Author Topic: Potezne strategije  (Read 4211 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Potezne strategije
« on: 20-03-2009, 16:01:44 »
Posljednjih dana dosta igram Rise of Nations i igra je pravo dobra, međutim čini mi se da te real-time strategije ipak nisu za mene. Razlog je naravno u mojoj nesposobnosti da reagujem adekvatno u dramatičnim trenucima. Sve je u redu dok se grade farme, rudnici i tako to, ali kad se dođe do industrijskog doba pa krene makljaža, potpuno se izgubim. Treba da se leti stalno s kraja na kraj mape, napadni protivnika ovde, izgradi neku zgradu tamo, popravi neku građevinu na nekom trećem mjestu itd. Solidan sam donekle na moderate nivou (igram sa Egipćanima i koristim njihovu karakteristiku da mogu da grade sedam farmi i dva svjetska čuda u jednom gradu), ali bojim se da bi me na nekom težem svi satrali.

Daklem, volio bih da probam neku finu poteznu strategiju, pa navalite sa preporukama. Tematika nije bitna, može WW2, fantazija, SF ili bilo šta drugo.

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/
Potezne strategije
« Reply #1 on: 20-03-2009, 16:32:45 »
the one and only ... times five...
HEROES OF MIGHT and MAGIC.
Najtoplije preporuke 3 i svih njenih expanzija,
4 ako oces ...to se tako zove...ali je drugacije....
i neizostavna PETICA!Sa ekspanzijama!!!Cudo!

Ja licno sam probao Kings Bounty,( russian artistic touch kao u gorepomenutoj petici, divno i zabavno!)

Ali sam najvise zbog nekako tmurnije atmosfere igrao najvise
DISCIPLES 2 ... sa ekspanzijama.Divni crtezi , pa se navuce coveeek...

Ako je neko upoznat sa jos nekim poteznim strategijama,
moze komotno da javi, pogotovu sa SF tematikom....
jedino sto sam u zivotu igrao je daavnih 80 ih na AMIGi , i to je bio Space CRusade iz Warhammer franshize...predivno ...

cutter

• 4
  • 3
Potezne strategije
« Reply #2 on: 20-03-2009, 16:51:39 »
Si igrao Paradoxove stip lrning krv strategije? Doduše, tu ustopiraš, obaviš šta imaš, pustiš (našteluješ brzinu), pa kad nešto iskrsne opet ustopiraš...nisu me naročito radile, sem Hearts of Iron 2. Ne znam baš da ima neotkrivenih dragulja...ako nisi igrao Jagged Alliance 2 (Wildfire), eto...

CorwinM

• 4
  • 2
  • The ugliest man to have ever crossed the Atlantic
Re: Potezne strategije
« Reply #3 on: 02-07-2009, 20:24:26 »
U pravu su i cutter i Svarog. Heroji 3 su klasik. King's Bounty: The Legend je izuzetno zarazan i zanimljiv. Hearts of Iron 2 je, ipak, moj favorit. Definitivno sam najviše vremena potrošio igrajući tu igru i raznorazne modove.
There are no desperate situations, there are only desperate people.

godclone

• 4
  • 2
« Reply #4 on: 02-07-2009, 21:32:07 »
Ah, Heroji 3...

Nista sladje nego kad se svi uchipe pa imas dodatni motiv da pobedis.
Da vidis kako se tek tu pazi da ne izgubis ni jednog slabasnog Master Gremlina...
E, to su bila vremena....

Izitpajn

• 4
  • 3
    • http://b3.blog.hr
« Reply #5 on: 02-07-2009, 22:00:19 »
Tko voli strategije, a nije probao Civilizaciju je kao netko tko voli književnost, a nije čitao Hemingwaya, Krležu, Andrića...

Ja trenutno igram Alphu Centauri preko maila. Malo je sporo, cca 4 poteza tjedno, ali je nekoliko dimenzija iznad običnog single playera...

CorwinM

• 4
  • 2
  • The ugliest man to have ever crossed the Atlantic
« Reply #6 on: 02-07-2009, 22:10:03 »
Civilizacija spada u takozvane upravljačke simulacije, nije u pitanju strategija.
There are no desperate situations, there are only desperate people.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #7 on: 04-07-2009, 23:46:09 »
Civilizacija spada u takozvane upravljačke simulacije, nije u pitanju strategija.

Ja inače smatram da gejmeri potpuno i apsolutno zloupotrebljavaju terminologiju - kao kada se naziv avantura dalo žanru koji tradicionalno nije vezan za avanture u književnosti ili filmu (tu ima dosta akcije), ali imali smo Kolosalnu pećinsku avanturu i stoga se mnogi danas krste kada se taj termin upotrebi uz igru koja ima akcione elemente. I strategije bi se mogle nazvati upravljačkim ratnim simulacijama, i na čemu smo onda? Meni je daleko bitnije od toga da li igrač upravlja vojnim jedinicama ili onim saobraćajnim kakav odnos igra razvija sa igračem, tj. način na koji ga tera na izvođenje zaključaka i pronalaženje rešenja.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

morbius

• 4
  • 2
    • http://www.morbius.dzaba.com
« Reply #8 on: 06-07-2009, 10:42:09 »
Upravljačka simulacija je recimo Tropico (super igra), dok je civilizacija bogami potezna strategija.
Why me?

cutter

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 06-07-2009, 20:04:40 »
What ridiculus said, i da se nadovežem...

U Civilizaciji ima dosta menadžmenta, ali je gradnja puteva, objekata u gradovima i raspored naseobina, dakle ekspanzija – u službi potezne strategije. Nije zgoreg da igra ima više sadržaja od pukog razmeštanja jedinica na mapi.

Recimo, ja sam naveo Jagged Alliance koji je po definiciji taktički rpg,  te borbu u toj igri od potezne borbe kao jednog od elemenata klasičnijih rpg-ova razdvaja fokus, svedenija je i misije su jasnije određene u tom pravcu, kao što se Fallout Tactics: BoS razlikuje od Fallouta 1 i 2. Dalje, Europa Universalis tj. Hearts of Iron je grand strategy game, sa specifičnim izvođenjem koje praktično teče u realnom vremenu, ali ono služi da bi se strategija nastala proizvoljnim stopiranjem sprovela u delo, što je u mojoj knjizi svrstava u ovaj topik.

Treba razlikovati (i navesti) elemente koje igra sadrži, i dominantni model gejmpleja u istoj.