Author Topic: Dušmane, reaguj! (ili nemoj, baš me briga!)  (Read 75374 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Dušmane, reaguj! (ili nemoj, baš me briga!)
« Reply #200 on: 10-06-2010, 14:26:44 »
Krešo, ako je do nežnosti, gde ima mesta za dvojicu ima i za trojicu. Samo ćeš poneti svoj kontroler i dobri smo.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #201 on: 11-06-2010, 20:17:17 »

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #202 on: 14-06-2010, 10:47:50 »
Zvuči odlično! Deluje kao Metal Slug!

"This game may just break your brain in the best possible way."
Nekoć si bio punk, sad si Štefan Frank.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #203 on: 14-06-2010, 10:59:27 »
Kao Metal Slug??? Ali... ovo je brawler.  :shock: :shock:

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #204 on: 14-06-2010, 12:56:12 »
Metal Slug ne upada u tu kategoriju?
Zar nije isti princip: 2d arkada, ideš i peglaš se/pucaš na milionske neprijatelje i imaš kraljicu na kraju?

Evo još jednog trejlera za Skor Pilgrim igru:
http://www.gametrailers.com/video/e3-2010-scott-pilgrim/101186#comment_head_text

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #205 on: 14-06-2010, 14:50:32 »
Hmmm, kapiram kako bi to nekom moglo da deluje kao isti žanr i jasno mi je da zvučim kao sumanuti gik kada insistiram da je to užasno različito. Ali... jeste. Već samo kretanje je sasvim drugačije, Metal Slug igre insistiraju na vertikalnoj ravnoj površi na kojoj neprijatelja možeš samo da eventualno preskočiš, ne i zaoibiđeš, dok brawleri poput SPvsTW imaju horizontalno postavljenu ravan u kojoj možeš neprijatelja da zaobiđeš ali ne i da (uglavnom) preskočiš. Kapiram da je površno gledano, ovo slično ali implikacije za gejmplej su ogromne.

Svejedno, ja te i dalje volim, ali kad negde drugde budeš pričao o ovoj igri nikako ne spominju Metal Slug nego najbolje stvari poput Double Dragon, Streets of Rage itd.

kresha

• 4
  • 3
  • Who ya gonna call?
« Reply #206 on: 14-06-2010, 20:23:51 »
Lepo je videti da ima meni_ravnih geekova u Srbiji. :)
Skromnost je grah prema sebi.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #207 on: 14-06-2010, 20:46:01 »
Radimo prekovremeno.  :lol:

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #208 on: 15-06-2010, 00:10:22 »
Mislim da bi naslov ovog topica trebalo promeniti u "Dušmane, blamiraj se! (iliti: saznajte ša sve Dušman ne zna)".

Ipak nemojte. Ovako sam više kul.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #212 on: 19-06-2010, 12:24:11 »
Eto, i kako sad da čoveku bude žao što plaća pretplatu RTSu?
Ogromna je šteta što ne postoji domaći prevod stripa koji bi postao popularan na talasu hajpovanja filma.

kresha

• 4
  • 3
  • Who ya gonna call?
« Reply #213 on: 19-06-2010, 15:48:27 »
Sto ne izdas strip?  :?:
Evo ja bih bio voljan da ulozim pare u to, kao i da uradim prevod, lekturu, upis i da dogovorim sa stamparijom povoljnu cenu. :)

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #214 on: 19-06-2010, 21:45:21 »
Mnogo je to para za baciti samo da bih ja bio srećan.
Na stranu što ni kad bismo se skupili ti i ja ne bismo mogli da imamo sumu koja je potrebna da bi se posao dobro odradio. Sad... ako bi i Meho učestvovao, to bi bila druga priča...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #215 on: 19-06-2010, 21:52:37 »
I'm listening.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #216 on: 24-06-2010, 10:22:40 »

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #217 on: 24-06-2010, 10:25:31 »
I knew it. Odala te je novosadska majica.
"zombi je mali žuti cvet"

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #218 on: 24-06-2010, 10:26:45 »

Ja sam ipak u boji, mada ih i nisam nešto koristio.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #219 on: 24-06-2010, 10:38:33 »
I ja sam se prepravio u boju...

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #220 on: 24-06-2010, 11:18:02 »

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #221 on: 24-06-2010, 11:30:42 »
Dušmane? Strejt-edž? Tsk, tsk, tsk...
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #222 on: 24-06-2010, 11:49:19 »

Evo. Trunčicu bolje.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #223 on: 24-06-2010, 11:53:04 »
Znači, tako ću izgledati sa 26?
Starenje onda možda i nije tako loša stvar...

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #224 on: 24-06-2010, 12:03:22 »
evo ga i mrkoye

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #225 on: 24-06-2010, 12:36:48 »
Mrkoye roka za sve pare!

Le Samourai

• 4
  • 3
« Reply #226 on: 24-06-2010, 12:44:21 »

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #227 on: 24-06-2010, 13:05:41 »
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Ygg

• 4
  • 3
« Reply #228 on: 24-06-2010, 13:59:28 »
"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

mrkoye

• 4
  • 2
« Reply #229 on: 24-06-2010, 15:21:18 »
evo i Maje Miloš, iznenađujuće verno prikazane. čak mislim da je ovo njena privatna garderoba.

Ko kaže da je Silkeborg daleko? Za junake nije!

cutter

• 4
  • 3
« Reply #230 on: 24-06-2010, 15:23:59 »
Ovo mu dođe kao ona pozdravna tema za nove članove koju je Boban prizivao.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #231 on: 24-06-2010, 15:47:19 »
evo i Maje Miloš, iznenađujuće verno prikazane. čak mislim da je ovo njena privatna garderoba.
Maja je podjednako lepa i virtuelno i naživo...  xlove5  xyxy

tata_me_otavio

• 1
« Reply #232 on: 24-06-2010, 16:03:07 »
neki gospodincic je pisao da sam hermafrodit ili je upotrebio neku veoma slicnu rec pa je mrkoye osecao duznost da dostavi scottni dokaz da sam zensko

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #233 on: 27-06-2010, 01:23:06 »
Cera does Wright:

http://www.wired.com/magazine/2010/06/ff_cerawright/

Zbilja zabavan intervju. Preporučujem ga čak i Mehmetu jer se pominju i Mario i Zelda.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #234 on: 27-06-2010, 01:24:54 »
DušMane, spremno prihvatam rizik da ispadnem glup u društvu i da ispadne kako sam ja ovo poslednji provalio, ali serija SUGAR RUSH je apsolutna esencija! Priča o dve brajtonske tinejdžerke koje se suočavaju sa svojom seksualnošću u stilu Channel 4. Ako nisi, moraš da pogledaš odmah!

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #235 on: 27-06-2010, 01:30:34 »
Sve je u redu, ja ću biti poslednji koji će provaliti seriju.
Stavljam da se skida, biće spremno za gledanje do jutra...

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #236 on: 02-07-2010, 19:00:52 »
Tom iz SUGAR RUSH je novi Peter Parker.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #237 on: 08-07-2010, 15:44:08 »

kresha

• 4
  • 3
  • Who ya gonna call?
« Reply #238 on: 15-07-2010, 22:53:44 »
‎"You're totally my bitch forever"
Link please. xjap

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #239 on: 20-07-2010, 09:43:58 »
Novi privju igre je zabavan.

http://ps3.ign.com/dor/objects/22138/scott-pilgrim/videos/scottp_vdp_071910.html

Ja ću biti na moru kad ovo izađe, al čim se vratim, skupljamo se da igramo zajedno.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #240 on: 23-07-2010, 13:09:15 »

Quint has seen Scott Pilgrim Vs. The World!
Ahoy, squirts! Quint here. It’s past one in the morning as I start his review and I got to sleep right now I could have 7 hours of sleep… but after having been privileged enough to be in attendance at the big sneak peak Comic-Con screening of Scott Pilgrim Vs. The World I had to get some words down on the flick.

I love Comic-Con because I can explain away a shoddy review to exhaustion and time crunches!

Oh, and I also love it because I can have a day like today… where I saw 8 minutes from Tron, randomly bump in to Robert Kirkman while on my way to a sit down interview with Bruce Willis (WalterB himself!) before going to the first ever public screening of the finished Scott Pilgrim Vs. The World.

For all the hassle and hustle and ass-pains of the Con (and there are a ton… they sell about 25,000 more tickets than they have room for, as an example) it’s still an experience like no other.

So, that was my day leading up to the screening. After I found my seat at the Balboa theater, I noticed Peter Serafinowicz two rows in front of me. I didn’t intend to bug the poor the dude, but the route to get refreshments was literally through his row and I stumbled across him talking to Beaks.

Turns out he’s an AICN fan… the feeling was mutual. On my way out to grab something to drink I brushed past Superman (since it’s Comic-Con, I have to clarify that to mean Brandon Routh because it could have just as easily been a dude in a Superman costume) and on my way back in I was nestled amongst the core of the Scott Pilgrim cast.

From the moment the 8-bit Universal logo popped up along with a midi version of the Universal opening music to the cartoon THE END letters breaking of in chunks as a video game Scott Pilgrim (in full Bryan Lee O’Malley design) jumped up and hit it all Mario style the movie had me.

The easiest thing to say about the movie is that it’s a quick watch. It flows, it has a lot of laughs that I have a feeling are going to live past the first viewing. And it’s just flat out fun. Not silly fun, although it does get pretty silly, but real deal imaginative filmmaking driving pure entertainment.

That’s a whole lot of hyperbole and I acknowledge that. No denying I was caught up in the moment, in a perfect geek crowd that cheered for every video game reference, no matter how subtle, but I’d hope after nearly 15 years of doing this I could spot a stinker hiding under a super warm reception.

There’s too much at work here for it just be a few geek jokes that work on the audience. Wright’s assured and kinetic filmmaking is first and foremost to be admired, but so is the cast he gathered, particularly his spot-on perfect casting of Mary Elizabeth Winstead as Ramona Flowers, the love interest. He had leverage with every other character, but if you don’t want to see Scott get this girl, if for one moment you feel like she’s not worth the baggage thent he whole thing falls apart. Not only is Winstead gorgeous and perfectly pixie purty, but she does a ton of subtle work with her eyes in this movie, revealing a much deeper character than I expected.

Because when you get down to it, Scott and Ramona are pretty fatally flawed people. Scott is kind of a prick to those that love him and Ramona has so many commitment issues that she’s almost like going out with a loaded gun.

They’re both fun to behold, but that added layer of depth, originating from O’Malley and translated by Wright, his co-screenwriter Michael Bacall and, finally, Michael Cera and Winstead, is what gives the movie just enough genuine heart that the experience doesn’t feel hollow.

Cera plays a convincing Scott and I think he's as sharp as he's ever been with his comic timing and the likability he oozes. Again, Scott's actions are pretty screwed in this story. He treats some really sweet people like a complete bastard and doesn't feel badly about it, but it's not out of some menace or villainy... Pilgrim has the innocence of a child, wide-eyed at the world and constantly falling in and out of love.

I'm going to bet that Cera doesn't get much credit on this first pass by viewers, who will think he's putting too much of himself in every role (So did Bogart, Edward G. Robinson and Marilyn Monroe, but people don't seem to mind it with them), but he does some really great work here.

Lots of credit is due for the great supporting cast, especially Kieran Culkin as Scott’s gay roommate Wallace (he’s very close to being my favorite character in the movie with his dry timing). Alison Pill, Mark Webber, Johnny Simmons and Ellen Wong round out Scott’s group and each work great in the group.

The evil exes are also a blast of fun, as each bring their own unique dynamic. Again, a lot of credit goes to O’Malley for the core of those characters, but when you see super-powered Vegan Brandon Routh levitating and beating the shit out of Michael Cera while fumbling poorly thought-out witticisms you see how one tip in the wrong direction could have made it just plain stupid.

That’s probably the real success of this movie. It’s constantly riding that fine line between ground-breaking and fucking stupid and it does it with such an effortless flair that it made me a big fan.

I’m really curious to see Ebert’s take on this, especially knowing his stance on videogames. The whole flick is a love-letter to gaming, but since I could tell you what 1-up means and the reason why people turn into coins when they’re killed I can’t really tell if it’s too much inside baseball or not. I’d suspect the love story and sheer, unadulterated fun of the movie will prove to win over non-gamers and non-ubernerds, but you never can tell.

Alright, that’s enough from this tired nerd. More geek shit tomorrow. Stay tuned!

-Quint

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #241 on: 04-08-2010, 12:37:00 »
A few weeks ago I got news of a pretty cool little project: as part of the promotional efforts for Scott Pilgrim vs the World, Universal approached [adult swim] about making something related to the film. The idea concocted by the folks at the network was to animate a piece of one of Bryan Lee O’Malley’s graphic novels that didn’t end up in Edgar Wright’s movie.

Universal, Wright and O’Malley all got behind the idea, and the result is a four-minute animated short that illustrates the beginning of the friendship between Scott Pilgrim and Kim Pine. I got a look at the nearly-completed short during Comic Con, and now we can show you a clip from the finished project.

Early in the second volume of the graphic novel series, we get a flashback to Scott’s high school career, where he meets Lisa Miller, who has a minor part in the fourth book, and Kim Pine, who eventually becomes the drummer in Scott’s band Sex Bob-Omb. (And my understanding is that we see a different recollection of this scene in the recently-released sixth volume, which I haven’t yet had a chance to read.)

This short animates the volume 2 flashback, and as you can see from the still above, is based very much on the art of Bryan Lee O’Malley.

Here’s what producer Jason DeMarco had to say about the animation:

We were approached by Universal to do something cool around the release of Scott Pilgrim Vs. The World. Being huge fans of the comic, and very excited about the film, we asked if we could produce an animated short in the style of the comic. The filmmakers and Bryan Lee O’Malley were into the idea, so we actually made it! Edgar Wright was kind enough to secure some of the talent from the film for us, so we have Michael Cera as Scott, Allison Pill as Kim, Mae Whitman as Lisa and Jason Schwartzman as Simon Lee doing voices in the short.

So, yes, Mae Whitman and Jason Schwartzman voice different characters here from those they play in the film. That idea, as I understand it, came from Edgar Wright. (Edit: Bryan Lee O’Malley says that casting Mae Whitman as Lisa was his idea.)

The actual animation was done by Titmouse, Inc., a studio which has done a good amount of work for the Cartoon Network and [adult swim] in the past, as well as several animated shorts.

Scott Pilgrim vs the Animation airs Thursday August 12th in two parts between 12 and 12:30 am, inside commercial breaks on [adult swim]. It will also be available in full on adultswim.com, and on the [adult swim] and Scott Pilgrim FaceBook pages the day after it airs. (I.e. the day of the movie’s release.)

Here are the first few seconds of the short:

Scott Pilgrim Clip

spcommercial

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #242 on: 11-08-2010, 15:21:41 »
Now, this is just whack!

http://cgi.ebay.com/SCOTT-PILGRIM-Full-Colour-ODDS-ENDS-2008-RARE-Book-/180542133466

Ovaj strip, odnosno kompilacija kratkih SP related stripova, je zaista doskora koštao 5$, a sad ide na e bayu za 77$! Sva sreća pa sam svoj nabavio po prvoj ceni...

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #243 on: 13-08-2010, 16:23:50 »
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #244 on: 15-08-2010, 10:38:46 »
Ne stigosmo ovo da prokomentarišemo

Lollobrigida - Bivsa cura

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #247 on: 18-10-2010, 10:55:00 »
Vokal malo vuče na Barbu. Valjda je to zbog studija...

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
« Reply #248 on: 19-10-2010, 21:56:49 »
Ono što je meni najveći problem kod ČBS-a je što su oni hrišćanski bend i to stalno potenciraju.

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca