction, should tip you off that this is not light fare. In fact, in several distinct categories–including the inventiveness and believability of its scientific premises, the relentlessness of its political subversion, and the depth of its narrator’s tragedy–it belongs in a category all its own. On top of this, the book is psychedelic in the extreme. In several places, the things taking place in its physical world opened doors in my imagination I had never known existed. The only books that comes anywhere close in that regard would be those of Philip K Dick at his trippiest–say, The Three Stigmata of Palmer Eldritch. But where Dick’s playful insights are conveyed in language at times sloppy, Priest is stately, sometimes even cold, and extremely precise about his craft. The tone and (at least superficially) the setting are similar to what you’d expect from a novel of high fantasy in which the whole world revolves around the hero’s quest.
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 27-11-2008, 13:26:18 »
Bas am juce sa Skalopom razgovarao o pomalo vestackoj podeli na podzanrove, koju su nametnuli veliki zapadni izdavaci. Naravno, svrha svega toga je da kupac (ne citalac, vec kupac) jasno zna sta treba dakupi i da ne gubi mnogo vremena na razmisljanje.

Još je u vreme Aristotela, književnost bila podeljena na "žanrove". Tada se smatralo da postoji epopeja, drama i poezija (pripovest, pozorište i poezija => 3. lice, 2. lice, 1. lice). Potom, svaka kategorija se delila na sitnije kategorije i tako u beskonačnost. Nisu trgovci izmislili te kategorije, nego su one nastale prirodno, jer svako delo podleže odredjenim zakonitostima koje stvaraju efekat "oblik i sadržina/smisao". Pisac kroz delo čitaocu skreće pažnju na odredjene stvari različitim sredstvima i različitim tehnikama. U Aristotelovo vreme, tragedija je smatrana višim i plemenitijim oblikom stvaralaštva nego komedija, koja je bila viša nego parodija. Ta "plemenitija" (glavnotokovska) strana zahtevala je odredjena pravila (akademska) oličena u "trojedinstvu", ispoliranom stilu, uzvišenim idejama... Znači, kategorija (žanr), pre svega, odredjuje norme u okviru kojih se upisuje delo, i poredi ga sa već postojećom produkcijom (makro-tekstom) u kojoj delo pronalazi svoje odjek.

Prirodno, jedan prozni tekst je smatran za kategoriju A u jednom vremenu, da bi u drugom bio svrstan u kategoriju D. Književni rodovi i žanrovi nisu okamenjene tvorevine, nego evoluiraju u skladu sa evolucijom društva. Pesnici, u modernom smislu reči, nisu postojali do kraja Srednjeg veka, a roman je postao roman tek u 19. veku. Žanrovi su nastali vremenom: herojska komedija u 17. veku, buržoaska drama u 18. veku, romantična drama u 19... Romantičari su pokušali da ukinu žanrove, težeći kao jedinstvenom, apsolutnom žanru, povezujući različite umetnosti da bi ukazali na nedeljivost stvarnosti. Nadrealisti su ukinuli razlike izmedju različitih tekstova (poema, oniričko iskustvo, automatski tekst...), ali žanrovi su nastavili da se razvijaju.
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #16 on: 27-11-2008, 13:58:02 »
Spale, brale, sa ovima našima nikada nigde nećeš stići. Neko je čak napisao da je Priest moderan pisac - objavljeno 1974! Neko ima defek sa vremenskim pomakom. i niko ti nije rekao o čemu se tu radi.

Hajde, zamisli, sad je to sveže, da umesto ozonske rupe, to je moderno, imaš samo jedno malo polje ozonskog sloja koje kruži oko Zemlje, slično Mesecu. I civilizacija može samo u njemu da se smesti. I svede se na pokretnu civilizaciju... Sad možeš da čitaš.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 27-11-2008, 14:12:57 »
I svede se na pokretnu civilizaciju... Sad možeš da čitaš.

Brate Scallope, fali ti tu glavni junak i njegova drama. Pokretna civilizacija je pozadina, a ne i cilj.

divča

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 27-11-2008, 17:00:25 »
Ja mislim da u je u ovom romanu 'svet' u mnogo slozenijem i dinamicnijem odnosu sa 'glavnim junakom' - tj, njegova drama direktno proistice iz prirode sveta u kome se junak nalazi, ona nije tek 'pozadina' nego je, da tako kazem, konstitutivan element te drame - e, to je ono zbog cega ovaj roman sustinski jeste spekulativna fantastika - to sto ovakva prica ne bi mogla da se dogodi ni u jednom drugom svetu.
And every life became
A brilliant breaking of the bank,
A quite unlosable game.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #19 on: 27-11-2008, 18:49:22 »
Ideja sa pokretnom civilizacijom mi nije ubedljiva (i samim time priča za mene prelazi iz hard SF u fantazmagoriju). Mnogo je jednostavnije da ljudi u slučaju ozonskog ostrva žive pod kupolama. A kad ostrvo prelazi preko njih ljudi se penju na kupolu da uživaju u pravoj sunčevoj svetlosti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 27-11-2008, 19:27:15 »
Vas, bre, niko ne može da isfolira. Obavešteni ste kao Marica kad dohvati krivi. Kakav čovek u pozadini, brate Kajsije, njega smo Boban i ja udavili u Atlantiku. Melkor je to čit'o na engleskom i njegov glavni junak još sedi na obali.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #21 on: 27-11-2008, 19:29:00 »
Quote from: "mac"
Ideja sa pokretnom civilizacijom mi nije ubedljiva (i samim time priča za mene prelazi iz hard SF u fantazmagoriju). Mnogo je jednostavnije da ljudi u slučaju ozonskog ostrva žive pod kupolama. A kad ostrvo prelazi preko njih ljudi se penju na kupolu da uživaju u pravoj sunčevoj svetlosti.

Bre, što si cepidlaka! Zamisli da se sve događalo na Merkuru. Ne da bi trč'o za polusenkom, nego bi prašina letela.

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 27-11-2008, 21:44:20 »
Quote from: "chovekoid"
Ja mislim da u je u ovom romanu 'svet' u mnogo slozenijem i dinamicnijem odnosu sa 'glavnim junakom' - tj, njegova drama direktno proistice iz prirode sveta u kome se junak nalazi, ona nije tek 'pozadina' nego je, da tako kazem, konstitutivan element te drame.

U romanu je skoro sve "konstitutivni element", ali junakova drama je iznad svakog konstitutivnog elementa. Romane pišu ljudi o ljudima i za ljude.

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #23 on: 27-11-2008, 21:45:35 »
Obavešteni ste kao Marica kad dohvati krivi.

Ma, šta fali Marici. Pune joj ruke radosti!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #24 on: 27-11-2008, 22:46:12 »
Kajsije, 'ajde reci kako se zove glavni junak i u čemu je njegova drama. Ja se sećam da su vozili neki grad i ispred njega stalno stavljali šine koje su zaostajale iza. Glavni junak je samo shvatio da će se sa time završiti kad stignu do obale Atlantskog okeana...

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #25 on: 27-11-2008, 23:59:21 »
Kajsije, 'ajde reci kako se zove glavni junak i u čemu je njegova drama. Ja se sećam da su vozili neki grad i ispred njega stalno stavljali šine koje su zaostajale iza. Glavni junak je samo shvatio da će se sa time završiti kad stignu do obale Atlantskog okeana...

Roman počinje rečenicom - "Dostigao sam starost od hiljadu kilometara", što znači da je glavni junak (kome sam zaboravio ime, jer sam roman čitao zadnji put pre dvadeset godina) postao punoletan. Time je i dobio pravo i obavezu da učestvuje u društvenom životu kao odrasla osoba. To je ogromna promena u životu svakog mladog čoveka. Njegovo sazrevanje se dešava u posebnom ideološkom i tehnološkom sistemu, koji mnogo bolje ističe i jedan od najvažnijih problema romana - prikazivanje ljudske percepcije stvarnosti i uticaja ideoloških sistema i manipulacija na ljudski život.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #26 on: 28-11-2008, 11:07:54 »
No, ključni element ove drame je što glavni junak (kome, kao i Kornelije ne mogu da se setim imena jer sam, kao i Kornelije, knjigu čitao pre dobre dve decenije) tokom celog romana uzgaja određenu buntovnu notu, stalno propituje svrhovitost zaista bizarnog načina opstajanja civilizacije i na praktično jeretički način se sukobljava sa opet praktično religioznim objašnjenjem zašto se civilizacija stalno mora kretati da ne bi nestala. Kada se pri kraju romana pokaže prava priroda sveta, to je apsolutno šokantan momenat jer ne samo da je u naučno(fantastično)m smislu smeo, već i potpuno demolira vrednosni sistem glavnog junaka. Opasan pančlajn jedne solidne mada, kako Kornelije veli, stilski malčice nesavršene knjige.

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 28-11-2008, 16:35:48 »
Meho, ti i ja, tako blizu, a tako daleko.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 28-11-2008, 16:57:40 »
Quote from: "Meho Krljic"
Opasan pančlajn

Raspitaj se za "opasan pančlajn".

divča

• 4
  • 3
« Reply #29 on: 28-11-2008, 20:10:23 »
Quote from: "Cornelius"
Romane pišu ljudi o ljudima i za ljude.

To ove obične. A naučnofantastične zemljani o vanzemljacima za čovekoide.
Šalim se - malopre sam opet pročitao esej Gregorija Benforda o tvrdoj naučnoj fantastici u Alefu 6 - predugačak je da ga prekucam, a nemam skener - odlična stvar, vrlo zanimljivo razmišljanje, treba ga pročitati.
And every life became
A brilliant breaking of the bank,
A quite unlosable game.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #30 on: 29-11-2008, 02:09:08 »
Meho Krljic wrote:
Opasan pančlajn  

Raspitaj se za "opasan pančlajn".

Kod izdavača...  :)
Mica

spale

• 2
« Reply #31 on: 29-11-2008, 16:26:14 »
Jeste da maksimalno eksploatisem ovu temu, ali sta da radim a mi stalno nesto padne na pamet.
Da li neko zna adresu i broj knjizare Utopija,znam da je bilo na forumu, ali ne mogu da nadjem telefon.
Hocu da tamo nadjeo neke Bakunjinove knjige iz anarhizma pa ako neko ima neke preporuke..
Hvala

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #32 on: 29-11-2008, 18:54:59 »
Jeste da maksimalno eksploatisem ovu temu, ali sta da radim a mi stalno nesto padne na pamet.
Da li neko zna adresu i broj knjizare Utopija,znam da je bilo na forumu, ali ne mogu da nadjem telefon.

UTOPIA = 011 3611 820
mejl = speedlink@mailcity.com

gazda je trenutno u engleskoj i džaba ćeš ga zvati pre oko 05.12. kad bi trebalo da se vrati.

topik o NAJBOLJOJ KNJIŽARI U SRBIJI je na Kulturi, ako ne na 1. a ono sigurno na 2. strani.

Black swan

• 4
  • 3
Re: Sta je to "meka", a sta "tvrda" naucna f
« Reply #33 on: 08-01-2016, 14:06:00 »
Quote from: spale

U pitanju je SF radjen na dva nivoa. Prvi nivo je "roman-univerzum", gde autor stvara svet sa sopstvenim pravilima, različitim od naših. Roman počinje i onom slavnom rečenicom - Dostigao sam starost od hiljadu kilometara, koja nas odmah baca u Pristov "novum" (kako bi to rekli drugovi Mića, Scallop i Darko). Na drugom nivou je prikazivanje ljudske percepcije stvarnosti i uticaja ideoloških sistema na ljudski život. Zaplet je stvoren kroz punoletstvo junaka koji iz dečaštva ulazi u zrelost i sukobljava se sa svim pitanjima koja sebi postvaljaju oni koji sazrevaju.

U pitanju je britanski pisac novog talasa, te se njegovo delo nalazi na razmedji tzv "tvrde" (tehnološka čudesa) i "meke" (socijološka razrada) naučne fantastike. Pristov stil nije baš najbolji, što se oseća povremeno u nepravilnom ritmu i ne baš najboljoj strukturi. Medjutim, efikasnost intrige i sprega "tehnološkog" sa "psiho-socijalnim" aspektom, čine roman lakim za čitanje.

uh odavno me nije nešto tako fasciniralo da "trčim kući čitati" ili da se radujem ulasku u tramvaj kad sjednem da mogu početi čitati Invertirani svijet
zaista zanimljiva napeta i nadasve dobra knjiga koja opisuje jedan fascinantan svijet, danas možda ne ali tada sigurno jedan od čudnijih ( na pamet mi pada priča iz siriusa gdje planeta putuje brzinom svjetlosti)
Sporo čitam i uživam danima, a tek sam na 130 i nekoj stranici
kao dječak sam ovo pročitao prije nekih 20 godina međutim ništa nije ostalo u sjećanju niti čak lijepo sjećanje osim stalnog osjećaja da se mora gibati

ne bih se složio za stil, samo je malo čudan kao da je dugo pisano ili kao da je jedan dio romana bio samostalna priča
što se strukture tiče možda ima istine
sve u svemu izvrstan izbor prve knjige ZS-a mogu misliti koliko je fidbeka izazvala u vrijeme kad je izašla... tisak i korektor su zakazali
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše