Author Topic: PROMETHEUS ex ALIEN PREQUEL  (Read 115654 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ghoul

• 4
  • 3
PROMETHEUS ex ALIEN PREQUEL
« on: 01-06-2009, 03:28:50 »
e, muka mi je više od ove infantilizacije!
evo, sad će da prave jebeni usrani PRIKVEL - umesto ljudskog nastavka - jer je, navodno, u modi da gledamo 'ŠTA JE BILO PRE'!

koga bre, osim zadrtih stripadžija i igričara, zanimaju te ZAGOR PRIČE i ČIKOVA DETINJSTVA i PRIČE O KOMANDANTU MARKU?

svi znamo u šta su izrasli, svi znamo šta je dalje bilo, koga bole kurac šta je bilo PRE?

umesto da ridli pljune pare, plati dobar scenario i dozove sigurni dok je još sigurna na svojim nogama, tj još može da hoda bez štapa i kolica, i da onda idu s tim alienom il na zemlju (bez predatora!) il na matičnu planetu - NE! umesto toga, ridli i njegov degenski brat koga dimbo obožava daju pare da bi pravili ---jebano prikvel! za ALIENA!

uuu, al sam uzbuđen!
možda bude bolji od ALIENS VS. PREDATOR 2!
al za malo!

evo vesti:

A few days ago, Bloody-Disgusting reported that 20th century Fox was going to remake “Alien” and director Carl Rinsch would be helming the movie. Immediately fandom exploded with venom. I think one of the main reasons is that the original is a classic, and 20th Century Fox hasn’t been making films of that caliber recently.

So at today’s junket for Tony Scott’s new film “The Taking of Pelham 123″, I went up Tony after the press conference ended to ask him what was up with the remake.

The big news is he confirmed Carl Rinsch would be directing it and that it’s a prequel to his brother Ridley’s classic!

What Tony told me is after the jump:

Collider: 20th Century Fox is talking about remaking or redoing the original Alien. What’s going on with that?

Tony Scott: Yes, Carl Rinsch is going to do the prequel to Alien. He’s one of our directors at our company.

Collider: I’m going to be blunt about this. Fox has not been doing a great job recently with their movies.  They haven’t been an artist friendly studio. Are you guys going to have some creative control and make this a kick-ass film?

Tony: Yes! But Fox is our home. They finace our production company.

Collider: And I’m very happy that you guys have the financing. But a lot of the films they’ve been doing at the studio level, they’ve been nickel and diming and not giving fandom what they want. So I guess my question for you is…are you a little nervous about reengaging the franchise or are you excited.

Tony: I’m excited cause Ridley created the original and Carl Rinsch is one of the family.

Collider: When do you envision this film getting in front of cameras?

Tony: Hopefully the end of the year.

Collider: Will it be a summer of 2011 movie?

Tony: Honestly, I don’t know.

While I wish I could give you more info, I only had moments to talk with him. Look for more “Alien” info as I get it.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Re: PROMETHEUS ex ALIEN PREQUEL
« Reply #1 on: 01-06-2009, 10:34:05 »
Kad je alien bio mali, bio je pravi đavolak... :roll:
We're all mad here.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #2 on: 01-06-2009, 10:42:41 »
Ako film bude dobar kao reset Star Treka i Betmena, ja se neću buniti.

lemur

• 2
« Reply #3 on: 01-06-2009, 11:41:24 »
Ako bude dobar kao novi Star Wars..... :evil:

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #4 on: 01-06-2009, 14:15:52 »
Pa ovo je super! Oduvek sam se pitao ko je i šta je ono čudo koje je ekipa Nostroma našla pre nego što je Džon Hart počeo da tura nos gde ne treba. Što je još bolje, to znači da u filmu uopšte neće biti ljudi  :!: , samo vanzemaljci i tuđinci. Osim ako... ne... uprskaju...  :(
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 01-06-2009, 16:13:45 »
J.R. - reci da se šališ.
"u filmu uopšte neće biti ljudi"?
"samo vanzemaljci i tuđinci?" i poneki STVOR, pride?

IN YOUR DREAMS!

naravno da će biti ljudi, čak i previše.

oćeš da ti kažem otkud ljudi, i o čemu je plot?
biće to prežvakavanje I dela, sa ekipom LJUDI koja bilo nabasa bilo svesno bude poslata na mesto gde se sretnu s alienima. biće to film o tome kako je Kompanija saznala za aliene (jer u I delu je jasno hintovano da oni imaju neku predstavu o njima).
ljucki, previše ljucki, ima da bude to, mark my words.
na neviđeno, tvrdim - ako dobaci do TROJKE po mojoj tarifi, biće to gigantsko postignuće!

mac

• 3
« Reply #6 on: 01-06-2009, 16:41:23 »
Ne znam šta je problem. Samo treba da iskopiraju original, da ubace bar jednu dobrodržeću heroinu, i da radnju smeste pre prvog dela. Ako sve urade kako treba i u modernom ključu to će biti sasvim solidna zabava.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #7 on: 01-06-2009, 18:44:45 »
Alien ne treba da bude popcorn zabava, u tome i jeste stvar. Treba da bude bolji od toga.

@Ghoul: verovatno si u pravu za to šta će da urade. Moguće je i da će celu stvar praviti kao da aliene nikad videli nismo, kao da prave film gde dobar deo vremena čekaš da vidiš čudovište - i dočekaš da vidiš milion puta viđenog aliena.
We're all mad here.

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #8 on: 01-06-2009, 19:07:06 »
Alien ne treba da bude popcorn zabava, u tome i jeste stvar. Treba da bude bolji od toga.

Baš tako.
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #9 on: 01-06-2009, 20:30:01 »
Aman!  :x Naravno da mi je jasno da će biti više no ljucki, ali sam ipak hteo da naglasim da prostor za prikvel (i te kakav!) postoji i osim onoga što sam naveo, drugi ozbiljan ne vidim. Dakle - samo vanzemaljci. U prvom delu su hintovi da Kompanija zna NEŠTO takvi da bi mogli samo da objave da je prikvel već snimljen i da se zove E.T. Avaj, stvari će skoro sigurno ići drugim tokom, ali niko mi ne može reći da ono okamenjeno čudo raspuknutog grudnog koša (iznutra!) iz prvog dela ne može biti sjajan leading lady za prikvel.

#Τζούτσε

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #10 on: 01-06-2009, 21:48:18 »
Sa ALIJENIMA protiv PREDATORA su pokušali da ponude popkorn zabavu i bedno propali. Ovaj serijala zaslužuje više, mnogo više. Prva dva ALIENA su remek-dela, treći hrabar, četvrti intersantan eksperiment - a svi do jednog su autorski filmovi sa nekim pretenzijama. Novi film treba gledati u tom ključu. materijala i potencijala ima a šta će iz svega toga ispasti... Videćemo za koju godinu.
"zombi je mali žuti cvet"

mac

• 3
« Reply #11 on: 02-06-2009, 00:11:28 »
"Solidna zabava" u smislu Batman reseta. Bez kokica. Ne jedem kokice u bioskopu.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 09-06-2009, 20:59:18 »
Entertainment Weekly, who has been keen on reporting ill news as of late (Scream remake), is claiming that 20th Century Fox has yet to sign off on commercial director Carl Rinsch to get behind the camera for the Alien "prequel", news we broke here on B-D a few weeks back. "The filmmakers and Fox, the studio that owns the rights to the franchise, seem to have conflicting ideas about who should direct," they write adding that the studio wants Ridley Scott to return to the helm, "the studio is not interested in greenlighting a prequel unless Scott himself directs." Thanks for the credit EW.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 01-08-2009, 11:02:52 »
DR ABN javlja:

u danashnjem dnevnom listu “Glas javnosti”, u clanku na dnu str. 17, tvrdi se da u Americi spremaju pred-nastavak, dakle prikvel, filma “Ejlien”, koji je u Srbiji nesretno preveden kao “Osmi putnik” i tako zapamcen.

Lako je praviti prikvele ako je prvi film (ili roman) prava, i dobra, naucna fantastika, a to znaci, ako je sagradjen koherentno, logicno, sa velikim stupnjem plauzibilnosti, i ako ima jasnu i interesantnu temu.

Ghoul2

• 2
  • The Great Old One
« Reply #14 on: 01-08-2009, 11:26:29 »
bravo, ghoule – u pravu si kao i uvek!

doca ABN, naravno, i dalje lupeta po svom starom običaju:

1. naslov OSMI PUTNIK nije srpska izmišljotina nego FRANCUSKI distributerski prevod koji su naši samo preuzeli od njih;

2. ne postoji nikakva uzročno-posledična veza između lakoće/težin pravljenja prikvela i toga da li je film koji se prikveliše 'prava' ili neprava NF.

3. film koji se ovde prikveliše NIJE 'prava' NF, osim ako se pod 'pravom' NF ne podrazumeva čist HOROR sa nešto malo NF šminke i sitnih ukrasa na nivou ikonografije te sporednih motiva.

4. a plauzibilnosti OSMOG PUTNIKA moglo bi se polemisati, a naročito o 'velikom njenom stupnju'...

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #15 on: 01-08-2009, 12:48:36 »
bravo, ghoule – u pravu si kao i uvek!

Kissass!

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 29-10-2009, 19:03:22 »
Ridley Scott spoke with Empire and revealed that Jon Spaihts is currently at work scripting the previously announced ALIEN prequel. Scott also discussed the film's setting in the broadest non-terms:

“It’s a brand new box of tricks,” said Sir Ridley. “We know what the road map is, and the screenplay is now being put on paper. The prequel will be a while ago. It’s very difficult to put a year on Alien, but [for example] if Alien was towards the end of this century, then the prequel story will take place thirty years prior.”

a bizarni pančlajn glasi:
“I never thought I’d look forward to a sequel,” said Sir Ridley. “But a prequel is kind of interesting. I’m looking forward to doing that.”

!!!
koji bulšit!
ja bih bio 300 puta uzbuđeniji zbog PRAVOG, DOBROG NASTAVKA nego zbog jebanog prikvela! :(

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #17 on: 29-10-2009, 19:37:16 »
Naročito nakon onako fantastična dva posljednja nastavka :roll:

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #18 on: 29-10-2009, 19:49:58 »
Mogu da razumem ser Ridlija: treba se nastaviti na zaostavštinu Alien Resurrection. :x Mada, kad već idu bez Sigurni Viver - što je za mene osveženje - moglo je i to da prođe, pod uslovom da ne bude Vinone Rajder.  :x :x :x :x :x
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Mark

• 4
  • 3
  • The proverbial stopped clock.
    • Janko Takac
« Reply #19 on: 30-10-2009, 17:28:17 »
e, muka mi je više od ove infantilizacije!
evo, sad će da prave jebeni usrani PRIKVEL - umesto ljudskog nastavka - jer je, navodno, u modi da gledamo 'ŠTA JE BILO PRE'! ...

ALIEN serijal treba da se nastavi i/ili zavrsi tako sto ce Nostromo sa ejlijenima da se srusi na planetu Zemlju. Jasno je da je previse ranmo za to, to jest za kraj serijala. Ovako imas prikvel sad, pa eventualno za 5-10 godina nastavak i kraj.
Dos'o Sveti Petar i kaze meni Djordje di je ovde put za Becej, ja mu kazem mani me se, on kaze: Pricaj ne's otici u raj!
E NES NI TI U BECEJ!

http://kovacica00-24.blogspot.com/

mac

• 3
« Reply #20 on: 30-10-2009, 17:34:07 »
Molim? Nostromo je samouništen na kraju originalnog filma?

Mark

• 4
  • 3
    • Janko Takac
« Reply #21 on: 30-10-2009, 17:37:30 »
Molim? Nostromo je samouništen na kraju originalnog filma?

Ah, da! Pa dobro, stvar scenarija, nekako ce vec morati da dodju do Zemlje ...
Dos'o Sveti Petar i kaze meni Djordje di je ovde put za Becej, ja mu kazem mani me se, on kaze: Pricaj ne's otici u raj!
E NES NI TI U BECEJ!

krema

• 4
  • 3
« Reply #22 on: 02-11-2009, 09:04:02 »
Pa na kraju Resurrectiona su stigli do Zemlje, vjerovatno se u nekom potkrao i neki elijencic...

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #23 on: 02-11-2009, 10:35:29 »
Ridley Scott spoke with Empire and revealed that Jon Spaihts is currently at work scripting the previously announced ALIEN prequel. Scott also discussed the film's setting in the broadest non-terms:

“It’s a brand new box of tricks,” said Sir Ridley. “We know what the road map is, and the screenplay is now being put on paper. The prequel will be a while ago. It’s very difficult to put a year on Alien, but [for example] if Alien was towards the end of this century, then the prequel story will take place thirty years prior.”

a bizarni pančlajn glasi:
“I never thought I’d look forward to a sequel,” said Sir Ridley. “But a prequel is kind of interesting. I’m looking forward to doing that.”

!!!
koji bulšit!
ja bih bio 300 puta uzbuđeniji zbog PRAVOG, DOBROG NASTAVKA nego zbog jebanog prikvela! :(

Skroz se slažem. Organski mrzim prikvele.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

krema

• 4
  • 3
« Reply #24 on: 02-11-2009, 12:26:13 »
Ja jos nisam nacisto sta vise mrzim-prikvele ili rimejkove...

Mark

• 4
  • 3
    • Janko Takac
« Reply #25 on: 14-11-2009, 01:35:31 »
Samo je jedno pravilo:
DOK GOD SERIJAL DONOSI PARE - FILMOVI CE BITI PRAVLJENI.
I, kao F13 fan, smatram da je to sjajna stvar!
E NES NI TI U BECEJ!

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #26 on: 24-04-2010, 00:09:08 »
RIDLI OTKRIVA GOMILU DETALJA VEZANIH ZA PRIKVEL, KOJI SE, PREMA DONJOJ PRIČI, IZGLEDA OZBILJNO SPREMA.

ozbiljno, u smislu da će ga, posle svih ovih godina pričanja i naklapanja, najzad i SNIMITI.

avaj, neozbiljnim (u dubljem smislu) čini ga to što se radi o jebenom PRIKVELU (najidiotskiji koncept IKADA! koga boli dupe šta je bilo 30 godina PRE nečega; daj, bolje, da vidimo šta je bilo POSLE! - ista glupost kao i za THE THING prequel!) - i što će, eto, i u njemu da se ide dosadnom i tupavom rutom OBJAŠNJAVANJA & DEMISTIFIKOVANJA!

kreteni.

ipak: ridli + h.r. ginger, to su srca 2,
ljubili se, grlili se, sve do prikvela...

Exclusive: Ridley Scott Reveals 'Alien' Prequel Details

It isn't overstating things to say that Ridley Scott is among the greatest filmmakers of all time, and "Alien" is among the greatest films of all time. So how could anyone not be eager to learn every little detail about his prequel to the 1979 classic?

On Thursday (April 22), we caught up with the "Robin Hood" director to speak with him for next week's MTV Summer Movie Preview. And when he mentioned that he was feasting his eyes upon the latest "Untitled 'Alien' Prequel" script pages, we couldn't help but ask some questions.

What followed might be the most revealing interview Sir Ridley has given thus far on the top-secret project. Read on for exclusive details concerning the prequel's plot, creature design and the woman — not named Sigourney Weaver — who will soon be kicking alien ass:

MTV: We're very excited about your return to the "Aliens" world — what's going on with it at this point?

Ridley Scott: As we speak, I've got a pile of pages next to me; it's like the fourth draft. It's a work in progress, but we're not dreaming it up anymore. We know what the story is. We're now actually trying to improve the three acts and make the characters better, build it up to something [we can shoot]. It's a work in progress, but we're actually making the film. There's no question about it, we're going to make the film.

MTV Imagines The Kick-Ass Stars Of An 'Alien' Prequel    

MTV: Awesome.

Scott: Now it's a matter of, how good can I get the screenplay in the next few weeks so I can get a good ballpark figure of what it will cost. I've already got people working graphically on designs for the various requirements of the film.

MTV: Since this is a prequel, will you need to make the ships more primitive-looking than in "Alien"?

Scott: It's set in 2085, about 30 years before Sigourney [Weaver's character Ellen Ripley]. It's fundamentally about going out to find out 'Who the hell was that Space Jockey?' The guy who was sitting in the chair in the alien vehicle — there was a giant fellow sitting in a seat on what looked to be either a piece of technology or an astronomer's chair. Remember that?

MTV: Of course.

Scott: And our man [Tom Skerritt as Captain Dallas] climbs up and says "There's been an explosion in his chest from the inside out — what was that?" I'm basically explaining who that Space Jockey — we call him the Space Jockey — I'm explaining who the space jockeys were.

MTV: And is the Weyland-Yutani company in existence at this point?

Scott: It's Weyland. Weyland hasn't joined Yutani yet, so they go and see Weyland. [The film] is about the discussion of terraforming — taking planets and planetoids and balls of earth and trying to terraform, seed them with the possibilities of future life.

MTV: We know how obsessive "Alien" fans can get. Are you going to make a film that doesn't require having seen any of the other movies?

Scott: Totally. Yes. [People will still get it], because there's a lot of copying, dude.

MTV: There's a lot of copying of your movies.

Scott: There's a lot of homage. Is that the polite word? Homage? I call it something else. [Laughs.]

MTV: Will Sigourney Weaver have any participation at all?

Scott: It will be before she was born!

MTV: So not even a voice-over, explaining things? Nothing?

Scott: Well, the main character [in the prequel] will be a woman, yeah. We're thinking it could go down that route, yeah. When I started the original "Alien," Ripley wasn't a woman, it was a guy. During casting, we thought, "Why don't we make it a woman?"

MTV: So will you be creating new aliens for your prequel?

Scott: What you have to do is — were there four or five "Alien" films? I can't remember how many followed.

MTV: There were three after you, then the "Alien vs. Predator" nonsense.

Scott: Yeah, the thing about "Alien vs. Predator" is, I know it's commerce, but what a pity. I think, therefore, I have to design — or redesign — earlier versions of what these elements are that led to the thing you finally see in "Alien," which is the thing that catapults out of the egg, the face-hugger.

MTV: OK.

Scott: I don't want to repeat it. The alien in a sense, as a shape, is worn out.

MTV: Will you consult the original alien designer, H.R. Giger, on these ideas?

Scott: Yeah, he's still around. Once I get more serious and get going, and the big wheels start turning, we'll certainly talk. And maybe we'll come up with something completely different.

MTV: In your mind, when do cameras begin rolling on the film?

Scott: We're hoping to have it in theaters in late 2011, or maybe the best date in 2012.

MTV: Have you given any thought on how you'll feel when you walk on set that first time, how you'll deal with the déjà vu from 1979?

Scott: Yeah, it'll be weird, because I always said I'll never do a sequel. [Laughs.]

MTV: What made you change your mind?

Scott: Honestly? They've squeezed the franchise dry. The first one will always be the most frightening, because the beast we put together with Giger and all its parts — the face-hugger, the chest-burster, the egg — they were all totally original, and that's hard to follow. ... I've always avoided sequels, unless I felt there was something fresh.

http://www.mtv.com/movies/news/articles/1637638/story.jhtml

WARLOCK

• 4
  • 3
« Reply #27 on: 24-04-2010, 00:22:15 »
mm..mozda mi mirise na dobro il lose xrotaeye

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #28 on: 27-04-2010, 11:34:16 »
Sad je krenula priča da će biti snimljena 2 prikvela. Jedan za drugim, izgleda.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #29 on: 27-04-2010, 11:50:59 »
super.
prvo ćemo da vidimo šta je bilo PRE onoga čiji kraj odavno znamo,
a onda ćemo da vidimo i šta je bilo PRE toga.

zvaće se: 'riplino detinjstvo' i 'fanta ripli'

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 27-04-2010, 11:59:09 »
Zbunjujuć koncept, koji otvara mogućnosti za prikvel prikvela.

xfrog xfrog xfrog xfrog xfrog xfrog

Možda je plan da od sad serijal ide unazad, sve dok ne stigne do događaja iz dva AvP filma. To zvuči baš zastrašujuće.

Azazel92

• 2
« Reply #31 on: 27-04-2010, 13:40:07 »
Ovo mi izgleda kao da ce biti malo bolje od glupavog Avatara...ali samo malo bolje

cutter

• 4
  • 3
« Reply #32 on: 27-04-2010, 13:54:54 »
Podržavam. Što više bude o Spejs Džokeju to bolje. Možda se ispostavi da je neki rođak Yag-Koshe pa dobijemo Aliens vs. Cimmerian franšizu.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #33 on: 27-04-2010, 13:58:45 »
spejs džokej treba da ostane mistifikovan.
koga boli dupe za njegov backstory?
kakav god da bude, biće slabiji od onog što je neizrečeno.

cutter

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 27-04-2010, 14:34:32 »
Kad je prikvel, nek je bal; uostalom njegov backstory bi se mogao više ticati Aliena, poglavito njihovog dizajna. Bilo bi lepo posmatrati kako Džokej karpetbombinguje Pandoru neku planetu jajašcima Putnika.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 27-04-2010, 18:59:44 »
Hmmm... Zamislite samo kako bi izgledao tuđin kada bi se izlegao iz jednog džinovskog i plavog stanovnika Pandore.

Rasher

• 4
  • 2
« Reply #36 on: 28-04-2010, 03:23:35 »
Hmmm... Zamislite samo kako bi izgledao tuđin kada bi se izlegao iz jednog džinovskog i plavog stanovnika Pandore.

Isto kao što inače izgleda. Osobina alien-a da dobija karakteristike domaćina je glupost iz AvP. U trećem delu se izlegao iz psa pa je izgledao isto.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #37 on: 15-06-2010, 15:50:37 »
http://scifiwire.com/2010/06/those-two-alien-prequels.php

Those two Alien prequels? Ridley Scott tells us more!

The only thing cooler than Ridley Scott doing another Alien movie is Ridley Scott doing TWO Alien movies. They never even asked him to do a sequel, so James Cameron did Aliens and so on and so on. Now that 20th Century Fox need to reboot one of their best franchises, they're happy to have Scott back for a prequel, and a second prequel, both to be shot in 3-D.

At the Los Angeles Times' Hero Complex film festival, Scott gave a Q&A in between screenings of Alien and Blade Runner. He told the audience more details about his plans for a new Alien. He'd already said his first prequel will be about the "space jockey," that huge statue Kane (John Hurt) stumbles upon in the first film. It looks like the carcass of an alien giant.

"I think beneath that carcass isn't a carcass," Scott teased on June 13 in Hollywood. "That's a suit, but inside the suit is a being."

Whoa! So once we meet that being, we're not going to want to stop at just one movie. "What we want to do is try and squeeze in two prequels, because if you explain who he was and where did he come from, then that will deal with the savagery of this version, which is pretty savage," Scott continued. "Then you may want to find out where they came from, so you may want to go to the place where his people come from."

Scott is sort of pulling a James Cameron on this one. He's spending time with real NASA scientists who do research at the bottom of the ocean, to simulate conditions in space. They've given Scott some ideas of real planets where he can set his prequel. That would show that the colonies Ripley (Sigourney Weaver) visited evolved from our own universe.

"They got me going about this wonderful planet which is out near the big gas, you know those massive gas columns that we discovered about 20 years ago," Scott said. "Just to the side of that, there's this wonderful planet called Europa. Around that is Io and Zeta II Reticuli. We're going back to Zeta II Reticuli."

Alien was about a team of blue-collar workers on a salvage ship in the future. It was just their job, and they happened to encounter an extraordinary beast. Now Scott wants to bring the Alien world even closer to our reality. He's taking our real space programs and only going a little bit further.

"This is going to go further into that world of terraforming," Scott said. "We're thinking about doing it. In fact, if Kennedy had been allowed to continue on his space program, we would have probably been on Mars now, with maybe a population of about 9,000 people. Take that on board, that's how far we should have gone and should have come. The argument was always 'Why spend so much money out there when we've got enough problems down here?' That's what's turned it around and stopped it. So we're going to a world which is already out there."

The part that's still science fiction is traveling light-years away and sustaining human life for the journey. Scott's going to take the real science of that and make it scary. "Actually, you're dematerializing and rematerializing, because light speed is that. You can't travel in that space of time, so you have to think about 'How do I mathematically change my matter, material presence?' It sounds like magic, but if we said in 1900 that I was going to have a cell phone, I'd be able to pick this up and talk to London, they'd put me in jail or a lunatic asylum. That's how far we've come. I think the closer it is to the truth and the closer it is to technological feasibility, it becomes that much more interesting. If it's a film like I'm going to do, it's going to become that much more frightening."

The Alien prequel will be Scott's first sci-fi movie since 1982's landmark Blade Runner. Now he's on a roll. He's planning two prequels and also developing a movie version of Joe Haldeman's book The Forever War. Scott says he has a screenwriter working on a fourth draft of the adaptation. His vision for that film is philosophical and romantic.

"[Haldeman] thought instead of writing the book about Vietnam, he'd write a book about a future idea of this perpetual war that seemed to be perpetual if you were a soldier serving in Vietnam. Why on earth were we there? What were we doing? What's the ultimate target? How do we get out? In a word, that reflects the whole tenor of the book. So it's philosophical and, in a funny kind of way, romantic. Romantic in the sense of I think 2001 was romantic and Star Wars is romantic, the first Star Wars, George Lucas', by far the best of the Star Wars, the one he directed, I think. That's the kind of romantic view. Romantic, I don't mean love story. I mean there's a vision there which elevates the idea."

The first Alien prequel is due out in 2011.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 08-10-2010, 08:45:03 »
Scott želi na tamnu stranu Meseca, ali mu stavljaju granu na put... Izgleda da je došlo od teškoća... Scott traži budžet od 250 dolara i slobodu da film bude mračan i krvav, dok se Foxu ta ideja nimalo ne sviđa. Trenutno traju pregovri u vezi sa nastalom situacijom. Za to vreme potraga za glumcima i dalje traje. Carey Mulligan i Noomi Rapace (The Girl with the Dragon Tattoo) su navodno u igri. Možda i Gemma Atherton.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 13-10-2010, 15:17:55 »
As per New York Magazine's Vulture:

"We’re told all involved parties have been made to sign nondisclosure agreements about the plot, but our spies have been able to glean several interesting nuggets about the project, which is set roughly 35 years before Scott’s dystopic classic," writes Vulture. "Here's what we know ...

One reason Fox execs are so thrilled with Damon Lindelof's Alien draft is that, not only is it creatively engaging, but it adds no expensive "set pieces" — production-speak for elaborate, effects-heavy action sequences that add millions to the cost of a film — to the movie. 20th Century Fox and Scott have been wrangling over the director’s proposed budget. One insider familiar with the situation puts Scott’s suggested budget at between $150 million and $160 million; Fox obviously, would like that number to shrink. Still, this is some good news for Fox, which has almost nothing resembling a blockbuster in the hopper for the summer of 2012, and could certainly stand to reinvigorate a wildly popular multi-part sci-fi franchise.

A parade of actresses have met with Scott (who's being represented in these negotiations by his longtime WME agent George Freeman) to discuss the lead role — that of a female Colonial Marine general — but only two have engendered substantial enthusiasm from both Fox brass and Ridley Scott Associates, the director’s Fox-based production company: Vulture can report exclusively that at the top of the list is Natalie Portman. Right behind Portman is the already-reported Noomi Rapace, star of David Fincher’s The Girl With The Dragon Tattoo.

Don’t take Scott’s recent interview with The Independent — in which he claims that the Alien prequel would be “will be really tough, really nasty” — to mean this is automatically going to be an R picture: We’re told another reason Fox execs are pleased with Lindelof’s re-write of original screenwriter Jon Spaihts’ script is that it's still aimed at a more accessible PG-13 rating. "The thinking," explains one insider, "is that if the original Alien were released today, minus the F-bombs, you could still get a PG-13. Alien is a very Jaws-ian movie: There’s no sex, and while there’s lots of violence, most of it is off-camera. Maybe you’d have to cut away from certain scenes two seconds earlier, but it could be done."

....It’s not in anyway a reboot of Alien or the Aliens franchise; it’s really meant to be viewed as Scott’s second Alien movie. What's more, no Predator creatures appear anywhere within the film. Despite Fox’s efforts to mate the two sci-fi icons (sci-ficons?), Scott’s camp sees the two franchises as hailing from distinct genres that will not co-mingle, synergy be damned. “The later Aliens movies were action movies, but the original Alien was a horror-suspense film," explains one spy, "This returns the franchise to its roots."

One extra thing we can tell you: In the film, you'll finally get an answer about the origin of the “Space Jockey” — that poor pilot of the crashed, derelict spacecraft discovered in the year 2090 by the crew of the Nostromo with his (her? Its?) ribs bent outwards, amidst several thousand alien eggs."

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #40 on: 13-10-2010, 15:23:52 »
Fox execs are pleased with Lindelof’s re-write of original screenwriter Jon Spaihts’ script is that it's still aimed at a more accessible PG-13 rating. "The thinking," explains one insider, "is that if the original Alien were released today, minus the F-bombs, you could still get a PG-13. Alien is a very Jaws-ian movie: There’s no sex, and while there’s lots of violence, most of it is off-camera. Maybe you’d have to cut away from certain scenes two seconds earlier, but it could be done."

Ma, da. Recimo, ona scena kada Džonu Hrtu izađe gmaz iz torzoa, to je suhi PG-13. Doduše, u pravu je, nema seksa.

S druge strane, Lindelof je dobar lik, tako da...

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #41 on: 13-10-2010, 15:30:28 »
Iskoči, ali odmah potom zapeva "Helou maj bejbe helou maj hani" i tako sve dođe na svoje - PG13. Verujem da će autori ovog filma biti poučeni tim rešenjem i primenjivati slična.

#Τζούτσε

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #42 on: 13-10-2010, 17:26:25 »
Ili, iskoči - pa se onda izvni. Kao, nije hteo. Izvinjava se zbog traume koju je izazvao i slično.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #43 on: 11-11-2010, 17:04:05 »

cutter

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 11-11-2010, 17:11:21 »
ne može, paralizovana je od struka na dole. nije ovo avatar.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #45 on: 01-02-2011, 18:07:53 »
Nismo zabeležili da od prikvela nema ništa u ovom izvlačenju:

http://www.guardian.co.uk/film/2011/jan/17/alien-prequel-ridley-scott-prometheus

Ridley Scott's Alien prequel no longer an Alien prequel

Project has morphed into an original sci-fi movie entitled Prometheus, with 'strands of Alien's DNA'

His most recent film began life as a "revisionist" version of the legend of Robin Hood featuring a hero sheriff of Nottingham, before eventually morphing into a fairly orthodox take on the legendary outlaw. Now it seems Ridley Scott is at it again after studio Twentieth Century Fox announced that the director's forthcoming prequel to his classic 1979 slasher-in-space horror Alien ... is no longer an Alien prequel at all.

The project, which is being scripted by Lost's Damon Lindelof, is now being touted as an original sci-fi movie titled Prometheus. It will star Noomi Rapace, of the Swedish version of The Girl With the Dragon Tattoo, as a scientist named Elizabeth Shaw. Scott has been making contributions to Lindelof's screenplay, which is itself based on a treatment by Jon Spaihts. Somewhere along the line it seems the project morphed into something new.

"While Alien was indeed the jumping off point for this project, out of the creative process evolved a new, grand mythology and universe in which this original story takes place," said Scott. "The keen fan will recognise strands of Alien's DNA, so to speak, but the ideas tackled in this film are unique, large and provocative. I couldn't be more pleased to have found the singular tale I'd been searching for, and finally return to this genre that's so close to my heart."

Lindelof added: "In a world flooded with prequels, sequels and reboots I was incredibly struck by just how original Ridley's vision was for this movie. It's daring, visceral and hopefully, the last thing anyone expects. When I sat in a movie theatre as a kid, feet raised off the floor for fear that something might grab my ankles, I never dreamed in my wildest imagination I would one day get to collaborate with the man responsible for it. Working alongside him has been nothing short of a dream come true."

Having found their preferred form, it seems the film-makers are not hanging around. Prometheus already has a release date of March 9 2012.

Scott originally planned a two-part Alien prequel which was intended to explain the origins of both the xenomorphs and the nature of the "space jockey" creature whose fossilised figure is passed by the crew of the Nostromo as they explore the doomed planetoid in the early stages of Alien. Last month, it was reported that the Swiss surrealist HR Giger, whose nightmarish designs were utilised extensively in the first film, had agree to return for the new project.

Mark

• 4
  • 3
    • Janko Takac
« Reply #46 on: 01-02-2011, 18:14:23 »
Mda, cuo sam i ja ovo danas. Bas me obradovala ideja, jer Alien Prequel moze vise da razocara nego novi film. :-)
E NES NI TI U BECEJ!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #47 on: 01-02-2011, 18:22:13 »
Damon Lindelof je odličan scenarista pa ne mogu da budem sasvim negativan spram ovoga..

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/
« Reply #48 on: 02-02-2011, 10:02:24 »
Ali FOX uvek, aaaaaaali UVEK, zakine na lovi te filmove pa izgledaju jadnije nego sto su zamisljeni i zapoceti.
P.W.Andersonu su uskracene silne scene , oni za AVP:R suradili sa kusurom (Mada je tu i scenario trecerazredni slasher... onaj jazavac Sejn Salerno misli da zna nesto)

Samo sto svi filmovi de se pojave Alien i Predator su jaki zbog samih kreatura :)
Doduse ima holivud i Rodrigeza koji je u stanju i od Predatora da napravi Viva Pinjate....

Savajat Erp

• gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
« Reply #49 on: 14-02-2011, 21:19:42 »
смотрите каталог и уживајте у вирусима колико вам душа иште! хвала, руски брате!  xuzi
Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!