Author Topic: Ricard Dokins  (Read 22088 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Holden Caulfield

• 2
  • GET TO THA CHOPPAAAAAA,NOOOOW!!!
    • Ozone
Re: Ricard Dokins
« Reply #50 on: 16-08-2010, 01:08:43 »
Ateizam je najopasnija ideja koja se pojavila u istoriji covecanstva.Zamisli kada bi se probudio u svetu u kome ne postoji nikakva nada u nesto vise sem gole kosti,koze,krvi i govana.Samo shvatanje da ces ziveti jedno vreme i kasnije biti smrvljen u prah i pepeo,da ces zauvek biti mrtav i hrana crvim i da ces biti uspomena ljudim koji su te znali samo dok oni nisu pretvoreni u prah je fasisticka.Ne samo to,najgora stvar kada bi se desila(a NIKADA se nece desit)da se dokaze ateizam i poveruje to,momentalni gubitak nade u milionima ljudi i ekvivalent postojanju slicnom gledanje farbe kako se susi na zidu.Zatim,ne odmah ali vremenom gubljenje(DA,to bi se sigurno desilo)bilo kakvih moralnih nadzor,tolerancije i nihilizam Vagnerovskih filmova,kao i Srpski Film na televiziji u dvanaest popodne!
Dylan Mckay can kick Jordan Catalanos Ass anytime!!!

Me? The 13th Duke of Wybourne? Here? In a sixth form girl’s dormitory? At three o’clock in the morning? With my reputation?

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #51 on: 16-08-2010, 01:15:08 »
Možda je i bolje da umru svi kojima je verovanje u Boga JEDINI razlog da žive. Što da se pate? Bar će biti više mesta za nas ostale.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #52 on: 16-08-2010, 01:21:05 »
Ateizam je najopasnija ideja koja se pojavila u istoriji covecanstva.Zamisli kada bi se probudio u svetu u kome ne postoji nikakva nada u nesto vise sem gole kosti,koze,krvi i govana.Samo shvatanje da ces ziveti jedno vreme i kasnije biti smrvljen u prah i pepeo,da ces zauvek biti mrtav i hrana crvim i da ces biti uspomena ljudim koji su te znali samo dok oni nisu pretvoreni u prah je fasisticka.Ne samo to,najgora stvar kada bi se desila(a NIKADA se nece desit)da se dokaze ateizam i poveruje to,momentalni gubitak nade u milionima ljudi i ekvivalent postojanju slicnom gledanje farbe kako se susi na zidu.Zatim,ne odmah ali vremenom gubljenje(DA,to bi se sigurno desilo)bilo kakvih moralnih nadzor,tolerancije i nihilizam Vagnerovskih filmova,kao i Srpski Film na televiziji u dvanaest popodne!

da, i zato je čovek izmislio boga.

nekako mislim da bi dokaz nepostojanja boga pojačao toleranciju.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #53 on: 16-08-2010, 01:26:07 »
Zamisli kada bi se probudio u svetu u kome ne postoji nikakva nada u nesto vise sem gole kosti,koze,krvi i govana.Samo shvatanje da ces ziveti jedno vreme i kasnije biti smrvljen u prah i pepeo,da ces zauvek biti mrtav i hrana crvim i da ces biti uspomena ljudim koji su te znali samo dok oni nisu pretvoreni u prah je fasisticka.

Dobro jutro.  xjap
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Holden Caulfield

• 2
  • GET TO THA CHOPPAAAAAA,NOOOOW!!!
    • Ozone
« Reply #54 on: 16-08-2010, 02:02:11 »

za maca
ne razumem sta hoces da kazes ovim.Znaci svaki jebeni isposnik,jezuitski misionar koji se bori protiv malarije u Malaviju,svaki sufi,svaki monah na Hilandaru,svaki Rabin,svaki iskusenik,svaki alhemicar treba da ovaj "umre".Ti sigurno nikada nisi iskusio tezinu ziveta odzivljenog za Boga.To je cast nad castima,jedna na koju se ja ne usudjujem.Takav zivot pretvara coveka u celik i klese mu karakter od kamena.Sigurno je bolje nego impresioniranje devojaka sa svoji znanjem vilenjackog.

za tomata
da,kao sto je niceovska filozofija deicida prouzrokovala ideolosku platformu unistenja miliona neduznih i nezasticenih.

za Melkora
verovatno ne zivimo na istom kontinentu.ovde gde ja zivim je totalni mrak.

Excelsior!
Dylan Mckay can kick Jordan Catalanos Ass anytime!!!

Me? The 13th Duke of Wybourne? Here? In a sixth form girl’s dormitory? At three o’clock in the morning? With my reputation?

mac

• 3
« Reply #55 on: 16-08-2010, 11:14:33 »
Za Boga nauka nema odgovor (a zbog nedostatka dobre definicije verovatno ga nikad neće ni imati), ali za religioznost bar ima hipotezu. Ljudi u genima poseduju predispoziciju ka mističnim iskustvima. Bog nema ništa s tim. Zapravo, moje je verovanje da bi Bog (ako postoji) voleo da ga ne smaramo toliko. Mislim, ako baš i postoji, i ako je baš svemoguć, i ako bi i želeo da verujemo u njega, zar ne bi bilo dovoljno da se pojavi jednom u šta znam 50 godina na nebu i lepo oduva sve sumnje u svoje postojanje?

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #56 on: 16-08-2010, 12:04:14 »
pa ovako je zabavnije
ovako je ono pravo. pokreće stvari. daje ideje. inspiraciju.
samo izuzetno dosadne osobe bez elana, volje, života, zahtijevaju očevidnost. jedna takva osoba, naime smrtno dosadna (i plitka) je Dawkins. i mac konvergira prema.

"Ljudi u genima poseduju predispoziciju ka mističnim iskustvima"

ovime se kao nešto objašnjava? ljudi posjeduju predispoziciju = ne možemo se otarasiti; čovjek je konstituiran da skreće u nadnaravno
drugim riječima, to ne objašnjava ništa. puka deskripcija zatečenog.

ali, pri pitanju o Bogu se ne smjera na takva polovična rješenja. nego upravo na počelo svega, na ono prvo.
da se do nečeg takvog nemoguće spustiti, vrlo je jasno (makar ne i Lomljavini: on postulira "razvitak od jednostavnog ka složenom"; a kako uopće stići do tog "jednostavnog"; spuštajući se po uzrocima, po kauzalnosti, nikada se ne može stići do nekog prvog uzroka. to je beskonačan regres)

zato svako ljudsko domišljanje početka umeće jednu proizvoljnost, pa otuda počinje. znanost umeće Veliki Prasak (prdneš u kadi i eto velikog praska); religija umeće Boga.

u svakom slučaju, Dawkins, pa taj je skroz bezvezan tip. još mi je Sebični gen bio čitljiv onomad davno; međutim Iluzija o Bogu je notorno plitka. štivo bez imalo duha.
O kako superiorno tu stoji jedan Nietzsche. ali gospon N. uopće ni ne priča o Bogu. to je ono što većina ne zna. što se njega tiče Bog? ta on upravo grmi protiv svake metafizike, preciznije protiv ljudskog zaokupljanja spekulativnom teologijom (to je već utemeljio Kant).

Nietzsce se bavi resantimanom; uspavanim režnjevima. smrtno dosadnim ljudima. o da, da je N. danas tu, posrao bi se po Dawkinsu. uostalom, već je u ono vrijeme N. grmio protiv kršćanstva dakako, ali i protiv vulgarnog materijalizma te galopirajućih komunističkih ideja. jedino što je pri tome, kako to primjećuje Sloterdijk, promašio glavnog adresanta: Crkva je već bila ocvala i u njegovo vrijeme, moć se sekularizirala.

ma kakvi složeni organizmi, Nietzsche je svoju kobilicu usmjerio na okamine; na ono junačko grčko. na tu pozornicu junaka i bogova. otada je uslijedila dekadencija, propadanje. resentiman. jednooki, kržljavi, fizičke i moralne nakaze.

Nietzsche je bio prorok. i kao takav, istinski vjernik.
Od danas ću biti Kao Sunce Jasan.

mac

• 3
« Reply #57 on: 16-08-2010, 12:48:25 »
Hm, ajmo ovako. Judeo-hrišćani veruju da je jedan isti entitet:

1. stvorio prirodu i njene zakone
2. stvorio "život" (ako ga posmatramo odvojeno od prirode, što naučnici ne rade, ali ajde)
3. konstantno upravljao i upravlja svim događajima kojima imaoci "života" ne upravljaju sami, a ume povremeno da instruira i one koji navodno imaju slobodu izbora
4. stvorio sistem pravila sa kaznama i ultimativnom nagradom.

Ako veruješ u sve četiri stavke onda veruješ u judeo-hrišćanskog Boga, ali ako veruješ u podskup ovoga, onda šta je to u šta veruješ?

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #58 on: 16-08-2010, 13:05:56 »
   Holden, ja te uveravam da IDEJA O BOGU uopšte niti je besmislena nit je POTREBNA ČOVEČANSTVU.

Čovečanstvu zaista jesu potrebne dve stvari u vezi s nadom.
   To tu:

1) IDEJA O ŽIVOTU POSLE SMRTI

2) IDEJA O KOSMIČKOJ PRAVDI

-  Ideja o zagrobnom životu jeste neka nada, da ćemo, posle teške bolesti ipak verovati da ćemo nastaviti neku egzistenciju, da ćemo ponovo u nekoj drugoj dimenziji ili u nekom drugom telu deteta, u čiji će nam fetus ući duh, ponovo osetiti čari života.

- Ideja o kosmičkoj pravdi je takođe potrebna jer ono usmerava čovečanstvo da čini dobra dela čak iako te organi državne pravde ne vide.
Da izgbegneš da ćapiš novčanik koji nađeš u nekom parku već da poželiš da nađeš vlasnika mada znaš da te, ćapiš li pare, niko nikad neće uhvatiti.

To su dakle dve težnje, vere i nade, koje jesu POTREBNE civilizaciji,
međutim ideja o bogu - kao tvorcu, ljudima zaista nije potrebna.
   Ove gode navedene težnje moguće su beg boga.

Prosečan Kinez i Japanac veruje i u kosmičku pravdu i u zagroban život, ali ne i u Boga. Umesto u Boga on misli da su sve duše u kosmosu ravnopravne sa ravnopravnim šansama, a ne da postoji neko u hijerarhiji iznad.
   Otprilike isto kao i poređenje FEUDALIZMA i ANARHIZMA. U jednom sistemu imaš gazdu, koji je autoritet i koji te hrani, a u drugoj su svi ravnopravni.
   Tako je i kod RELIGIJA. Bog uopšte nije nikakva nužnost (Neke religije i nisu imale veru u boga nego u sunce, neke su imale veru u više bogova) i bez te ideje se može.
   To je samo nametanje ideje da umesto jednog autoriteta imamo ravnopravne spirituse.
   Međutim bez ove dve nabrojane potrebe gore RELIGIJE ne mogu da funkcionišu.

Ukoliko funkcionišu i život posle smrti i kosmička pravda (sve se vraća sve se plaća sistem) sasvim je svejedno da li u svemiru postoji autoritet-tvorac ili nema tvorca već su se duše same kroz milione godina evoluirale prelazeći iz tela u telo i same organizovale merenje dobrote spiritusa na ovom svetu.
    Čoveku, koji izađe iz svog mrtvog tela, vidi tunel koji ga vuče nagore i shvati da još uvek postoj i ima svest najmanje je bitno da li je onostrani svet udešen tako što ima autoritet (NEBESKI KAPITALIZAM) ili tako što nema tvorca i autoriteta već su sve duše ravnopravne i same organizovane (NEBESKI KOMUNIZAM).
    Njemu je bitna činjenica da postoji. A hoće li ući u dimenziju vladajućeg autoriteta ili ravnopravnih organziovanih spiritusa zabole ga ETERIČNI PENIS.    

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #59 on: 16-08-2010, 13:15:57 »
@mac
mene pitaš?
trenutno se ne okupiram takvim stvarima. štoviše, nije mi izgledno da bih ikada mogao fanatično istraživati počelo svega; naime, već sada mi je jasno da se takvog nečega ne može nikada doći a da bi odgovor bio konačan, pa čak možda ni zadovoljavajući.
dakako, zanima me metafizika no ne u smislu da bih si morao razjasniti vlastito postojanje, da ne mogu živjeti u tom temeljnom neznanju.

kakav odgovor ti mogu dati?
ja sam kršćanin, prihvaćam Boga. svjesno to odabirem, ali nemam onu unutarnju mističnu snagu vjerovanja svetaca i crkvenih ljudi. ipak imam volju da vjerujem. crkva bi valjda rekla da sam otpadnik jer nisam neki praktikant katolicizma itd. no ne odbacujem ni crkvu, prihvaćam tu tradiciju; uostalom ta je tradicija neodstranjiva zapadnom svijetu.

eto, recimo da mi se vjernici čine življi ljudi, zanimljiviji kao što npr. ovdje ovaj Holden Caulfield djeluje zanimljivo dok tvoj dawkinsovsko-fizikalistički-analitički pristup biva suhoparniji.
to ti je obrnuta formula od Marxovog fetiškog karaktera robe: ne da zaključujem sa stvari na ljude, nego sa ljudi na stvari; tj, ako su ovi koji optiraju za Boga zanimljiviji i bliži mojim shvaćanjima, onda je i njihova 'teorija' bolja

eto, to tebi treba, malo vjere da te razmrda, pokrene: ovdje si prepoznat (reče Amanda Rubin) kao dobrica, lijepa duša; samo da ti je još malo pogonskog goriva, malo iracionalnsti i jahanja divljih konja bio bi The Mac.

mac

• 3
« Reply #60 on: 16-08-2010, 13:26:24 »
Istina oslobađa. Istina je seksi. Biram crvenu pilulu.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #61 on: 16-08-2010, 13:38:08 »
ma Bog je baš vrckast. to su Luther i Calvin skroz pobrkali i utemeljli onu protestantku etiku smrtne ozbiljnosti, onu tešku bergmanovsku depresiju.
Bog stanuje na jugu, u lagodnoj klimi Sredozemlja, možda na onom suncem opečenom kamenu Paga - što da ne - ili na alpskim visoravnima gdje su noge lagane i skakuću - prije možemo zamisliti Nietzschea kako sreće i čavrlja s Bogom na svojim planinarenjima nego Luthera koji rovari po podrumima.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #62 on: 23-08-2010, 08:08:57 »
Proćaskah jutros uz kafu sa Susan Blackmore o memama i temama. Morao sam da skinem ceo tekst. Trebaće mi.

http://opinionator.blogs.nytimes.com/2010/08/22/the-third-replicator/?hp
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #63 on: 23-08-2010, 22:01:00 »
Надао сам се да ће бар Мац погледати. Тај еволуциони приступ је права тема (мема) за СФ.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

mac

• 3
« Reply #64 on: 23-08-2010, 22:25:45 »
Ne mogu da čitam duge tekstove na poslu, zezaju me kolege. Evo bacam se.

mac

• 3
« Reply #65 on: 24-08-2010, 00:11:01 »
Pročitah tekst, kao i jedan linkovan iznutra. Ja čak ni memama ne verujem potpuno, tako da ne vredi da se osvrćem na teme. Glavna teza vezana za meme je da smo evoluirali u glavnu vrstu na planeti zato što smo evoluirali u najbolje nosioce i replikatore mema (koji su pomogli našim genima da sami sebe bolje nose i repliciraju). A mema je po definiciji sve ono što se da iskopirati. Imam utisak da je teza auto-referencijalna, to jest ništa ne objašnjava.

Sa aspekta SF istina je da tu ima nove mambo-džambo terminologije, i novih ideja, koje mogu da se iskoriste/prodaju/repliciraju u nove meme. Naročito kad počneš ljude da plašiš sa R3, replikatorima trećeg nivoa, koji mogu da unište R1 (to jest nas), i R2 (to jest našu kulturu i sve što imamo u glavama). Ali ne treba ti R3 da bi došao do Terminatora ili sive sluzi.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #66 on: 24-08-2010, 08:01:51 »
И ја сам прочитао ту референцу о Пандоријанцима. Међутим, мене више вуче неконтролисана репликација. Разни претраживачи сада то раде - сами. Рецимо, само неке моје приче се сада самореплицирају по Интернету. Сам Бог зна где их све има. А ја ниједну нисам ставио. Све се тако претабава, са све грешкама и новим грешкама и ако неко жели да види праву неконтролисану еволуцију, онда је то то. Негде пише да сат гуглања троши око киловат енергије. Уопште није важно да ли је то тачан податак, али и овај пост ће бити забележен и резабележен. Да ли ико зна колико је траћење енергије у ту сврху? Тако се умножавају и ставови, мишљења и историјске реконструкције. За неколико година ће информатика да се угуши сама у себи или ће се креирати независни, чисти информатички депо. Заправо, ја прибирам next generation R4. Могућност за нову окосницу за СФ приповедање. Хвала што си погледао.

mac

• 3
« Reply #67 on: 24-08-2010, 09:17:52 »
Ljudska vrsta ima problem sa svojom evolucijom jer eto treba nam istovremeno i uska karlica za hodanje i velika glava za držanje svih tih mema, pa su porođaji teški i umeju da se zakomplikuju. Suzanin tekst može da se interpretira i tako da bez R3 nećemo ni moći dalje da evoluiramo. Eto još jedne SF ideje. Ja lično predviđam da će posle početnih katastrofa čovečanstvo uspostaviti moratorijum na razvoj veštačke inteligencije, poput Dine, ali da će se koristiti "mentalni amplifikatori", tehnička rešenja za biološka ograničenja.

Istina je to sa satom guglanja, ali taj kilovat bi u svakom slučaju bio potrošen, guglao ti ili ne. To je struja koju troše svi serveri i ruteri i ostale džidža-bidže koje ti omogućavaju da surfuješ. Plus struja za tvoj kompjuter i monitor.

A što se tiče nekontrolisane replikacije, nema tu ničeg R3-ovskog, problem je isti kao i sa kosmičkim đubretom, ljude mrzi da počiste internet. Kad se ljudi budu namerili na čišćenje nestaće i taj spam. Tvoje priče bi recimo nestale kad bi tražio od svakog hosta da skloni tvoje priče po osnovu autorskih prava :-)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #68 on: 24-08-2010, 09:35:05 »
Причу о уској карлици је још Џин Ауел употребила као разлог за изумирање неандерталаца у роману "Племе шпиљског медведа". Ја сам је искористио у причи "Очи Световида: Фалус". Сада сам у фази мултиплих компресија података и овај текст ми се ту надовезује. Кад се прича да су СФ алати потрошени ја увек помислим да данас писци фантастике премало читају, премало раде на сопственом информисању. И онда је то прича о репликатору 4. Терминатор и слузи су банално филмско упрошћавање добрих полазних идеја. Књига може да буде написана као филм, али филм не може да буде направљен као књига. Превише необавештених има приступ у реализацију филма. Кад то стигне у руке малог Ђокице, онда изгледа као кад мали Ђокица замишља. :lol:

Много си едитовао. И није тако једноставно.

Candy Guru

• Guest
« Reply #69 on: 08-03-2011, 16:14:47 »
Kao što se moglo i očekivati, tema o Dawkins-u se pretvorila striktno u raspravu o ''Zabludi o Bogu'' i o dasi iz naslova, generalno.
Ipak, ako neko i dalje razmišlja odakle da krene, kada su Dokinsova dela u pitanju, onda bih ja definitivno savetovao ''Sebični gen'', jer je nastao prvi, i jer su skoro sva potonja dela u neku ruku extended odgovori na pitanja, nejasnoće i napade vezane za to delo.

Što se ''ateističke Biblije'' tiče, meni lično smeta tolika isključivost, u smislu da Dokins odbija da prizna ijedan pozitivan efekat religije. Ako nešto postoji hiljadama godina, onda bi bar jednom evolucionisti trebalo da bude jasno da to ipak nije sve bullshit koji treba 100% odbaciti zarad nekakvog apstraktnog principa odanosti suvom razumu.
Ono što dodatno podriva snagu ove knjige je emotivnost sa kojom se Dokins obrušava na religiju, i koju Dokins ne uspeva da prikrije... Opet nešto što ne pristaje osobi koja se izdaje za ''apostola razuma'' (dvomislenost namerna). Naravno, mogu da ga razumem, znajuči šta je sve, od ''Sebičnog gena'' pa do danas, morao da istrpi odstrane slepaca i fanatika... ali ipak...

Inače, trenutno me najviše privlači ''Prošireni fenotip'', ali o tom prevodu još uvek ni glasa.

Eto, da i new kid on the block kaže koju... (:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #70 on: 14-03-2011, 13:04:02 »
Manje vise se slazem s ovim^.

Zabludu o Bogu nisam citao, ali cini se da je Dokins mozda naneo svom delu vise stete nego koristi tom knjigom. Jer je ona po prirodi stvari neka vrsta pop filozofije, metafizike,  teologije ili slicno (i to kao sto rece Candy Guru, prilicno emotivno obojene). A to nema nikakve dodirne tacke sa naukom, evolucijom i poljem u kome je Dokins strucan.

Njegova prethodna dela su zaista izuzetni primerci popularizovanja nauke, na nacin koji je pristupacan i pitak, ali nimalo zaglupljujuc i snishodljiv. Selfish Gene FTW. -_-
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #71 on: 06-09-2011, 08:55:19 »

Metafora o časovničaru iz naslova ove knjige potiče od teologa XVIII veka, Vilijema Pejlija i predstavlja najpoznatiji argument kreacionista: baš kao što je časovnik previše složen i dobro osmišljen da bi slučajno nastao sam od sebe, tako i živa bića, sa kudikamo složenijom strukturom, moraju biti promisao samoga Tvorca. Tek je genijalna spoznaja Čarlsa Darvina pokopala Pejlijev argument. Ali, samo je Ričard Dokins mogao da napiše ovako elegantan odgovor onima koji sumnjaju u teoriju evolucije. Prirodna selekcija, nesvestan, automatski, slep, pa ipak u suštini nenasumičan proces koji je razumeo Darvin, nije vođena nikakvom promisli. Ako se za nju može reći da u prirodi ima ulogu časovničara, onda je ona slepi časovničar.

Prepoznat kao verovatno najuticajnije popularno napisano štivo o evoluciji, Slepi časovničar nudi podsticajan i pristupačan uvod u jedno od najznačajnijih naučnih postignuća svih vremena. Ričard Dokins je svojim knjigama, umešnije nego bilo ko pre njega, približio i objasnio evolucionu biologiju najširoj čitalačkoj publici.

odlomak
http://www.heliks.rs/assets/text/sc_odlomak.pdf

moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #72 on: 26-10-2012, 10:05:45 »

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #74 on: 28-11-2012, 12:17:50 »

AUTOR: Ričard Dokins

BIBLIOTEKA: Dela Ričarda Dokinsa

OBLAST: Popularna nauka

BROJ STRANA: 272 strane u boji, formata 205×260 mm

ISBN: 978-86-86059-35-2

POVEZ: Tvrdi

CENA: 2700 dinara. Naručite u pretplati za 1620 dinara.

Pomeriti visoke, najviše granice u stilu i osobenosti naučnopopularnog žanra, nije lako čak ni za glavnog majstora ove književne discipline, Ričarda Dokinsa. Njegov izazov bila je knjiga za publiku od 9 do 99 godina u kojoj suptilnim pripovedačkim tehnikama opisuje stvaran svet i oruđa za njegovo otkrivanje, odgovarajući na znatiželjna pitanja koja može postaviti i dete i odrastao čovek. Dokinsovi odgovori sročeni su tako da ih mogu razumeti najmlađi čitaoci, ali da po količini informacija, britkosti jezika i tonu izlaganja zadovolje intelektualne apetite i stručnjaka iz oblasti kojima se Dokins bavi. A u Čaroliji stvarnosti Dokins raspreda tajne svemira, postanka, života, evolucije, DNK, elementarnih čestica, smene godišnjih doba, dana i noći. Objašnjava šta je Sunce, šta duga, a šta zemljotres. Zašto se dešavaju loše stvari i šta je to čudo...

Svako poglavlje počinje pitanjem na koje Dokins najpre crpi odgovore iz mitologije, praznoverja i pseudonauke, dajući tumačenja u koja su nekada ljudi zaista verovali, a neki veruju i danas. Na primer, pitanje „Ko je bio prvi čovek“ potkrepljeno je mitom o postanju tasmanijskih Aboridžina, kao i biblijskim Adamom. Potom sledi pitanje „Ko je zaista bio prvi čovek“, na koje čitalac dobija naučno viđenje izloženo predavačkim žarom Ričarda Dokinsa u kome sevaju varnice duha, znanja i mašte. Poredeći dva tipa odgovora, dva univerzuma mitologije i stvarnosti, lako uviđamo ono što je pisac i hteo da nam kaže – stvarnost je uzbudljivija od mita, zanimljivija od predanja, raskošnija od bajke. Moderna nauka je prozor u najuzbudljiviji od svih svetova – onaj u kome imamo privilegiju da živimo.

Čarolija stvarnosti prostire se na 272 strane u boji koje je ilustrovao Dejv Mekin, poznati crtač stripova, fotograf i grafički dizajner. Sinergija dva znalca i umetnika stvorila je knjigu koja se čita, gleda i o kojoj se priča i razmišlja. Ukrštanje nauke, književnosti i vizuelne komunikacije čini da Čarolija stvarnosti bude neizostavna, transgeneracijska knjiga u svakoj kući u kojoj se ceni pisana reč, podstiče saznanje i neguje dečja radoznalost.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #75 on: 18-10-2013, 14:00:39 »

Priče naših predaka: Hodočašće do osvita života - I tom
Ričard Dokins

Format: 13x20 cm
Broj strana: 453
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Godina izdanja: 18. oktobar 2013.
ISBN: 978-86-521-1384-2
Srbija i ostale države
Cena: 1190.00din / Sa popustom i do: 892.50din

„Ovo je jedna od najraskošnije ispripovedanih priča o evoluciji koje su ikada napisane.“ Financial Times

Priče naših predaka su hodočašće na kojem se putuje kroz četiri milijarde godina. Hodočasnici na tom putovanju smo mi, moderna ljudska bića, a zaputili smo se unatrag kroz vreme u potrazi za našim precima. Istovremeno i sva ostala živa stvorenja polaze na sopstveno putovanje s istim ciljem. Putem svaki hodočasnik priča svoju priču, koja pokriva procese razvijanja života na Zemlji.

Napredujemo pažljivo se provlačeći kroz mnoštvo iščezlih i istrebljenih vrsta. Na kraju stižemo i do te osnovne prelomne tačke, udruživanja jednoćelijske buduće protozoe s bakterijom da bi nastala ćelija s jedrom. Odatle sva živa bića zajednički polaze na poslednji deo puta ka samom postanku života.

„Nijedan drugi naučnik danas ne obrazlaže svoju materiju čitaocu s takvom iskričavom jasnoćom.“ Sunday Times

„Priče naših predaka bude u vama osećanje da ste sagledali svet na jedan nov i uzbudljiv način.“ Daily Telegraph

„Epsko delo zaista, a Dokins ga vodi s pobedonosnim umećem, ni u jednom trenutku ne žrtvujući složenost svoje argumentacije proždrljivom božanstvu zaglupljivanja.“ Wall Street Journal

http://www.laguna.rs/n2271_knjiga_price_nasih_predaka_hodocasce_do_osvita_zivota_-_i_tom_laguna.html

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #76 on: 21-10-2013, 13:48:43 »

PRIČE NAŠIH PREDAKA: Hodočašće do osvita života - II tom
Ričard Dokins

Izdavač: Laguna
ISBN: 978-86-521-1385-9
Broj strana: 509
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Format: 13x20 cm
Godina izdanja: 18. oktobar 2013.

„Kao doprinos istoriji ideja ova knjiga je dostojna jednog od vodećih britanskih intelektualaca. Dokinsovi argumenti upravo su onako izoštreni kao što smo to od njega i očekivali.“ Guardian

„Dokinsov rad oslanja se na zapanjujuću plejadu biologa, prethodnika podjednako kao i savremenika. Njegova knjiga, kao nijedna druga, stvara utisak izvanredne intelektualne vitalnosti i mnogostranosti među evolucionistima iz proteklih stoleća. Doslovno svaka stranica pruža upečatljiv uvid u neobičnost i bujnost prirode, njenih slepih uličica i njenih izvanrednih skokova u budućnost.“ Sunday Times

„Dokins je jedan od istaknutih naučnih inovatora našeg doba – pronalazač ideja umesto eksperimentalnih dokaza i mašina. Za proteklih trideset i više godina potvrdio se i kao izvanredno umešan u objašnjavanju, služeći se pritom kombinovanim ozbiljnim istraživanjima i sočnim popularnim stilom pisanja. U dva toma, na skoro hiljadu stranica guste lucidne proze protkane izvanrednim slikama skicirana je priča o životu na Zemlji od njegovog postanka pre četiri milijarde godina. Blistavo i s izvesnim uspehom ova knjiga nastoji da našu hvalisavu ljudsku vrstu tretira kao samo jednu epizodicu u ogromnom pozorišnom komadu, ekvivalentnu ludilu koje nas na nekoliko sekundi obuzme krajem vrlo dugog i napornog dana.“ Evening Standard

„Ovu knjigu trebalo bi dati svakom pametnom mladom čoveku koji se otiskuje u istraživanje sveta. Rasplamsala bi mu znatiželju i divljenje prema svetu i pružila dokaze da je taj svet neiscrpan koliko i fascinantan.“ Sunday Telegraph

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #77 on: 06-04-2014, 13:35:12 »
Dokins veli da koncept mema danas više nije ono što je on zamislio davnih sedamdesetih

https://www.youtube.com/watch?v=GFn-ixX9edg

mac

• 3
« Reply #78 on: 06-04-2014, 14:05:14 »
Kakva psihodelija...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #79 on: 21-09-2015, 06:17:19 »
Dokins dokazuje da je džangrizav i nervozan:

Richard Dawkins Accuses Ahmed Mohamed Of Committing 'Fraud'

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #80 on: 28-11-2015, 07:57:55 »
Ali je ponekad i pribran. Rispekt.

Richard Dawkins says UK cinemas should screen the Lord's Prayer

Vociferous critic of religion says anyone thin-skinned enough to be offended by church advert deserves to be offended

The Church of England has received unlikely backing from the biologist and prominent atheist Richard Dawkins after the UK’s three leading cinema chains refused to screen its advert featuring the Lord’s Prayer.

The 60-second advert was due to be shown before Star Wars: the Force Awakens, released on 18 December, which would have guaranteed it a huge cinema audience in the run-up to Christmas.

But the Odeon, Cineworld and Vue chains, which control 80% of screens around the country, have refused to allow it because of a policy not to allow political or religious advertising.

The decision prompted an angry response from the church, which warned of a chilling effect on free speech. Many expressed support for its position including Dawkins, the evolutionary biologist best known for excoriating religions.

He told the Guardian: “My immediate response was to tweet that it was a violation of freedom of speech. But I deleted it when respondents convinced me that it was a matter of commercial judgment on the part of the cinemas, not so much a free speech issue. I still strongly object to suppressing the ads on the grounds that they might ‘offend’ people. If anybody is ‘offended’ by something so trivial as a prayer, they deserve to be offended.”

Dawkins has been a long time advocate for free speech, arguing that protecting religious sensibilities is not a reason for censorship. And despite attracting controversy over his views on religion, the author of the God Delusion has previously described himself as a “cultural Anglican”.

The advert he was defending is to promote a new Church of England website, JustPray.uk, which encourages people to pray. The film shows Christians, beginning with the Archbishop of Canterbury Justin Welby, saying one line of the Lord’s Prayer. The following lines are said by a diverse range of people including weightlifters, a police officer, a commuter, refugees in a support centre, schoolchildren, a mourner at a graveside and a festivalgoer.

The Conservative MP Sarah Wollaston, also an atheist, rejected the idea of the advert causing offence. She wrote on Twitter: “As a gentle atheist, I’m not offended by Church screening gentle cinema adverts; we shouldn’t reject our deep cultural roots in Christianity.”

The assistant secretary general of the Muslim Council of Britain, Shaykh Ibrahim Mogra, told the Mail on Sunday he was “flabbergasted that anyone would find this prayer offensive to anybody, including people of no particular religious belief”.

But the church did not win universal backing with the National Secular Society describing it as a “perfectly reasonable decision” by a commercial organisation.

The society’s president Terry Sanderson, said: “The Church of England is arrogant to imagine it has an automatic right to foist its opinions upon a captive audience who have paid good money for a completely different experience.

“The Church does not hesitate to ban things that it deems inappropriate from its own church halls – things like yoga. The cinema chains are simply exercising the same right.”

Digital Cinema Media, which handles most cinema advertising in the UK, told the church it has a policy “not to run advertising connected to personal beliefs, specifically those related to politics or religion. Our members have found that showing such advertisements carries the risk of upsetting, or offending, audiences.”

DCM added that it had received “considerable negative feedback from audiences” to adverts from both sides in the lead up to the Scottish independence referendum.

Stephen Slack, the church’s chief legal adviser, warned banning the advert could “give rise to the possibility of legal proceedings” under the Equality Act which bans commercial organisations from refusing services on religious grounds.

Arun Arora, director of communications for the Church of England, said: “The prospect of a multigenerational cultural event offered by the release of Star Wars: the Force Awakens on 18 December – a week before Christmas Day – was too good an opportunity to miss and we are bewildered by the decision of the cinemas.

“In one way the decision of the cinemas is just plain silly but the fact that they have insisted upon it makes it rather chilling in terms of limiting free speech. There is still time for the cinemas to change their mind and we would certainly welcome that.”

He urged people to visit the JustPray.uk website to view the film and and make up their own minds as to whether it was upsetting or offensive.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #81 on: 13-07-2016, 08:30:14 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #83 on: 18-07-2018, 13:33:57 »
Dokins nastavlja u istom stilu:

Black swan