Author Topic: Bizarne avanture JoJo-evih  (Read 6020 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Bizarne avanture JoJo-evih
« on: 14-11-2009, 20:02:59 »
Još malo naklapanja na tu temu. Ili edukacije. Kako ko voli...

Bez Arakijevog magnum opusa mnoge stvari ne bi bile moguće. Ne bi postojali radovi Kazume Kaneka i postojanje Atlusa bi izgledalo drugačije. Kouhei Kadono ne bi napisao Boogiepopa (barem ne u sadašnjem obliku) i svet lakih romana, ključan za japansku pop-kulturu 21. veka, izgledao bi drugačije. Da ne pričam koliko bi svet akcionih šonen mangi izgledao drugačije. Araki je izuzetno cenjen i u modnoj industriji i radi i kao ilustrator za naslovne strane raznih knjiga i časopisa. JoJo obuhvata gotovo stotinu knjiga, čineći patuljastim nove Šonen Jump hitove poput Bleacha ili Naruta.

Postoje mnogi mitovi unutar industrije mangi. Jedan od njih je da Hirohiko Araki, tvorac Džodžoa, ne stari (ili stari JAKO sporo), što bi bilo u skladu sa nekim njegovim likovima. Čovek je rođen 1960, a danas, sa 49 godina, izgleda barem duplo mlađi. Ovo je čak otišlo tako daleko da je jedan kineski blog ispratio njegov izmišljeni životni put. Pogledajte slike na početku ove stranice i sve će vam biti jasno.  :lol:

Često se na forumima spominje Jolyne Kujo (protagonista Kamenog okeana, 6. dela sage koji se na početku odvija 2011. u ženskom zatvoru na Floridi) kao najseksipilnija ženska iz sveta mangi.

Ovde vidite vampirsku astečku masku, koja je sve i započela.

Evo još jednog zanimljivog proizvoda za kupiti, inspirisanog svetom JoJo-evih: kravate koju je nosio Yoshikage Kira (Kill A) iz 4. dela sage, Dijamanti su nesalomivi. Postoje dve varijante.

Da li je neko igrao igre (ja nisam)? Meho?
The critics? No, I have nothing but compassion for them. How can I hate the crippled, the mentally deficient, and the dead?

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Bizarne avanture JoJo-evih
« Reply #1 on: 14-11-2009, 21:33:00 »
Samo onaj 1 on 1 fajter.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #2 on: 13-08-2011, 02:45:36 »
Poster:

Nažalost, ovo nije Arakijev rad. Jotaro Kujo (tip na sredini, dole, u plavom mantilu) ne izgleda dovoljno stoički, a i njegov Star Platinum (iznad njega, malo ulevo) je zeleniji nego što bi trebalo. Lepo bi bilo kada bih našao zvanični poster sa ovoliko likova, ali ovo je za sada jedino što imamo.  :(

U međuvremenu sam saznao da je Araki pre par godina imao izložbu u Luvru, koja se ticala jedne sporedne priče specijalno nacrtane za tu priliku.

Prikazani lik je Kishibe Rohan (iz IV dela), koji ima sposobnost "pretvaranja ljudi u knjige", ali korišćeni stil crtanja je iz kasnijeg perioda - čak i poza je uzeta od Giorna Giovanne (V deo).
The critics? No, I have nothing but compassion for them. How can I hate the crippled, the mentally deficient, and the dead?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3 on: 09-12-2011, 02:22:53 »
Završavam tekst na ovu temu koji će već biti objavljen negde (na papiru), ali ostalo mi je mnoštvo zanimljivosti koje nisu dobile mesto na tom relativno malom prostoru.

Evo malo fanovskih ilustracija:

Jojo series tribute

Ova slika koju vidite pre puštanja videa (a i tokom njega, negde na sredini) je jedan od najboljih skupova negativaca u (relativno govoreći) superherojskom stripu. Super-biće Kars (Cars), vampir Dio Brando, serijski ubica Jošikage Kira (Yoshikage Kira), mafijaški kum Diavolo, otac Enriko Pući (Enrico Pucci) i predsednik Sjedinjenih država Fani Valentajn (Funny Valentine), tim redom - ta družina mi je čak bolja nego Betmenovi protivnici. Dio je najpoznatiji negativac iz tog sveta, ali meni lično su Kira i Pucci isto toliko zanimljivi, ako ne i više.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #4 on: 20-09-2012, 19:51:49 »
Ne znam odakle da počnem.

Ne, gotovo da ne znam odakle da počnem.

Imali smo jedno predavanje na ovu temu početkom godine, ali kada bi sada trebalo ponovo da se održi, bilo bi barem duplo obimnije - toliko toga se desilo ili sam saznao u međuvremenu.

Ove godine - a rekao sam to već više puta - slavi se punih 25 godina postojanja serijala, koji kao da nekako postaje sve primetniji i sve popularniji. Comic Natalie je jedan od najvećih zvaničnih izvora informisanja za dešavanja u svetu japanskog stripa, a oni svaki čas izveštavaju nešto novo vezano za ĐoĐo-a ili Arakija: te izložba, te neki intervju, te nove figurice, te pojavljivanje na TV-u, te svašta drugo. Neko bi mogao da optuži urednike za favorizovanje, ali to bi onda bilo favorizovanje na nacionalnom nivou.

Prva stvar: ĐoĐova bizarna avantura još traje zato što trenutno izlazi 8. deo koji se zove ĐoĐolion, čiji je 3. tom u Japanu izašao juče, 19. septembra. Nisam o njemu pričao jer ga nisam mnogo čitao - samo nekoliko poglavlja čitavog dela - ali iz onog što sam video mogu sa sigurnošću da kažem da Araki postaje sve zreliji pripovedač bez ikakvih žrtava na račun ludila, imaginacije i čiste bizarnosti. Jedan moj prijatelj je počeo da ga čita na moje nagovaranje i on kaže da je ovaj odličan i da nikad nije čitao ništa slično, a moji prijatelji uvek imaju vrlo izbirljiv ukus xnerd . Što se mene tiče, čuvam čitanje za specijalnu priliku koja će biti... uskoro.

Druga stvar: romani. "Po stripu? I to naglašeno vizuelno ekscentričnom stripu? Pa to je budalaština!", kazaćete vi. Možda ste u pravu. Ali projekat "VS JoJo" zvuči zanimljivo: trojica poznatih pisaca rade ono što inače rade, ali sa svetom i mitologijom ĐoĐoa, i to svako po roman. Treći i poslednji je izašao takođe juče, i to je Jorge Joestar od Otara Maiđa (MAIJOU Outarou), koji je na Amazonu već dobio vrlo loše ocene - od fanova stripa, pretpostavljam, mada je prvi recenzent napisao vrlo opširan tekst, i na početku kaže da je fan i Arakija (poseduje čitavog ĐoĐoa) i Maiđa, ali da bi knjigu rado zaboravio. No, bar se The Book od Ocuićija smatra dobrom knjigom, ali ona nije deo pomenutog projekta. Od onih koje jesu, druga, od Nišija Išina (NISHIO Ishin), takođe nije pobrala lovorike, dok je prva, od Koheja Kadona (KADONO Kouhei), solidno ocenjena.

Treća stvar: izašao je (juče, naravno  :) ) oktobarski broj časopisa "Ultra Jump" (u kome izlazi ĐoĐolion) i sa njim specijalna "knjiga" nazvana 25 Years with JoJo, u kojoj 22 poznatih manga-crtača i autora daje svoj doprinos proslavi godišnjice - među njima Akira Torijama, kolektiv CLAMP, Jošihiro Togaši i još neki manje cenjeni ljudi poput tvoraca Naruta i Bleacha  :roll: :twisted: .

Onda, tu je televizijska animirana serija koja će biti puštena od oktobra na nekoliko kanala, i o kojoj se vrlo malo zna. Dalje, video-igra (tabačina, a šta drugo?) za PS3, o kojoj se zna nešto više, ali ja neću moći to da vam kažem jer se nisam informisao.  :cry:

Dalje, izašao je smartfon za fanove (Spajdi, Betmene, X-ljudi, Amerika, gde ste? nee čujeem vaaas!!!  xfrog xuzi :wink: ); u toku je velika izložba Arakijevih ilustracija (pravac Sendaj-Tokio), a najavljena je i nova knjiga istih; u fensi prodavnici Tokyo's Tokyo ovog meseca je bila prodaja robe iz ĐoĐoa (najviše majice, ali i štošta drugo); Google+ je omogućio aplikaciju za video-četovanje uz pomoć efekata i maski iz stripa...

It's a good time to be a JoJo fan although not in Serbia.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #5 on: 20-09-2012, 22:12:20 »
Plus, Capcom je prošle nedelje objavio Jojo's Bizarre Adventure HD na Playstation 3 i Xbox 360, remasterovanu igru staru nekih 12 godina koja je meni vazda bila sjajna i i dalje je sjajna iako HD remaster nije bogznakako dobar. Ali sama mogućnost da igram protiv japanskih igrača (jer samo njih nalazim onlajn) sa ovako ludačkim izborom likova i borbenih setova je dovoljna.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #6 on: 22-09-2012, 19:47:03 »
Meho, svi fanovi ovog naslova očekuju s nestrpljenjem tvoje nikad izrečene utiske o tim igrama! To jest, sva tri postojeća domaća fana!

Nego, juče videh da se daju "Heroji" na našoj televiziji, a ovde vredi reći da je japanskom liku iz te serije "ĐoĐo" jedan od uzora. Čak i njegovim moćima manipulacije vremena i prostora uzor vidim u ĐoĐovoj avanturi, koja se kasnije (posle III dela, ali i VI je pre "Heroja") razvija još i više u tom pravcu.

Wiki kaže:
Hiro is a big fan of the Japanese anime and manga JoJo's Bizarre Adventure. In his blog, he states that he wants to "be like JoJo and Vaan and go on adventures". One of his powers includes time manipulation, a gift shared with JoJo characters Jotaro Kujo and Dio Brando.

Mnogi američki fanovi su pokušavali da povežu "ĐoĐoa" sa američkim superherojima, pa se tako pričalo o uticaju "Novih mutanata" iz sredine 80-tih na razvoj ideje o stendovima i o crtačkom uticaju Neala Adamsa, međutim, ovde postoji jedan drugi problem: "ĐoĐo" je PREPUN zapadnjačkih ideja i uticaja, ali ja nigde, nikad, ni u jednom intervjuu sa Arakijem nisam naleteo na njegovo pominjanje tih pretpostavljenih uticaja o kojima ovde pričamo. Što bi možda bilo logično da je hteo da ih prikrije, ali on otvoreno govori o svemu ostalom što nije strip. Zna se da su na njega uticali Stiven King i holivudski film (pogotovo horor), modni ilustratori iz 80-tih poput Tonija Viramontesa i Antonija Lopeza, anglo-američka (a bogami i afro-američka) popularna muzika, impresionisti i post-impresionisti evropskog slikarstva i ponešto iz klasičnog vajarstva, ali američke stripove jedva da pominje. Od stripova često pominje svoje ljubavi iz mladosti, Sanpeja Širata (istorijski ep "Kamui") i Drugi Vavilon Micuterua Jokojame (Babel Ni-sei), a sve preko toga nas vodi na teritoriju nagađanja i rekla-kazala (ili videla-prepoznala, ali i taj pristup je diskutabilan jer u ovom slučaju zanemaruje opseg tih uticaja, koji su možda relativno minorni i potpuno nesvesni, čak i ako postoje).

No, pustimo sad ta i takva dubokoumna pitanja i evo trejlera za animiranu seriju koja kreće od oktobra:

TVアニメ『ジョジョの奇妙な冒険』 本予告PV

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #7 on: 07-10-2012, 10:01:34 »
Videh vest pre neki dan:
Razgovor Arakija i Klinta Istvuda u ĐOĐOmenonu

:shock: xrotaeye xdrinka xfoht

(ĐOĐOmenon je jedna knjiga/časopis posvećena 25-godišnjici izlaženja ĐoĐove bizarne avanture koja se pojavila u prodaji prekjuče.)

Susret najboljeg iz američke i japanske popularne kulture...

Ima u toj knjizi još sjajnih stvari, kao što je susret sa Gućijevim kreativnim rukovodiocem, Fridom Đanini, pa razgovor sa jednim od najvećih japanskih slikara današnjice, Akirom Jamagućijem, pa kratka priča Banane Jošimoto, Heaven's Door...

M u s t  have...  xnerd