Author Topic: FANTASTIKA, SERIOUSLY  (Read 47633 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

D.S.B.

• 3
Re: FANTASTIKA, SERIOUSLY
« Reply #300 on: 26-04-2017, 10:45:22 »
Uvek će biti nekoga ko neće da radi i ko želi više nego što mu pripada i koga ne zanimaju pravila većine.

Uvek je jako puno vremena, a kada je vremena puno, puno toga se desi...

Utopija je pojam usko povezan za stadom ovaca, nikako sa stvarnom prirodom čoveka.

Ja bih pre rekao obrnuto; distopija je povezana sa... čoporom zveri, a utopija sa čovekom i njegovim težnjama.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #301 on: 26-04-2017, 11:05:20 »
Ustvari, iznenađenje mi je tolika prikovanost za zemlju. Samo se Džek malko uzdiže na krilima patetike  :)

Ja verujem da harmonija nije neprijatna i da niko ne mora platiti glavom da ostalima ne bude dosadno.
Ali, harmoniju ne zamišljam kao potpuno uređeno društvo zasnovano na pravilima koja se ne mogu kršiti. Ljudi su to odavno smislili, pa ne funkcioniše. Naprotiv. Što više pravila, sve je manje njihovih poštovalaca. I sve manje želje da se lično doprinese  bilo čemu.

Možda ni ja ne mogu zamisliti raj, ali sam po pitanju pakla prilično sigurna: to je potpuno, da ne kažem totalitarno, uređena zajednica. :)

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #302 on: 26-04-2017, 11:22:33 »
Pakao raj koncept mi je prilično urnebesan. Jedno drugo poništava, a jedno bez drugog ne ide.
Moje mišljenje je da je raj totalitaran a pakao daje punu slobodu. Koja sve ograničenja podrazumeva raj? Ležanje na oblacima sreće i drndanje po harfi. Nema zadovoljstava sem "sreće" izležavanja.

Nasuprot, pakao je mesto gde se može sve. Kao i na Zemlji. Beskrajna zadovoljstva koja dolaze na naplatu kad tad. Pakao mora da bude super liberalan po tome, jer, u suprotnom, Zemlja bi bila utopija gde bi svi bili fini, pod prisilom, da ne ni najebali u paklu. Šatro iskušenja koja nam se svakodnevno nameću, neki testovi čije rešavanje garantuje mesto u raju, ili paklu, su gola rajska propaganda da privuće populaciju.
Pakao jednostavno mora da bude liberalno mesto bitisanja, inače postaje besmislen. Mislim, ko bi normalan u večne patnje pokraj oblaka, harfi i belih toga? Nije teško biti fin, i slušati deset totalitarnih komandi uklesanih u kamen.

Celo to ustrojstvo je crno belo, i kao takvo totalitarno samo po sebi.

Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #303 on: 26-04-2017, 12:09:30 »
Nači, Srbija je pakao? Potpuno neuređeno mjesto gdje se može sve 8-)

Better a witty fool than a foolish wit

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #304 on: 26-04-2017, 12:14:15 »
Gravitira negde oko centralne bine.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

D.S.B.

• 3
« Reply #305 on: 26-04-2017, 12:21:02 »

Možda ni ja ne mogu zamisliti raj, ali sam po pitanju pakla prilično sigurna: to je potpuno, da ne kažem totalitarno, uređena zajednica. :)

Da, to je jedna dobra verzija pakla. Malo podseća na svakodnevnicu na zemlji, zar ne?
Utopija bi bila potpuna sloboda dakle. Ali šta je zapravo sloboda? Kada trčiš okolo kao ovčica kao što Boban reče? Mora biti više od toga. Možda mogućnost da radiš šta želiš ali i sredstva da to radiš. Takav koncept zahteva jedan potpuno novi nivo svesti, novi nivo inteligencije..

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #306 on: 26-04-2017, 17:03:00 »
Da. Ljudsko biće sa svojim uobičajenim stanjem svesti ne stvara i možda ne može ni da podnese harmoniju.
Pa opet, neki ljudi, u nekim momentima, onda kad su najmudriji i najjači, mogu da dođu do slobode i da se nose sa njom. To ne traje zauvek, možda čak ni celog njihovog života, ali meni je to stanje najbliže rajskoj sreći.

Pakao zamišljam kao mesto iz jedne od epizoda ''Crnog ogledala'' u prvoj sezoni. Ono kad svi dobijaju par minuta da žiriju pokažu svoja umeća, a dane provode u vožnji sobnog bicikla i praćenju sadržaja koje ne mogu da isključe. Te ćelijice u kojima spavaju, sastavljene iz monitora na sve četiri strane deluju mi baš pakleno. Mada, neko će tu prepoznati verziju svakodnevnog života. I biće donekle u pravu.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #307 on: 26-04-2017, 17:36:22 »
Ako se ne varam, u jednom romanu Roberta Hajnlajna ima ovakav koncept:
Raj je dosadno, i krajnje birokratizovano mesto.
Pakao je zabavan, a Đavo je prosedi šarmantni gospodin... Međutim, božija propaganda učinila je ostalo.  :lol:

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #308 on: 26-04-2017, 18:48:43 »
Job: A Comedy of Justice (1984)
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #309 on: 26-04-2017, 19:17:07 »
A što se zamajavate sa prevaziđenim? Napišite vi meni dobru distopiju i mirna Bačka. Nisam video utopijsku priču u životu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
« Reply #310 on: 26-04-2017, 22:05:25 »
Svojevremeno je Lajbnic, pokušavajući da dokaže da Bog postoji, razmatrao tezu da ako je Bog dobar, onda bi svet koji je stvorio morao biti najbolji moguć i onda se izvodi zaključak da svet u kome živimo i jeste najbolji moguć, ma kako nama povremeno izgledao užasan. Drugim rečima, kad pokušamo da kreiramo Utopiju, ulazimo u konflikt sa nedokučivim namerama Boga i propadamo. A distopiju treba posmatrati kao šumski požar posle koga niče nova, mlada, jača šuma i opstaju stvorenja sposobna da izdrže takvo iskušenje, a sve to u cilju jačanja i evolutivnog napretka.
Ili kako je Gibson na jednom mestu lepo objasnio zašto su utopije nemoguće: "Ulica uvek nađe put." Uvek postoji dovoljna količina lenjih i spremnih na sve da odbrane svoje pravo na lenjost.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #311 on: 26-04-2017, 22:19:06 »
Treba da im zadaš temu: Utopija jedan dan.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #312 on: 26-04-2017, 23:06:12 »
Bilo bi mnogo izvrdavanja. Meni je nekoliko palo na pamet u cugu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #313 on: 26-04-2017, 23:27:52 »
Nepoštovanje teme - 0 poena.